m Standard Special UIT DE OMSTREKEN. DE BALKAN EN DE VOLKENBOND AALSMEER. Gemeenteraad. a raad dezer gemeente komt Vrgdag- te 2 uur bijeen in openbare ver gadering. De agenda bevat een 39-tal pun ten. O.dl zal een oplossing dienen gevonden te worden, welke zal leiden tot een her opening der bewaarschool, wier deuren sinds enkele weken voor de kleinen gesloten zijn, omdat het bestuur in geldzorg zit en geen nieuwe directrice durft te benoemen. Van het bestuur der naai- en knipscbool is een verzoek om een plaats beschikbaar te stel len, waar op behoorlijke wjjze het onderwijs nu en in de toekomst kan worden gegeven. In deze vergadering zal tevens hoogstwaar schijnlijk het besluit worden genomen, het z.g „Molmpoeltje" over te dragen aan de Vereeniging tot behoud van Natuur-monu- menten. Bjj de Dinsdag gehouden verkiezing van vier notabelen der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren B. Broeckmans, P. Kuite en C. P. Gerritsen, met resp, 37, 36 en 39 stemmen. In de vacature M. Noordam werd gekozen de heer D. v. d. Schilden met 25 stemmen. Op Donderdag 17 November a.s. zullen op den feestavond in hotel „De III Kolom men', georganiseerd door het Olympisch Comité alhier, optreden de heer en mevr. Clinge Doorenbos, van Hilversum. Eea jazz band-orkest zorgt voor muzikale afwisseling. Ten behoeve van de schippers is het gemeentebestuur voornemens een tapkraan op de waterleiding te doen plaatsen aan de Helling, in de nabijheid van de Ringvaart HAARLEMMERMEER. Op den Nieuwemeerdijk in Haarlem mermeer reed een oude man, de schillen- oplialer v. d. J. met paard en wagen. Plot seling werd het gerij aangereden door een auto, waarvan de bestuurder vermoedelijk niet voldoende uitweek. Door den hevigen schok werd v. d. J. van den wagen geslin gerd. Zwaar inwendig gekneusd werd de man opgenomen en per auto naar een zie kenhuis in Amsterdam overgebracht. De politie stelde een onderzoek in en maakte van het gebeurde proces-verbaal op. Maandag werd in Haarlemmermeer weder een rijwiel ontvreemd en wel ten nadeele van den heer K. uit een woning aan den Kruisweg. LISSE. Gemeenteraad. Diverse onderwijskwesties Aan- en verkoop van giond De gemeenterekening over 1926. Een geidleening van f 18.C00 ten behoeve van het gasbedrijf. Het bouwplan van „Volksbelang". Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Wethouder Tromp leest de gebedsformule waarna de notulen onveranderd worden vastgesteld. Na beëediging van den heer A. Verduyn Jr. als raadslid komt aan de orde een ver zoek van mej. M. Anderson om eervol ont slag als assistente aan de openbare lagere school en als onbezoldigd vakonderwijzeres aan de openbare U. L. O. school met ingang van 1 November 1927. Aanvankelijk hadden B. en W. gemeend het ontslag te verleenen op 10 Dec. e. k. Waar mej. A. assistente is. kan haar ook in haar belang hel ontslag verleend worden op 7 November j.l. De heer Sobels vraagt of overleg gepleegd is met het hoofd der school. De voorzitter antwoordt ontkennend. Wethouder Warmerdam acht het beter dit antwoord te geven in geheime vergade ring. De werkwijze van de heer Kingma (hoofd der school) is den laatsten tijd van dien aard, dal de tijd aanbreekt, dal B en W. eens heel kort maaT krachtig met den heer Kingma gaan praten. De heer Sobels wenscht liever hel ant woord in de openbare vergadering. Welh. Warmerdam wil dan zijn persoonlijke mee ning zeggen. Hieruit blijkt dat allereerst één onderwijzer zenuwpatiënt is geworden, ais gevolg van de houding van het hoofd Ook diens houding tén opzichte van mej. Ander son is voor haar grievend, daar het hoofd optreedt als dictator. Als hij zoo door gaat, wordt de openbare school geheel leegge pompt en dal is toch niet erg wenschelijk. Naar aanleiding van het voortdurend overhoop liggen met het personeel der school, hebben B. en W. gemeend het ont slag in haar belang te geven, zonder nadere besprekingen met het hoofd. De heer Sobels zegt dat al die beweringen niets met het punt te maken hebben. Het gaat hier niet over de vraag of het ontslag al dan niet op tijd is verleend, het geldt hier alleen de vraag of het hoofd hierin ge kend is, wat toch alleszins wenschelijk is. Uit de verdere bespreking blijkt dat fïiej. A. meende te kunnen volstaan met oen monde linge mededeeling dat ze haar.ontslag nam als assistente Het hoofd der school had haar er op opmerkzaam moeten maken, dat dit schriftelijk moest geschieden. RECLAME. De sigaret, Waarvan de kwaliteit niet Verandert en die u blijft j bekoren MET BONS VOCR PRACHTIGE CADEAUX 9495 De heer Verduyn verzoekt de discussie te sluiten, en acht het in het belang van het onderwijs eerst met het hoofd te conferee- ren. De heer Noorlandt vraagt B. en W. nog eens rustig met het hoofd der school te spreken mede in verband met de verhondin- gen in die school tusschen hoofd en perso neel. Aldus besloten. Voorstel van B en W. tot benoeming van den heer H Exalto als onbezoldigd assistent aan de openbare lagere school in de plaats van den heer J J. Vrolijk. Z. h. s. aangenomen. De heer Noorlandt wordt benoemd tot lid van de Gascommissie Ingekomen was een tweetal verzoeken van de heeren P. Duivenvoorden en P. J. van der Hulst om van de gemeente het z.g. Kruishoorntje te mogen koopen. B. en W. wenschen dat strookje grond niet te verkoopen. De heer Verduyn vraagt of de grondcommissie ook zoo over de zaak denkt. De voorzitter antwoordt dat de grond- commissie adviseert deze gronden niet te verkoopen. Aldus besloten. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot aan- en verkoop van grond langs de Julianastraat tusschen de gemeente en den heer L. A. Schippers. Het betreft hier een ruiling van een stukje grond tusschen de gemeente en den heer Schippers, welke door beide partijen op prijs wordt gesteld. De heer Schippers wenscht bepaald te zien, dat op den door hem verkregen grond geen bouw verbod ma^ worden gelegd. Aldus besloten. Hierna wordt behandeld een voorstel van B en W. tot aankoop van een gedeelte Essenlaan en een erf voor de verbreeding van die laan van mevr. Repelaar. De voorzitter zegt, dat de weg daar ter plaatse 12 Meter breed wordt, en dat de gemeente thans eigenares is van de geheele Essenlaan. Aldus besloten. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om het bestuur der Woningbouw vereniging „Volksbelang" te machtigen een gedeelte sloot met berm te verkoopen aan den heer F. G. Kersbergen. Het betreft hier een sloot achter de Wil- helminastraat. De heer Kersbergen wil al daar een melk-hoekhuis bouwen. De heer Segers kan zich hiermede ver eenigen, mits het hoekhuis aanpast bij de omgeving. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling der Verordening op het Beheer van de Gas- en Waterleidingbedrijven der gemeente Lisse. Ged. Staten hadden de verordening terug gezonden met eenige opmerkingen. Deze werden onder de aandacht gebracht, waarna d9 gewijzigde verordening werd goedgekeurd. De aanbieding van de rekeningen van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in den Keuringskring „Lisse" en van den Keurings dienst van Waren te Leiden, over 1926, zuillen teir circulatie worden toegezonden. Vervolgens had de vaststelling plaats van de rekeningen van Gas- en Waterleiding bedrijven en de voorloopige vaststelling van de Gemeente-rekening over 1926. Hieruit bleek, dat de totaal ontvangsten hebben bedragen f711.932,78, en de totaal uitgaven f 664.311,18, zoodat het dienstjaar 1926 een totaal voordeelig saldo oplevert van f47.621,60. Aan de hand van de gemeente-begrooting 1926 behoort ten bate van den gewonen dienst 1926 te worden verantwoord een be drag van f382.170,89 en ten laste van dien dienst een bedrag van f 342.568,64; batig saldo f39.602.25. Ten bate van den kapitaaldienst behoort te worden gebracht een bedrag van f 329.761,89, en ten laste daarvan een be drag van f321.742,55; batig saldo f8019,34. Over de begrootingen der Gas- en Water leidingbedrijven en van de Gemeente be grooting voor 1928 vroeg de heer Sobels nog eenige inlichtingen, welke hem door den heer Verduyn werden verstrekt. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W tot het aangaan van een geidleening van f 18.000 ten behoeve van uitbreidingen en verbeteringen van het Gasbedrijf met de onderlinge levensverze kering-Maatschappij ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage, tegen den koers pari, ren tende 4 3/4 pCt. Aldus besloten. Een comptabilileitsbesluit werd genomen voor de begrooting van het dienstjaar 1927 en te wijzigen met een post van f 1802 aan ontvangsten en uitgaven. Ingekomen was: a. een verslag der reke ning van de controlecommissie van het ga»- en waterleidingbedrijf, welke accoord was bevonden b. een verzoek van de bouwvereeniging „Volksbelang" om terug tc komen op het besluit van de vergadering van 1 Oct '26 en zich in principe uit te spreken om een voorschot te verleenen van f 55.000 voor een 19-tal woningen in do Wilhelmina- straat en Julianastraat, waarbij straat en rioleering voor rekening der gemeente ko men. De heer Verduyn vraagt of de laatste goed is bevallen en of er nog veel aan vragen zijn. De voorzitter zegt, dat er mo menteel 78 aanvragen binnengekomen zijn De heer Van Resteren zegt als bewoner, dat de huizen heel goed voldoen. De heer Sobels vraagt of de toestand niet eenigs- zins anders is, dan met 1 Oct 1926 Er zijn immers in dien tijd door particulieren al daar een £>0-tal woninge gebouwd De heer Kuipers zegt, dat daar allemaal afzonder lijke aanvragers voor waren. De heer Ver duyn vraagt zich af of bij dien bouw niet te veel arbeiders hier komen Die vraag heeft de heer Segers zich ook gesteldmaar de menschen zijn er, want de werkgelegen heid was dezen zomer veel te gemakkelijk. Wat nog nimmer is voorgekomen is. dat men in het drukst van het seizoen meer dan voldoende krachten kon krijgi n De heer C Schrama wenscht den houw door de bouwvereeniging te helpen bevor deren, daar bij particulieren bouw de huur zoo wordt opgedreven. De heer Kuipers zegt dat vele woningen moeten worden opgeruimd en noemt in dat verband de huizen aan de K.ipellenei, ach ter Beelen. den Stationsweg, de poort van Kleef en de Kromme Elleboogsteeg. De heer Pijnacker vraagt of B. en W. adviseèren tot het nemen van een besluit, waarop weth. Tromp antwoordt, dat men eerst de rekening eens wil zien, en hoopt dan, dat de bouwvereeniging de kosten kan dragen van bestrating en rioleering. De heer Segers denkt, dat dit wel niet zal gaan. daar er op alle manieren gewikt en gewogen moet worden om de rekening sluitend te maken. We hebben, zoo zegt spr., de huur niet hooger te mogen bepalen, dan 1/7 van het standaardloon, In principe wordt aldus besloten, in af wachting van de nadere voorstellen In de volgende vergadering. Rondvraag. De heer Van Resteren wil voor de auto's een beteren wegwijzer op het havenhoofd. De voorzitter acht dit niet noodig. De heer G. Schrama vraagt of liet niet mogelijk is het bestaande bord in de Kapelstraat aan te brengen op het reclame bord van den heer Mijhders. De voorzitter bestrijdt dit, want dan zien de bestuurders onder het bord „bedden en dekens" »n wat moet daarvan terecht komen. Besloten werd nog een bord te plaatsen op den hoek der Molenstraat. De heer Kuipers zag gaarne, dat er met het winterseizoen maatregelen werden- ge nomen, dat er faecaliën opgeslagen kunnen worden, daar des winters de putten te lang volstaan en ten tweede des Zondagsavonds bij hel uitgaan der kerken wat meer ver achting bij de kerken. De voorzitter zal een en ander in overweging nemen. Hierna sluiting. Alhier werd nabij de Stalenbrug het lijkje opgehaald van een kind van het mannelijk geslacht. Alle verdere aanwijzi- gingen ontbreken tot nog toe. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: L. v. d. Pot, huisbewaarder, van Leiden naar Zd. Boulevard „Helrahorst". M. Santervos, van Katwijk naar Dr. Mr. v. d. Berghstichting. Chr. E. Engel,'geb. Barkemeyer, van Den Haag, naar Hoofd straat 77. E. Th. Felderhoff, bouvvk. opzichter, van Den Haag, naar v. Harden- broekweg 3. J. H. Ckristiaanse en vr., wagenmaker, van Noordw^jkerhout, naar Van Limburg Stirumstraat 17. Vertrokken: J. J. A. Luyben, naar He/t- huysen, St. Alloisiusgesticht. H. F. Bieling en fam., kunstschilder, naar Hil- legerstjerg, Ville Neuvelaan 8. N. Imt- hom (geli. met D. Bos), naar Rantau Pand- jang, Ned. O.-Indië. B. Verstaten en fam., glazenwasscher, naar Den Haag, Wïnburg- straat 10. Fr. Ejjk en fam., landarbeider, naar Den Haag, Daltonstraat 11. M. B. Trautwein, naar Haarlem, Zrjlweg 80. P. A. van Berkel, arbeider, naar Velsen, Wijkerstraat IL 209. M. Baars, leerling- verpleegster, naar Rotterdam, Dubbelstr. 19b. NOORDWIJK AAN ZEE. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van den door de tram Zaterdag doodgereden woonwagenbewoner op de algem. begraaf plaats alhier, van gemeentewege begraven. De kist, door vier gemeentewerklieden ge dragen, werd gevolgd door de vrouw en drio kinderen, die wel diep te betreuren zijn, als men weet in welke ellendige om standigheden deze onverzorgd achter zjjn gebleven. Wie hier hulp verleent, verricht een goed en menschlievend werk. OEGSTGEEST. Loop der bevolking over October. Geboren: 4 meisjes en. 4 jongens, totaal 8; gevestigd 49 m. .en 63 vr., totaal 112. Alzoo een vermeerdering van 120 personen. Overleden: 5 m. en 3 vr., totaal 8 pers.; vertrokken: 34 m. en 44 vr.., totaal 78 pers. Vermindering tezamen 86 personen. Totale vermeerdering in deze maand 34 personen, zoodat het aantal inwoners op 1 November 5930 personen bedroeg. De laatste dagen worden de huizen aan den Terweeweg door personeel' van de Electrische Centrale uit Leiden, aangeslo ten aan den ondergrondschen kabel. De daartoe benoodigde gereedschappen worden dan des avonds, na beëindiging van het werk, op een handwagen geladen, die in de omgeving blijft slaan. Deze wagen stond gisteravond op den hoek TerweewegWil lem de Zwijgerlaan. Omstreeks 7 uur werd plotseling brand ontdekt in den wagen; de politie werd gewaarschuwd, die met eenige emmers water den brand bluschte. Uit een onderzoek bleek, dat wat turf en cokes in brand was geraakt, waarschijnlijk door het niet voldoende dooven na gebruik van den vuurpot. Omstreeks denzelfden tijd reed achter het „Groene Kerkje" een ,,Ford"-vrachtaulo van.de reclame-zegelmaatschappij „de Toe komst", Weimarstraat, Den Haag, toen plot seling van onder de auto de vlammen uit sloegen. De wagen bleek van onder geheel in brand te staan, waarschijnlijk tengevolge van een defect in de benzineleiding. De firma v d. Ameele. die, bijgestaan door hulpvaardige omstanders, spoedig ter plaatse was, trachtte den brand te blus- schen met zand, doch dit mocht niet ge lukken, zoodat de auto geheel door de vlam men vernield werd. De chauffeur en zijn kameraad zijn er zonder verwondingen afgekomen. De over blijfselen van de auto zijn door de firma v. d. Ameele naar haar garage vervoerd. SASSENHEIM. Pluimveetentoonstelling. Evenals het vorige jaar zal ook ditmaal in het K. S. A. gebouw een pluimvee tentoonstelling worden gehouden en wel 13, 14 en 15 December. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren Jac. Bouwmeester en J. D. Papendrecht. VOORSCHOTEN. Beroepen. Dr p K. Wielenga, predikant bij de Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Hilversum (derde predikanlsplaats). WARMOND. Burgerlijke Stand. Gevestigd: Ma. Ga. Ha. v. Steenis, echtg. van J 'H. Zorn, uit Utrecht; M. Graf, uit Oostenrijk; Aa. Viesncr, uit Oostenrijk; Ma. Tha. van der Kamp, uit Katwijk; J. M. Schavemaker, uit Amsterdam; E. Postma, uit Leiden; M. Duineveld, uit Lisse; L. G. van Leeuwen, uit 's-Gravenhage; R. Voort huis, uit 's-Gravenhage. Vertrokken: H. G. J. de Wijs, naar Bode graven- J Laven en gezin, naar Oegstgeest; J. Schoonderwaldt en gezin, naar Rotter dam; H N. de Nie, naar Katwijk; Ma. Ha. van Wijk, naar Aardenhout; Th W. Keij zer, naar Katwijk; G. v. d. Horst, naar Oegstgeest; Q. J. Duivenvoorden, naar Lcid- schendam; P. J. Weslerbos en gezin, naar Berkel; Chr. de Gouw, naar Eindhoven; P. C. van Velzen, naar Bodegraven A. P. N. Vermunt, naar 's-Gravenhage; S. N. A. baron van Heemstra, naar Voorschoten; Ga. van der Hulst, naar Alkemade; H. Verkaik, naar Leiden; G. Schouten en gezin, naar 's-Gravenhage; K. J. Westerkamp, naar Hoorn; Th. Lampe, naar Poeldijk; A. Ver- slöijs, naar 's-Gravenhage. Geboren: Fr.anciscus Jacobus Antonius, Z, van G. W. H. Spierings en E. C, M. Vin- kestcin. Gornelis Gerrit, Z. v. A. van Es en W. F. Hardijzer Antonius Maria, Z. van II. H. Haverkort en Ha. Ma. Sneeboer. Antonia Margaretha Maria, D. van G. W. Bakker en C M. de Groot. Andreas Johannes, Z. van G. A. Driessen en M. A. den Elzen. Overleden: Cornells van der Vooren#63 j. Gehuwd: Petrus Johannes van Diest 25 j. en Maria Hendrika van Winsen 24 j. ZOETERWOUD". Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Godefridus, Z. v. P. L. de Jong en M. M, Hoogeveen. Wilhel mus Bern&rdus, Z v. C. W. do Jong cn C. J. Vericleij. Anna Maria, D. v. Th. Tijssen en C. Vermeulen. Theodorus Jacobus, Z. v. J. C. v. Leeuwen en M. J. H, van Casael. Bernardina Teresia, D. v. H. D. Berg on J. M. M. v. don Akker. Johanna Maria Cornelia, D. v. A. L. Hoogduin en J. Hendriks. OverledenGerrit Kraan 65 j, Marigje Hogervegt 68 j. Gehuwd: A. A. Straathof en C .A. Berg. J. P. C. Sentel en W. B. Hendriksen. J. A. van Sant-en en B. C. G. van der Krogt. door ALEXANDER BOUROFF MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN VAN BULGARIJE. De in den laatsten tijd tot uiring gekomen kritieken op het werk van den Volkenbond en het aftreden van den heer De Jouvenel als lid van do Fransche delegatie hebben enkele kringen er toe geleid, de gedachte uit te spreken, dat het instituut van Ge- nève iets van zijn beteekenis, of liever ge zegd: van zijn werkzaamheid heeft inge boet. Om dit te bewijzen heeft men zelfs het voorstel van den heer Chamberlain aangehaald om het getal zittingen van den Volkenbondsraad te verminderen. Ik zou echter zeer ongaarne mijn oordeel uitspre ken over deze beweringen en tot derge lijke conclusies komen. Voor mij blijft de Volkenbcmd een in stelling van historische beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling der internatio nale betrekkingen. Hij beschikt niet over machtsmiddelen, hij bezit leger noch vloot, hij kan noch overwinnen, noch zijn beslui ten met geweld doorzetten, maar hij heeft achter zich het ontwakende geweten van de gansche menselielijko beschaving. Wan neer men eeü zekere, achting bezit voor het menschelijke geweten, wanneer men nog gelooft dat het met dood is maar blijft voortleven als een factor, welke weliswaar niet altijd met kracht ingrijpt, maar wel met zijn gansche gewicht invloed oefent op alle menschelijke handelingen, dan kan men onmogelijk de beteekenis van detzo instelling ontkennen welker doel is, niet alleen de Sta-tem en do volken met elkaar t.e verbinden, maar alle gewetens te ver eenigen, in naam van eenige grondgedach ten van hooge waardia, gedachten welke voor ons, de zwakken, de kleinen, de over wonnenen, de verdrukte^ wel van zeer bij zonder gewicht zijn, omdat het zijn ge dachten van den vrede, van de gerechtig heid, van de internationale gelijkwaardig heid. Deze instelling omvat niet alleen de groote Staten die in den oorlog hebben gezegevierd, die hun belangen en hun rech ten verdedigenwij vindeD daar ook tal rijke kleine Staten, welke volstrekt met beheerscht worden door een zelfzuchtig ge voel: Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Nederland, Finland, neutrale en beschaafde Staten, die volstrekt geen bijzondere belangen hebben to verdedi gen, die daar de rol van wachters des vre- des spelen, de dragers van menschelijke idealen van gerechtigheid. Deze gezamen lijke gewetens kunnen wel bij vele gele genheden in staat wezen de oppositie van sterker en machtiger factoren bij te val len, dikwijls zal het hun toch niet geluk ken, de politiek van de groote Staten te veranderen, welke zwaar wegende belan gen hebben te verdedigen en die tegen woordig hun belang om in het leven te blij. ven hooger stellen dan de geboden der absolute gerechtigheid; niettemin werken zij zonde-r ophouden, als een kracht, wel ker bron van ©nergie nooit kan opdrogen, omdat zij diep verankerd is in het gewe ten der menschheid Men voelt ook de uit werking van deze kracht wel en juist Bul garije is eeD van de Staten, die tweemaal in den jongsten tijd die volledige werk zaamheid en het gansche nut ondervonden van een instelling, welke alle eigenschap pen bezit voor een groote en breede ont wikkeling, omdat zij aan het streven der menschheid naar vrede en gerechtigheid ten goede komt. RECLAME. In het da- gelijksche leven komen vaak kwetsuren, brand-, snij wonden, ?nz. voor. Verwaarloozing baart dan dikwijls groote zorg. Behoedt. U-daarvoor niet VAS ELI NE-XHESEB ROUGH (spreek 'uit; Tschiesbro) want deze is dc eenige zurenvrlje ter wereld, 'n Doosje, tube of fleschje in huis Is een hulp in den nood. Vraagtaltijd met nadruk naar VASELI N E-CHESEBROUGH Het beste middel voorde huidl Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream enChesebrough Vanishing Cream de Ideale vetvrije huid-cream. 9140 Zoo vond het overwonnen Bulgarije na den oorlog slechts gesloten deuren, wan neer het beproefde een leening te sluiten.) Met allerlei verplichtingen overladen, on* der financieele controle geplaatst en m' politiek opzicht op den index gezet, waa het voor Bulgarije volstrekt onmogelijk in het buitenland crediet te vinden of zijn beurswaarden op de buitenlandsche finan- cieelle markten te Daten verhandelen. De eerste daad, waardoor Bulgarije een brea schoot in den muur, welke het land om ringde, de eerste daad welke den weg naar crediet weder opende en bijgevolg ook zijn economisch herstel mogelijk maakte, waa de uitgifte van een leoning voor de vluch telingen, welke onder het patronaat van den Volkenbond slaagde en op alle Euro- peesche beurzen van beteekenis ter ver handeling werd toegelaten, en, voor de eerste maal zoolang Bulgarije bestaat,; zelfs ook op de Amerikannsche beurzen, welke thans de eenige bronnen zijn voor elke financieele leening of crediet-opera tie. Het verleenen van dit crediet bleek aldra op goede gTonden te berusten, want dc politiek van Bulgarije werd inderdaad beschouwd als gezond, als een politiek, wolke verdere vreedzame ontwikkeling van dit land en zijn economischen weder opbouw waarborgde. Deze leening was al leen mogelijk geworden omdat Bulgarije de sympathie genoot van alle Europeeschei Staten. Indien slechts één enkele Staat zijn veto ©t tegen had verheven, zou de toening onmogelijk zijn geworden. Wij had. den de eenstemmigheid noodig vaD alle groote en kleine Staten, die in den Vol kenbondsraad vertegenwoordigd zijn, om een positief besluit te bereiken. Dat was echteT nog maar een eerste 6tap. Er kwamen andere gelegenheden, waarbij de eenstemmigheid van alle Star ten, die de zegepraal hadden bereikt, on vermijdelijk noodzakelijk was. Het ging n.l. om de leening be garandeeren door be paalde staatsinkomsten en ook om de con- versie dezer leeningen in goudwaarden, om den dienst der rente en de aflo&siDg to dekken. Zoowel voor het een ala voor het ander was de toestemming der commissie van herstel, weyke haar zetel te Parijs heeft, noodig. Deze toestemming werdi verleend na herhaalde besprekingen en wel in zoodanigen vorm, dat de beslissing der commissie gelden kan als een precedent in het systeem van het herstel, zoodat het in latere gevallen mogelijk ia gemaakt, een verlaging aan te brengen in de lasten welke op Bulgarije drukken. Het zou al voldoende wezen, dat Bul garije buiten staat zou zijn de aan het land opgelegde herstelbetalingen in goud op te brengen, om ook het recht te heb ben te verlangen, dat deze betalingen op, een later tijdstip zuilen plaats hebben.' Door een apart protocol heeft de commis sie voor herstel een eigen commissie inge steld, bestaande uit dne financieele des kundigen, van wie de eerste door d© com missie van herstel zelf, de tweede door onze voormalige crediteuren en de derde door het Haagsche internationaal ge rechtshof werden benoemd; deze commis sie kan, zelfstandig, tot een uitstel of ver daging besluiten, wanneer zij de overtui ging bezit dat Bulgarije de opgelegde ver plichting niet kan vervullen zonder dei waarde van zijn munt op het spel te zet ten. Zoo kunnen dus de regeering en het parlement van Bulgarije als het noodig is een dergelijke beslissing van de commis sie uitlokken. Bulgarije is dus vast besloten in den Vol kenbond te blijven er hem zijn volledig medewerking te verleenen, hoe bescheiden, de macht van dezen Staat ook wezen moge,, om de vTedesgedaehte te bevorderen. Wij zullen den Volkenbond vertrouwen echenken omdat wii de diepgewortelds overtuiging bezitten, dat zijn werkzaam heid voor zijn geheiligd ideaal en zijn oor spronkelijk doel volkomen overeenstemt met onze rechtvaardige doeleinden en do levensbehoefte van het Bulgaarsche volk. En zelfs indien, hoe onwaarschijnlijk dat ook wezen moge, de pessimisten, dat zijn allen die ons optimisme niet deelen en die van oordeel zijn dat de Volkenbond kwijnt, gelijk hadden, dan zou het voor Bulgarije stellig niet gepast zijn aan een begrafenis van deze instelling deel te ne men of wel zelf daartoe het initiatief te nemen. De ondergang van den Volkenbond zou van gelijke beteckeniB wezen als de on dergang der Europeesche beschaving; de ondergang van den Volkenbond zou het bankroet beter kenen van dc gedachten van vrede en gerechtigheid der gansche menschheid. 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11