AGENDA. TELEGRAMMEN. KUNST EN LETTEREN. Woensdag. Academiegebouw (klein-auditorium)Leid- eche Ver. v. Wetensch Voordrachten Prof. E. Caseirer over ..Goethe und Platon". 8 uur. Graanbeurs: Kinderfeest te 3 uur; viering lste lustrum R. K. S. V. „Leiden". 8 uur. Middelweg 28; Zitting van de commissie tot bestrijding van den woeker. Halfnegen tot halftien nam. Stadsevangelisatie (Morsohweg 89): Ra diodienst te 8 uur. Sladszaal: Bazaar ten bate van de Ver. „Het Hooge Land". Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht). Br. V. d. Horst. 8 uur. Wijkgebouw Langestraat 67—69: Concert te 8 uur. Donderdag. Amicilia (Breestraal): Alliance Francaise. Spr. M. Bouteron over „XJne année dans la vie de Balzac". 8 uur. Klein Auditorium Aoademle: 2de Voor dracht prof. Verhaar. Wetenschap. Voor drachten over het Katholicisme. NulsgebouW: Federatie van Diaconieën Ned. Herv. Kerk classis Leiden. Spr. de heer A. van Geelen. 8 uur nam. Pieterskerk: Sprekers prof. dr. J. 'A. Cramer en mevr. de wede. HofmanStolk. 8 uur. Stadszaal: Bazaar ten bate van de Ver. „Het Hooge Land". Dagelijks. '„Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater". Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 'sZatgrdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraal: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater. Prinsestraal den Haag. De Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur. Zondags- malinée 2.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Nov. tot en met Zondag 13 November waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelte, Kort Rapenburg 12, telefoon 694. bestaan, ten slotte afgeschaft kunnen worden. Sprekende over de arbitrage, merkte Coljjn op, dat, wanneer sommigen betreuren, dat de conferentie er niet in is geslaagd op dit technische gebied het beginsel der integrale arbitrage definitief in te voeren, het niet twijfelachtig is, dat de afschaffing der in- en uitvoerverboden ook vragen van politieken, humanitairen en sanitairen aard opwerpt en de publieke opinie in sommige landen nog niet voldoende rijp is om het hun mogelijk te maken, arbitrage over deze punten te aanvaarden. De facultatieve arbitrageclausule, die nu in de conventie is opgenomen, maakt het mogelijk, dat staten, die wel reeds de in tegrale arbitrage willen, deze kunnen aan vaarden, terwijl men er recht op heeft te hepen, dat, naar mate de opvoeding en de practische ervaring langzaam voortschrijden, enkele politieke systemen, die heden on wrikbaar zijn, langzamerhand minder in- transigant zullen blijken. Colijn gaf daarna uitdrukking aan zijn zeer levendige hoop, dat deze conventie het begin zal zijn van hervormingen van veel gewichtiger omvang. Hjj vestigde de aan dacht op het beteekenisvolle feit, dat deze conventie de eerste multilaterale overeen komst is, die de handelsbetrekkingen tus- schen de staten regelt. Zij is de toepassing van een der beginselen der economische wereldconferentie, n.1. dat van de econo mische onderlinge afhankelijkheid der mo derne staten. De conferentie kan er dus aanspraak op maken, in den geest der reso lutie der economische wereldconferentie en de verklaringen, die daarop in den Raad \an den Volkenbond zijn gevolgd, te heb ben behandeld. Ten slotte vestigde Colijn de aandacht op een belangrijk gedeelte van de acte finale der conventie, waarin, t9r vermijding van een reserve, die op een tweede bijeen komst der conferentie besproken zal moeten worden, de conferentie de staten, waar enkele in- en uitvoerverboden nog bestaan, aan de hand doet, onverwijld onderling over leg te plegen om gelijktijdig van iedere reserve op dit gebied afstand te doen. Ifjj sprak ten slotte de hoop uit, dat die reserves zullen blijken zoo weinig mogelijk talrijk te zijn. De Engelsche gedelegeerde Sir Sydney Chapman, bracht ten slotte Colijn hulde voor zijn grooto kennis van menschen en zaken, die hij bij de leiding der confe rentie aan den dag had gelegd. In de Sunday Pictorial breekt Lord Ro- thermere een lans voor een moedige poging tot ontwapening. Ondanks de vredelievende beluigingen van de tegenwoordige Engelsche regee ring en haar beweringen dot zij naar be zuiniging streeft, houdt zij nog 300.000 man onder de wapenen tegen 330 000 vóór den oorlog. De uilgaven voor leger, ma rine en luchtmacht bedragen nu ruim 116 millioen p. st. tegen 105 milliocn drie jaar geleden, vóór de tegenwoordige re geering aan het bewind kwam. Vóór den corlog bedroegen de kosten 77 millioen. Aan de vloot wordt thans 33 millioen meer ten koste gelegd dan vóór den oor log. Met dit geld had men den landbouw op de been kunnen helpen, door een pro visie in te voeren op de productie van tarwe, haver en aardappelen en een grati ficatie voor elk stuk vee. De grondbelas ting van land voor hel boerenbedrijf had afgeschaft kunnen worden, zooals in Frankrijk. De „partij van de grooto vloot" komt op voor bescherming van de handelswegen van het rijk. Gehoorzamende aan haar wenschen, gaat men voort met het bou wen van ontzaglijke oorlogsschepen zon der zich om de lessen van den oorlog Ie bekommeren. Wat voor nut hebben deze schepen nu nog? Om een einde te maken aan den krank zinnigen wedijver in het bouwen van kost bare schepen van een verouderd type wil Rothermere een nieuwe maritieme confe rentie te Washington beleggen en alle des kundigen strikt weren. De regeling dient overgelaten te worden aan mannen van ge zond verstand en van goeden wille. De reorganisatie van Europa op vreed zame basis is verre van voltooid en tenzij de groote naties in deze zaak voorgaan, zullen wij, besluit Rothermere, waarschijn lijk verstrikt raken in een tweeden wereld oorlog van veel rampspoediger type dan de vorige. BELGIE. De troonopvolger als senator Een proleslbetooging. Het Belgische parlement is gisteren weer bijeengekomen. De KameT herkoos Brunct als voorzitter, de Senaat graaf 't Kint de Roodarbeke. De hertog van Brabant heeft den eed afgelegd als Senator, Prinses Astrid woonde de vergadering bij in ge zelschap van prins Karei van Zweden. Alle tribunes waren vol. Er waren tal van diplomaten. Bij de binnenkomst van prins Leopold werd de militaire eer be wezen. Linker- cn rechterzijde juichten hem toe. De socialisten stonden op, maar juichten niet. Alle ministers, behalve De Broqueville, waven verschenen. Prins Leopold zeide, na voor de be groeting van den voorzitter zijn dank be tuigd te hebben, dat het Koningshuis on geveer een eeuw geleden zich tot taak ge steld heeft: ,,de grootheid en de eenheid van België." Mijn vurigste wensch is om deze traditie voort te zetten. Ik ben vas» besloten om mijn land te dienem en mij voor te bereiden om den plicht te vervul len, dien het van mij verwacht. Tegelijk met de heropening der parle mentaire zitting had een protestbetooging plaats tegen bet drankverbod en de be perkingen op dien dag., georganiseerd dooi de nationale federatie van Belgische kof fiehuishouders en de nationale federatie van het Belgische hotelwezen, aamen met de groote handels vereen: gin gen van het land. Het comité schat het aantal betoo- gers op 70.000 k 80.000. Een delegatie over handigde een adres aan den koning. Er had geen enkel incident plaats. Te Brussel, evenals in verscheidene pro vinciesteden, waren de meeste winkels, vooral de café's en restaurants, gesloten en was de vlag halfstok geheschen. DUITSCHLAND. Gilbert's msmoranium in Beieren. In den Beierschen Landdag is, bij de be handeling der begrooting van het departe ment van Financiën, het memorandum van den agent der herstelbetalingen ter sprake gekomen. De spreker voor de Beiersche Volkspartij Probse oefende scherpe critiek op het me morandum uit en verklaarde dat de ge allieerden zich aan een illusie overgaven, als zij meenden, dat de eenheidsstaat den schadevergoedingslast lichter zou dragen dan de staat in zijn tegenwoordigen vorm. Op den duur, zoo zeide hij. zou Duitschland de verschrikkelijke oorlogslasten heelemaal niet meer kunnen opbrengen. Voor de soc.-democratische fractie ver klaarde Ackermann. dat toegegeven werd, dat de agent voor de herstelbetalingen, de grenzen hem door rijn taak opgelegd, die een bizonder tactvol optreden vercischte, wanneer het om behandeling van Duitschc binnenlandsche aangelegenheden ging, eenigszins had overschreden. ENGELAND. Het pstlement weer bijeen Chamberlain ever ver scheidene kwesties. Gisteren is het Lagerhuis weer bijeen; gekomen. Toen Baldwin verscheen werd hij luide toegejuicht. Op een vraag antwoordde de minisler van arbeid, dal 233 691 personen uit de steen- kolenindustrie als werkloos waren inge schreven. Baldwin verklaarde, dat lord Cecil in de voorbereidende ontwapeningscommissie ver vangen zal worden door Ronald Mac Neitl, zijn opvolger als kanselier van het hertog dom Lancaster. Baldwin kondigde voorts het besluit van de regeering aan om onmiddellijk een rege lingscommissie te benoemen voor het onder zoek van hel vraagstuk van een herziening der Indische grondwet onder voorzitter schap van sir John Simon, een vooraan staand liberaal afgevaardigde. In deze commissie zuilen twee leden van de vroegere labour-regeermg zitting heb ben, doch geen Indiërs. Baldwin stelde ech ter een procedure voor, waarbij de Indische centrale en provinciale wetgevende mach ten uitgenoodigd zouden worden hun ziens wijzen aan de commissie voor (e leggen. Hij zeide eveneens dat voordal het parlement werd verzocht van de commissie eventueele voorstellen te aanvaarden de Indische mee ning van verschillende richtingen ten volle gelegenheid moest gegeven worden haar zienswijzen hieromtrent over te leggen. Aan Chamberlain werd een vraag gesteld omtrent hel bericht, dat een Amerikaansche maatschappij een concessie van de Abessy- nische regeering heeft verkregen, waardoor deze firma gelegenheid zou krijgen, om de watervoorziening van Egypte en Soedan te controleeren. Chamberlain antwoordde dal hij tot nu toe geen officieele inlichtingen omtrent deze onderhandelingen of omtrent de houding van de Abessynische regeering in deze aan gelegenheid heeft ónivangen. Indien het waar zou zijn, dat de Abessynische regee ring het verleenen van een dergelijke con cessie heeft overwogen zonder de Engelsche regeering te raadplegen, 2ou deze handeling een schennis van het verdrag van 1902 be- teekenen, dat tusschen de Engelsche regee ring en keizer Menelik is gesloten en waar bij de Abessynische regeering zich heeft verplicht geen dergelijken dam te bouwen of toe te staan, dat een dergelijke dam ge bouwd wordt, tenzij met toestemming van de Engelsche regeering en die van Soedan. Chamberlain vertrouwde, dat de Abessy nische regeering deze verplichting niet ver geten heeft en i9 hierin versterkt door het onderhoud met dr. Martin. Door de ontmoeting met den eereten mi nister en minister van buitenlandsche za ken van Egypte had hij gelegenheid gehad om dezen ten volle op de hoogte te stellen van do Engelsche opvattingen en met hem t« beraadslagen over deze aangelegenheid, waarin de Egyptische regeering natuurlijk levendig belang stelt. Chamberlain voegde hieraan toe, dat er geen moeilijkheid gerezen is tusschen de re geeringen der V. S. en van Engeland en dat hij verwachtte, dat dit ook niet het geval zal zijn. In antwoord op een vraag omtrent den toestand in China gaf Chamberlain een overzicht van de gebeurtenissen, die sedert zijn laatste mededeeling van 27 Juli hebben plaats gehad. Hij wees op de toestanden in het Yanglsedal, die over het algemeen nog verward zijn, terwijl te Hankau de toestand nog steed3 niet stabiel is. Verder deelde hij mede, dat in verband met het onderzoek door de Engelsche han delsmissie op de Yangtse ingesteld, het voor de Engelsche scheepvaartmaatschappijen mogelijk is gebleken om een beperkten dienst te hervatten tusschen Hankau en Changshau, waar de toestand beslist beter is geworden, zoodal er geen leekenen van een aan de buitenlanders vijandige slem- ming zijn, (ërwijl de communistische ele- menlen krachtig onderdrukt worden. Ook te Chungking is de toestand rustig bevonden. Ook hier is van een stemming tegen de buitenlanders weinig ie merken en word! hel communisme streng onder drukt. Het consulaat in deze haven is her opend, terwijl dat te Ichang heropend zal worden, zoodra een consulair ambtenaar beschikbaar is. De Engelsche sloomvaarL maatschappij heelt bij wijze van proei haar dienst op de boven-Yanglse hervat. Naar Chamberlain vernomen had, keeren de Engelsche kooplieden terug n»ar Changhau, Ichang en Chungking. Naar gemeld wordt, wordt te Kanton een onafhankelijke nalionalistische regeering georganiseerd, beslaande uil leden van de partij van Soen Yat Sen. De Engelsche ge zant heeft een opnieuw opleven van den anli-Engelschen boycol te Kanton gemeld en de Engelsche regeering overweegt welke slappen in verband met deze ontwikkeling gedaan moeien worden. FRANKRIJK. Benconr voorzitter der Kamer commissie voor bnitenl. zaken. De sociaal-democratische afgevaardigde Paul Boncour is tot voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken gekozen. De rechtsche afgevaardigden ont hielden zich van 6temmen. De nieuwe verkiezing was noodig gewor den wegens het uittreden van Franklin Bouillon uit de radicale partij. Boncour hield na zijn verkiezing een korte toespraak, waarin hij zeide, dat hij zijn verkiezing beschouwde als een betoo ging van de commissie voor de politiek van toenadering en van het beschermen van den vrede, welke de Frnnsche regee ring de laatste twee jaar heeft gevolgd en in de toekomst zal voortzetten. Frankrijk kan er echter niet aan denken een deel van zijn veiligheid op te offeren,- indien het daarvoor geen evenredige internatio nale waarborgen verkrijgt. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het loonconfiict bij de spoorwegen. In een communiqué van de organisatie van het Tsjecho-Slowaksche spoorwegper soneel wordt medegedeeld, dat de verte genwoordigers der politiek organisatie he den met de regeering zullen beraadslagen om hun actie tot bemiddeling te eindigen. Deze mededeeling 6chijnt er op te wij zen, dat het loonconfiict spoedig opgelost zal zijn. Volgens een der bladen heeft het spoor wegpersoneel een algemeenen toeslag ver langd, wat op een uitgaaf van 97.000.000 kronen zal komen te staan, terwijl de re- geering een aanbod heeft gedaan, dat schijnbaar verder gaat doordien daarbij ook rekening met pensioenbijdragen is ge houden. terwijl het aanbod in werkelijk heid neerkomt op een hoogere uitgaaf van 27.000.000 kronen. ROEMENIE. Koning Michael verjaart. De verjaardag van koning Michael is met een Te Deum in de patriarchale kathedraal gevierd Aanwezig waren de koninklijke familie, de ministers, de leden van het di plomatieke corps en mililaire en burgelijke autoriteiten. Daarna is or een parade ge houden. De bevolking bracht den koning een ovatie. SPANJE. De verhouding tot den Volkenbond. Ir een rede over het thema: ,,Het ideaal van den vrede van Spaansch standpunt", heeft de president der nationale vergadering, de vroegere minister Yanguas, over ae mogelijkheid van een weder toetreden van Spanje tot den Volkenbond gesproken. „Wordt het beginsel van gelijkheid van alle staten aangenomen," zoo zeide hij, dan zal Spanje één der eerste landen zgn, dat zijn instemming betuigt en geen ander stem recht zal verlangen, dat 't meest bescheiden der vertegenwoordigde volken. Wordt er echter een onderscheid gemaakt in de vertegenwoordiging der afzonderlijke stalen, dan moet Spanje, binnen de grenzen der grootste verdraagzaamheid en eendracht, do plaats verlangen, die het toekomt, niet alleen op grond van zgn geschiedkundig verleden, maar ook van zijn beteekenis voor heden en toekomst. Spanje's positie in Europa is verbonden met die der Westelijke mogendheden: Por tugal, Engeland, Frankrijk en Ita'ië. Spanje is nooit imperialistisch geweest!" LITHAUEN. Communisten gearresteerd. Naar de Berlijnsche bladen melden, zijn in den Lithauschen staat Wirballen 18 jonge communisten gearresteerd, die be schuldigd worden te hebben deelgenomen aan een complot tegen de Lithausche re- georing. Een hunner, die ontvluchten wilde werd neergeschoten. RUSLAND. Voorspellingen. Boecharin zeide in een rede, dat de sovjet-unie binnen 10 jaar de ineenstorting van de kapitalistische wereldorde zou zien. De sovjet-unie zal de revolutie overal heen brengen. 't Is nog al optimistisch. Zon zonder nieuwen oorlog de voorspelling niet eerder juist zfin, dat over 10 jaar de sovjet-unie niet meer bestaan zal of althans niet meer in dezen vorm? FINLAND. De gezant te Bern. Erich, de Finsche gezant te Bern, heeft een verzoek tot terugroeping ingediend. Deze stap vindt zijn oorzaak in het feit, dat voortaan niet meer de gezant te Bern, maar de minister van buitenlandscb© zaken Finland bij den Volkeovbond zal vertegen woordigen. BUITENLANDSCH GEMENGD. HERFSTBEURS 1627 TE LEIPZIG. Wat betreft den omvang en deelneming van handelaren overtreft deze najaarsbeurs die van 't vorige jaar. Ongeveer 9000 exposanten namen deel en het bezoekersaantal vermc-'erderde met 20 pCt. bij vorig jaar vergeleken. Het aantal koopers bereikte de 12000, een derde hooger als in 't vorige jaar en de buitenlanders onder hen vertegenwoordigden 10 pCt. der bezoekende handelaren. Het aantal der exposeerende buitenlan ders groeide van 455 in de vorige herfst tot 535. Zeer goed zooals altijd) waren de.midden- Europeesche naburige landen vertegenwoor digd Ook kwamen er een groot aantal En- gelschen, Hollanders. Skandinaviërs. Span jaarden en Italianen. Daar veel overzeesche handelaren dit jaar Europa bezochten voor studie-doelein den. bezochten ook zij. vooral uit Noord- en Zuid-Amerika en Zuid-Afrika) de jaarbeurs. Het aantal bezoc-'kers uit de randstaten, uit de Balkan, uit hel Oosten, uit China en de Koloniën steeg in aantal. Overigens was de deelname van Handelaren uit Brazilië. Ar gentinië, Jugo-Slavië, Perzië, Roemenië en Turkije zeer noemenswaard. Daar 't nieuwe Duitsch-Fransch handelscontract juist voor de beurs in werking trad. was 't aantal der Fransche Koopers 150 PCt. hoogeT dan voor heen. UITSLUITING IN DUITSCHLAND. BARMEN, 9 Nov. (Wolff). Do West- Rijnsche textielindustrie heeft heden 55.000 arbeiders uitgesloten. FRANKRIJK EN AMERIKA. PARIJS, 8 Nov. (Belg. TeL Ag.) Het Witte Huis heeft op den Q.uai d'Orsay een Amerikaansche not.a laten overhandigen. Daarin wordt verklaard, dat de regeering te Washington accoord gaat met de jong ste Fransche voorstellen Zij aanvaardt een onderzoek in beide landen teneinde door vergelijking tot het vaststellen van den kostprijs der goederpn te komen vóór het afsluiten van een definitief handels verdrag. De Amerikaansche autoriteiten kunnen geheel en al van het boekenonderzoek, dat kort geleden is uitgevaardigd, afzien. LLOYD GEORGE NAAR ZUID-AMERIKA. LONDEN, 9 Nov. (N.T.Adraadloos). 21 December vertrekt Lloyd George met een aantal familieleden naar Rio de Janeiro. DE TANGER-KWESTIE. KEULEN, 9 Nov. (V.D.) In een artikel ge titeld; „De Fransch-Italiaansche Tegenstel ling «aan de Middellandsche Zee", behandelt de „Kolnisehe Zeitung" heden het Tanger probleem. Na de vraag gesteld te hebben of dit probleem niet meer dan een machls- kwestie tusschen Frankrijk, Italië en Enge land is geworden, gaat het blad na welke stemming in Frankrijk ten deze heerscht. Terwijl de anti-Duitsche chauvinisten voor toegevendheid tegenover Italië zijn en even tueel bereid zijn de Fransche Middelland sche zee-positie voor die aan den Rijn op to offeren, tracht de officieele Fransche poli tiek in beide aangelegenheden voor Frank rijk hel terrein zoo lang mogelijk te verde digen en het eene verlies minstens met het andere succes goed te maken. Het is vol gens het blad niet de eerste keer, dat Enge land zich de toegevendheid van Frankrijk in de kwestie van de Middellandsche Zee door concessies in de Rijnlandsche aangelegen heid heeft weten fe koopen Daardoor wint het verloop van de geheele Tangerkweslie dan ook aan beteekenis voor Duitschland. COMMUNISTEN TN HONGARIJE VEROORDEELD. BOEDAPEST. 9 Nov CV. D.). Tn het pro ces tegen Zoltan Szauto en 57 andere com munisten werd heden na een behandeling die 3 weken geduurd heeft, vonnis geveld. Zoltan Szauto werd veroordeeld tot 6 jaar en 6 maanden vestingstraf en 10 jaar eer^ verlies. De leider der communisten in Hon.< garije werd tot 4 jaar en 6 maanden ve&, tingstraf en 10 jaar eerverlies veroordeeld, terwijl de overige beklaagden tot lichtere straffen werden veroordeeld. Vijftien be schuldigden werden vrijgesproken. Na het uitspreken van de vonnissen rie pen de beschuldigden in koor ,,leve de sovjet-dictatuur", waarop de president nog straffen oplegde van vier en vijf dagen arrest. VERHOOGING DER POOLSCHE SPOORWEGTARIEVEN. WARSCHAU, 9 Nov. (V.D.) Alle tarieven op de Poolsche spoorwegen, die in Augustus j 1. met 10 pet. werden verhoogd, zullen op 1 Januari 1928 opnieuw met 10 procent ver hoogd worden. RUS UIT EGYPTE GEZET. KAIRO, 9 Nov. (Reuter). De minisler van binnenl. zaken heeft aan de Amerikaansche legatie kennis gegeven, dat Sennock, een der Russische gedelegeerden voor de ka toennijverheid, daar hij zijn verplichting om zich te onthouden van bolsjewistische propaganda, niet is nagekomen, als onge- wenscht vreemdeling beschouwd wordt, en hem moest worden verzocht het land te verlaten. Semnock is in het bezit van een Amcrikaansch paspoort. RUSSISCH SCHIP VRIJGELATEN. ALEXANDRIË, 9 Nov. (Reuter). De ge mengde rechtbank heeft beslist, dat het Russische stoomschip Tschitscherin, waarop hier onlangs beslag werd gelegd als repres- saille-maatregel tegen het door de Sovjet- regeering inbeslagnemen van de stoomboot Gosti (ex-Inkerman). moet worden vrijge geven.. De Tschitscherin zal onmiddellijk vertrekken. DE OPSTAND IN MEXICO BEDWONGEN. MEXICO CITY, 9 Nov (N.T.A. Draad loos). De regecringst-Toepen vervolgen Dog de overgebleven opstandelingen in de ber gen van Vera Cruz. Naar geroeid wordt zijn gisteren gene raal Fernando Reyes en generaal Silveano Garcia gevangen genomen en terechtge steld. Daarmee zijn vermoedelijk alle leiders van den opstand gedood. MEXICO 9 Nor. (Reuter). Alle gene raals die aan den opstand hebben deel genomen en. onlangs in den staat Vera Cruz in hechtenis werden genomen, zijn den dood ingegaan met een bijna traditioneel geworden moed eb een opgewekt en geest- Een der slachtoffers b.v. generaal Pulido, vroeg voor zijn terechtstelling aan een der omstanders hem eenige pesos te leen en, welke hij beloofde te zullen teruggeven. Toen hij het geld ontving deelde hij het uit aan de soldaten van het executie-pele- ton en vroeg hen op zijn hart te mikken, waarbij hij het hemd openmaakte en nauw- keurig de plaats aanwees, waar hij wildö dab de kogels hero zouden raken. Gene raal Fernando Reyes, de welbekende revo lutionair uit den woeligen tijd van Fancho Ville, voerde zelf het executie-peleton aan, en gaf toen zijn beurt gekomen was, zonder aarzeling den soldaten het bevel,,vuur." MARCONI ONGESTELD. I.ONDEN. 9 Nov. (N. T. A. draadloos). William Marconi, de uitvinder der draad- looze telegrafie, is ernstig ziek, zoodat hij waarschijnlijk van zijn voorgenomen reis naar de Vereenigde Staten zal afzien. TWEE AMERIKAANSCHE MARINE SOLDATEN VERMOORD. NEW-YORK, 9 Nov. (V.D) Volgens een telegram uit Managua zijn twee leden van het Amerikaansche beschermingsleger in Nicaragua, een luitenant en een onderoffi cier, door een ui tveertig personen bestaan de bende aangevallen en vermoord. NEGEN PERSONEN VERDRONKEN. VIGO, 9 Nov. (Belg. Tel. Ag.). In de na bijheid van de Cisa-eilanden (aan de Spaan-* sche kust) zijn twee sloepen tegen elkaar aangevaren, waardoor een der twee om sloeg en zonk. Negen dèr opvarenden zijn daarbij verdronken. MOEDIG OPTREDEN VAN EEN VROUW. LONDEN, 9 Nov. (Reuter). Bij een brand uitgebroken in het weeshuis te Bernardsteel (New-Yersey) werden 68 kinderen gered, dank zij het heldhaftig optreden van de kloosterzuster Maria Gabriels, die bijna alle kleintjes dawrs door de vvlammenzee naar buiten droeg, voordat de brandweer hulp kon verleenen. Drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen. ZWARE SNEEUW. LONDEN, 9 Nov. (V.D.) Een dikke laag sneeuw dekte gisteren heel Scholtand, Noord-Engel and en Wales. In de Londen- sche voorsleden werd een koude van 11 graden geregistreerd. HET RESIDENTIE-ORKEST. Het conflict bij het Residentie-Orkest is aldus meldt „Het Volk" Maandag avond nog opgelost. Ten gevolge van een bespreking tusschen den voorzitter van den Ned. Toonkunstenaarsbond en het bestuur van het Orkest heeft dit bestuur toegestemd in het opnieuw instellen van een orkestcom missie, waarmee het bestuur geregeld over leg zal plegen. Ook de orkestleden hebben met deze overeenkomst genoegen genomen en een commissie benoemd, waarin de le den der vorige commissie zeen zitting heb ben. En het „werkverbod", dat op het Orkest rustte, ervoor opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2