Banket VAN ALPHEN 68,rt Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 November 1927 Vierde Blad No. 20768 TWEEDE KAMER. Prov. Staten v. Zuid-Holland. VOOR DE HUISVROUW. BANKETBAKKERIJ INGEZONDEN. Regeling van werkzaamheden Begrooting van Buiten- landsche Zaken Streven naar vermindering van be wapening. (Zitting van gisteren). Besloten wordt na de begrooting van Buitenlandsche Zaken 1928 en de supple toirs begrooting B.Z. 1926, dus in dagverga- dermg, te behandelen, voortzetting van fcooldstuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid). Pit hoofdstuk blijft ook voor Dinsdagavond a.s. aan de orde. De VOORZITTER deelde mede, dat de Centrale afdeeling heeft besloten Donderdag 1 December 'a ochtends 11 uur in de afdee- lingen te onderzoeken een aantal onder werpen, w.o. het voorstel-Albarda betref fende het 7e leerjaar en het voorstel-Zijlstra betreffende de leerlingenschool. Aan de orde is de begrooting van Buiten landsche Zaken. De heer A1ARCHANT (V.D.) meent, dat er een misverstand bestaat betreffende de garanties van den Volkenbond. Dit misver stand staat de ontwikkeling van dien Bond in den weg. Velen denken dat de volkeu elkanders veiligheid moeten garandeeren, doch de Volkenbond geeft een algemeene garantie en moet beschikken over de macht, den overtreder te straffen. Gaal men van het eerste begrip garantie uit, dan volgt daaruit een minimum bewapening. Het handvest van den Volkenbond stelt echter een maximum bewapening. Geen enkele staat wordt verplicht zijn bewapening op te roeren. Onderlinge garantieverdragen, die gesloten zijn, gaan om buiten de rechts figuur van den Volkenbond. Het was één der verdiensten van den vorigen minister van Buitenl. Zaken, dat hij deze garantie- tractaten met beslistheid heeft verworpen. Er wordt overigens te veel over garanties gesproken, waardoor de gedachte aan ont wapening wordt afgeleid. De beweging voor internationale ontwapening is spr. sympa thiek, maar hij acht het verkeerd, dat vele internationale ontwapenaars de nationale ontwapening tegenhouden. Men mag niet steeds een beroep doen op de „gangbare meening van Genève", ais die meening te gen het belang van ons land ingaat. Spr. vestigt voorts de aandacht op de urgentie van de codificatie van het Volken recht. Het ontbreken van duidelijk geformu leerde internationale rechtspraak werkt de arbitrage tegen, fntusschen geeft spr. toe, dat die codificatie uiterst moeilijk is. Spr. juicht toe, dat de Minister te Genève gewaakt heeft, de ontwapening niet los te maken van de arbitrage en de veiligheid. D« Minister heeft met de weder ter sprake brenging van het Protocol van Genève aan de menschheid een gewichtigen dienst bewe gen en ons land in aanzien doen stijgen. De heer HEEMSKERK (A. R.) maakt •enige opmerkingen over de a.s. conferentie ter codificatie van het internationaal recht en meent, dat onze wetgeving daarbij niet in het gedrang mag komen. De regeering dient te dien opzichte uiterst voorzichtig te njn. Nederland moet er niet inloopen. Spr. ral zich hartelijk verheugen als de laatste economische conventie zal leiden tot bevor dering van werkelijk internationaal vrij ruilverkeer. Dit is iets anders dan eenzijdige vrijhandelspolitiek. Spr. wijst vervolgens op de verschillende oorlogsmogelijkheden die nog voorkomen in hel pact van den Volkenbond. Onder andere houden de artikelen betreffende de mili taire en economische sancties deze oorlogs mogelijkheden in. In nog sterkere mate zijn die mogelijkheden aanwezig in het verdrag ran Locarno. Het is evenwel een loffelijk reven, die leemten aan te vullen door ar bitrage en veiligheid. Wat verstaat men echler onder „veiligheid"? Moeten daar onder ook de garanties worden verstaan? Naar sprekers meening duidt de tweede aan vullende resolutie van de laatste vergade ring in de richting van militaire garanties. Ia dit zoo, dan dient Nederland te dien op zichte uiterst voorzichtig te zijn. Verder dient ook bedacht te worden dat sancties op zichzelf ook reeds bedenkelijk kunnen zijn, zelfs ook economische sancties. Laat men vooral streven naar verminde ring van bewapening en naar een gezond oorlogsrecht. Ontwapening immers bereikt men toch nooit Indien Rusland aan ontwa peningsconferenties wil deelnemen, is dat t'P zichzelf loffelijk, maar men dient zich ti'cli heel goed rekenschap er van te geven of ook daarmee Rusland niet wil streven naar het tegendeel van vrede. Onze verhouding tot België. Do heer VLIEGEN (S. D.) betreurt nog eeds de verwerping van het Belgisch ver- d'ug Minister Van Karnebeek had op de terhouding met België een beteren kijk dan hu velen in den lande. Intusschen moeten *ij io het gebeurde berusten. In het alge meen kan spr. zich wel vereenigen met den zoers, door den minister ingeslagen. De mi jmer is niet zoo uitersl voorzichtig als de 'eer Van Karnebeek was en heeft Ie Genève buik gegeven van een zekeren durf. Dit ini- ha'ief van den minister is er goed ingesla- tcn bij ons volk. De meedeelingen door den minister ge- Juun in een bijeenkomst van journalisten, ™n spr. zich heel goed verklaren, al be- Jrt hij, dat die in de Memorie van Ant woord minder volledig waren. Lo Genève heeft men getracht het ont- *apeningsvraagsluk geheel afzonderlijk te •handelen Dal moest vastloopen De groole mogendheden hadden maar weinig lust zich c schikken in de Volkenbondsdiscipline en '7aen er voor, dat dingen die hun niet ^'igenaam waren, niet werden aangeno- tn- Het ontslagnemen van De Jouvenel o Lord Cecil is daarvan een symptoom. jSschen gaat thans de zaak meer in de richting. voorloopig verslag gaf er blijk van dat sommige Kamerleden over het doortas tend optreden van den minister hun wijze hoofden hebben geschud. Spr. behoort tol degenen, die dit optreden met onverdeeld sympathie hebben gadegeslagen. Te dien op zichte was spr. over den heer v. Karnebeek niet tevreden en hij gaf daarvan herhaalde lijk blijk. Hoe het zij, de wagen zat vast, nu rijdt hij weer. Er is weer perspectief. Er moet iels concreets zijn, waarvoor de pu blieke opinie kan worden opgeroepen. Inzake de codificatie van het internatio naal recht moet spr. den heer Heemskerk bestrijden. Wanneer men op den voorgrond stelt dat de eigen wetten en de eigen oogen- bükkelijke belangen onschendbaar zijn, dan komt men er niet. Met internationale rege lingen moet men er op voorbereid zijn te erkennen, dat men niet elke vrijheid kan behouden. Spr. komt nu op onze verhouding tot België. De Eerste Kamer, die hel verdrag verwierp, heeft geen enkel denkbeeld aan de hand gedaan en ook bij de regeering schijnt nog weinig perspectief te bestaan. Spreker meent, dat Limburg de dupe zal worden. Nederland profiteerde er van dat bij de verwerping, in België een minister van buitenlandsche zaken was, die ons goed gezind en anti-militaristisch was. Deze is nu vervangen door den auteur van de beruchte Limburgsche circulaire van 1919. Nederland staat nu voor een gebarricadeerde deur. Spr. wettscht den minister succes, doch hij heeft niet veel vertrouwen in een spoedige op lossing. Ten slotte dringt de heer Vliegen aan op ratificatie van de conventie van Washington inzake den arbeidstijd en op jaarlijksche uitgave van een Oranjeboek Yóór de behan deling der begrooting De heer KNOTTENBELT (V.B.) dringt aan op ratificatie van de verdragen inzake inter nationaal zeehandelsrecht en internationaal spoorwegrecht Spreker wijst er ver der op, dat er meer belangstelling is geko men voor de buitenlandsche politiek, dank zij de gelukkige verwerping van het verdrag met België en de meer economische richting, die onze' buitenlandsche politiek inslaat. Dit stelt hoogere eischen aan onze diplomatieke vertegenwoordigers. Spr. kan de vrees niet deelen. dat de minister onvoorzichtig zou hebben gehandeld door het protocol van Genéve te doen herleven, omdat dit protocol een met ons bevriende mogendheid niet wel gevallig is. Er moet iets tastbaars bereikt worden, wil men de meening vestigen, dat het den mogendheden eriist is met de bevor dering van den vrede. Wat nu de verhouding tot België betreft, mag zich niet een herhaling voordoen van wat geschied is. Een aantal punten, die onaannemelijk werden geacht, mogen niet opnieuw aan de orde komen. De minister betrachte geen geheimzinnigheid. Hij houde zooveel mogelijk rekening met de natie en haar vertegenwoordigers. Wat met België te re'gelen is, ware te regelen met opzegbare tractaten. Wanneer de belangen veranderen, dient er gelegenheid tot wijziging te bestaan. De heer CRAMER (s.-d.) brengt ter sprake de wenschelijkheid om Indië te doen ver tegenwoordigen op internationale conferen ties, waarop Indische belangen ter sprake komen. Voorts dient bevorderd te worden dat Indië zelfstandig lid van den Volkenbond wordt. Als dat niet gaat. zou een andere samenstelling der Nederlandsche delegaties wenschelijk zijn De heer BIEREMA (V.B.) bespreekt de handelsverhouding tot Spanje, die nog steeds onbevredigend is, al is er een geringe voor uitgang. Spanje wacht op een handelstrac- taat, vóór ons de meestbegunstiging wordt toegekend. Aan onze zijde dient met de mee9le kracht op spoed te worden aange drongen. daar onze uitvoer naar Spanje nog voor groote uitbreiding vatbaar is. Spr. ondersteunt den aandrang van den heer Lovink inzake den invoer van planten in Amerika en bepleit reorganisatie van den economischen voorlichtingsdienst, waardoor deze met meer spoed inlichtingen kan geven. Zoodra de commissie-Posthuma haar verslag heeft uitgebracht, dient deze zaak ter hand te worden genomen. De heer VAN RIJCKEVORSEL (r.-k.) acht het initiatief van den minister te Genève gelukkig Het ontwapeningswerk heeft de minister over een moeilijk punt heengeweTkt. Natuurlijk is de bestudeering van het pro tocol van Genève ook niet zonder gevaren. Zij zou kunnen komen tot resultaten, die door ons allerminst gewenscht worden. Nederland moet echter bereid zijn. voor de zaak van den vrede iels op te offeren. Door het jongste optreden van onze delegaties is het aanzien van ons land in hooge mate ge stegen. Voor een zelfstandig lidmaatschap van Indië is naar sprekers inzien de tijd nog niet rijp. Wel zou hij den minister in over weging willen geven het inheemsche ele ment in de delegaties te doen vertegenwoor digen. Nog dringt spr. aan op een voortreffelijken persdienst. Reorganisatie, moderniseering met ruimere middelen zal dringend nood zakelijk zijn. De heer SCHOKKING (c.-h.) spreekt dank uit jegens den minister voor den moed, dien bij te Genve heeft betoond. Men kreeg de laatste jaren den indruk, dat de Assemblée alleen diende om de besluiten van den Volkenbondsraad te registreeren. Ook na de mislukking van de maritieme con ferentie is het optreden van de Nederland sche delegatie een stimulans geweest. Zonder arbitrage en veiligheid is vermindering van bewapening niet mogelijk. Daarom is het van zoo groote beteekenis. dat deze punten op de agenda zijn geplaatst. In de resolutie, zooals die ten slotte is aangenomen, ziet spr. het oorspronkelijke Nederlandsche denkbeeld terug. Spr. wijst voorts op de verantwoordelijk heid van de pers. Dat de minister bij een noenmaal van journalisten het woord voer de, bewijst, dat de pers één der machtigste organen is om het werk van den Volken bond te steunen of te schaden. De heer HERMANS (r.-k.) vraagt be scherming van die Nederlanders, die door oorlogsgeweld in het buitenland schade heb ben geleden. Vele aanvragen zijn afgewezen, anderen krijgen geen betaling. Weer an deren zijn geprest om genoegen te nemen met bedragen, die verre ontoereikend zijn. De minister mag niet rusten vóór recht ge daan is. Mevrouw BAKKERNORT (v.d.) wenseht dat de minister de vrouw niet uitsluit bij de opleiding voor consulaire ambtenaren. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 1 uur Het wegenplan. De Alphen- sche brug en de Brnggestraat te Alphen. (Zitting van gisteren). In de voortgezette vergadering werd de behandeling van het wegenplan voortgezet De VOORZITTER merkte op, dat de heer Ter Laan het voorstel-Bergmeijer slechts ten deele gesteund heeft, daar hij wilde, dat Ged. St het vraagstuk in studie zouden ne men. Dit was dus volgens spr. een afzon derlijk voorstel. De heer TER LAAN (S.D.A.P.) verklaarde nader, dat het zijn bedoeling was het voor- stel-Bergmeijer, om advies naar Ged. St. te zenden om over de plaatsing op het wegen plan nader te kunnen beraadslagen. De heer BERGMEYER (S.DA.P.) ver- eenigde zich hiermede. De heer YON F1SENNE verklaarde zich na mens Ged. St. bereid het aldus gewijzigde voorstel te aanvaarden. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. De heer TROUW (V.B.) betoogde, dat de weg Rockanje, Oostvoorne, Den Briel, niet beschouwd moet worden als een deel van een weg RockanjeRotterdam, maar als een zelfstandige weg, die aanstonds door de provincie kan worden overgenomen. Voorts zou spr. de localiteit willen steunen in de verbetering van den weg over de Tinte en zou hij dien weg langzamerhand op het we genplan gebruikt willen zien. Het zou zeer in het belang van de ontwikkeling van de streek zijn indien de cultuurgrond daar een goede verbinding krijgt. D© heer v. ZADELHOFF (S.D.A.P.) sloot zich bij den heer Trouw aan. De heer VON FISENNE meende, dat het niet noodig is den weg Rockanje Brielle als een zelfstandig gedeelte te be schouwen omdat die weg tegelijk met den Groene Kruisweg spoedig ter hand genomen zal kunnen worden. Mocht dit on ver noopt niet het geval zijn, dan zou de vraag van den heer Trouw overwogen worden. Tegen een tweede verbinding Rockanje Brielle over De Tint© op het wegenplan bestond bezwaar. De heer STERK (A-R.) wenseht den weg Arkelsche DamLeerdam—Geldersch© grens niet door Leerdam geleid te zien De heer v. ZADELHOFF (S.D.A.P.) drong aan op een nader onderzoek. De beer VON FISENNE merkt© op, dat Ged. St in Bun gewijzigd ODtwerp heb ben gezegdbestaande weg; Noorder Lin- gedijk of nieuw tracé. De kwestie zal na der bezien en met de Staten besproken worden. De heer TEN HOPE (V.-B.) drong aan op doortrekking van den op het pïan ge plaatsten weg van Schoonhoven naar Am- merstol tot Krimpen a. d. Lek. Voorts drong spr. er op aan den weg Ammerstoi Schoonhoven, niet over den dijk te leiden. De heer TER LAAN vroeg voor dit ge deelte eveneens opneming in het wegen plan, althans een zeer nauwgezet onderzoek naar den toestand van den weg Ammerstol Krimpen. De heer VON FISENNE antwoordde, dat Ged St. nog nader zullen nagaan waar de weg AmmerstolSchoonhoven moet loopen. Wat den weg KrimpenAmmerstol betreft spr. had dien gereden tot Lekkerkerk en vond dat gedeelte niet zoo slecht. Intus schen merkte spr. op. dat het door de be bouwing langs den weg niet mogelijk zal zijn overal de vereischte breedte te krijgen, hetgeen een bezwaar is voor het opnemen in het wegenplan. Ged. St. zullen echter den weg nog eens laten opnemen. De VOORZITTER deelde mede, dat Ged. Staten een amendement-Braat c.s. om den weg SpijkenisseHekelingen en Nieuw Eeyerlandsche Veer van Hekelingen af linea recta naar Nieuw-Beyerlandsche Veer te leiden, overnamen. De heer VELILANDER (V.-D.) verdedigde een amendement om aan het wegenplan als nog toe te voegen den weg van Zuid-Beyer- land naar Piershil met een zijtak naar Goudswaard. Hij wee9 op het belang van de betrokken strlek voor den tuinbouw. De heer v. ZADELHOFF ondersteunde het amendement, er op wijzende, dat in het Rijks- zoowel als in het provinciaal wegen- plan het westen van Beyerland volkomen geïsoleerd is gelaten. De heer BRAAT (P. B.) sloot zich bij de vorige sprekers aan. Ook mej. GROENEWEG (S. D. A. P.) drong aan op aanneming van het araende ment, omdat de wegen op dezen kleigrond moeilijk berijdbaar en, daar zij veelal op dijken zijn aangelegd, smal zijn. Temeer klemt dit, daar de Staten en voor dit eiland toch al goedkoop afkomen. Immers alle we gen op het plan zijn bestaande wegen, die verbeterd zullen worden, er is geen enkele nieuwe weg bij. De heer TROUW (V. B.) wees er op, dat er een belangrijk verkeer is op het eiland en dat men, den weg volgende, die op het plan staat, in Zuid-Beyerland, plotseling in de modder smoort. De heer W WA RN AAR, voorzitter der commissie, betoogde dat de gevraagde weg Zuid-BeijerlandPiershil, redelijk goed is en dat PiershilGoudswaard niet is een weg voor doorgaand verkeer De commissie kon niet verder paan dan de weg Nieuw-BeyerlandPiershil over nemen. De heer VON FISENNE sloot zich bij den beer Warnaar aan De heer VLIELANDER drong opnieuw aan op opening van den weg Zuid-Beyerland Piershil en liet uit het amendement ver vallen den zijtak PiershilGoudswaard. De heer VON FISENNE nam het amendet- ment over. De heer BEEKENKAMP (V.B.) bepleitte de urgentie van den in het plan nieuw aan te leggen weg langs de Gouwe, die voor hst verkeer van groot belang is De heer BERGSHOEFF (S.D.A.P.) ver dedigde en amendement om in het plan op te nemen de Alphensche brug en Bruggen straat te Alphen a d. Rijn. De heer HOFFMAN (R.K.) sloot zich bij den heer Beekenkamp aan. De heer VON FISENNE wees erop, dat de Alphensche brug en de Bruggenstraat wel voor het locaal, doch niet voor het inler- locaal verkeer van belang zijn. De heer VAN EESTEREN (C.H.) sloot zich aan bij den heer Bergshoelf en wees erop, dat het doorgaand verkeer, eerder de Brug genstraat dan het pontveer zal nemen. Spr. drong op nader onderzoek aan. De heer VON FISENNE wees er op, dat de Bruggenstraat niet op de vereischte breedte is te brengen en meent, dat het verkeer geleid moet worden over het pont- veer. De heer BERGSHOEFF vroeg nader on derzoek. De heer TER LAAN betoogde, dat de aan leg van den weg langs de Gouwe het ver keer daar nog zal doen toenemen en dit zal nog meer verbreeding van de brug noodig maken. De VOORZ. zegde toe, dat Ged. Staten prae-advies zullen uitbrengen. De vergadering werd geschorst tot 2 uur. De namiddagvergadering. In de middagvergadering was aan de orde een amendement-Ter Laan c.s., Ged. Staten uitnoodigende met spoed alle voor bereidende maatregelen te treffen om te bereiken, dat een rechtstreeksche verbin ding van Zuidelijk Loo9duinen via Wate ringen, Schipluiden, Kethel, Schiedam naar Rotterdam op bet wegenplan wordt ge bracht. Deze motie werd om praeadvies naar Ged. Staten gezonden. Vervolgens werden z. h. s. aangenomen de door Ged. Staten voorgestelde besluiten I en II, zooals die tijdens de behandeling geamendeerd zijn door de heeren Ter Laan en Van Aal ten. (Conclusie I houdt in de vaststelling van het wegenplan. behoudens nadere voorziening, conclusie II betreft de uitvoering en regelt de verhouding tot de localiteit). Bij het besluit ni, waarin Ged. Staten gemachtigd worden tot de uitvoering alle handelingen te verrichten, welke daartoe zullen worden vereischt, betoogde de heer Ter Laan, dat deze bevoegdheid volgens de wet aan de Staten behoort en niet aan Ged. Staten. De conclusie ni werd daarna aangeno men met 3920 stemmen. De vergadering werd te 4.20 verdaagd tot Woensdag 7 Dec., des voorin, te elf uur. Weer pauze in het gehandwerk; zoo vlak op Sinterklaas komt daar toch niets van in; maar wel wilt u, denk ik. op dien avond graag iets lekkers hebben. Daarom een paar recepten. Wacht even er is een lezeres, die een sprei wil breien, zij moet nog veertien dagen geduld hebben. Het patroon is er al en heel aardig, n\aar het uittellen neemt zóóveel tijd, dat ik er vóór Sint niet mee kon klaar komen Ik verzeker u echter dat u het krijgt. En nu aan het smullen. Wat denkt u van een „Schoenlappers- taart"? Een duur hapje, hoor! maar lekker! U heeft noodig 100 gr. beschuit of paneermeel (10 a 12 groote beschuiten) 750 gr zure ap pelen, 100 gr. suiker, 1 volle theelepel kaneel 50 gr. boter, 3 eieren, 100 gram rozijnen en een stukje sucade. Kook de appelen flink tot moes, roer er de door elkaar gemengde suiker en kaneel doorheen, daarna de gestampte beschuit, de boter, eierdooiers, rozijnen, sukade en ten slotte het stijfgeklopte eiwit. Doe dit mengsel in een geprepareerden taartvorm en bak de taart gedurende 1 a 1 1/2 uur in een matig warmen oven Laat daarna de taart bekoelen, neem ze uit den vorm en bestuif ze even vóór het op dienen met poedersuiker. Onder een gepre pareerden taartvorm versta ik: een vorm met een vasten bodem of desnoods een springvorm, waarin dan eerst een dik water en bloemsmeerseltje is gelegd om het door leggen van het soms aanvankelijk vrij slappe deeg te voorkomen. Smeer den vorm goed met boter in en strooi er dan wat fijn pa neermeel of gezeefde beschuit over. Dat Ï9 beter dan bestrooien met bloem of poeder suiker, omdat een steviger omhulsel bij vochtig deeg meer gewenscht is Zoo'n schoenlapperstaart is heerlijk als dessert; maar als u liever iets bij de thee heeft, dan raad ik u eigen gebakken soezen aan. Hiervoor heeft u 21/2 d.L. melk of water noodig, 100 gram boter, 150 gr. bloem, 4 eieren en wat zout. Breng water of melk met de boter en het zout aan de kook; strooi er dan, flink roerende, vlug de bloem in en laat dat mengsel onder voortdurend roeren even doorkoken tot het als één bal van den bodem der pan loslaat. Neem nu de pan van het vuur, werk er één voor één de heele eieren door, zóó, dat er telkens weer een glad deeg ontstaat. Spuit het deeg op een goed ingesmeerd bakblik in ronde of ovale hoopjes (of als u geen spuit heeft maak er dan eenvou dig met een lepeltje van dergelijke stapeltjes van); zet het bakblik in een vrij warmen oven, laat dien gedurende de eerste tien mi nuten gesloten en controleer dan eens even de kleur van het gebak; er beslaat veel kans, dat deze om wat minder hitte vraagt; laat de soezen nu verder gaar worden dat duurt alles bij elkaar zoowat 20 minu ten neem ze van het bakblik cn laat ze bekoelen. U kunt ze daarna vullen met wat u maar wilt; met een beetje jam, een vla'tje, ban ketbakkers- of geslagen room of met ge wone confituren. U snijdt ze daartoe aan één kant wat in en laat door de opening het vulsel naar binnen loopenlet vooral op, dat er maar weinig vulsel in komt, anders ligt de soes u te zwaarI Vóór u ze opdient, moet u de soezen met poeiersuiker bestuiven. Maar bij al die snoepjes moot wat ge dronken worden. Het meeste gebruikt men chocola-melk op Sinterklaas. Een goede verhouding is hiervoor: 17» L. melk of taptemelk; 75 gr. of pl.m. 6 lepels suiker, 30 gram cacaopoeder en een snuifje zout. Vermeng cacaopoeder en suiker; voeg hier een gedeelte van de koude melk bij en roer alles tot een dunne, vloeibare massa. Breng het overschot van de melk met een tikje zout aan de kook, giet er dan al roe rende de aangemengde cacao bij en laat al les samen circa 5 minuten doorkoken. Ook slemp wordt graag op 6 December gebruikt. Hiervoor heeft u noodig Vh L. melk, 60 gr. suiker, 5 gr. thee, 6 kruidnagelen, een stukje pijpkaneel, desnoods nog gr. saf fraan en een stukje foelie en ten slotte 20 gr. maïzena. Bind de kruiden met de thee in een netel- doeksch lapje; meng de maïzena met wat koude melk aan en breng de rest van de melk met de kruiden en de thee heel lang zaam aan de kook Voeg er nu de suiker en aangemengde maïzena bij en laat de massa, terwijl u steeds blijft roeren. 3 h 4 minuten doorkoken. Neem vóór het gebruik de krui den en thee er uit. Sinterklaas en geen borstplaat dét kan niet bestaan! Voor borstplaat heeft u noodig: 600 gr. suiker, ongeveer 1 d.L. water, een paar druppels essence óf een scheutje koffie- exlract, óf 30 gr. cacaopoeder. Breng suiker en water samen aan de kook en kook zoolang i n tot de laatste druppel, die van den lepel valt, een draad trekt. Neem de suiker van het vuur en voeg er de essence of het koffie-extraet aan toe, (wanneer u chocolade borstplaat maakt, moet de cacaopoeder met de suiker mee koken) en roer net zoo lang tot de massa ondoorschijnend en dik begint te worden. Doe haar daarna vlug in de goed nat gemaakte vormen, die op den ruwen kant van een vel wit papier zijn gelegd. Laat de borstplaat dan even bekoelen en zet den vorm op zijn zijkant om ook van onderen op te drogen. Als dat klaar is, mogen de ringen er worden afgenomen. Indien u fondant-borstplaat maken wilt, moet u in plaats van 1 d.L water eeü halve d.L. water en een halve d.L. melk nemen. RECLAME. NIEUWE RIJN 02 - TELEFOON 78 Oud gerenommeerd adres voor: Letters Harten en Hammen Marsepein Boterhammetjes 10 c. p. stuk (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. JAARVERSLAG KINDERHUIS „JERUËL". MIDDELSTEGRACHT 3. Geëërde Redactie. Met gevoelens van heel veel dank voor Uwe bereidwilligheid, waardoor we in het afgeloopen boekjaar zoovele honderden in en om Leiden konden bereiken, in het be lang onzer kleine beschermelingen, ver zoeken we u beleefd ons een plaatsje voor het overzicht van het eerste boekjaar van ons kinderhuis af te staan. Bij voorbaat onzen dankl Het eerste boekjaar van ons Tehuis, tot aansterking van door ondervoeding ver zwakte kinderen is thans ten einde. 1 Nov. 1926 was de dag, waarop des morgens de plechtige opening plaats had, in tegen woordigheid van onzen toenmaligen Hoog- EdelAchlbaren Heer en Mevrouw Burge meester N. C. de Gijselaar, alsmede Dr. A. J B. Poortman, Jhr. Mr. v. d. Goes en an dere vooraanstaande inwoners onzer stad. Immer blijft onze dank aan dit uitgelezen gezelschap voor de daadwerkelijke mede- leving in ons moeizaam pogen, voor onze kleine beschermelingen! Uit onderstaande namen zal U blijken, dat in het Bestuur geen wijzigingen ont stonden, eveneens niet in de commissie, die met het bijzonder toezicht op het Kin derhuis belast is, allen bleven in 't leven en gezond en tevens met dezelfde liefde voor het werk vervuld. Het aantal in het Tehuis ter verpleging aanwezige verzwakte kindertjes varieerde van 7 tot 11. Hiervan konden we er in één jaar niet minder dan twaalf met gemiddeld 10 kilo gewichtstoename, als normaal in gewicht weer naar huis zenden! Bovendien verzamelden zich tijdens den geheelen winter een groot aantal arme kin-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13