AGENDA. Elf (st- BUITENLAND. L Maandag. Jcrucl (Groenestecg 16): Spr. de heer Bakker. 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Voordracht van prof. J. M. Burgers over „Draaikolken en Wind- hoozen." 8*4 uur. Leidsche Schouwburg: Ver Rolt.-Hof 9tad- tooneel „Het heksenproces". 8 uur. Sladszaal: Lezing met llchtb. van den heer G. Spit, over „Het moderne luchtver keer". 8 uur. Dé avond-, nacht- en Zondagsdienst der 'apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Nov. a.s. waargenomen door do apotheken van d© hoeren G. H Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. RECLAME. AMSTERDAMSCHE lormidiM bediening ANTHRACIET-MIJ. ve,.e«eid. zakken Heerensingel 34/35 -Tel.1523 A'dnm— Hilversum Basenm Haarlem. 9063 vreugde uit over de belangstelling die dit eerste optreden hier ten deel viel en hoopte dat de aanwezigen een genolvollen avond zouden hebben. Die wensch is in vervulling gegaan want bet publiek was zeer enthousiast na elk nummer. Ook het optreden van den heer Th. R. Vreeswijk als humorist oogstte veel succes. Geen wonder dan ook dat 0. B. K over eenige weken nog eens terug komt. De piano welke het spel begeleidde, was uil het magazijn van den heer W. A. Gouw. KATWIJK. (Zilting van heden). Gemeenteraad. Voorstel regelend het baden. Benoemingen. 't Aanbieden van een spaar bankboekje aan de 15000ste inwoner. Wijziging van bet i reglement van orde (avond vergadering oi niet). Aanwezig alle leden. Voorzitter mr. dr. J. Schokking, burge meester, die de vergadering met gebed opent. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Vervolgens doet de voorzitter mededec- ling van eenige ingekomen stukken, in de eerste plaats van disposities van Ged. Sta ten, houdendo goedkeuring van in de vorige vergadering genomen raadsbesluiten, waar onder dat van aankoop van grond aan den Duinweg ten noorden van Katwijk aan Zee. In de tweede plaats de mededeoling, dat movr. MeyvogclZuiderduin bereid is de schutting, die haar toebehoort, aan de Kerk steeg achteruil te zetten, waardoor de bocht aan die steeg kan worden weggenomen. De gemeente betaalt daarvoor 120. B. en W. stellen voor daar op in te gaan. De steeg wordt daardoor verruimd. Sommige leden maken de opmerking, dat do gemeente, wanneer het niet notarieel wordt overgeschreven er wel eens last mee zou kunnen krijgen, wat dr. Hueting niet goloolt, omdat het elders ook dikwijls ge beurt. De wothouder Ouwohand bevestigt dit en wijst er op dat de gemeente er later nim mer last mee zal krijgen. Als men de nota ris er bij haalt, kost het slechts meer geld. De Raad vcrecnigt zich dan met het voorstel. Overgelegd wordt de kasopname van B. en W. van den gemeente-ontvanger. In spe cie was 23 Sept. aanwezig 111.183.85, over eenkomende met de boeken en bescheiden. Eveneens werd overgelegd het verslag van den directeur-scheikundige van den Keu ringsdienst over 1 Januari tot einde Sept., waaruit o a. bleek, dat van de 311 keu ringen er 63 het artikel visch betreffen. Verder hel reeds aangekondigde voorstel van don heer J van Duin om In de veror dening betreffende het baden in zee een be paling op te nemen, waarbij wordt verboden om te baden aan het gedeelte strand tus- schen den vuurtoren en do uilmonding van Rijnlands uilwaleringskanaal zonder ge bruikmaking van bad- en duinkoets en ver der het strand ten noorden van genoemd uitwateringskanaal en ten zuiden van den vuurtoren voor het l aden vrij te laten. Dit voorstel werd in handen van B. en TV. gesteld om praeadvios. Tot leden in de Commissie voor Plaatse lijk toezicht op het Lager Onderwijs werden benoemd de heeren Jac. Wassenaar (altre dend) en C. van Zijst beiden als no. 1 voor gedragen. Tot brugwachter werd uil een aanbeve ling van drie personen, beslaande uit: lo. C van Duyvenbode; 2o. M. ifock en 3o P. van Leeuwen, benoemd de heer C. van Duy venbode. Het aantal sollicitanten bedroeg 13. Do opmerking werd gemaakt dol er geen oproeping heeft plaafs gehad De heer Van dor Ben! had een oproeping gewonsrht. Ook de heer Woude denk! er zoo over. B. en W. zullen met deze opmerkingen rekening hou den. Tol commissarissen der gemeente-spaar bank werden herbenoemd de heeren W. J. Geesink, J. Dubbeldam en A Korpershoek. Hierna kwam ter latei een voorstel van B. en W. om aan de ouders van de 15000ste inwoonster der gemeente, een spaarbank boekje, groot I 25 aan te bieden met het doel dat dit bedrag voor de jonggeborene blijft gereserveerd Dit douceurtje viel ten deel aan den ouders van Grietje Guyt, die op den 22s!en Oct. 1.1. werd geboren. De voorzitter ter meende dat dit feit dezer geboorte dit spaarbankboekje wel waard is. De heer P. K. van Duyvenbode had hel aardiger gevonden dat het vooraf besloten was. Mij vroeg voorts wie over het bedrag ikan beschikken. De voorzitter zeide dat het boekje gesteld is op naam van den vader ten behoeve vin de dochter. In verband met den aankoop van domem gronden ten Zuiden van Katwijk aan Zee, werd door B. en W. voorgesteld van de drie op het uitbreidingsplan ontworpen toegangswegen van de Zuidstraat er twee te maken één loopende over de gemeente- werf welk terrein eigendom der gemeente is, eischt dus geen aankoop van grond, de tweede weg zal moeten loopeo over eigen dommen van de heeren J. P. Haasnoot en W. J. van der Horst, met welke eigenaren B. en W. hebben onderhandeld. Als gevolg daarvan stelden B. en W. voor met beiden een ruiling van grond aan te gaan en aan den heer Van der Horst voor den afbraak van opstallen enz. een vergoeding toe t« kennen van f 50. De heer P. van Duyvenbode waa van oor deel dat hier nog al iets over te zeggen viel, maar hij zou het beter achten dat de deu ren daarvoor werden gesloten. Aldus ge schiedde. Te halftwaalf werd de vergadering weder heropend. Door den heer Van Duyvenbode werd ge vraagd of de heer Van der Horst ook ver goeding krijgt voor do reeds vroeger afge broken schuur. De wethouder Ouwehand zeide dat deze schuur reeds voor den tijd afgebroken wa» en dus buiten de onderhandeling viel. De heer Parlevliet vraagt nog eenige in lichtingen die hem werden verstrekt. De heer Wouda motiveert zijn stem tegen Hij acht de doorbraak over het terrein van Haasnoot niet noodig. In stemming gebracht wordt het voorstel met op één na algemeens stemmen aange nomen (die van den heer Wouda). Door G. de Best Kzn. werd aangevraagd een terrein gemeentegrond te Katwijk aan Zee langs de Secretaris-Yarkevisserstraat, ten westen van liet terrein indertijd aange kocht door J. Dubbeldam, welke grond be stemd zal worden voor bouwterrein. B. en W. stellen voor den grond groot pl.m. 200 vierk. M. at te staan togen i 3.75 per vierk. M. onder de gebruikelijke voorwaarden en met de bepaling dat daarop twee woningen moeten worden gebouwd. Daarna werd besloten aan den aannepicr van den ombouw van de Leidsche Buiten school te Katwijk aan Zee voor opslagplaats van bouwmaterialen in huur at te staan circa 100 v. M. berm van de Duinoordstraat tegen een vergoeding van f50. Vervolgens kwam het voorstel van den heer J. van Duyn, tot wijziging van art. 9 van het Reglement van orde ter tafel, be- oogende te doen besluiten dat de raadsver gaderingen, die sinds vele jaren des voor- middags worden gehouden, voortaan des avonds zulten plaats hebben. De voorsteller bad in de vorige vergadering reeds te ken nen gegeven, waarom hij dit voorstel deed. Dit geschiedde tor wille van de leden die 's daags in loondienst zijn en door de raads vergadering hot werk moeten verzuimen, terwijl voor velen, die zaken drijven, over 't algemeen ook des avonds beter gemist kunnen worden. Door B. en W. was bij dit voorstel geen praeadvies gegeven, aangezien hun college daarover met overeenstemming dacht. De heer Van Duyn verdedigt het voorstel nader en merkt daarbij op dat dit reglement van orde in het leven is geroepen in 1856, teen waren het misschien alleen renteniers die lid van den Raad waren. Er zijn hu echter leden die 'sdaags moeten werken. De heer Meerburg is tegen het voorstel. Men is 's morgens het meest frisch, speciaal zij die 's daags hootdwerk hebben. De heer Grimbergen meent dat sleehls één lid van de avondzilting profileert dat is de heer Van Duyn zeil die buiten de ge meente werkt. Maar dat kan wel verande ren. Heeft hij zijn werk in de gemeente dan is het bezwaar vervallen. De heer Van der Bent ontkent dat alleen werknemers belang bij de avondzitting heb ben. Ook hij heeft er belang bij: Immers hij als patroon moei ook des daags dikwijls ver zuimen. De voorzitter stelt het voor en tegen nog eens legen elkander over. Een der bezwaren acht hij dat des avonds het secretarie-per soneel niet altijd beschikbaar is. Verder zou bezwaar kunnen zijn dat de vergadering niet voortgezet kon worden. Men zal dan toch den volgenden dag weer bijeen moeten komen. De heer Parlevliet vraagt of het juist daarom niet duurder voor de gemeente zal worden als men 's avonds vergadert wat uit de vergadering wordt ontkent. De heer Lodder merkt nog op dat de doc toren ook het avonduur het meest wen- schelijk achten wat dr. Huet;ng bevestigt. De voorzitter zou als het voorstel aan genomen wordt liever het aanvangsuur op haltacht bepalen, waarlegen de voorsteller, die zeven uur had genoemd geen bezwaar had. De heer IVouda verdedigt ook nog do avondvergaderingen waarna de voorsteller de verschillende bezwaren er legen nog eens tracht tc ontzenuwen. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 11 tegen -4 stemmen. Tegen stemden de heeren Meerburg, Kruit. Ouwehand en Dubbeldam. Ingevolge de nieuwe rekeningvoorschrif ten werd hel door B. en W. noodig geacht, dal eenige wijzigingen werden aangebracht in de verordeningen, regelende de samen stelling en den werkkring der Commissie voor de Gasfabriek; die op het beheer van de Gasfabriek en van de Instructie voor den directeur der fabriek. Het desbetreffende voorstel werd zonder hoofd, stemming aangenomen. In verband met de nieuwe motor- en rijwielwet dient, volgens mededeeling van B. en W.. art, 54 der Kalwijksche verorde ning op de Straatpolitie gewijzigd te wor den. zoodat deze zich aansluit bij de nieuwe wet. Achtereenvolgens zal tot geheele of gedeeltelijke sluiling van wegen voor tu-t verkeer met motorrijtuigen ot rijwielen moeten worden overgegaan B. en W, stel den naar aanleiding daarvan een wijziging voor in de verordening op de straatpolitic en stelden een besluit voor tot geheele of gedeeltelijke sluiting van wegen voor heit verkeer met aile motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Deze voorstellen werden mede zonder hoofd, stemming aangenomen evenals hst voorstel van B. en W. een wijziging aan te brengen in de begrooting voor het jaar 1927 Daarna kwam de voorloopige 'vaststelling van de bggrooting 1928 voor de bedrijven: electriciteit, grond, gas, waterleiding en vleeschkeuring, alsmede die voor de ge meente, aan de orde gestéld, waarvoor ech ter de vergadering werd verdaagd tot 's mid dags halfdrie, HAARLEMMERMEER. Vleesch vergiftiging. In een zevental gezinnen te Nieuw-Ven- nep in Haarlemmermeer hebben zich ziekte verschijnselen van vrij ernstigen aard voorgedaan na het gebruik van ongekeurd en voor de consumptie ondeugdelijk vleesch. De slager J., die eerst zelf van hel vleesch had gebruikt en het daarna had verkocht, js met een van zijn huisgenooten ook ziek geworden. De ambtenaren- van den Keuringsdienst, bijgestaan door de gemeemte-politie, hebben een nauwgezet onderzoek ingesteld. Hedenmorgen viel in den toestand der patiënten eenige vooruitgang te consta- teeren. Bedankt Ds. J. IV. Esselink, Gerei, predikant tc Eindhoven, beeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Hoofddorp bedankt. Terwijl de heer d. L. met paard en wagen op den Hoofdweg te Nieuwvennep alhier reed, schrok plotseling het paard voor het langs den weg geplaatste houten gevaarte, dat dienst deed voor het vervoer van den te leggen telefoonkabel. Het dier sloeg op hol en rende in razende vaart verder tot ten slotte het gerij tegen een telo/oonpaal botste en tot staan werd ge bracht. v. d. L. werd van den wagen geslin gerd en wist zich niet dan met groote nog een eindje op de been te houden. De ontboden geneesheer constateerde, dat eenige ribben waren gekneusd. Tot sub-correspondent voor de arbeids bemiddeling in Haarlemmermeer is be noemd de heer J. Tijssen Sr., wonende te Zwanenburg nabij Halfweg alhier. Vooral Zaterdagavond was het bezoek aan den Bazar, die in een paar lokalen van de oude openbare school te Hoofddorp werd gehouden ten bate van de arbeiders-muziek- veroeniging „Opwaarts" aldaar, overweldi gend. Als het dezen avond een beetje min der druk was geweest, zou het misschien met den verkoop van een en ander nog beter geloopen zijn, want het gedrang was soms zoo groot, dal er bijna geen gelegen heid was om een en ander op z'n gemak te bezichtigen. Toch heerschte er ovep 't alge meen een gezellige drukte en kan het be stuur der vereenlging" .Opwaarts," tevreden zijn over het behaald succes. Er werden goede zaken gemaakt, zoodat de tinancieete resultaten bevredigend waren en het met den Bazar booogde doel althans voor een groot gedeelte werd bereikt. Het bestuur van de tooneelvereenl- ging „Gezellig samenzijn", is weder ijverig in de weer om honderden kinderen in de Beurs te Hoofddorp ook dit jaar een prettig St.-Nicolaastcest te bereiden. HILLEGOM. Aanbesteding. Door architect Leen Tol Jr. van Lisse is voor de N.V. van Zanten Co.'s Bloem bollen bedrijf te Hillcgom aanbesteed do uitbreiding van de bedrijfsgebouwe-n, met den volgenden uitslag: Maatsch. Enca Noordwijk f 70.780 massa, schilderwerk f 2000; T. Abma biljet niet geldig; J. P. Kopen, Enkhuizen f 7-1.350, biljet niet gel dig Joh. A. Kneteman, Oegstgecst f 70.045 massa, zonder schilderwerk f 73.435; W. de Vos, Nieuw-Vennep f 66.780 massa, schil derwerk f2260; Gebr. v. d. Da, Sassenheim f 72.400 massa, schilderwerk f2000; E. Schryt, Hillegom f 87.600: Gebr. Ransdorp Haarlem f 73.848, schilderwerk f 1367; N. V. Beton-Maatsch., Gouda f 83.600; H. v. d. Wiel, Den Haag, f 83.333, schilderwerk f 1876; Joh, Kraay, Haarlem f 74.800, schil derwerk f2000; Hogervorst, Alkmaar f 76.000, schilderwerk f 1500; H. Kaan, Gro ningen 169.800, zonder schilderw. f67.750; Jao Amerika, Groningen f65.780, schilder werk f2000 meer; Smulders, Breda f78.000, schilderwerk f2800; Joh. Serener, Hillegom f70173, zonder schilderwerk f68.173; J. R V. d Veer, Den Haag, f74.890, schilder werk f2000; Bouwbedr. Neuteboom, Haar lem, f82.517, schilderwerk f3000; M. Kool, Warmond, biljet niet geldig; Schiphorst, Haarlem, f74.157, schilderwerk f1935; Wit kamp van Geit, Rijswijk, f72.900, schilderw. f2800: Venhoven en Evers, Heemstede, f74.941, schilderwerk 12325; J. Wittebrood, Bramster, f71.500, schilderwerk 12500; J. H. van Wagen, Spaarndam, f77.599; A. C. F. Moerenburg, Oisterwijk f "77.000, schilderwerk f 2800; Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 70 990. schilderwerk f 1628; Gebr. Oostrom, Warmond, f81.000, schil derwerk f2000; Ph. Haring. Schipluiden. f77.200, schilderwerk [2600. P. Bot, Heer- hugowaard, f70 600, schilderwerk f 1700; M. I. Tramp, Overveen (79 977. schilder werk f2900; Timmerbedrijf Nijman, Hill e- RECLAME. tL Vraaitt Uwen bakker. «om, f 75.650, schilderwerk f 2990; van Wa- gehirigeli en Rietveld, Bentveld, f73.499; schilderwerk f1953; Vergunst Daudey en Co., Lisse f72850, schilderwerk f2000; C. J. Kiebert, Sassenheim f71.520, schilder werk f 1600. De begrooting was f 66.875, over ds gun ning wordt later beslist. De heer D. BoddeOs, die benoemd is tot notaris ter standplaats alhier, was in Schiedam notaris sinds 1912. Hij 19 54 jaar oud en iB te Schiedam wethouder en raads lid vanwege de A. R. Partij. Een man uit Amsterdam, die achter eeh vrachtauto vandaan kwam en naar vo ren loopen wilde, is op het Houtplein door een passeerende outo aangereden, zonder dat de chauffeur er iels aan kon doen. De aangeredene werd in het politiebureau bin nengedragen, waar de'ontboden geneesheer een lichte hersenschudding constateerde. De man is per ziekenauto naar een zieken huis in Amsterdam gebracht De fooneelvereeniging „Hilo", welke onlangs „Aan Flarden" heeft opgevoerd, heeft nu in studie genomen „De Klimgeit", het vrooüjke spel van Joh. Broedelet. Hei Schouwtooneel heeft dit stuk meer dan 100 maal opgevoerd. De hoofdrollen zijn in han den van mevrouw Paling eo van den heer R. Tol. Voor de sfoffeering van de nieuwe Geref. Kerk is een comité gevormd, dat be staat uit de dames van Herksen, van der Schuur, G. Telkamp, E. Veldhuyzen van Zanten, van der Hoogt, R. Somsen en S. van der Bent. Zeer veel is reeds voor de stoffee ring der nieuwe kerk toegezegd of geschon ken, maar veel ontbreekt er niettemin nog. Men hoopt de kerk einde van dit jaar in ge bruik te nemen. NOORDWUKERHOUT. In café „De Zwaan" kwam onder lei ding van kapelaan Wolff een groot aantal belangstellenden bijeen, om te komen tot oprichting eener R.-K. Middenstandsveree- niging. De heer Chr. Jansen, R.-K. propagandist, hield een zakelijke uiteenzetting over de organisatie van den middenstand, met het resultaat, dat een dergelijke vereeniging alhier werd opgericht met voorloopig 27 leden. In een volgende vergadering zat een be stuur gekozen worden. In café „v. d. Berg" vergaderde de R.-K. land- en tuinbouwarbeidersver. „St. Deus Dedit", onder leiding van het hoofd bestuurslid Salman: Met algemeene stem men werd besloten om tegen 1 Dec. a.s. het thans geldende contract voor de bollen streek op te zeggen in verband met den eisch van den vrijen Zaterdagmiddag. De aftredende bestuursleden werden op één na herkozen. In plaats van J. v. d. Putten werd gekozen H. Looyenstein. Na afloop had een verloting plaats van kleeren en sigaren. In „De Gemeentewoning" had Vrij dagavond een uitvoering plaata van de Chr. Jonge], vereen. „Timotheüs". De voor zitter opende met gebed, waarna de heer J. van Zuylen een referaat hield over: „De evangelisatie in België en Vlaanderen. Verschillende jongelui droegen gedichten voor of hielden een voordracht over een eigen gemaakt opstel. Dit alles werd afge wisseld door muziek. Er waren veel belang stellenden. De auto-racebaan in 't Langevcld ia thans voor goed van d-e baan. De aange kochte, nitgestreikte terreinen zullen in bollenland worden herschapen. Onder de kinderen heerscht niet al leen de mazelen, doch ook kwamen in de afgeloopen week vier gevallen van rood vonk voor. RIJNSBURG. Een rénnie van ond-lotelingen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat de 28 lolelingen uit deze gemeente van de lichting 1893, dus geboren in 1873, alten nog in loven zijn. Het meerendeel dezer lote- lingen, alhier woonachtig, heeft het contact met de overigen hersteld en besloten een onderlinge feestelijke bijeenkomst te hou den. Van enkele der naar elders vertrokke nen waaronder ook behoort ds. Dagevos werd reeds toezegging ontvangen, dat zij aan deze réunie zullen deelnemen. 1129 BELGIE. Feesten te Antwerpen. Te Antwerpen zijn feesten gevierd naar aanleiding van uitbreidingen. Minister Jas- par hield daarbij een rede. Hij zeide o. a.: De haven van Antwerpen is één der voor naamste factoren van ons bestaan. Al wat Antwerpen raakt, treft ons; al wat de-ha venstad versterkt, maakt ons grooler. Het land vergist zich daar niet in. Wanneer zijn betrekkingen met de zee of hel „Ilinler- land" op het spel staan, is het een eensge zind volk. zonder onderscheid van rassen of klassen, dat opstaat en steeds zal opstaan om zonder zwakheid en zonder falen de hei lige rechten op te eischen, die het steeds put uil de verdragen en de onvergelijkelijke plaats, die deze haven inneemt onder de machtigste scheppingskrachten van den rijkdom en de beschaving der wereld. Later verklaarde Jaspar nog, naar aan leiding van het financieel herstel, dat hij voelde, dat de last van het land verlicht moest worden, dat men het vrijer adem moest laten halen. DUITSCHLAND. Mars en Stresemann naar Weenen Reds von Hergt Arbeidsconflicten. Mare en Stresemann zijn Zaterdagav. naar Weenen vertrokken. Mare verklaarde voor zijn vertrek, dat hij en Stresemann veel waarde hechten aan het onderhouden van persoonlijke betrekkingen met de Oostenrijk- l RECLAME. Slapte en hoofdpijnen in deze maanden zijn meestal het gevolg van kallcgebrek in het lichaam der moeder. De groei van het verwachte kind eiccht veel kalk en kalkgebrek berooft niet alleen de moeder van haar jeugd en kracht, maar heeft ook verzwakking van baby ten ge volge. Neem extra kalk tot U met Kalzan, het Kalkvoedsel, en bescherm zoodoende de gezondheid van Uzelf en baby. Kalzan i$ verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. k 1,25 en ƒ2,25 per verp. (45 en 90 tabL). 1158 sche staatslieden. Groote politieke bespre kingen zullen bij deze gelegenheid niet wor den gevoerd. Aangezien te Berlin dringend werk te ver richten is, zullen de rijkskanselier en Stre semann spoedig weer naar Berlijn teru^ keeren. Vermoedelijk zal tijdens 't verblijf te Weenen over het ontwerp voor de in voering van een uniform wetboek van straf recht worden gesproken. Waarschijnlijk zal do invoering van hetzelfde strafrecht m Duitschland en Oostenrijk Epoedig z|jn beslag kragen. De „Redchpost" schrift: „In dr. Marx en Stresemann begroet Oostenrijk de leidende staatslieden uit het groote broederland, waar mede de volksgemeenschap en het gemeen schappelijk lot het verbinden. Mare heef! zich als leider van de centrumspartij ge houden aan de lijn, welke na3r het herstel leidde. Als leider van de buiteDlandsche politiek heeft Stresemann zich tegen alle omstan digheden opgewassen betoond tegen zijn zware taak. Stresemann betrad in het jaac met het vredesoffensief, in 1925, den weg, welke tenslotte leidde naar Locarno en de intrede in den Volkenbond. Nog steeds be staat bij de vroegere tegenstanders een oorlogsmentaliteit, nog steeds bestaat de R ij nlandb ©zetting, doch er is een geweldige vooruitgang waar te nemen in de jaren van 1924 tot 1927 onder Stresemann's lei ding van de buitenlandsche politiek. In een Doitsch-nationale verkiezingsver gadering te Mainz heeft dr. Hergt, de r|jksminister van justitie, verzekerd, dat zyn partij loyaal aan de buitenlandsche politiek zal medewerken. Zij wil de aangegane ver plichtingen nakomen, maar tevens de Duitsche belangen behartigen en op de in aanmerking komende gebieden een heraening voorbe reiden. De minister verklaarde voorts, dat de huidige regeering met het scboolontwerp zal staan of vallen. De loop der onder handelingen over dit ontwerp geeft echter reden tot optimisme. Van instelling van een nationalen feestdag zal pas sprake kunnen zijn, als alle bezette streken ontruimd z|jn. In de vlagkwestie zag de minister voors bands geen kans voor een oplossing. De rijksminister van Arbeid heeft de "uit-» spraak van het scheidsgerecht om een loons- verhooging van 10 pet. vast te stellen voor de West-Duitsche kanaal scheepvaart, niet bindend verklaard. De werknemers hebben hierop het werk neergelegd. Zij weigeren zelfs, naar van werkgeverszijde wordt mee gedeeld, het lossen van schepen met levens-t middelen. Het verkeer op het Dortmund— Emskanaal ligt tot aan Ems geheel stil. De tegenwoordige loonovereenkomst loopt tot 31 December. Daar de onderhandelingen tot bijlegging van het conflict iff de Duitsche sigaren- industrie tot nu toe geen enkel resultaat hebben opgeleverd, houdt men rekening met een uitsluiting van alle Duitsche sigaren- arbeiders, ongeveer 120.000 in aantal. Nadat de Berlijnsche metaalvormers met overweldigende meerderheid van stemmen' besloten hebben de slaking te proclameeren, vreest men dat hun voorbeeld door de draaiers en instrumentmakers zal worden gevolgd. Heden zullen de laatste onderhan delingen plaats vinden. De vormers, dia reeds tot de staking hebben besloten, zullen, alvorens den arbeid neer te leggen, het re< sultaat van deze onderhandelingen afwacht ten. FRANKRIJK. Overeenstemming met Amerika. Toen hij het Elysée verliet, deelde Bo- kanowski mee, dat de Fransch-Amerikaan- sche onderhandelingen over de douaneta rieven tot algemeene tevredenheid zijn afgeloopen en dat het desbetreffende decreet binnenkort zal verschijnen. ROEMENIE. Het proces Manoilesco. Da krijgsraad heeft het slot der ver klaringen van Manoilescu gehoord. Be klaagde verzekerde, dat hij stoeds aan de zijde van het koninklijke huis geslaan heeft en nooit het volk tot oproer heeft willen be wogen. De actie, die hem ten laste gelegd wordt, bestaat enkel in het beleggen van samenkomsten van politici, waardoor ge*n schade ontstaan is voor de belangen van het land. Zijn reis naar Parijs gold de re geling van persoonlijke aangelegenheden De brieven van Prins Carol zou hij slechts meegenomen hebben als een bijzaak. Naar Parijs nam hij slechls een particulieren brief van Jorga mee, waarin Carol wordt aan gezet zijn houding in te richten naar zijn verklaringen van 31 Juli. Bij de verhooren hebben de getuigen verklaard, da prins Carol gezegd heeft al leen met instemming van alle partijen te willen terugkomen Maniu. de leider der hoerenparlij, verklaarde niet te gelooven, dat Manoilescu een revolutionnair is. Pe verdedigers eischten dat prins Carol, Slirbef 2—1 j

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2