Winter 1927-1928 ilkrfv Wed, P, DE WILDE Zonen's 68s>s Jaargang LEIDSCH OAGBLAO, Vrijdag It November 1927 Vierde Blad No. 20755 JJIT DE OMSTREKEN. tVOfti Geheel Wollen SJA.A1.3 cent Tochtdekens f 1.40 p. stuk KORENBOND „St. WILLIBRORD". Na een Tnduum, geleid door pater DaJ- matius v. d. Geest, en gehouden vanwege den Korenbond „St. Willibrord" gevestigd te Wassenaar en waartoe behooren de zangkoren van Noordwijk, Leidschendam, Wassenaar (St. Will.), Wassenaar (Goeuc Herder), Voorschoten en Katwijk aan aen Rijn, welk Triduuin in de Parochiekerk te Voorschoten werd gehouden, volgde in het Patroneatsgebouw een Zangersavond zoo als ook dit voorjaar in de Aula van liet St. Willibrorduscollege te Katwijk a. u. Piiin is gehouden. Aanwezig waren pastoor Beukers, van Leiden, voorzitter der St.- Gregoriusvereenigirtg, het bestuur van den Korenbond ,,de Rijnstreek" en enkele geestelijken uit de parochiën van „St. Wil librord" en ,,de Rijnstreek". Pastoor Tholenaar van Wassenaar, voor zitter van den Korenbond „St Willi bord'"* opende den avond met eenige hartelijke woorden, waarna aanstonds met de afwer king van het programma werd begonnen. Alle koren met uitzondering van Leidschen dam, namen aan den wedstrijd deel. Zonder op de uitspraak van de jury te willen voornïtloopen mag wel gezegd wor den, dat ook thans, evenals dit voorjaar het koor van ,,de Goede Herder" toonde het in het Gregoriaansch het verst te heb ben gebracht. Hiervan waren alle zangers ten volle overtuigd. Het was zoo laat ge worden dat de uitspraak door de jury gis teravond niet meer kon plaats hebben. Dat zullen de zangers later vernemen. Het was een mooie en leerzame avond Pastoor Tho lenaar dankte allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, en sprak den wensch uit dat op den ingesla gen weg zal worden voortgewerkt. 3 AALSMEER. Woensdagavond gaf hel Chr. Mannen koor (dir. P Hulsbos) een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. De kerk was geheel bezet. Het ten gehoore gebrachte werd over het algemeen zeer geprezen. Dit koor, hetwelk dit jaar pas werd opgericht, mocht ook de zen avond weer ervaren, dat zeer velen het een goed hart toedragen. De avond werd met 'l zingen van een Psalm geopend en geslo ten. Ten bewijze, dal er groote liefhebberij is voor de betrekking van directeur der nieuwe Centr. Aalsm. Veiling, moge dienen, dat zich niet minder dan 392 sollicitanten voor 't begeerde baantje hebben aangemeld. Het 'avis zal pl.m. f 70 per week bedragen. HAARLEMMERMEER. Opening Bazar. Onder veel belangstelling is de groote Ba zar geopend, die door de arbeiders-muziek- vereeniging „Opwaarts" te Hoofddorp werd georganiseerd en ook morgen aldaar nog zal gehouden worden in een viertal lokalen van de oude openbare school, waarin voor het beoogde doel door het uitbreken van de af- scheidingsscholten een prachtige ruimte werd verkregen. Het geheel levert, mede door de keurige aangebrachte versieringen, een recht gezelligen aanblik op en duidelijk het bewijs, dat de verzorging van een en ander in goede handen is geweest. De ver schillende stands zijn de bezichtiging dub bel waard en zien er dan ook kostelijk uit, dank zij de medewerking, die van verschil lende zijden werd ondervonden. Woensdagmiddag waren eenige arbei ders aan de Hoofdvaart te Hoofddorp bezig met het lossen van bieten uit een vracht auto in een schuit. Een tweetal bevond zich daartoe op het opengeslagen achterschol van de auto, waaronder men als voorzorgsmaat regel nog een stok had geplaatst. Er werd nog gewaarschuwd, dat ongelukken zoo niet konden uitblijven. Plotseling schoot de stok los, waardoor het schot, waarop de twee ar beiders stonden, naar beneden sloeg. Een hunner kwam onder in den waterkant te recht en met den schrik vrij. De ander, de arbeider 0., sloeg echter voorover in het ruim en kwam zoodanig legen het ijzerwerk van het vaartuig terecht, dal hij ernstig aan het hoofd werd verwond en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Woensdagavond wilde op den Hoofd weg alhier de bestuurder van een motorrij wiel, de heer K. uit Amsterdam, uitwijken voor een passecrende vrachtauto, waarvan dc chauffeur vermoedelijk niet voldoende uitweek. Het gevolg was een hevige botsing, waarbij de motorrijder het ongeluk had een arm te breken en het voorste gedeelte van den motor nagenoeg geheel in elkaar werd gedrukt. De auto liep zoo goed als geen averij op. De vrachtautobestuurder verklaarde zich direct bereid de heer K. naar Amsterdam te brengen en ook het gehavende motorrijwiel daarheen te vervoeren. Donderdagmiddag sloegen op een nabij den Hoofdweg alhier gelegen stuk land twee voor een boerenwagen bespannen paarden op hol. De voerman, de arbeider B viel er af en kwam onder den wagen terecht. Met een gekneusd been werd hij opgenomen en naar zijne woning gebracht, alwaar genees kundige hulp werd ingeroepen. De paarden konden spoedig tot staan worden gebracht. RECLAME. 1035 HILLEGOM. Gemeenteraad De verordening op de vrij willige brandweer vastgesteld Het reeds eerder aangenomen voorstel tot bonw van een abat toir zal thans worden uitgevoerd. De "raad dezer gemeente vergaderde on der voorzitterschap van burgemeester Went holt De heer Van Houten was afwezig. De gemeente-secretaris mr. Sens bedank te ook namens zijn vrouw voor de harte lijke en stoffelijke blijken van belangstel ling ontvangen ter gelegenheid van zijn huwelijk. Naar aanleiding van de vaststel ling der huren voor drie woningen in de Meerstraat, eigendom van de gemeente, verzocht de heer Selhorst eenige kleine reparaties aan deze huisjes aan te bren gen. Het verzoek om een lokaal der openbare school af te staan voor een cursus in land bouwonderwijs, werd ingewilligd. De R.-K Kweekschool voor Vroedvrou wen te Heerlen kreeg f 25 subsidié; de hee- ren Jansen, Fijma, Vermeer en Paas stem den tegen. Aan A. Maas is toestemming verleend voor het plaatsen van een erker voor zijn woonhuis aan de Weoresteinstraat De wijziging in het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. De pensioenneering van H Du wel ge meentewerkman met f 300 per jaar deed oen debat ontstaan over het scheppen van precedenten en een zekere onbillijkheid tegenover de andere gemeentewerklieden. De verordening op de vrijwillige brand weer is vastgesteld na een reeks van be merkingen van den heer Klaver, die ver wacht dat 't moderniseeren van de brand weer duur zal worden, hetgeen de voor zitter weersprak. Ook deelde de voorzit ter mede dat hem nimmer onaangenaam heden in het corps van de brandweer mee gedeeld zijn. Door enkele heeren was op onaangenaamheden gezinspeeld. Binnen korten tijd zal er een nieuw brandspuithuis gebouwd moeten worden omdat de beide spuiten tijdelijk bij particulieren opgebor gen zijn. De instructie van den gemeente-ontvan ger werd gewijzigd met het ooc op voor ziening bij afwezigheid. De borgtocht van een plaatsvervanger is bepaald op vier duizend gulden. Aan de Julianaschool werden gelden toe gestaan voor de uitbreiding van deze school. Heb voorstel van B. en W. om over te gaan tot uitvoering van een vroeger raads besluit tot oprichting van een abattoir ont moette verzet van de heeren Klaver en Meskers. De eerste pleitte voor de vrijheid van de slagers in hun bedrijf en voor het veranderen van het nood slachthuis in een slachthuis wat volgens hem 12 a 13 dui zend gulden zou kosten. De bouw van een abattoir is begroot op vijftigduizend gul den. Het voorstel werd aangenomen met negen voor en drie stemmen tegen. Tegen stemden de heeren v. d. Schoot, Klaver en Meskers. De gemeentebegrooting en de bedrijfs- begroobingen dienst 192S werden aangebo den. De heeren Fijma, Van Houten en Jansen vormen de commissie \an onder zoek, De verordening regelende dc samen stelling en den wei kkring der commissie voor de openbare werken werd zonder eenige op- of aanmerking aangenomen. Het praeadvies van B en W. op een adies van den Ned. Bond van personeel in openbaren dienst om een commissie van onderzoek in te stellen naar corruptie in de gasindustrie. voor kennisgeving aan te nemen werd met 10 tegen 2 stemmen goed gekeurd De neeren Selhorst en Paase, dio tegen 6temden. twijfelden niet aan de be trouwbaarheid van den gasdirccteur, maar zij waren van ooi deel dat een onderzoek het beste wapen is tegen verdenking, van het publiek. In de rondvraag werd door den heer Loerakker gesproken over een kwestie tus- schen de heeren Zifkamp en Kaart over een motor die hinderlijk zou zijn. Uit het antwoord bleek dat B en W geheel buiten S dit geschil staan. De heer Klaver klaagde over on voldoende straatverlichting aan de Leidachestraat en dc heer Paase vroeg op nieuw naar meer verlichting bij de Hille- gommersbrug Wethouder De Vreugd ant woordde dat direct een sterkere lamp bij deze' brug was geplaatst. Dc uitslag der verkiezing van notabe len der Ned-Herv. Kerk is, dat herkozen is de heer J. Sprey en dat gekozen zijn de heeren J. Marinus en L. P Karen in de vacatures wegens bedanken van de heeren J. van Til Rzn en N. C. Veldhuis. Bij Kon. Besluit is de heer D. Bod- deüs. thans notaris te Schiedam, benoemd tot notaris hier ter stede. KATWIJK. Baadsagenda. |je eerstvolgende vergactring van den raad der gemeente zal plaats vinden op Maandag U November a.s., dts voorrmdda.s 9.35 uur. De agenda luidt: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2 Benoeming van 2 leden in de Commis sie voor plaatselijk toezicht op hel Lager Onderwijs. 3 Benoeming van een brugwachter. 4 Benoeming Commissaristen Gemecn.e- Spaarhank 5 Voorstel lol het aanbieden van een Spaarbankboekje aan de ouders van de i5000ste inwoonster der gemeente. 6. Voorstel mei betrekking lol het maken van iwee toegangswegen van de Zuidslraat naar de aangekochte Domeingronden ten Zuiden van Katwijk aan Zee. 7 Voorstel lol verkoop van grond. 8 Voorstel tot verhuur van grond. 9 Voorslel van het lid. den heer J. van Duijn, tol wijziging van artikel 9 van het Reglement van Orde. 10. Vaststelling: a. de verordening rege- RECLAME. Dr H.NANFNING's SU PP05IT0RIA (Zetpillen tegen aambeien) ƒ1.75 per doosje van 12 5tuks 979 lende de samenstelling en den werkkring der Commissie voor de Gasfabriek; b. Verordening op hel beheer van de Gas fabriek c. Instructie voor den directeur van de Gasfabriek. 11. a Vaststelling eener verordening lol wijziging van die betreffende de Slraat- politie. 1> Vaststelling van een besluit lot gehecle of gedeeltelijke sluiting van wegen voor het verkeer met alle motorrijtuigen of andere rij of voertuigen, geen motorrijtuigen of rij wielen zijnde. 12. Wijziging hegrooling 1927. 13. Voorloopige vaststelling hegrooling 1928 voor de bedrijven Ele -trieilei', Grond, Gas. Waterleiding en Vleeschkeurini, a's- mede die voor de gemeente, li. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voornamelijk door hel slechte weer r.eemt de werkloosheid de laatste dagen toe. Tengevolge der vele regenbuien zijn de kweekers niet in de gelegenheid de werk zaamheden voort te zetten. En er moet nog veel gedaan worden voor de winter komt Voornemelijk wat hel dekken der bloembol len betreft. De werkzaamheden in het tuin- dersbedrijf raken ten einde. Oi k hieraan kan hel weer nog een en ander ten gunste doen. KATW.TK AAN ZEE. Bij dc verschillende zaken die er reeds gevestigd werden in het zicii steeds uitbrei dende ..Duinoord", had het onze verwonde ring TIat daar nog geen kapperszaak geves tigd werd. Thans staat dit echter te gebeuren. Dc lieer Muusse van Leiden opent hedenavond volgens advertentie in dit blad in Duinoord 42 een salon. Men verzocht ons eens een kijkje te komen nemen, waaraan we gaarne gevolg gaven en hetgeen we zagen kon onze vol ledige goedkeuring wegdragen. En de heer Muusse garandeerde ons, dat hij al het mogelijke zou doen, om het zijn toekomstige clientèle heeren en dames zoo veel mogelijk naar den zin le ma ken Goed succes zij hem loegewenscht. NOORDWIJK. Nel. R.-K. Volksbond. Gisteravond vergaderde de afd. Noord- wijk van den R.-K. Volksbond in het Ju venaatsgebouw. Bij deze eerste vergadc- i ring in dit seizoen was de opkomst bevre- I digend. De voorzitter de heer A Meijer j opende met gebed en een welkomstwoord; I de notulen werden ongewijzigd vastgesteld Ingekomen was een schrijven van het Cen- I tra al Bestuur, welke de afd. opwekte van ieder lid een bijdrage van 10 cent te ver zoeken als gift voor den afbouw der kathe draal te Haarlem en als blijk van dank deze bijeengezameld© gelden af te dragen aan Z.D.I1. de Bisschop bij zijn as, zil veren jubilea. Hiermede kon de vergade ring accoord gaanop de eerstvolgende vergadering zal het bestuur met afgeronde voorstellen in deze komen. Naar aanleiding van een schrijven van „Herwonnen Levenskracht" waarin gewe zen wordt op het moeilijke doch noodzake lijke werk, de nazorg der opgenomen pa tiënten, met verzoek tot steun, wordt be sloten hiervoor f 10 beschikbaar te stellen. Van dc Gemeentegasfabriek werd de toe zegging gekregen, dat wederom 10 H.L. cokes per gezin tegen gereduceerden prijs beschikbaar wordt gesteld, zoodat het be stuur de beschikking heeft over 3200 H.L. Echter werd tevens medegedeeld, dat dit het laatste jaar was, dat het gemeentebe stuur goedkoope cokes aan dc bonden zou verstrekken. De collecte dezen zomer gehouden om het blinde lid C. Wassenaar in staat te stellen een bedevaart naar Lourdes te ma ken, heeft f310 opgebracht, waarvoor de voorzitter mede namens clen heer Wasse naar, de vergadering dank betuigde. Het bestuursvoorstel tot aanschaffing van een schrijfbureau voor het secretariaat, werd na toelichting aangenomen en hier voor een bedrag van f 40 uitgetrokken. Het financieel halfjaarverslag gaf aan in in komsten f 937.17 en in uitgaven f 1162.75, alzoo meer uitgegeven f 225 58, hetwelk voortspruit uit de gemaakte onkosteD ter viering van het 20-jarig bestaan der afd. Het. concept-wintcrprogrimma werd na breedvoerige bespiekingen in zijn geheel aangenomen Na rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gemeenteraad. Geen bijzondere toelage voor den bouw van 5 woningen aan den Achterweg Subsidie aan den houder Ziekenauto Aankoop grond Patrimonium Vaststelling stratenplan (in zitting met perloten deuren) Gemeente- en bedrijfsrekenin- gen 1^26 Gemeente- en be- drijfsbegrootinnen 1928 Ver nieuwing gedeelte Oude Zee weg. Aanwezig 12 leden Afwezig met kennis geving de heeren Balkenende en Caspars Voorzitter de heer Jhr van Panhuys. De notulen dpr vorige vergadering wprden onveranderd vastgesteld. Van hel fanfarekorps ..Excelsior" te» Noordwijk was een verzoek ingekomen om over het jaar 1926 een gemeentelijke subsidie van f 75 te mogen ontvangen onder voor waarde dat in de zomermaanden dan deze openbare Concerten zullen worden gegeven. Zonder discussie en hoofd stemming werd dit verzoek afgewezen. Vervolgens kwam ter lafel een adres van de N V ..Erica" v.h W. F. de Vreede aanne mersbedrijf te Noordwijk waarin zij er aan herinnert dat zij eenigen tijd geleden een plan bij B en W. heeft ingediend voor den bouw van vijf arbeiderswoningen aan de verlengde losplaats tegenover de Geref. Kerk te Noordwijk-Binnen. Door B. en W. is deze vergunning geweigerd op grond dat de straat, waaraan gebouwd zal worden geen bouw- slraat is doch dat aan dit bezwaar tegemoet zal worden gekomen, indien voor de halve aanlegkosten van straat en riool door de aanvraagster gestort wordt een bedrag van f 400. Adressant heeft daarop geantwoord, dal de faecaliën afvoer evengoed kan geschieden door 't veel goedkoopere middel Van zakput- len en dat de straat anders kan worden ver hard dan met klinkers. Hierna kwam als antwoord van B. en dat zij het bedrag hadden teruggebracht tot f 183.60, voor een trottoir langs de woningen, dus niet voor een straat. Adressant hoopt nu, dat de raad zal in zien het groote algemeen belang, gelegen in den bouw van arbeiderswoningen en dat liet in orde maken van dat gedeelte weg en van den rioleeringsaanleg geheel voor rekening van de gemeente zal geschieden. In een uitvoerig praeadvies stellen B. en W. voor om afwijzend op dat verzoek te beschikken. Aanleg van rioieering ter plaatse is mogelijk over eigen terrein naar de Pickéstraat. Dit wenscht adressant echter r.iet Op zijn verzoek om rioieering kon dus niet anders worden beschikt dan door het af te wjjzen. Verschillende leden voerden naar aanlei ding van liet praeadvies het woord. De heer K>.u opende het debat met enkele algemeen© opmerkingen. Daarna bestreuen de heeren Van der Meer en Meyer met enkele woorden en uitingen eenige uitdrukkingen uit het praeadvies, waarna dr. Van Nes meer uitvoerig het praeadvies bestreed. Men moet toch verheugd zjjn, meende deze, dat er arbeiderswoningen hij komen en daar om zou hjj er meer voor over hebben dan de f 180, waarmede B. en W. ten slotte adressante tevreden willen stellen. De voorzitter, de spreker beantwoorden de, begon met dr. Van Nes. ..Hij kon zich niet voorstellen, hoe deze zoo naief kon zjjn te meenen, dat om die luttele f 180 deze bouw zou overgaan. De heer De Vreede weet wel wat hij doet. Hij zal er heel wat aan verdienen. Het bouwmateriaal ligt reeds gereed. De woningen zullen er Wel komen. En B. en W. zijn zoo coulant mogelijk geweest. Ook de andore sprekers werden dooi den voorzitter op zakelijke wijze weer legd. Na korte replieken van de heeren Krau, Van der Meer en dr. Van Nes, vraagt de heen Liefferink waarom hier afgeweken wordt van het tot dusverre gevolgde systeem, waar op wethouder Van Eeden reageert. Er is eenig theoretisch verschil, maar praetisch verschil is er niet. Wanneer wij dit toestaan, dan kunnen wij art. 4 der bouwverordening wel schrappen, meende de wethouder. De heer Alkemade merkt nog op, dat het hier een gemeenteweg geldt, en de heer Van der Meer dacht, dat men den weg nW betrekkelijk weinig kosten goed kan maken, wat de voorzitter betwijfelt. Het afwijzend praeadvies werd tenslotte aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Van Went, Alkemade en Van Nes. konder discussie en hoofdelijke stemming uerü daarop aan den heer Bent voor het aanschaffen en in exploitatie brengen van een ziekenauto een toelage verleend van 1100. In de laatst gehouden besloten vergade ring besloot de raad in beginsel over te gaan tot aankoop van het te Noordwijk- Binnen gelegen resteerend gedeelte bouw terrein der vereeniging „Noordwijksche Woningbouw Patrimonium", zulks in het belang van de verbetering der volkshuis vesting. Hierna hadden B. en W. zich in verbin ding gesteld met de betrokken vereeniging, welke zij bereid mochten vinden het haar nog in eigendom toebehoorend gedeelte giund groot pirn. 7000 M2. tc verkoopen tegen f2 per M2. Naar aanleiding van het bovenstaande stelden zij nu den Raad voor over te gaan i tot aankoop van genoemd gedeelte bouw terrein tegen f 2 per M.2., en dat terrein in het belang der verbetering der volks huisvesting bouwrijp te maken. Voor een en ander werd een credict aangevraagd van f 14000 en f 7000. De voorzitter lichtte c'it voorstel nader mondeling toe. Het is een speculatieve aan koop. maar als het eenmaal bouwrijp is gemaakt, dan zullen er wel liefhebbers komen om daar a-beiders en wellicht ook andere woningen le bouwen. De aankoop geschiedt in elk geval in het belang der volkshuisvesting. Dr. Van Nse vraagt of het ook in de bedoeling van B en W. ligt om er van gemeentewege te bouwen, wat de voorzit ter bij voorkeur niet wenseht. De heer Lietferink zou ook aan particu lieren, die willen bouwen al zijn het ook geen arbeidershuizen, de voorkeur willen geven De heer Alkemade zou het gerust dur ven te wagen om den grond in één tempo bouwrijp te mak^n met den aanleg van de straat. De heer Meyer sluit zich aan bij den heer Alkemade De voorzitter ge looft wel dat de grond op den duur zal worden geëxploiteerdanders zouden B. en \V niet met het voorste! zijn gekomen Met het oog op de kosten zou de voor zitter het echter niet in eens willen gereed I RECLAME. Tochtband. langs ramen en deuren beste kwaliteit 35 cent per Meter Leidsche Wollen Dekens, Donzen Dekers, Wolsa-dekens BEDDE.Mf A\I>I£L 1029 NIEUWE RIJN 39-40 - TEL. 2I58 maken. De heer Alkemade wenscht het voorstel van B. en W. te amendeeren door to besluiten hel gehecLe complex tegelijk bouwklaar te maken. L)e voorzitter vindt dit niet de meest rendabele methode. Na een meer persoonlijke en onderlinge be spreking wordt eindelijk het voorstel zoo als het door B. en \V. was voorgesteld aangenomen. Bij punt -l der agenda: Vaststelling stratenplan" geeft de voorzitter in over weging de deinen te sluiten. Het plan zal clan nader met kaarten en teekeningen worden toegelicht, waartoe de Raad be sluit. Na ruim drie kwartier wordt de open bare vergadering weder heropend. De voorzitter stelde vaststelling van de gemeenterekening dienst 1926 aan de orde. De lieer Meyer lid der commissie voor het onderzoek naar de rekening spreekt er zijn voldoening over uit dat de uitgaven van pos ten boven 150 de goedkeuring van het Col lege van B en W. voorlaan moeten hebben wal voor de Controle goed is. Daarna wordt de rekening goedgekeurd als volgt: Gewone ontvangsten f 538.662 9 41/2, gewone uit gaven 1437.298.38. sluitende aldus met een batig saldo van f 101.364.56 1/5, de kapitaal- dienst: Ontvangsten 1589.968.63 1/2, uitga ven f 658.248.13; nadeehg saldo 168.279.49. 13c rekening van het electrisch bedrijf over 1926 werd vastgesteld sluitende met een winstcijfer van f 5332.05 die van het Gas bedrijf met een winst van f 12.891.88 1/2 en die van de Waterleiding met een winst van f6341.47 1/2, waarover men blijkbaar zeer tevreden was. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de behandeling van de gemeenlebegrooting, dienst 1928. Van de gelegenheid tot het voeren van algemecTie beschouwingen werd door geen der leden gebruik gemaakt, waarschijnlijk een gevolg er van dat een Commissie deze begrooting ditmaal dan een voor onder zoek heeft onderworpen en een rapport er over hoeft uitgebracht. Bij de artikelsgewijze behandeling werd begonnen met do uitgaven, allereerst het Hoofdstuk: „Algemeen Beheer. Dr. van Nes had zijn aandacht gevesligd op enkele leeningen waaronder vpor 6 1/2 pCt.. 6 pCt. en 5 1/2 pCt Hij vroeg of het geen overweging verdient deze leeningen te convertoeren. Men kan nu wel voor 5 pCt. en minder leencn. De voorzitter zeide, dat de converteering van leeningen reeds onder oogen is gezien en verklaarde, dat op het oogenblik geen leeningen meer voor converteering in aan merking komen. De heer Van Nes vond een bedrag van f 600 als subsidie aan Vreemdelingenver keer uitsluitend voor reclame vrij hoog. Vroeger was dit f 200. De voorzitter deed uitkomen, dat dit be drag zeer nuttig besteed wordt. Het doel is om een collectie van reclame-foto's enz. aan te leggen om deze in een reclameboekje te vereenigen en voor de vreemdelingen te bestemmen. Nadat de heer Van Eeden nog nadere in lichtingen hi'erover had verstrekt, legde de opposant er zich bij neer. Bij het hoofdstuk III: „Openbare Veilig heid", maakte ook de heer Van Nes weder eenige opmerkingen. Hij meende, dat er 5 agenten eerste klasse moeten zijn. Hij vindt er nu maar één genoemd. De voorzitter zeide, dat er vroeger veel meer agenten eerste klasse zijn geweest. De meeaten zijn naar andere plaatsen benoemd of hebben hun ontslag genomen. Zoo komt het, dat er thans maar één is. Dit getal staal echter niet vast. Maar het maximum zal niet boven het getal 5 kunnen stijgen. De heer Van der Niet pleit voor de ver hooging van een toelage voor de rijwielen van de agenten, thans bepaald op f 50 Hij wil dit verhoogen tot f 60, waarmede de voorzitter gaarne instemt. Hij stelde voor daartoe te besluiten, waar tegen de heer Liefferink bezwaar had, die f 50 voldoende acht. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel-Van der Niet overgenomen en aan genomen. Bij den post „Openbare Verlichting" wijst de heer Alkemade op de onevenredigheid tusschen het aantal lantaarns aan den Nieuwen.Zeeweg en den Ouden Zeeweg. I)e voorzitter zegt, dat het verkeer op den Nieuwen Zeeweg ook veel grooter is. B. en W. willen echter het vraagstuk wel onder de oogen zien. Het hoofdstuk „Openbare werken" gaf nogal aanleiding tot het maken van opmer kingen. De heer Krau vond dit veel le wei nig gespecificeerd. De heer Van der Meer zou heter toezicht op dc straten, wegen en voetpaden willen. Hij noemde speciaal den Molenweg. De ver betering zal veel geld kosten, zeide de voor zitter. Dit kan niet uit den postuitgaven worden bestreden. Dat moet geschieden bij afzonderlijk voorstel. B. en W. willen deze zaak gaarne onderzoeken. De hoer Alkemade. wijzende op den aan leg van den Bitumerfweg, merkt op. dat deze niet een vermindering aan het onderhoud

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13