68*" JAARGANG MAANDAG 5 DECEMBER 1927 No. 20775 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Vbor Leiden per 8 maanden 2.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. O. AAN DE DRIFTSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat voor de toelating van leerlingen tot de vermoe delijk op 5 Januari a.s. te openen oplei dingsschool voor u. I. o. aan de Driftstraat gelegenheid tot inschrijving bestaai aan genoemde school van des voormiddags half negen tot half tien en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijddf bovendien van des namiddags half twee tot twee uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 December 1927. 2360 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N. V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel, om ver gunning tot het oprichten van een inrich ting, bestemd voor het bewaren van de vluchtige koolwaterstoffen, petroleum, ben zine of benzol in een ondergrondsche be waarplaats, met bovengrondsche aftapin richting, in het perceel Oosterstraat, ka dastraal bekend gemeente Leiden. Sectie K. No. 3942, is verdaagd. 2359 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 December 1927. NED. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Hoe de Leidsche afdeeling haar 25-jarig bestaan vierde. Zaterdag j.l. was het de dag, dat dt afdee ling Leiden van den Ned. Bond van Perso neel in Overheidsdienst, opgericht den 26sten November 1902, haar vijlde lustrum feeste lijk herdacht. Het begon 's middags van 35 uur in de receptiekamer der Stadsgehoorzaal met de receptie. Nadat de aanwezigen hadden plaats ge nomen, heette de afdeel ingsvoorzitter, de heer H. Ligtvoet allen hartelijk welkom. Uitvoerig schetste de voorzitter, hetgeen de afdeeling in de 25 jaren van haar bestaan voor hare leden 'heeft gedaan. Waar wij zulks een week geleden uitvoe rig in ons Blad weergaven, achten wij het overbodig hierop thans opnieuw terug te komen. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op mr. v. d. Stok als vertegenwoordi ger v^n het gemeentebstuur, den directeur en adjunct-directeur der Sted. Lichtfabrie ken, de heeren ir. van Klinkenberg en ir. Fehrners, den directeur van het Openbaar Slachthuis, den heer Stuurman, den direc teur van den Gem. Reinigingsdienst, 'den heer de Koning, den voorzitter en secreta ris van het hoofdbestuur, de heeren N. van Hinte en F. van Meurs, benevens afgevaar digden van den Leidschen Besluurdersbond en der afdeelingen der S.D.A.P., van den Ned. Bond van Onderwijzers, van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland en lal van anderen. De directeur van den Markt- en Haven dienst, de heer Mennes en de leider der Gar- nizoenswerkplaatsen, luit. Bruins, hadden bericht van verhindering gezonden. Bloemstukken werden geschonken door den L.B.B., de S.D.A.P., den Bond van On derwijzers, den Bond van Politiepersoneel, de onder-afdeeling der brugwachters bene- veis door eenige oud leden' Het zou ons waarlijk te ver voeren hier al het gesprokene weer te geven, doch wel mogen wij zeggen, dat de Leidsche afdeeling op dezen dag tal rijke en ondubbelzinnige bewijzen van warme belangstelling in haar streven in ontvangst heeft genomen. Allereerst werd daarna het woord gevoerd door den bondsvoorzitter, den heer v. Hinte, j die in hartelijke bewoordingen de geluk- -wenschen van hel hoofdbestuur overbracht en inzonderheid een woord van hulde bracht aan den penningmeester, den heer J f. i Limburg, die vanaf de oprichting deel van het bestuur heeft uitgemaakt en wien spr. onder luide bijvalsbetuigingen een clubfau teuil aanbood. Daarna spraken nog de heeren Tjalsma, namen9 de afd Leiden van den Bond van Onderwijzers, van Stralen namens de S.D.A.P Baart namens den L.BB en Van Gils namens het rijkspersoneel, terwijl ten slotte nog het woord gevoerd werd door de oud-leden, de heeren Planche en van Wei zen. De heer van Hinte namens de jubileeren- de afdeeling de verschillende sprekers be antwoordende, richtte zich in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van het gemeente bestuur. Spr. uitte den wensch, dat onder het bestier van den nieuwen burgemeester, mr. van de Sande Bakhuijzen zooveel moge lijk rekening gehouden zal worden met de belangen van den bond, bepaaldelijk ten aanzien van de herziening van het algemeen wcrkliedenreglement. Nadat spr nog de hoop had uitgesproken, dat ook de onderwijzers bond zich ten spoedigste bij het N.V.V. zal aansluiten en de eerewijn was rondgediend, bleef men nog eenigen tijd bijeen, totdat te gen vijven dit gedeelte der feestviering was afgeloopen. 's Avonds was de groote zaal nauwelijks groot genoeg om alle deelnemers aan de avondfeestviering te bevallen., Maar of 'die belangstelling nu enkel moet worden opgevat als een sympathiebetuiging aan het adres van de jubilaresse dan wel of zij hoofdzakelijk het optreden van het hier ter stede welbekende Adriani- ensemble gold, meenen wjj in het midden te moeten laten. Als vaststaand mogen we intusschen aan nemen, dat de aanwezigen zich opperbest hebben geamuseerd, hetgeen uit de goede stemming trouwens duidelijk viel op te maken. Nadat het uitstekende residentie-strikje daarvoor de grondslagen had geleed, werd de avond met een korte inleiding door den voorzitter, den heer Ligtvoet, geopend, waar na hij het woord gaf aan den bondsvoorzitter, den heer Van Hinte, uit Amsterdam, die in een gemoedelijk speechje herinneringen uit oude tijden ophaalde. Spr. vergeleek de toestanden van 25 jaar geleden bij die van tegenwoordig en kwam dan tot de conclusie, dat er in de arbeids voorwaarden voor het overheidspersoneel wel verbetering is gekomen, al zijn ze dan ook nog verre van volmaakt. Hg bracht daarom een woord van hulde aan hen, die de afdeeling in die 25 jaren bestierden en groot maakten om te besluiten met een krachtige opwekking tot allen om te besluiten met een krachtige opwekking lot allen om ook in de toekomst hun beste krachten aan de organisatie te blijven schen ken. Alvorens daarna aan het Adrlani-ensemble gelegenheid werd gegeven zijn programma af te werken, had nog een kleine plechtig heid plaats. Er had zich uit de leden een comité gevormd, dat gepoogd had en met succesI gelden in te zamelen ten behoeve van aen aankoop van een nieuwe vlag, welke aan het bestuur op dezen dag worden aan geboden. Deze aanbieding geschiedde bij monde van den voorzitter van genoemd comité, den heer Wassink, die daarbij tevens een verklaring gaf van de symbolische voor stelling. De vlammende toorts op gouden void is het symbool van ontwikkeling en beschaving; de naam der vereeniging in gulden letters op paars veld beeldt de stand vastigheid en de trouw aan de organisatie uit, terwijl de roode band, welke het geheel omringt, spreekt van de liefde en den strijd voor de moderne vakbeweging. De heer Ligtvoet aanvaardde met eenige welgekozen woorden van dank dit geschenk, waarmede het officieele gedeelte was af geloopen. Over het feestelijke gedeelte kunnen we kort zijn: het Adriani-ensemble heeft den goeden indruk, dien het hier bij herha ling achterliet, schitterend gehandhaafd. Zoodoende vloog de tijd om en was het reeds ver na middernacht, toen het bal ender leiding van den heer A. N. van Wijk, dat de festiviteiten besloot, een aan vang nam. EEN AANKLACHT. In de „Maasbode" van gisteren komt het volgende bericht voor: Bij informatie ter bevoegder plaatse bleek ons (Msbde) het volgende: De heer L. Groenewegen, te Leiden, is, nadat door den directeur van de Hanze- bank de hem opgelegde eed was afgelegd, door de rechtbank veroordeeld tot betaling van een bedrag waarvoor hij tegenover een familielid borg was ge'bleven. Deze veroor deeling is door het Gerechtshof en den Hoo- gen Raad bevestigd. Ongeveer anderhalf jaar geleden is door genoemde Groene we gen een klacht wegens meineed tegen den directeur van de Hanze- bank ingediend met dit gevolg, dat de justitie, na verhoor van genoemden direc teur en aanklager s geen aanleiding vond om tot een vervolging over te gaan. Van een klacht bij den officier van Justitie over mr De G is nimmer iels ge bleken. aangezien de officier van Justitie zelfs mr De G. terzake niet heeft gehoord of doen hooren; noch een vervolging tegen hem ingesteld. Omtrent een klacht van mT De G. bij de Orde van Advocaten is tot heden even min iets gebleken en zelfs den deken dier Orde was bij het vernemen van bovenstaand bericht niets daarvan bekend. Tot zoover het bericht in de Maasbode" Naar aanleiding van bovenstaand bpricht in zake de aanklacht wegens meineed door den heer L. Groenewegen tegen den heer P., te Haarlem, en het verzoek tot in hech- tenis-neming en ter verantwoording roepen van mr. A. M de Gr., hebben wij ons nog maals tot den heer Groenewegen gewend, die ons verzekerde, dat van een ingetrokken aanklacht wegens meineed geen sprake is. Wel werd reeds in Januari 1925 een aan klacht wegens meineed ingediend, verge zeld van een verzoek tot justitioneele uit levering van borgstellingen door de heeren L en C L. Groenewegen ten bate van de Hanzebank. inzake een ..tijdelijke geldlee- ning" verstrekt, waarvan de behandeling voorloopig werd stopgezet totdat vonnis in hoogeT beroep was gewezen en getuigen- bewijs zou zijn toegestaan. Bij vonnis in hoogei beroep is deze bewijs levering niet toegestaan, waarna de heeren G. op grond van den gewraakten meineed zijn geëxecuteerd en waardoor zij genood zaakt werden op hun aanklacht terug te komen, hetgeen op Vrijdag 2 December is geschied, toen genoemde aanklacht naar den Officier van Justitie is gezonden. Ons bericht is dus juist. Over de zaak zelf. die voor den heer G, geleid wordt door een bekend advocaat, matigen wij ons geen oordeel aan. FEESTAVOND VOETBAL VEREENIGING „RACEËL". In de keurig versierde zaal van het Con certgebouw „l'Union" gaf bovengenoemde vereeniging Zaterdagavond een feestavond ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. Afgevaardigden waren aanwezig van den Leidschen Voetbalbond en van de vereeni- gingen A. S. C., Lugdunum, L. F. C. en U .V. S., terwijl Norvicus een telegram zond met gelukwensch. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Heemskerk, opende den avond met een woord van welkom tot de talrijke aanwezi gen, in het bijzonder lot de afgevdfcrdigden en dankte den L. V. B., A. S. C. en Lugdu num voor de gezonden bloemen. Spr. gaf een kort overzicht van het ontstaan en de geschiedenis der vereeniging, waarbij op den voorgrond werd gesteld de uitstekende, vriendschappelijke geest, die steeds onder de leden heerscht. Met een enkel woord stipte spreker verder de goede verhouding aan, die tusschen de Raeingclub en den L. V. B. en de in de competities van dezen Bond uitkomende vereenigingen heeft be staan, om te besluiten met een woord van dank aan de heer Arnold voor het welwil lend beschikbaar stellen der zaal en tot allen, die op eenigerlei wijze, o.a. door het schenken van prijzen voor de tombola, enz., aan het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt. De voorzitter van den L. V. B., de heer P H Steenhauer en de heeren J. G. A. Janssen, namens A. S. C. en N. Blote, namens Lugdunum, wensch ten Raceël ge luk met dit jubileum, getuigden van de goede harmonie en verzekerden, dat de Racing-elftallen graag geziene tegenstan ders zijn. De voorzitter der feestcommissie dankte in het kort. waarna de jazz-band spoedig de stemming er in bracht, terwijl de heeren Van Esmond en Ravensbergen eenige num mers ten beste gaven, die met luid applaus werden beloond. Een zeer succesvol nummer, waaraan door allen werd deelgenomen, was zeker wel de z.g. massa-zang van een tweetal liedjes, speciaal op Raceël-toestanden en door Raceël-leden vervaardigd. In navolging van den laatsten interlandwedstrijd te Am sterdam, ontving iedere bczoeker(ster) de tekst der liedjes, de dirigent verscheen op het tooneel en uit volle borst werden de liedjes meegezongen, neen meegebruld, 't Was een nieuwtje iiiaar het succes was overweldigend. Natuurlijk gingen tusschen de diverse nummers de beenen van den vloer en be stond er voor wals, step en charleston groote animo. De stemming was den ge- heelen nacht uitmuntend en de Racing kan met groote voldoening op dit feest terugzien. 't Was een feest, waarin zich de goede gee^t van de Raeingclub weerspiegelde, en dat zegt. voor wie deze vereeniging kent, heel veel. TENTOONSTELLING VAN OOSTENRIJESCHE KUNSTNIJVERHEID IN „DE LAKENHAL". Orn tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, voor wien het entrée van f 0.50 wat hoog was, is dit voor de laatste week verlaagd tot f 0.30, met inbegrip van vrij be zoek aan het verdere museum. De tentoon stelling blijft tot en met Zondag a.s. ge opend, doch wordt daarna onherroepelijk gesloten. In de laatste dagen zijn nog twee beeld werken ontvangen van de bekwame beeld houwer Elza KöreshagiKal mar, op wier werk in dit blad in het bijzonder werd ge wezen Zij stellen voor een Sint Franciscus en eene Sterre der Zee. NOG EENIGE VOORSTELLEN. Door het raadslid den heer M G. Verweij zijn nog volgende voorstellen bij den raad ingediend: le. om f 500 subsidie te verleenen aan het Instituut voor Arbeidersontwikkeling; 2o. om f 1000 beschikbaar te stellen voor het maken van schoolreisjes. Door de heeren Spendel, van Es en v. d. Reijden wordt voorgesteld het presentiegeld voor de raadsleden te verhoogen tot f 5 per zitting. ,*DE TREKVOGELS". Zaterdagavond hield de Leidsche II. B. S. Toeristenvereeniging „De Trekvogels" in de groote Nutszaal, haar 3de bijeenkomst in dit winterseizoen. Ditmaal bestond de bijeenkomst uit een propaganda-avond. Om ongeveer kwart voor acht opende de voorzitter de vergadering, waarbij hij de zéér talrijke aanwezigen wel kom heette. Daarna werd overgegaan tot het houden van wedstrijden, die de hoofdschotel vormden van den avond. Het groote aantal inschrijvingen voor dezo wedstrijden: sjoelbakken, prijsschieten enz. getuigde wel van groote animo, en men heeft zich dan ook kostelijk geamuseerd. Na de prijsuildeeling werd de avond voort gezet met een geïmproviseerd bal, waarbij de heeren Hemerik, Jagersma en de Koster voor de muziek zorgden. Even over elven werd de bijeenkomst, die tot de best geslaag den behoort, gesloten. SINT NICOLAAS BIJ DE VEREENIGING „MERCURIUS". Reeds 's morgens vroeg wapperde Zater dag de Mercurius-vlag in den top van het geDouw van het café-restaurant „Zomer- sorg", ten teeken, dat Mercurius daar des middags aanwezig zou zijn. Een commissie, gevormd uit eenige leden van de afdeeling Leiden van den Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ..Mercurius", had voor de kinderen van le den van deze afdeeling en hun introducees St. Nicolaas verzocht daar te willen komen. Te ongeveer 4 uur 's middags, nadat en kele leden van het muziekgezelschap „Or pheus", die welwillend hun medewerking verleenden, een marsch hadden laten hoo ren, opende de heer van Staveren namens de St. Nicolaas-commissie deze zeer druk bezochte bijeenkomst, en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Even daarna trad St. Nicolaas, gevolgd door „zwarte Piet" onder gezang van „Zie daar ginds komt de Stoomboot enz.", de zaal binnen. Het is toch altijd weer een groot genot die glunderende kindergezichten te zien, die vol gespannen verwachting zijn als zij St. Nico laas met zijn tTouwen knecht zien binnen komen. Nadat St. Nicolaas op het podium had plaatsgenomen en de kinderen had toege sproken. liet hij ze één voor één bij zich ko men om 'n cadeautje in ontvangst te nemen. Enkele kinderen kregen daarbij een verma ning, de meeslen echter een goedkeurend woord. De goede Sint was-al spoedig op verlrou- welijken voet met het jonge goedjeSe meest vrijmoedigen gaven hem de hand en zongen op zijn verzoek een St. Nicolaasversje. In- tusschen ging Zwarte Piet, wipns aanblik bij enkele kinderen de vreugde wel iets getem perd zal hebben, met versnaperingen rond. Te ongeveer 6 uur verliet St. Nicolaas met zijn knecht, onder luid gezang der kleinen, do zaal, waarna .Orpheus" nog eenige num mers ten beste gaf. De heer v. d. Zeeuw, secretaris der afd. Leiden van „Mercurius" richtte eenige woor den van dank tot de St. Nicolaascommissie en het muziekgezelschap Orpheus" eu sprak als zijn meening uit, dat de afd. Lei den v. „Mercurius" met voldoening op dit welgeslaagd St. Nicolaasfeest kan terugzien. AANVRAAG KOSTELOOZE RIJWIELMtittKEN. Evenals vorige jaren, zat ook than^ aan de daarvoor in aanmetking komenden, die overdag geen tijd hebben, gelegenheid wor den gegeven, om zich in de avonduren ten kantore van den ontvanger der directe be lastingen, invoer en ace. te Leiden 2e kl., Langebrug 20, te vervoegen lot het aanvra gen van een kosteloos rijwielmerk voor het jaar 1928. Hel kantoor zal hiervoor, be halve op de gewone kantooruren, geopend zijn op de werkdagen, uitgezonderd des Za terdags, van 12 Dec. '27 tot 7 Januari '28, des namiddags van 5 tot 6 uur en boven dien op den laatsten Woensdag en Vrijdag van de maand December '27 en de eerste Woensdag en Vrijdag van de maand Januari '28 van des namiddags 5 tot 7 uur. Tevens zal voor personen in de buiten gemeenten wonende gelegenheid bestaan, tot het inleveren van eene aanvraag, op de in de maanden Decembber rn Januari al daar te houden zitdagen. EEN TRAMBOTSING OP DEN RIJNSBURGERWEG. Vrij groote materieele schade. Hedenmorgen om halftien had op den Rijnsburgerweg nabij het voormalige Post- hof een botsing plaats tusschen twee trams van de N Z H. T M., zulks tengevolge van een defect aan den wissel. Er was vrij veel materieele schade; de eene tram werd onlzet; van de andere werd de zijwand opengescheurd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BINNENLAND. Onze gezant te Brnssel, jhr. Van Vreden- bnrch, is overleden. (Binnenland, 2e Blad). Op initiatief van den Kon. Ned. Midden standsbond zal in het bniten'and een onder zoek worden ingesteld naar het hnnrkoop- systeem. (Binnenland, 2e Blad). Inbraak in een gondsmidswinkel te Nieuw Helvoet; voor f 15.000 gestolen. (Gemengd, 2e Blad). In Ned. Oost-IndiS zijn aardschokken ge voeld; er is vrij veel schade aangericht. (Uit Ned. Oost-Indië, 2e Blad). De Portngeesche bankbiljettenzaak; het cassatie-beroep van Maranq van IJsselveeie verworpen. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie is tot 15 Maart 1928 uiteengegaan. (Buitenl., le Blad). Sovjet-Rnsland teekent een Geneefsche conventie. (Buitenl., le Blad). Heden wordt te Genève de 48ste zitting van den Volkenbondsraad geopend. (Buitenl. le Blad). De spoorwegstaking te Dresden is opge heven. (Buitenl., le Blad). In Roemenie weigert de Boerenpartij samenwerking met de liberalen. (Buitenl., le Blad). Het betrof twee trams voor doorgaand verkeer, waarvan de een uit Leiden en de ander uit Noordwijk kwam. CENTRAAL ISRAËLITISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS TE LEIDEN. Zondagmiddag werd alhier de algemeene vergadering gehouden van de leden en het bestuur van bovengenoemde stichting, onder voorzitterschap van prof. dr. J. L Palache. Medegedeeld werd dat de heeren dr. M. G. Goudsmit te Rotterdam en L. Levisson le 's-Gravenhage als regenten hebben bedankt. Hun werd dank gebracht voor hetgeen zij in het belang der instelling hebben verricht. In de bestaande vacaturen werd vervol gens voorzien. De voorzitten de'elde mede dat de propa ganda ten bate van het bouwfonds ten be hoeve van een nieuw gesticht is aangevan gen Eindelijk werd de begrooting voor 1928 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 22.100. De voorzitter wee9 er op dat bij het betrekken van het nieuwe gebouw de uit gaven belangrijk zullen stijgen. STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting zijn op genomen Datum Dagen Volw.pers. Kinderen Tot. 28 Nov. Maandag 43 1 44 29 Nov. Dinsdag 41 1 42 30 Nov. Woensdag 42 1 43 1 Dec. Donderdag 43 1 44 2 Dec. Vrijdag 42 1 43 3 Dec. Zaterdag 38 1 39 Totaal 249 6 255 In de vacature ds. Goedhart bij de Ned. Hcrv. Kerk alhier, is het volgende drietal opgemaakt: D. Kuilman te Rome, J. Petri te Dordrecht en J. A. van Selms te Nijmegen. Geslaagd zijn voor het accountants examen vak Boekhouden, afgenomen door de Nederlandsche Broederschap van Accoun tants te Amsterdam, de heeren: G. v. Kooy, II. E. Christiaanse en II. v. Wel, allen alhier. In zijn alhier voor het Dietsch Stu dentenverbond uitgesproken rede, heeft prof. Gerrelson o.a. gewaagd van „den onlangs terecht uit den Maastricht9chen Raad ver wijderden Belgisch gezinden annexionist Schaepman van Riempst". De heer Schaepkens van Riempst heeft 'hans tot Prof Gerrelson een open brief ge richt, waarin hij zegt. dat Prof. Gerretson „een groteske onwaarheid debiteert ten aan zien van (zïijn niet meer zitten in den Maastrichtschen Raad" en waarin hij den Prof. sommeert om zijn „aantijgingen ten spoedigste en uiterlijk binnen acht dagen waar le maken" De heer J. F. E. Einaar, Surinamer van negerbloede, zal morgenavond in de clublokalileiten van het N. I. Verbond van Jongeren, hotel De Twee Steden in Den Haag. een lezing met lichtbeelden houden over de vroegste bewoners van Suriname, de Indianen,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1