Voor elk onzer Klanten EEN GESCHENK. Mijn indrukken uit Amerika. RADIO-PROGRAMMA men: Kirgiezen, Usbcken, Turkmenen en it Iranische Tadjieken. Dezelld. volke- ilammen trett men ook aan aan de andere' (jjée van de cenLraal-Aziatische grenzen tan Rusland in de aangrenzende gebieden tan Perzië, Afghanistan en Chineesch Tur kestan. Het heeft eenige jaren geduurd, alvorens je sovjetheerschappij in Russisch Centraal- jjzj.1 zich consolideerde. Wel werd Turke stan reeds in 1918 een sovjetrepubliek, Chiwa einde 1919 en in September 1920 ook Boechara, maar er verliepen toch eenige jjren alvorens de anti-bolsjewistische bewe gingen konden worden onderdrukt, waar onder de zeer ernstige opstand van de „Bas- rr.atschen", aan het hoofd waarvan een tijd lang Enver Pacha stond. Eerst nadat Enver in Augustus 1922 was gevallen werd deze opstand bloedig onderdrukt. Na de vestiging van de sovjeimacht in centraal-Azië keurdo in October 1924 het centraal uitvoerend co mité van den sovjetbond de nieuwe indee ling van centraal-Azié goed: bij de hervor ming van de bestuursinstellingen werd toen het nationaliteitsbeginsel in praktijk ge bracht. Gelijk bekend werd aan d« Europeesche grens van Rusland een aantal nationale fovjetrepublieken gesticht; zoo bestaat aan de tegenwoordige grens van Roemenië een „Moldavische" sovjetrepubliek, aan de Oost grens van Finland een „Karelische", aan de Poolsche grens een „Wit-Russische". Op dezelfde wijze werden in centraal-Aziê aan de grenzen van Perzië, Afghanistan en Chi- neesch-Turkestan vier nieuwe sovjetrepu blieken gesticht: Turkmenistan, Usbekistan, Tadjikistan en Kirgisislan. Groote doelen van de vroegere gebieden van Syr-Darja en Semirjetschensk, die door de Turkeelan-Kir- l giezen worden bewoond, werden bij de Noordelijker gelegen Kirgiezenrepubliek ge voegd, die thans Kasakstan heet. De Turk- menenrepubliek bestaat uit het vroegere Transkaspische gebied en gedeelten van de vroegere staten Chiwa en Boechara. De Us- bekenrepubliek omvat de vroegere gebieden van Ferghana en Samarkand, een groot deel van We9t-Boechara en het Zuidoostelijk deel van Chiwa (dat thans weer zijn oerouden, hislorischen naam Choresm heeft teruggekre gen). Het Tadjikenland bestaat uit Oost- Boechara en hot Pamirgebied Hel Oostelijk ste van deze nieuwe creaties is het Karakir- giezengebied (Kirgisislan), dat uit het Oos telijk deel van het vroegere Ferghana, het Noordelijk deel van de Pamirhoogvlakte en hel Zuidelijk deel van het vroegere Semirjel- ichn9k wordt gevormd. De Usbekenrepubliek is ln economisch opzicht de belangrijkstezij omvat hel groot ste deel van de waardevolle katoengebieden van Russisch centraal-Azië en bijna geheel da zijdecultuur van deze gebieden. Ook be- hooren tot haar de grootste steden: Tash kent, Samarkand, Kokand, Ferghana. De Usbekenstaat is ook het dichtst bevolkte deel van Russisch-centraal-Azië, zijn bevolking wordt op 4 millioen geschat. De Turkmenenrepubliek, die meer dan tweemaal zoo groot is dan lfsbe*ki9tan, heeft iets meer dan een millioen inwoners, meest nomaden met groote kudden vee. Haar hoofdstad is Poltoratsk (het vroegere Askha- bad). De bewoners van Tasjeklstan zijn even eens voor een groot deel nomaden, wier ge bieden zich over de grenzen tot Afghanistan en Chineesch Turkestan uitstrekken. Het politieke doel van de stichting van deze sovjetrepublieken wordt door de lei ders van de Moskovische politiek openhar- lig erkend. Zij moeten voor de stamver wante bewoners van de grenslanden als het ware als „modellanden" dienst doen, door hun sociale en politieke structuur moet worden aangetoond, hoeveel beter de volksmassa'9 het in deze landen hebben dan onder de heerschappij van de regee- ringen van Kaboel en Teheran. Om dit doel te bereiken werd in deze landen evenals in Europeesch Rusland het grootgrondbezit vernietigd. Zoodoende zijn aan beide oevers van de Amoe-Darja, die de grens vormt tusschen Afghanistan en de nieuwe sovjet republieken, geheel verschillende toestan den ontstaan. Ten Noorden en ten Zuiden van deze rivier wonen dezelfde Usbeken en Tadjieken. Terwijl echter in de nieuwe sovjetrepublieken de boer de eigenaar van zijn land is, worden zijn slagenooten in Afghanistan door de ambtenaren en de grootgrondbezitters zonder mededoogen uit gebuit, Het bestuur van de sovjetrepubliek ia in handen van vertegenwoordigers van de onderste lagen der bevolking in legen- stelling met de heerschappij van de ,,hee- fen" in Afghanistan of Perziê. Uit tactisch- agitatorische overwegingen wordt ook het aantal Russische ambtenaren verminderd; zij worden door inlanders vervangen, of schoon er in de sovjetpers zelf over wordt geklaagd, dat het aantal intellectueelen bij deze volken lang niet voldoende is, zoodat veel te weinig gequalificeerde ambtenaren aanwezig zijn. Desniettemin wordt de ,,na- lionaliseering" van het ambtenarenstelsel consequent doorgezet, om de illusie te ge ven, dat de centraal-Aztatische volken bin nen de Russische grenz. n zichzelf reueeren. De regeering van Moskou, in wier handen de quasi-aulonome centra. i Aziatische sov jetrepublieken in werkelijkheid slechts werk tuigen zijn, wendt ook groote middelen aan, om de economische positie van centraal- Aziê te verbeteren. De met katoen bebouwde oppervlakte was in de eerste jaren van de heerschappij der bolsjewisten gedaald tot het bende deel van den aanvang van voor den oorlog, het land. dat op aanvoer van graan bit Rusland was aangewezen leed verschrik- kelijken honger. Thans wordt echter ener giek gewerkt om dan toestand te verbeteren. Re gedurende den Basmalschen opstand ver nielde spoorwegen van Boechara naar Ter- mez en van Taschkent naar Kokand zijn hersteld. tus9chen Termez en Duchamhe de tegenwoordige hoofdstad van Tadjikstan is een automnbielweg aangelegd op hetzelfde traject is een spoorlijn in aanleg Ipnslolte functioneert de scheepvaart op de Amu- Darja weer De bevloeiingswerken die voor d-ze gebieden van fundamenteel hetanz zijn borden verbpterd en ui,gebpeid landbouw scholen werden door Russische vaklieden gesticht enz. Natuurlijk wordt ook een ze«r energieke Russische nropaganda gevoerd Ofschoon in de centraal-Aziatische gebieden meer dan 80 pCt van de bevolking anaphabelen zijn, verschijnen in de nieuwe republieken in de talen van de inheemsche bevolking commu nistische bladen en propagandistische ge schriften, er worden communistische clubs georganiseerd, ook onder de vrouwen wordt propaganda gemaakt enz. De onmiddelliike resultaten van deze poli tiek schijnen echter niet geheel in over eenstemming te zijn met de verwachtingen van Moskou Voorloopig is er geen sprake van, dat de stichting van deze sovjetrepu blieken ernstige sociale gisting in Perzië, Afghanistan of Indië heett veroorzaakt, al ïs ook bij iedere ongeregeldheid in deze landen de invloed van deze sovjetstaten ook aan gene zijde van de Russische grens niet zon der gevolgen blijven Natuurlijk zijn de toestanden in de cen traal-Aziatische sovjetrepublieken in het al gemeen niet idyllisch, de heerschappij van de communisten is daar ten minste even brutaal als overal, de sovjetbureaucratie is slecht, degenen, wier bezit werd onteigend en de aanhangers van de religie zijn zeker stellige vijanden van het sovjetregime ge bleven. Zooals overal is ook daar de sovjet- heerschappij het regime van een ruwe dictatuur. De Aziatische volken zijn echter aan brutale en despotische heerschers-mutho- den gewoon. In West-Europa is de golf van het bolsjewisme gebroken op de omstandig heid, dat het proletariaat in den democra tische® staat een positie heeft verworven, die het voor de barbaarsch-primitieve re- volutionnaira strijdkreten van het bolsje wisme althans voor het grootste deel on gevoelig maakt. In hot Oosten daarentegen heeft men te doen met massa's, wier eco nomisch peil en wier rechtsgevoel dikwijls neg geringer is dan het in Rusland was. Hoe paradox het ook moge schijnen, toca zijn de kansen van het bolsjewisme in de in economisch en politiek opzicht achter gebleven deelen van Azië ginstiger dan in de landen, waar het z.g. kapitalisme hoog is ontwikkeld en het proletariaat tot een hooge sociale trap is geklommen. De politiek van het bolsjewisme in Azië plaatst derhalve do Aziatische buren van Rusland voor zeer gecompliceerde vraagstukken. Wanneer men aan de beteekenis van het groot grondbezit in landen als Perziê, Afghanistan of Indiè denkt, of aan de omstandigheid, dat er 'n Indië 40 millioen boeren zonder land zijn, tegenover 5000 eigenaren van reusachtige bezittingen, dan is het duidelijk, welke be teekenis de vernietiging van hel groot grond bezit vooral op agitatorisch gebied moet heb ben in gebieden, die zoo dicht in de nabij heid liggen. Eenige verschijnselen wijzen er ook op, dat dit gevaar door de regeeringen van de Aziatische landen ook allengs wordt ingezien. De verhouding tusschen Moskou en Kaboel, resp. Teheran is tegenwoordig niet meer zoo vriendschappelijk als in de eerste jaren na den oorlog. Daarbij mag men echter toch niet het latente gevaar over het hóotd zien, dat schuilt in de sociale en politieko achterlijkheid van de Aziatische buren van Rusland. Want hel kan er deze landen niet slechts om Ie doen zijn, bolsjewistische agenten onschadelijk te maken, maar een sociale orde te scheppen, voor welke do bolsjewistsche propaganda geen gevaar meer beteekent, een taak, die voor de Aziati-1 sche landen met hun onvoldoende bestuurs inrichting niet gemakkelijk is. Dr. I. LEWIN. RECLAME. 1801 door Dr NEIL VAN AKEN. De oude Chineezcnwijk in New- York. Een paar moordlustige karakters, die Chinatown tot een bloedig slagveld gemaakt hebben. De tragische figuur van den comediant Ah Hoon, de geestige Nar van den Chineeechen Schouw burg. en de volhardende schatten- deJver Ah Quong. New-York, 1 November. Toen ongeveer honderd jaar geleden de zoogenaamde Chinatown bij de stad New- York aangesloten werd, was dat stadsgedeel te geheel bewoond door Duilsche en lersche huisgezinnen. Maar in 1866 kwam een Chi nees van San Francisco en begon handel te drijven in Chineescho curiosoteiten en groenten. Het grootste gedeelte van zijn fortuin werd echter gemaakt met de dobbel en opiumkit, die hij op de bovenverdieping ingericht had. Twee jaar later arriveerde een tweede Chinees had ook een gros-ntenzaak en een opiumkit. In 1870 woonden er twaalf Chi- neezen ip dat district. Twee jaar later was hun aantal gegroeid tot 700 Toen kwamen ze in kudden, want de Duilsche en lersche gezinnen werden verdreven en in 1910 woonden er ongevi-er 10 000 tot 16.000 Chi- neezen in New-York. Onder elkaar stichtten zij broederschap pen of belangengemeenschappen die den naam Tong droegen. Het gevolg was belan genstrijd n. Tong-oorlogen, meestal ver oorzaakt door vrouwen of dobbelruzie's De Tong droegen de kosten van het omkoopen der New-Yorksche politie Er waren ongeL veer 200 dobbelgelegerheden in Chinatown en voor elk spel werd f 17 50 betaald n. n de politie oer wrek Bijna in elk huis was een gelegenheid voor een opiumdroom. Plotseling verscheen in dien dobbelaars- hemel meneer Mock Duck, die Chinatown wou regeeren als een Keizer Zijn aarts vijand was Tom Lee. leider der On Leong Tong Mock Duck was een vreemdsoortig mengsel van lafheid en dapperheid. Hij droe* een maliënkolder onder zijn zijden overhemd, twee revelvers en als hij omringd was door zijn vijanden, de On Leongs. dan 'spuwde hij moedig op den grond, sloot zijn beide oogen en vuurde met zijn beide revol vers in het wilde weg. zonder op eigen veiligheid te letten. Nu en dan vluchtte hij de stad uit. niet altijd om strategische redenen, maar uit vrees voor zijn vrouw, Tai Yu. Zij over rompelde hem eens in het huis van zijn ge liefde. sloeg er alles kort en klein en sleurde i 'dhafligen Mock bij zijn kraag naar I huis. Toen verdween hij voor langen tijd: uit schaamte.- Hij was een onverbeterlijke dobbelaar Wedden zat hem in het bloed. Hij verdobbelde zijn heele vermogen met te wedden op het aantal pitten in een wille keurig uitgekozen sinaasappel! Hij dobbelde zelfs met zijn godsdienst. Nadat hij verno men had. hoe almachtig de God der Christe nen was. liet hij boven zijn eigen blazoen het motto van den Amerikaanse hen dollar plaatsen- In God vertrouwen Wij. De politie was steeds machteloos Nooit ihad men voldoende bewijzen tegen hem, maar ten slotte slaagde men er toch in hem naar de Sing Sing te zenden, nadat hij een groot aantal guerilla-moorden op zijn gewe ten had. Toen hij de Gevangenis verliet, keerde hij niet naar Chinatown terug, en besloot zich niet meer met de Tong's te be moeien. Het slagveld van Chinatown was meestal het oude Chineesche Theater en de Bloedige Hoek. De Bloedige Hoek was een uitverkoren plaats voor een hinderlaag. Zelfs een schuin- loerende Chinees kon niet gewaar worden, wie aan den anderen kant van den straat hoek stond, of aankwam. Zoodra de sluip moord gepleegd was. verdween de moorde naar door een der ondergrond sche tunnels. De schouwburg Is nu een zendingshuis. met gezangen en boterhammen voor arme niets doeners. in plaats van een huis vanGeestig- heid, waar Ah Hoon. de comediant, en de voortreffelijke Hom Ling van Kanton, hun dramatische veTtooningen gaven. De zendelingen hebben weinig aan het theater veranderd, behalve dat het een bad kreeg, en dat de opiumkitten verwijderd zijn. Het gerucht, dat deze schouwburg door de Chineezen gebruikt geworden wa9. als be graafplaats voor al de slachtoffers van de Tongoorlogen. werd niet nader onderzocht. Nog altijd stinkt het schouwtooneel naar opium. De muren zijn beschilderd met Chi neesche karakters en tooneelen Den toeris ten wordt meegedeeld, dat deze exempels zijn van een Chineeschen tempel.naar New- York overgebracht tot verlustiging van het Chineescho Gemeen. Inderdaad zijn deze schilderingen afkomstig van den doorluchli- gen huisschilder Chin Yin, die vlak naast do deur woonde en slecht'35 dollar ontving voor de ..klassieke" karwei. De voorstellingen werden herhaaldelijk onderbroken door de moordpartijen van het een of ander eerwaar dig Tonglid, terwijl hij zat te genieten van de comedie. Soms gebruikte men ook in plaats van de scherp geslepen scheermessen, het wa pen der blanken: de automatische revol ver. Dat was gevaarlijk voor de onschul dige toeschouwers, want de Tongman richtte zijn wapen in de algemeene rich ting van zijn slachtoffer, sloot zijn oogen en bleef schieten, totdat hij geen ontplof fingen meer hoorde. Ah Hoon, die door kenners van het Chi neesche Drama geroemd wordt als een groot comediant, werd vermoord omdat hij te scherp in zijn geestige aanvallen was. Hij ging te ver cn zoodoende werd hij ge waarschuwd. dat hij op dien datum en dat uur zou gedood worden op het tooneel, I waar hij steeds zijn beleedigende opmer kingen gemaakt had. Op den aangegeven avond werd Ah Hoon door twee agenten beschermd. De schouwburg was stampvol dien avond, want het gerucht, dat Ah Hoon bedreigd was, had zijn weg gevonden onder de Chineezen. Uit vrees voor de politie werd de bedreieine niet uitgevoerd dien avond. Ah Floun ging na de voorstelling, onder get ?cL van de agenten naar huis. Gewapenuu leden van zijn Tong hielden de wacht op het dak en in den gang. Politie agenten patrouilleerden in de straat. In den morgen echter werd het lijk van den tooneelspeler in zijn bed gevonden met een doorboord hart. Hoetchv Koetchy Marie, die op de benedenverdieping woonde, had niets gehoord. Den volgenden avond werden, onder dekking van donderbussen en zevenklap pers in denzelfden schouwburg vijf On Leongs vermoord. De schouwburg kon op deze wijze niet langer bestaan en kwam al dus in de handen van de Zendingsvereeni- ging. De politie was meestal machteloos. De Tong-broederschappen verspreidden zich over de Vereenigde Staten en de oorlog werd verder gevoerd in New-York's stra ten, buiten het Chineesche district. Ten slotte slaagde Captain Bill Hodgins er in om de Tongleiders te doen luisteren naar vredesvoorstellen. Hij ging eerst naar de On Leongs en deze deelden hem mede, dat zij gaarne vrede zouden willen sluiten met hun broederen, maar de Hips Sings en de Vier Broeders moesten hun dan geven: een Chineesche vlag, 10.000 vuurklappers en een gebraden varken. Dat staat ongeveer gelijk met den Joden te verzoeken varkens- vleesch te eten op het Loofhuttenfeest. Men slaagde er eindelijk in om een wapen stilstand te sluiten, welke echter herhaal delijk onderbroken werd In de laatste paar jaar laaide de oude veete verscheidene I malen op en eischte verscheidene Chinee- j zenlevens Oudgedienden, die de Tong-oorlogen van twintig jaar geleden meegemaakt hebben, zeggen, dat Chinatown tot rust gekomen is. en dat de kleine schiet- en moordpartijen 1 verooP7.aakt worden door een paar Chinee- zen d«e brutaal gewerden zijn. Lu den laatstcn tijd is een der Chinalown- straten, namelijk de Doversstreet, nog al eens het onderwerp van een gesprek ge weest In Doyersstrcet no. 3. het huis, dat door een zekeren Anthony M. Doyer in 1809 gebouwd is, leefde in den kelder eenige ja ren geleden een oude Chinees, met name Ah Ouong. Ah Ouong, ofschoon een opium schuiver, was een geleerde en een musicus. Des daags reciteerde hij Confucius en des avonds speelde hij op een eensnarig instru ment „de Geur van de Lotus" of „de Fluis terende Beek". Bij den nacht zweeg de viool en bleef de wijsheid van Confucius onuitgesproken, want dan zocht Ah Quong naar schatten, die hem in slaat zouden stellen terug te keeren naar Canton om begraven te worden bij zijn voorouders. Zonder ophouden bleef hij den ganschen nacht in zijn woning, zoe kende naar 35.000.000 dollar in goud, dio volgens hardnekkige geruchten door een der Doyers begraven waren in de kelders van het oude huis in het midden der Chi neesche stad, in het hart van New-York. Ah Quong twijfelde niet aan de waarheid, die hem verkocht was voor opiumgenot. Hij stierf echter kort geleden zonder het goud gevonden te hebben. De legende, betreffende deze 35.000 000 dollar, begraven in de Chi- neczenwijk, is in de laatste 75 jaar in New- York telkens weer naar boven gekomen. Nu en dan daagt een erfgenaam op voor de geweldige erfenis, die door een der Doyers zou achtergelaten zijn. De laatste erfgena men waren mijnheer en mevrouw Tacoen van Ostende en M. en Mme. Tioens van Roubaix, vertegenwoordigende 34 Belgische en Fransche erfgenamen. De erfgenamen druipen echter steeds zonder eenig succes af. De Doyer's schatten blijven het geheim van de Chineezen wijk. Het huis is ongelooflijk vuil en bouwval lig geworden door het graven van Ah Quong Verlatenheid en ruïne hebben nu Doyers- street en Chinatown bezocht. De geheime tunnels zijn zelden in gebruik. Geen Mock Duck en geen Chuck Connor sluipen be hoedzaam door de kronkelige straat. Het is niets meer en niet9 minder dan een vuile New-Yorksche buurt, welke met skyscra pers niets gemeen heeft. Waar op kalme nachten opium wolk je9 dreven, kuiert nu de eenzame nachtagent, een paar straten slechts verwijderd van de met goud gebar- rikadeerde Wallstreet. NEIL VAN AKEN. VOOR ZONDAG 27 NOVEMBER. Hilversum, ÏOGO M. 9.30: VARA. Mor genconcert. Gemengd muziekprogramma. Hugo de Groot, viool, Jacques Schuyer, viool. Willem Wyle, cello. Johan Jong, piano en orgel. Mies de Groot—Van Wet- tum, sopraan, la. Marcia alia Turca, Mo zart. b. Serenade, Haydn o. Zwischen Akt Musik uit „RoSamünde", Schubert, d. Traumerei, Schumann (kwartet), 2a. Stand chen, Schubert, b. Dans les Beurs, Ma- scheroni. (Zang en triobegeL) 3. La Cin- quantains, Gabriel Mane (celilo). 4a. Canto Amoroso, Sammartini-Elman. b. Gavotte, Rameau-Burmeister (viool). 5. Twee Sla vische dansen, Dvorak, (kwartet). 6. Fan tasie voor orgel. 7. Toespraak van J. Oude geestDe groei der Internationale gedach te. 8. Fantasie voor orgel. 9a. Twee Spaan- sche dansen, Moskowski. b. Romance in Fis-moll, Tschaikowsky. c Nocturne no. 3. Liszt, d. Drie stukken van E, Gillot (Entr'acte Yxavotte. La Lettre de Manon- Rondo lointaine) (Kwartet). 10. Drie Vlaamsche liedjes van Jaak Opaomer, op gedachten van Réné de Clercq. a. O Lievte. b. Moederke alleen, o. Op den weefstoel. 11. Meldoe, Rachmaninow (cello). 12. Can zonetta, d'Ambrosio (viool). 13a Transac tion en, Jos. Strauss, b. Ballet Sylvia, DélL bes-Adler (kwartet). 12.3012.45: Cau serie over kinderlectuur met het oog op het a.e. St. Nicolaasfeest door den heer G. Hellinga. 12.462.30: Kamermuziek door het Residentie-strijkkwartet. 2e Piano Rich .Boer Hana Thyssens, bariton, NOV. 2.303 iL Lezing door mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën enz. Radio en politiek. NOV. 34.30: Sym phonieconcert Het Symph.-orkest Meyer beer. Dir. A. Bielen. André Bergman, fluit 4.306 u.Din er muziek door het trio John Helden, viool. M. t. 't Woud, cello* G. Verhey, piano. NOV. 6.15: VPRO. Dienst in het Geb. v. d. N.P.B. te Hilver sum. Spr. dr. A W. Groenman (Zaandijk) Verscheidenheid en eenheid bij ons men- echen F. Kloek, orgel. 8 u.Persber. en sportuitslagen 8.10: ,.Rigoletto", opeia in 4 bedrijven van Verdi. De Hertog van Mantua. L v. Tulder, RigolettoPaul Pul. Gilda, dochter van Rigoletto: Lotti Mus- kes Sleurs. Sparafucile, bravo of gehuur de moordenaar: Gerard Leenders. Made leine: zuster van Sparafucile: Annio Vee- nenbos. Johanna, gouvernante van Gilda: Marie Jansen. Graaf de Monterone: M, v. Reen Marcello (ridder): A. Hendriks. Borsa (hoveling)Iwan Monasch, Graaf de Ceprano: R. Leeuwin. Gravin de Ceprano Kitty Florel. Het versterkte ANRO orkest o.l.v. J. J. v. AmeTom. Chris de Vos: alg. voorber. Huizen, 1580 M. (Na 6 uur 1950 M.) 9.50: NCRV. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Hilversum. Voorganger: ds: P. E. G. v. Uchelen. 12 301.30: KRO. Con cert door het Trio Winkels. P. Lustenhou- wcr, piano (leider). 1.302.15: Bijbel voor kinderen door een Zuster van Huize Bcthanië. KRO. 2.30—4 u.Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. 45 u.Ziekenuurtje met medew. van Prof Scheermaker8. uit Ypelaar. 5.20: Dienst in de Geref Kerk te Zeist. Voor ganger ds. J Gillebaard. 7 308 u. KRÖ Apologie, door Prof. W Art». 8—11 u.Concert. Nelli Vcrkroost, sopraan. Mej. Joseph Boelen, alt KRO. kwartet Mia Tibbe, piano. Louise Wyngaarden, viool en alt Henri Tibbe viool. Jo Wage naar. cello Spr. dr C Meulernan uit Heer. len Geneeskundig'onderzoek voor het hu welijk Muzik leider: Jules Moes. U u. 'Ipiloog. Caecilia kwartet o I v Mej A. v. Uooyen. 1. Gebet, Handel. 2. A\ondge- RECLAME. 1462 bed. 3. Die Kapelle, Kreutzeir. 4. Gebed eo i Zegen. KRO. Persberichten. Da vent ry, 1600 M 3.50: Militair con cert. Militaire band en het British Vocal Quartet (sopraan, coDtra-alt, tenor, bari ton). 5.406.50: Vertellingen uit het i Oude Testament. 8.20: Kerkdienst. j 9.05: Liefdadigheidsoprocp. 9.10: Nieuw» bericht. 9.25: Concert. Albert Sandler en zijn orkest. J. Thorne, bariton. 10.501 Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 15.20» Gewijde muziek en koorzang. Preek. 1.052.10: Orkestconcert. 5055.55: Da Homonyme Jazzband. 8.50: Kinderhalf- uurtje. 9.2011.20: Dansmuziek. LangenbeTg, 469 M. 8.209.20: Mor genwijding 12.20—1.50: Concert. Blaaa- en trompettercorps Koln. 3.103.öOt Beethoven's pianosonaten. 4.206.50: Symphonieconcert. Verst. 6ted. orkest Münster F. Lamond, piano. 6.507.20: Vroolijke Wilh. Busch gedichten door H. Balzer. 7.30: „Der Graf v. Luxem bourg", Lóhar. Tot 11.20: Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 8.201 Morgenwijding. 10.50: Haller-revue jazz- symphonie orkest. 8.506.20: Orkeatcon- cert 7.50: Bonte-avond. G. Gialdini* kunstpijper. Tiroler volkskunsttroep Ma ria. Ney, zang. Daarna tot 10.50 Dansmu ziek. Hamburg, 395 M. 8.35: Morgenwij ding. 10.50: Openluchtconcert. 12.251 Orkesteonoert. 135: Cabaret. 2.20i Vroolijk concert. 4.50: Dansmuziek. - 7.20: Vroolijke avond. Orkest en •oliften. Daarna tot 11.20: Danemuziek. Brussel, 609 M. 5 20—0.20: Danemu ziek, 8.35—10.35: Orkestconcert. Mile, Stroeybans, zang. VOOR MAANDAG 28 NOVEMBER. Hilversum (1060 M.) 12.362.00t Lunchrnuziek door het trio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jocbemse, piano. 3.00: Lezing door dr. ir. C. Lely, oud-minister van Waterstaat, voorz. v. d. Zuiderzeeraad: Het R(jnvaartkanaaJ voor Am- 1 sterdam en de verbetering van de Linge. 4.406.55: Kinderuurtje door Mevr. Ant, van Dijk. 6.007.15: Dinermuziek door het trio John Helden, viooh M. v. 't Woud» cello. G. Verhey, piano. 7.16: EngeUch® lea voor beginners. 7.45: Politieber. Uitvoering van het A.N.R.O.-meisjeskoor, o. L v. Willem van Warmelo, met medew. mevr. Sjouwk Gesterkamp. zangere» 9.00: Praatjes over Indië, door Johan Ko ning: Over Indische steden: Soerabaia. - 9.30: Populair concert door het A.N.R.O.- orkest o. L v. Nico Treep. 10.00: Pers berichten. 10.10: Voortzetting h. concert. Huizen (1850 M.) (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.40: N.C.R.V. Orgelconcert door P. H. R. Huygens, organist der Nieuw® (Ned.-Herv.) Kerk te Amersfoort. 4.0Q 5.00: N.C.K.V. Ziekenuurtje te Leiden door ds A. C. G. den Hertog, te Rotterdam - 6.157.00: N.C.R.V. 4e Lezing van de eeri® Literaire voordrachten noor dr Ph Lan®* berg te Zeist: De Gouden Eeuw (Lyriek) 7.00—7.30: Lessen N.C.R.V. 7.30—S.OOa Declamatie door Syla9 Paulu» Akkerman t®. Oldeboorn. 8 00 Spr.: ds. J. D. Poot Ned.-Herv. Pred te Haarlem: Heeft Goa gesproken? Liederencyclus door mej. Frieda Mooy. H. Ykolenslam, viool. Jan Vogel, piano en orgel. (N.C.R.V.). Daventry (1600 M.) 1120: Daventryt kwartet en solisten (bariton, sopraan, bala* Laika). 120-2.20: Orgelconcert. 2.60| Lezing. 3.20: Philemon and Baucis. 3.35: Bowman's trio. E Franck, alt. A. M, Credie. bariton. O. Cloke, piano. 6.203 Huishoudpraatje. 6.35: Kinderuurtje 6.20: Gramofoonpraatje. 6.40. Berichten, 6.50: Nieuwsberichten. 7.06. Voetbal wedstrijd EnglandWale9. 7.20: Dram^ critiek. 7.35- Mendelssohn'9 9ongs wit* hout words (piano). 7.45: Duilsche cau serie. 8.05: Volksliederen D Smith. bari« ton. 8.20: Symphonieconcert National Symphony Orkest. G Suggia cello. (Om 9.20 onderbroken voor Nieuwsberichten). 10.35 Lezing: Russian literature of today, 10.50. Nieuvv9ber 10.65: Variété. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris" (1760 M.) 10:59-* 11.00: Concert. 12.202.10: Orkestcon* cert. 5.055.55; Literair en muziekpro gramma 8.5011.20: Concert Orkest en solisten. Langenberg (469 M.) 12.251.60: 0rkc9tconcort. 5.20—6.20: Pianosonates. E. Grape Vioolsonates, T. Sarata. 7.85: Concert Werag-orkest. Daarna tot 11.20 i Dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M.) 1120 6.25 Lezingen en lessen. 6.20: ..Dr. Faust", opera van Busoni. 9 5010 50: Dansfes van Waller Carlos en dansmuziek. Ham'iur" ^305 Ml 5.20 Orkestconcert 6 20. Orki-stconcert 7 20 Mannen- zangver. ..Adolphina" en Wormsbacher kwartet H. Wolff, zangeres. 8.35: Vroo lijk orkestconcert. Brtissel (509 M.) 5.206 20 Orkest- concert. 8.5010.35: Ceacilakoor en solisten, 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11