68"° JAARGANG VRIJDAG 25 NOVEMBER 1927 No. 20767 BERICHT. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws i van heden. 1 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTI Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Kinderkrant en photopagina geven wij morgen in plaats van heden. DE DIRECTIE. WINKELSLUITING. Te beginnen met-heden tot Sint Nicolaas mogen de winkels tot 11 uur 's avonds ge opend blijven. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Opening van de tentoonstelling door den burgemeester. Om halfnegen heeft gisteravond in een der bovenzalen van Amicitia de opening plaats gehad van de tentoonstelling van foto's, enz., die de L. A. F. V. ter gelegen heid van de herdenking van haar eerste lustrum heeft ingericht. De voorzaal was genoegzaam gevuld met leden en genoodigden toen de voorzitter der L. A. F. V., de heer H. Filippo W.Fzn., de bijeenkomst opende. Nadat de heer Filippo de aanwezigen en in het bijzonder mr. Van de Sande Bakhuy- zen had welkom geheeten en er zijn waar- deeTing had over uitgesproken dat de burge meester heeft willen voldoen aan het ver zoek om de lustrumtentoonstelling te openen, verklaarde spr. er verheugd over te zijn dat men het vijfjarig beslaan met eenige feestelijkheid kan herdenken. Spr. verheugd zich er vooral over, omdat de L. A. F. V. door deze tentoonstelling naar builen laat zien, wat haar leden presteeren. Alle amateur-fotografen kunnen thans zien dat het lidmaatschap van onze ver- eeniging voor hen onontbeerlijk is. De heer Filippo vertelde vervolgens het een en ander uit het vereenigingsleven.in de afgeloopen eerste vijf jaren en hij her dacht de eerste voorzitter mr. Van Hoogen- slraten, die de L. A. F. V. door den dood is ontvallen. En dan bracht spr. hulde aan mej. I. Herfst en aan dr. W. II. van Seters, die in de afgeloopen vijf jaron ongeloolelijk veel voor de club hebben gedaan. £»Ta een uiteenzetting te hebben gegeven van het doel dat de L. A. F. V. nastreeft en na te hebben gememoreerd de tentoonstel ling en die de vereeniging in 1926 o.a. in De Lakenhal organiseerde en de voordrach ten die voor de leden werden gehouden, eindigde de heer Filippo met het uitspreken van de hoop, dat deze tentoonstelling zal mogen bijdragen om het besef van de vaarde en het genot van de fotografie le verhoogen. De Burgemeester sprak daarna een openingswoord en verklaarde uit zelfzuch tige overweging kort te zullen zijn. Want aldus de burgemeester ik ben verlangend de tentoonstelling te1 zien. Spr. wenschfe de vereeniging geluk met dit eerste lustrum en hij gaf zijn zijn verwondering erover te ken nen dat nog pas vijf jaar geleden de behoefte aan een amateurfotografenvereeniging was gevoeld. Mr. Van de Sande Bakhuvzen vertelde van de jaren waarin hij zelf met toe stellen van zijn vader die op een zolder op de Sterrenwacht lagen opgeslagen veel had gefotografeerd. Ik weet aldus spr. Wat het nut van Amateurfotograiie belee- kent. De' burgemeester prees ook de gedachte om een verzameling echte „Kiekjes" bijeen te brengen en hij noemde het publiceeren van foto's van Oud Leiden in ons blad nuttig, ook om het Gemeentebestuur te leeren wat het nog doen moei. Wij hopen aldus de burge meester van deze' aanwijzingen 1e profitee- ren en zouden niet liever willen dan dat men ons nog een foto's toonde waarop toe standen afgebeeld staan zooals men die in de toekomst zou wenschen! (hilariteit). Met den wensch dat de tentoonstelling moge slagen verklaarde de burgemeester haar geopend. De heer ir. A. M. Overevnder, voorzitter der tentoonstellingcommissie maakte vervol gens de door de jury toegekende bekroningen Lekend. In een geestig speech je vertelde spr. dat het enthousiasme voor den wedstrijd „Mooi Leiden" zoo groot was dat men meende dat er aan den wedstrijd geen risico was ver bonden. Prijzen stroomden toe en iedereen toonde zich hulpvaardig. Allen hebben zij naar vermogen medegewerkt aan'het wel slagen van de tentoonstelling en van den wedstrijd en mej Herfst zorgde intusschen gedurende den langen tijd van voorbereiding voor alles. Spr. bood mej. Herfst een mand met bloemen aan en een enthousiast applaus voor de volijverige pefiningmeesteresse der L. A. F. V. weerklonk door de zaal. Nadat spr. er nog op had gewezen dat het groote aantal prijzen niet moet worden be schouwd als een bewijs voor de degelijkheid van al het werk ging hij over tot de bekend making van de bekroning. De jury die hel werk dat ingezonden was voor den fotowedstrijd „Mooi Leiden", heeft beoordeeld, bestond uit de heeren P. IT. Cool, Haarlem; C. Alrich J.Szn., Rotterdam en J. van Wijk, Den ITaag. Deze jury kende in de rubriek A waarin de foto'9 werden beoordeeld naar de tech nische kwaliteiten, de volgende prijzen toe. le pr. G. L. Nijenhuis. Den Haag; 2e pr. W. J. Krot; 3e pr. D. Binnekamp Jr.; Te pr. mej. C. Rilrhon; 5c pr. dr. W. H. van Seters; Ge pr. mej. I. M. TTerfsl7e pr. K. Staats; 8e pr. II. .T. Holswilder; 9e pr. ir. A. M. Overeijnder. 10e pr. P. van Gijlik Jr. en lie pr. J. L. G. Righart van Gelder, allen 1e Leiden. In de rubriek B waarin werd beoordeeld naar de technische cn artistieke kwalitei ten van het werk luidt de uitslag als volgt: le pr. D. Binnekamp Jr., 2e pr. P. Windt, Haarlem; 3e pr G. L. Neyenhuis. Den Haag; 4e pr. W. J ICret; 5e pr. dr. W. H. van Se ters;. 6e pr. J. Koet; 7e pr. L E. T. Elink Schuurman. Rotterdam-, 8e pr mej. I. Herfst,. 9e pr. mej. M. v. Weizen; 10e pr. P. v. d. Meer; lie pr. II. Schüller 12e pr. mevr. R. v. Krimpenden Boeslerd; 13e pr. mej. C. v. d. Linden; 14e pr. J. J. v. d. Linden. (Waar geen plaatsnaam is vermeld wonen de winnaars te Leiden). Na afloop van deze mededeelingen ging men de expositie bezichtigen en daarna bleef men in de voorzaal waar de thee werd gebruikt en waar projecties werden vertopnd, tot over elven gezellig bijeen. Een foto die ons evenals die van de Blauwpoortsbrug. welwillend ter reproductie werd afgestaan door de Leidsche Amateur Fotografen-Ver. Deze foto van den Rijnsburgerweg uit vroeger jaren, is één van de vele belangwekkende foto's van Oud-Leiden, die op de tentoonstelling der Vereeniging in de bovenzalen van Sociëteit Amicitia te bewonderen vallen. PROF. GERREfSON OVER DE VERSCHEURDE NEDERLANDEN. Gisteravond heeft de Utrechteche hoocf- lecraar prof dr. C. Gerretson in het Groot auditorium der Universiteit een rede gehou. den over; Do verscheurde Nederlanden. Prof. Gerretson begon met op te merken, dat het vraagstuk der Nederlanden, hoe vaak ook opgelost, voortdurend aan de Europeesche orde blijft, zooals de behan deling van het Belgisch verdrag wel weer opnieuw duidelijk heeft gemaakt. De in 1648 ontstane en m 1830 geijkte stand van het vraagstuk ondergaat in den laatsten tijd een aanmerkelijke verschuiving, u>t dusver tweeledig. Naast Noord versus Zuid, ontwikkelt zich thans een derde fac tor in bet probleem: Midden-Nederland, het complex waarvan Nijmegen, 's-Herio- genbosch, Moerdijk, Antwerpen, Leuven cn Maastricht de grenspalen zijn. Het vormt een cultureel uiterst homogeen gebied: Ne. derlandsch en Katholiek. De eene helft kwam bij het Noorden, de andere bij het Zuiden. Eerst zeer laat en langhaam werd Midden-Nederland zich van zijn eigendom- melijkheid bewust. Eerst openbaarde zich vooral in het Noordelijk deel de religteuse tegenstelling met het wèl Neder!an.dsche, doch Protestantsche Holland. De Katholie ken verwachtten de vervulling van. hun idealen van België. De ziel van Middon- Nedcrland was dan ook naar hcc Zuiden georiënteerd, wat blijkt uit het feit, dat elk aanzienlijk Limburgsch geslacht mui ters onder zijn voorzaten telt. Spr. schetste vervolgens hoe na I860 zich de tegenstelling openbaarde mot het door Wallonië en Brussel beheerschte België. De Vlaamsche beweging ontstond, die zich na den oorlog van haai politieke tegen stelling met den ver franschcndcn en het daardoor het Katholieke karakter aantas- tenden Belgischen staat bewust werd. Do ziel van Midden-Nederland is thans, vol gens spr., naar het Noorden georiënteerd. Niettemin blijven de primaire tegmsteliin- geD ook thans bestaan n j worden juist door de steeds inniger gccstelük-e toena dering van Belgisch- en Hqliamlsóhe Mid den-Nederland tteedj dieper bewust. Mid den-Nederland wil noch Belgisch, noch Hollandsch. doch zich zelf zijn. Op de basis van dit Middcn-Nederlandseh cultureel saamhoorigheidsgevoel groeit thans oen nieuw machtig bewustzijn. Tm- mers hier in Midden-Nederland ontwikkelt zich in nauw contact met het Luiksche bekken boven de kolenbeddingen van Kem pen en Peel een machtig aaneengesloten industrie-centrum, dat zich om een poli tieke grens weinig bekommeit en deze op den duur wel eens zou kunnen uitwis- schen. De vraag of dit nieuwe Midden-Xeder- Iqnd zich definitief op Holland of op Bel gië zal oriënteeren, wordt naar sprekers meening niet beslist door de cultureele tendenz, maar veeleer door de economische organisatie: door kapitalisatie, emigratie, handelspolitiek en verkeersorganisatie. Reeds heeft wat de kapitalisatie betreft BeJgië een grooten* voorsprong Geheel de Kempen zijn met Belgisch-Fransch kapi taal georganiseerd. Ook in Midden-Neder land benoorden de grens, in Limburg voor al, is de invloed van bet Belgisch kapitaal reeds zorgwekkend. Eettelijke Hollandsche millioenen gaan in uiterst gewaagde lecnin- gert naar den Balkan, maar voor dc «agra rische en industriecle organisatie van Mid den-Nederland bezuiden de grens, is in Holland geen cent te krijgen. Maar het ontstaan van een in leiding en kapitaal Xederlandsche industrie in Mid den-Nederland is niet mogelijk, tenzij haar door een realistische handelspolitiek de zelfde voonvaardeD verschaft worden als over de grens. Rotterdam kan de wedloop met Antwerpen niet volhouden zonder meer stukgoederen. Voor meer stukgoede ren is meer industrie noodig en meer in dustrie komt er niet zonder terugkeer tot de economische politiek van koning Wil- roen I. Spr. komt daarna tot de verkeersorgani satie, d.w.z. het nieuwe verdrag. Antwer pen en Rotterdam moeten bij een goede organisatie met elkaar kunnen concurree- ren als exporthavens van Midden-Neder land. Als de kroon op de reeds voltrokken Bel- gisch-Fransche kapitaliseering van de Kem pen had België in Van Karnebeek's ont werp een kanalen-systeem gekregen, waar door vrijwel geheel Midden-Nederland op Antwerpen werd georiënteerd en Rotter dam feitelijk werd uitgesloten. Het verlies van Limburg zou naar sprekers meening daarvan op den duur het gevolg zijn ge weest. Tegenover dit Belgisch plan dient men een Nederlandsch plan te stellen, dat een negatief en een positief doel dient te hebben. Negatief: fTet breken der Belgische stel ling, van welke de sleutel ligt in de be weerde belangengemeenschap tusscheD Luik en Antwerpen, waarvan het Potemkin-ka- naai van Caeneghem de uitdrukking zou zijn. Deze belangengemeenschap is echter fictief: Luik wil juist van het Antwerpsche monopolie af door een concurreerenden, waterweg op Rotterdam. De Maasweg is echter thans vrijwel geblokkeerd. Neder land werkt met alle macht dien weg in orde te brengen; maar men vertrouwt in Luik, waar de Brusselsche invloeden wer ken, de zaak maar half. Een duidelijke verklaring van Holland's bedoelingen wordt hier vereischt. Onbegrijpelijk was de be sluiteloosheid op een punt, dat volkomen riip voor beslissing en feitelijk reeds be slist was. En nu dan eindelijk, nadat alle pogingen van trouwe Nederlandsch gezinden, ook en vooral uit Limburg, vruchteloos zijn ge bleven, komt de verklaring, langs een om weg, en op een wijze waardoor het geheele effect in 't Walenland reeds bij voorbaat bedorven is, en blijkt de Regeering geen beter mondstuk te hebben kunnen viruden dan... do onlangs terecht uit den Maas trichtsehen Raad verwijderden Belgisch ge zinden annexionist Schaepkens van Riempt, waardoor natuurlijk de indruk wordt ge vestigd, of de R-egecring niet een zelfstan dige Xederlandsche politiek voert, maar handelt onder pressie van het annexiq- nisme. Het positieve doel van dat Nederlandsch plan moet zijnhet regelen der interne ver bindingen tusschen Belgisch- en HoMandsch Midden-Nederland, die het anti-Neder- landsch België met fijn politiek inzicht steeds heeft gesaboteerd .Spr. wijst o.m. op de hartlijnen UtrechtLeuven en Leu venMaastricht. Voorts het traceeren der exportwegen, waarbij het doel moet zijn de Noord -en Zuid-Nederlandsche havens, Rotterdam en Antwerpen, ten opzichte van Midden-Nederland en het Luiker-bekken, in zooveel mogelijk gelijke, d.i. concurree- rende positie te brengen. Het natuurlijke voordeel van Antwerpen als uitvoerhaven van Midden-Nederland moet ten behoevé vau Rotterdam worden geneutraliseerd. Wanneer België daartoe medewerking zou verleenen, kan ook worden gedacht aan medewerking onzerzijds om het natuurlijke voordeel van Rotterdam als Rijn-haven ten behoeve van Antwerpen te neutraliseeren. Spr. hoopt, dat men de bet eekenis en het karakter van dit vraagstuk juist zal waardeeren, want er is geen noodlottiger opvatting ale die van mr. Mnrchant, die in de Liraburgsehe klachten slechts een uiting van locaal chauvinisme ziet, die met wat concessies moet worden gesust en zich verder uit nationale overwegingen maar wat moet intoomen. Met volle overtuiging zegt spr. dat het hier geldt een nationaal vraagstuk van de grootste beteekenis, want van de juiste oplossing hapgt niet slechts de welvaart van Rotterdam af, maar in laatste instantie zelfs de veiligheid van ons staatkundig bestaan. Daarvoor hoop ik aldus besloot spr. dat juist uit het kapitaalkrachtige en léiders-rijke Hol land aan het economisch onsplitsbaar Mid den-Nederland benoorden en bezuiden onze grens, de hand zal worden toegereikt, opdat wij zullen komen tot een Xederland sche oplossing van het vraagstuk. VOLKSTUINTJES „ONS BELANG". In het Volksgebouw heeft gisteravond de Vc-reeniging tot het aanleggen en onderhon den van Volkstuintjes „Ons Belang" een algemeene vergadering gehouden, die be hoor! \jk was bezocht. BINNENLAND. Opening van de fototentoonstelling der L. A. F. V. door Leiden's burgemeester. (Stadsnieuws, le Blad). Goedgekeurd is de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. (Tweede Kamer, 2e Blad). In de vergadering der Prov. Staten is een motie-Ter Laan tot uitvoering in eigen be heer van het provinciaal wegenplan ver worpen. (Prov. Staten, 3e Blad). Een adres van woningbouwverenigingen betreffende den bouw van arbeiderswo ningen. (Binnenland, 3e Blad). Het vunr in de staatsmijn Emma is ge- bluscht. (Gemengd, 3e Blad). De wet op het zevende leerjaar zal mis schien voor 1 Juli 1928 in werking treden. Kerk en School, le Blad). BUITENLAND. Het defensief verdrag tusschen Italië en Zuid-Slavië. (Buitenl., le Blad). Ontwapeningsdebat in het Engelsche Lagerhnis. (Buitenl., le Blad). Na den dood van Bratianu in Roemenië onzekerheid. (Buitenl., le Blad). Groote muiterij in een Amerikaansche gevangenis. (Tel., le Blad). Do voorzitter, de heer J. J. van Zonne veld, sprak in zijn openingswoord over d<i moeilijkheden, die men ook dit najaar heelt ondervonden en die het bestuur voortdurend zorg baren. Hij verzekerde evenwel, dat den molenaar geen schuld treft. De voorzitter verzocht den leden te zor gen voor meer propaganda en hij wekte op lot het werven van donateurs, aan de tuintjes, aan do rondbezorging van dahlia's ton huize van de begunstigers der vereeniging. De secretaris, de heer A. Vrolijk, deed vervolgens voorlezing van de notulen, die werden goedgekeurd, en de heer H. T. van Kling bracht daarop verslag uit van de bevindingen omtrent den toestand van de tuinen, door de keuringscommissie. Het bleek uit dit verslag, dat de stand der ge wassen naar omstandigheden tamelijk wel was. Ook de heer Van Kling drong er byf de leden op aan, dat zjj er naar vermogen toe zouden bijdragen de vereeniging in brecden kring bekend dat is bemind t9 maken. Na de mededpeüng van eenige ingekomen stukken ging men. over tot de bestuurs verkiezing. Wegens vertrek naar elders wordt ln de Hierboven nog een kjjkje op de vroegere Blauwpoortsbrug, toentertijd een draaibrug Zooals men op deze typische foto ziet, was het verkeer in die jaren ia onze Sleutelstad wel heel wat kalmer dan heden. Gelukkig echter, dat bijtijds deze oud brug ge moderniseerd is, tal zou over de richting, waarin deze nu gelegd is, nog wel het ,6©n en ander te zeggen zjjn.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1