BENDED NEDRA 68s" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 November 1927 Tweede Blad No. 20769 GEMEENTEZAKEN. VITANOVA-LEVERTRAAN BINNENLAND. Geen mooier Geschenk dan 'n blijvend Geschenk FEUILLETON. VOLKSHUISVESTING. III. Over de volkshuisvesting is blijkens het verslag in de secties weinig zakelijks gezegd. Overneming van het particulier initiatief achtte een lid verkeerd. „Wij ook" zeggen B. en W. Dit raadslid wilde liever het par ticulier initiatief steunen. B. en W. wilden de bouwnijverheid ook zooveel mogelijk „bevorderen". Dit lid wilde bouwrijpen grond beschik baar stellen tegen matigen prijs. B. en W. zijn dienaangaande met betrek king tot de grondencomplex „Zuiderzicht" aan het overwegen en onderhandelen. Wat den particulieren huizenbouw betreft is er volgens dit lid reden tot klagen over het lang uitblijven van een bouwvergun ning. Als voorbeeld wordt den bouw aan de Wasstraat genoemd wat B. en W. ontken nen. Dadelijk nadat de gelden gestort zijn en de grond is overgedragen, wordt, de bouwvergunning dikwijls nog denzelfden dag verleend, WERKLOOSHEID, WERKVERSCHAFFING, WERKVERRUIMING. In een der Sectiën meent een lid te moe ten constateeren, dat de gemeentepolitiek onderdeel moet blijven van de landspolitiek en dat reeds daarom de voorstellen van zijn partij, gebaseerd zijn op meerdere opbrengst der productie, en op meerdere rechtvaardi ging bij die productie. In dit verband wijst hij er op, dat de gelegenheid tot werkverrui ming moet worden bevorderd en dat nuttige productieve werken ter hand moeten worden genomen. Ook dient te worden opgekomen voor de belangen van die werkloozen, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden. Een ander lid in dezelfde Sectie beweert, dat de belangen van de werkloozen niet al leen door de S. D. A. P. worden voorge staan, doch ook, zooals meermalen is geble ken, door de rechtsche partijen. Werkver ruiming in Leiden zal z. i. weinig resultaat hebben. Een lid doet de toezegging met een voor stel te zullen komen tot subsidieering van het Instituut „Arbeidersontwikkeling". In eene andere Sectie werd de wensche- lijkheid van de uitvoering der hiervoren ge noemde werken overbrugging, brugver- breeding, enz. bepleit, ook uit een oog punt van werkverruiming. Gemeend werd, dat, hoewel de werkloosheid nog altijd o.m. blijkens de onlangs gevraagde nieuwe cre- dieten voor het Burgerlijk Armbestuur en de ondersteuning van werkloozen, groot is, ten deze door het College van B. en W. weinig of niets gedaan wordt. Een post voor Werk verschaffing werd op de begrooting gebracht, doch het is slechts een memoriepostook de sub-Commissie voor de werkverschaffing verricht geen werk. Nadat eindelijk op verzoek een vergade ring van deze Commissie had plaats gehad, werden daarin een 8-tal plannen voor werk verschaffing en werkveruiming besproken, waaromtrent het oordeel van B. en W. werd gevraagd. Op deze vraag kwam nimmer een antwoord in. Welk is het oordeel van B. en W. over ieder dezer 8 punten Een lid wenscht de onder&teimingsnorm weder van f 13 op f 13.50 te brengen en als huurtoeslag op deze uitkeeringen niet te verleenen 2/3 van de meerdeTC huur bo ven f 4 doch het geheele meerdere bedrag boven f 3.50. Verscheidene leden, ofschoon in beginsel voorstanders blijvende van een totale af schaffing van het Burgerlijk Armbestuur spraken den wensch uit dat dit bestuur inmiddels zou wordeD gereorganiseerd, in dien zin dat het ondervoorzitterschap van een lid van het College van B. en W. uit sluitend uit raadsleden zou bestaan. Ge vraagd werd of B. en W. bereid waren een zoodanige samenstelling te bevorderen. Van verschillende zijden werd ook aange drongen op herziening van het geheel ver ouderde werkliedenreglement. Het antwoord van B en W. op dit punt begint met de opmerking dat er ter bestrij. ding van de werkloosheid en ten behoeve van de ondersteuning van werkloozen in deze gemeente al het mogelijke wordt ge daan. Vele en groote buitengewone werken zijn in de laatste jaren uitgevoerd en hebben, al werden zij ook niet speciaal met het oog op werkverschaffing ter hand genomen o.i. in belangrijke mate tot vermindering van de werkloosheid in deze gemeente bij gedragen. De aandacht van B. en W. blijft voortdurend gevestigd op het zoeken naar objecten, welke voor productieve werkver schaffing in aanmerking kunnen komen. Dat dergelijke objecten niet alleen in Lei den met zijn beperkt territoir, doch ook in de zeer groot© gemeenten moeilijk te vin den zijn, blijkt wel ten duidelijkste uit het feit, dat de geaneenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht zich zelfs genoodzaakt hebben gezien hun werk loozen met behulp en geldelijken steun van het Rijk in de provinciën Drenthe, Overijsel en Noord-Brabant aan werk te helpen. Typeerend is het ook, dat het aan de sub-commissie voor werkverschaffing uit de commissie van advies voor sociale zaken evenmin is mogen gelukken, B. en W. praktische, voor verwezenlijking vat bare denkbeelden aan de hand te doen ter bestrijding van de werkloosheid door werk verschaffing. Dit neemt intusschen niet weg, dat hun College, in navolging van het College in zijn vroegere samenstelling^ hetwelk behal ve door werkverschaffing, ook door het doen houden van z.g. omvormingscursussen voor schilders, metaalbewerkers en metse laars getracht heeft de werkloosheid verminderen, alle pogingen in het weTk zal blijven stellen om dit euvel zooveel mogelijk te verhelpen. Voor praktische, ook uit fi nancieel oogpunt voor uitvoering vatbare denkbeelden en wenken, houden B. en W. zich daarbij, in het bijzonder van de com missie voor werkverschaffing, ten zeerste aanbevolen. De steunregeling in deze gemeente wordt in vergelijking met andere gemeenten door B. en W. eer gunstig dan ongunstig geacht. Een voorstel tot reorganisatie van het Bur gerlijk Armbestuur in den zin als in de secties werd gevraagd, is van B. en W. niet te wachten. Zij achtten de tegenwoordige samenstelling juist een gelukkige. Wat de herziening werkliedenreglement betreft: Al moeten B. en W. de bewering, dat veel in zake de rechtspositie van de werk lieden op losse schroeven staat, tegenspre ken, toch acht ook hun College in zijn nieuwe samenstelling een herziening wel gewenscht. Het nieuwe lid van hun College, dat meer in het bijzonder belast is met de voorbereiding van de personeelszaken, heeft de herziening dan ook bereids in stu die genomen. ONDERWIJS. In een sectie werd er aan herinnerd, dat het voorstel van B. en W. in zake het Bij zonder Bewaarschoolonderwijs, door de aanneming van een amendement-Sijtsma, werd teruggenomen. Verwacht werd, dat het nieuwe College van B. en W. nu spoe dig met een nieuw voorstel zal komen ter verbetering van dat onderwijs. Volgens de meening van een der leden is er een vrij sterke vermindering van leer lingen op de openbare scholen merkbaar. Een inperking van het openbaar onderwijs is daarom wenschelijk. Over 't algemeen toch is er bij de bevol king een groote trek naar buiten. Het ge volg hiervan zal zijn het bouwen van scho len in de buitenwijken, maar dat zal dan z.i. gepaard moeten gaan met opheffing van scholen in de binnenstad. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de gemeentelijke Hoogere Burgerscholen en wel door de oprichting van de Chr. H. B. S. en de R.-K. II. B. S. Een ander lid verklaart zich niet voor inperking van het Openbaar Onderwijs, doch voor reorganisatie. In een andere Sec tie vraagt een lid of B. en W. niet het oogenblik gekomen achten om het aantal opleidingsscholen voor U. L. O. uit te breiden. Telken jare worden vele ouders, die aan een opleidingsschool voor U. L. O. de voor keur geven, teleurgesteld. Kosten zijn hier aan niet verbonden aangezien gewone L. O. scholen kunnen omgezet worden in scholen voor U. L. O. Voorts bepleit dit lid de wenschelijkheid om voor het 7de leerjaar een plaats in te ruimen voor het vak „Moderne Talen". Er bestaat thans reeds een particuliere cursus voor het 7de leerjaar. Ook zou dit lid gaarne zien dat de leerlingen der verschillende scholen onder deskundige leiding werden aangewezen voor de boombeplanting in den „Leidschen Hout" dat een bedrag werd uit getrokken voor schoolreisjes en dat eenige onderwijzers werden uitgezonden ter bestu deering van verschillende onderwijssyste men. Een ander lid wees er op dat de post „Wedden van onverplichte onderwijzers" telken jare hooger wordt en de f 100.000 gaat naderen, waardoor ook het bijzonder onderwijs duurder wordt. Uit het antwoord van B. en W. op deze rubriek opmerkingen stippen wij aan: Na de verwerping van de conclusies sub I en V van het voorstel tot het aanbrengen van verschillende veranderingen in het openbaar bewaarschoolonderwijs en tot wij ziging van de subsidieregeling voor het bij zonder bewaarschoolonderwijs, besloten B. en W. hun voorstel aan te houden tot het optreden van het College in zijne nieuwe samenstelling. Gaarne zeggen zij toe, dat hunnerzijds thans het mogelijke zal worden gedaan, om tot eene spoedige beslissing van de aanhangige bewaarselioolzaken te gera ken. Wat betreft de opmerkingen inzake de da ling van het aantal leerlingen van de open bare scholen, de opheffing van scholen en de stijging van den post wedden van onver plichte onderwijzers, meenen zij te mogen verwijzen naar hetgeen daaromtrent is op gemerkt in hun praeadvies aangaande de stichting van eene bijzondere school voor l.o. in het Morschkwartier. Voor reorganisatie van het lager onder wijs achten zij geen voldoende aanleiding. Bij het College is wel in overweging de vraag, of tot vermeerdering van het aantal opleidingsscholen moet worden overgegaan. Met den uitslag van die overweging zullen zij den raad in kennis stellen. Uitbreiding van het leerplan van de Cen trale school zullen B. en W. overwegen. Tot de boombeplanting van de Leidsche Hout door de schooljeugd denken zij niet het initiatief te nemen en tegen schoolreisjes vanwege de gemeente hebben zij bezwaar ook tegen het uittrekken van gelden, ten einde eenige' onderwijzers in de gelegenheid te stellen elders verschillende onderwijs systemen te bestudeeren. RECLAME. Elke flesch bevat in geconcentreerden vorm al de Vitaminen, die voor het behoud van een gezond en sterk leven noodzakelijk zijn. 1866 E JUSTITIEBEGROOTING. De verbouwing van het Rijks opvoedingsgesticht te Leiden. Verschenen is de M. v. A. aan de Tweede Kamer over de Justiliebegrooting. Hieraan wordt het volgende ontleend: De op het strafselsel betrekking hebbende aangekondigde wetontwerpen bevinden zich op het oogenblik bij den Raad van State. Aan de uitvoering der Psychopathenwetten is dit jaar voortdurend gewerkt De plannen voor verbouwing van het Rijksopvoedingsge sticht voor jongens te Leiden tot Rijkgasyl voor psychopathen zijn gereed gekomen. Deze verbouwing ze'lf zal in Juli a.s. gereed komen. Met particuliere vereenigingen zijn onderhandelingen gevoerd. Het is niet on waarschijnlijk, dat deze met de vereeniging tot stichting van Chr. inrichtingen voor dei verpleging van zwakzinnigen, te Amster dam, tot een positief resultaat zullen voeren en dat dus in de omgeving van de Rekken- sche inrichtingen, doch daarvan afgeschei den, vanwege' deze vereeniging een afdeeling voor crimineele psychopathen zal kunnen worden ingericht. Onderhandelingen met andere vereenigingen zijn uiteraard in de toekomst mogelijk. Bij den Raad van State is aanhangig een onlwetrp om in kantongerechtsprocedures het verhaal van de kosten van rechtsbijstand op de in het ongelijk gestelde partij mogelijk te maken. De instelling van een commissie tot voor bereiding van een herziening van het fiscaal strafrecht en strafprocesrecht is binnen af- zienbaren tijd te verwachten Tegenover het denkbeeld drankzucht op te nemen onder de gronden voor curateele. staat de minister in beginsel niet afwijzend. Inzake het muziekautenrsrecht wordt op gemerkt, dat het verloopen eener op het De partement gehouden bijeenkomst uitzicht geeft, dat het mogelijk zal blijken door over leg en samenwerking te komen tot een be vredigende oplossing van de bestaande moe- lijkheden. Het toezicht op de notarissen heeft den wetgever reeds vele zorgen gebaard. De vraag is nu of een betere oplossing is te vin den. De in den laatsten tijd voorgekomen déconfitures moeten naar het oordeel van den minister er wel toe leiden, deze' vraag en meer in het algemeen die, welke waarborgen tegen dergelijke déconfitures en derzelver gevolgen zouden kunnen worden getroffen, onder de oogen te zien. De minister is ter zake diligent. MEMORIE VAN ANTWOORD INZAKE FINANCIEN. Geen verhooging der pensioenen van de oud*gepensionneerden. In 'de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begrooting voor het dienstjaar 1928 zegt de minister van Financiën o.m., dat met de proef in zake de betaling der belastingen op postkan toren aanvankelijk gunstige resultaten zijn verkregen. De minister wenscht echter een definitief oordeel aangaande het slagen van deze proef nog op te schorten. In de maand September j.l. heeft de minister opdracht gegeven tot het instellen van de noodige onderzoekingen voor een herziening van de bij de wet op de perso neel e belasting beboerende tabel van ver deeling der gemeenten in klassen. Het streven van den minister is er op gericht, dat de herziening voor 1 Jan. 1929 zal kunnen tot stand komen. De minister is voorts voornemens ,een* wetsvoorstel in te dienen tot schrapping van het tweede lid van artikel 59 der wet op de grondbelas ting voor schippers, is de minister reeds met zijn ambtgenoot voor Binnenlandsche Zaken en Landbouw tot overeenstemming gekomen omtrent den inhoud van een wets ontwerp, dat thans het departement van Financiën heeft verlaten. De minister is niet voornemens een ver dere verhooging voor te. stellen van de pen sioenen der z.g. oud-gepensionneerden. Hij blijft de bij de wet van 26 Juni 1926 getroffen regeling (ondersteuning naar be, hoefte) uit de stichting aan welke de be zittingen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité zijn overgedragen, het meest aangewezen achten. Thans worden gere geld door deze stichting aan een 2400-tal oud-gepensionneerden uitkeeringen ver- strekt, tot een bedrag van ongeveer f 230.000 's jaars. In den loop van dit jaar heeft het stichtingsbestuur tot tweemaal toe een maatregel genomen, om de uitkee ringen te verhoogen. De l'aatst vastgestel de, welke mede rekening houdt m$t den tijdsduur van het dienstverband, treedt in werking 1 Jan. 1928, en zal de lasten der stichting naar schatting met f 250.Q00 's jaars doen stijgen. Een verhooging over de geheele linie van 20 pCt. van het oude pensioensbedrag zou bij nadering f 2 a f 3 millioen 's jaars vorderen. De minister gevoelt weinig voor een ver gaande overheidsbemoeiing met betrekking tot buitenlandsche leeningen, die hier te lande geplaatst worden. Een herziening van het Organisatiebe- sluit is ter hand genomen. Met de invoe- rng der inieuwe regeling zal spoed worden betracht. Aan het Verzoek om overlegging van de balans per 3l Dec. 1926 der Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Mid denstand kan niet worden voldaan. Nu de fusieplannen werkelijkheid worden, zal de RECLAME. 1894 balans binnenkort aan aandeelhouders ter goedkeuring worden voorgelegd. Voor de leegstaande gebouwen te Delft wordt ijverig naar een bestemming gezocht. Het laat zich aanzien, dat ze in de naaste toekomst voor de gedachte bestemming kunnen worden benut. Het ligt in de be doeling reeds het volgend jaar aan te van gen met de inrichting van een dier gebou wen voor de toegepaste natuurkunde. Aan de memorie is toegevoegd een nota van wijzigingen. DE KONINGIN NAAR AMERSFOORT. De Koningin zal zeer waarschijnlijk Don derdag a.s. de uitvoering bijwonen, welke ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan der rijschool te Amersfoort zal gegeven worden. Ook de Prins is voornemens bij dat feest aanwezig te zijn. PIET HEIN-HERDENKING. Ter gelegenheid van den 350sten verjaar dag van Piet Hein, heeft in zijn geboorte plaats Delfshaven een feestelijke herdenking plaatsgevonden In het plantsoen waren vele honderden belangstellenden en o.m vrijwel alle autoriteiten aanwezig waren heeft luite nant C. E. L Helfrich een toespraak gehou den namens de marine. Nadat een eerewacht van mariniers de geweren had gepresenteerd kwam de heer M. van Bemmelen namens „Onze Vloot" een krans deponeeren op het Piet Hein monument. Des avonds werd e'en groote optocht gehouden. VOLKENBOND EN VREDE. Te Den Haag is de jaarvergadering ge houden van de „Vereeniging voor Volken bond en Vrede". Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening over 1926, die sloot met een bedrag van f 13.346.64Va en een nadeelig saldo op het eind van 1926 van f 1059. LEIDEN: Hoogewoerd 90. A'DAM ARNHEM - BREDA ROTTERDAM Als ge de Uwen verrast met een instrument uit onze keur-collectie, dan is dat eene mooie en blijvende verrassing, waarvan ook de schenker zélf, z'n leven lang genot heeft. Ge koopt bij ons in iedere prijsklasse het meest vol maakte instrument, dat ge wenschen kunt en de voorwaarden komen wij zoodanig met U overeen, dat er geen aanleiding meer is, den koop tot later uit te stellen. Neemt vandaag nog Uw besluit, opdat Uw ge. schenk reeds op den Sinterklaasavond zelfbij, drage tot een volmaakte feestvreugde. Plano-Prl|«n Orgel-Prl|ran v.af Fl. 630.- v.af Fl 145.- N. S. F. RADIO VOX QRAMOFOONS Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEON. (Nadruk verboden).) 6) Iedere zenuw was gespannen door de op winding; een onbeschrijflijk verlangen om den trein tegemoet te vliegen, kwam over hem. Zijn hart hield bijna op met kloppen en hij wist dat het bloed uit zijn gezicht wegtrok. Voor de twintigste maal gedurende de laatste twee uren keek Ridgeway op zijn horloge en mompelde, terwijl hij zijn wenk brauwen fronste: JPas vijf minuten over tweeën! Nog bijna «en uur wachten 1" Hij ging een oogenblik zitten, om het vol gende moment weer op te staan en naar het hord te gaan, waarop de aankomst van de treinen op aangegeven was. Bijna op het zelfde oogenblik kwam er een trein het sta tion binnendaveren. Een omstander ontdek kende een van dat soort dat steeds den indruk maakt op de hoogte te zijn van den volledigen inhoud van het spoorboek in formeerde hij terloops, waar die trein van daan kwam. „Chicago" was het prompte antwoord. „Alle menschen! Wat een geluk dat ik vroeg ben gekomen I Vlug liep hij naar voren en zocht een goede plaats uit om haar op te wachten. Eerst kwam er haastig «en enkele man aanloopen. Een heel kluwen menschen volgde hem. Hugh zocht tever geefs onder hen. Nog een groepje menschen zij was er niet bij en hij begon zenuwachtig te worden. Nu kwamen de nakomers en ont daan kwam hij tot de conclusie dat ze er nóg niet was. Ten slotte de laatste passa gier I Een vrouw kwam aanloopen. Met ver nieuwde hoop sloeg hij haar nadering gadeGrace was het niet! Hij was nu heelemaal overstuur. Wat zou er gebeurd kunnen zijn? Waar was zij? Weer drukte hij het telegram uit zijn zak. „Tref mij twee en veertigste straat New- York morgen om 3 uur" las hij halfluid. „Dat is zoo duidelijk als het maar kan, 1 peinsde hij verbaasd. „Er komt geen trein meer voor 3 uur; de volgende komt om zij zal met den lateren komen." „Wanneer komt de volgende trein uit Chicago?" vroeg hij angstig op het infor matie-bureau. „Vijf uur dertig, mijnheer," antwoordde de beambte beleefd. „Vijf uur dertig!" herhaalde hij. Weer werd het telegram te voorschijn ge haald en ditmaal vertoond. „Langs welken weg verwachtte u de dame?" klonk de vraag, die met goed- gesimuleerde belangstelling werd gedaan. „Weg?" Hugh keek stom-verbaasd den vrager aan. „Welken weg?" Toen, als een bliksemstraal schoot de oplossing van het probleem hem te binnen. „Wat een ezel ben ik!" barstte hij uit, en voegde er eenigszins schaapachtig aan toe: „West Shore 1" Hij keek op de klok, met opzet het gezicht van den ambtenaar vermijdende, bang daar op de bevestiging te lezen van zijn zelf- onderschattende uitroep, nauwelijks ver borgen door de uitdrukking van professio- neele medelijden met het menschdom. Het was twee uur dertig. Hij rende het station uit en riep een taxi aan. Toen hij er in zat en snel voortreed, kromp hij een beetje ineen. Wat een godde lijke dwaas was hijl Wat een schandaal, dat hij Grace uitgescholden had. terwijl hij haar zelf gezegd had om de Wabash te te nemen, zijnde dit een essentieel deel van het plan. New-York in het telegram be- teekende natuurlijk de New-York-zijde van de rivier. Hij kreeg zijn gemoedsrust weer terug de wereld en het leven waren weer naar zijn zin. Met een scherpen ruk stopte de chauffeur bij de veerboot en Hugh voegde zich bij de menschen, die op de boot wacht ten, waar de passagiers van af zouden komen. Hij kreeg plotseling een ingeving, en da delijk er op reageerende, riep hij: „Hé, wit kiel!" „Ja, mijnheer!" „Waar kan ik schrijfpapier krijgen?" „Alstublieft, mijnheer" en in een oogen blik werd een schrijfbloc in zijn hand ge duwd. Hugh nam zijn potlood en schreef een kort briefje Toen zei hij fluisterend: „Luis ter eens, witkiel 1 Je moet wat voor mij doen." „Uitstekend Mijnheer 1" „Ik zal je goed betalen, maar ik wil niet, dat je iemand anders helpt begrepen?" De kruier toonde met een hoofdknik, dat hij volkomen begreep, wat er van hem ver langd werd, en toen gaf ziju opdrachtgever een uitvoerige beschrijving van de dame in kwestie. „Jong, tenger, slank, knap, zwarfe hoed en voila. en „Rouw natuurlijk, mijnheer?" „Rouw! Neen, natuurlijk niet. Kan een dame geen zwart dragen zonder in dp rouw te zijn?" vroeg Hugh scherp. „Zeker, mijnheer, maar over het alge meen Welk costuum de wereld-wijze kruier als de règle beschouwde voor een dame die in de omstandigheden verkeerde, die hij in zijn blijkbare indiscretie vermoedde, de be schrijving er van werd voorkomen, daar Hugh hem toe beet: „Je bent er toch zeker van, dat je haar niet mist, hè?" Met een medelijdende glimlach voor de jeugd en onervarenheid van zijn tijdelijken meester, terwijl hij herhaaldelijk naar het cijfer op het dollarbiljet in diens hand keek, kondigde de gedienstige geest rustig aan, dat er niet de minste mogelijkheid van een ver gissing bestond Hij ging recht achter Hugh staan, als een adjudant op een parade. Door de controle drongen de vermoeide, onge duldige reizigers. Door de plaats, die Hugh ingenomen had aan een kant van de door loop, ontdekte Grace hem eerst niet. Er was een uitdrukking van ongerustheid, bijna van angst op haar gezicht; zij voelde zich een beetje beklemd bij de gedachte, dat hij haar telegram misschien niet ontvangen had. Zij kneep zenuwachtig het handvat van den reiskoffer en haar bruine oogen gledpn met een schichtigen blik over de wachtenden Toen ontmoetten hun blikken elkander; een stem, die trilde van geluk, kwam haar tegemoet; haar hart klopte weer en het bloed steeg weer omhoog in haar gezichtje. Hugh liep naar voren. „Hallo oude jongenI" klonk het plotseling uit de menigte en twee zware koffers kwa men met een slag neer op de steenentwee sterke handen grepen Hugh bij zijn schou ders en hun eigenaar riep onstuimig uit: „Alle gode.n kerel, wat voer jij hier in New-York uit?" Hugh kreeg een gevoel alsof het bloed in zijn aderen bevroor. Want vóór hem, zijn hand schuddende als een speelsche beer, 6tond zijn oude vriend Mc Lane Woods zijn onafscheidelijke kameraad in Princeton. Hij was verbijsterd en durfde niet opkij ken-, hij maakte een onbeheerscht, smee- kend gebaar naar den kruier. Deze begreep de beweging met snelle kruiersintelligentie, hij liep naar voren en gaf het briefje aan het meisje, zondr één oogenblik te aarzelen omtrent de indentiteit van de persoon. „Als ik opgehouden werd. ga naar Astor. Ik volg," waren de woorden die ze las. Met groote tegenwoordigheid van geest, en al leen een steelschen blik naar de twee man nen, volgde Grace haastig den witkiel, wiens onderdanigheid niet vrij was van le venswijze ironie. Hij zelle haar in een taxi. „Naar Astor." Ze bracht de haar gegeven instructie getrouw over. De kleine komedie was echter niet geheel onopgemerkt geble ven. Er was een plagende toon in de scherpe stem, die zich wederom tot Hugh richlle, terwijl de spreker zijn vriend tegelijkertijd een luid-klinkenden klap op zijn rug gaf. „Gelukwenschen, hè, oude jongen? Voor uit je bent er bij biecht eén9 op? Wie is de 9choone?" Dit begeleid door een vriendschappelijke por in zijn ribben. „Toch geen schaking, hè?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5