68s,e JAARGANG VRIJDAG II NOVEMBER 1927 No. 20755 BERICHT. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor adverlentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week /0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Kinderkrant en de Foto-pagina zullen in plaats van heden, morgen verschijnen. DE DIRECTIE. SCHEEPVAART SLAAGHSLOOT. Burgemeester en Wethouders van Leiden 'brengen ter algemeene kennis dat de Slaaghsloot, ongeveer ter hoogte van de brug in den spoorweg, die naar de Gasfa briek leidt, vanaf 14 November tot nadere aankondiging, wegens het maken van eene afdamming, voor de scheepvaart plaatselijk zal zijn afgesloten, met dien verstande, dat dit water van weerskanten, resp. vanuit de Zijl en vanuit de Mare, tot genoemde afdam ming voor alle scheepvaart toegankelijk zal blijven. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den lien Nov. 1927. 1056 FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE NED. HERVORMDE KERK „Classis Leiden". In het Nutsgebouw heeft gisteravond on der voorzitterschap van den heer G. F. E. Kiers, de algemeene ledenvergadering plaats gehad van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, Classis Leiden. Na eenige mededeelingen van den voor zitter, o.m. dat in den vervolge geregeld in April en November ledenvergaderingen zul len worden gehouden, kwam de rondvraag aan de orde. Van deze gelegenheid maakte ds. Luu- ïing uit Hazerswoude gebruik, om de aan dacht van de diakenen te vragen voor het geslicht „Vredeheim" te Rockanje, dat geld noodig heeft en dat gaarne obligaties van f 100 tegen een rente van 4 pCt. zou ver- koopen, evenals rentelooze aandeeltjes van f 25. Spr. beval het steunen van deze inrich ting waar ten gunste van licht geestelijk gestoorden o.a., veel mooi werk wordt ver richt, in de aandacht der aanwezigen aan Waar na ds. Luuring geen der andere aanwezigen het woord verlangde, noodigde do voorzitter de spreker van den avond, den heer A. van Geelen, directeur van den Ge meentelijken Dienst der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering, uit, zijn voordracht over „De houding der Diaconieën tegenover het vraagstuk der Werkloosheid, zoowel voor het platteland als voor de stad", te beginnen. De heer Van Geelen begon zijn rede met erop te wijzen, dat in dezen tijd ook de diaconieën zich zien gesteld voor deze ge wichtige vraag. Spr. wees erop, dat werk loosheid altijd, ook in vroeger eeuwen heeft bestaan. Alleen weet men niet omdat van heel vroeger statistieken ontbreken hoe groot die was en hoe zij zich vertoonde De werkloosheid van zulk een massaal ka rakter alk wij ze thans zien, is te beschou wen als een verschijnsel inharent aan den I tijd. Vroeger kwam immers onder bona fide, geschoolde arbeiders, werkloosheid niet voor, terwijl thans het zwaard van Da mocles hangt ook boven het hoofd van de meest bekwame arbeiders. Vooral in de steden komt werkloosheid in schrikwekkend groote mate voor en men wordt aldus spr. met ontferming be wogen bij het zien van de velen, die den zegen van den arbeid missen. Geen werk brengt lichamelijke en geestelijke achter uitgang voor het indivtdu mede, want van arbeid gaat een vorheffenden invloed uit en als het waar is wat Fontaine zeide, dat ,1e travail est un trésor" dan mag men het verschijnsel der werkloosheid gerust ellendig noemen. Want zelfs de vrees om werkloos te komen, verwekt al veel ellende. Bij het onderzoeken van de oorzaken, al dus ging de heer Van Geelen voort, moet men onderscheiden werkloosheid die ont staat door eigen schuld en onvrijwil'ige werkloosheid, de z.p normale (een contra dictie!) werkloosheid. Terwijl aldus de heer Van Geelen werkloosheid door eigen schuld kan ont slaan, tengevolge van dronkenschap, dief stal enz., onderscheiden we bij onvrijwil lige werkloosheid oorzaken van natuurlijken aard (seizoenwerkloosheid) in bouwvak-, kleermakersbedrijf, enz), socialen aard (trek van platteland naar de steden), politieken aard (protectionisme, oorlog en geruchten van oorlog),... allemaal verschijnselen, die altijd zijn voorgekomen en waarvoor men gedeeltelijk compensatie in het loon kan krijgen. Ook overproductie, door speculatieve bewegingen der groot-industrie en bij stij gende conjunctuur, kan onvrijwillige werk loosheid ten gevolge hebben, maar om deze oorzaken weg te nemen zijn reeds stemmen opgegaan en zal wel spoedig regelend wor den opgetreden. Vooral de mechaniseering en rationali seering van het bedrijf bracht ook een oorzaak van technischen aard veel on vrijwillige werkloosheid. Spr. ging na wie de schuld treft en con stateerde, dat hier van een sociale schuld sprake is. Hij gewaagde voorts hoe de toe nemende bevolking, die niet in de eerste plaats door de vele geboorten maar door het gelukkig lage sterftecijfer in ons land ook werkloosheid tengevolge heeft. En daarna noemde hij de lichtpunten, wat gedaan wordt en nog kan worden voor v/erkverruimingg, zooals aan de Zuiderzee, de Biesbosch, in Overijsel en Drente, bij betere, intensiever bebouwing van het land, in de mijnen, in het transportbedrijf enz. Verder noemde de heer Van Geelen de psychische, moreele en economische ge volgen van onvrijwillige werkloosheid en als middelen tot bestrijding gaf hij o a. aan nevordering van goed vakonderwijs, oplei ding van ongeschoolde arbeiders, betere voorlichting bij beroepskeuze, emigratie, werkloosheidsverzekering, werkverschaffing en werkverruiming. Werkloosheidsverzeke ring, aldus spr., is niet directe liefdadigheid, sociale politiek van gerechtigheid. Ten slotte nagaande welke de taak van de diaconieën kan zijn, wees spr. er op. dat zij zich zouden moeten bezig houden met individueele gevallen, vooral in die gevallen waar tengevolge van onvrijwillige werkloos heid extra ellende, extra nood ontstaat Daar waar vooral het hart gaat meespreken moe ten zij ingrijpen Want aldus besloot de heer Van Geelen zijn warm en schitterend voorgedragen pleidooi de arbeider moet weten, dat hij lid is van zijn Kerk. Wij moeten toonen bewogen te zijn door zijn ellende en gedachtig aan den achtsten Psalm hebben wij te voelen de collectiviteit die wij hebben te betoonen bij den enkelen nood van enkele zielen. Met een warm applaus werd de heer Van Geelen voor zijn rede bedankt en nadat nog eenige hoorders vragen hadden gesteld, die door den spreker werden beantwoord, sloot de heer Kiers de vergadering met gebed. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield prof. Verhaar (War mond) zijn tweede academievoordracht, in het Klein-Auditorium te Leiden, over: Het Bijbelsch Scheppingsverhaal. In het eerste gedeelte gaf spr. eenige in leidende beschouwingen over den Penta teuch in het algemeen en het Scheppings verhaal in het bizonder. Vooreerst werd de geschiedkundige waarde van den Pentateuch aangegeven. Vervolgens werd in het kort de inhoud van het Boek der Wording be handeld en verdeeld. Tenslotte liet spr. zien, dat de kwestie naar de oorzakelijkheid van al het bestaande een geheel andere is als die naar de volgorde en tijdsduur der kos mische ontwikkeling. Spr. wilde dezen avond alleen de laatste kwestie behan delen. In het tweede gedeelte behandelde spr. dat gedeelte van het Scheppingsverhaal, dat aangeduid wordt met den naam van zes-dagen-werk (hexëmeron). Spr. deed dit door antwoord te geven op. drie vragen. 1. In hoeverre wordt de katholieke bijbel- geleerde hierin gebonden door den geïnspi- reerden Bijbel en het kerkelijk Leergezag? Geantwoord werd. dat hij noch door het theopneutisch karakter van de Schrift noch door een bindende of direclieve uitspraak van het Leergezag aan één bepaalde expli catie gebonden is, zoodat hij zelfs bij aan wezigheid van ernstige redenen van den letterlijken zin van dit verhaal zou mogen afwijken. 2 Wat leeren ons daarover de natuur wetenschappen? En meegedeeld werden de voornaamste (meest .1 hypothetische) resul taten van kosmologie, geologie en paleon tologie. 3. Hoe hebben de katholieke geleerden in het licht van bijbel, leergezag en na tuurwetenschap hun standpunt nader bepaald? De drie voornaamste meeningen werden gegeven: a. de meening, die in geen j enkel opzicht van den letterlijken zin meent i te moeten afwijken; b. de periodistische of concordisten-verklaring, die de bijbelsche volgorde aanvaardt, maar afwijkt wat be treft den tijdsduur, door het woord „dag" te verslaan als lange periode; c. de ideëele meening, die noch voor de volgorde noch voor den tijdsduur den letterlijken zin handhaaft. Over het waarom zijn de mec- ningen verschillend. De volgende voordracht (24 Nov) han delt over Schepping en Evolutie. ALLIANCE FRANpAISE. Voor de leden van de afd. Leiden van de „Alliance franpaise" trad gisleravond op de heer Marcel Bouleron, bibliothecaris van het „Inslilul de France" met een lezing over „Une année de la vie de Balzac". Misschien is hel minder juist van „een lezing" te spreken. De spreker, uitnemend Balzackenner, vertelde tal van bijzonder heden betreffende het leven van Balzac en zijn tijd, vooral van de periode van 1832 1835, waarin de groote schrijver een brief Foto Jonker. Het Bestuur der Installateursvereeniging met de genoodigde autoriteiten en overige belangstellenden bij de officieele opening van de „Leert". - In het midden de voorzitter de heer W. Zwart met aan zijn linkerzijde den burgemeester mr. A. van de Sande Bak- huyzen en rechts den heer Ten Cate Brouwer, voorzitter der K. v. K. voor Rijnland. wisseling begon met l'Elrangère, gravin Hanska. In een reeks lichtbeelden zagen wij costumes uit dien tijd, een facsimilé van een brief van den tienjarigen Balzac, het huis dat hij bewoonde, een typisch hoekje van den Boulevard des Italiens, por tretten van vrouwen, die Balzac gekend heeft, portretten van Balzac zelf op ver schillende leeftijden, niet te vergelen het portret in de pij. die hij droeg bij zijn zwoe gen om zijn talrijke schuldeischers te vol doen. Toch slaagde hij er in een paar dui zend franc los te krijgen van een uitgever, om een reis naar Weenen te maken, waar hij gTavin Hanska zal onlmoelen. De geschiedenis van den talisman werd uitvoerig verteld, bijzonderheden over het leven te Weenen werden meegedeeld, kortom de toehoorders leerden een Balzac kennen, zooals hij niet in handboeken over literatuurgeschiedenis te vinden is. De voorzitter, de heer M Bresson, dankte den conférencier voor zijn levendige cau serie, die velen er toe zal brengen Balzac te gaan lezen of te herlezen. DIEFSTAL VAN POSTZAKKEN UIT DE TRAM HAARLEM—LEIDEN. De stoomtram uit Hillegom die Woensdag avond om 7 uur 20 vandaar was vertrokken en die als naar gewoonte post medebracht uit de' bollenstreek gaf direct na aankomst alhier de zakken over aan twee postbeamb ten uit Leiden. Daar deze beambten gehaast waren verzuimden zij het aantal zakken te conrroleeren met de staat die zij van den conducteur van de tram ontvingen. Hun ont steltenis was daardoor niet gering toen zij op het perron van het station gekomen be merkten vier zakken te weinig te hebben ontvangen. Men informeerde, maaa'r de zak ken bestemd voor doorzending naar Am sterdam en Rotterdam bleven zoek. Een onderzoek in alle tusschen Haarlem en Leiden gelegen plaatsen had geen resul taat Gistermorgen heeft een venter in de Mar- garietenlaan te Bloemendaal vier postzakken langs den weg gevonden. Deze zakken waarvan er eenige waren geopend bevatten allen zendingen bloembollen cn andere han delswaren, monsters, enz. Wij vernamen dat de zakken geen gelds waarden bevatten daar indien er per tram zulke zakken worden vervoerd steeds een geleider met de postzending medereist. Door de Recherche te Leiden en door de politie te Hillegom wordt een onderzoek in gesteld. BINNENBRAND. Omstreeks halfnegen hedenmorgen is brand uitgebroken in het door den heer T. H. Schroder en zijn uit vrouw en 5 kinde ren bestaande perceel Nicolaas Beets- slraat 37 A. De brand die waarschijnlijk is onlstaan door het vlam vatten van wat beddegoed dat voor een kachel hing te drogen heeft zich tot de voorkamer van de woning be paald. De brandweer die spoedig met groot materiaal ter plaatse was kon evenwel niet verhoeden dat in de voorkamer nogal wat 9chade vooral aan het beddegoed werd aan gericht. Met een straal op de waterleiding wist men uitbreiding van hel vuur te voor komen. De heer Schroder een werkeloos bouw vakarbeider, was niet thuis toen de brand uitbrak en zijn vrouw en kinderen werden in tijds bij buren ondergebracht. Alleen een kanarie die in een kooi in de kamer waar de brand woedde stond stikte spoedig door de vele rook die er hing en dit leven vait dus te betreuren. De woning van den heer C. J. Ranselaar, beneden het brandende vertrek gelogen, kreeg veel waterschade. De huisraad had men evenwel tijdig in veiligheid gebracht. Noch de heer Schroder, noch de heer Ran selaar waren tegen brand- of waterschade verzekerd. Na drie kwartier kon de brandweer weer inrukken. Te Amsterdam slaagde voor de exa mens Belastingrecht en Accountancy A (Be- drijfshuishoudkunde), afgenomen door het Ned. Instituut van Accountants en de Neder- landsche Organisatie van Accountants de heer J. W. Wiggers, ass. lid der Ned. Org. v Acc., alhier. De heer Adr. Burger, theologisch can- didaat alhier, is door het Prov. Kerkbestuur van Brabant en Limburg toegelaten tot ae evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Te Amsterdam slaagde voor het examen Bedrijfshuishoudkunde, afgenomen door hel Nederlandsch Instituut van Ac countants, de heer W. J. de Tombe, alhier. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft in de commissie, in 1927 belast met het afnemen der akte examens in de Engelsche taal en letter kunde (akte B) en die in de Russische taal en letterkunde, voor de in December en zoo noodig in November dezer jaars te hou den examens, o.m. benoemd tot: lid en on dervoorzitter prof. dr. N. van Wijk, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit alhier en tol lid dr. R. van der Meulen, lid der redactie BINNENLAND. Diefstal van postzakken in de tram Heem* stedeHaarlem. (Stadsn., Ie Blad). Voortzetting der algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting. (Tweede Kamer, 3e Blad). De drooglegging der Zuiderzee; een be schouwing over den Wieringermeerpolder met te stichten steden en dorpen. (2e Blad). De Memorie van Antwoord over het hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting. (Binnenl., 2e Blad). Ingediend is een tweede nota van wijzi gingen in zake de regeling der zieken fondsen. (Binnenland, 2e Blad). Het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de Ro- baver. (Binnenl., 2e Blad). Het ontwerp ziekte- en ongevallenwet is ingetrokken. (Binnenl., 2e Blad). Tusschen Den Haag en Rijswijk is de bliksem in de electrische bovenleiding van den spoorweg geslagen. (Gemengd, 3e Blad). De oprichting van een margarine-concern. (Financiën, 2e Blad). De malversaties bij de Hollandsche Han delsbank te Haarlem; 3 jaar geëischt (Rechtzaken, le Blad). Leidsche successen bij de interacademiale hippische wedstrijden te Utrecht. (Sport. 3e Blad). BUITENLAND. Heden is het Wapenstilstandsdag. (Bul- tenl. en Tel., le Blad). Het Fransch-Znid-Slavisch verdrag is heden geteekend. (Tel,, le Blad). In Roemenie is het proces Manoilescn begonnen. (Buitenl., le Blad). Nobelprijzen voor physica en letterkunde. (Wetenschappen en Kunst, le Blad). Overstroomingen in Dnitschland, Zwit serland en ItaliS. (Buitenl., le Blad). van het Woordenboek der Nederlandsche taal, eveneens alhier. De examens zullen worden afgenomen in het gebouw der rijksuniversiteit te- Utrecht. Ter eere van de herdenking van den Wapenstilstandsdag op 11 November zal de stadsklokkenist, de heer Van Leeuwen, morgen na half elf als eerste vaD zijn liederen spelen het „Nooit-Meer-Oorlog Lied" van ds. Beversluis. Vrijdag 25 dezer zal het 25 jaar ge leden zijn, dat hier ter stede werd opgericht „De Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland" en niet zooals gisteravond abusievelijk in ons Blad werd vermeld de afdeeling Leiden van dien Bond. Onze stadgenooten zullen wellicht heb ben bemerkt dat er sinds eenige dagen in het Paterstraatje des avonds een schildwacht loopt met een karabijn op den schouder en soms zelfs met een stalen helm op het hoofd. Wij achten het nuttig er de aandacht op le vestigen dat men niet behoeft te schrikken voor de verschijning van dezen gewapenden militair, daar er niets bijzonders „te doen" is. Wij vernemen evenwel dat er voorloopig in het Paterstraatje des avonds van half zeven tot half één een wachtpost zal blijven uitgezet Bij de politie is te bevragen een gele Belgische herdershond. E. W. heeft aangifte gedaan van de vermissing van zijn rijwiel, dat hg in een café aan de Breestraat had laten staan. Aangehouden is de nachtverblgver A. W., die nog een vonnis van f 3.50 boete of 2 dagen hechtenis had te vereffenen. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft een vrachtauto van slager Z. op de Middelste gracht oen aanrijding gehad met een met steeLen beladen handwagen. Do handwagen geraakte tengevolge van de aanrijding te water. Aan het postkantoor Leiden en zijn wijkkantoren werd in den loop der maand October op spaarbankboekjes f 109.791 68 ingelegd en terugbetaald f 109.804.20. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald f 12.52. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 127. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 2100 en afgeschreven f 2200. Derhalve minder in- dan afge schreven f 100.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1