GEBRADEN HAANTJES GANZENBORST. ARDATH VIRGINIA 222 10 VOOR \2kc j, AGENDA. C. G. SMIT, Steenstraat 49 LEIDSCHE SCHOUWBURG. UIT DE RIJNSTREEK. RECHTZAKEN. INGEZONGEN. WETENSCHAPPEN. BUITENLAND. Eindelijk IOG°l0kwaliteit Vrijdag. Nulsjebc/uw: Nooit-Meer-Oorlojï-Federatie. Herdenking Wapenstilstandsdag. Spr. mr. dr H. Fortuin. 8 uur. Stadszaal. L.E.E.R.T. Van 1012, 2 halfzes en 711 uur. Schouwburg: Leidsche Kunstkring voor 'Allen. Raden Mas Jodjana. 81/* uur. Zaterdag. Leidsche Schouwburg* Litteris Sacrum „Vadertje Langbeen". Halfacht nam. Oud-Hortuszicht: Aspiranten-feestavond „Nieuw-Brunhilde". 7 1/4? uur nam. Graanbeurs. Uitvoering met bal. 8 uur. Stadszaal (foyer): Soirée dansante „Brünhilde". Nam halfnegen. Stadszaal: L.E.E.R.T. Van 2halfzes en 7—11 uur. Katwijk-aan-Zee, Gemeentezaal: Muziek en voordrachten. 8 uur. Zondag. Leidsche Schouwburg: Het Amsterdamsch Tooneel. „De Koopman van Venetië". 8 uur. Volksgebouw: Instituut voor Arb. Ont wikkeling. Declamatie 10 1/4 uur v.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7. Nov. tot en met Zondag 13 November waargenomen door de apotheek van den heer W. Pclle, Kort Rapenburg 12, telefoon 591. RECLAME. Steeds voorhanden bij 1047 Vondel'8 trenrspel „Joseph in Dothan". Vondels treurspelen, geheel geschoeid op vorm, bouw en opzet der klassieken uit do Griekschc en Romeinsche tooneelwercld, alhoewel Nederland's prins der dichters zich toch telkens, zoo noodig, wist los le maken van een slaafsch volgen, zijn veelal meer berekend op „het woord" dan op „het gebeuren." Weliswaar werd „het woord" een „vertoonen" met behulp van plastiek, kleur en toonkunst, doch waar „het woord" zoo n voorname plaats inneemt, blijft Vondel's drama te vaak een levende schilderij, dat ongetwijfeld hoogelijk waardeering verdient door zijn scherpe visie en rake typeering, maar mist de actie van ons hedendaagsch tocneel. Vondel's Spelen behooren o. i. thans te zeer tot de litteratuur, ook door den versbouw als anderszins, waarvan de spierkracht en zeggenskrachI. door „vertoo nen" te veel verliest in verhouding tot een aandachtig „lezen". Wij voor ons aarzelen daarom niet als onze meening uit te spre ken, dat Vondel, bij het hedendaagsche pu bliek le zeer in hel vergeetboek geraakt, geen dienst wordt bewezen door hem ten tooneele te brengen. Vondel's schoonheid zal eerder door declamatie het „groote pu bliek" opnieuw kunnen worden toegevoerd en eerst dan, wanneer zijn taal en schilde ring weer zijn geworden gemeengoed van breedere lagen onzer huidige Nedorlandsche samenleving eerst dan zal Vondel weer spreken tot ons volk, zooals zijn verdien sten hem recht geven. Thans is voor een te exclusief deel van het publiek Vondel bron van looneel-schoonheid geworden. Wij meenden dit ter inleiding vooraf le moeten doen gaan. Wanneer bij Vondel nog „actie" in groole male wordt aangetroffen, dan zeker in de Gijsbrechl en in Joseph in Dothan, alhoe wel dit laatste toch een uitvloeisel is van de inspiratie, over Vondel gekomen bij het zien van een schilderij van Pinas: het too- nen van Joseph's bloedige rok aan Jacob. Ook de reden dat juist deze twee tot de po pulairste Vondel-werken behooren? In zoo verre mocht deze keus van een Vondel- spel dus nog wel gelukkig worden gpnoemd. Joseph in Dothan behoort tot de Joseph- trilogie van Vondel met Joseph in Egypie en Vondel's vertaling van de Groot's Sofompaneas, waarvan L. Simons in zijn Vondel's dramatiek zegt: Voor den dichter was de geheele Joseph-geschiedcms een voorspel van de vervolging, waaraan Jezus zou blootstaan en daarom stelde hij hem in beide stukken onder de bijzondere bewaking van een rei van „Engelen". Hierin is Vondel zijn onder-invloed-staan van Seneca te boven en heeft hij zelfs zich al grootendeels losgemaakt van Vergi- liaansche rhetorick, ook al heeft deze Ro meinsche dichter hem nog geïnspireerd, zooals b.v. blijkt uit het feit. dat als mollo geldt een Vergilius-regel (Gporgica II 49(5). 't Is een symbolische waarschuwing aan de verdeelde Christenheid hne droomde Vondel als ideaal deze te herstellen. Van daar ook zijn uitroep in de opdracht aan den Heere Joachim van Wickevort: „O hel- sehe razernij van burgerlijke tweedracht, wat al kwaad hebt gij gebrouwen 1*' Gebonden aan de bepropfde begrippen van „eenheid van tijd en eenheid van plaats' speelt het gebeuren van den verkoop van Joseph zich af in een termijn van 's mor gens tot den middag. De ruwe Levi en Simeon ziet men eerst, tegen den zich aan vankelijk verzettenden maar niet krachtig genoeg zijnden Ruben in. besluiten tot Jo seph's dood doch tenslotte hem als slaaf verknopen aan een „vrachlmeester". trek kende naar Egvpte-land zulks door toedoen van den zwakken Judas, die zoo Joseph's dood tenminste afwendt. Tot spijt van Ruben, die gedacht had Jo seph uit den put te kunnen redden en het treurspel eindigt met de bekende strophen, die op zich zelf reeds een tragedie in zich bevatten „Och, de ouders leelen 't kind, en maken 't groot met smart, Het kleene treedt op 't kleed; de groote treön op 't hart". Het is met groolen eerbied en innige toe wijding, dat vertolkers van Vondel den dich ter moeten benaderen. Dat is eerste eisch. In dit opzicht kunnen soms dilettanten nog wel eens iets voor hebben op het beroeps- tooneel in zulke gevallen. En ongetwijfeld meenden we le mogen constateeren, dat de leden der tooneelisten der Maria-Congre- galie (Mon. Père) alhier, die ter eere van het 3e eeuwfeest van de II. Aloysius Con- zaga voor het eerst naar buiten traden in deze Vondel-vertolking den prins der dich ters ook met deze gevoelens bezield, bena derd hebben. Doch daarnevens zijn toch ook nog noodig groote, bijzonder groote tooneel- capaciteiten en, het spijt ons te moeten zeg gen, daaraan haperde het nog ten eenen- male. De verzen zaten er over het alge heel goed in, slechts zelden haperde het even, maar gemist werd de kracht om ze in tooneelaclie over het voetlicht te brengen, waardoor niet veel meer dan een rhetorisch opzeggen werd bereikt. Helaas nog ontsierd door een Leidsch dialect. Het ergste was dit wel met Joseph het geval. Tooneclopstelling, opkpmen en afgaan waren daarnevens verre van onberispelijk. Eén nieuwigheid was er echler bij deze opvoering. De reizangen der Engelen wer den niet gezegd, maar gezongen, zooals dat vroeger ook bij het oud-Grieksche tooneel plaats had. De nieuwigheid was dus eigen lijk een terugkeer tot het oude. Door den heer W. P. H. Jansen Pr. was daarvoor de muziek gecomponeerd. Niet in vaste, geregelde maat doch in afwisselend rhythmus, waarbij de tekst hoofdzaak bleef. Dit heeft ons ten zeerste voldaan, te meer, waar het koor vocaal goed was, niettegen staande de melodieën ietwat monotoon moesten worden. Alles bij elkaar genomen heeft deze Von del-uitvoering: geen winst opgeleverd. De schouwburg was goed bezet. Ook onze burgemeester en zijn echtgenoote waren aanwezig. BODEGRAVEN. In den loop der maand October zijn ingevolge de Vleeschkeuringswet ter keu ring aangegeven: 145 koeien, 82 varkens, 117 graskalveren, 560 nuchtere kalveren, 6 geiten en 4 schapen, daarvan werden ge slacht aan het gemeentelijk slachthuis: 139 koeien, 66 varkens, 7 geiten 4 schapen, 560 nuchtere kalveren en 121 graskalveren. Woensdagavond draaide voor den Bui tengewonen Vrijwilligen Landstorm de be kende „Landstorm-film". De zaal van hotel Van Haaften was vrij goed gevuld. Op het podium hndden behalve verschillende leden van den B. V. L. en het bestuur der afd., plaats genomen de plaatselijke Landstorm- commissie, o.w. de burgemeester, de ge meentesecretaris en enkele particulieren. De voorzitter, dr. Beye, sprak een kort openings woord, waarin hij o.a. den adviseur, luit. Van Pelt, welkom heette. Direct begon nu de filmvertooning. De secretaris, de heer Van der Veer, reikte in de pauzes de prijzen uit, die in de gehou den wedstrijden werden gewonnen. Onze plaatsgenoot, de heer P. Maas kant, hield voor de Chr. Jongel.vereen. „Ti- motheus" een rede over de „Zending onder de Batakkers". Voor deze rede was veel be langstelling. De vergaderzaal van de Ver- hoeff Rollmanschoo! was geheel gevuld. Spr. behandelde het Bijbelwoord: „Wentel dezen steen van het Graf", dat Jezus spreekt bij de opwekking van Lazarus. Daaraan ont leende hij een zendingsbevel, het wegnemen van den steen van het heidendom. Dat deed de Rijnsche zending, toen zij het ge weldige werk begon van zending te drijven onder de animistische, bloeddorstige Batak kers, de omwonenden van het Toba-mccr in Sumatra. Op fijne wijze toekende spr de moeiten van het werk om daarna te behan delen de verbluffende resultaten. Dit meest woeste volk van Indië, koppensnellers als geen ander, werd zoo goed als geheel ge kerstend. Zoo zegende God! De boeiende rede vond een aandachtig gehoor. Een col lecte voor de zending bracht ruim f 60 op. Enkele leden der Geref. Kerk alhier sympathiseeren met de z.g. groep in „Her steld Verband". Hoewel zij daarbij niet zijn aangesloten traden toch verleden jaar en kele predikanten dier richting voor hen op. Dezen winter zal deze actie blijkbaar wor den voortgezet. Hedenavond zal als eerste spreker optreden ds. .1. C. Aalders van Am sterdam, in hel zaaltje der Darbisten in de Willemstraat. Op een laten avond zag een der com miezen in de buurtschc l)e Meye licht in een schuur. Dat wekte zijn wantrouwen, hetwelk nog versterkt werd, toen hij, door een kiertje glurend, zag, dat een koe werd geslacht. Onmiddellijk ging de man verster king halen en zoo, onder geleide van een rijksveldwachter, deden de commiezen een inval. De koopman T. bleek bezig met het slachten van een niet-aangegeven koe. Voor 4 verschillende overredingen werd de man verbaliseerd. KOUDEKERK. De Anti-Revol. Kiesvereeniging zal ook in dezen winter een viertal vergaderin gen houden en wel op den tweeden Maan dag van November. December, Januari en Februari. A.s. Maandag zal de heer C. van Leeuwen Hz. het onderwerp inleiden: „Ons partijleven!" B. en W. onzer gemeente hebben in hun vergadering van Woensdag j.l. besloten, nu de aannemer van de wegbestrating hnl werk niet voltooit, dit in eigen beheer af te werken. DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. Nieuwe deskundigen benoemd. Prof. dr. E. D. Wiersma, hoogleeraar ïn de psychiatrie te Groningen, en dr. J. G. Schnitzler, specialist in zenuwziekten te Arnhem, zjjn benoemd tot deskundigen ter instelling van een onderzoek naar de be- trouwbaarheid van mej. de wed. Haverman, ééD der getuigen in de bekende zaak van den dubbelen moord te Culemborg. DE MALVERSATIES Bil DE HOLL. HANDELSBANK TE HAARLEM. Drie jaar geSischt. Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde gisteren de zaak in hooger beroep tegen den heer J. S directeur der Hollanü- sche Handelsbank te Haarlem, die door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld is we gens valschheid in geschrifte en terzake van twee verduisteringen tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het O. M., dat drie jaar had geêischt, had hooger beroep aangeteekend. Aan ver dachte was ten laste gelegd, dat hij reke ning-courantboeken over 1924 valschelijk heeil opgemaakt. Vervolgens dat hij ver schillende recepissen van obligaties zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. In de derde plaats werd hem ten laste gelegd dal hij de balans per 31 December 1924 heeft opgemaakt, althans doen op maken. en onderteekend. aangevende een post debiteuren ad f 1.903.897.89, waarvan hij wist dat het in strijd met de werkelijk heid was. Het getuigenverhoor liep hoofdzakelijk over de valschelijk gemaakte boekingen. Door den accountant, den heer Klijnveld werden daarbij, als geluige-deskundige, ver schillende inlichtingen omtrent de boekin gen verstrekt, waaruit bleek, dat belang rijke posten, o a een post van f 34.000 door verdachte te veel was gedebiteerd, zonder dat daarvoor eenige reden bestond. Na het getuigenverhoor, waarbij ver dachte, evenals in eersten aanleg, hekend had verschillende valsche overboekingen te hebben gedaan, nam de advocaat-generaal, mr. Bauduin, zijn requisitoir. Spreker vroeg vernietiging van het von nis van de Haarlemsche Rechtbank en op nieuw rechtdoende, veroordeeling van ver dachte terzake van valschheid in geschrifte en van verduistering (tweemaal gepleegd) tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De raadsman van verdachte, mr. A. Bmeh uit Haarlem, maakte verschillende juridische bezwaren tegen de dagvaarding. Over 14 dagen zal het I-Iof arrest wijzen. DOOD DOOR SCHULD. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gistermorgen terecht een 29-jarige Amster dammer, die op 17 .Tuli 1.1. met zijn auto in Hiliegom gereden had met een 80 kilometer vaart Hij had ook aan den verkeerden kant van den weg gereden, waarbij hij een 12-jarig meisje aanreed, dat een hersen schudding en een heenbreuk bekwam. Tengevolge van deze aanrijding had hij de macht over zijn sluur verloren, was de auto tegen rioolbuizen gereden, over den kop geslagen, waardoor een inzittende dame gedood werd. De officier van justitie achtte het bewijs van dood door schuil bewezen en eischte vier maanden hechte nis. Verdediger vroeg vrijspraak. BLOEMBOLLEN-DIEFSTAL. De officier van justitie bij de Haarlem sche rechtbank eischte tegen een vroegeren bewoner van Lisse wegens aldaar gepleeg- den diefstal van bloembollen Ier waarde van f 180 zes maanden gevangenisstraf. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordl niet teruggegeven. HET GEMEENTELIK WAS-BUREAU. Even enige opmerkingen naar aanleiding van het door de heer Lips geschrevene. Ik heb in mijn ingezonden stuk van 8 Nov. niet beweerd, dat hat heirleger van particuliere wasserijen moet worden weg gevaagd om plaats te maken voor het Gem.- V'asbureau. Ik heb alleen betoogd, dat een ver gelijking met andere gemeentelike bedrijven een dwaasheid is, zolang deze toestand nog bestaat. De heer Lips kan het hcdrieglike van deze vergelijking niet weerleggen en draait nu om de zaak heen! Voorts vergist hij zich als hij meent, dat deze overheidsbemoeiing niet bedoeld zou zijn voor onderwijzers- en andere amb- tenaarsvronwen. Ik heb mij daarvan ver gewist alvorens van het Gem.-Wasb. gebruik te maken. Deze instelling staat wel degelik open voor iedere huisvrouw. Trouwens zolang dit bureau nog enige winst afwerpt en dus geen sent uit de gemeente kas vordert, behoeft niemand enig ge wetensbezwaar te hebben - tegen gebruik making van deze gemeentelike bemiddeling. De mededeling, dat het Gem.-Wasb. niet zelf het wasgoed behandelt, maar dit over de particuliere wasserijen verdeelt, is voor mi! geen nieuws. Ik heb dit altijd wel ge weten. De „illusie", waarop de heer Lips doelt, is in mijn schrijven nergens te vinden. De heer Lips leze voortaan nauwkeuriger en stelle zich beter op de hoogte, alvoreni de pen op te nemen! Hij kan zich dan voor „grappige vergissingen" hoeden. J. C. TJALSMA—VOS. DE NOBELPRIJS VOOR PHYSICA. De academie van wetenschappen le Stock holm besloot den Nobelprijs voor 1927 voor physica gelijkelijk tusschen de professoren Arthur If Somp=on (Chicago) en Charles Thomas Ries Wilson (Cambridge) te ver- deelen. DE ALGEMEENE TOESTAND. W apenslilstandsdag. Heden, elf November, is het wapenstil standsdag. Deze wordt algemeen op be kende wijze herdacht, 't Is allereerst een herdenking der gevallen slachtoffers. Als dat geen propaganda is voor den vrede... LUXEMBURG. Da linantieele verhoudingen met Duitschland. In de Kamer verklaarde minister Beek, dat Duitschland aan Luxemburg een oorlogs schadevergoeding van 8 millioen Mark toege wezen heeft, waarvan 2 millioen onmiddel lijk betaald zullen worden. Dit beteekent echter niet, dat Luxemburg de contra-vordb- ring erkent van c.a. 90 millioen Mark, die Duitschland ingediend heeft wegens de op zegging, vóór den termijn, van de spoorweg- overeenkomst van 1902. Het is nog niet duidelijk hob men deze lastige kwestie rege len zal. DUITSCHLAND. Tegen Russische propaganda. Rote Fafone heeft er aanmerking op ge maakt, dat eenige Russische gedelegeer den, die verhuisvergunning van vier da gen in Duitschland- hadden gekregen, geen verlenging konden bekomen. Duitschland had een verzoek van de Russische regee ring ontvangen, om hun verblijf le verlen gen, om hen in staat te stellen een onder- zeek in te stellen naar de levensomstandig heden der arbeiders in Duitschland. Dit verzoek werd geweigerd, omdat het agitato rische oogmerk duidelijk scheen en omdat Rusland herhaaldelijk aan personen, die om zuiver economische doeleinden toegelaten ■wenschten te worden, den toegang gewei gerd had. FRANKRIJK. Actie tegen de Action franpaise De begrooting voor de ver woeste gebieden. Uit Parijs verneemt de „Daily Tel.", dat ondanks het verbod de Action franpaise toch gelezen wordt en bij den uitgang der kerken 's Zondags openlijk verkocht. Daarom heeft de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Dubois, in alle kerken der Parij- sche diocesse Zondag een brief doen voor lezen, waarin hij de geloovigen aanmaant het le'zen van dit blad te staken, en zegt, dat zij, die hierin volharden, zullen worden be schouwd als „openbare zondaars en als zoo danig worden beschouwd". Dat beteekent, dat zij zullen worden uitgesloten van de H. Communie en de absolutie en dat iedere priester, die hun welbewust toch het sacra ment toedient. ernstig schuldig zal zijn. Zij kunnen niet lid zijn van een godsdienstige vereemging, niet kerkelijk huwen of een kerkelijke begrafenis krijgen. De Kamer heeft de begrooting voor de ver woeste gewesten aangenomen. Bij de bespre king deelde Tardieu mee, dat 90 pCt. van de broeikassen en 67 pCt. van de woningen her steld is; van de fabrieken is 88 pCl, van de openbare gebouwen 76 pCt., van de wegen 94 pCt. en van de waterwegen 94 pCt. her steld Hij gaf zijn tevredenheid te kennen een deTgelijk beeld te kunnen ophangen van den toestand. 10 jaar na den oorlog, ondanks de onvoorziene moeilijkheden. ENGELAND. Mededeelingen is het Lager huis Nood in de mijnin dustrie. Churchill deelde in het Lagerhuis mee, dat er thans overeenkomsten ohderleekend zijn voor de consolidatie van alle geallieerde oorlogsschulden aan Engeland, behalve in liet geval van Rusland, en dat er regelingen getroffen zijn voor de terugbetaling met rente van alle. herstelleeningen, behalve voor Armenia, dat nu een deel vormt van de sovjel-Unie en Oostenrijk, waarvan de terug betaling 20 jaar uitgesteld is in verband met de VolKenbondsleening. Churchill deelde voorls mee, dat hij het rapport van jockey club over de wedbelas- ting en het toelaten van den totalisator aan de regeering had meegedeeld. Deze zou zelf geen ontwerp indienen, maar indien één der leden met een initiatief ontwerp zou komen, zou de regeering de aanneming trachten te vergemakkelijken. Neville Chamberlain zeide, dat hij uit de hem ter beschikking slaande fondsen geen uitbreiding van het aantal bedden in open bare ziekenhuizen kon bekostigen; de zie kenhuizen hadden echter uit particuliere gif ten eu legaten er geen noemenswaardig tekort bestond. Voorts werd hem gevraagd of hij kon mee- deelen welke maatregelen genomen zouden worden tegen den invoer van geconden seerde ondermelk uit Nederland. Chamber lain antwoordde, dal in Nederland een on derzoek was ingesteld naar de productie van deze melk en dat hij overwoog op welke wijze de resultaten van dit onderzoek aan de leden meegedeeld zouden kunnen worden en welke maatregelen zouden moeten wor den voorgesteld. Volgens een mededeeling van Joynson Hicks waren er alleen in Londen tusschen 1 Januari en 30 September 1066 auto's en motorfietsen gestolen. Baldwin zeide ten slotte, dat hij de oppo sitie gelegenheid zou geven om a.s. Woens dag vragen te stellen over den toestand in de mijnindustrie waarop een algemeen debat kan volgen. Gemeld wordt n.l. dal de mijneigenaars in Wales door den onhoudbaren noodtoestand der industrie in at belangrijke uitvoerdistrict en door een verlies van reeeb 1.000.000 p. st. over 1927 tot sloppen gedwongen zijn. De eerste stap, die zij zullen doen. is dal zij de regeering een conferentie zullen vra gen. om haar de benarde positie voor te leg gen Ook de Armenzorg-autoriteiten in Zuid Wales trouwens schijnen een delegatie naar de regeering te willen zenden, omdat de ar moede in het district zóó groot is. dat aan de vraag om ondersteuning bijna onmogelijk RECLAME. Geen bons maar 'n tegen den prijs ongekende kwa liteit vindt U in 958 meer voldaan kan worden. De mijneigenaars zouden de aandacht der regeering willen vestigen voornamelijk op het feit dat bui. tenlandsche firma's tot lager prijzen ver. koopen dan de Britsche kunnen doenop het nadeel der embargo's in verschillende be langrijke Europeesche landen; op het toe. nemend gebruik van olie ten nadeele van kolen, en op de hooge spoorwegtarieven. Wat de regeering aan de meeste dezer dingen zou kunnen doen, is niet duidelijk. Gelukkig schijnen dezelfde eigenaars tot hel inzicht van reorganisatie van het bedrijf te ont. waken. HONGARITE. Hulde aan lord Rothermere. Een afvaardiging der Hongaarsche Liga voor herziening van den vrede, heeft aan Lord Rothermere, een wegens zijn campagne voor herziening van het verdrag van Trianon aan hem gericht adres der openbare meening overhandigd met 1.300.000 handteekenin- gen, die in 23 deelen gebonden zijn. ROEMENIE. Het proces Manoilescn begon. nen Het congres der Boeren* partij. Gisteren is het proces Manoilescu begon nen. Op een vraag van de verdediging naar de bevoegdheid van de rechtbank, ver. klaarde de koninklijke commissaris, dat de staat van beleg in overeenstemming is met de weiten van het land. De krijgsraad ver. wierp toen met 3 stemmen tegen 2 het ver zoek van de verdediging om de rechtbank onbevoegd te verklaren. Gemeld wordt, dat het grootste gedeelte der behandeling met gesloten deuren zal plaats hebben. De politie te Boekarest heeft uitgebreide maatregelen om ordeverstorin gen te voorkomen. Naar gemeld wordt, heeft de regeering de fegen 20 November te Alba Julia bijeen, geroepen vergadering der Nationale Boeren partij verboden. De partij kan deze bijeen komst evenwel in een andere stad in Zeven burgen doen houden, waar de staat van beleg niet afgekondigd is. De Regeering eischl levens dat slechts gedelegeerden van de Nationale Boerenpartij aan deze verga dering zuilen deelnemen. Tegen dit besluit zal de partij in hei parlement in den vorm van een interpellatie protesteeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Naar men uit Basra meldt, zijn de vier militaire supermarine-Napiervliegtuigen op hun tocht van 25.000 mijl van Engeland naar Australië aldaar aangekomen. DE GROOTSTE DUIKBOOT. De grootste duikboot der wereld is te Portsmouth (New-Hampshire V. St.) van stapel geloopen. Zij kan ook dienst doen als mi.inlegger. De bemanning bestaat uit 8 officieren en 80 matrozen. SCHILDERIJEN-DIEFSTAL. Gisteren is ten huize van mevr. Van Hal- Maillard, te Antwerpen, de diefstal vast gesteld van een schilderij, toegeschreven aan Rubens. Het doek, dat 75 bjj 50 c.M. groot is, stelt voor de onthoofding van St. Jan Baptist. Bjj mevr. Van Hal Maillard, die tachtig jarige weduwe is, zijn sinds de laatste jaren verschillende schilderijen van groote waarde, o.a. eenige De Braeckeleers, op even geheim zinnige wjjze verdwenen. Men zoekt in haar naaste omgeving naar de(n) dader(s). NOODWEER. De was van Rijn en zijrivieren heeft zoowei in Zwitserland als in Duitschland roeds vele landen doen overstroomen. Het heeft aan den boven-Rjjn reeds geducht gesneeuwd. Een bericht uit Zweibriicken zegt, dat in het Oosten der stad het water tot een meter hoog in de huizen steeg. De brand weer moest meer dan 100 personen redden. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de Neckar op verschillende plaatsen buiten zjjn oevers is getreden. Bjj Kannstadt is het verkeer onderbroken. By Ruchsen werd de spoordam door bet hooge water bedreigd en konden de treinen niei meer loopen. Tusschen Biebermiihle en Pirmasens stortte door den regen een rotsblok naar beneden en viel op den spoorweg, waardoor een goederentrein ontspoorde. Ook in Noord-Italiê zijn veie rivieren bin ten haar oevers getreden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2