OE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE da xin NEDRA 68*'" Jaaroang LEiOSCH DAGBLAD, Maandag 12 December 1927 Tweede Blad No. 20781 UIT DE RAADZAAL. GEVEILDE PERCEELEN. BINNENLAND. FEUILLETON. De begrooting afgedaan Hoe lang en hoe ver. Hoewel de begrooting-benandeling nog één zitting korter heeft geduurd dan een jaar geleden, is toch weer heel wat tijd verdaan voor en aleer de begrooting was afgehandeld Van de 7% zitting zijn er volle 6 weggegaan aan algemeene beschou wingen. Is 't wonder, dat de voorzitter eenige malen vToeg, of men zich wilde be palen tot de begroeting 1928 en ook uit den raad af en toe stemmen opgingen, om te vragen of men nu de begrooting be handelde of niet? Doordat de heer Knuttel zijn zetel heeft verloren, zijn we niet meer naar Rusland geweest, doch de heer Man- ders bracht ons terug naar den tijd der Batavieren, Kaninefaten Noormannen, wat niet al. 't Was erg leerzaam en we begrij pen het verband met de begrooting zoo goed 1 Volgend staatje geeft precies aan, hoe de algemeene beschouwingen zijn gevuld: le zitting: De heer Sijtsma 40 min. de heer v. Eek 1 u. 35 min. de heer Schüller 50 min. 2e zitting: De heer Wilbrink 1 uur. de heer Romijn 10 mm. de heer Wilmer 40 mm. de heer v. Stralen 1 u. 20 min. de heeren v. d. Rey- den en Schüller 10 min. cle heer Huurman 30 min. 3e zittingDe heer Eikerbout 1 uur. de heer Baart 40 min. de heer Bosman 10 nun. de heer Kooistra 17 min. de heer De Reede 29 min. de heer Groeneveld 20 min. de heer Heemskerk 45 min. 4e zitting: De heer Heemskerk 20 min. de heer Verwey 15 min. de heer Bergers 10 min. de heer v. E.' 15 min. de heer Spendel 15 min. de heer Manders 25 min. de voorzitter 1 u. 5 min. wethouder Reimeringer 5 min. wethouder Tepe 35 min, 6e .zitting: Wethouder Goslinga 1 u. 30 min. de heer v. Eek 1 u. 5 min. de heer Wilmer 20 min. de heer v. Stralen 45 min. 6e zitting: De heer Schüller 7 min. dè heer Bosman 2 min. de heer Wilbrink 14 min. de heer Sijtsma 14 min. de heer Huurman 14 min. de heer Eikerbout 26 min. de heer Groeneveld 13 min. de heer Bergers 2 min. de heer Heemskerk 7 min. de heer Baart 8 min. de heer P armen tier 9 min. de heer De Reede 5 min. de heer Verwey 1 min. wethouder Tepe 3 min. wethouder Goslinga 14 min. de voorzitter 10 min. Hef woord is dus gevoerd door: 7 van de 10 S.D.A.P.'ers, 5 van de 6 R.-K., 4 van de 4 A.-R., 8 van de 6 Christ.-Hist., 2 Van de 2 Lib., 1 van de 1 Vrijz.-Dem., de wethou ders bij de partijen niet meegeteld. Besteed is: 7 uur, 41 min. door de S.D. rA.P., 3 uur 4 min. door de R.-K., 2 uur 34 min. door de A.-R., 1 uur 52 min. door de Christ.-Hist., 22 min door de Lib., 54 min. door den Vrijz.-Dem. en 3 uur 52 min. door B. en W. 22 sprekers op de 29 raadsleden! Is 't wonder, dat de eigenlijke begroo ting er, als altijd doorgejakkerd is in lVh zitting, daar men het algemeen beu was Hoewel bet een nieuwe samenstelling was van den raad en dus een nieuw college van B. en W., hebben we in jaren niet zoo'n leege begrootingbehandeling meege maakt. Nieuws was er nu totaal niet, om zoo te zeggen. Van de zijde der S.D.A.P. is weer eens een zeer principieele politieke politiek gevoerd, doch de overzij heeft dui. delijk verklaard, dat zij in dezelfde positie hetzelfde zou doen. M.a.w de pot. en de ketelTe verbazen is het derhalve geens zins, dat, legt men het oor te luisteren, men algemeen hoort: het praat-college was weer bezig! Van de 22 sprekers waren de redevoe ringen van de heeren v. Eek, De Reede en Huurman de beste, ook al was het geen nieuws wat te voorschijn kwam. Trouwens, was dat mogelijk bij een begrooting als hier in Leiden pleegt te worden voorge legd Er is geen speld tüsschen te krij gen, omdat zij gespeend is van elke luxe, zuiver en alleen berekend op de rauwe realiteit. Het eenige belangrijke twistpunt is feitelijk de kwestie van de winst der Lichtfabrieken, maar overigens Allerlei oude, welbekende paardjes waren weer van stal gehaald Het eenige nieuwe was, welbeschouwd, het conflict tusschen de S.D.A.P en de rechterzij over de samen stelling der commissies voor fabricage en grondbedrijf, dat een zeer gevaarlijk aan schijn kreeg, eeD oogenblik, doch B en W. wisten het gevaar te bezweren, een op lossing vindend, die voor 't oogenblik beide partijen tevreden kon stellen. Jammer ge noeg is met dit compromis het conflict nog niet voor goed van de baan. Doch wo zullen maar denkenkomt tijd, komt raad 1 Het college vaD B. en W, hoewel nog pas in functie, heeft zich bij deze begroo ting doen kennen als een college, dat hard wil werken en heel wat te verwerken heeft. De voorzitter had het zeer moeilijk door de afwezigheid van wethouder Splinter, doch heeft zich door alle moeilijkheden met groote bekwaamheid heengeslagen. Hij toonde zich reeds geheel ingewerkt in de Leidsche aangelegenheden en iemand, die van opschieten houdt. Wethouder Reimeringer had het heel go- makkelijk, wethouder Tepe iets moeilijker, wethouder Goslinga het moeilijkst, doch deze laatste toonde zich een zeer krach tig figuur, nu en dan te krachtig zelfs, het geen gevaar in zich bergt! Slechts enkele wanklanken zijn verno men, hetgeen speciaal op rekening komt van de heeren Schüller en v. d. Reyden, waarvan de laatste het wel het allerergste maakte. Af en toe werden nog enkele per soonlijke aanvallen gedaan, doch die wer den tenslotte behoorlijk bijgelegd. Het lust ons niet nog verder op de be- grooting-bebandeling in te gaan, het ven- slag heeft voldoende daa.rover ingelicht. Zij tenslotte nog geconstateerd, dat de begrooting onveranderd is aangenomen. Slechts is het presentie-geld der raadsleden van f 3 op f 5 gebracht, als Ged. Staten het tenminste goedkeuren en heeft de heer Baart eindelijk succes gehad met zijn voor stel inzake de Zijl-tarieven, terwijl de heer v. Stralen het Burgerlijk Armbestuur wist te doen herdoopen in Maatschappelijk Hulpbetoon, een naam, die ontegenzegge lijk meer in overeenstemming is met deze tijden. Anders is er niets gewijzigd, zoodat wel geldt: t-ant de bruit pour une omelette! Na afloop had nog een uitvoerig debat plaats over de samenstelling vaD het Maat schappelijk Hulpbetoon. Een nieuw geluid was het al evenmin en gewijzigd werd er evenmin iets. 't Was een waardig slot. RECLAME. 2 02 Gehouden Verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 9 December 1927, ten overstaan van: C. Versluys. Notaris te Leiden. Haarlemmerstraat 36. Kooper L. van Amerongen qq voor f 14625; Da Costastraat 40. D Bremmer. qq. voor f5100; Hoogl. Kerkgracht 16. Ph. Witfeman. voor f 6000; Caeciliastraat 20 en 45, P. J. Hartevelt. re- spectieveliik voor f1178 en f1118; Zesde Groenesteeg 91. Ph. Witteman voor f 1320; Prinses Wilhelminastraat 44, W. Goddijn qq. voor f2060 Een Conferentie met het bestuur der Vereeniging van Gasfabrikanten Het Standpunt der Vereeniging. Op uitnoodiging van het bestuur der Ver eeniging van Gasfabrikanten in Nederland heeft ten huize van het Centraal Bureau dezer vereeniging te Den Haag een pers conferentie plaats gehad, waarin de gestie der retourcommissies e.d. aan een uitvoe rige bespreking is onderworpen. Van de zijde van het bestuur werd de conferentie, die onder leiding stond van den voorzitter der Vereeniging, den heer 0. S. Knottnerus, bijgewoond door de hee ren ir. J. Rutten en P. Hijdelaar en door den directeur van het centraal bureau, den heer G. Meijer. In zijn inleidend woord constateerde de heer Knottnerus, dat dè Vereeniging van Gasfabrikanten door handelingen van een aantal harer leden in een bijzonder onaan gename positie is geraakt Het doel der Vereeniging is altijd geweest, de gasindus- trie te bevorderen en langzamerhand heb ben haar werkzaamheden zich zoodanig uitgebreid dat, waar vóór ,1914 de voorzit ter en de secretaris die werkzaamheden in hun vrijen tijd verrichtten, in genoemd jaar de stichting van een centraal bureau noodzakelijk bleek. De Vereeniging heeft altijd de sympathie der gemeentebesturen mogen hebben en zoo werd zij, bij haar 50-jarig bestaan in 1923 ten Stadhuize te Amsterdam ontvan gen en in zeer waardeerenden zin door wethouder Wibaut toegesproken. Helaas hebben in den laatsten tijd han delingen van een aantal leden, welke han delingen door spr. minder juist werden ge noemd en welke de Vereeniging in geen geval in bescherming neemt, teleurstellin gen gewekt. Nadat in verschillende bladen over die onjuiste houding van leden der Vereeniging beschouwingen waren gegeven, hebben enkelen doen gelooven, dat de Ver eeniging die handelingen in de hand werkte. Niets aldus spr. is minder waar. Toch hebben enkele gemeentebesturen be richt gezonden, dat zij hun subsidies aan de Vereeniging. die in totaal ongeveer f 6000 gemeentelijke subsidies geniet, heb ben ingetrokken.' Het bestuur heeft in verband met deze aangelegenheid tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, welker conclusie was, dat het voor het bestuur der Vereeni ging onmogelijk was, alle individueele han delingen harer' leden na te gaan, ten eerste omdat de Vereeniging er eene is van tech- nischen aard en ten tweede omdat de Justi tie bezig is. de kwestie der retourcommissie e. d. te onderzoeken. Toen desondanks eenige gemeentebestu ren de intrekking der subsidies lieten door gaan, heeft het bestuur overwogen of wel licht de instelling van een eereraad aanbe veling zou verdienen, dan wel de benoe ming eener onpartijdige commissie van drie leden tot onderzoek naar de wijze van be steding der gelden, welke de Vereeniging als subsidie geniet, en met name of die besteding wel geschiedt in overeenstem ming met het doel der Vereeniging. Be weerd was toch, dat men die besteedde voor diners en soirées. Spr. verzekerde, dat, ofschoon zooals bij iedere groote Vereeni ging ter gelegenheid van jaarvergaderingen e d. wel 'n gemeenschappelijke maaltijd werd gehouden, daaraan nooit uit de ver- eenigingskas is bijgedragen. Deze kas droeg alleen de zuivere vergaderings-onkosten. Toen het bestuur met B. en W. van een der grootste gemeenten de vraag inzake een eereraad ter sprake bracht, werd dit door dat gemeentebestuur ontraden, juist omdat wie zich ongevraagd verontschuldigt, eigen lijk zichzelf beschuldigt. „Er is u," zoo ongeveer zeide de woordvoerder van het bedoele gemeentebestuur ..niets recht streeks ten laste gelegd; instelling van een onderzoek naar de gestie uwer vereeniging zou den indruk kunnen wekken, dat u iets misdreven hadt." Van de instelling van een eereraad is daarop afgezien. Toen heeft het bestuur der Vereeniging weder een circulaire tot de gemeentebe sturen gericht, welke echter evenmin het gi-wenschte resultaat heeft gehad. Ten slotte heeft men contact met de pers gezocht om hei standpunt der. Vereeniging in "zoo breed mogelijken kring bekend ie maken. Reeds waren in het orgaan der Vereeniging, nl. in „Het Gas", beschou wingen van de redactiecommissie over een en ander verschenen, doch deze waren in hoofdzaak van technischen aard. In dit verband gaf de heer Knottnerus een resumé van de verschillende commissies, waarin de bemoeiingen der Vereeniging zijn gespecialiseerd. Het bestuur heeft, zoo ging spr. ver der ter verkrijging van afgevoerde sub sidies, thans aan de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten gevraagd, controle op haar administratie te willen uitoefenen. Een mondelinge toezegging dier controle, welke ongeveer 14 dagen geleden werd gevraagd, is bereids verkregen; de schriftelijke bevesti ging wordt nog ingewacht. Deze controle zal uiteraard een zuiver administratief karak ter dragen; zij zal echter niet uitsluitend voor het toekomstige gelden, doch kan ook met terugwerkende kracht worden uitge oefend. Op de vraag van een der journalisten of hierdoor dan niet de schijn werd gewekt, dat de vereeniging toch wel iets op haar geweten had, volgde van de bestuurstafel het antwoord, dat deze controle buiten de eigenlijke gestie der vereeniging, waarvoor de eereraad werd bedoeld, zal omgaan. Nog werd een kort overzicht verstrekt van de verdeeling der rieden in gewone en bui tengewone. Ter sprake werd gebracht de vraag, welke rol de heer Bruinwold Riedel, tot voor kort vice-voorzitter der vereeniging, in de zaak- Van der Stel heeft gespeeld, en hoe het mo gelijk was, dat deze Utrechtsche hoofd ambtenaar een bedrag van f 16.500 ter be schikking van den heer Van der Stel kon afstaan, zonder machtiging of sanctie der Vereeniging. Daarop werd geantwoord, dat pas later is gebleken ,dat de heer Bruinwold Riedel die twee maanden geleden als lid der ver eeniging is uitgetreden een dergelijk be drag had toegezegd en dat daaraan door leveranciers was bijgedragen. Het bestuur als zoodanig stond daar geheel buiten en wist zoo verklaarde de voorzitter daarvan niets af; het keek zeer verwonderd op, toen uit de bladen dat feit te zijner kennis kwam. Op de vraag, waarom de heer Van der Stel als lid der vereeniging werd geroyeerd, werd door het'bestuur medegedeeld, dat dit geschiedde volgens diens buitengewoon grof en schandelijk optreden jegens het be stuur en niet wegens zijn handelingen als directeur. De royeering vond reeds in Febr. 1924 plaats, toen de heer van der Stel als gasdirecteur te Sloten was ontslagen. De heer Van der Stel schreef nogal vaak in ..Het Gas" en toen hij, nadat hij door de justitie reeds was veroordeeld, met zijn pu blicaties wenschte door te gaan, werd hem van redactie- en bestuurswege in overwe ging gegeven dat te staken en minder aan den openbaren weg te timmeren. Hij ant woordde echter: „Jullie zijn allemaal boe ven en dieven." Het toenmalige bestuurslid de heer Van Mierlo zeide daarop: „Dat moet je bewij zen 1" Daarop heeft de heer Van der Stel een commissoriaal onderzoek verlangd, doch het bestuur achtte zijn voorstel minder aan vaardbaar en besloot tot royement. Toen de heer Van der Stel in 1926 weea* in vrijheid was gekomen, was zgn eersto werk te trachten weer lid te wor den van de vereeniging. Hij stuurde toen dat niet lukte twee dagen na zijn Invrijheidstelling het bestuur een dagvaar ding, waarin eenige beschuldigingen woren RECLAME. Hel heerlijk smakend, zacht en zeker werkend laxeermiddel 25°5 vervat. Daarop i3 een civiele procedure gevolgd. De voorzitter voegde in aansluiting aan het vorengaande met betrekking tot den heer Van der Stel nog toe, dat hg dezen wel eens onder vier oogen heeft gewezen op het verkeerde van zgn handelingen. Zoo heeft hij in Sept. 1924 een particulier onder- houd met den heer Van der Stel gehad, naar aanleiding van diens royement. H'g neeft toen den heer v. d. S. in overweging ge geven schuld te bekennen, waarop laatstge noemde zeide: Er z\jn zooveel anderen, die hetzelfde hebben gedaan als ik. De heer Knottnerus had daarop gerepliceerd: Kom er dan mee voor deD dag, dan kunnen we verder zien, wat ons te doen staat. De- heer Van der Stel heeft toen een langen brief aan den voorzitter geschreven, waarin o.m. deze woorden voorkwamen: ik zal zorgen, dat er voortaan niets meer op mij valt aan te merken; help me cn u kunt overtuigd zijn, dat geen enkel lid zoo op passend zal zgn als ik. Blijkbaar is de heer Van der Stel zoo ging de heer Knottnerus voort dooï anderen van zijn goede voornemens afgeleid en op een verkeerden weg gebracht. Tenslotte verzekerde de heer Knottnerus, dat tot voor kort het bestuur als zoodanig niet heeft geweten, wie zich aan corrup- tievo handelingen schuldig maakten. Wat men wèl wikt, dat was, d&t er retour- commissies werden geaccepteerd zooals in vele gevallen buiten de gaswereld doch niemand van het bestuur, zooals het thans is geconstitueerd, kon zeggen: die of die maakt zich er aan schuldig. In de openbare ledenvergadering van Juli j.L te Rotterdam heeft de voorzitter trou wens dit punt ter sprake gebracht en de ernstigo vermaning uitgesproken, dat de leden zich van elke handeling dienden te onthouden, welke het aanzien of de repu tatie der vereeniging konden schaden. En thans is besloten geen buitengewone leden meer toe te laten en elk lid, dat wegens corruptie is ontslagen, uit de Ver eeniging te royeeren. PRINSES JULIANA VERLEENT AUDIËNTIE Aan het Haagsche Hofvijverfeest-comitó en Nederlanders in België. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag middag te kwart voor vgven ten Konink lijken Paleize in het Noordeinde te 'a-Gra- venhage audiëntie verleend in tegenwoordig heid van haar Hofdame baronesse Bentinck, den grootmeester van haar Huis, graaf Van Lynden van Sandenburg, en van haar kamer heer, baron Baud, aan het dagelgksch bestuur van het Haagsche Comité voor het Hof vg verf eest, dat op 30 April j.L ter eere van de Prinses werd gegeven. Het bestuur bestond uit: mr. J. A. N. Patijn, eere-voorz.; W. baron Snouckaert van Schauburg, voorzitter; den heer Üorus Hermsen, vice-voorzitter; den heer C. Beo- laerts van Emmichoven, secretaris, en den heer A. L. de Kanter, penningmeester. Deze commissie bood aan de Prinses een door Dorus Hermsen ontworpen medaille aan, waarvan afgeslagen in goud, zilver en brons, in étui werden overhandigd. Voorts bood 't bestuur aan de standaard vlag der Prinses, welke op het „Hofvgver"- eilandjc geheschen werd toen de Prinses op het avondfeest aankwam. Daarna heeft Prinses Juliana audiëntie verleend te 5 uur aan een deputatie van in België wonende Nederlanders, ter aan bieding van de oorkonde van het Prinses- Julianafonds, dat indertgd met weldadige doeleinden gesticht is. De deputatie bestond uit de heeren: EL Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEON. (Nadruk verboden).) 17) De steward kwam met de boodschap terug dat miss Ridge niet in haar hul was. Van tien uur af was zij nu al wegl Zonder een woord tegen den Stewart, die de boodschap had gebracht, draafde Hugh naar Veath's hut en bonsde op de deur. Geen antwoordl De stewart. die op een af stand in de gang stond, hoorde den jongen Amerikaan heel duidelijk en indrukwek kend vloeken. Hij nuttigde zijn lunch in fatale een zaamheid: furieus, lamlendig en desolaat. Hij ging naar zijn hut en trachtte afleiding te vinden in lectuur. Maar ook dat bleek onmogelijk. Eenigen tijd later hoorde hij Grace's stem, daarop die van Veath. Ik ben benieuwd of Hugh in zijn hut vis, hoorde hij haar zeggen. Hij denkt waarschijnlijk, dat wij in een sloep zijn gestapt en er van door zijn gegaan. Zal ik eens kloppen? klonk de slem van haar partner. Graag; dan zullen we hem vertellen Waar we gezeten hebben. Je zült wat. mompelde Hugh nijdig en keek naar de deur alsof zijn sombere Hik deze zou kunnen doen vallen zooals '"-et geschreeuw van Josua's mannen het de tturen van Jericho hadden gedaan. Toen volgde een roffel op het paneel, Daar hij maakte geen aanstalten om te antwoorden. Weer werd er geklopt en er kwam een glimlach zij het geen van blijd schap. op zijn gezicht. Klop maarl Loop naar de maan! Je kunt er toch niet in! mompelde hij zacht maar triomlaritelijk. Veath morrelde aan de kruk. maar de deur was gesloten en bleef gesloten. Hij is er niet, miss Ridge. Ik zal eens zien of ik hem kan opvisschen. Tot straks aan de lunch. Toen klonk de stem van Grace, zacht en hartelijk: Vertel hem maar, dat wij een een anderen keer met hém het heele schip gaan bekijken. Zoo. wond Hugh zich op. Willen jullie den broer omkoopen door hem een volgenden keer mee le nemen. Dank je lekker! Ik zal jullie wel eens laten zien wie de baas is. Een minuut later roffelde hij op de deur van miss Vernon. Ze was juist bezig om voor den spiegel haar hoed af te zetten, draaide zich snel om toep de onbeschaamde Hugh binnentrad en en zij riep: Hallo Hughl Waar heb )ij gezeten, liefste? Liefste? Ik heet geen liefste! barslte hij uil Zeg Hugh, liefste. Mr Veath heeft je den heelen morgen gezocht Ik zei. dat ik niet met hem meeging voordat jij er bij was Je zou zoo'n pleizier gehad hebben. Verlangde je dan naar mij? vroeg hij schuldbewust. Natuurlijk mr. Vealh trouwens ook. Zul je dan nnoil begrijpen, dat ik van jou en jou alleen houd? Ik geloof, dat ik nooit iets van de liefde snappen zal, peinsde hij. En waar heb jij nu den geheelen mor gen gezeten? vroeg zij, zijn verzudhting negeerend. Veath heeft niet op de goede plaats gekeken, dat is de heele kwestie. Waar was die goede plaals dan? Het bleek de verkeerde plaats te zijn. zei hij somber. Hij had namelijk bridge ge speeld in de hut van een der passagifTS. Op dat oogenblik hoorden zij Veath bui ten de deur. Hugh riep hem hartelijk toe binnen te komen. Zoo, ben je hièrl Ik heb overal naar je gezocht, ouê jongen. Jammer, dat je van morgen niet mee bent gegaan, zei Veath, Ridgeway de hand schuddend. Het interesseerde mij niet om het schip te zien, zei Hugh haastig. Ik heb er al zoo vaak een gezien. Wat grappigl riep Grace uit. Hoe wist je, dat we van plan waren het schip te gaan bekijken? Instinct, zei hij kort. met brutaliteit trachtend zijn verlegenheid te verbergen. Veah ging voor hem naar de eetzaal; Grace volgde en Hugh deed maar geen po ging om ze aan het verstand te brengen dat hij zijn dejeuner al had ge'had Maar door zijn zwarte stemming was zijn maaltijd hoogst-onvoldoende geweest en de behpuden terugkeer van Grace bracht zijn eetlust te rug en nadat hij zijn lichaam met vele goede dingen had versterkt en den wijn zijn hart had lalen verheugen, bekeek hij de wereld weer door een wat zonniger bril. HOOFDSTUK VIII. De knappe vreemdelinge. Ze waren nu in de Middelllandsche Zee. De lucht was koel en zuiver, en er waren veel passagiers aan dek om naar den zone ondergang te kijken en naar de matrozen, die het dek reinigden Er waren passagiers aan boord voor China, Japan, Indië en Australië. Een vijftigtal soldaten dat naar Indië terugkeerde, bracht leven in de brou werij. Ze stonden onder niet al te slrenge discipline en hadden du9 de sterke neiging om vrooliik te zijn Een aantal van hen zat op het voorschip Engelsche soldatenliederen en krijgszangen van de inboorlingen te zin gen. Er had zich een groep om hen heen gevormd en ook Ridgeway en Veath, die na het middagmaal - een wandeling over het dek hadden gemaakt om een sigaret te roo- ken, bleven stilstaan om naar de robuste, onbezorgde stemming te luisteren. Miss Vernon was in haar hut en trachtte in een pasbegonnen dagboek de gebeurte nissen van -de afge'loopen tien dagen vast te leggen Het was haar geheime bedoeling om van dit boek één gedrukt exemplaar te lalen maken en dat bij de een of andere passende gelegenheid aan Hugh ter herin nering aan te bieden. Intusschen vlotte het werk niet erg bijzonder: ze worstelde met de verbijsterende hoeveelheid stof en met het taaie materiaal van de taal om haar gedachten onder woorden te brengen zoo als ze gaarne zou willen. Hugh had er geen idee van wat ze in haar hut uitspookte. Plotseling drukte Hugh Veath's arm dichter tegen zich aan Kijk eens. vlak bij de verschansingl Dat is het snoezigste meisje, dat ik ooit ge zien hebl Waar? Ik kan je haar niet aanwijzen, want zij kijkt dezen kant uit. 'n Meisje in een donker groenen mantel, zij leunt in den arm van een ouden heer. Ik zie haar al. zei Veath. Verdui veld, 'n knap kind. hoorl Ongelooflijk' Heb je ooit van Je leven zoo iets knaps gezien? riep Ridgeway. Hij keek haar zoo intens aan, dat zij hel hooid afwendde Wie zou het zijn? Die oude heer is zeker haar vader. Vreemd, dat wij ze niet eerder hebben gezien. Ik ben er zeker van» dat ze nog niet aan dek is geweest Je schijnt nogal geïnteresseerd. Denk je over een flirtation? O, dat zou Grace nooit goedvinden geen seconde. Ik geloof niet, dat ze er iets op tegen zou hebben, als je het maar handig aanlegt, glimlachte de ander. Neen, dat zou niet in den haak zijn, al was hel nog zoo onschuldig Het zou een verduiveld gemeene streek zijn. Een zusier trekt zich van zoo iets.in den regel weinig aan. Hugh kon de eerste oogenblikken geen antwoord geven; hij trachtte zich te her inneren, of hij soms iets gezegd had. dat zijn geheim zou kunnen verraden hebben, O, lachte hij onhandig, je begrijpt mij niet; Grace is zoo zoo en conscen- tieus, dat, zie je, als zij wist, dat ik ik flirtte, met mei een meisje, dan zou zij erg boos zijn, zie je Typisch meisje in dio dingen toonbeeld van volmaaktheid. Zoo, geloof je? Is dat niet een beelje overdreven kerel? Ik denk, dat je je zuster net zoo weinig kent, als andere mannen hun zusters Wal bedoel je? vroeg Hugh, plotseling op zijn hoede en de knappe vreemdelinge vergelend. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5