NEDRA 68sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 November 1927 Derde Blad No. 20768 GEMEENTEZAKEN. ma Wilt U „hem" werkelijk verrassen, geef hem dan een der bovenstaande doozen Chief Whip Virginia CigarettesBovendien, vergeet niet dat Chief Whip de beste sigaret is voor zijn gezondheidl VIRGINIA CIGARETTES *0. FEUILLETON. III. DE BEDRIJVEN. Een der leden achtte beperking van de gemeentetaak gewenscht en dacht daarbij in de eerste plaats aan de Toonkamer en het Waschbureau. Meerdere leden sloten zich hierbij aan. In de Toonkamer verricht de gemeente zaken zooala een particulier niet kan doen men concurreert er met het geld van de belastingbetalers. Het is niet een Toonkamer, doch een magazijn van afbetaling In andere zaken leert de Gemeente den menschen het „help u zelf", o.a. bi] de verzekering to gen de kosten van ziekenhuis verpleging; bier helpt men waar niet geholpen moet worden; sterker n«>g, men verleidt de men schen tot het koopen van dingen, die se anders niet zouden koopen. En dit niet alleen in den winkel, ook daarbuiten, men zoekt de menschen thuis op. Men noemt dit een oneerlijke ooncur- rentie. Wil men den winkel niet opheffen, laat hij dan uitsluitend Toonkamer zijn en geen verkooplokaaL Andere leden beweren juist, dat de win kel slechts voor reclame-doeleinden in stand wordt gehouden, niet voor concur rent ie-doeleinden. De Toonkamer levert bovendien klanten aan de winkeliers, treedt prijsregelend op, bevordert het gebruik van gas- en electnciteit en gaat woeker tegen door op reëele voorwaarden gelegen heid tot afbetaling te geven. Een lid zou gaarne zien dat de exploita tierekening van de Toonkamer werd over gelegd. Wat het Waschbureau aangaat, ook hier bepleiten verschillende leden opheffing van de inrichting. Waar alle crisismaatregelen zijn opge heven heeft de in standhouding van het waschbureau geen zin meer. En waar nu het bureau toch zou moeten worden verplaatst door de uitbreiding van het slachthuis is er alle aanleiding om tot opheffing over te gaan. Andere ledeü verklaren zich tegen op heffing, omdat het waschbureau geen ver lies oplevert. Het levert bovendien werk aan de bleekeTS, omdat men nu de wasch buitenshuis laat doen, hetgeen zeer toege juicht wordt. Een ander lid verklaart zich tegen steun van het particulier initiatief en acht juist uitbreiding van de gemeentetaak, vooral met het oog op de arbeidersklasse, ge- wenscht. Een der leden wil thans eon begin ge maakt zien met de invoering van mede zeggenschap in de bedrijven. De arbeid kan z.i. eerst dan goed gaan en zal het bedrijf ten goede komen als de menschen, welke den arbeid verrichten, ook eenige zeggenschap hebben in de werking van het bedrijf. Ditzelfde lid pleit voor een Levensmid- delenbedrijf. Dit lid wenscht tevens dat aan de raadsleden vrijer toegang tot de bedrijven wordt verleend. B en W. op de opmerking reageerend komen inzake den toonwinkel met een plan. Teneinde deze jaarlijks terugkeerende strijdvraag zoo mogelijk tot een oplossing te brengen en in elk geval hun College in staat te stellen eens en vooral zijn stand punt in deze te bepalen, is het voornemen op nader te bepalen wijze een samenkomst te doen plaats hebben, waarin alle belang, hebbende partijen de zaak veelzijdig kun nen uiteenzetten en belichten. Een exploitatie-rekening van den toon- RECLAME. H.'P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T.l, 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE RECLAME. 1789 WK Luxe imit. oud - zilveren presenteerdoos met ceder binnenkist 100 stuks Fl. 2.75 Luxe gedecoreerd blikken doos inhoudende 50 stuks Fl. l._ TOfït'. T246 ARDATH LONDON winkel wordt jaarlijks bij de rekening van de Lichtfabrieken overgelegd. Opheffing van het Waschbureau komt B. en W. niet gewenscht vobr. Uitbreiding van de gemeentezaak ach ten zij, evenals het College in zijn vroe gere samenstelling, niet gewenscht. Slechts indien zeer 6terke argumenten daarvoor kunnen worden aangevoerd, zooals b.r. ongemotiveerde prijsopdrijving van levens middelen, dient daartoe te worden over gegaan. Voor invoering van een levens- mi ddelenbedrijf bestaat dan ook thans geen enkele aanleiding. Tegen het invoeren ran medezeggen»- schap en het verleenen van toegang van de vertegenwoordigers van het personeel tot de vergaderingen van de Commiseiën van Beheer heeft de Raad zich herhaal delijk uitgesproken. Een desbetreffend voorstel van den heer Van Eek werd laat stelijk tijdens de behandeling van de be- gr'ooting voor het loopende jaar verwor pen met 19 tegen 13 6temmen. Tegen het verleenen van toegang tot de verschillende inrichtingen en diensten van de gemeente aan de raadsleden bestaat h.i. in het algemeen geen bezwaar. Voor de goede orde van zaken achten zij het echter beslist noodig, dat de raadsleden, indien zij toegang tot gebouwen en terrei nen van gemeentelijke bedrijven en instel lingen wenschen, zich vooraf in verbinding stellen met het betrokken hoofd van dienst met beroep op ons College. LEIDEN ALS WOONSTAD HET VERKEER. Daarover werd in de secties ook druk gesproken. Me© had het over de veront reiniging der grachten, men wilde de cen trale rioleering bij het Levendaal doen be ginnen. Aanschaffen van een baggermachine werd bepleit, en van meer dan eene' zijde werd op demping van bet Levendaal aan gedrongen. Gevraagd werd of de N. Z. H. T. M. indertijd daarvoor niet een belangrijke bijdrage bad toegezegd en een lid drong dienaangaande op een pertinent antwoord aan: Anderzijds rees de vraag of demping van. het Levendaal niet tot gevolg zou heb ben dat andere grachten nog meer zouden gaan rieken In alle Seclies werd het vraagstuk van het verkeer besproken De' Grooten Haven- brug laat op zich wachten, de bruggen in den Nieuwe Rijn en bij de Middelste- en Uiterslegracht moeten worden gebracht op de breedte van de straat en eveneens de brug HeerensingelLusthoflaan, verbree ding van de brug over de Mare bij de Lange<- gracht werd ook urgent geacht. Meerdere leden drongen aan op een ver binding tusschen Haagweg en Morschweg, desnoods door de indienststelling van een goede pont. Andere leden drongen aan op het maken van een verbindingsweg tusschen den Zijlsingel en de binnenstad. Ook de ver keersregeling werd becritiseerd. Behalve voor de politie ligt hier een taak voor den onderwijzer Voorts behoorde de politie beter toe te zien op het urenlang stationneeren van doktersauto's en andeTe auto's, soma zelfs in nauwe straten. Speciale verkooppunten worden genoemd waar een verkeersagent zich moet posteeren Dat op verandering van den onhoudbaren toestand aan den overweg bij den Rijnsbur- gerweg werd aangedrongen behoeven we nauwelijks te zeggen. En nu het antwoord van B. en W.l Een voorstel tot aanschaffing van een kleinen baggermolen met toebehooren. ten einde de grachten meer dan tot dusverre op diepte te kunnen houden, verkeert in een vergevorderd stadium en wacht alleen op eene van Rijnland te verkrijgen vergunning inzake de plaats van storting van de diep- specie. Vermoedelijk zal daaromtrent spoedig overeenstemming zijn verkregen; de noodige gelden voor aanschaffing van een en ander zullen dan worden gevraagd. Evenwel kwamen ook in den loop der laatste jaren reeds belangrijke verdiepingen van de stadsgrachten tot stand. In 1925 werd plaatselijk gediept in den Vliet, bij de sluisdeuren van de Haagbrug, in de Binnen vestgracht bij de Groenesteeg. enz. In 1926 is gediept in de Oude Heeren gracht bij de Verversbrug en hoek Ouden Singel, alsmede in den Maresingel. In dit jaar zal de Rijn tusschen het Rijn- Schiekanaal en de Singelbrug op diepte wor den gebracht, terwijl mede op het pro gramma van werkzaamheden staat het weg nemen van ondiepten in den Trekvlict tus schen de Lammebrug en de Wouterenbrug. Van het verbruiken van gelden, toegestaan voor het wegnemen van ondiepten, voor andere doeleinden, is geen sprake. De uitvoering van de centrale rioleering kan bezwaarlijk anders geschieden dan ge leidelijk zich uitstrekkende van het Noor delijk pompstation naar het Zuiden; het Levendaal wordt eventueel aangesloten aan het nog te bouwen Zuidelijk pompstation en kan dus niet dadelijk aan de beurt komen Tegen onverwijlde demping van deze gracht bestaat het bezwaar, dat de stoffen, die tot afvoer komen door het in het Levendaal te leggen riool, aan weerskanten zouden loozen, eenerzijds in de Zoeterwoudsche- Singelgracht, anderzijds in het Steenschuur. Aangezien verscheidene fabrieken in het Levendaal zeer vervuild water afvoeren, zouden al deze stoffen, alsmede de faeca- liën, onverdund in genoemde wateren te recht komen, waardoor deze een buitenge wone vervuiling zouden ondergaan, die nog meer aanstoot zou geven, dan de tegen woordige verontreiniging van het Leven daal. Demping van het Levendaal met het oog op de belangen van het verkeer kan het best onder oogen worden gezien bij de in voorbereiding zijnde herziening van het uitbreidingsplan, in welken geest dan ook in de raadsvergadering van 26 September j.l., naar aanleiding van een voorstel van den heer Sijtsma in zake de demping van het Levendaal werd besloten. Dan kan ook worden nagegaan, in hoeverre de belangen van de industrie door demping schade zou den lijden Vooralsnog gelooven B. en W. niet, dat zulks het geval zal blijken .te zijn. De indertijd door de Noord-Zuid Holland- schesche Tramweg-Maatschappij gedane en in de concessie vastgelegde verklaring no pens een geldelijke bijdrage in de kosten van demping van het Levendaal, houdt in een toezegging, om, indien bij den aanleg van den electrischen tramweg op het Le vendaal door de gemeente wordt overge gaan tot het dempen van die gracht, door genoemde Maatschappij in de kosten van die demping 1/3 gedeelte tot een maximum van f 30.000 zal worden bijgedragen. In hoeverre de aan te schaffen bagger machine, waarvan hierboven sprake is. ook ook zal bijdragen tot het rein houden van de wateren, moet de ervaring leeren. Er be staat grond voor de vrees, dat zoolang riool- en andere stoffen in de stadsgrachten blijven loozen (eerst de centrale rioleering zal daaraan een einde maken) stank en on- reinheid zullen voortduren. Een drietal jaren geleden werd door de Leidsche Katoen Maatschappij verzocht de door de fabriek geloosde en in de Oranje- gracht bezonken afvoerproducten van ge meentewegen te doen opruimen. Indien ver- ondiepingen kennelijk te wijten zijn aan loozing van belendende bedrijven, is het gebruikelijk de kosten van het diepwerk in rekening te brengen aan deze bedrijven Al dus werd ook aan de Directie der Leidsche Katoen Maatschappij tevoren opgave ver strekt van het vermoedelijk bedrag van de kosten van het diepwerk, welke som even wel door haar te hoog werd geacht, zoodat niet tot diepwerk werd overgegaan Sinds dien heeft de Directie ontvangpuntten doen plaatsen op eigen terrein, waardoor de loo zing op de Oranjegracht belangrijk is ver* minderd. Voor zoover dit met het beschikbare personeel mogelijk is, wordt tegen overtre ding van de bepaling in zake de bg het varen in acht te nemen maximum-snelheid gewaakt. De aandacht van den Directeur van den Markt- en Havendienst ia op deze aangelegenheid gevestigd. Met betrekking tot de verlanglijst Inzake het vraagstuk van het verkeer, deelon B. en W. onder meer mee: Tot het vernieuwen van de Groote Haven- brug werd bereids in de vergadering van 17 October j.l. besloten. Verbreeding, zoo mogelijk gepaard gaan de met verlaging, van de bruggen in den Nieuwe Rijn over de Middelste- en Uiterste gracht (St. Annabrug en Kwakelbrug) war« zeken gewenscht. Vele andere bruggen, die bovendien in minder solide® toestand ver- keeren, dan bovengenoemde, moeten echter ook verbeterd worden. De bedoelde bruggen zullen evenwel een zoo hoog mogelijke plaat® verkrijgen op het programma betreffende do verbetering van bruggen. Het opruimen van de Lusthofbrug, ge paard met het dempen en rioleeren van de sloot langs de Lusthoflaan en het ver broeden van deze laan, heeft een punt van ernstig onderzoek bij het College uitge» maakt; tot uitvoering kon echter niet won» den overgegaan, omdat de beschikking ovei de daartoe noodige gronden niet kon worden verkregen. Verbreeding en verlaging van de Lange- grachtbrug is eveneens gewenscht; een des betreffend ontwerp werd bereids door den Directeur van Gemeentewerken ingezonden. Een voorstel kon echter nog niet aanhangig worden gemaakt, aangezien nog nader dient te worden onderzocht, of een vaste dan wel een beweegbare brug dient te worden ge maakt. Ook het college acht een behoorlijke ver binding van den Haagweg met den Morsch weg, desnoods doojr het indienst stellen van een goede pont, in hooge mate gewenscht. Deze aangelegenheid is bij hun College dan ook reeds in ernstige overweging. Wat betreft het maken vaD een verbii* dingsweg tusschen den Zijlsingel en d« binnenstad, zij opgemerkt, dat reeds in het uitbreidingsplan van 1907 gedacht is aan een verbinding in de richting van het verlengde van de Groenesteeg, recht door de be graafplaats. Hoewel deze singelovergang veel dichter bij de Singelbrug, dan bij de Zijï- poortsbrug zou zijn eelegen, is in verband met de aanwezigheid van talrijke groot® Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEON. (Nadruk verboden).) 4) „Als 't maaj kón. Denk je werkelijk, dat het kan?" „Oe!" riep hij juichend, terwijl hij haar in zijn armen sloot en haar gezicht met kussen bedekte. Toen hield hij haar een eindje van zich af en keek haar een oogenblik in de oogen. En opnieuw gaf hij een juichkreet, kuste haar, liet haar weer los en danste wild door de kamer Zij stond naast den grooten stoel, even opgewonden als hij, en schaterde om zijn vroolijkheid. Eindelijk kwam hij aan den anderen kant van den stoel terecht. „Maar. waar zouden ik bedoel wraar gaan we dan heen." vroeg ze eindelijk. „Komt er niets op aanl Bombay, Austra lië, waarheen je maar wilt. Laten we iets bijzonders doen. iets heel erg bijzonders!" „En daar. overzee, trouwen? O. Hughl" „Zeker, daar kunnen we evengoed trou wen als ergens anders Ik zal tien plaats namen opschrijven en een daarvan zullen er uit trekken." Hij ging aan een tafel zitten nam een paar visitekaartjes uit zijn portefeuille en schreef op den achterkant van ieder kaartje den naam van een stad. terwijl zij in span- nine over zijn schouder toekeek Daarop schudde hij de kaartjes in een jardiniere. „Trek!" zei hij op Iragischen 1 loon. „Wacht nog even, Hugh Waarvoor moe ten we eigenlijk vluchten? Er is immers niets, dat ons huwelijk in den weg staat." „Hè. krabbel je terug?" „Nee, ik voel er evenveel voor als jij, maar vind je het eigenlijk niet een beetje ongerijmd?" Haar hand bleef aarzelen boven de jar- dinière. „Het zal de schitterendste huwelijksreis worden, die1 twee stervelingen ooit gemaakt hebben. Trek!" „In godsnaam dan, hier is het lot! Groote genadel" riep ze. terwijl ze het kaartje op tafel liet vallen. „Wat vreeselijk ver. Hugh." Hij nam het kaartje op en werd wat bleek om zijn neus toen hij las- Manila. Ze gingen weer op den stoel zitten, zij op de armleuning, zooals daarnet Na een oogenblik keek hij in het verschrikte ge zicht en vroeg: „Ben je bang om te gaan, Grace?" „Nee. dat niet. Hugh. Ik zat er juist over te denken of wij ManilA voor den drie en twintigsten Mei kunnen halen. Het brengt geen geluk om den trouwdag te moeten verzetten." zei ze zacht. „Grace Vernon. je bent een engel. Ik was al bang. dat je laf zou zijn. Vooruit dus naar Manila! We kunnen de volgende week vertrekken en dan komen we nog op tijd aan." „De volgende week? Dat kan onmoge lijk!" riep zij verschrikt. „Onzin. Ik zal voor alle9 zorgen, 't Is gemakkelijk genoeg. Niemand zal ook maar hel flauwste vermoeden hebben van wat wij gaan doen. loldat wij zelf het nieuws aan (ante telegrafeeren." „Maar ik moet het tante Elizabeth ver tellen!" „Geen sprake van Dat is niet de manier om weg te loopen. om het vooruit aan te kondigen. We moeten het goed doen en anders moeten we 't laten. Niemand mag het weten vóór we goed en wel getrouwd zijn. Kun je niet in een week klaar zijn?" „Als het werkelijk moét." „Meer tijd schiet er ni€*t over als we op tijd in Manila willen zijn om te trouwen. „0. Hugh, we kunnen niet naar Manila gaan," riep zij plotseliitg uit, terwijl ze ver schrikt van den stoeleuning afsprong. „Daar woont mijn oom Harry. Hij is moeders eenige broer. Hij heeft er een hennepzaak. Och hemel, wat akelig," besloot ze bijna jammerend. Juist mooi," jubelde hij. „Dan kunnen we ons bij hem thuis laten trouwen. Na tuurlijk zal hij blij zijn ons te zien. Schrijf hem dan maar dat wij komen, kind. Goeie genade!" en uit zijn stem sprak groote ver lichting, „dat maakt de zaak oneindig een voudiger. Nu hebben we een verontschul diging dat we naar Manila zijn gegaan. Schrijf hem een aardigen, langen brief en post dien even voor we vertrekken." Een heele poos zei ze niets en staarde ernstig naar de vlam in den haard. „Daar overzee zullen geen bruidsmeisjes en ceremoniemeesters zijn, Hughl" „Die hebben we ook niet noodig." Weer was het eenige minuten stil. „Zei je niet in een week?" „Beslist." „Goed, ik zal klaaT zijn." zei ze plechtig. Hij kuste haar vol liefde, drukte haar koude handen in de zijne en zei bemoedi gend: Den volgenden Maandagmiddag zullen we elkaar in New York ontmoe;en. Laat alles maar aan mij over, liefste. Het zal veel pret tiger rijn om over Londen t« gaan en het zal ons door het grootste deel van den tijd heen helpen." „Hugh," zei ze met een flauwen glim lach, „ik geloof dat we het bewijs leveren dat vader toch gelijk had. Lk zie onmogelijk kans om eerder wijs te worden dan op mijn drie-en-twintigsten verjaardag 1 HOOFDSTUK n. Het begin van de vlucht. Ridgeway liep op en neer buiten de ijzeren heggen van het Grand Central Station in den namiddag van den eersten April negen tien honderd zooveel, terwijl op zijn frisch, jong gezicht een glimlach van verwachting afwisselde met een trek van ongeduld. De zorge'lijke groeven schenen verdwenen te zijn sinds de vorige week en in plaats daar van schitterde er in zijn oogen het licht van een nieuw-gevonden belangstelling in het leven. Telkens haalde hij een telegram te voorschijn en de omstanders keken geamu seerd toe, terwijl hij las en herlas: Detroit, Michigan. 31 Maart. H B. Ridge. Veilig weggekomen. Tref mij twee en veertigste 9traat New-York, morgen om drie uur. Voel mij ontz.ettend naar en zie er uit als een geest Is er kans op storm? Stel je ervan op de hoogte voor we vertrekken. Zuster Grace. „Echt iets voor een meisje!" mopperde hij. „Waar zou de Iwee en veertigste straat anders zijn dan in New-York! In Londen soms?" Zij hadden besloten om als broeT en zuster te reizen en Ridge als schuilnaam aan te nemen. Hugh had passage genomen voor Liverpool op do „Saint Cloud", dio den tweeden vertrok. Hij had eerst de pas-» sagierslijst doorgekeken om er zeker van t« zijn, dat er niemand was, die hem of zijn gezellin in het Groote Avontuur kende. D® lijst was nu voltallig en nu hij er van over-* tuigd was, dat er geen gevaar voor herken ning bestond, voelde hij den grootsten last van zich afgewenteld Ook had hij, zeer attent, geïnformeerd naar het weer en ge-, hoord, dat het een mooie reis beloofde te worden. De heele geschiedenis was zoo'n goddelijke mop. zulk een origineele onder-» neming, dat hij zich van opwinding nauwe lijks had kunnen weerhouden om vertrou welijke mededeelingen aan de gelegenheids kennissen in het hotel te doen Den vorigen avond was hij opzettelijk naar een hotel gegaan, waar hij onbekend was. terwijl hij zich overdag zooveel mogelijk schuil hield. In overeenstemming met het vastgesteld® plan zouden zij 's avonds aan boord gaan? de boot zou 's morgens vroeg vertrekken. En nu wachtte hij op haar trein. Elk oogen blik liet hij zijn blik onrustig over de men- schenmassa gaan. alsof hij bang was. in plaats van blij, dat er iemand komen zou. Deze onderzoekende blik had ten doel om vast te stellen of er eenig gevaar was. dat kennissen uit New-York of Chicago getuigen zouden kunnen zijn van de aankomst van degenen, op wie hij wachtte. Eenmaal zag hij een vriend, dook gauw achter een groepje menschen en ontsnapte zoo aan een herkenning. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9