Van folitei's Bieren 1 4 RSCLAM1-M623 Fransche Bazar, Haarlemmerstr. 48 ALGEHEELE UITVERKOOP! PIANO'S H. J. BIK, Breestraat 1 W.F.Kors&Zn. Belangrijke Prijsverlaging! Technisch Bureau „Electra" MAISON CHIC, hüaarsraansst. 4 Bezoekt den Grooten Bazaar VILLA VOOR DE KENNERS mm RADIO AANGEBODEN I Hypotheek. 25 Artikelen v. inkoopsprijs ABR. DREEF Nzn. KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. «aa onderton voor elsctr. uitrustingen aan Oude Varkenmarkt 3 - Leiden Zie verder onze Etalage WEGENS OPHEFFEN ALLES IVIOfcCT WEG Cebrs. SUSAN, Haarlstr 39-41. Gemeentelijke Bank van Leening op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 30 Nov., 1 en 2 December, dagelijks van 2 tot 6 uur en van 7 tot elf uur. Haarl.straat 241-243 No. 3 Gemaakte- en Tricot Ondergoederen Profileert van deze Extra Lage Prijzen TENTOONSTELLING VAN OOSTENRIJKSCHE KUNSTNIJVERHEID EN BOUWKUNST IN „DE LAKENHAL". Bouwkunst is niet de hoofdzaak op de tentoonstelling, dit) thans in de Lakenhal onze aandacht vraagt. Maar niettemin willen wij beginnen met iets te zeggen van hetgeen een aantal vooraanstaande hedendaagse he kunstenaars ons bracht. Omdat, het zij ter- stond gezegd, wat de Oostenrjjksche archi tecten ons brachten, zeker meer te waar deeren valt dan dat, wat de kunstnyveren uit dit land, waar de beoefening van all»» kunsten door de eeuwen op zulk een hoog peil heeft gestaan ons in hetgeen zij op de tentoonstelling in De Lakenhai lieten zien. Dertien architecten zonden hun teekenin- gen in en onder deze teekeningen vinden we in de eerste plaats die van de complexen gemeentewoningen, die Heinrich Schmid en Herman Aichinger „am Fuchsenfeid" in Weenen in de jaren 1924 en 1925 hebben neergezet. Dit werk, met dat van Rudolf Frass, en de teekeningen van het werk van Karl Dornhuber, allen te Weenen, is zekei het meest belangwekkend. Er ia wy denken aan de school te St-.-Polten van Rudolf Frass, aan het Re geringsgebouw te Eisenstadt en de volks woningen te Weenen van Dornhuber veel gemaals in hetgeen zij tot stand brachten. Er zit evenwel weinig lijn in het werk van deze kunstenaars, omdat ex zoo weinig uit spreekt een krachtigen kenmerkenden geest van een tijd, die zich zelf bewust is. Individueel valt er veel te waardeeren in 't weik der Oostenrijksche architecten, maar 't maakt geen school en wanneer men langs de teekeningen loopt wordt men ongeduldig door de wisselende stemmingen, die uit het werk spreken en die men, wil men van het goede er in genieten, heeft mee aan te voelen. Wanneer anderen ons voor deze leiten hadden gesteld dan juist deze Weensche kunstenaars, dan zouden wij er lichter over heenstappen en dankbaar getuigen van het geen bij beoordeeling van de ontwerpen stuk voor stuk te waardeeren valt. Voor wie het oude Weenen met zijn historie en traditie kent en het lief heeft, is het schier on doenlijk zijn gevoelens van spijt te verbergen over hetgeen dreigt te zullen ontstaan als men doorgaat te bouwen, wat men th3ns mooi vindt. Omdat het of wy zouden om» sterk moeten vergissen zijn tijd niet zal overleven. Wr denken aan wat, sprekende over de Wiener Ringstrasse, dr. Alexander Schil ling Schletter dezer dagen schrijft: „Es ist eben kein geometrischer Begriff, wohl aber einer, der aus Fraditionen em- purgewachsen und der in den Herzen aller Wiener psygologisch verankert ist.w Het is kenmerkend voor de psyche der Oostenrijksche kunstenaars, dat zij thans hebben gebroken met alle traditie, dat ook zij zich overgeven aan het ontwerpen van werk, dat, ofschoon dikwijls als ontwerp zeer te waardeeren, als van een wereld stad, die om haar architectuur eu haar schoonheid uit stedebouwkundig oogpunt be roemd is, niet zal voldoen. Wij denken aan de gebouwen van de Wie ner Ringstrasze, aan het Parlement, het Raadhuis, de Votivkirche en het Burgtheater. En wij deuken aan de schitterende pracht, die zij aan Weenen verleenen, omdat er aan deze gebouwen meer valt te waardeeren dan de persoonlijke vaardigheid van den gewoonlijk onbekenden bouwmeester, ....om dat er de psyche van het volk uit spreekt ten tijde waarin ze gebouwd werden, deze rijke psyche, die de Oostenrijker en de Weo- ner in het bijzonder door traditie is blijven respecteeren. De psyche van een sterk kunst zinnig en romantisch volk. Het is jammer, dat de bouwmeesters, die ons wij zeiden het reeds hun knap werk 5n De Lakenhal laten zien, niet naar Amerika gaan, waar zij geen steden kunnen vinden, waar hun werk, zoo het eens ging domineeren, schade zou doen aan oud-stedea- scboon, dat toch machtig veel mooier is dan wat zij ooit kunnen wrochten. Warft zij ontwerpen gebouwen, die men overal kan neerzetten en die het overal zullen dóén, gebouwen, die niet juist in Weenen behoeven te staan. De afdeelhig bouwkunst, (fie wij ver klaren dit gaarne met nadruk alleen oen bezoek aan deze tentoonstelling ten volle loont, is niet in Den Haag noch te Rotter dam eerder bijeengebracht. De heer O vervoorde nam het initiatief tot het inrichten van deze afdeeling. En wij mogen hem dankbaar zijn, dat hij ons de gelegenheid heeft geboden op deze wijze beter kennis- te maken met de tegenwoordige stroomingen In de architectuur van Oosten rijk. Over het kunstnjjverheidswerk in ons Blad van Maandag nog het een en ander. DE VERGADERING VAN HET INTERNAT. LANDBOUW-INSTITUUT. De bevindingen van den Hederlandachen gedelegeerde. Dr. Berger, die dezer dagen van zijn reis naar Rome, waar hij in opdracht van de Regeering de vergaderingen van het Inter nationaal Landbouw-Instituut heeft bijge woond, in Den Haag is teruggekeerd, heeft aan den redacteur van „De Slagerscourant" het een en ander medegedeeld van zijn bevinden. Blijkens het verslag dat genoemd blad van het onderhoud geeft, woonde dr. Ber ger o.a. een z.g. algemeene zitting van het geheele instituut bij, waar een onderwerp behandeld werd, dat hem aanleiding gaf om zich in de discussies te mengen. Dat was van te meer belang, omdat deze vol tallige zitting werd bijgewoond door afge vaardigden van vijftig verschillende lan den. Dr. Berger had daar gelegenheid te doen uitkomen de noodzakelijkheid van een internationale regeling en overeenkomst der verschillende landen, terzake van uniforme voorschriften betreffende wetenschappe- regehngen bij de keuringen. De voorzitter van het Internationaal Landbouwkundig Instituut was het vol komen met dr. Berger eens, dat dergelijke regelingen tot stand moeten komen. Deze kwestie heeft dr. Berger intusschen meer in bijzonderheden kunnen behandelen in een speciale commissie. Zooals bekend, werd dr. Berger tot per manent voorzitter verkozen; tot vice-voor- zitter werd gekozen dr. Martel, chef van de vleesch-hygiëne te Parijs. Deze wees o.m. op de wenschelijkheid om te komen tot een volmaakt en goed slagersvakonderwijs. Te voren was op verzoek van den voor zitter. door dr. Berger een prae-advies uit gebracht over de vraag, op welke wijze het meeste vleesch behouden kan blijven. Ook door afgevaardigden van andere landen wa ren prae-adviezen ingekomen. Waar de Fransche taal er „hoofdtaal" was, gaf de heer Martel een resumé van de verschil lende adviezen Hieruit bleek, dat de heer Martel het in alle opzichten met den heer Berger eens was. Dr. Berger gaf een uiteenzetting van de werking der Vleeschkeuring in Nederland. Ir het bijzonder trok het bacteriologisch onderzoek en „de Vrijt ank" de aandacht. Algemeen werd erkend, dat Nederland in „vluesch-hygiënisch-opzicht" andere l«nden vooruit is. De verschillende conclusies van dr. Berger zijn alle aangenomen. Met het oog op den vleeschhandel met het buit a- land is het van belang, dat aangenomen is wat dr. Berger reeds in de eerste algemeene openbare zitting had benleit. Een tweede punt van behandeling in de sectievergade ring was de kwestie, hoe de bij- en afval producten het best productief gemaakt zou den kunnen worden. Dr. Berger gaf daarbij een overzicht van de wijze van destructie, zooals momantuel reeds in Bergum plaats vindt en waarvan het de bedoeling is, om dat systeem over het geheele land door te voeren. Ook is de noodige aandacht geschonken aan de orga nen van interne secretie, uit een therapeu tisch oogpunt van den mensch. Nog is de aandacht gevestigd op den strijd tegen den runderhorzel. Dr. Berger wees er op, dat hier te lande en met succes de bestrijding van den horzel van particu liere zijde geschiedt, terwijl van andere zijde gewezen werd op de industrie van de afvalproducten. Ook het vervoer van vleesch, zoowel versch, bevroren als gekoeld vleesch, maakte een punt van bespre king uit Ten slotte Is aan dr. Berger gevraagd, of hij ook verwachtingen koestert ten opzichte van het Congres. „Al moet men", aldus dr. Berger, „nu niet dadelijk meenen, dat in de allernaaste toekomst in de verschillende Staten tast- bire resultaten in dezen zullen zijn aan te wijzen, nu voor het eerst officieel door een officieel lichaam als het „Internationaal Landbouwkundig Instituut" de stoot daar toe gegeven is, zullen straks alle voorstel len nog eens behoorlijk gewikt en gewonen, en daarna aan de regeeringen der verschil lende landen worden aangeboden. NEDERLANDSCHE GENOOTSCHAP VOOR LANDBOUWWETENSCHAP. Te Wageningen is gisteren de algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Genootschap voor Landbouwwetenschap. De voorzitter, dr. F. E. Posthuma, heeft de vergadering met een woord van welkom geopend. Het bestuurde deelde mede, dat aan hel bestuur van het I/eb-Fonds is gevraagd, een prijsvraag uit te schrijven over het vraag stuk van den grondwaterstand in verband met de productie van den bodem, welk verzoek gunstig is ontvangen. De Ned. Heidemaatschappij deelde medei, dat zjj het 40 jarig bestaan oip 5 Januari 1928 feestelijk zal herdenken. Zy wil een overzicht hebben over den tegenwoordigen stand van onze kennis van dié ontginning van woeste gronden en daarvoor in Juni verschillende excursies doen inrichten en voordrachten doen houden. Het Genootschap wordt tot die bijeenkomsten en excursies uitgenoodigd. Aan het bestuur wordt overgelaten twee afgevaardigden aan te wijzen. Prof. J. H. Aberson deelde mee, dat het Leb-Fonds drie bedragen aan gelden heeft beschikbaar gesteld voor het grondwater- vraagstuk. De nu uitgeschreven prijsvraag bedoelt alleen een overzicht te krijgen over litteratuur van dit vraagstuk. Voor eventueel® proeven zal het fond3 nader geld beschik baar stellen. Meegedeeld werd, dat er pogingen wordea aangewend om een zelfstandig boschbouw* kundig tijdschrift te stichten, waarvan men verlies van de boschbouwkundige leden der vereeniging vreest. Betoogd werd, dat een dergelijk tijdschrift overbodig ia. Het jaarverslag werd goedgekeurd; hel ledental is stijgende. De rekening over 1926 werd goedgekourdj ztj sluit met een nadeelig saldo ad f 668 17. De begrooting voor 192S werd vastgesteld op een bedrag van f4880, met een voor- dwlig saldo van f500. Volgens mededeeling van den penningmeester is het tekort der laatste jaren ingehaald en is de financieel® toestand gunstiger dan ooit. In de vacatures, ontstaan door het bedan ken van dr. F. E. Posthuma en ir. J. Huding, aftredend en niet herkiesbaar, wer den met 28 stemmen gekozen de heer en ir. S. L. Louw es en ir. H. Bemelmans. Na de afwerking der agenda werden eenlg® voordrachten gehouden. Uitgesproken: J. B. Hekkema, portier te Lelden, Still». Ri)n 5. Rechter-comm. mr. F. J, A. Hijink, Curator mr. H. F. A. Donders, te Leiden, Cadillac, Hudson, Essex, Buick, Chrysler, Oakland, Chevrolet, Rugby Flint, Studebaker, Willys-Knight, Pontiac, Ajax en alle andere Amerikaansche Auto's. Elscbt origineels onderdeelen men wende zish daartoe rechtstreeks tot de otficieele Vertcgenw. TULKFOtM SS9 Gebr. BltAADT 5132» 1828 Moderne Inboedel. Slechts 4 maanden gebruikt van Dame ter overname fjjn Salon-Ameublement bestaande uit 2 zware veerendc Club- crapauds eu 4 eiken Stoe en, daarby eiken Dressoirbuöet, zware eiken Tafel, Theevitrine, lyn Theeserviea, uSchilder- stu-ken én zijden Salouhanglamp, alles te zamen f155 kort geleden nieuw gekocht voor 1425 Ook gedeeltelijk. Tevens zeer chique Cbestertield öalonameublement bestaande uit een Bergère- en een Chesteriield-Fauteuil, 4 gebeeld houwde Stoelen, daarbij Q A Dressoir, Salontaleltje, Thee- meubel en Zijden Salon-hanglamp, alles te zamen f 195. gekost f 475.2 groote Schilderstukken f 25 Chique staande Sdhemerlamp 1 25.—, Dressoirbuftet met onder-^ en bovenkasten t 75.Btods Pendnlestel 140 gekost 1 85. Eiken Spiegel f 17 50, Theevitrine met Servies 120.—Smyrna Karpet 1452 Club-Fauteuils en 4 Stoelen 175.S*l<»n- haDglamp 1 12.50, Cnesterfield Salonstel 1 135 Salon- Gramophoon 155.- gekost 1275. Eiken Dressoir i 37. 0, Theemeubel, dressoirmodel met lyn Servies 137 50 Te zien Zaterdagavond van 6 10 uur. Zondag van 11 tot 7 nur, Maandag en Diusdag den geheelen dag. Laan van Meert.crvoort 244, licerenliuis, Den Una j. 1815 een prima werken-1 Tropa- dyuc-'l oeetel Kanui-hnt- VHiujer. Go Ibereik 40-2C00 Meter Te zien en te hooren Rozenstraat 15. f 2000.— lste hypotheek gevraagd op solied paüd met veel overwaarde, liefst van particulier. Br. met ver- langde rente onder No. 5143a I bureau van dit blad. 1853 ••r- Ar *-> mi Koper schemerlampje 68 ct. Déjeuner (3 stuks). 29 ct Echt eiken pijpenrek 29 ct. Courantenhanger met koperen beugel 39 ct. Luxe doos zeep (3 stuks) 19 ct. Schaal m. nikkelen beu gel met fruit 168 ct. Nikkel tafel-stoffer en blikje Blauw ontbijtstel Rood mod. theeservies Groote chocoladekan Gekleurde zoutstrooier 6 alpac. lepeltjes in étui 6 Jap. kopjes in rek 39 ct. 186 ct. 398 ct. 78 ct. 12 ct. 58 ct. 168 ct. ZIET BE KOOPJES IS DE ETALAGE 1823 SCHEERSTELLEN, in alle prijzen, grootste keuze, voorhanden bij 1838 PrachtcoHeclie Kap- en Alrnicuredoozeii, m diverse grootten, kleuren en prijken, bij Gcbrs. SUSAN, 1841 Haarlemmerstraat 39-41. TE LEIDEN. De Veiling der panden beleend in de maanden Maart, April en Mei 1927 zal plaat» hebben Woen dag 14 December 1927, aan vangende v m. te 9 uur. Te zien in het lokaal Nienwsteeg No 8, D nsilag 13 December 1927, van 10—2 nur. Lossing of Rentebetaling tot uiterlijk 2 Dec. 1927. De kantoren der BaDk zijn gevestigd PAADEABELEEMKG Hoofdkantoor: Nienwsteeg 8. Bijkantoor A: Langestraat in. Pensioen-Voorschotten en Gcidleentngen NIEUWSTEEG No. 4 (afzon derlijke ingang). I78g Eenige gebruikte, doch In prima staat ver- keerende PIANO leer billijk af te geven o.a. WEBER, zwart. fl. 375.-- Antoine Nes 480.-- Zeiter& Winkelmann 550.-- MET VOLLE GARANTIE 1782 Betalingsvoorwaarden zóó sis U die gaarne wenschf, In de Christ. School aan de Morsch, ten bate van een Vergaderlokaal voor de Morsch, Bedarende de bazaardagen is een Aatodiensé ingesteld ieder half aar ait Leiden, standpl. Beestenmarkt. 1824 Speciale Aanbieding Manshemden. 0.8C \eper Mansbroeken 0.9b Damesflanellen 0.85 Dameshemden 0.69 Dames-Directoirs gemoltonneerd 0.75 Gemoltonneerd Tricot Mansbroeken en Borstrokken 1.25 Tricot Mansbroeken 0.86 aecer Tricot- 1819 Mansbroeken. 0.S9 STALEN A GEZONDHEIDS-1 „MATRASSEN Gislui'end J^ïiUleaj 1 perioons I 10 2 persoon. I 12.50 Speciale maten Vrij Entrée -9ARLËMMERSTI» F" 5 BURGSTEEG 5. DIVAN verstelbaar, ijzersterk eigen fabr., 119.50. 1766 TE HUUR te LEIDEN met 1 Febr. a.s. rrjj staande met grooten tuin, modern In gericht. iiuurprys I 1200.— per jaar Brieven onder No. 1812 Bureau van dit Blad. 8-4 j

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 15