68*'° Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Oonderdag 10 November 1927 Derde TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. Blad No. 20754 FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUERIEK. Voortzetting der algemeene be schouwingen. Opnieuw: de coalitie. Dr. de Visser over de politiek na de verkiezingen in 1929. (Zitting van gisteren). De heer VAM GIJN (V.B.) zet zijn de vo- rigen dag afgebroken rede voort. Spr. en de rijnen zijn teleurgesteld over de passage betredende de handelspolitiek in de Troon rede. De minister stelt in de Memorie van Antwoord de zaak al te eenvoudig. Hij zegt: den onderhandelaars moet men wat kunnen aanbieden, men moet hun hun zin geven. Spr. betwijfelt echter of de plannen der re geering zoo onschuldig zijn. Het is veeleer le verwachten, dat als wij b.v. de invoer tarieven voor sinaasappelen verhóogen, Spanje het invoerrecht op onze kaas zal ver- hoogen. Dan zal men eenmaal in 't schuitje zittend, Spanje nog meer willen treffen. Het zelfde geldt voor andere landen. Op deze manier zullen de taneven veel hooger wor den. Spr. waarschuwt tegen gevaarlijke proef nemingen. Indien mocht blijken, dat er ge vaar bestaat voor een bepaalde industrie, waarvan het voortbestaan een groot natio naal belang is, dan is spr. bereid tot direc- ten steun, maar dan ondernemingsgewijs en na grondig onderzoek. Men mag geen gou den regen doen nederdalen op onze aarde werkindustrie ten nadeele van de aarde werkgebruikers. Spr. wenscht niet alles on veranderd te laten en heeft ook zijn opvat ting over heigeen tot verbetering moet ge schieden. Onze economische toestand is be trekkelijk nog zoo gunstig dank zij de in komsten uit Indiê. Maar mogen we daarop maar blijven rekenen? Veeleer is het ge- wenscbt, dat Nederland op zich zelf kan drijven, waarbij de Indische inkomsten dan als welkome baten kunnen gelden, doch waarop zij niet drijven. Daartoe moeten ech ter de productiekosten verlaagd worden. Spr. besluit in dit verband de tijdelijke verlenging van den arbeidstijd in die in dustrieën, die toch reeds moeten overwerken en meent, dat men daarom niet algemeen den 8-urendag behoeft prijs te geven. Het gevolg daarvan kan zijn, dat in andere lan den de arbeidstijd ook wordt verlengd. Spr. betoogt verder, dat de regeeringsmaat- regelen ertoe bijdragen de werkloosheid een permanent karakter te doen behouden. Waarom zegt de regeering niet: men mag alleen steun aan werkloozen geven als het particuliere loon zich aan het indexcijfer heeft aangepast? Een lichte daling van het loon zou tengevolge hebben, dat een aantal werkloozen weer aan het werk zouden ko men, waarmee een daling van het wel vaartspeil niet gepaard behoeft te gaan. Al leen wanneer de werkloosheid door een tij delijke slechte conjunctuur wordt veroor zaakt, moeten de loonen op peil worden ge houden. De kunstmatige werkverruiming vindt ook bij spr. weinig sympathie, het ge vaar daarvan is, dat ander productief werk achterwege blijft. De redeneering: hoe meer consumptie hoe rijker Holland wordt, is voorts beslist onjuist. Wij moeten ons spe- ciahseeren op datgene wat andere landen niet zoo goed kunnen maken. Spr. is ten slotte niet bevredigd door het antwoord van den minister op zijn vragen betreffende de jaarlijksche ontmoeting van naar Nederland uitgeweken Vlamingen met hun kennissen uil België en eenige bevrien de Hollanders. Deze actie staat niet vijandig tegenover België, maar tegenover een be paalde wijze van inrichting van het bestuur van dat land. Het gezantschap bij het Vaticaan. De heer LINGBEEK (H.G.S.P.)) ontkent, dat door het afstemmen van den post voor het gezantschap bij het Vaticaan een christe lijk kabinet ten val is gebracht. Het kabinet was de grootste gemeene deeler van de ka tholieke en prolestantsche beginselen. En Nederland is een protestanlsche natie vol gens Groen, die van de roomschen schreef, dat het hun toeleg is door toepassing van vrijzinnige beginselen de overhand te krijgen in Nederland. Daarloe hebben zij meege werkt aan de neutraliseering der openbare school. De roomsche partij in ons land on derscheidt zich daardoor van de roomsche partijen in andere landen, dat zij zich ver toont in het kleed der Amsterdamsche wee zen: half rood, half zwart. Historisch dan ken de roomschen hun positie aan de revo lutie, zij hebben den revolutietijd moeten benutten om het protestantsche Nederland te treffen. Toen deze positie in samenwerking met de partij der revolutie, de liberale, be- leikt was, vertoonde de roomsche partij haar zwarte, haar eigenlijk roomsche zijde en zocht aansluiting bij het protestantsche volksdeel. Zoo laveerend heeft de roomsche partij haar positie versterkt en zoo kwam het monsterverbond tot stand. Spr. herinnert eraan, dat Keuchenius op kwam voor het christelijk karakter der open bare school, doch hij stond in de protestant sche partij alleen, omdat Rome dit niet wilde. De anti-revolutionaire onderwijspolitiek ver loochende het protestantsche beginsel. De coalitie is dan ook te beschouwen als sen groepeering van partijen onder room sche hegemonie'. De heer Heemskerk met a' zijn gaven i9 vele jaren de le luitenant geweest van dr. Nolens. Ook is er nog een chr.-historische partij, die vermoedelijk dient om die' protestant sche kiezers te vereenifren, die huiverig zijn om in den anti-rev. wagon vlak achter de R-K. locomotief plaats te nemen. De anli- fsv. en de chr.-hist zullen niet in staat zijn het protestantse h karakter der natie te handhaven, want dan zal Rome hen ver laten en een bondgenootschap met de soc.- vem aangaan. Spr is geen voorstander van een inter mezzokabinet. maar verheugt zich over het aanblijven van dit kabinet, omdat het J^n „christelijke" weitten kan brengen, d w z. geen roomsche wetten Als voor meld van zulke crypto-roomsche wetten doerat spr. de schoolwet-de Visser. De i Roomschen zijn bezig uit bedrijven en in stellingen de protestanten geheel te verdrij ven en. geëmancipeerd, zijn zij in alle ambten en betrekkingen gekomen, waaruit zij ook de protestanten weren. Spr. hoopt, dat Protestantsch Nederland weder zichzelf zal worden, zich zijn ge schiedenis zal gedenken. Het is beter, dat de protestanten een protesteerende minder heid vormen, dan in de meerderheid te komen door verloochening van hun eigen beginsel. Wat Indië betreft, wijst de heer Lingbeek er op, dat iedere klacht die daar vernomen wordt, ernstig moet worden onderzocht, zonder te letten uit welken mond die klacht komt. De regeering dient ook te bedenken, dat Indië niet van brood alleen kan leven, maar evenzeer het evangelie noodig heeft. De bezuiniging en de ambtenaren salarissen. De heer VAN VUUREN (R.-K.) bespreekt de bczuinigingspolitiek der regeering. Zij wil bet natuurlijk accres der uitgaven op vangen. Dit lijkt hem een uitstekende ge dachte. beter dan bezuinigingen na te stre ven, die1 toch niet voor verwezenlijking vat baar zijn. Nog jaren lang zullen wij moeten werken voor onze huishoudelijke uitgaven van het verleden. Het Nederlandsche volk heeft geen ander middel om zijn schuld te beta len, dan le doen wat ieder particulier zou moeten doen: zich beperken in zijn be hoeften. Hot is zeer juist, dat het natuurlijk accres der inkomsten gebruikt wordt ter verlichting van den abnormalen druk. Maar laat de regeering op den weg der be lastingverlaging niet harder loopen, dan vol te houden is. Spr. moet in dit verband een waarschuwing doen hooren in verband met de inkomstenbelastingverlaging van 37 millioen, die voorgesteld wordt. Voorts wenscht spr. te waarschuwen tegen de wijze, waarop de regeering zich tracht td dekken voor tegenvallers. De minister denkt over een verbeteringsbelasting, maar spr. wenscht geen nieuwe belastingen. Beter is het, een deel der belastingverla ging terug te nemen, indien blijkt, dat wij dat deel niet kunnen missen. In dit verband acht spr. het een gelukkig verschijnsel, dat over de verlaging der inkomstenbelasting eerst beslist wordt, als een groot gedeelte van het begrootingsdebat achter den rug is. Er zijn in het voorloopig verslag verschil lende betastingen genoemd, die men voor verlaging in aanmerking zou wenschen te zien. Maar rationeel is het, een belasting te verlagen, die zich uitstrekt over een zoo groot aantal gebukten en een belasting, die te verlagen is op een bepaald cijfer Aan deze twee voorwaarden voldoet de inkom stenbelasting. Toch zou spr. een andere wijze kiezen van verlaging, waardoor meer tegemoetgekomen wordt aan de groote ge>- zinnen. Spr. hóópt, dat de regeering niet zat aar zelen, maatregelen te nemen, ook al kosten die geld, om de werkverruiming te bevorde ren. Er mag niet te veel gerekend worden op gelden, die uit Indië toevloeien. Aan de hand van hot verslag van den president van de Javasche Bank zet spr. uiteen, dat 1925 een abnormaal gunstig jaar is gewepst en dat ook 1926 nog zeer gunstig is. doch dat te verwachten is, dat dit niet zoo zat blijven. Terugkomend op de inkomsten-belasting, zegt spr. ten slotte, dat binnenkort een re geling van de financieele verhouding lus- schen Rijk en gemeenten is te verwachten. Hij vraagt, den minister tegelijk met die regeling in te voeren een vermindering der inkomsten-belasting naar het plan-Cohjn, dus tegemoet komende aan de groote gezin nen. Mocht dit voor de gemeenten te groote nadeelen meebrengen, dan zouden de ge meenten meer vrijheid moeten hebben met betrekking tot de vaststelling der inkom stenbelasting. De beer BULTEN (R.-K.) verheugt zich er over dat de salariskweslie der ambte naren thans berust bij de Commissie voor Georganiseerd Overleg, dus waar zij be hoort. Hij is er van overtuigd, dat het sala rispeil van 1920 staat beneden dat van 1914. De minister wit nu allereerst de plooien gladstrijken en de ambtenaren zullen dat met hein eens zijn. Te betreuren is echter dat de ambtenaarssalarissen zjjn vastgekop peld aan den gaven gulden, en, nu het gat in de schatkist denkbeeldig is gebleken, de minister zegt te weigeren de salarissen te herzien. Wel wil de minister een tech nische herziening. Spr. heeft evenwel den indruk, dat de minister wel iels meer wil doen. Opdat de herziening rustig zal kunnen ge schieden, vraagt hij, evenais v. rieden jaar, 5 pet. voor de ambtenaren. Coalitie-herstel in 1929? Dr. DE VISSER (C.-H.) wijst op bet ge zegde van een lid van een der Prov. Staten, dat hij de belofte, welke hij bij zijn toelating had afgelegd, aan zijn laars lapte, en meent, dat dergelijke dingen in ons staatkundig bestel ontoelaatbaar is. Hij dringt aan op een wetswijziging om dergelijke dingen te voorkomen. Verder keurt spr. af het op treden van de politie te Breda tegen een vergadering van Vlamingen en goedgezinde Nederlanders. Hij bestrijdt voorts den heer Lingbeek en den heer Notens, waar deze laatste sprak over de Christ.-Hist. Kamerfractie, die mee gesleept werd in de anti-coalitiestrooming. De Christ.-Hist. Kamerfractie heeft zich daarin nimmer bewogen. Nog bij het voorstel inzake het gezantschap bjj den Paus heeft de heer Snoeck Henkemans gezegd, dat de bestaande samenwerking de meest gewensch- te was. Wanneer na aftreding van dit kabinet een nieuwe formateur wordt opgeroepen, zal de Chris!.-Hist. Unie zich niet onttrekken aan de verantwoordelijkhad. Meer zal spr. over deze kwestie niet zeggen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Voer spr. is het voor bet oogenbtik ge noeg, dat een gezindheid wordt aangekweekt zooate die in het varleden goede resultaten heeft afgeworpen. De uitdrukking, dat dit kabinet in dezelfde richting gaat als kabinet- Coljjn is onjuist. Het kabinet-Colgn was geenszins neutraal. Ook is het niet juist, dat het parlementaire stelsel bedorven wordt door den huidigan toestand. Het zwaarte punt ligt in de waarde van vertrouwen en samenwerking in de Staten-Generaal, niet in het optreden of aftreden van dit kabinet. Van beide zijden zjjn fouten gemaakt, door do Kamer, met aanneming van de motie- Bulten, door het kabinet door de wjjze, waarop geantwoord is op vragen v3n den heer Albarda inzake het zevende leerjaar. Volgens spr. moet ieder kabinet voortbon- wen op de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Spr. doelt speciaal op de Zondags wet. Het is ontoelaatbaar, dat een wet, waar aan geen enkele autoriteit de hand houdt, een struikelblok bljjft voor gemeentebesturen om deze materie te regelen. Ten slotte merkt spr. op, dat zjjn ge- heele fractie overwegend bezwaar heeft tegen het defensiebeleid van dit kabinet. Hij wil ronduit zeggen, dat hij liever ontwapening heeft dan aftakeling, waardoor het geld nutteloos wordt besteed. De passage in de Memorie van Antwoord over de handelspolitiek heeft spr. niet be grepen. Eenerzjjds schijnt de minister den bestaanden toestand te willen handhaven, anderzijds schijnt de minister toch een dubbel tarief te willen invoeren. Maar hoe denkt de minister te handelen ten opzichte van landen als Amerika, die geen tarief- verlaging toestaan'.' Spr. is geen vrijhandelt dogmaticus, doch hij waarschuwt ervoor, dat men zich niet ondoordacht begeeft op een terrein, waar zoovele voetangels en klemmen liggen. Ten aanzien van de ambtenaarssalarissen hoopt de heer De Visser, dat de regeering niet stokstijf op haar standpunt zal blijven staan. Haar restricties dient zij te laten vallen. De heer Colijn zeide ook, dat de salarissen niet te hoog waren en 'dat hjj redres -zou geven aan de ambtenaren, „zoo- dra hij een veer van den mond kop blazen." De heer FLESKENS (R.-K.) vraagt, even als de lieer v. Vuuren, maatregelen by be lastingverlaging ten gunste van groote ge zinnen. Van het vyfde kind af wil spr. den kinderaftrek verdubbelen. Wat de handels politiek betreft, juicht spr. de voorgenomen wijziging toe, speciaal den steun aan de keramische industrie. Hij betreurt echter, dat de klompen-industrie niet wordt ge holpen. De heer BRAAT (P. B.) betoogt, dat de coalitie-regeering de grootste uitgaven heeft gedaan en de ambtenarij tot het hoogste peil heeft opgevoerd. Niemand behoeft ver langend uit te zien naar terugkeer der coa litie. In tegenstelling met de andere leden is spr. zeer ingenomen met den huidigen politieken toestand. Hij wenscht zakelijke dingen, geen politiek. Men moet bij een parlementaire regeering dikwijls tegen zijn overtuiging in stemmen. Dat is niet in het belang van het volk. Spr. is het eens met den heer Nolens, dat dit kabinet niet zoo 9poedig moet aftreden. Bij een coalitie-ka binet wordt de meerderheid van het volk geweld aangedaan. Hij meent, dat de be langen van het platteland ook door deze regeering niet voldoende behartigd worden en noemt als voorbeeld de wet op de per- soneele belasting. Voort? bepleit hij afschaf fing van den accijns op geslacht. Van iedere 10 koeien eischt de regeering er één op. Hij pleit voor steun van ouden van dagen en herinnert aan zijn verleden jaar ingediende motie, waarin gevraagd werd sleun voor hen, die boven de 65 jaar zijn en geen inkomen genieten van 5 gulden. De heer Albarda steunde' toen de motie niet eens. De heer ALBARDA (S. D.): Er stond nog meer in die motie 1 De heer BRAAT (P. B.): Ja. er stond in dat de bestrijding der kosten moest worden gevonden in het ophouden der pensioenstor ting voor de ambtenaren. Maar dit raakte de lievelingskinderen van den heer Albarda. Al zouden deze een dubbeltje moeten mis sen en al zou dit dubbeltje een daalder aan de arme menschen bezorgen, dan staat net nog te bezien, of de heer Albarda dit voor stel steunen zou. Voorts vraagt de heer Braat veel krachtiger m .atregelen tegen het communisme.. De heer KORTENHORST (R.-K.) ver klaart, dat hij het was, die ironisch in het V V. heeft uitgedrukt, dat de Katholieken liever zouden wachten op een zelfstandige meerderheid, dan zich te laten dwingen in een bepaalde groepeering. Hij komt nu tot de handelspolitiek en wijst er op, dat hij reeds eer zich verklaard heeft tegen een vechttarief en een invoer verbod als strijdmiddel. Hij wenscht daar voor het dubbel tarief als onderhandelings tarief. Kunnen wij de meestbegunstiging krijgen, dan is dit voldoende, maar voor het geval dat niet gaat, hebben wij het dubbel tarief noodig. Spanje b.v. geeft geen meest begunstiging. Er moet iets bij. Het is echter gewenscht ook personen uit het bedrijfs leven bij de outillage van het dubbel tarief te betrekken. De heer HERMANS (R.-K.) bespreekt de werkloosheid en wijst er op, dat 80 k 100 duizend personen daaronder lijden. Deze toestand duurt nu reeds jaren. De regee ring neemt wel maatregelen tegen werk loosheid, maar raakt de oorzaken niet aan Onze industrie wordt verstikt door de tarief politiek van het buitenland. Inzake werk verruiming hoopt spr. dat dezelfde maatre gelen die de Rijksgebouwendienst heeft op genomen' in de bestekken, ook zal worden voorgeschreven in andere 'gevallen. De abnormale practijken van het buiten land zijn nog niet geëindigd. Laat de regee ring nu ingrijpen voor het te laat is Stelsel matige steun voor de industrie is de beste werkverruiming. Ook aan het trustvraag- stuk zal de regeering haar aandacht moeten schenken. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. AUTO TEGEN MOTORFIETS. Gistermiddag omstreeks halfvijf zijn bij de viaduct aan de Vaillantlaan te Den Haag een auto en een motorrijwiel tegen elkaar gebotst. Een dame, die op de duo van het motorrijwiel zat, bekwam verschillende verwondingen en brak een been. Zij is door den Geneeskundigen Dienst naar het Zie kenhuis vervoerd. Waarschijnlijk i9 het ongeval te wijten aan het feit, dat zoowel de chauffeur als de motorrijder de teekens van den verkeers agent niet goed hebben begrepen. STOOMLEIDING GESPRONGEN. Te Loosduinen is gistermiddag in een ketelhuis een stoomleiding gesprongen, waardoor de machinist van den ketel viel en een been brak. Hij is naar een zieken huis overgebracht. OPLICHTERS AANGEHOUDEN. Te Delft zijn een man en een vrouw aan gehouden, die getracht hadden van een notaris aldaar een voorschot los te krijgen om naar Amerika te gaan. Het bleek dat de vrouw de 23-jarige D. wegens oplich ting door de politie werd gezocht. Zij werd naar Den Haag overgebracht; de man is op vrije voeten gesteld. ONDER EEN KIST GEKOMEN. Bij het lossen van kisten van een vracht auto op de Schiekade te Rotterdam, is een kist gevallen en terecht gekomen op het rechterdijbeen van R. M. K. uit Den Haag. Dit been is gebroken. K. is in het St. Fran- ciscus-gasthuis ter verpleging opgenomen. VERDWENEN FORD. Dinsdagavond tusschen acht uur en half- negen is op het Stationsplein te Rotterdam een Fordauto ontvreemd ten nadeele van een koopman uit de Johan Brandstraat. Het is een gesloten, van buiten blauw ge lakte van binnen grijs bekleede Ford-sedan met vier deuren^ De auto is voorzien van ballonbanden en 'een reservewiel. AAN DEN GROND GERAAKT. Men meldt ons hedenmorgen uit Hoek van Holland, dat het, tengevolge van het slechte weer uit zee teruggekeerde Engel- sche stoomschip „Nordick Farder" bij het ten anker gaan aan den Zuidwal aan den grond is geraakt. Het zal vermoedelijk met hoog water vlot komen. TREINONTSPORING BIJ ELST EN VEENENDAAL. Geen persoonlijke ongelukken. Door ongewoonte met de nieuwe bevei liging is gisteravond op het station Etst een trein van het traject ArnhemNijmegen op een niet vrij staand rangeergedeelte geloo- pen. Een wagen met stukgoederen uit het rangeergedeelte is door de machine gegre pen en weggeslingerd en viel terug tegen liet achterste gedeelte van den uitgaanden trein, met het gevolg dat twee personenwagens beschadigd en uit den trein gelicht wer den. De passagiers zijn in het voorste ge deelte van den trein opgenomen. - Gistermiddag ongeveer kwart voor twee zijn waarschijnlijk wegens verkeerden wis selstand tijdens het rangeeren op het em placement der II. IJ. S. M. te Veenendaal twee goederenwagens ontspoord. Daar de hoofdlijn versperd was kon de sneltrein van 12 uur 50 min. uit Nijmegen niet doorrijden en moesten de passagiers uitstappen en wachten op den volgenden trein in de rich ting Amersfoort. De sneltrein moest naar Kesteren terugkeeren. Een hulplrein met materiaal enz. uit Amersfoort was spoedig ter plaatse en na ongeveer een uur was de hoofdlijn weer vrij. Er zijn geen persoon lijke ongelukken te melden. EEN KRANKZINNIGE AAN DEN WEG GEZET. Menschlievend hulpbetoon. Dezer dagen werd, schrijft de „Arnh. Ct.", bij de grens der gemeente Weslervoort iemand aangetroffen, die zich zeer eigen aardig gedroeg, als iemand die dronken of krankzinnig is. De man werd door de mili taire politie naar den burgemeester van Westervoort gebracht. Deze, de heer A. II. C. M. Vos de Wael, stelde onmiddellijk een onderzoek in. Ten eerste bleek uit de waar nemingen van den gemeente-arts van Wes tervoort, dat de man zeer ernstig krankzin nig was, in die mate, dat hij niet alleen mocht worden gelaten. Ten tweede wees het onderzoek uit, dat een auto was gesigna leerd, waarin een veldwachter was gezeten. De auto reed snel weg in de richting Arn hem. Met stelligheid wordt vermoed, dat de zaak zioh als volgt heelt toegedragen. De bewuste krankzinnige zal aangelrollen zijn in een gemeente in den omtrek. Nu is de regeling zoo, dat de kosten van krankzinni- genzorg worden gedragen door de gemeente, waarin de krankzinnige wordt aangetroffen, voorzoover hel de voorloopige kosten betreft en voor wat de eigenlijke verpleging betreft door de gemeente, waarin de krankzinnige is gedomicilieerd. In de „groote onbekende'' gemeente zal men nu vermoedelijk in ver band met de kosten, alle mogelijke moeite gedaan hebben om te weten waar hij thuis behoorde. En het is zeer aannemelijk, dat de man toen heeft gezegd: in Westervoort. Wanl daar was hij vele jaren gedomici lieerd. Thans echter heeft hij domicilie te Arn hem, maar daar zal hij zelf niet aan gedacht hebben. Toen heeft de „groote onbekende" gemeente den man in een auto gezet en hem doen brengen waar hij, naar men daar dacht, hoorde. Op de goedkoopste manier heeft men zich er alzoo van algewaakt. De burgemeester van Westervoort zat nogal met het geval in. Daar het Zondag was kon hij zich bezwaarlijk in verbinding stellen met een krankzinnigengesticht. De gemeente Arnhem was echter zeer coulan'. RECLAME. 932 toen de Westervoorlsche burgervader op-, belde en de zaak uitlegde, werd dadelijk plaats gemaakt voor den patiënt in het ge meenteziekenhuis. Daar is de man nu een dag of acht onder observatie van dr, Schnilzler geweest. Deze heeft bevonden, dat de patiënt niet simuleert en ernstig ziek is. De vraag is nu, wie de kosten van hef vervoer en van de voorloopige verpleging moet dragen. Of een onderzoek zal worden ingesteld naar de geheimzinnige auto ('t was een luxe auto) met den even gehcimzinnigen veld- wachler, is nog niet zeker. INBRAKEN TE KERKRADE. Dinsdagnacht is te Kerkrade weer op ver schillende plaatsen ingebroken in de Bleijer- heider- en Pannesheiderstraat Een dief klom met behulp van een gestolen ladder door een openstaand raampje in de vitrine van den winkel van den banketbakker R., die zelf niet (huis was. De vrouw werd door het hondengeblaf wakker. Toen de hond bleef blaffen, waagde zij zich naar beneden. Juist zag ze den dief zich door het raampje naar buiten wringen. Hij had den inhoud der toonbanklade, bevattende circa 15 gulden, gestolen. Bij den herber gier Kr, werd ontvreemd geld uit de buffet lade, de spaarpot der kegelclub, een nieuwe overjas en andere kleedingstukken, schoe nen, likeuren, sigaren, enz. Bij den schoe nenwinkelier K., die in de onmiddellijke nabijheid woont, werden de dieven ver jaagd, evenals op meerdere plaatsen. De politie is de dieven op het spmor. Het zijn Duilschers, uit de buurt van Aken. BRAND OP EEN SCHIP. Kindje in de vlammen omgekomen. Gisteravond omstreeks zes uur ontstond, waarschijnlijk door het omvallen van een petroleumlamp, brand in de kajuit van het schip „Louis Pierre", gelegen in het kanaal LuikMaastricht aan de St. Pieterskade te Maastricht. De brandweer was weldra Ier plaatse en bluschte het vuur in de kajuit, welke geheel is uitgebrand Een kind van 14 maanden, dat zich in de kajuit bevond, is echter in de vlammen omgekomen. De vader had zich nog in de brandende kajuit willen begeven, om zijn kind te redden, doch werd door enkele personen uit alle macht tegengehouden. MIJNINSTORTING. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een ondergrondsche gang van de staats mijn „Emma" voor een klein deel ingestort. De 43-jarige arbeider Stepski uit Hoens- broek werd bedolven en later dood te voor schijn gehaald. De ongelukkige laat een vrouw en kind achter. ONVOORZICHTIGHEID MET EEN WAPEN. Te Muntendam heeft de arbeider P. L. zich bij ongeluk met een oud schietgeweer in de borst geschoten. De toestand is zor gelijk. DE CHINEEZEN VAN DE „ALMKERK". De eerste stoker beboet. Uit Fremantle wordt aan de „Times" ge meld, dat bij het proces tegen den Chinees Wong-ting, den eersten stoker van de „Alm- kerk", die ervan beschuldigd werd, mede plichtig te zijn aan de poging om 50 zijner landgenooten in Australië binnen te smok kelen, bleek dat de ontdekking van deze Chineczen op het schip het plan heeft ver- - ijdeld van de organisatie van een groot- scheepsche smokkelarij van arbeiders in het Australische gemeene best. De „blinde pas sagiers" verklaarden als getuigen, dat zij1 even voor de aankomst van het schip met geweld in de ballasttank werden gestouwd. Wong-Ting kreeg een boete van 100 pond sterling. Heer. Verkoopt u een goed middel voor den haargroei? Winkelier. Zeer zeker, mijnheer; als ge de zalf, die ik u zal geven, gebruikt, ziet ge er binnen veertien dagen uil als een aap. Opgegeven door v. d. Graaf 4 Co. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 8 Nov. C. de Smeth, chauffeur te Hoofd dorp, Draverslaan 33. R.-c. mr. Th. Ma as sen, cur. jhr. mr. L. C. Rengers Hora Sic- cama te Haarlem. Abonné T. S. Wanneer het inkomen ad f 1634 goed is, dan is de aanslag juist., Hiervan is geen begrafenisfonds afgetrok ken. Uw werkelijk inkomen ral wel f 1678 zijn geweest. Abonné H. A. W. De aftrek van f 600 voor Oegstgeest is goed. Mej. G. A., te L. U moet volgens uw inkomsten met inbegrip van kost- en inwo ning en waschgeld f 14.71 belasting betalen Abonné J. v. d. R. Indien u gehuwd is bedraagt de belasting f6.86, and era f 18.69.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9