SjiirCSfgl- AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Cfdössing Tèheum at lek, VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. OVERZICHT KAASMARKTEN. Het welkome geschenk ~<GÊRÖ>— Maandag. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te 8 uur. Leidsche Schouwburg: Het Nieuw Rotter- damsch Tooneel. „De pastoor van Neuvil- lette". 8 uur. Volksgebouw (Heerengr.): Instituut voor Arbeidsontwikkeling. Dr. Horst. 8 uur. Dinsdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Bij bellezing te 8 uur. Stadszaal: Haarl. Orkeatvereeniging. S u. Stadszaal: Bazaar ten bate van de Ver. „Het Hooge Land K a t w ij k-a a n-Z e e (GemeentezaaJ) Spr. de heer Spijkhoven, van Driebergen. 7 uur nam. De avoni-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Nov. t-ot en met Zondag 13 November waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. RECLAME. AMSTERDAMSCHE Zorgvuldige bediening ANTHRACIET-MIJ. Verzegelde zakxen Heerensingel 34/35-Tel. 1523 A'dnm Hilversum Ëuesum Haarlem. 9063 kwam als postbode en dan van zijn toe komstige hospita een voorschot wist los le krijgen. Ten nadeele van een bezoeker van café „Zomerzorg" is gisteren een jas ont vreemd. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij den heer J. H. P. in de Groenesteeg, alhier. Door verbreking van een glasruit ban men zich toegang verschaft. In verband met deze inbraak heeft de politie aange houden P. N., alhier. Er wordt niets ver mist, maar het schijnt, dat de inbreker(a) gestoord is en het leder, dat bestemd was om mede te nemen, weer teruggeworpen heeft voor zijn vertrek. Ten nadeele van J. H. ia Zaterdag om twaalf uur een r ij wiel ontvreemd. Keeds om twee uur dienzeifden dag gelukte het de recherche het rijwiel terug te vinden bij den opkooper A. V., J. v. d. B. bleek hel rywiei te hebben gestolen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt en A. V. werd wegens medeplichtigheid subs, heling eveneens verbaliseerd. LITTERIS SACRUM. Vadertje Langbeen, vroolijke geschiedenis in 4 bedrijven naar Jean Webster. Litteris is er dit seizoen zeer vlug bij geweest als gevolg van het feit, dat de vereeniging vorig seizoen feitelijk een op voering schuldig is gebleven, dank zij bijzondere omstandigheden. Gekozen werd als stuk een zeer dankbare tooneelbewer- king door Jaap v. d. Poll van Webster's Daddy-Long-Legs, dat proefondervindelijk van zijn geschiktheid had doen blijken door de opvoeringen bij het Schouwtooneel in 1919 en 1920 met de helaas le vroeg het tooneel ontvallen Greetje Lobo in de hoofdrol. Werd misschien door den regisseur van Litteris. den heer B. Hageman, zelf ook slachtoffer van het ongeluk hij de Vink, aldus een hulde beoogd aan de daarbij zoo noodlottig omgekomene, door na zijn herstel als eerste werk te kiezen een stuk, waarin Greetje Lobo zoo blijk had gegeven van haar gaaf talent? Hoe het zij, Litteris heeft zich weer eens, van een zeer goede zijde doen kennen dooij de jongste opvoering, die op hoog peil stond. Na een wat zwakke inzet het lachen der vondelingen was onnatuurlijk ging heit prachtig in stijl en toon lol in het 4e bc»dri;/f in de scène tusschen Jervis en miss Pritchard door een te groote lijdelijkheid van laatstgenoemde een inzinking plaats vond. Maar behalve dit is door Litteris iels heel moois bereikt over de gansche linie. De opvoering was af, ook in verzorging van decors etc. Alle eer aan den heer Hagemasi, wiens eerste optreden na zijn zwaar onge val een welverdiend succes is geworden. Mevr. Hageman heeft de Jerusha keurig gespeeld. Zij had dat echte gamin-achlige, dat de rol eischt, doch daarnevens beschikt zij over de gevoelige snaar, waarop af en toe wordt getokkeld. Wij vonden haar daarin misschien nog wel het sterkst, want zij wist te ontroeren. Prachtig beheerschte zij de zoo moeilijke overgangen van humor naar ernst en omgekeerd. Jervis was in handen van den heer N. v. d. Heuvel en nooit zagen wij hem zoo op dreef als ditmaal. Deze Jervis leefde. Beide hoofdrollen waren keurig. Ook verder was de bezel ling goed of vol doende. Alleen de miss Pritchard was te vlak, vooral in het slotbedrijf, gelijk reeds gezegd, maar erkend moet worden, dat het een zeer lastige rol is. Actie te geven m lijdelijkheid, dat valt niet mee. Uitblinkers waren nog mr Wycoff, Jimmy Mc Bride en Walters, resp. van de heeren P. A. Wisse. H. de Wilde en W. v. d. Rey- den, terwijl ook nog dienen genoemd mej. A Molt als Julia Pendleton, mevr. Mazurel als mrs. Pendleton en mevr. Adama als de directrice van John Grier Home. Als mrs Semple viel laatstgenoemde terug. Tenslotte willen we nog noemen de Sally Mc Bride van mej. T. Welling. Alles bij elkaar genomen was het een prachtige avond. Litteris neemt onder de dilettantenvereenigingen van ons land on getwijfeld een voorname plaats in. In de pauze had nog iets „bijzonders" plaats, hoewel wij daarop wel hadden ge rekend. Door den voorzitter, den heer Ma zurel die in een kort welkomstwoord apart zich had gewend lot den burge meester, mr. Tepe en den heer Baak, die met hun echtgenooten de voorstelling bij woonden werd de heer Hageman har telijk toegesproken, nu hij voor het eerst weer zijn krachten en gaven aan „Litteris" had kunnen wijden, woorden van blijheid en dank, die vergezeld gingen van een krans en tevens uit de zaal, geheel gevuld als altijd, door knetterend applaus. In zijn dankwoord richtte de heer Hage man zich nog speciaal tot de directeur en directrice van het Acad. Ziekenhuis en eenige zusters de laatsten hadden in de Engelenbak plaats moeten nemen en nooit heette deze afdeeling zoo juistl Hij bracht allen, ook hoogleeraren etc. oprech ten dank voor zijn behandeling. Met tegen zin naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, moest -hij den Leidenaren van harte geluk- wenschen met zoo'n inrichting, waar men zoo uitnemend wordt verpleegd. Daarop volgde nog een huldiging. 25 jaren heeft de heer A. Kouwenberg als tooneelkapper „Litteris" gediend. Foto PANDER. De heer A. Kouwenberg. 25 jaren lang heeft deze kapper „Litteris" de „koppen" gegeven, die het tooneel cischte. In keurig verzorgde grime heeft hij de speelsters en spelers pasklaar gemaakt voor de rollen, die vertolkt moesten worden. Warm is hij toegesproken door den heer Hageman, die als spelleider wel het meest geëigend was in „Litteris" om het werk van den heer Kouwenberg te beoordeelen en de woorden van waardeering gingen vergezeld van een krans, een diploma en een couvert met inhoud. Kort bracht de jubilaris dank voor de hem gebrachte hulde, die hem wel toekomt! RECLAME. spit in c/en njg. gewrichtspijnen. Om in te u/njven. Spirosal-op/ossing vult ten volle en met succes den weldadiaen invloed van de inwendig te gebruiken Aspirin-Tabietten aan. 784 IJMUIDEN, 7 November. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.501.10; Griet per kist van 50 K.G f 52f 25; Tongen .per K G. f2.15175. Groole Schol per kist van 50 K.G. f7636; Middelschol per kist van 50 K.G. f5235. Zetschol per kist van 50 K.G. f5235; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 307; Schar per kist van 50 K G. f 1511; Tongschar per kist van 50 K.G. f4737; Roggen per 20 stuks f3413; Vleeten per stuk f4.670.70; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 101.40, Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f5250: Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f4230, Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f2713; Kleine Schel visch per kist van 50 K.G. f 184.10; Ka beljauw per kist van 125 K.G. f 7044; Gullen per kist van 50 K.G. f226.50. Lengen per stuk f 1.700.50; Heilbot per K.G. f 1.551; Wijting per kist van 50 K it. f9.503.90; Koolvisch per stuk fl0 22; Makreel per kist van 50 K.G. f 12.506 - Aangekomen 26 Stoomtrawlers en van de treilvisscherij de logger KW. 178 met f537 besomming. In de (Iaringhaven kwamen aan den loggers KW. 130 met 357 kantjes; KW 110 met 354 KW 22 met 374 kantjes; KW. 102 met f-40 kantje*; KW. 101 met 441 kantjes; KW. 170 met 306 kantjes. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Neill en Lnther aan 't woord. Mae Neill, de nieuwe vertegenwoordiger van Engeland bij den Volkenbond, heeft voor het eerst in het publiek over de door te vertegenwoordigen Volkenbondspolitiek gesproken. Hij wees er op, dat Engeland bereid is, in de ontwapening zóó ver te gaan, als met de veiligheid van het land en de ver bindingswegen mogelijk is. Indien de Volkenbond in het ontwape- ningsvraagstuk voorzichtig en practisch te werk gaat, zal dit werk van den bond tot een succes kunnen leiden, zooals tot nu toe in de geschiedenis niet is bekend. Hij zou trachten het aanzien van den Volkenbond te verhoogen en zijn nut te bevorderen; echter hij zou niet vergeten, dat een Britsch minister in de eerste plaats voor Britsche belangen moet opkomen. Deze belangen zouden, naar zijn overtui ging, echter nooit indruischen tegen die van den bond. Men ziet: op verandering der Engelsche politiek behoeft niet te worden gerekend. De vroegere Duitsche rijkskanselier Luther heeft zich uitgelaten over de Da- wesrege>ling, Locarno etc. Hij zeide daar bij o.a., dat Duitschland alles in het werk moet stellen, om den agent-generaal voor de schadevergoeding den termijn van 21/» milliard mark overeenkomstig het Dawes- plan op 1 September 1928 te betalen. De in Frankrijk verbreide opvatting, dat de ontruiming van het Rijnland afhankelijk is van de uitvoering van het Dawesplan, achtte dr. Luther onjuist. Frankrijk begaat met de handhaving der bezetting dezelfde fout als bij het binnenrukken van het Roergebied, dat indertijd ook door de ge- heele wereld veroordeeld werd. Met mili tair geweld is in ieder geval geen. vermeer dering van Duitschlands inkomsten te be werk en*. Er is geen andere weg, die begaan kan worden, dan die van Locarno. Het is in het belang van Frankrijk zelf, om af te zien van een politiek van geweld, en slechts economische middeleD toe te pas sen. Het zal ook in het belang van Frank rijk zijn, als binnenkort het totaal dor ver plichtingen volgens het Dawesplan defini tief wordt vastgesteld. Daarbij zal er acht op moeten worden geslagen, dat de nieuwe formuloering zoodanig is, dat zij ook uit voerbaar is. Dit is slechts te bereiken door overleg tusschen Frankrijk en Duit-schland en daarom is het noodig, dat er aan weers kanten goed vertrouwen bestaat. DUITSCHLAND. Het memorandum van Parker Gilbert en Duitschland's ant woord Nieuwe gezant te Washington benoemd. Thans is inderdaad gepubliceerd het me morandum van den agent voor de herstel- bepalingen Parker Gilbert. Dit bevat een lange inleiding van drie hoofdstukken over de financieele politiek van het rijk, het fi- nanciënwc-'zen der landen en gemeenten, de crediet- en munt-poliliek en een slotbeschou wing. Gilbert verklaart in de inleiding, dat hij de herhaalde verzekeringen der rijksregee- ring inzake de vervulling der aangegane verplichtingen ten volle aanvaardt. Het is echter van groot belang, dat de rijksregeering een fair onderzoek van haar plannen toe staat. Het stijgend niveau der openbare uitgaven geeft het economisch leven een kunstmatigei drijfkracht en dreigt de werkelijke stabiliteit van de openbare financiën te ondermijnen. Slechts van strikte spaarzaamheid kan hulp verwacht worden. In het eerste hoofdstuk ovet de financieele politiek van het rijk wijst de agent-generaal op de stijging van de rijksuitgaven; de ver hoogde bijdragen van het rijk aan de landen en de gemeenten en de voorgenomen verhoo ging der ambtenaarssalarissen. De invoering der nieuwe schoolwet en de' schadevergoe ding aan de Duitsche oorlogsslachtoffers worden in dit verband mede genoemd De indruk beslaat dat er ongezonde wijze gefinancierd wordt en dat de nooddge con- tróle ontbreekt. Daarnaast constateert het memorandum een stijging van de produetiei- kosten, van de prijzen en van het leven in het algemeen. Blijkbaar bestaat het streven om de productiekosten te vermeerderen en de uitvoercapaciteit van het Duitsche rijk le verminderen. In het tweede hoofdstuk worden de uit gaven voor de loonen enz in de landen en gemeenten onderzocht, welke uitgaven nood zakelijk moeten besnoeid worden, een nieuwe doeltreffende coniróle i9 daartoe dringend noodig. In het derde hoofdstuk worden de storende invloeden van de crediet- en muntpolitiek der rijksbank gememoreerd en betoogd, dat de financieele operaties van het rijk en de landen en gemeenten een crediefpolitiek vertegenwoordigen, die in tegenstelling sta'at tot de credietpolitiek van do rijksbank. Bovendien vertoont het beheer der openbare gelden en openbare banken beslist een streven, de autoriteit van de rijksbank te verminderen. In het memorandum wordt daarom een duidelijk plan of een behoorlijk geregelde politiek verlangd betreffende de openbare gelden. In zijn slotbeschouwing zegt Parker Gil bert, dat, zoo men de genoemde strevingen onbelemmerd liet doorwerken, deze zoo goed als zeker gevoelige economische terugslagen zouden hebben. Van den anderen kant zou het waarschijn lijk zijn dat zij den indruk zouden verscher pen. dat Duitschland niet voldoende reke- nincr houdt met zijn herstelverplichtingen Gilbert eindigt met de hoop uit te spreken dat de rijksregeering, in het belang van Duitschland's economische verhoudingen en De aanvperen en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde ligte ligte zware (1) (2) (1) (2) Cl) (2) (1) (2) (1) (2) 31 Oct. Oudewater 92 124 52 f53 f53 f47 f58 f58 f56 f— f— f— f— f— f 1 Nov. Bodegraven 209 425 263 f57 f56 f55 f58 f59 f59 f61 f 66 f 62 f— f— f 2 Nov. Woerden .361 198 364 f57 f56 f 56 f 58 f 59 f 57 f 62 f 60 f 60 f f f 3 Nov. Gouda 261 245 194 f 54 f 56 f 56 f 57 f 59 f 59 f 60 f 62 f 61 f f f 3 Nov. Alph. a.d. R. 39 43 50 f— f— f— f60 f59 f57 f— f— f60 f— f— f 4 Nov. Leiden 71 76 78 f57 f58 f57 f—f—f—f—f—f—f61 f59 f54 (1) Zijn de opgaven der vorige week. (2) Zijn de opgaven van 15 Nov 1926. met het oog op de vervulling van Duitsch- lands internationale verplichtingen spoedige en doeltreffende maatregelen zal nemen om aan den toestand het hoofd te bieden. Deze toestand is gelukkig nog niet kri tiek geworden. Nog ligt het in de macht der rijksregeering, de gevaren af te wenden, zegt Gilbert. Hierop heeft de Duitsche regeering geant woord Daarin wordt geconstateerd, dat ook de rijksregeering als doe'l van het haar eco nomische politiek de ontwikkeling van alle productieve krachten des lands nastreeft. De verbetering van den econoraischen toestand sinds de slabiliseering is een bewijs, dat de regeering erin geslaagd is. met de uit binnen- en buitenland toegevloeide middelen een productieve politiek te voeren. Het hooge bedrag der geleende gelden geeft, wanneer men de productiviteit van het daarmee tot stand gebrachte in aanmerking neemt, geen reden ot ongerustheid. Duitschland heeft, ook sinds de stabilisee ring, zijn uitvoer voortdurend kunnen op voeren. Een le krachtige expansie der econo mie op enkele punten komt slechts voor een miniem deel op rekening van de overheids maatregelen. Voor de verdere ontwikkeling van den uit voer is voor alles van belang de opening van de crediteuren-markten voor Duitsche goe deren. De totale oorlogslasten van Duitschland, welke in 1927 meer dan 3,5 milliard bedra gen, netmen nagenoeg twee derden van de uitgaven der gewone begrooting in beslag. Daaruit volgt reeds, dat in Duitschland eco nomische politiek onmogelijk is, terwijl men steeds de herstelbetalingen voor oogen houdt. De begrooting voor 1928, die alleen voor herstelbetalingen 400 millioen meer cischt, is zoo zuinig mogelijk opgemaakt. Toene ming van de behoeften aan buitenlandsch geld is niet te vreezen. De uit het verleden overgenomen buitengewone verplichtingen zijn reeds verminderd en zullen verder wor. den besnoeid. De door de Duitsche landen en gemeen ten geleende gelden zijn uitsluitend voor productieve doeleinden besteed. Een on derzoek inzake de 1600 millioen, door de gemeenten in het buitenland geleend, heeft dit afdoende aangetoond. Wat „Finanzaus- gleich" betreft deelt de regearing mede, dat er sinds 1918 naar gestreefd is, zoo overzichtelijk mogelijk huis te houden. De aan de rijksregeering toekomende rol van leider van het openbare financieel beheer kan slechts tot recht komen, wan neer de regeering docxr de Duitsche lau den wordt gesteund. De voor de bezoldigingshervorming noo- dige middelen zijn minder hoog dan vaaJc aangenomen wordt. Deze uitgaven worden noch door belastingverhooging noch door verhooging van post -en spoorwegtarieven opgebracht. De kosten van de voorgestelde schoolwet spelen voorloopig geen rol. De Duitsche rijksregeering kan derhalve de bezorgdheid van den betalingsagent niet deelen, waar deze meent, dat de ver meerdering der uitgaven het begrootings- evenwicht in gevaar brengt-. Het antwoord concludeert, dat deze uit eenzetting zal hebben aangetoond, dat het verwijt, als zou Duitschland zijn herstel plichten uit het oog verliezen, ongemoti veerd is. Tot gezant te Washington is beDoemd de gezantschap9raad von Pritt-witz und Gaf- fron. Hij werd in 1884 geboren uit een oude familie; studeerde in de rechten en kwam toen in de diplomatie. Vóór den oorlog deed hij dienst in de legaties te Washing ton en te Petersburg, tijdens den oorlog wcTkte hij aan de Rijkskanselarij. In 1920 consul te Triest, 1921 gezantschapsraad te Rome. In 1920 huwelijk met gravin Strock- wit-z. Zijn vrouw heet zeer vermogend. De nieuwe gezant is, blijkens het commentaar van de ,,Lokal Anzeiger", in de Duitsche rechtsche kringen niet zeer gezienmen kan hem zijn houding in 1918, toen hij heel sr.el bij het nieuwe bewind zich aansloot, kwalijk vergeven. FRANKRIJK. Communist gearresteerd. De politie arresteerde Humbert Droz, een Zwitser, secretaris van de derde internatio nale voor de Latijnsche landen, die naar Parijs gekomen was om van gedachten te wisselen met de leiders der Fransche com munistische partij. Reeds vroeger was tegen dezen commu nist een bevel tot uitzetting uit het land uitgevaardigd. ITALIË. Weer een aanslag op Mussolini? Maximumprijzen. Incident met Amerik. officieren. Volgens een bericht uit Napels zijn daar twee personen gearresteerd, die in het be zit waren van documenten, waaruit blijkt, dat zij medeplichtig zijn aan een complot tegen het leven van Mussolini. Aan alle provinciale autoriteiten is door de regeering opgedragen zorg te dragen voor het vaststellen van maximumprijzen voor levensmiddelen. De Italiaansche regeering wil door deze maatregelen een verlaging van de levensmiddelprijzen tot stand zien te brengen; deze is noodig geworden, omdat RECLAME. Als men Gero geeft, doet men ,,haar" altijd een genoegen Elke moderne huisvrouw kent het en heeft het leeren waar- deeren, en iets ontbreekt haar altijd nog in Gero! Waarom dan nog langer gezocht? Geef haar GERO 1 770 de stabilisatie van de munt reeds een daling der loonen tengevolge heeft gehad, welke echter niet in voldoende mate gevolgd is door de prijzen. Volgens de „New-York Herald" zijn vier officieren van de Amerikaansche oorlogsma rine gevangen genomen, omdat ze een vaan del van een peloton Italiaansche soldaten niet hebben gegroet, terwijl ze te Venetië voor een café zaten. De Amerikaansche consul is vergeefs tusschenbeide gekomen; de betrokken officieren verklaarden, vol strekt niet de bedoeling te hebben gehad, Italië te beleedigen. RUSLAND. 10 jaar sovjet-bestrmr. Ter deelneming 3an de gisteren begonnen officieele feesten bij gelegenheid vaD den tienden verjaardag der October-revolutie zyn uit bijna alle landen der wereld communis techo arbeiders-delegaties in de sovjet-unie gearriveerd. Uit Turkije en Beieren kwamen parlements leden, uit Afghanistan twee vertegenwoor digers van het ministerie. Door het uitvoerend comité der commu nistische internationale is een manifest uit gevaardigd, waarin de prestaties der bolsje wisten in sovjet-Rusland in die tien jaar worden herdacht. Het manifest gewaagt ook van het gevaar van een nieuwen aanval op de sovjet-unie en verklaart ten slotte, dat het werold- proletariaat, de onderdrukten en uitgebaiten der gansche wereld samen moeten gaan, om do sovjetunie en de China-revolutie tegen do gruwelen van den naderenden oorlog te verdedigen. Het amnestiebesluit is verschenen. Volgens dit besluit worden de ter dood veroordeelden begenadigd tot 10 jaar ge vangenisstraf; hun bezit wordt in beslag genomen. Wie tot meer dan één jaar ge vangenisstraf veroordeeld is, wordt vrjj- geiaten, als 2/3 van de straf reeds uit gezeten is. Straffen van onder de 6 maanden worden geheel kwijtgescholden. Zij, die door de rechtbanken zyn veroor deeld wegens revolutionaire actie tijdens de burgeroorlogen, worden vrijgelaten. Uilgesloten van de amnestie worden de leden der oppositie, die het sovjetregime wilden omverwerpen en zij, die wegens ver duistering en omkooperij veroordeeld zijn. Verder werd een decreet uitgevaardigd, waardoor de credielen, aan de behoef tige hoeren verleend bij gelegenheid van den mislukten oogst van de iaren 1924-'23 geannuleerd worden, voorzoover ;rj nog niet betaald zyn, evenals alle achter stallige belastingen der onvermogende be volking. MEXICO. Gomez gedood? Opnieuw komt thans bericht, dat generaal Gomez met 4 zijner partygenooten in den slaat Vera Cruz is gevat en gefussilleerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Koennecke heeft inderdaad bij Allaha bad een noodlanding gemaakt, waarbij zijn machine beschadigd is. Ruth Elder en kapitein Halderman heb ben zi<*h Zaterdagavond te Cherbourg aan boord van de „Aquitania" ingescheept voor de terugreis naar New-York. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2