kerk- en schoolnieuws. kunst en letteren. 689te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag November 1927 Derde Blad No. 20753 Onbekend maakt Onbemind GEMENGD NIEUWS. SPORT. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 10 NOVEMBER. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, da. De Bruin. LISSE. Chr. Geref. KerkNam. 7 uur, ds. S. van der Molen. SASSENHEIM. Chr. Geref, Gem.Nam. 7 uur, ds. Joh. JaDflen, van Leiden. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gean.Nam .7 uur, ds. H. J. Grisnigt. (Dankstond voor het gewas). ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. A. D. Meeter, van Leiden. NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te RandwijkF. van Asch, te Den Ham. Aangenomen: Naar Kielwintfeweer (Gr.): J. B. T. van Kleffem, te De Wilp (Gr.), Bedankt: Voor Oene (Gr.)J. Kraaij, te Staphorst. GEREF. KERKEN. Beroepen: te ApeldoornL. Hoor weg, te Punmerend; te Tzum en te Mil- damTh. Boersma, cand. te Leeuwarden te Doorn: J. W. Esselimk, te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor VlaardingenJ. Vreugdenhil, te Bruinisse. EVANG. LUTH. GEM. Beroepen: Te GroedeTh. G. Steil- way te Delft. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND De voortgezette vergadering. In de voortgezette vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond is be handeld een voorstel der afd. Zwolle, om Maandelijks een correspondentieblaadje uit te geven, dat alle leden zal bereiken, in de toelichting werd opgemerkt, dat men het onbevredigend achtte, dat van de 20.000 bondsleden slechts een 800-tal het bonds orgaan „De Hervorming" ontvangen. Met 'algemeene stemmen werd besloten „De Hervorming" in den tegenwoordigen vorm te laten voortbestaan. Het voorstel-Zwolle werd met bijna al- gemeene stemmen verworpen. Ds. J. P. C. Poldervaart uit Utrecht, hield een inleiding over godsdiemtonder. wijs op de scholen. Hij heeft hierover een enquête gehouden onder de afdeelingen van den N.P.B. en eenige andere vrijzin nige organisaties. Hij wees er op, dat de wet het geven vaal dit onderwijs binnen de lesuren op de lagere scholen mogelijk heeft gemaakt, hetgeen aan verschillende afdeeliDgen nog niet bekend bleek t-e zijn. Van de 60 afdeelingen, die de door spr. enkele weken geleden toegezonden vra genlijst beantwoordden, konden er 29 meb den, dat in bun gemeente godsdienstonder wijs op de lagere school werd gegeven, hetzij door de afdeeling, hetzij door een kerkelijke of andere vrijzinnige organisa tie, en daaronder bevinden zich zoowel 6teden als plattelandsgemeenten. Dit werk is, zoo betoogde spr. verder, voor groote uitbreiding vatbaar. Het 'bij uitstek aangewezen lichaam, om zoodanig onderwijs te geven, achtte spr. den Nederl Protestantenbond. Op deze inleiding volgde eenige gedach- tenwisseling. Nog hield mej. R. Bouwman een inlei ding over de positie der godsdienstonder wijzeressen, waarin zii betoogde dat ver- betering dier positie urgent is. In restaurant Paulez hebben <ïe deelne mers ter algemeene vergadering zich de-s avonds aan een maaltijd vereenigd, welke met een gezellig Samenzijn is besloten. DE GEREFORMEERDE KERKEN. Weer een Kerk in Hersteld Verband? Naar V. D. meldt heeft dr. N. D.- v. Leeu wen te Harkama Opeind© meegedeeld, dat hij a.s. Zondag weer zal preeken, zich met de twee Kerkeraadsl'ed>e<n, die zijn zijde kiezen, beschouwend als de wettige kerke- raad. Voor de diensten, die Zondag a.s. om halftien en om twee uur zullen worden gehouden, is op het oogenblik niets anders beschikbaar dan een schuur of werkplaats. 'Aan het „Hbld." wordt medegedeeld dat een gedeelte van de gemeente van dr. Van Leeuwen zich verklaard heeft voor het stichten van een gemeente in Hersteld V erband. VEREENIGING VOOR ÜOOGER HANDELS ONDERWIJS TE ROTTERDAM. De algemeene vergadering. In de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van het alg. bestuur der Ned. Ver. voor Hooger Handelsonderwijs werd tot voorzitter herbenoemd mr. R. Mees, ter- wg! tot leden van den Raad van Beheer wer den benoemd de heeren: mr. D. H. Andreau, Rotterdam; Joan Gelderman, Oldenzaal, en K. P. van der Mandele, Rotterdam, in de plaats van de afgetreden heeren J. F. do Beaufort en VV. A. Engelbrecht en van den heer J. A. Ruys, die bedankt heeft. Vervolgens werden de heeren P. Bredius, Th. A. Fruin, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, prof. mr. W. L. P. A. Molen- graaft, C. A. P. van Stolk, mr. W. Suer- ftondt Lzn., W. Westerman, mr. dr. J. Wytema en mr. A. R. Zimmerman, als curator herbenoemd. Het verslag van curatoren werd voor kennisgeving aangenomen. In de gewone alg. verg. van leden der Ned. Ver. voor Hooger Handelsonderwijs, welke daarna werd gehouden, zijn tot lid van het algemeen bestuur herbenoemd de heeren: prof. mr. P. J. M. Aalberse, J. Rypperda Wierdsma, W. Westerman, W. H. Croockewit, C. E. ter Heulen, mr. J. S. H. van Schaik, Jan Schilthnis, S. van den Bergh Jr., D. G. van Beraningen, G. S. de Clercq en mr. G. H. M. Dalprat. In de vacatures, ontstaan door het be danken van den heer F. J. L. M. van Waes- berghe en het overlijden van den heer A. Roelvink Werd voorzien door de benoeming van de heeren L. F. M. van Waesberghe, te Hulst, en dr. J. van den Tempel, te Amsterdam. Vervolgens is de rekening en verantwoor ding van den Raad ven Beheer behandeld en deze Raad na accoordbevinding gedé- chargeerd. Uit het verdlag van den Raad van Beheer betreffende den toestand der Vereeniging gedurende het vereenigingsjaar 1926-1927 blijkt, dat het aantal leden-stichters 8, het aantal gewone leden 114, en het aantal do nateurs 56 bedroeg. De rekening over het vereenigingsjaar 1926-1927 opende met een nadeelig saldo van f 19.691. Het saldo-verlies per 1 September 1926 werd door de door gemeente en provincie toegekende subsidies tot een totaal van f 10.573, verminderd tot f9118. De rekening over 1926-1297 is voorloopig afgesloten met een nadeelig saldo van f 10.344. In het studiejaar 1926-1927 waren inge schreven 329 studenten, waaronder 19 vrouwelijke. De dies van de Ned. Handelshoogeschool is gevierd met een in de school gehouden noenmaal, door den voorzitter van den raad van beheer aangeboden aan het algemeen be stuur, leden van den senaat, leden van de Vereeniging voor hooger handelsonderwijs en enkele andere genoodigden. RECLAME. Als U wist hoe aangenaam en vlug men werkt met N.P. WASCHKRISTAL, behoorde U zeker reeds lang onder de geregelde ver- bruiksters van dit voortreffelijk wasch- en reinigingsmiddel. N.P. WASCHKRISTAL is het aangewezen middel voor het reinigen van de gezinswasch, vaatwerk, keuken gereedschappen, vloeren, enz. Bovendien is N.P. WASCHKRISTAL goedkooper dan ieder ander reinigingsmiddel. N.P. WASCHKRIS TAL kost slechts 8 cent per groot pak. In Uw eigen belang raden wij U aan waschkristal nooit los te koopen. Eisch van Uw win kelier waschkristal in pakjes met nevenstaand merk, dan ontvangt U de ECHTE N.P. WASCHKRISTAL. 888 ONTROUWE DIENSTBODE. Een bewoonster der Joh. Vermeerstraat te Amsterdam, heeft aangifte gedaan, dat haar dienstbode tijdens haar afwezigheid plotseling is vertrokken met medeneming van een groot aantal kleedingstukken, t.w. van pl.m. f 1250, benevens f 50. BRANDEN. Gistermorgen om ongeveer halfacht brak brand uit in de woning van de familie Ha genaars, gelegen op den Jankenberg te Halsteren. In de woning vertoefde 'n vijf tal kinderen, terwijl de vader en de moe der afwezig waren. Onmiddellijk kwamen de buren tor hulp, waardoor een deel van den inboedel kon worden gered. De woning brandde geheel uit. Te Middelburg is brand uitgebroken in de sigarenmakerswerkplaats van Petiet, aan het Domburgsch-Schuitvlot. De werkplaats en het pakhuis zijn ge heel uitgebrand, terwijl de woning veel brand eti waterschade leed. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Scherpenisse is tot den grond toe af gebrand de schuur van J. Rijstenbil, in geibruik bij M. Bevelander. Het vee, met uitzondering van een kalf, werd gered. De overige inhoud ging verloren. Het woon huis kreeg veel schade, doch ging naet in vlammen op. Het vastgoed was laag, het roeTend goed niet verzekerd. Oorzaak niet bekend. BEDRIEGELLJKE BANKBREUK. Te Soest is de vroegere koffiehuishouder B. aangehouden, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Hij en twee personen, verdacht van heling van de onttrokken goederen, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. GEVAARLIJKE RUITENTIKKERS. Bij P. op het Piusplein te Tilburg werd Zondagnacht een ruit ingegooid. Hij loste liit een bovenraam een revolverschot om de daders op de vlucht te jagen. Even later ging zijn broer naar buiten en werd aangevallen door twee personen, die hem een slag op het hoofd gaven en een bloedende wonde boven het oog toebrach ten. De politie bracht den gewonde en de beide aanvallers naar het bureau. Na ver bonden te zijn kon P. naar huis worden ver voerd en de beide daders G. v H. en P. O. werden na proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld, i Maandag is J. P. echter aan de gevolgen van de wonden overleden. De beide daders zijn in verband hiermede weer in arrest gesteld. DE LUGUBERE VONDST TE VALKENBURG Omtrent de lugubere vondst van twee lijken in het Keelboschje te Valkenburg kun nen we nog melden, dat nader is komen vast te staan dat de man J. H. Franssen heette. Op het lijk is gevonden een medail lon, waarin een meisjesportret. Men ver moedt dat dit de beeltenis is van de vrouw. BEEN AFGEKNEPEN. Te Winschoten was gistermorgen F. E. Fendker bezig met kolen uit een auto té los sen. Een naderende tram stootte de auto zijwaarts aan, tengevolge waarvan Fendker een been werd afgeknepen tusschen - het wiel en een hek. Een nachtwaker vindt iemand in de goot liggen. Hoe komt u daar? vraag-tliij. Ja, dat weet ik ook niet precies, stot tert de horizontale. Ik zag twee lantaarn palen, toen wilde ik tegen een van de twee leunen en ik koos den verkeerde. H BUITENLANDSCH GEMENGD. T. U. C. EN I. V. V. Een conferentie tusschen heft uitvoerteaid comité van het I.V.V. en den algemeenen raad vam het Engelsehe vakvereenigings- congres heeft uitvoerig d,e misverstanden besproken tusschen de 2e International© en het Engelsehe T.U.C. Ofschoon er eett zeer vriendschappelijk debat plaats had en een blijkbaar verlangen om tot over eenstemming te komen, werden de misver standen niet opgelost en werd de verga- dering verdaagd tot Januari. De besproken kwesties omvatten de vertegenwoordiging van Engeland in het bestuur van het I.V.V. DE VALSCHE HONGAARSCHE BANKBILJETTEN. De na oren der te Parijs naar aanleiding van een klacht door baron Koranyi uit ruaam van de Hongaarsche regeering inge diend, gearresteerde drie bankiers zijn Toybini, een Italiaan, Boris Vovbini, een Roemeen, en Joseph Blumenstein, een Tsjechisch onderdaan» In een koffer van Blumenstein heeft men bezwarend mate- riaal aangetroffen. EEN PRINS-OPLICHTER. Zondag 1.1. is te Fontainebleau gearre steerd don Fernando de Bourbon, die in een der groote hotels aldaar was afgestapt met zijn adjudant en een kamerdienaar, in gezelschap van een Schotsch kunstschil der. Het gezelschap kwam in een gehuurde auto vaai de Cöte d'Azur om Barbizon te bezoeken en de schilderschool te bestudee- ren. Daar de heeren hun rekeningen niet betaalden, werd de politie gehaald, die Don Fernando arrest-eerde. Deze verklaarde dat zijn echtgenoot© hofdame Was van de koningin van Spanje en dat hij zelf een broeder was van prinses Maria van Bourbon. Hij werd nochtans naar Melun overgebracht en daar opge sloten. Het Spaansche gezantschap te Parijs deelt mede dat Don Fernando geenszins infant van Spanje is, noch de bevoegdheid bezit er een adjudant op na t-e houden. De Spaansche koninklijke familie onderhoudt sedert lange jaren geen betrekkingen meer met hem. MOORD EN ZELFMOORD. Uit Hindenburg wordt gemeld, dat de 22-jarige arbeider Bujara een meisje van nog geen 15 jaar heeft doodgeschoten, ter wijl hij een medeminnaar" door een schot in het onderlijf ernstig verwondde. Ver volgens joeg hij zich zelf een kogel door het hoofcl VADERMOORD. Te Savignano in Apulië bleek dezer do- gen een grijsaard, Luigi Lombardi gehee- ten, die voortdurend zijn fortuin in zijn zak droeg, spoorloos verdwenen. Overblijfselen van zijn lijk werden later tusschen een haag gevonden. Een onderzoek wees uit, dat zijn zoon, zijn dochter en zijn schoondochter dein ouden man vermoord hadden en hem van zijn fortuin ten bedrage van 30.000 lire hadden beroofd, het lijk daarna hadden verbrand en de asch en de beenderen had den weggestopt. De daders zijn gearres teerd. DE OVERSTROOMING IN NIEUW-ZEELAND. De staat Vermont werd het ergste ge teisterd. Er zijn daar 114 dooden, in Mas sachusetts 13, in New Hampshire 4 en in Maine en Connecticut elk 2. De schade te Rutland alleen wordt op 5 millioen dollars, te Montpellier op 3 mil- lioen dollar geschat. In het Winooski-dal zijn de steden practiscb weggevaagd. De pogingen om de slachtoffers van den watersnood te voeden en te kteeden had den ten slotte succes, hoewel zij belem merd werden door hevige koude en sneeuw, val. Zware vrachtauto's brachten, gehol pen door vliegtuigen, geneesmiddelen en voedsel aan voor tientallen geïsoleerde siteden. Op bevel van Coolidge zijn troepen ter assistentie uitgerukt. ONTPLOFFING TE NEW-YORK. Bij een ontploffing te New-York werd een huis vernield en elf menschen uit hun bed geslingerd. Men zoekt de oorzaak van deze misdaad in een veete, die weer ver band houdt met een staking onder schil dersgezellen. JACOB CATS. Morgen, 10 November, is het 350 jaar geleden, dat Jacob Cats (in 1577) te Brou wershaven werd geboren. Gesproten uit een aanzienlijk Zeeuwsch geslacht ontving hij het eerste onderricht te Zierikzee, waar hij na zijn Moeders dood bij een oom kwam in te wonen. Daarna studeerde hij te Leiden in de rechten, leerde er de Grieksche taal en oefende zich in de dichtkunst. Zijn op leiding werd voltooid aan de hooge school te Orleans, waar hij uitnemend Fransch leerde, college liep in Rcmeinsch recht en z'n doctoraal haalde. Na een kort bezoek aan Parijs vestigde hij zich te 's-Graven- hage. Door het volgen van de zittingen van hof en hoogen raad en het verkeer met de knappe rechtsgeleerden, die Den Haag ook toenmaals telde, bekwaamde hij zich in de advocatuur en verwierf zich alras een aardige practijk, waarin hij o.a. een van tooverij beschuldigde vrij pleitte. De derde daagsche koorts, die Cats voortdurend plaagde, deed hem op medisch advies een reis 'naar Engeland ondernemen, waar hij een zomer ronddoolde, de taal leerde en o.a. de toen reeds vermaarde universiteiten te Cambridge en Oxford bezocht De lijfarts van koningin Elisabeth, poogde zonder resultaat, hem van z'n koorts af te helpen en Cats keerde naar 't Vaderland terug, waar het een alchimist gelukte de hardnek kige kwaal te verdrijven. Hij vestigde zich nu te Middelburg, maar verbleef in hoofd zaak op een buiten te Grijpskerke, waar hij zich bezig hield met het indijken en droogleggen van polders; hiervan trok hij echter niet veel vruchten, want bij het einde van het twaalfjarig bestand werden deze met andere^ onder water gezet. Onderwijl schreef hij verschillende van zijn werken en werd hem (in 1621) het hoogleeraarsambt te Leiden aangeboden, hij bedankte daarvoor en nam het ambt van pensionaris te Middelburg aan; in 1623 aanvaardde hij eenzelfde betrekking te Dordrecht. Men droeg hem in 1625 de waar digheid van curator der Leidsche academie op en in 1627 werd hij als ambassadeur naar Engeland gezonden, bij welke gelegen heid koning Karei I hem de ridderorde van St. George schonk. Toen in 1629 Anlhonis Duyck overleed, droeg men hem voorloopig de waardigheid van raadpensionaris op, doch bij de definitieve benoeming werd Adriaan Pauw aangesteld. Toen deze laatste echter gezant in Frankrijk werd, koos men Cats met algemeene stemmen (3 Juli 1636) als raadpensionaris. In 1645 werd hij Groot Zegelbewaarder der staten van Holland en Stadhouder der Leenen. Na den dood van Willem II leidde hij de bekende groote vergadering te 's-Graven- hage en droeg onmiddellijk daarna (1651) zijn hooge waardigheid aan Johan de Wit over. Zes jaar later trok hij nog eens als ambassadeur naar Engeland en liet bij zijn terugkomst een huis bouwen in de onmid dellijke omgeving van 's-Gravenhage op een zandgrond, welke hij reeds eerder in cul tuur had gebracht en welke buitenplaats hij den naam „Sorgvliet" gaf. Hij overleed aldaar op den 12den Sept. 1660 en werd in de Kloosterkerk begraven. Reeds op de school te Zierikzee was de zucht voor poëzie bij hem opgewekt door „een eerbaer jongelingh uyt Brabant". Als de beste vorm voor zijn denkbeelden ver koos hij al dadelijk het leerdicht in zijn eenvoudigste en nal'fste uitdrukking. Zeker kan over die literaire waarde van het werk van Cats verschillend geoordeeld wordenveel komt ons nu langdradig voor en stellig lijden veel van zijn werken door gebrek aan goeden smaak. In de lijst van zijn tijd echter, behoort Cats tot onee groote dichters en wordt dan ook in een adem genoemd met Von del en Hooft. Laatstgenoemde omringde zich in zijn ,,hooghe huys te Muyden" roet de uitstekende vernuften van zijn tijd: de welbekende „Muyderkring" waarvan ook Cats deel uitmaakte. Met eeD zeldzaam gemak werkende en immer bezorgd, zijn ,,Landsgenooten met vermak elickheyt wat goeds t-e doen lesen, en daerdoor bequamer te maken tot huyae- lick leven en een geluckzalig sterven", bracht hij een aanzienlijk aantal penne- vruchten voort, waardoor hij zich onder de gegoede burgerklas een populariteit schier zonder wedergade verwierf. Zijn bekendste werken zijn wel: „Emble mata of Sinnebeelden", „Spiegel van den ouden en nieuwen Tijt", „Trouringh", „Gedachten op slapelooze nachten", „Twee en tachtig jarig leven", waarin hij zijn ge- heele leven van geboorte tot dood dienende tot naricht aan zijn 14 kinds-kind eren in verzen beschrijft en een herderklucht, welke ook t.z.t. in den stadsschouwburg te Amsterdam is opgevoerd. Zijn geza^ menlijke werken zijn tallooze malen uitge geven en vele van zijn snedige en mora- liseereDde verzen, berijmde spreuken en spreekwoorden leven nog in den volks mond waarvan o.a. het „Kinderen zijn hinderen, zegt Vader Cats" nog in on-ze dagen getuigt En al moge dan ook het begrip onster felijkheid in de ruimte van den tijd be trekkelijk zijn en in zich zelf een begrip, dat wij niet vermogen te omvatten, nu na 350 jaar leeft Jacob Cats nog door zijn werken, spreekt nog de waarheid in zijn rijmen waarvan deze Jesse" getuigen moge Een dinck dat gij niét sparen moet Dat is de rant van uwen hoet Grijpt die vrij dicwils metter hant En hier en in een ander lant: Want 't is een saeck die gunst verweckt En die tot geenen kost en streckt: „lek achte voor de jonckheyt goet „Eed trage beurs een rappen hoet. GASPAR GERAERDTS. Leiden Nov. '27. RECLAME. Zooals de magneet het ijzer aantrekt, "zoo gretig nemen de zieke weefsels In hel menschelijk lichaam het genezende aspirin op. De opgeloste Aspirln-tabletten komen, op een wijze die voor de spijsverterings organen geheel onschadelijk is, door den bloedsomloop In die llchaamsdeelen, die wegens hoofd-, kies- of rheumatische pijn, neuralgie of jicht hun heilzame werking noodlg hebben. De echfe Aspirln-tableften krijgt men slechts fn de ori- ginecle verpakking met den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cis. Weiger namaak of losse tabletten. 867 SHYLOCK. Zondag 13 November geeft „Het Amster-i damsch Tooneel" in den Schouwburg al hier een opvoering van Shakespeare's „De Koopman van Venetië." De rol van Shy- iock wordt vervuld door Louis de Vries, terwijl de overige rollen in handen zijn van Louis Ohrispijn Jr., Folkert Kramer, Philip de Vries, Joris Diels, H. K. Teune, Willem van der Hoog, Karei Baars, diar ies Specht, Annie Follender, Ida Wasser- mann, Jo Stam. Mise en Scène: Joris Diels, spelLeiding: Louis die Vries. De geheel nieuwe décors zijn ontworpen door Joris Diels en vervaardigd door G. Dullé op do ateliers van „Het Amsterdamsch Too- Tooneel." NIEUWE UITGAVEN. De directie van de Nederlandsche Nijver heidstentoonstelling 1928 (Nenijto) te Rot terdam zond om een exemplaar van het klein aanplakbiljet dat bedoeld is als recla-. me-biljet voor de expositie. Het biljet is geteekend door den Franschen ontwerper A Mouron Cassandre, de ontwer per ook van het reclame-biljet voor de Etoile du Nord Maar welk een verschil in kwali teit tusschen deze beide biljetten. Dat voor dei sneltrein Parijs—Amsterdam, meesterlijk, suggestiefgeniaal bijna, en thans het biljet voor de Nenijto onartistiek, leelijk van kleur en teekening, met onlogische oneven wichtige vette, „baksteenen" en onmogelijk kleine letters. Wij kunnen dit ontwerp van den man in wien men door zijn creatie voor den Pullmantrein naar 't schijnt wel wat al te veel vertrouwen heeft gesteld geen bewon dering koesteren. Het is te hopen dat men voor 1928 nog eens een andere plaat-ontwerp van 'n Neder lander zoo mogelijk zal uitgeven. Er ware toch zeker wel een landgenoot te vinden die iets beters had gelevert dan de heer Mouron Cassandre OLYMPISCH NIEUWS. DB VERGOEDING VOOR TIJDVERLIES. Zal Engeland deelnemen? Be toestand ongunstig. Wat generaal Kentish er van zegt. De vergoeding voor tijdverlies, welke bij de Olympische Spelen in 1928 eventueel aan voetballers zal worden uitgekeerd, of juister gezegd: aan de patroons, die zulks wenschen, wanneer hun werknemers va- cantie krijgen om aan de Spelen deel te nemen, schijnt tengevolge te zullen hebben dat de Engelsehe sportbonden, benevens die uit de Dominions, zich van deelneming zullen onthouden. Aanstaanden Zaterdag wordt een vergadering gehouden van het Britsch Olympisch Comité en daar zal een définitief besluit worden genomen. Reeds nu is echter verklaard, dat in ieder geval voetbal, boksen, hockey en roeien niet ver tegenwoordigd zullen zijn. „Athletic News" noemt het spelen met vuur om toe te laten, dat in eenige tak van sport vergoeding voor tijdverlies wordt ge geven; dat blad beschouwt het ook als zeer waarschijnlijk, dat besloten zal worden zich van algeheele deelneming aan de Amster- damsche spelen te onthouden. Als een lusschenweg is het voorstel ge daan om aan het Internationaal Olympisch Comité te verzoeken de voetbalwedstrijden alsnog van het Olympisch programma af te voeren. Men vreest evenwel, aldus het blad, dat het I. O. C. daartoe niet zal kunnen besluiten, daar voetbal eigenlijk de kurk is, waarop de spelen drijven. Immers zonder voetbal zou het financieel vrijwel onmoge lijk zijn de spelen te organiseeren. Bij de Parijsche O S. in 1924 waren de inkomsten van voetbal grooter dan die van athletiek. En als een andere vergelijking mag gelden: de voetbal-inkomsten bedroe gen meer dan de gezamenlijke ontvangsten bij zwemmen, rugby, tennis, polo, boksen, wielrennen, worstelen, gymnastiek en schermen. Athletic News vraagt welke pogingen Ne derland heeft gedaan om de moeilijkheden inzake vergoeding wegens tijdverlies te overwinnen en tevens of Nederland bereid is de voetbalcompetitie te laten vallen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9