„NEDRA", 68s" JAARGANG DINSDAG 22 NOVEMBER 1927 No. 20764 ONS FEUILLETON. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woordeD van 30. Incasso volgens poslrecht, Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis Bureau Noordsindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen zullen wij een aanvang maken met een nieuw, boeiend feuil leton, getiteld: geschreven door GEORGE BARR MC CUTCHEON. PRINSES JULIANA. Hedenavond zal H. K. H. Prinses Juliana in de Stadsgehoorzaal de vertooning bijwo nen van de eerste Protestantschc Zendings film „Waerta Sari", een filmreis door het Zendingsgebied van Oost-Java. REDE VAN DEN HEER DE MADARIAGA OVER ONTWAPENING, HAAR MOEILIJKHEDEN, RESULTATEN EN VOORUITZICHTEN. In het Klein Auditorium van de Univer siteit heeft de heer De Madariaga ver bonden aan het secretariaat van den Vol kenbond te Genua en belast met de leiding van de afdeeling Ontwapening, gisteravond een voordracht gehouden over Ontwape ning, haar moeilijkheden, resultaten en vooruitzichten. Prof. dr. A. W. Bijvanck, voorzitter van de Vereeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten sprak de heer De Madariaga in het Fransch toe, heette hem welkom cn gaf uiting aan zijn vreugde over de inwilli ging van het verzoek door den spreker om tijdens zijn verblijf in Nederland Ook hier ten voordracht te willen houden. De heer Madariaga begon met er op te wijzen, dat de Volkenbond sinds zijn be slaan voor ontwapening gewerkt heeft. Al kan niet gezegd worden, dat deze werk zaamheden op overweldigende wijze ge vorderd zijn. De problemen, die aan het vraagstuk der ontwapening verbonden zijn, zijn uiterst ingewikkeld. Er bestaan twee scherp te onderscheiden soorten van moei lijkheden, die welke men de moeilijkheden van buitenaf zou kunnen noemen, en die welke uit den aard van het vraagstuk zelve voortspruiten. Een der voornaamste van de eerste moeilijkheden is de groote onrust, die thans in de wereld heerscht. En verder bemoeilijken de voortdurende wisselingen der landelijke regeeringen in hooge male een geleidelijke ontwikkeling van den ar beid van den Volkenbond. Van de 58 leden, waaruit de bond bestaat, zijn er steeds ten minste zes, waarvan de regeering wisselt tusschen het tijdstip waarop een besluit is genomen en dat waarop een volgende be slissing genomen moet worden. Een bijzondere moeilijkheid is ook. dat het Britsche empirium binnen het verbond van den Volkenbond op zichzelf nog een verbond van volkeren gevormd heeft. Men moet niet vergeten, dat in de afzonderlijke staten zelve stroomingen voorkomen, die eénerzijds gunstig tegenover ontwapening slaan, maar anderzijds, tegenstanders daarvan zijn. Met betrekking lot de moeilijkheden, die aan het systeem van ontwapening zelve verbonden zijn, wees sj. in de eerste plaats er op, dat feitelijk iedereen instinctmatig over ontwapening spreekt, zonder zich veel moeite genomen te hebben, precies na te gaan, wat ontwapening zeggen wil. Ook hierbij treffen wij twee stroomingen aan, en wel zij, die voor nationals ontwa pening zijn, en anderen, die internationale pntwapening beoogen. Ongeacht de stroomingen, die van ont- apening niets willen weten. De eerste trooming beweert, dat de wapenen den orlog veroorzaken, Spr. wees op dever- chillende belangen, die velen bij bewape- ing hebben, en op de studies van de gem ale staven, die uit den aard der zaak zich ezighouden met bestudeering van alle mo- dijke hypothesen, waardoor oorlogen kun- en ontslaan, welke studieproblemen licht erkelijkheid kunnen worden. De heer Madariaga ging vervolgens na, at er zou gebeuren, wanneer de geheele "ereld tot ontwapening zou overgaan. De achtigsten zouden dan ten allen tijde ook sterksten zijn, daar zij de mogelijkheid ehouden tot weder-bewapening over te aan zoodra zij dit werischen. dnnk zij hun economische en technische middplpn. Het «volg hiervan is, dat ontwapening het ge- oel van onrust grooter maakt. De andere booming is van meening, dat de oorlogen n vooral de vrees voor oorlogen, bewape nt; tengevolge heeft. Deze vrees wordt .croorzaakt doordat de stand van zakpn in je wereld niet in overeenstemming is met meeningen der inwoners. De spanning '""dl daardoor grooter en het moet uitloo- ken hetzij op een breuk, dit wil zeggen oorlog dan wel op een vredelievende me thode om deze spanning op te heffen door de oorzaken weg te nemen. Uitvoerig zette spreker uiteen, dat het Pact. het systeem bevat van een vredelievende oplossing, ook al erkent het de mogelijkheid van een con flict. De twee genoemde stroomingen, die het ontwapeningsvraagstuk beheerschen wer ken op elkaar in en doorkruisen elkaar. Hieruit spruit hoogstwaarschijnlijk voort, een stemming van weifeling in de waarde van de politiek en van de methoden van den Volkenbond. Spr. zette vervolgens (le wcTking van den Volkenbond uiteen en hij wees op de di recte en de indirecte methode voor ontwa pening en op het werk van den in 1920 op- gerichten Permanenten Raad, dat een nega tief resultaat gaf. Nog wees de heer Madariaga op Lord Ce cil's invloed ten gunste van de indirecte methode en op de beleekenis van het ga rantie-verdrag, dat tusschen 1922 en 1923 werd opgemaakt. En nadat spr. had gewe zen op de resultaten, die reeds langs de in directe methode zijn verkregen (de over eenkomsten inzake het gebruik van giftige gassen in geval van oorlog, die over het gebruik van handelsvloten, zoowel te water als in de lucht, en onderlinge uitwisseling der militaire budgetten), zeide hij, dat de verwachtingen voor de toekomst in hoofd zaak afhangen van het oordeel van het publiek over den Volkenbond. Het is onnoodig bijzondere verwachtingen te koesteren, indien er geen radicale wijzi ging kemt in de publieke opinie. De krachtsinspanning moet drieledig zijn; vóór de indirecte methode om vermeerde ring van bewapening te voorkomen, le trachten een internationale regeling le tref fen om bewapening te beperken, en om voort te gaan de publieke opinie op te voeden. Een resultaat den Volkenbond waardig, aldus besloot spr.. kan alleen worden be reikt, wanneer de ontwapening degelijk wordt gegrondvest op condities, die over de geheele wereld worden geëerbiedigd. INDOLOGEN-VEREENIGING. Naar aanleiding van het zilveren jubileum van de Indologen-Vereeniging alhier, het welk 3 December a.s. feestelijk zal herdacht worden, laten wij hieronder een en ander uit de geschiedenis volgen. Den 2den October 19U2 werd le Leiden opgericht de Indologen-Vereeniging. de fa- culteits- en gezelligheidsverecniging der candidaat Indische-ambtenaren. De eerste jaren gingen zonder veel bij zonderheden voorbij, de gewoonlijke jcugd- sluipen moesten overwonnen worden. Dan gedurende de oorlogsjaren een groote bloei, voornamelijk doordat de uitzending der af gestudeerden stagnatie ondervond, en de vereeniging op de hulp en steun van vele oudere jaars-leden kon rekenen. De ïndolo- gen-Socieleit genoot in Leiden een groote beroemdheid, de tooneelvereeniging „Item" deed verdienstelijk werk, het Indologenblad bloeide als nooit tevoren! Helaas, hoe vreemd het ook moge schijnen, de malaise der na-oorlogsjaren deed zich ook in de Indologen-Vereeniging gevoelen. Het aantal jongelieden, dat het Indisch-Amhtenaars- 6chap als levensroeping aanvaardde, slonk onrustbarend cn dit had vanzelfsprekend een terugslag op de vereeniging. Nog een laatste krachtinspanning in 1922 en met dit builen de vereeniging beroemde, maar binnen de vereeniging beruchle 4de Lustrum brak de sukkelperiode aan Twee, drie jaar werden verbruikt met voorstellen en hervormingen, welke alle afstuitten op gebrek aan animo en op een slap vereeni- gingsleven. Edoch, twee jaar her begon het nan de horizon der I. V. weer te dagen en langzaam maar zeker begon de vereeniging zich weer op le heffen Het aantal leden nam en neemt nog steeds toe, het vereenigi- gingsleven werd veel nechter. allemaal ver blijdende teekenen. die doen hopen dat wij nu met dit 5dè Lustrum weer aan bet be gin staan van een grooten bloeitijd der Indologen-Vereeniging. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Dc groote concertzaal van het „Volksge1- bouw" aan de Heerengracht was gister avond.'toen ds. J. Riemens voor de Leidsche afdeeling van het Instituut kwam spreken over „Rechtsbesef en socialisme" te klein. Een gedeelte van de koffiekamer moest er bij genomen worden om alle hoorders een plaats te kunnen geven. De voorzitter, de heer J. Tjalsma, de vergadering openende, heette allen welkom, wees erop. dal de lei ding van het Instituut tot heden geen mede werking van de rechtzinnige Christenen had gehad en stelde het daarom te meer op prijs dat een der rechtzinnige predikanten van Leiden aan hel mooie werk der arbeiders ontwikkeling zijn medewerking wilde ver- leenen. Hij gaf daarna het woord aan den spreker. Deze ving aan met een persoonlijke ver klaring. Hij heeft op 't verzoek van 't bestuur der Leidsche afdeeling geen ..neen" willen zeggen al zullen de motieven die 't bestuur leidden lol de vraag aan spreker waarschijn lijk andore ge weesl zijn. dan ze' voor spre ker waren toen hij de uilnoodiging voor een spreekbeurt aannam. Spreker heeft ze aan vaard ook al omdat 't ..Volksgebouw" in zijn arbeidsveld ligt maar bovenal, omdat z.i. na den vreeselijken wereldoorlog alle welden- kenden moeten samenwprken aan den op bouw van een samenkring van vrede en ge rechtigheid waarin leed en ellende zooveel mogelijk worden voorkomen Hij zal wellicht dingen zeggen, die niet door allen met sym pathie en instemming worden begroet, maar hoopt toch te bereiken, dat men een eerlijke overtuiging ook van een tegenstander leert waardeeren en tot samenwerking komt. waar die mogelijk is. Komende tot het onderwc-Tp van zijn rede zeide spreker, dat rechtsbesef en socialisme bij elkaar behooren. De leuze ..recht voor allen", de naam van een blad uit een vroe gere periode van 't socialisme, maken alle weldenkenden gaa'rne tot de hunne en is op gekomen toen de arbeidersklasse in de 19e eeuw door 't opkomende industrialisme op een vreeselijke wijze werd geteisterd. Spre ker schildert de schandelijke toestanden waarin mannen, vrouwen en kinderen der arbeidersklasse toen verkc-erden Men zag in hen niet de mensch. maar een verlengstuk van de machine, handen, stuks, middelen om de winst op te voeren. Spreker wees ook op het verlies van de arbeidsvreugde door het teloor gaan van 't verband tusschen den arbeider en bet product. Het gevaar om fata list of dwarskijker te worden is dan groot. Deze toestanden hebben het socialisme doen geboren worden, niet de sociale beweging, die door alle eeuwen heen reeds heeft be~- slaan Spreker noemde het socialisme een kind van 't rechtsgevoel en den wrevel en betoogde dat in 't socialisme van DuitscJier9 als Marx en Engels de wrevel overheerscht integenstelling met 't Angelsaksische socia lisme van Kinsley en anderen. Spreker roemt het boek van den Vlaming dr. De' Man: ..Do psychologie van het socialisme". Ook De Man kiest zich legen het geweld en de me thoden in Rusland en Italië jn zwang. Ge weld kweekt geweld. Door oorlogen zijn nog nimmer idealen verwezenlijkt, wel 't tegen gestelde. Wrevel, die lot opstand en revolutie leidt, veroordeelt spreker. - maar wrevel over maatschappelijke ongerechtigheid en voortgekomen uit medegevoel met de ver drukten is gerechtvaardigde en heilige ver ontwaardiging, waartoe hij gaarne opwekt. In dit verband begroet spreker met vreugde het idealisme en 't optreden van de A. J. C., die schoone beloften in zich draagt. Spreker treedt dan in een bestrijding van stellingen van Marx Diens materialisme verwerpt hij in Marx's stelling, dat de samenleving in twee kampen uiteenvalt: arbeider-bour- geoisie, is ook te simpel cn met de feiten in strijd. Recht moet geschieden. Spreker stelt nu de vraag waar het recht verankerd ligt. waar het fundament is te zoeken en wijst dan op de leer van Jezus Er mogen velen geweest zijn en nog zijn die slechts in naam vol gelingen van Jezus zijn, de leer is ongerept en draagster van de heerlijkste idealen. Bij Jezus geen wrevel, getuige de woorden door hem gesproken, toen hij aan 't kruishout was genageld: „Vader vergeef het hun. want ze weten niet wat ze doen" Spreker eindigde met zijn hoorders op te wekken in hun hart het rechtsbesef te* versterken, te strijden tegen egoïstische en kapitalistische neigin gen en het geweten te stellen boven het welen. De rede. met overtuiging en gloed voorge dragen, werd met onverdeelde aandacht ge volgd en met applaus begroet. Van de gele genheid om mei den spreker van gedach ten le wisselen en vragen te stellen werd door een zestal aanwezigen gebruik gemaakt Deze vestigden eT vooral de aandacht op dat de Kerk. door zich achter behoudzucht te scharen, vaak zelf gemaakt had. dat de ar beiders haar den rug toekeerden Ds Riemens antwoordde uitvoerig. Waar do Kerk tegen hel rechtsbesef inging en verstarde, daar zou hij zich wel wachten dit in bescherming te nemen. Spreker wees echter op 't levende Christendom, dat naar zijn meening bij de arbeiders en hun strijd behoort. De voorzitter sloot de vergadering met woorden van dank aan den spreker voor de moeite, die hij zich heeft willen getroosten en aan de aanwezigen, die zoo vol belang stelling twee uren rustig naar 't gesprokene hebben geluisterd. HERSTEL VAN HET DOOR BRAND VERNIELDE KADASTER IN HET WEENSCHE PALEIS VAN JUSTITIE. Het Ooslenrijksche Gezantschap in Den Haag heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier het vol gende bericht gezonden Door den brand in het Paleis van Justitie te Weenen zijn vernield het kadaster van de gemeente Weehen. wat betreft sectie I lot IX en XX. verder het kadaster van Neder-Oosfenrijk, het „Eisenbahnhueh" en het „Bergbuch" met hijbehoorende docu menten. Het Landesgericht für Zivilrechtssachen, Wien I, Herrengasse 17. heeft van ambts wege het herstel van het archief ter hand genomen Aiie eigendoms- en andere burgerlijke rechten, in 't bijzonder de hypothecaire rechten zullen weer worden geregistreerd voor zoover zij door gerechtelijke akten, kadastrale uittreksels of andere dergelijke documenten kunnen worden bewezen. Niettemin wordt aan belanghebbenden aanbevolen hun rechten, en in 't bijzonder hun hypothecaire vorderingen, bij het ge rechtshof voornoemd kenbaar te maken, zoo mogelijk onder overlegging van de noo- dige documenten. Bovengenoemde kennisgevingen met hij behoorende bijlagen zijn vrij van zegel. Dit bericht is van belang zoowel voor de binnens- als voor de buitenslands wonende vreemde en Oostenrijksche rechthebbenden. GALA-AVOND IN DE LAKENHAL. In het museum ,,De Lakenhal", waarvan eenigc zalen en de hall speciaal voor het doel feestelijk zijn versierd, wordt heden avond de reeds lang te voren aangekon digde feestavond gehouden. Wij herinneren er gaarne nog even aan, dat hel een schitterend avondfeest belooft te worden in de Lakenhal, waartoe vooral de medewerking van mevr. A. CoertDe Jong en van den beroemden anoniemen sneheekenaar in niet geringe mats zullen bijdragen. En ook het optreden van de Weensche jongens en meisjes in cosluum zal zeker een aangename verrassing brengen. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het dames-comitó, dat dezen avond organi seert, om onze stadgenooten nog eens tot een bezoek aan het zeldzame avondfeest op te wekken. DE TREINVERTRAGING OP AMSTERDAM—ROTTERDAM. Om halftwee gistermiddag reden er tus schen Den Haag en Amsterdam weer enkele treinen. En tegen 3 uur begon het er naar te gelijken dat de dienstregeling tot Den Haag zich weer eenigszins herstelde. Later in den middag reden de treinen ook de electrische treinen weer vrij nor maal tot Rotterdam. Daar tusschen Den Haag en Rotterdam evenwel nog over een lijn moest worden gereden heeft men de D-stoomtreinen voor België en Frankrijk ook gisteravond nog via Gouda geleid. Wij vernemen dat de dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam v.v. heden weder volmaakt hersteld was. Op 25 Januari 1928 zal het een halve eeuw geleden zijn, dat prof. dr. II. A. Lo- rentz, het ambt van hoogleeraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde ann de Rijksuniversiteit alhier aanvaardde. Na in 1912 eervol ontslag te hebben verkregen, liet hij zich in 1923 weder de keuze als buitengewoon hoogleeraar welgevallen en als zoodanig is hij nog steeds werkzaam. Benoemd is oa. tot lid en voorzitter der examencommissie voor kommies der directe belastingen nog de heer A. W. Kamp, alhier. Gisteren slaagde tc Den Haag voor het diploma A machinist ter koopvaardij, de heer J. Taverne, leerling der Machinisten- school verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Tiet stoffelijk overschot van den heer Cuslers, die bij het auto-ongeluk le Hillegom het leven verloor, is Maandagavond van daar naar zijn geboorteplaats in Limburg vervoerd. Daar zal het ter aarde worden besteld. Op de begraafplaats hel Groene Kerkje heeft hedenmorgen onder groote belang stelling de ter-aarde-bestelling plaats gehad van mej. G. H. van Leeuwen die bij het auto-ongeluk bij Hillegom op noodlottige wijze hel leven verloor. Onder de talrijke belangstellenden merkten wij ook op dr. De Ruiter Zijlker en echtgenooïe, de ouders van den bestuurder van de auto. Ds. Jansen Schoonhoven heeft aan de groeve woorden van troost lot de ouders en verdere verwanten van de overledene ge sproken. De belangstelling voor Heyermans' boosaardig sprookje „De wijze Kater" blijft groot Gisteravond, toen het Schouwtooneel nog eens in den Schouwburg daarmee op trad. was het Huis tot en met parterre uit verkocht, terwijl ook de baignoires goed bezet v/aren Het sprookje heeft opnieuw geducht inge slagen en er is hartelijk geapplaudisseerd voor de mooie vertolking, maar vooral voor Jan Musch, die de hoofdfiguur lenig als altijd, lot een waar succes voerde. Niet hedenavond gelijk gisteren abusie velijk werd medegedeeld maar Dinsdagavond 29 dezer zal in den Schouwburg de 2e op voering plaats hebben van ..Op den terug weg" door „Nut en Vermaak" Men verzoekt ons mede le deelen dat <lt> tentoonstelling van prentenboeken in het Volkshuis op den Apothekersdijk morgen Woensdag ook geopend zal zijn 's middags van 3 tot 5 uur. Tn hel Galgewaler nabij de Blauw- poorlsbrug is drijvende gev-u-dm een jachtje. Rechthebbenden kunnen zich ver voegen bij de politie. Aangehouden door de politie is de 22 jarige J. v. d. E.. terzake verduistering van twee kruiwagens. Wel kon hij werk be- BINNENLAND. Het openbaar onderzoek in zake het spoorwegongeluk bij Rijswijk. (2e Blad). Mevr. Henriëtte Ro!and Holst is uit de Communistische Partij getreden. (Binnen land, 2e Blad). Vergadering van de Vereeniging voor Chr. Bijzonder Onderwijs. (Kerk en School, le Blad). Fabrieksbranden te Haastrecht en Pnr- merend. (Laatste Berichten, 1ste Bind). BUITENLAND. Het Belgische kabinet is afgetreden. (Buitenl., le Blad). De Dnitsche Volkspartij en de schoolwet. (Buitenl., le Blad). Aanslagen op het spoor in Zuid-Slavië. (Buitenl., le Blad). komen aan de Touwfabrieken alhier, tegen een weekloon van f 12, zoo werd gezegd, maar dit wilde hij wegens le slechte beta ling niet accepteeren. Dan blijkbaar liever in de gevangenis. Gisteravond te ongeveer 7 uur reel een auto gemerkt H 563, toebehoorende en bestuurd door B. J. M. K. van af de Sta tionsweg langs den overweg aan den Rijns- burgerweg. Doordat de bestuurder te veel links hield botste het voertuig tegen de scheidingspaai van de groote en kleine boomen met het gevolg dat de auto kantelde en het verkeer een korten lijd werd belemmerd Persoon lijke ongelukken ha,dden niet plaats. De aulo werd weer terecht gezet en door een andere aulo naar Oegstgeest getrokken. Gisteravond tegen halftwaalf reed de 18 -jarige Elizabeth S. op een rijwiel langs de Heerengracht, toen het voertuig slipte en het meisje viel, waardoor zij vrij ernstig werd verwond aan den rechterarm. Zij werd na voorloopig te zijn verbonden per auto naar de ouderlijke woning aan den Morschweg vervoerd. Hedenmorgen werd op de straat een baal meel gevonden, die vermoedelijk van een wagen is gevallen. De zak is bij de politie gedeponeerd waar hel vermiste door den rechthebbende kan worden weggehaald. PREDIKBEURTEN. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk, Woensdag 23 Nov. 7 u. n m. ds. F. G. H. Nicolai. "WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Donderdag 24 Nov., 7 u. n.m., ds. II. J. Grisnigt. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te West Terschelling (toezj: M. J. C. Visser, hulpprediker, le Wemel- dinge. Bedankt: Voor Gramsbergen: J. P. van Leusden, te Steen wijk; Voor Jukwerd: A. T. de Boer, te Ruinerwold. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Sellingen: G. D. Kuiper, cand te Kampen; Te Wormer: J. v. d. Leek, cand. te Hoorn-, Te Engwierum: M. Zijle- ma, cand. te Ten Post. Bedankt: Voor Dokkum: J. W. Esselink, le Eindhoven; Voor Apeldoorn: L. Hoor- weg, te Purmerend. CHR. EVANG. GEMEENTE. Beroepen: Te Harderwijk: P. de Groot, le i Rotterdam. CHRIST GEREF KERK. Bedankt: Voor Ierseke: J. Timmerman, le Enschedé. DE ACHTERBLIJVERS EN DE ZENDING. Namens de hoofdbesturen der samen- I werkende zendingscoipuraties verzoekt men ons opname van het volgende: De laatste weken van het jaar zijn voor de Zending in vele opzichten de moeilijkslp. (Ie- voeld en ervaren wordt dat ook aan hel vragen om hulp met eenigo kans op de ge- I wenschle resultaten een eindp komt. 't Is inderdaad voor de velen, die Mkens weer steun verleenden, die zich inspanden eenigs zins teleurstellend dat de Zending al maar vragen blijft Toch mag het hpkend maken van zorgen en moeilijkheden dnarloe niet leiden. Dank baai moet gm-mwlnfoerd worden dal de velen, di- ons uok in dit jaar hielpen voor-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1