68ale JAARGANG VRIJDAG 9 DECEMBER 1927 No. 20779 STADSNIEUWS. HET VREDES-DRAMA AgOKA. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. PROF. MARTIN 50 JAAR HOOGLEERAAR. De eerste hoogleeraar in de ge^'ogie en mineralogie in ons land. Gisteren herdacht prof. dr. J. K, L. Mar tin, oud-hoogleeraar in de geologie en de mineralogie aan de Universiteit alhier, den dag, waarop hij 50 jaar geleden aan onze universiteit het hoogleeraarsambt aan vaardde. Prof. Martin, die de grondlegger is van het geologisch en mineralogisch ^onderwijs hier te lande, werd 24 November 1851 le Oldeburg geboren. Na de gymnasia te Ol denburg en Jever bezocht te hebben, stu deerde hij achtereenvolgens aan de univer siteiten te München, Leipzig en Göttingen, aan welke laatste universiteit hij in 1873 promoveerde op een proefschrift: ,,Ein Bei- trag zur Kenntnis fossiler Euganoïden". Vervolgens was hij eenigen tiid werkzaam aan het geologisch museum te Gültingen en werd daarna privaat-docent aan de univer siteit aldaar. In 1877 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de geologie en de mineralo gie aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij den 8sten December van dat jaar aan vaardde met een rede over: Geologische Theorien der Jetztzeit. In 1878 werd hij be last met het beheer over de geologisch- mineralogische verzameling hier ter steile, welke hij, vooral met het oog op onze ken nis omtrent de Nederlandsche koloniën, be langrijk heeft uitgebreid. Deze verzameling werd toen afgescheiden van het museum van natuurlijke historie, met de bedoeling, beide later weer tot één gebouw te vereeni gen In 1893 is voor, deze verzameling een nieuw gebouw op het Van der \perfpark verrezen, dat echter met het oog op vereeni- ging met het museum van natuurlijke his torie niet geheel is afgewerkt. In 1884 nam prof. Martin deel aan den onderzoekingstocht naar West-Indië en in 1891 ondernam hij een tocht naar de Mo- lukken, waar hij vooral Ceram en Boeroe onderzocht. Een groot aantal verhandelingen en an dere werken zagen van zijn hand het licht. Gedurende den academischen cursus 1895 —1896 was hij rector-magnificus der uni versiteit. In 1917, bij de viering van zijn 40-jarig ambtsjubileum, bleek, welk een voorname plaats hij in de wetenschappelijke wereld, zoowel in ons land als daarbuiten, innam. In September 1921 moest hij wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aftre den, doch desondanks 'houdt hij zich nog steeds met welenschappel ijken arbeid on ledig. Prof. Martin heeft zich aan alle hulde onttrokken en was gisteren uilstedip. Van vele zijden o.a. van den academischen se naat der Universiteit, ontving de hooglee raar telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen. JUBILEUM VAN DEN HEER H. MARKS. Naar aanleiding van het feit, dat de heer H. Marks van de instelling der Gezond heidscommissie nu 25 jaar geleden onafgebroken zitting in de Leidsche com missie had. hebben zijn medeleden in die commissie hem uit dank voor de vele werk zaamheden. die hij in deze functie bij voort during verrichtte, hem gisteravond in in- tiernen kring gehuldigd. Van de zijde van B. en W. mocht de heer Marks ter gelegenheid van zijn jubileum een zeer waardeerend schrijven ontvangen. De heer Marks heeft in de gezondheids commissie naar men ons verzekerde, zeer veel en belangrijk werk verricht. Hij be moeide zich inzonderheid met bouwtech nisch onderzoek en controle en de volks huisvesting en het woningonderzoek heb ben steeds zijn bijzondere aandacht en toe wijding gehad. Vijfentwintig jaar, een kwart eeuw, heeft de heer Marks zijn krachten belangloos in dienst gesteld van de gemeenschap en sinds hij toen de heer De Ridder burge meester was en prof. Wijsman voorzitter der Gezondheidscommissie in de com missie heeft zitting gehad, heeft de jubila ris veel en nuttigen arbeid in het algemeen belang verricht. Moge het hem gegeven zijn zich nog tal van jaren met animo aan dit fraaie werk te blijven wijden. EEN SERENADE AAN DEN BURGEMEESTER. Op uilnoodlging van het bestuur der 3- October-Vereeniging waren gisteravond in de groote Nutszaal een aantal afgevaardig den van vereenigingen bijeengekomen ten einde een definitief plan vast te stellen voor het brengen van een serenade aan den burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, op den dag, dat deze zijn woning op het Rapenburg gaat betrekken en dus eigenlijk inwoner van Leiden wordt. Dit zal a.s. Maandag geschieden. De voorzitter, de heer W. van der Laan, deelde in zijn openingswoord mede, dat de eer van het initiatief tot het brengen dezer serenade eigenlijk toekomt aan het Stede lijk Muziekcorps, dat voornemens was ge weest den burgemeester op deze wijze het eere-voorzitterschap aan te bieden. Waar ook vele andere vereenigingen er evenwel prijs op stelden aan deze serenade deel te nemen werd besloten de plannen te combineeren en de verdere organisatie op te dragen aan het bestuur der 3-October- Vereeniging, dat zijn sporen op dit gebied reeds ruimschoots verdiende. Na ampele bespreking werd het voorstel van het bestuur ongewijzigd goedgekeurd. De opstelling van den stoet zal geschie den op het terrein der nieuwe kaasmarkt vanwaar le klokke 9 uur wordt vertrokken om vervolgens langs Pelikaanstraat. Haar lemmerstraat, Prinsessekade en Kort-Ra-; penburg naar de burgemeesterswoning te marcheeren. Van iedere deelnemende vereeniging wordt één bestuurslid in de gelegenheid gesteld den burgemeester te complimen teeren, terwijl hem bovendien een lijst of een album met de namen der deelnemende vereenigingen zal worden aangeboden. Vervolgens zullen de vertegenwoordigers zich weer bij den stoet voegen, die inmid dels aan de voorzijde van het Rapenburg zal zijn aangekomen, terwijl het Leidsch Muziekcorps voor de burgemeesterswoning eenige muzieknummers ten gehoore zal brengen. De omgeving van het Rapenburg zal ge durende het oponthoud met Bengaalsch vuur verlicht worden. Na een korte wandeling via Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg en Hooigracht, wordt de stoet, waarin tal van fakkels, lan taarns en lampions zullen worden meege- I dragen, op het kaasmarktterrein ontbonden. Staande de vergadering zegden de na volgende vereenigingen en corporaties haar deelneming toe: Muziekcorpsen: Stcd. Muziekcorps; har monie-orkest ver. ..T. c D.", harmonie'- gczelschap „De Post", harmoniekapel W W. („Werkmans Wilskracht"), muziefc- en too- neelver. „P G. L.", terwijl Lel Leidsch Politie-muziekgezelschap zich wel zal doen vertegenwoordigen, doch geen muziek zal leveren, daar de dienst op een groot ge deelte van het corps beslag zal leggen. Vereenigingen en corporaties: Leidsch Stydenten Corps, R.-K. Studenten-Ver. „St. Auguslinus", Ver. v. Vrouwelijke Studenten, harmonie-gezelschap Orpheus". Henge- laarsbond voor L. en Omstreken, Afd. Lei den der Ned Padvinders-VerChr. Zang- vereeniging „Zang zij onze Leus", Leidsche Schietver. „Willem Teil", Chr. Zangver. „Ex Animo", R.-K. Politiebond „St. Mi chael", afd. Leiden, Leidsche Zwemclub, Afd. Leiden van den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland, Tooneelver „Jacob Cats", dames-gymnastiekver „Brunhilde", Leidsche Vrijwillige Brandweer, Christel. Middenstands-Ver., Patrimonium Padvin ders-Ver Leeuwkenlroep. tooneelver. „Nut en Vermaak", zwemvereeniging „De Zijl", R.-K. gymnastiekver. „Jeanne d'Arc", roei en zeilver. „Die Leythe", Leidsche Chr. Oranje-Ver en Neutrale Middenstands-Ver. MAANSVERDUISTERING. De zware bewolking van den hemel is oorzaak geweest dat men ten onzent vrijwel niets heeft kunnen waarnemen van de ver duistering van de maan, die bijna voort durend totaal onzichtbaar was. Toen even een opening in het wolkendek kwam dat was om over achtetf viel er van de nog heerschende halfschaduw niets te be speuren. Ook in de omgeving, in Den Haag o.a., heeft men niets kunnen observeeren en te Londen en in Brussel was men al niet ge lukkiger. Aan het observatorium van den Belgischen Meteorologischen Dienst te Uk- kel kon evenmin iets worden waargenomen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME Gisteravond hield prof. Verhaar (War mond), in het KL Auditorium der Univer siteit alhier, zijn vierde wetenschappelijke voordracht over den oorsprong van den Menscfc. Foto H. Jonker. Koning A<;oka zal beslissen over de vraag: oorlog of vrede met de Kalingga-rijken. Kanselier, eerste koningin, legerhoofden en hovelingen zijn allen voor den oorlog: alleen de tweede koningin pleit voor den vrede. Oorlog is de beslissing! In een eerste deel liet spr., bij wijze van inleiding zien, dat de mensch bestaat uit stof (lichaam) en geest (ziel). Speciaal voor het bestaan eenergeestelijke ziel wer den uitvoerige argumenten gegeven, ont leend aan wijsbegeerte en theologie. Daarna ging spreker over tot de behandeling van den oorsprong van den mensch, na eerst nog eens kort te hebben uitgelegd, wat hij in de vorige voordracht 'uitvoerig had uiteen gezet: wat we te verstaan hebben onder de productionistische, mechanistisch-evolu- tionislische (darwinistische) en theologisch- evolutionistische theorieën. In een tweede deel liet spr. zien, dat de menscheljjke ziel alleen door God ge schapen kan zijn. Dit wordt ons geleerd door de wijsbegeerte, door de Godsopen baring en door het onfeilbaar leergezag der Kerk. Het ontstaan der menschelijke ziel door evolutie wordt dus door de Katho lieke Kerk verworpen. In het derde deel werd gesproken over den oorsprong van het menscheiijk lichaam. Uitgeschakeld werd het materialistisch of mechanistisch evolutionisme als in strijd met wijsbegeerte en Godsopenbaring. Wat be treft het productionisme en het theologisch evolutionisme, werd al ereeret g:con ta e rd, dat de wijsbegeerte de mogelijkheid van beide open laat. Natuur wetenschzppeljjk ge sproken is er geen enkel werkelijk bewijs, zelfs geen enkele rechtstreeksche aanwijzing uit de feiten te geven voor de verwantschap tusschen het menscheiijk en dierlijk orga nisme. Het BijbeLsch scheppingsverhaal pleit in zjjn letterlijken zin voor het productio nisme en de oud-christelijke traditie sluit zich hierbij aan. De bpelcommissie gaf hierover een belangrijke uitspraak ten gun ste der productionistische opvatting. Uitvoe rig werd de beteekenis en de waarde dezer uitspraak toegelicht. De nadruk werd er op gevestigd, dat het onfeilbaar Leergezag der Kerk in deze geen uitspraak heeft gegeven, zoodat de geleerden hun wetenschappelijk onderzoek kunnen blijven voortzetten. Conclusie: de evolutie van het mensche iijk lichaam is wetenschappelijk niet te verifieeren, gelijk ook door nietrkatholieke geleerden eerlijk erkend wordt. De volgende vier lezingen worden gehou den op Donderdag 26 Jan., 9 Febr., 23 Febr. en 8 Maart. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE 'S-GRAVENHAGE. De te 's-Gravenhage verschijnende Nieuwe Courant van hedenmorgen bevat een be richt van den volgenden inhoud: „In ons Avondblad van gisteren hebben wij gemeld, dat de Leidsche politie een brief ontvangen had, die mededeelingen zou bevatten over den moord in het Bezui- denhout. Zij meende echter reden te hebben, om aan te nemen, dat aan den inhoud van dezen brief niet veel waarde mocht worden gehecht, maar toch had zij hem doorgezon den aan de Haagsche politie. In verband hiermede vernemen wij het volgende; Inderdaad is de door de Leidsche politie ontvangen brief van nul en geener lei waarde. Hij is geschreven door een ge vangene irit de strafgevangenis in Haarlem, die daarin mededeelt, dat wanneer hij vrij gelaten wordt, hij mededeelingen zal doen over het tragische gebeuren op het Bezui- denhout. De schrijver staat zeer ongunstig bekend. Zelfs moet hij een brief van den zelfden inhoud gestuurd hebben aan den Minister van Justitie. Men vertelde ons, dat wanneer men er op inging, de schrijver alle pogingen in het werk zou stellen om te ont vluchten. wat voor hem natuurlijk de hoofd zaak zou zijn." Naar aanleiding van dit bericht dat ons onaannemelijk voorkwam hebben wij ons gewend tot de Leidsche en tot 'le Haagsche recherche, om nadere inlich tingen. De recherche alhier gaf ons de ver zekering, dat een brief, bedoeld in het bo venstaande bericht, nimmer door haar wa§ ontvangen en de Haagsche recherche was zoo vriendelijk ons mede te deelen, dat een schrijven, als bedoeld in het stukje in de „N. Ct." wel in haar bezit was. maar men meende zeker te weten dat dit haar niet via de Leidsche politie had bereikt. Of de Minister van Justitie eveneens een schrij ven van den gevangene had ontvangen, 1 wist men ons niet met zekerheid te zegden maar wel vertelde men ons dat de Officier van Justitie te Haarlem een dergeliikm brief had ontvangen. Hoe de „N. Ct." er toe komt de Leidsche recherche in de affaire te betrekken, is dus vrij onbegrijpelijk. Er schijnt van eenige fantasie hier wel sprake te zijn. Men heeft waarschijnlijk een klok hooren luiden zon der te weten waar de klepel hangt. DE ZAAK GROENEWEGEN—HANZEBANK Volgens mededeeling van den officier van justitie is ook de nieuwe klacht van den heer L. Groenewegen alhier, tegen de directie van de Hanzebank en haar rechts kundigen adviseur mr A. M. de Groot, le 's-Gravenhage, onder dagteekening van 2 December j.l. ingediend, ter zijde gelegd, daar geen termen lot vervolging aanwe zig zijn. BINNENLAND. Jubileum van den heer B. Marks als lid dar Gezondheidscommissie (Stadsnieuws, le Blad). De Tweede Kamer vergaderde tot 2 nnr In den nacht ever de Walerstaats-begrooting (Tweede Kamer, 3e Blad). De begrafenis van Jhr. Van Vredenbnrch (Binnenland, de Blad). Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake de begrooting voor onderwijs, kun sten en wetenschappen (Binnenland, de BI.). Het verslag der vaste commissie betrei- lende de wijziging der rijwielbelastingwet (Binnenland, de Blad). Generaal Snijders gehuldigd door de onderotficiersvereeniging „Ons Belang" (Binnenland, de Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraad zet zijn werkzaam heden voort (Buitenland, le Blad). Zal sovjet-Rnsland een permanenten waarnemer te Genève benoemen? (Buiten land, le Blad). De commnnisten beginnen een nieuwe actie in China (Telegr., le Blad). LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. De 8e afdracht van dezen dienst heeft plaats gehad en afgedragen is over de '1 weken f 12.(121de vorige afdracht be droeg f 11.103.51. Om te doen zien, hoe deze dienst geregeld is vooruit gegaan geven wij het cjjfer van ae eerste afdracht 27 Mei 1.1., welke toen bedroeg f2898.47. Het aantal aangeslotenen is thans de 2000 reeds gepasseerd en neemt nog dagelijks toe. JUBILEUM KINKERKOOR „DE KLEINE STEM." Het jubileum van het Kinderkoor ,,De Kierae Stem" is besloten met een fee3tawnd in ir.tiemen kring, alleen toegankelijk voor de leerlingen van het koor. Het programma werd verzorgd door den heer en mevr. Van Duynen, nit Den Haag, die met hun eerste optreden hier ter stede een zeer goeden indruk hebben achtergelaten. Het marionettenspel, de aardige goochel toeren, de goede acrobatiek, alles droog er toe bij om het publiek uitstekend te amu seeren en hot echtpaar Van Duynen werd dan ook bij herhaling hartelijk toegejuicht. In de'pauzes, die aangenaam bekort wer den door vrooljjke muziek, werden versna peringen rondgediend. En daarmede behoorde de jubileumviering van het koor weer tot het verleden. Zij mag in alle opzichten welgeslaagd heeten. Gisteravond gaf de „Leidsche üilet- lantenclub" voor de kinderen van leden en donateurs een goedgeslaagd kinderfeest in het „Volksgebouw" Heerengracht. Nadat de kinderen eerst genoten hadden vaa een vroolijke poppenkastvertooning en er eenige malen met ververschingen was rondgegaan, kwam de goede Sint in hoogst eigen persoon en gevolgd door zijn zwarten bediende de zaal binnen. De kinderen zon gen, dat het een lieve lust was en konden hel over het algemeen wel met den Sint vinden. Nadat alle jeugdige bezoekers, nog een aardig cadeautje ontvangen haddon, en nog menig liedje was gezongen onder de vroolijke tonen van het jazz-orkest „De jonge dilettanten", ging men opgeruimd en tevreden „huis-toe". Men verzoekt ons mede te deelen, dat hat eervol ontslag, hetwelk aan notaris C. Versluys alhier verleend is, eerst ingaat op 1 April 1928. Ten nadeele van den heer S. is uit het Academiegebouw een winterjas met een paar handschoenen ontvreemd. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs, b.'droeg Woensdag j.l. iD totaal 913, tegen 940 op 9 Dec. 1926. Omsiroeks kwart over één is op de Haarlemmerstraat een bakkersknecht aan gereden dew redo pjat meel van de

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1