Buitenl. Weekoverzicht De Gobelins. KOOPMANS'BAKMEEL Doos tegen Verstopping DE CENTRAAL AZIATISCHE S9VJ£TREPUi3UtKEN. fabrieken langs dezen singel, het maken van een verbinding op een andere plaats niet gemakkelijk tot stand te brengen,1 Een nader onderzoek zal intnsschen worden in gesteld. Oplossing van de verkeersmoeiljjk- heid bjj de Zijlpoort heeft de volle aandacht van het college van B. en W. Omtrent hel maken van een verbinding van Tuinstadwijk, waartoe ook behoort de Lindestraat, met de Korevaarstraat zal den Raad, in verband met plannen tot bebou wing van den gemeentegrond rondom „Zui- derzicht", weldra een voorstel bereiken. Eveneens zal spoedig worden voorgesteld het maken van eene verbinding van de nieuwe wijken bezuiden den Haagweg over de Potgieterlaan naar den Haagweg. Bebouwing van de Waardstraat kan niet plaats vinden wegens een servituut van niet-bebouwing, dat op het overgroote deel van hel nog onbebouwde terrein rust. Het College besloot daarom dit terrein van een eenvoudig grasgazon met heeslerbeplanting te voorzien, met welk werk eerstdaags een aanvang zal worden gemaakt. Een herhaaldelijk ingesteld onderzoek naar een betere plaats voor den zandbak en het aanplakbord op de Mare heeft nog geen afdoend resultaat opgeleverd. Het is de bedoeling het aldaar teven9 aanwezige ijzeren urinoir in 1928 te vervangen door een gemetselde waterplaats, hij welke gele genheid andermaal zal worden gezocht naar een geschikte plaats voor deze drie opstal len. Opstelling van alle 51 bodewagens, die in deze gemeente een standplaats hebben, langs den 70 M. langen waterkant" van het Kaasmarktterrein is niet mogelijk; de wa terkant zou dan tenminste tweemaal zoo 'lang moeten zijn. Intu9schen i9 natuurlijk opstelling op hel Kaasmarklterrein in rijen wel mogelijk. Bij een deel van de betrokke nen bestaat echter bezwaap tegen het aan wijzen van het terrein van de Kaasmarkt als standplaats voor de bodewagens, omdat aldaar geen boombeplanling aanwezig is, die de goederen eenigszins tegen regen en zon kan beschermen. Dientengevolge is nog niet tot verplaatsing besloten De aandacht van B. en W. blijft echter op deze aangele genheid gevestigd. Bij de binnenkort plaats hebbende her- strating van de Hooigracht zal ook het aan leggen van rijwielpaden aldaar onder oogen worden gezien. In de Korevaarstraat was eertijds een overeenkomstig wettelijk voorschrift door borden aangeduid rijwielpad aanwezig. Het gevaar voor aanrijdingen was oorzaak, dat de borden weer zijn verwijderd, het rijwiel pad du9 wettelijk als zoodanig niet meer is aangeduid en feitelijk geen afzonderlijken weg meer vormt en derhalve slechts in ééne richting mag worden bereden. Voor het aanleggen van een tweede rij wielpad in de Korevaarstraat aan de over zijde van den rijweg ontbreekt de ruimte in verband met de ligging van de tramrails. Het epineuze vraagstuk betreffende den overweg naar den Rijnsburgerweg heeft de algeheele aandacht van B. en W.overleg met de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen wordt reeds sedert geruimen tijd gepleegd. Tenslotte de klachten over de verkeers regeling in deze gemeente en eenige daarbij ter 9prake gebrachte punten. Voorzoover deze klachten de politie betreffen, is het naar het oordeel van den Burgemeester ge- wenschl, nu binnen zeer korten tijd de be noeming van een nieuwen Commissaris van Politie te verwachten is en in meer dan één opzicht hervormingen in de organisatie en den dienst van de politie zullen moeten wor den gebracht, op het met den nieuwen func- tionnaris te plegen overleg niet vooruit te loopen. Tegen het gebruik van de straten voor doeleinden, waarvoor zij niet bestemd zijn, wordt door de politie zooveel mogelijk ge waakt en verbetering te dezen opzichte is dan ook reeds merkbaar. Zoo verblijven de doktersauto's reed9 sedert geruimen tijd in plaats van op het smalle Rapenburg in de Houtstraat. Het stationneeren te verbieden op plaatsen, waar dit wel eens moeilijkhe den kan opleveren, is echter praktisch niet mogelijk, aangezien men een geneesheer, die per auto zijn patiënten bezoekt, be zwaarlijk kan verplichten zijn auto telkens in een garage te plaatsen of uitsluitend in zeer stille of zeer breede straten neer te zetten. Het laten staan van auto's voor sociëtei ten en koffiehuizen geschiedt ook elders. Een gewenschte toestand is dit zeer zeker niet, doch door een en ander afdoende legen te gaan. zou men de aantrekkelijkheid van Leiden zeker niet verhoogen. Intusschen is reeds een regeling getroffen, waardoor het aantal auto's vóór het café-restaurant „In den Vergulden Turk" wordt beperkt. Tot het plaatsen van wagens in stegen is hier en daar vergunning verleend. Het vor keer ondervindt hiervan geen last en van de bewoners bereikten de politie hierover geen klachten. De aandacht van B. en W. is op een en ander wel degelijk gevestigd, doch. men zal moeten toegeven, dat in verband met den bouw van de stad een oplossing bijzonder moeilijk te vinden is. De wenschelijkheid van het in het leven roepen van een speciale afdeeling „ver keerspolitie" wordt door den Burgemeester beaamd. Hiertoe strekkende voorstellen van den waarnemend Commissaris van Po litie zijn in onderzoek. Men steïle zich ech ter niet voor. dat op alle punten en in alle straten, alwaar dit wel wenschelijk zou zijn, verkeersagenten kunnen worden ge posteerd Een afdeeling van ten minste 40 k 50 agenten zou daartoe worden vereischt. Indien derhalve tot oprichting van een af deeling „verkeerspolitie" mocht worden besloten dan zal dit voorloopig slechts op zeer bescheiden schaal kunnen plaats heb ben en wel in hoofdzaak ter verkrijging van goed geschoold personeel voor de twee thnnc bestaande verkeersposten, alsmede ten behoeve van een geregeld toezicht op de autobussen cn van eenig algemeen toe zicht Doch hoe dit ook zij. een verbetering van de verkéersnolilie is niet wel mogelijk zonder uithreidintr van het aantal agenten Hierna behandelen R. en W. nog enkele speciale punten uit het verslag. Toenemende onrast in Europa's Zuid-Oosten en Oosten Crisis in Belgis. Nog slechts een paar weken geleden heb ben wij gewezen op het gevaar, dat er dreigde in Europa's Zuid-Ooathoek. En, helaas, we moeten heden constateeren, dat dit gevaar zienderoogen toeneemt. Trots alle officieete geruststellingen is de beteekenis van het Fransch-Zuid-Sla- viseh verdrag maar al te goed begrepen» Zoowel in Zuid-Slavië als in Italië, tegen welk land het in de eerste plaats is ge richt. In Zuid-Slavië juichte men en dit juichen leidde tot anti-Italiaansche demon straties, die de politie niet geheel vermocht te beletten. In Italië beet men op de tan den en demonstreerde eveneens, in hoofdzaak tegen Frankrijk. De Franech- Italiaansche contraverse had aanzienlijk in kracht gewonnen Lang gewacht met een tegenzet heeft ,,cl duce" niet, die van verrassingen houdt. Op eens kwam te voorschijn een nieuw ver drag met Albanië, geheel geschoeid op ouderwetschen leest. Het heet een „defen sief verbond" Vroeger sprak men altijd van of- en defensief verbond. Dat offensief durft men thans niet meer te gebruiken, daarvoor zijn de tijden veranderd. In wezen komt het echter op hetzelfde neer, want wie bepaalt of er reden is voor een defensief optreden... Albanië is nu geheel en al vasal van den overzeeschen buurman geworden en zoo Italië's poort tot den Balkan. Zoowel in Frankrijk als in Zuid- Slavië wordt nu weer ach en wee geroepen. Allemaal brandstof in Europa's vuur haard I En alsof dat nog niet genoeg was, zorgt Roemenië voor nieuwe onzekerheid, zij het ongetwijfeld buiten schuld en tegen eigen belang in. Daar is immers plotseling de groot© machthebber Joan Bratianu over leden, de man, die het laud met groots gebieden heeft verrijkt, al heeft hij ook niet alles kunnen krijgeD, wat hij gewild had en groote verdiensten heeft gehad voor zijn vaderland, gelijk ook zijn tegen standera erkennen. Dit overlijden viel te midden van de ;nwend:ge crisis over de kwestie der troonopvolging Bratianu had zich echter weten te handhaven, de eerste robber leek voor prins Carol verloren. Bratianu's verscheiden brengt den strijd opeens in een andere phase. Prins Carol's kansen zijn gestegen tot ongekende hoogte en zijn terugkeer binnen afzienbaren tijd schijnt, zooals de zaken nu staan, verze kerd. Joan's broeder Vinti'la Bratianu heeft als erfgenaam van de macht van Roeme nië'» constitutioneelen dictator nu reeds met de oppositie moeten onderhandelen en zal ongetwijfeld groote concessies moeten doen. Wellicht zoover, dat de thans aan 't roer zijnde liberale partij geheel baan moet maken. VINTILLA BRATIANU. 't Zij dan voor Avereacu, Maniu of Jorgia, die het evenwel ondcT elkaar ook allesbe halve eens zijn en verre van een aaneen gesloten oppositie vormen. Voor Roemonië is éénheid anders juist op dit moment maar al te noodig, want ook een buitenl an dsche crisis doemt op aan den horizon. Aan drie zijden is Roemenië ingesloten door lan/den, die ieta terug te vragen hebben: Hongarije Zevenburger, Bulgarije de Dobroedsja, Rusland Bessa- rabië. In tijden van onzekerheid is dat gevaarlijk, ook al hebben Hongarije en Bulgarije bij veTdrag het verlies van ge noemde provinciee erkend, hetgeen Rus land ten aanzien van Besearabië nimmer deed. Bratianu's dood van r.ekcTe zijde wil men daarin ook zien een tegenslag voor Frankrijk, daar Arerescu meer de zijde van Italië houdt verscherpt de onrust daarom ten zeerste. En alsof dat niet genoeg was, hangt daax in het Oosten nog een onweerswolk. Zoo als bekend heerscht tusschen Polen en Li- thauen al reeds jaren een toestand van oorlog, zij het gelukkig alleen maar theo retisch. Dit wegens de brutale roof door Polen van Wilna in volkomen vredestijd. Lithauen heeft dat verlies nooit erkend. De kwestie hangt voor den Volkenbond. Ziet Polen, nu in Lithauen, darde zij de dictatuur van het regime Woldemaras, groote ontstemming het land verdeelt, de kans schoon, om zijn zin door te drijven l Algemeen wordt daarvoor gevreesd, nu Polen's president Pilsudski te Wilna zoo'n opzienbarende conferentie hield mot Pool- sche gezanten uit de randstaten en uit Moskou Zelfs zijn er, die Polen het plan toeschrijven om Lithauen in te palmen, doch dat lijkt ons vooralsnog al te brutaal Intusschen verhoogt ook dit teD zeerste de algemeene argwaan en achterdocht. Wel jammerlijk verbleekt tegen dit alles het bereikte op het terrein der alge meen© ontwapening Zelfs is er reden om zich vol bezorgdheid af te vragenis er feitelijk ëiods den vrede van 1919 wel iets bereikt Veel mooie wo:rden zijn ge bruikt, prachtige resoluties opgesteld. Maar daden Hoe men speurt, van eenige beteekems zijn ze niet te vinden, Is in België zelfs het kabinet Jaspar der Belgi sche fmancieele reconstructie niet gevallen, doordat de ontwapening practisch niet werd gehuldigd 1 JASPAR. Onder druk dor Belgische en Fransche generale staven heeft de minister der de fensie zijn belofte inzake den diensttijd niet kunnen nakomen en dientengevolge zijn de socialistische ministers, die hun aandeel hebben gedragen in de financieeJe saneering van den franc, uitgetreden. Een nieuw kabinetrJaspar herrees, door ver vanging der uitgetredenen door Katholie ken en Liberalen, maar sterk staat dit naar rechts afgezakte kabinet allesbehalve, daar de katholieke democraten in wezen het met de socialisten eene zijn in het vraagstuk van den diensttijd. De tegenstelling Franschem—Vlamingen komt daarnevens scherper naar voren en Hymans terugkeer aan buitenl. zaken doet weinig goeds verwachten voor wat betreft de regeling der kwesties met ons land, die altijd nog aan de orde zijn RECLAME. Z/Cry <ZrT#-e<tfZs tui.,... Vjgjjft Uwen bakker. 1794 Viar verschillende dingen kan dia naam aanduiden, die echter alle vier in nauw verband met elkaar staan; lo. een familienaam, 2o. een Partfsch museum met btjbehoorende ateliers, 3o. een heele stads wijk van Parijs, en 4o. de over de heole wereld bekende tapijtwerken, die reproduo- ties van schilderijen voorstellen, en die hun naam aan die Parijsche ateliers ontleenen. liet museum en de ateliers der Gobelins schnnen zich niet zeer te mogen verheugen in de belangstelling der Hollandschc toeris ten, die de kunstenaars onder hen uit gezonderd maar zelden er toe komen om van hun verblijf in Parijs een paar nul ai te nemen om ze zelfs maar ais merk waardigheid te bezoeken. De Engelsche en Amei ikaansche toerston daarentegen zouden hun verblijf in Parijs onvolmaaüt achten, zonder kennis genomen te hebben van deze wereldberoemde instellingen. Daarom wil ik u nu vandaag eens het een en ander van de Gobelins vertellen; misschien, dat het n lost geeft er b§ uw eerstvolgend bezoek aan Parijs er een, al zij het dan ook vluchtig kijkje te gaan nömen U zult daar werkelijk geen sptjt van hebben! In de 15de eenw kwam een familie uit Rheims, Gobelin geheeten, en lakenhande laars en wolververs van beroep, zich in Parijs vestigen, in een der voorsteden, de faubourg Saint-Marcel, en richtte daar aan de oevers van het kleine riviertje de Bièvre, dat toen nog vrij door Parijs stroomde, maar nu sinds langen tijd al voor het grootste ge dempt is, elan scharlaken-ververij op. De zaken gingen goed, breidden zich uit, en hun ververijen kregen zulk een bekendheid, dat de Bièvre niet anders meer dan „het riviertje der Gobelins" genoemd werd. Na drie, viar geslachten was de familie zóó rijk geworden, dat ze haar zaken aan kant doed en allen van hun renten konden gaan leven. Ze verlieten hun fabrieks-gebouwen en hun particuliere woningen aan de Bièvre, maar hun naam bleef daar achter die had zich van de gebouwen al uitgebreid over de heele stadswijk, die niet anders meer dan het quartier des Gobelins genaamd werd. Weverijen heeft de familie Gobelin nóóit gehad, en aan tapijt-weverijen toch heeft zo h3ar nu onstorfelijken naam te danken. Dat kwam zoo. In de 17e eeuw kocht Lode- wijk XIV de fabrieks-gebuuweu en woningen der Gobelins aan, en installeerde daar de Koninklijke fabriek der Kroon-meubelen, onder hoofddirectie van Colbert, die er tol artistiek leider benoemde den bekenden schil der Le Brun. Op een der gobelins in het museum vindt men nog een voorstelling uit dien tijd: men ziet er hoe de meubelmakers en de andere handwerkslni der fabriek met veel strijkages en buigingen de producten van hun verk. tafels, tauteuils, gordijnen, enz., aan den koning koinen toonen. Koning '"rans I, Hendrik IV en Lodewflk XIIi reeds hadden met leede oogen aanguziei. de wereldberoemdheid der Brusseliche kunst- tapijt-wevorijen. De Fransche koningen wilden die wereldberoemdheid voor hun land heb ben, en ze deden dus al wat ze konden om in Frankrijk de kunst-tapijt-wevery te be vorderen en aan te moedigen. Zoo werden ook weldra in die Koninklijke meubelfabriek der Gobelins kunsttapijt-weverijen ingsstoldi en dank zij de artistieke leiding van det schilder Le Brun, had dan ook weldra Parijn Brussel overvleugeld. Steeds meer breiddeir die tapijtweverijen zich in de Gobelinfabrieken uit, en aan het eind van de 17de eeuw werd heelemaal opgehouden met meubels-maken, en werden alle ateliers gebruikt voor de weverijen. Pracht-werken ontstonden in dien tijd o.a. de beroemde „Geschiedenis van Lode- wijk XIV" en de „Jachtgeschiedenissen van Lodewijk XV", die nu nog in het museum te bewonderen zijn. Wanneer de Fran sche koningen een heel groote eer wilden bewijzen, hetzij aan een buitenlandsch vorst, hetzij aan een hooggeplaatste Fran sche persoonlijkheid, dan gaven ze dien zoo'n tapijt-werk uit de Gobelin-ateliers ten geschenke. En aan rijke particulieren wcnl tegen hooge betaling toegestaan in de koninklijke ateliers gobelins op hun aanwij zing en bestelling te doen uitvoeren. Tijdens de Revolutie bleven de Gobelins niet gespaard I Eerst werden in 1794 al die tapijten verbrand ja, eenvoudig ver- brlnd werden ze, die prachtige en kostbare kunstwerken I waarop de Fransche Lelie afgebeeld stond, de initialen of de wapens der Fransche vorstenhuizen. En het jaar daarop werden van de 321 modellen, die er nog over waren, en maar 296 vernietigd, de meesten omdat ze een onderwerp af beelden, dat in strijd was met de republi- keinsche begrippen. Een gedeelte van de gebouwen werd door de Commune in brand gestoken in 1871. Maar de meeste zijn toch nog be waard gebleven, en hebben hun 17de eeuwsch karakter nog zuiver behouden. Al zou men dat zoo van den straatkant af niet vermoeden; want daar ziet ge slechts één groot modern gebouw van een meter of 60 lengte wel, een gebouw allesbehalve fraai van stijl, overladen met colonnes en con soles. Dat gebouw is het museum des Go belins. Vreest niet. dat ik u nu dat museum zal gaan rondleiden en u stuk voor stuk op alle bijzonderheden opmerkzaam wil gaan ma ken. Ik weet het, niets is zoo vervelend al9 achter een gids aan door een museum heen gevoerd te worden I Het is oneindig veel prachtiger uit eigen oogen te kijken, zelts op hel gevaar af aan enkele mooie dingen voorbij te loopenl Alleen dit wil ik u even zeggen: wanneer ge in de beneden zalen vol bewondering lang hebt stilge staan voor de zeldzaam mooie oude gobe lins, vergeet dan niet op de bovenverdie ping te gaan kijken naar wat daar naast nóg meer oude gobelins, uit de 17de en 18de eeuw, aan modern werk te zien is gobe lins uitgevoerd in de ateliers na het jaar 1908, naar moderne schilderijen, naar werk van Wittette, Claude Monet, Oditon Redon, Cézanne en Vincent van Gogh. De invoe ring van moderne kunst in dit oude kader is te danken aan den ijverigen directeur Gustave Geffray, die hiermede de Gobelins tot een ware wedergeboorte opwerkte.- De grootste galerij Is heelemaal aan dit modems werk alleen gewijd. Het is een heel groote zaal zonder vensters, waar het licht door het plafond heenvalt, wat zeer den tentoongestelden kunstwerken ten goede komt. Een bezoek aan het museum alleen zou u reeds een ware voldoening zijn. Maar de Gobelins hebben nog deze speciale aantrek kelijkheid. dat men na het bewonderen der kunstwerken zélf, ook kan gaan zien hoe ze gemèfikt worden Daarvoor gaan we de binnenplaats op, dia la cour d'Aubin heet en waar we en passant even het standbeeld van den schilder Le Brun bewonderen. Dan volgen we geschre ven aanwijzingen en pijlen, die naar links wijzen, en gaan het „atelier du Berry" bin nen. Het is maar een klein atelier, met slechts drie weefgetouwen erin. Maar wat een enorme gevaarten! En hoa simpel van con structie I heel gewone weelgetouwen, zoo als men ze bij de eenvoudigste wevers zien kan, alleen zijn deze reusachtig groot, reiken tot aan het plafond loei En in het weven zolf, daar zit de moeilijkheid dan ook niet in. Dit bestaat in 't uitzoeken en combineeren van de kleuren, en in het precies navolgen van het model, dat een wever als voorbeeld gegeven is. Dat model staat achter den kun stenaar, en dat moet hij voortdurend raad plegen,en dus moet hij voortdurend zich om wenden naar achter. De weefgetouwen staan op een meter al- stand van den muur. Daarvóór is een breede ruimte, waar de bezoekers circuleeren kun nen Die zien den kunstenaar 9lechts als een nevelachtige silhouet door de gespannen draden heen daarachter zitten. De kunste naar zelf ziet van zijn werk enkel den achterkant, de averecht9che kant dus De rechtsche kant ts naar de bezoekers gekeerd; alleen in een schuinsch aangebracht spie geltje kan de wever het resultaat aan den recht9chen kant van zijn werk gadeslaan. Wanneer ge denkt, daar nu eens een tlink stuk gobelin te zullen zien maken, dan ver gist ge u deerlijk I Het werk is zóó nauw keurig, zóó minutieus denk eens aan. er zijn twaalf duizend kleuren en tinten wol, waaruit hij de nuances, die hij noodig heeft, precies moet weten te kiezen en te combi neeren; hoe weinig verschil tusschen de ééne tint en de andere wat een schilders- blik is er noodig om de juiste nuance te onderscheiden I Een goed werkman brengt het met den besten wil ter wereld niet ver der .dan één vierkante meter gobelin per.. jaarl. Dus ge kunt u voorstellen wat een emotie, wanneer na vijf. zes jaar arbeid er eindelijk een gobelin is gereed ge komen, en in zijn geheel kan worden ten toongesteld!En dan te bedenken, dat er gobelins onderhanden zijn van tachtig vier kante meter soms!Een heel menschen leven is tot het vervaardigen daarvan niet voldoende! We gaan nu nog gauw tyen een paar andere ateliers deur, grootcre, met meer RECLAME. -Hl /-■V uor me o i A rachfige hinderen: 1790 weefgetouwen, bewonderen hier een tapijt, daar een fauleuilbekleeding, ginds een kus sen-overtrek. Blijven even staan kijken naar het maken van „modern" werk. Loopen nog even door de ateliers van de z.g. „Savcnnerie", waar tapijten naar Persisch en Oostersch model gemaakt worden, volgens een heel andere techniek natuurlijk; maar dan gaan we kij ken in de reparatie-ateliers, waarheen van uit alle oorden der wereld door den lijd ge sleten gobelins ter vernieuwing worden heengestuurd. Hier zijn het voornamelijk vrouwen, die werken; vier, vijf of meer vaak rond een zelfde gobelin heen, die op verschillende plaatsen versteld moet worden. Hier is ook de gobelin uit Versailles gerepareerd, die eenige jaren geleden daar door een vandaal aan stukken gesneden werd, zooal9 ge u misschien herinneren zult de heele kunst-wereld wa9 onder den indruk van deze misdaad. Dd&r was het de kwestie om de verschillende stukken weer lol een geheel samen te voegen en de ontbrekende versneden woldraden bij te werken. Maar soms krijgen die ateliers gobelin» te repareeren, die zóó versleten zijn, dat er heele stukken aan ontbreken. Hoe künnen die nog gerepareerd worden? vraagt men zich ais leek af hoe is het mogelijk pre cies te weten, wat die ontbrekende stuk ken voorstelden, en hoe die voorstelling uit gevoerd was? Dit uit te vinden is niet het weTk van de repareersters. Daarvoor is méér noodig: een uitgebreide kennis van stijlen en tijdperken, die het versleten gobelin weet thuis te bren gen naar tijd en stijl, en in dienzelfden stijl het ontbrekende weet aan te vullen, Dat is het werk van den kunstkenner en kunste naar, die aan het hoofd van het reparatie atelier staat. Die leekent het model van het ontbrekende stuk, dat de werksters precies zullen navolgen in precies dezelfde oude, vervaagde kleuren van het overgebleven doek, en onder voortdurend toezicht van den kunstenaar. Hebt ge lust nog verder door te dringen in het'werk en het leven der gobelin-vervaaT- 'digers? Dan is er nog het laboratorium te bezichtigen, en de kleur-ateliers, en da bibliotheek, en de teeken-ateliers, en het coöperatieve magazijn, en de woningen der tapijtwerkers, die hier met eikaar een alleraardigst oud dorpje vormen, ieder heeft zijn huisje met een tuintje er voor, en in ieder tuintje staan een massa vruchtboomen en in den zomertijd een massa bloemen ook. Al zoudt ge heelemaal niets voor het mu seum en de ateliers en de bijgebouwen voe len, ga dan toch in ieder geval die oud» huisjes met tuintjes bekijkenI een landelijke idylle zoo maar midden in het woelige leven van een drukke groote stadswijkl Werkelijk het is een onvergeeflijk ver zuim om bij een bezoek aan Parijs niet de gobelins te gaan zien!.... Ga er desnoods heen in een autocar vol Amerikanen, maar gèl M. DE ROVANNO. Parijs, 22 Nov. 1927. RECLAME. O 60ct iwii iiiiiminmnii urn 1852 (United Telegraph). WERKTUIGEN IN HANDEN VAN MOSCOU. (Bijzondere correspondentie). Nadurk verboden. Om zich een voorstelling te vormen van de Aziatische politiek van sovjet Rusland, moet men niet alleen de verhouding van de regeering van Moskou tot de Aziatische lan den kennen, maar ook de tegenwoordig» structuur van de centraal Aziatische deelen van het Russische rijk, die in administratief opzicht door de sovjetregeering geheel en w zijn gereorganiseerd De centraal Aziati sche bezittingen van Rusland bestonden voor de revolutie uit het gouvernement Turkestan en uit twee vazalstaten, hel Kha- naat van Chiwa en het Emiraat Boeohara. Deze gebieden vertoonen een zeer bont ethnugrafisch beeld, daar zij gedurendp dui zendlallen jaren in alle richtingen d'^r* kruist zijn door de verschillende volks stammen van het naburige i het V'-rre Oosten De voornaamste elementen Van bevolking, die voor de revolulie op i^3 meer dan 8 mil linen zielen werd ppwhas beslaan uit de Turksch-Mongoolsche stam* 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10