LAATSTE BERICHTEN. Gen;:enteraad van Leiden. Oe crisis van het parlementaire stelsel in Engeland MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. De groote wijzer geeft den stand aan van hedenmiddag 3 uur. Het dunne lijntje geeil den stand aan van gistermiddag 3 uur. Gistermiddag, 3 nor: 764. Hedenmiddag, 3 uur: 761. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen in den morgen van 6 December, medegedeeld door het Meleurolugisch Insliluut te He Bildt Hoogste stand 774,5 te Haparanda. Laagste stand 723,8 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 7 Dec.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige. Zuid oostelijke lot Zuidelijken wind Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR. 9 n. voorm.: 5 gr. O. (41 gr. F.). 12 o. '3 midd.6 gr. C. (43 gr F.). 3 d. nam.: 6i/j gr. C. (44 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-a.-ZEE Voor Woensdag. üoogste stand des voorm. te 1 uur. Hoogste stand dee nam. te 1,22 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Pinsdag 6 Dec.: 4.16 nm. tot 7.26 vm. UIT DE VLIEGWERELD. ST. JOHNS (New-Foundiandi, 6 December. (N.T.A. Draadloos), Volgens nadere be richten i3 het Ijjk van den vlieger blij kens op het lgk gevonden papieren en me dailles inderdaad dat van den verongeluk ten graaf De Lesseps. DAYTON BEACH (Florida), 6 December. (N.T.A, Draadloos). De bekende vliegers Brock en Schlee, die met hun machine Fride of Detroit in 19 dagen naar Japan z'tjn gevlogen, zullen trachten een nieuwen record-vliegtocht te maken. De toebereid selen zgn daartoe in vollen gang en zullen Woensdag gereed zijn, op welken dag zij hier zullen aankomen. TREINBOTSING. WEENEN, 6 Dec. (Wolff). De sneltrein Berlijn—Dresden—Praag—Wecnen is bij 't itation Siegraundsherberg op een goederen trein geloopen. Een reiziger werd zwaar, 20 licht gekwetst. In den trein bevond zich o.ft. de componist Richard Strauss met zijn echtgenoote, die ongedeerd bleven. De materieele schade is aanzienlijk. HEVIG ONWEER BOVEN ZUID-SPANJE. MADRID, 6 Dec. (V.D.) Boven Zuid- Spanje langs de kust in de streek van Ma laga heeft een hevig onweer gewoed. De stad Malaga en omgeving werd door een storm vloed geteisterd De sneltrein Sevilla-Gra- nada is ontspoord. Nadere bijzonderheden ontbreken, daar de verbindingen zijn ver broken. GASVER STIKKING. KEULEN 6 Dec. (V.D.) In de Vollerstrazse werd gisteren in een perceel een uil vigr per sonen bestaand gezin gevonden, dat door gasvorslikking om het leven was gekomen. Het is niet zeker of hier aan een ongeval of aan zelfmoord gedacht moet worden. STADSNIEUWS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen geneeskunde de heeren J. Pluis (Leiden), A. H. Forlanicr (Rotterdam), H. J. van Heeuwijk (Hillegersberg) en A. de Mooy (Sommelsdijk). Bij Kon. Besluit is me1 Ingang van 7 December prof. mr. R. 1'. Cleveringa op zijn verzoek eervol ontslagen als rechter aan de rechtbank te Alkmaar. Van zeer bevoegde zijde vernemen wi; dal ten bale van de stichting van het tehuis voor Nederlandsehe studeer?nden aan de Sorhonne thans 2van de benoodigde 3 ton bijeen is. Jhr Loudop. onze gezant Ie Parijs, heeft een beroep gedaan op de studentencorpora om zoo spoedig mogelijk de ontbrekende '50000 bijeen te brengen. Ook te Leiden is naar wij vernemen in de afgelnopen week hard gewerkt De Acad pnaal en hel Universileitsfonds alhier ver kenen eveneens hun medewerking. De hoofdconducteurs niet ouder dan 50 jaar. De directie der Nederlandsehe Spoorwegen oeeft bepaald, dat op de electrisehe treinen Amsterdam -Haarlem Leiden Rotterdam alleen hoofdcond acteurs mogen dienst doen •vder den leeftijd van 50 jpar. DE DUÏTSCHE GEZANT TE DEN HAAG. Uit Berlijn wordt gemeld: Als opvolger van den Duitschen Gezant in Den Haag Baron Lucius Von Stoetden, die voor herstel van gezondheid een lang durig verlof heeft gekregen, zal benoemd worden de Gezant Graaf Von ZechBur kersrode die thans tijdelijk werkzaam is bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn. PLAATSELIJK GEORGANI8EERD OVERLEG. Door het A C. O. P is op verzoek van den daarbij aangesloten Cenlralen Nederland- schen Ambtenaarsbond aan den Minister van Financiën verzocht over te gaan tot invoering van plaatselijk overleg bij de dienstvakken der Dir Bel enz Een en ander naar aanleiding van een besluit van den Ministerraad dat daartegen geen bezwaar zal worden gemaakt voor die diensten, waar dit in een behoefte zal voorzien. EEN ONDERSCHEIDINGSTEEKEN VOOR VERPLEEGSTERS. De Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid (besmettelijke ziekten) maakt bekend, dat bij gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Arbeid. Handel en Nijver heid en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 2/11 November 1927. vast gesteld is het onderscheidingsteken (ooie vaar) voor verpleegsters, welke de aante kening voor kraamverpleging verwi-rven. Zij, die reeds deze aanteekening verworven hebben, kunnen zich tot den Hooidin-p c- teur voornoemd, dr Kuyperstraat 8. Den Haag, wenden met het verzoek machtiging te ontvangen om dit onderscheidingsteken op haar insigne te laten aanbrengen Deze aanvraag moet vermelden het nummer, waaronder het diploma in het Rijksregister is ingeschreven: het diploma zelf behoeft niet te worden opgezonden. BRANDEN. Gisteravond zijn te Heeze bij Eindhoven drio groote boerderijen afgebrand. De brand ontetond vermoedelijk door den slechten toestand van een schoorsteen in de boerderij van de firma wed. v. d. H„ welke hoeve in minder dan geen tijd in de ascb werd gelegd. Vandaar sloeg het vuur over naar de kapitale boerderij van J. H., welke even eens totaal afbrandde. De derde boerderij behoort aan E. van W. Van de .nboedols. kon zoo goed als niets gered worden. Drie varkens en vier geiten kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Hedennacht is te Nijmegen afgebrand de tirnm rfabriek van B. Lommerse. Het ge- bou brandde geheel uit. Een groote voor raad hout en gereed gemaakte trappen werd een prooi der vlammen. De fabriek, die aan de Vinkengracht gelegen is, is geheel door woningen ingesloten en de brandweer slaagde er na veel moeite in met negen stralen het vuur te looaliseeren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die vrij aanzienlijk moet zijn, wordt door ver zekering gedekt. DE AANSLAG OP INSPECTEUR PAUL. Donderdag 22 dezer zal de strafkamer der Haagsche Rechtbank de zaken behan delen tegen R., verdacht van de poging tot diefstal met braak in een perceel aan de Sportlaan, gevolgd door den aanslag op den inspecteur van politie Paul, die nem wild-, srresteeren, en tegen H., verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak. In de eerste zaak zgn 17 getuigen gedagvaard eu in de tweede 7. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 80-jarige mevr. P. uit de Groot Herto- ginnelaan, te Den Haag, die gisteravond met ernstige brandwonden, welke zij bekomen had door het omvallen van een petroleum kachel naar het ziekenhuis is gebracht, is vannacht aan de bekumen verwondingen overleden. (Men zie ook onder „Qemengd Nieuws"). VEERBOOT AANGEVAREN. Hedenochtend te ongeveer tien uur is de veerboot van Ludwig Haas bij Lobith aan gevaren door de sleepboot „WilUpgen- waard'Op de veerboot bevonden zich, be halve de veerman Haas, mevr. Derksen uit Dusselward en haar dochter. Allen geraak ten te water. De dochter kon zich zwem mende redden. De beide andere personen werden door een schippersknecht van een nabijliggend vaartuig gered. Alle drie dren kelingen zijn in hel R.-K. Ziekenhuis te Lobith opgenomen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. De Tweede Kamer heeft heden met 54 28 stemmen verworpen de motie Oud lot ver hooging der pensioenen van de z.g. oud-ge- pensionneerden. Verworpen werd ook met 5032 slem- men de motie Ter Laan tot herziening van die pensioenen en voor opneming alsnog in de wet van de weduwen van vóór 1909 ge- pensionneerden. UIT NED. OOST-INDIE. UIT DEN VOLKSRAAD. BATAVIA, 6 Dec. (Aneta). De Volks- raao heeft met 30 tegen 11 stemmen den post goedgekeurd, waarbij gelden worden u tgetrokken voor een koloniale vertegen woordiger te Genève. BATAVIA VRIJ VAN CHOLERA. BATAVIA, 6 Dec. (Aneta).' Batavia is niet langer met cholera besmet verklaard. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuvzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Splinter, Kuivenhoven en Van Es. ALGEMEENS BESCHOUWINGEN BEGROOTING 1928. De heer WILBRINK zegt, dat wel eens wordt geklaagd, dat te veel aan politiek wordt gedaan, maar zoo pas na verkie zingen is het toch wel moeilijk zich daar aan geheel te onttrekken. Men Is toch afge vaardigde van politieke organisaties en daarmee dient rekening gehouden te worden Waar zijn fractie geen oppositie ia, behoeft op zich zelf weinig aan politiek te worden gedaan, doch de overzij dwingt daartoe door haar opmerkingen We hebben een college van jonge, werkkrachtige mannen, die krachtdadig leiding kunnen geven. Vroeger, bij het oude college, heette het wel eens anders, volgens eenige partijen. Spr. hoopt dat spoedig elk urgentie-plan van B en W. zal verschijnen, opdat de raad wete, wat het college van plan is. Deze be grooting is in dit opzicht niet voldoende Met vertrouwen wil hij echter afwachten Slechts één opmerking. Z. i. wordt het particulier belang wel eens te veel door het gemeente belang gehinderd en hij hoopt, dat dit col lege ook met de particuliere belangen reke ning zal houden, voor zooveel mogelijk. B. en W hebben een deskundig onderzoek toegezegd inzake wenschen tot meer centra lisatie op administratief gebied etc. Spr. heeft echter meer vertrouwen in het initiatief der wethouders zelve. Het meeste wat hij in de secties heeft gezegd, kan hij laten rusten. Inzake de toonkamer der lichtfabrieken hoopt hij op gunstig resultaat van de besprekingen, die B en W. willen inleiden. De heer v. ECK: wat voor gunstig resul taat? De heer WILBRINK: dat de toonkamer blijft, doch niet langer den particulieren handel benadeelt. De heer v. ECK: en de gebruikers dan? De heer WILBRINK: die kunnen meer dan voldoende terecht. De heer KOOISTRA: dat is nog te bezien. De heer WILBRINK komt dan tot zijn motie. 4 jaar geleden aanvaard, inzake be schikbaarstelling van gronden Voor parti culieren bouw. Nu weer toezeggingen in deze. Hij hoopt, dat het nu daartoe zal komen. De voorstellen van B. en W. inzake het bljz. bewaarschoolonderwijs wil hij met vertrouwen afwachten. De heer SYTSMA: en het openb. bewaar schoolonderwijs? De heer WILBRINK: daaraan natuurlijk ook, maar vooreerst is het bljz. onderwijs nog in achterstand Hij zou hiermede kunnen eindigen om het college veel voorspoed toe te wenschen op zijn verderen tocht (de heer v Stralen: 't is nog geen Nieuwjaar) doch hij moet nog enkele opmerkingen maken over het reeds gesprokene. Ten eerste de heer Sijt9ma. Diens toevoe ging ,.al is het naief" ontneemt zijn ver klaring, dat hij den heer Meijnen wil geloo- ven inzake de kwestie van dr. Schokking, feitelijk alle kracht. De Ghr Hist. Unie heeft er geen voordeel mee gehad, daar zij met dr. Schnkking gocn propaganda heeft kun nen maken. (Geroep: Zijn portret stond toch in 't blaadje I) Alsof dat iets beteekent. Spr. betreurt,dat de heer Sijtsma heeft gemeend te moeten volgen een weg van in sinuatie. gelet op hetgeen hij verder zei over ex-wethouder Meijnen en hij vindt het jam mer. dat de heer Sijtsma in al zijn jaren geen fatsoenlijke manier van debattecren heeft geleerd. Vooral hij, die zelf destijds viel over dan ouderdom van 't vorige college. Hjj wil den nadruk leggen daarop, dat do Chr.-Hist. die menschen, die het meest geschikt zijn, op vooraanstaande plaatsen brengen. De heer SYTSMA: bij onthouders speelt do partij ook een rol, dat weet je wel. De heer WILBRINK ziet den vooruitgang der S.D.A.P. niet, daar volgens de Kieswet 1919 de S.D.A.P. nog maar 9 zetels zou hebben gehad. (Allerlei interruptie). Alleen de wijziging der kieswet bracht haar een zetei meer. De uitslag is z.l. dan ook een teleurstel ling voor de S. D. A. P., die 27 pCt. der kie zers op zich vereenigde. De eisch van 2 wet houderszetels was dus wel zeer overdreven. Het aanbieden van één zetel was geven het volle pond. Meer bieden was geweest een klap in 't gezicht der kiezers. Het optreden van den heer v. Eek na de samenstelling der commissies acht hij daar om niet correct Eerstens onttrekt hij zich aan mededragen van het bestuur, daar dit zou tegengaan het bevorderen der actie voor de S. D. A. P. In Nijmegen werd ook wel met één zetel genoegen genomen. De heer v. ECK: En Amsterdam dan? De heer WILBRINK: ook daar werd weer overvraagd en wilde men leven boven zijn stand. Maar waarom dan zooveel kabaal, als in de commissies, waar het voorberei dend werk wordt gedaan, niet de evenre digheid volledig is gehandhaafd? Zeer goed acht hij dan ook, dat B. en W. willen on derzoeken ol het gemeentebelang uitbrei ding van Fabricage toelaat. Wordt niet ge vreesd voor belemmerin„ van het werk, dan zal hij zich tegen uitbreiding niet verzet ten. Een minderheid mag geen eisch stel len inzake leiding der gemeentepolitiek Geenszins heelt dit College een arbeids- vijandig karakter en steunen de meerder heidspartijen hun daarin. Integendeel ver trouwt hij, dat College en raad het beste zullen weten te vinden, ook voor de arbei ders. Ook nu laat men zich leiden door zede lijke motieven, doch van het algemeen be lang. niet in het belang van één categorie van inwoners Nader gaat spr hierop in. Hij ziet liever de gas- en electrieiteits- prijzen gehandhaafd om belastingverhooging te voorkomen hetgeen z. i. veel zwaarder moei wegen Ook de ander voorstellen Van Eek kan hij niet als juiel erkennen Zij zijn te veel op de theorie gebaseerd te weinig opdepractijk Zoo ook in de werkverruiming alsof die zoo gemakkelijk is Ander» was de werkloosheid al lang verdwenen We leven echter niet meer in den natuurstaat. (De zitting duurt voort). door HAROLD LASKL Hoogleeraar aan de Londenache school voor staathuishoudkunde. Wie in dezen tijd de politieke instellingen van Engeland opmerkzaam gadeslaat, moet wel inzien, dat hare werkzaamheid aanlei ding geeft tot groote ontevredenheid Nie mand beschouwt ze meer als geëigend om te beantwoorden aan de allereerste behoelten van een democratischen Staat De lichtvaar dige en twijfelachtige gewoonte om al onze moeilijkheden op rekening te stellen van den oorlog, kan den opmerkzamen waarnemer niet verbergen, dat de vraagstukken, waar tegenover wij geplaatst zijn. niet zoozeer nieuwe vraagstukken zijn maar veelmeer de oude, van intensiever gedaante, en dal de bij overlevering bekende vorm van de parlemen taire regeering op het punt slaat om voort durend meer zijn onbekwaamheid te vertoo- nen in het oplossen van deze moeilijkheden In 't kort uitgedrukt zou men kunnen zeggen dat, terwijl het parlement zich in de 19e eeuw grootendeels met politieke vraagstuk ken bemoeide het tegenwoordig voorname lijk economische vraagstukken heeft op te lossen. De gevolgen van deze verandering waren van algemeene bekendheid en van vér dra- gnde beteekenis. De- politieke vraagstukken (kiesrecht, vrijheid van Godsdienst, vrijheid van vereeniging) lokten tot een algemeene discussie uit. Zelden vereischen zij in bij zondere mate de bekwaamheid om in tech nische delails al te dalen of de noodzakelijk heid om bijzondere kennis te bezitten. De economische vraagstukken daarentegen (lollen, vraagstukken van de verhouding der munt tot die van andere landen, de hoogte der belastingen, de regeeringcontrflle op de industrie) zijn vóór alles vraagstukken over details. Zij geven geen aanleiding tot een algemeene discussie, zij eischen de voorlich ting van deskundigen, aan wie noodgedwon gen het grootsle deel van den arbeid moet worden overgelaten, welke daarin bestaat, dat zij de aangenomen veranderingen moeten lormuleeren en in toepasing brengen. Naast deze problemen rijst het belangrijke vraag stuk: welke plaats het privaat bezit in den Slaat inneemt. Het is wel opmerkelijk dal de eindbeslissingen op dit punt blijkens de geschiedenis zelden zijn genomen zonder toepassing van geweld Geen enkele klasse, die nog privileges bezit, geeft die met ten verheugd gemoed prijs. Hel is wel interessant om va9t te stellen, dat evenwijdig met deze verandering loopt het prijsgeven van hel stelsel van den vrij handel Tot ongeveer 1870 was de moderne Staat vóór alles een politiestaat; deze was er op uit. Ie zorgen voor de orde en de natio nale onafhankelijkheid De vrijheid der bur gers om overeenkomsten aan te gaan wera als een onaantastbaar recht beschouwd en de Staat mengde zich slechts bij uitzonde ring in deze aangelegenheid. Met de uitbrei ding van het kiesrecht moest men echter nieuwe eischen stellen. De politiestaat werd een slaat, die allerlei verhoudingen ging regelen en er zijn maar weinige onderdoo ien van het sociale en economische leven, waarmee de moderne Slaat zich niet bezig houdt. Het resullaat was dal de wetgevende macht overladen werd, waardoor zij niet meer den tijd en dikwijls ook niet meer de noodige bekwaamheid bezat om de voorstel len, welke in technisch opzicht onder hare verantwoordelijkheid vallen, in alle onder deden na te gaan. Die nieuwe eischen heb ben verder alle een gelijk merkteeken; zij worden alle ingegeven door gedachten van maatschappelijke gelijkheid, een begrip dat tot nu toe vreemd was aan Engelsche zeden. Hieruit volgt, dat bij het karakter aannemen van gericht te zijn tegen de bezittende klas sen. en hetzij zij worden ingewilligd of afge wezen, steeds zulten die eischen een revo- lutionnaire stemming te voorschijn roepen. Daar het toelaten van nieuwe klassen tot het kiesrecht verder samenviel met het verrijzen van een nieuwe maatschappelijke ordening, die op de gansohe wereld in toe passing komt, is het noodzakelijk zich een duidelijk beeld te scheppen van het huidige Engelsche parlement. Het opmerke.Ijke daar bij is, dat de uitvoerende macht do over hand heeft. In het algemeen heeft het par lement opgehouden, het scheppend element te wezen bjj de wetgeving en speciaal in tijden van crises is men zoo ver gegaan, alleen met den wil van de uitvoerende macht rekening te houden. Het gevolg daarvan is geweest, dat het gewone parlementslid als privaat persoon een groot deel van zijn prestige heeft ingeboet. Hij kan het er niet meer op wagen, tegen zjjn partij te stem men wanneer het gaat om zaken van beteeke nis, waaruit voor hem een vermindering van zijn onafhankelijkheid voortvloeit, we ke hem weinig uitzicht Iaat om.invloed te uele- nen op den gang van zaken. Tal van vraag stukken zjjn verder veel te ingewikkeld, zoodat hij ze niet kan omvatten; er valt zóóveel arbeid te verrichten, dat het meest nauwgezette parlementslid kwaijjk kan hopen met volledige kennis van zaken te stemmen over het grootste dee) van de vraagstukken, welke hem worden voorgelegd. D.zj toestar.d heeft weer het peil en het belang d< parlementaire debatten doen dalen, en a.s natuurlijk gevolg daarvan den opvoedenden invloed der parlementaire inste.iingen op de kiezers verminderd. Daar hetr Lagerhuis bijna altgd overladen is door de velerlei hem opgelegde zaken, kunnen we n g onder werpen grondig worden onderzocht, en met vele gebeurt dat ook inderdaad niet. Men neemt in stijgende mate zijn toev.ucht tot het sluiten der debatten en tot verschillende spitsvondigheden. Natuurlijk draagt deze gang van zaken er toe bjj. de controle van het Lagerhuis op het Kabinet te ver minderen. Er bestaat een toenemende neging om een extra-parlementaire regeling van ge- wiohtige vraagstukken in te voereo, eu aan de wetgevende macht ais eenige functie de ratificatie vain- reeds voorbereid beslui ten over te laten, door oen m er of minder formeele stemming na oppervlakk ge dis cussie. Reeds zgn op dit gebied voo.b.-eid.n bekend door de ratificatie van de vredes verdragen, betreffende het herstel, het af breken der betrekkingen met Kus.and, de verschillende methoden, waarvan men z:cb bediende om de confucten op te lossen, we.ke warer ontstaan door de staking der mijn werkers. Natuurlgk is het resultaat, oat het parlementaire stelsel aan prestige in boet en de gedachte wordt versterkt, dat het niet bjj machte is om de kritieke moei lijkheden van een modernen Staat op te lossen. Dit probleem wordt door het vraagstuk van bet Hoogerhois nog ingew.kke.der Of schoon zgn wezenlgke bevoegdbeden door een parlements-act ran 1911 werden ver anderd, bljjft het Hoogerhuis een reserve van kracht, die eiken vooruitgang in de wetgeving belemmert De leden van het Hoogerhuis vertegenwoordigen de machtige machtige economische belangen van bel land «n elk voorstel tot hervorming, voor zoover bet niet gaat om een klare en eenvoudige afschaffing van dit college, leidt eerder tot een vermeerdering dan tot een vermindering van zgn macht. Het Hoogerhuis is de sovjet der bezittende menschen; indien er een radicale of socialistische regeering aan het roer ware, zou het Hoogerhuis een onovar- komenljjke hinderpaal beteekenen op den weg, weiken de volkswil zou willen opgaan. He', doel om het bestaan van een demo cratischen Staat is het wettelijk reoht voor allen om te deelen in het algemeen welzgn. Het is aad geen twglel onderhevig, dat dit doel bg den tegenwoordigen socialen toestand niet kan worden bereikt. Indien het parle mentaire instellingen zullen voortleven, dan moet noodzakelijk het bewijs worden geleverd dat zb zich met nauwgezetheid kunnen wijden aan het algemeen belang, in zgn vollen omvang beschouwd; de bevestiging van dit bewys ligt in de macht, welke deze instel lingen bezillen, om bestaande begrippen over het bezit aan een herziening te onderwerpen. Evenzeer als de adel heeft afgezien van zijn privilegiën, moeten ook de privilegiën van de bezitters van het industrieels kapitaal worden afgeschaft, welke privilegiën niet mindei groot zijn, a! vallen ze ook minder in het oog. De macht van het parlement zal in de toekomst, grootendeels afhangen van de energie, waarmee het zich aan deze taak zal wijden. De souvereine Staat, in het parlement verpersoonlijkt door den Koning, is de uitdrukking van een voorbjjgeganen tjjd. Wjj moeten onze vindingrijkheden weer aan het werk te zetten om de middelen en wegen te vinden, deze wenschen te bevredigen, wan neer wij althans de ramp willen vermijden» welke steeds ontstaat, wanneer zulke be vredigingen te lang worden verschoven. Dit is de les, welke Frankrijk in 1789 ontving en Rusland in 1917. De crisis van het Engelsche parlementaire stelsel is nog niet kunnen worden bezworen; «ie echter de verschijnselen waarneemt welke eigen zgn aan de ziekten, waaraan zulke instellingen lijvden, zal stellig ontdekken, dat deze ver schijnselen op dit terrein reeds bestaan of groeien. Het is onze plicht, de nieuwe in stellingen, welke de toestand eischt, uit te denken en onze gedachten te doordringen van den wil, ze tot het gestelde doel te brengen. LEIDEN, 6 Dec. Vette varken9markt Aangevoerd 304 stuks, waarvan 291 vette varkens, prijs f 0.62 tot (0.65 per K G. levend gewicht, en 13 licht soort, prijs f0.58 tot f0.62 per K G. levend gewicht Handel vlug wegens zeer kleinen aanvoer. ALPHEN, 6 Dec. N. V. Tuinbouw veiling „Alphen a. d. Rijn". Spruitkoo! 112—f 14.80; Kroten f6.70 per 100 K.G. BODEGRAVEN, 8 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 225 wagens, intotaal 8061 stuks. Prijzen met rijksmerk le soort f 0 560 59; 2de soort 10.520.54: zonder rijksmerk, f 0.51—0.56 Handel matig. Koeien 1160—. f200. ROTTERDAM. 6 Dec. Vee. Aange voerd 204 paarden. 6 veulens. 1381 mager» runderen, 720 vette runderen. 517 nuchtere kalveren, 130 vette kalveren, 396 schapen of lammeren. 222 biggen. 11 bokken of gei ten, 1 ezel, 250 graskalveren 22 overlnnpera Veile koeien 50—527», 43—46, 30—34; ossen 477»—50, 4145, 38; stieren 46— 477-, 4042, 3536-, kalveren 827»— 87'/,. 70—75 527i67'/». Melkkoeien 200 430; kalfkoeien 210440; slieren 130— 480; pinken 130—160: vaarzen 180230; werkpaarden 200—325: slachtpanrden 100 175; hitten 100200; veulens 75100; fokkalveren 2025: higgen 7—15; overloo- peral828; slaehlkalveren 1418: higgen per week 1.251.75: graskalveren 60105. PURMEREND, 6 December. 18 Klein» fabriekskaas 52; 5 kleine boerenkaas 49; 1 Commissiekaas 49; 1 Goudsche kaas 48, totaal 13.000 K G,; 652'/> kilo boter 12— 215; 185 runderen, f0 751 05. malig; 235 melk en eeldekneien 1203 25, mslig; 16 slieren-, 26 paarden 100200stug; 23 vette kalveren 1 451.60, vlug; 172 nuchter» kalvoren 1138; 586 vette varkens 12—28, matig; voor de slachterij 6063; voor de zoulrrij 5556, vlug; 16 magere varken» 24—32. slug244 biggen 10—15, stug: 1088 s-'hnpen 2640; overhouders 1623. 29 hokken; 68 ganzen 56; 12 zwanen f 10; kipeieren f9 50f10 50; eendeneieren 18; kipeieren a aanvoor 5043. f8f10 30: kip eieren h. aanvoer 99. f 6 607.40 282 een deneieren a aanv f 8 40. ROTTERDAM, 5 December. Binnenland sche granen. Tarwe mei tamelijk aanbod onveranderd verkoehl. Puike kwaliteit van f 14 tot f 15; tusschensoorlen van f 11 lot f 12overigens van f 10 lot 10 50 Rogge van f 10.50 lot 1 12 60. Gersl Chevalier van f 12 50 tol f 13 25 Haver van f1150 lot f 12 50 Erwlen kleine groene van '20 lot 127 Schokkers, nuike 124 lol f38- overi gens van f25 tol f81 Rruine bonnen, puike van f29 lol f31 overigens van f20 lol 128. Ksrwijzaad van 138 tot f39. inclusief. Blauw Maanzaad van f38 lot 140 inclusief. Alles per 100 Kilo nelto. 3—f

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 3