DE NIEUWE FORD-WAGEN. 638<e JAARGANG ZATERDAG 3 DECEMBER 1927 No. 20774 EERSTE BLAD. 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. In het licht der openbaarheid. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden 3 35. per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIJF bladen benevens de Kindercourant HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. L. J. P. Herrendorf, om vergunning tot het oprichten van een fijngoed-wasch- en strijkinrichting in het perceel Korte Hansenstraat No. 7, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie K. No. 1128; b. A. Vros, om vergunning tot het uit breiden van de boek- en handelsdrukkerij in het perceel Hoogewoerd No. 16. ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1511. Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het pubbek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretaris dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag 17 December e.k des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen. dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 December 1927. 2321 DE BEHANDELING VAN DE BEGROOTING Voorstellen-iegen. Er zijn voor de behandeling van de be grooting, waarmede men a.3. Maandag zal aanvangen, reeds 25 voorstellen ingekom n, waarbij nog wel meerdere zullen komen. Behalve een tweetal, alle van de sociaal democratische fractie, waaronder nog al eenige, die reeds eerder op de agenda hebben gepareerd. Wjj laten hieronder de reeks volgen: Voorstel-S YTSMA Onderg&teekende heeft de eer bij de he- handeling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1928 voor te stellen: a. De Raad besluit B. en W. te ver zoeken den wetenschappelijken ambtenaar aan het Gemeente-archiei met den t tel van auj.-directeur (mr. J. W. Verburgt), thans ingedeeld als commies 2e klasse op een jaarwedde van f2600f3000, in te doel'-n als commies le klasse en den po t in voign. 178 met het daarvoor noodige bedrag te verhoogen b De Raad besluit B. en W. te ver zoeker. den adj.-directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" (A. Coertl, inge deeld als commies 2de k!a se, in te deden als commies le klasse en de betrokken pos» in volgno. 46S met het daarvoor noodige bedrag te verhoogen. Voorstel-ELKEKEOUT Ondergeteekende heeft de eer liet vol gende voorstel in te dienen: „Voor het verbruikte gas wordt boven de 15 M 3. per maand een reductie van 1 cent per M 3. verstrekt. Voorstellen-VAN ECK: De Raad besluit het aantal opcenten, dat van de vermogensbelasting wordt geheven, te brengen van 15 op 50. De Raad besluit tot wederinvoering der zakelijke belasting op het bedrijf, gelijk die te Leiden is geheven volgens verordening van 8 Aug 1921, gewijzigd bij verordening van 24 April 1922. De Raad besluit tot invoering van een belasting van bouwterreinen, gelegen aan bestaande straten, grachten en pleinen, of van gronden, welke ingevolge een krachtens art. 28 der Woningwet goedgekeurd plan in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwterrein en zijn gelegen binnen een door Ged. Staten getrokken kring, tot het in voeren van welke belasting reeds op 7 Febr 1921 door den Raad in beginsel be slist. De Raad besluit zich te wenden met een adres tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin met een uiteenzetting van den tinantieelen toestand der gemeente Lei den de noodzake.ijkheid wordt aangetoond, dat de te wachten nieuwe regeling van de finantieele verhouding tusscheo Rijk en Ge meente spoedige en voldoende verbetering brengt in de Xinantieele positie der gemeente Leiden. De Raad van oordeel, dat bet bedrag, hetwelk in Leiden wordt afgetrokken voor noodzakelijk levensonderhoud bij den aan slag in de plaatselijke belasting naar het inkomen te laag is, verzoekt B. en W. een wijziging van de plaatselijke belasting naai het inkomen voor te bereiden, waaruij dit bedrag met tweehonderd galden wordt verhoogd, en zoo noodig, om de belasting zoo min mogelijk drukkend te maken voor de kleine en middelmatige inkomens, de progressie-schaal wordt gewijzigd. Ondergeteekende, overwegende, dat de financieele positie der lichtfabrieken toe laat, dat de gas- en electriciteitsprijzen met 1 resp. 2 cent per eenheid worden verlaagd, zonder dat daarvoor de op de gemeentebegrooting voor het Jaar 1928 ge- Londen, 2 December Vandaag ziin de nieuwe auto's van Ilenrv Ford voor het eerst in het volle licht der openbaarheid gekomen. Ze zijn tegelijker tijd in Amerika, Canada en Engeland ten toongesteld, terwijl morgen het zelfde zal geschieden op het Vasteland, in Antwerpen. Ik heb gelegenheid gehad de modellen gron dig te bekijken en met één er van een straatje rond le rijden. De indruk is onver deeld gunstig; Henry Ford heeft een zet ge daan die hem opnieuw een belangrijke, zoo niet een overheerschende stelling op de automarkt van de wereld zal verzekeren. De Ford-onderneming vervaardigt nu twee typen, een voor de Amerikaansche markt (eventueel ook voor een deel van Europa) en een voor de Engelsche markt (eveneens eventueel voor een deel van het Vasteland Tan Europa) Het verschil lusschen de twee typen is uitsluitend een verschil van mo tors. overigens zijn zij als twee droppels water aan plkaar gelijk. Aangezien in Brit- tanje belasting op het aantal paardenkrach ten wordt geheven was de Ford-fabriek voor den omzet in dit land verplicht een liede ren motor te maken dan voor Amerika. De Amerikaansche motor heeft 25 pk., de Brit- sche 14 9. De nieuwe Ford is in alle opzichten ver schillend van het oude model. Hij is nieuw Tan de wielen tof het dak, van den radia- jeur tot de achteras. De viercylinder-motor Is nieuw ontworpen. De vroegere epicycii- sc-he versnellingsbak is vervangen door d°n gebruikelijken versnellingsbak met schui- T^nde functie (drip versnellingen vooruit en 1 achteruit). De achteras is van nieuwe constructie en volgens de makers on- hreekhaar daar alle druk en spanning wordt gedragen door den stalen mantel er omheen. De wagen heeft ru remmen op vier wie len; en voor het publiek misschien het belangrijkste hij wordt vervaardigd in zes verschillende modellen: een open wa gentje voor twee, met een „diekey"-zitplaals achteraan; een torpedo voor vier, met kap beschermend tegen alle weersgesteldheid; een coupé; een sport-coupé. met vaste kap van lederdoek en twee zitplaatsen in een „dickey"een salon-model (conduite inte rieur) met twee deuren; e.: een grooler sa lon-model met vier deuren. De prijzen in Engeland voor deze model len zijn, in de zelfde volgorde als waarin zij zijn genoemd, 1-15. 150. 185. 205, 135 en 215 pond sterling De wagens zijn gelakt in een verscheidenheid van kleuren, als groen, grijs, rood, bruin en blauw. In sierlijkheid van lijn kunnen zij de vergelijking met alle andere fabrikaten door staan. De verfijningen van mechaniek en voor comfort, die het nieuwe model bezit, stem pelen het tot een der beste aulomobielpro- duchten die voor don prijs kunnen worden verschaft. Het is niet wel doenlijk vergelij kingen te maken met andere auto's in de zelfde klasse De wedijver is zoo groot dat ze zonder uilzondering goede waarde voor het geld geven De Ford hpeft hel voordeel van zijn afkomst en van het feit dat in zijn bouw de ervaring is gelegd van de vijf- tienmillioen automobielen, die Henry Ford in zijn leven van autofabrikant heeft ge maakt. Daar tegenover staat dat een nieuwe wagen hoe vertrouwenswekkend de con structies en de technische eigenschappen ook op het oog mogen zijn en hoe grondig hij ook door den fabrikant mag zijn be proefd zich eerst een naam van helrouw- baarhpid en algemeenp voortreffelijkheid kan verwerven door praktischen dienst ge durende eenige jaren. Onder dit voorbehoud en gelet op den prijs kan ik het nieuwe product slechts prijzen Er is meer ruimte iti voor de inzit tenden dan in andere wagens van gelijk soortige klasse die ik ken. Gedurende den korten rit viel mij op hoe zacht Ford II reed, hoe snei hij op gang kwam, hoe snel hij was en hoe lustig hij hellingen beklom. Dank zij de lichte constructie van den mo tor is de kracht die er wezenlijk in wordt ontwikkeld bijna 30 pk. in plaats van de nominale 15 De wagen is klaarblijkelijk gemaakt voor een lang leven Het brandstof verbruik heb ik niet kunnen nagaan maar volgens de makers loopt bij ongeveer 1'2 K.M op een liter benzine Hij kan met eenig gemak een snelheid bereiken van 90 K.M. per uur. Trilling gedurende het rijden was niet merkbaar De koeling door een centri- fugalen waterpomp laat niets te wenschen over. De stuurstang is zoodanig gecon strueerd dat schokken, door oneffenheden in den weg, de handen niet bereiken De stuur inrichting is zoo licht dat men het met een pink kan doen. Bijzondere zorg is besteed aan de smerinü en een luxe eigenschap van den nieuwen Ford is. dat de drijfstang door een stalen buis wordt beschermd, iets wat men gewoon lijk alleen in de duurste wagens aantreft. De spaakwielen van stevig maaksel verhoo gen de aantrekkelijkheid van het uiterlijk. Een reservewiel, electrische starter, auto matische ruifenwisscher. snelheids-, ben zine-, olie- en ampere-meter voltooien de zeer volledige uitrusting van den nieuwen wagen. De nieuwe Ford zal geen spot meer wek ken er i9 niets van het oude model in te herkennen. Tegelijkertijd zijn ook twee nieuwe model len bedrijfswagens aan de markt gebracht, een voor licht en snel vervoer voor ladingen tot 500 K G., en een voor zwaarder werk tot 1500 K G. -B- raamdc winstbedragen in gevaar worden gebracht, stelt voor: I. te besluiten, dat te beginnen na de opneming van het verbruik over de maand December 1927, de prijs van het gas zal bedragen a. voor de gewon9 verbruikers te Leiden: 8 cent per M3. voor de eerste per maand gebruikte 100 M3., en 6 Va cent per M3. voor alle overige per maand verbruikte Mo.; b voor de muntmeterverbruikers te Lei den. 9 cent per M3. voor de eerste per maand verbruikte 100 M 3., en 7V2 cent per M3. voor alle overige per maand ver bruikte M 3. II. over te gaan tot vaststelling van de navolgende verordening De Raad besluit tot het instellen van een levensmiddelendienst. De Rand besluit, dat tot de vergaderingen der Raadscommissies, die thans geregeid worden bijgewoond door de directeuren der bedrijven of diensten, ook toegang zal wor den verleend aan vertegenwoordigers, geko zen door het in de betreffende bedrijven of diensten werkzame personeel, en verzoekt Burgemeester en Wethouders de daarvoor noodige bepalingen te willen ontwerpen. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voorlaan ook in Leiden het houden van optochten met muziek en banieren op Zon dagnamiddag als regel zal worden toege staan. De Raad acht het gewenseht, dat aan de Raadsleden toegang wordt verleend tot de inrichtingen der Gemeente en de terreinen, welke in geval van brand worden afgezet, en dat aan hen hiervoor topgai.gsbewijzen op naam zullen worden verstrekt De Raad acht het gewenseht, dal het le dental der Commissies van Fabrikage en voor het Grondbedrijf worde uitgebreid, ten einde daardoor te bereiken, dat zooveel mo gelijk alle politieke richtingen in deze be langrijke commissies worden vertegenwoor digd. Voorstellen VAN STRALEN: De Raad, van oordeel dat reorganisatie van hel Burgerlijk Armbestuur gewenseht Is. dat le de samenstelling van dit bestuur zoodanig dient te worden gewijzigd, dat daarin alleen worden benoemd leden van den Gemeenteraad, met als Voorzitter dsn Wethouder van Sociale Zaken; j dat 2e de naam dient te worden veranderd j in ..Maatschappelijk Hulpbetoon", t Verzoekt Burgemeester en Wethouders I een daartoe strekkend voorstel bij den Raad i in te dienen. Ondergeteekende stelt voor om den onder- sleuningsnorm voor uitgetrokken werkloo- zen, welke thans bepaald is op f 13, te ver hoogen tot f 12.50. Ondergeteekende stelt voor om van even tueele gezinsinkomsten van werkloozen, die van gemeentewege ondersteuning ontvan gen, van de eerste f 5 die gezinsinkomslen niets in mindering op de ondersleuning te brengen. Ondergeteekende stelt voor om aan werk- looze hoofden van gezinnen, die een huur van meer dan f 3.50 per week verwonen en naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders daarvoor in aanmerking komen, een huurbon te verstrekken tot het bedrag, waarmede de huur f 3.50 te boven gaat, tot een maximum van f 2 per week, met dien verstande dat huurverhooging na 1 Decem ber 1927 of het betrekken eener duurdere woning geen hoogeren toeslag zal tenge volge hebben, tenzij bijzondere omstandig heden daartoe aanleiding geven. Voorstellen-BAART Ondergeteekende stelt voor, dat alle schoonmaaksters welke regelmatig werk zaam zijn aan gebouwen der Gemeente, in vast dienstverband zullen worden opgeno men, en voor deze groep le stichten een af zonderlijk Pensioen-fonds. Ondergeteekende stelt voor, dat het Zwemtarief van de Zweminrichting „de Zijl" van v.m .7 uur tot n.m. 4 uur op 10 cts. per persoon en na 4 uur lot 8 uur op 3 cis. zal worden gesteld. Voorstel len-SCHüLLER: Ondergeteekende heeft de eer de Raad voor te 9tellen te besluiten tot de demping van het geheele Levendaal en B. en W. uit te noodigen een plan voor d*ze demping en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. Ondergeteekende stelt voor over te gaan tot bestrating van den Maresingel loopende vanaf de Julianastraat tot aan het Prins Hendrikplein Ondergeteekende stelt voor over te gaan tot het aanleggen van trottoirs en rijwiel paden aan de Lage Rijndijk Voorstellen mevr. BRAGGAARDE DOES: Ondergeteekende stelt voor post No. 256 le verhoogen met f 550. teneinde B en W. in de gelegenheid te stellen de norm te ver hoogen van f 0.50 op f 0.75 per kind en per dag. Ondergeteekende stelt voor de schoolkin dervoeding ook gedurende de vacanties te verstrekken. Voorstel-KOOISTR A De Raad van oordeel, dat het bestuur der Gem. Woningstichting met twee bestuurs leden moet worden uitgebreid, en wel in dier voegp dat een oersnon zal gekozen wor den uit de bewoners der stichting en een bphoorpnde tot de S D A P. Verzoekt B en W in gevolge het stich- tingsreglempnt hiertoe zoo spoedig mogelijk te willen overgaan.. BINNENLAND. Overleden is de heer G. B. J. H. Haitink, ond-directenr der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden (Laatste Ber., 1ste Blad). Minister De Geer is niet bereid de moti»- Ond, inzake de ond-gepensionneerden, in dien zij mocht worden aangenomen, uit te voeren (Tweede Kamer, 2e Blad). Propaganda-avond van den Bijz. Vrijwil- ligen Landstorm „Zuid-HollandWest" te 's Gravenhage (Binnenland. 2e Blad). Te Amsterdam is opgericht de „Nienwe Democratische Partij voor alle richtingen" (Binnenland, 2e Blad). Ernstige ongerustheid over het nitblijven van een Scheveningsche logger, met 13 man aan boord; men vreest dat de logger ver gaan is (Gemengd, 2e Blad). Een onzer Londensche medewerkers geeft een uitvoerige beschrijving van den nieuwen Fordwagen (le Blad). BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconieren* tie te Genève (Buitenland, le Blad). De legerbegrooting in de Fransche Kamer (Buitenland, le Blad). De Lithanensche heerscher Woldemaras naar Genève vertrokken (Buitenl., le Blad), Portugal doet een beroep op den Volk en bond tot saneering der financiën (Buitenl., le Blad). ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Do vergadering van werkloozen. bijeen geroepen door de besturen der afdeeling S D. A. P. en van den Leidschen Besluur- dersbond op Donderdag 1 December 1927; constateerende, dat de werkloosheid in deze gemeente nog altijd onrustbarend groot is, als gevolg waarvan honderden ge zinnen gedoemd zijn om van een schamele uilkeering of ondersteuning te leven; spreekt als haar meening uit. dat het gemeentebestuur krachtiger dan tot nog toe de bestrijding van de werkloosheid en haat; gevolgen dient ter hand te nemen; dat in het bijzonder tot de taak der over heid wordt gerekend om door krachtige maatregelen tot werkverruiming de werk gelegenheid te bevorderen; dat het op ruime schaal ter hand nemen van den arbeiderswoningbouw en het ver vroegd doen uitvoeren van meerdere open bare werken, die in de toekomst moeten geschieden, tot belangrijke vermindering der werkloosheid zal kunnen bijdragen; dat daarnaast de overheid tot taak heeft de gezinnen van werkloozen. die niet. of nog niet door werkverruiming kunnen wor den geholpen, voor inzinking en verval tot armoede te behoeden; dat daartoe het bedrag der ondersteuning zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd en voor zoover de gestelde normen zulks niet toelaten, op andere wijze voor aanvul ling der ondersteuning moet worden ge zorgd, bijv. door het geven van huur- en brandsloffentoeslagen, extra ondersteuning bij feestdagen en verbetering van den af-» trok bij gezinsinkomsten; besluit deze motie le zenden aan den ge meenteraad, met het verzoek haar te be-i handelen bij de a.s. bespreking der ge meentebegrooting. MU. DER NEDERL. LETTERKUNDE. Gisteravond heeft prof. dr. P. J. Blok een lezing gehouden voor de Mij. der NederL Letterkunde. Prof. Blok behandelde den merkwaardigen, maar thans bijna vergeten tocht van De Ruyter tot verovering van Martinique (1674) die op een nederlaag aitliep. De Ruyter was met Corn. Tromp uitgezeild naar het Kanaal, waar in Tor Bay de groote vloot, waarop zich 9000 man landingstroepen be vonden, in twee deelen werd gescheiden; Tromp hield 36, De Ruyter 17 oorlogs schepen onder zijn bevel. Het grootste deel zeilde onder Tromp naar de Fransche kust waar bij dan met hulp der Hugenoten vasten voet hoopte te krijgen en een opstand in geheel Zuid-Frankrijk hoopte te verwekken; het kleinste onder De Ruyter zou m het diepste geheim de Fransche Antillen aan vallen gaan en ze zoo mogelijk veroveren zooals in 1664 met de Engelsche Dezit tongen in Guinea was geschied, Op De Ruyter's vloot bevond zich de Hugenoot De Bizac, die 1668 -'70 op Martinique geweest was; de landingstroepen stonden onder het bevel van kolonel Uyttenhove en telden 3400

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1