10 cent AGENDA. IVClM Dubbslman's Toiletzeep Zoo'n Horloge vraag ik voor mijn St. Nicolaas W. BROUWER, HORLOGEMAKER KERK- EN SCHQQLNIEÜWS. BUITENLAND. I Zat»r<3aa. Oud Hortuszicht: Tentoonstelling L.R.V. 8—11 uur nam, Jeruël (Grocnesteeg 16): Bidstond te 8 uur. Leidsche Schouwburg: Litleris Sacrum Vadertje Langbeen". Half acht nam. Sladszaal: Eere-avond 30-jarig bestaan R.-K. Gymnastiekver. „Jeanne d'Arc". 8 uur. „l'Union": Tooneelver. „Oefening Baart Kunst". Vrije Evang. Gem. Bi'dstond te 9 uur. Zondag. Oud-IlortuszichtTentoonstelling L.R.V. Van 2 tot 6 en 8 tot 11 uur nam. Jeruël (Groeneateeg) 16): Samenkomsten to 10 uur voorm. en halfzeven nam. Stadsevangelisatie (Moschweg 59)Sa menkomst te 8 uur. Stadszaal: Nationale wedstrijden R.-K. Gymnastiekver. „Jeanne d'Arc". 11 uurvm. Cabaretavond te 8 uur. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Jeruël (Groenestceg 16): Samenkomst te 8 uur. Leidsche Schouwburg: Hel Nieuw Rotter- damsch Tooneel. „De pastoor van Neuvil- letto". 8 uur. Volksgebouw (Heerengr.): Instituut voor Arbeidsontwikkeling. Dr. Horst. 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 October tot en met Zondag 6 November a s. waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 15, telefoon 130 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Graaff, Jaspers©, Kist, Poortman en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. 'NS 2 ahiItVen OP VERTOON VAN DEZEN BON. Raquel Metier, de beroemde Spaansche die jaren achlereen op de Parijsche planken zulk een overweldigend succes heeft gehad. Raquel Metier van wie werd beweerd dat zij in een klooster zou gaan maar die ge lukkig voor het tooneel en voor de film be waard bleef vervult in Carmen, bewerkt naar de bekende roman van Prosper Mc- rimée op onverbeterlijke wijze haar moei lijke rol. De film is prachtig, spannend en boeiend en Haequel Mei Ier te zien spelen is een waar genot. In het kort is de geschiedenis als volgt: Don José de hoofdpersoon, doodt als jonge man in een twist een zijner vrienden en moet vluchten. Hij valt in handen van een ronselaar der cavalerie en neemt dienst. Door goed gedrag wordt hij woldra wacht meester. Als Carmen zich misdragen heeft en hij haar naar de gevangenis moet bren gen, wordt hij door haar schoonheid en ma nieren gelroffen en laat hij zich bepraten om haar te laten ontvluchten. Hij wordt dan gestraft en gedegradeerd. Later weet Car men hem telkens te vinden en wordt hij voor haar weer een dief en moordenaar en tenslotte smokkelaar. Na vele avonturen en gevechten wordt hij vogelvrij verklaard en ook eenmaal herkend. Na een inspannende jacht gelukt het hem dan te ontvluchten, doch hij bemerkt dat Carmen hem ontrouw geworden is, waarom hij ook haar van het leven berooid Zijn leven heeft dan voor hem geen waarde meer en hij meldt zich aan bij de politie. Een bijzonder spannende film waarin het publick echt meeleeft. De directie van het' Trianon-theater heeft „De Wolga Bootman" als hoofdnummer op het programma 9taan, en het waarborgt haar de/.e week bij voortduring een druk bezoek. Want deze film is van voortreffe lijke kwaliteiten, terwijl de uitstekende zangbegel^iding van het Russische Nischni- kwartet benevens van mevr Marie Sabtai- rolles het peil nog aanmerkelijk verhoogen. Vanaf het moment, héél in den aanvang al, als dat wonderlijk aangrijpende lied der Wclg» I ontmannen woprkiinkl als men hen zich ziet afmartelen in hel zware touwlrek- kers-gareel, komt men onder de bekoring van dit filmverhaal en de spanning stijgt wanneer door het donkere water der Wolga een pijlsnelle motorboot glijdt, gelooid met roode vlaggen, die het uitbreken der revo lutie verkondigen De opstand is uitge broken en tragisch is het ondergaan van het oude Rusland, dat door de overmoedige, hun vrijheid niet begrijpende, revolutionai ren onder den voet wordt geloopen. Ook de Wolga-bootman Fedeor behoort tot hen. Fedeor is de leider der touwtrekkers, die be mand wordt door de jonge en knappe zigeu nerin Maruschka, maar zelf. kort voor de revolutie onder den indruk is gekomen van de persoonlijkheid van Prinses Vera, die met haar verloofde Prins Dimilri de bootmannen en zigeuners bezocht, en nu de gelegenheid krijgt het leven der prinses te redden. Fel en tragisch is de zieleslrijd van den opstandeling, liefde en „plicht" voeren een harden strijd, en het wordt des te span nender als Maruschka, gescherpt door de jaloezie die haar verleert, den toeleg door ziet! Het slot is dal de prins en de prinses, met vele hunner stamgencoten, worden gedwongen de laak dér bootmannen over te nemen.... en weer klinkt dan dat vreemde lied, waarop heel deze geschiede nis is geïnspireerd. Naast de prinses gaat de prins en.... Fedeor, om haar tot steun le zijn. En het is ook laatstgenoemde die b:\'d»r leven weet vrij te pleiten. Edoch, met de keuze: revolutionair of banneling. De prins kiest het laatste, maar prinses Vera blijft. Haar liefde voor den eenvoudi- gen bootman is grooler dan die voor het oude Rusland.... Onder de zón zijn allen gelijk 1 Aan dit inhoudsoverzicht valt weinig toe te voeren. Het is een film, grootsch van op zet en ook met zeer bijzondere resultaten; een film, die schitterend wordt gespeeld, die je sLeeds meer aantrekt, en die tot de beste producten der moderne filmindustrie be hoort. Zij is waard gezien te worden 1 Het Luxor-theater brengt deze week het Leidsche publiek een zeer goed programma. Zooals gebruikelijk vangt men ook deze week aan met een aantrekkelijk journaal, gevolgd door de eerste hoofdfilm „Bloedhon den" in 7 acten. Deze film is vooral voor dierenvrienden zeer interessant. In deze film ziet men de bekende poliliespeurder Rin-tin-tin. Iedere bioscoopbezoeker weet wat het zeggen wilt als deze viervoeter meespeelt Op het tooneel treden Harry Pantzer en zijn dwergen op. De twee kleine menschen houden ons eenigen tijd bezig met acroba tische toeren van zeer goed gehalte. Zij heb ben dan ook een warm applaus in ontvangst te nemen gehad. Na de pauze vangt men aan met de tweede hoofdfilm „De Slet". Men verplaatst zich in deze film naar de groote danszalen van Parijs waar weelde en pleizier hoogtij viert. Een jonge her tog ontmoet daar een sluwe, jonge vrouw, die de slet genoemd wordt. De jonge herlog maakt groote verteringen en moet naar zijn oom, een graaf die woont in een dorpje aan de Bretonsche kust terug- keeren. Als de vrouw daar evenwel de lucht van krijgt dal de hertog gaat ver trekken neemt ook zij haar intrek in een der villa's van het visschersdorp. Reeds heeft zij vele jonge manden ten onder ge bracht en ook nu weer werf>t zij zich op een jonge vischersman genaamd Harie-Tierre. Deze eenvoudige jongen wordt voor deze vrouw een willoos wezen, je hel gaat zelfs zoo ver dat hij de hand naar zijn moeder slaat. Nu komt echter voor de slet spoedig het einde, de dokter van het dorp herkent ze als zijn eigen vrouw doch wil niets meer met haar te mken hebben. Als zij den jon gen wil gaan bezoeken die zich intusschen Ier wille van dè slet van de rotsen heeft geworpen en nu door zijn móeder verzorgd wordt, ontmoeten de menschen elkaar in het arme visschershuisje, nu de slet dat waagt is de moeder van Harie-Pierre ten einde raad. Zij krijgt een bijl en slaat haar hiermede dood. De dokter die voor dat alles getuigen is neemt de schuld op zich doch wordt vrijgesproken. Deze film is zeer boeiend en van een goed gehalte. De directie van het Casino-theater ont haalt ons deze week op twee goede hoofd- lifms. Nadat de nieuwsrevue van het doek is verdwenen, wordt vertoond „De sensaüo- neele avonturen van een aviateur," een drama in acten. In deze film treffen wij een jongen man als aviateur aan, die zich er op toelegt met luchtschepen Noordpool- vluchten enz. te volbrengen. Hij ia zeer be vriend met een dochter van een reeder, die in groote geldzorgen zit. Daar de toerist zich niet iq de onmiddellijke nabijheid van het meisje bevindt, stelt zij zich voor waar hij niets van weet aan het tooneel te gaan. waarvoor zij een groote som gelds vraagt. Wanneer zij dit na eenige moeilijk heden gekregen heeft, schrijft zij dit aan haar vader, die daardoor nu uit zijn groot ste zorgen is geholpen. Wanneer do aviateur terugkomt uit het koude Noorden, bemerkt hij tot zijn groote onlstoltenis, dat het meisje is verdwenen, zonder achterlating van een adres waar zij zich bevindt. Wanneer hij later hoort dat zij zich naar New-York heeft begeven om daar eenige voorstellingen te geven in één der voornaamste theaters, volgt hij haar met moed en durf in zijn luchtschip. Wat er met hen dan verder gebeurt leert de rest der film, die wij onbesproken laten. Na de pauze een realistisch filmspel in 7 acten „Zijden Boeien", met in de hoofdrol Alice Terry. Deze actrice weet ons een zeer aandoenlijke geschiedenis voor te stellen van twee ouderlooze zusters, die elkaar liefhebben en daarbij trachten de strijd to gen het leven le deelen. IM is een interes sante film, die echter op 't laatst ecnigszins moeilijk is te volgen. Het geheel vormt een zeer mooi pro gramma met zeer voel afwisseling. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal exaim n rei hlsge.eerdheid de hier D. Bosscher, ul- hvcor het doctoraal examen Ind. recht slaagde de heer D. de Boer, Den Haag. doc toraal examen wis- en natuurkunde, hoofd vak wiskunde, de heer G. Bol. alhier; doc toraal examen wis- en natuurkunde hoofd vak plantkunde, mej C Dorrepaal. Koude kerk (vndidaatsexarnen klassieke letteren me1 C. Meylink, alhhr. candidaatsexamen Nederl letteren mej. K H. J. de Vries, Den Haag In een der bovenzalen van café-res taurant „In den Vergulden Turk" is gister avond een vergadering gehouden van de afd. Leiden van den Bond van Gemeente- Ambtenaren, De vergadering was zeer druk bezocht. Totbestuursleden werden herkozen de heeren A. P. Tolk tot voorzitter, H. de Vries tot secretaris en J. Diebels. Na de behandeling der agenda heeft de heer P. C. G. A. Wijkmans, directeur van den Gem. Diqpst voor Sociale Zaken een causerie gehouden over „Reclasseering". De causerie werd met veel belangstelling door de aanwezigen gevolgd. Eersle-luitenant J. Roode van het 6de Reg. Veld-Art. is overgeplaatst bij de trein- afdeeling der lilde artillerie-brigade te Den Bosch. Examen apothekersassistent. Geslaagd de dame» S. W. A. Bracco Gartner, geb. fc V;aaTdmgen, en N II. Schokking, geb. te 's-Gravenhage. Opgeroepen waren 4 candi- dattn. Een comité, waarvan ds. H. Thomas voorzitter en de heeren F. Eikerbout en J M. de Koning resp. secretaris en pen ningmeester zijn, richt zich in een circu laire tot de voorstanders van de Vrije Universiteit, met het doel geldelijken steun te vragen voor de uitbreiding van dit insti tuut. Naar wij vernemen zal de Indologen- vereeniging te Leiden op 3 December a s. haar 25-jarig bestaan vieren met een thé dansant in de zalen van het kasteel „Oud- Wassenaar", terwijl op 10 December d.a.v. in „Pulchri Studio" te Den Haag een feest avond zal worden gegeven, waarop door de leden een revue zal worden opgevoerd. Gistermorgen is er weer een ernstige stagnatie in den treinenloop geweest, door dat sommige treinen geen stroom hadden. Zoo heeft o.a. trein 1014, die hier om 8 40 vertrekt, een klein half uur le Haarlem ge staan wegens gebrek aan stroom, waardoor ook de andere treinen vertraagd werden. In den middag kreeg trein 1063 in Den Haag vertraging door gebrek aan stroom. Later in den middag was de loop weer normaal. Verschenen is thans het officieel verslag omtrent 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie, alhier, uitgebracht door den directeur, prof. dr. E. D. van Oort. In dit verslag komt o.a. de klacht waarop ge wezen wordt in het aan de „N. R. Ct." ont leende stukje uit „Onder de Menschen", dat wij dezer dagen overnamen. Het tentoonstcllingszaallje der Fauna Neerlandia werd door 914 personen be zocht. Evenals het vorige jaar is het aan het bestuur van de Leidsche afdeeli&g van het „Instituut voor arbeidersontwikkeling" ge lukt een medicus bereid te vinden een cursus avond te geven. De heer dr. Horst, dir. van den geneeskundigen dienst alhier, zal a.s Maandag voor de afdeeüng spreken over „Misvormden". Hierbij zal een film vertoond norden. Gaarne vestigen wjj op dezen cursusavond de aandacht. Bijzonderh?d^n om trent tijd en plaats vindt men in de adver tentie. Woensdag 9 November zal in het wfik- gebouw aan de Langestraat 6769 het 2de concert van dezen winter plaats vinden. Ditmaal zal zang afgewisseld worden mét viool, piano en luit (een oud Zweedsch muziekinstrument). Gelet op deze afwisseling zal het ongetwijfeld een mooie avond worden. Op de Iloogewoerd heeft het tram verkeer gislermorgen Zes minuien vertra ging ondervonden tengevolge van het vallen van een paard. De landbouwer S. heeft aangifte ge daan van vermissing van een pink, zwarte witkop, blaar, breed en ongeveer één jaar oud. Het beest wordt vermist uit een weide aan den Haarlemmerweg. RECLAME. 765 hetzij'Zilver of Goud, djar ik zoo'n groote keuze zag bij HAARLEMMERSTRAAT 23 TELEFOON 2070 die tevens is ingericht alle reparatiën uit te voeren twee door buitenlandsche en twee door infoeemsche combinaties. Do rij is gisteravond geopend door de Bohemers. Aan het geperfectionneerde en bloedwarme kwartetspel van dit begena digde viertal zijn, ook in ons blad, al zoo vele dithryrajnben gewijd, dat we ons de zelfkwelling zullen besparen om oók maar te trachten daarover nog iets nieuws te zeggen. Hun vooraanstaande plaats in de rij van de vele kwartet-ensembles van te genwoordig, die alle zondeT één uitzon dering zijn voortgekomen uit hun school, hebben ze onverzwakt behouden. Zij zijn de eersten geweest dio d© absolute homo geniteit van het strijkkwartet hebben ge steld. ITun onvergankelijke roem is het, die stelling tot onometootelijke waarheid te hebben verheven. Achteraf lijkt dat zoo eenvoudig. Maar wat dat dertig jaren ge leden zeggen wilde, kan men zich voorstel len als men bedenkt, dat de zooveel oudere Joachim, de beroemde kwartetspeler van dien tijd, het van de toen nog jonge Bo hemers moest leeren. Zij zijn het, die de onmiddellijke aanleiding zijn geweest tot het ontstaan van het Joachimkwartet, dat de Boheemsche theorie in toepassing bracht. Toen kwamen er allengs meer dere, nu zijn ze talloos. Het eerste strijk kwartet, dat in den nu algemeen geldenden zin in ons land is uitgevoerd geworden, is door de Bohemers gespeeld. Dat was niet minder dan een openbaring. Is het wonder dat de Bohemers te kunnen hoore-n, niet het minst ook daarom, nog altijd als een heel bijzondere genieting wordt ondergaan 1 Daar zit een mooi stuk heldenvereering in. Wc volstaan al weer met de bloote ver melding dat ze gisteravond Smetana's ,,Aus meinem Leben" en Beethovens eerste der Russische kwartetten (omdat ze zijn opgedragen aan graaf Rasumofsky en om dat er Russische themas in verwerkt zijn) uitgevoerd hebben, tot stichting en ver heugenis van den toehoorder. Bovendien hebben ze, als openingsnummer, een kwar tet van den tweeden violist Josef Suk ge speeld. Een jeugdwerk. Hij was nauwelijks twintig jaar oud toen hij de eerste drie deelen schreef- Het finale, waarin het ma teriaal der voorafgaande deelen is ver werkt., is later ontstaan. De componist behoeft zijn jeugdwerk niet van zich te etooten. De gezonde Tschechische muziek, de ziel van het volk, stroomt er zoo brui send doorheen, dat ze, in de reeds kunstige kwartetbewerking, nu nog gaarne als een stuk sterke muziek wordt ondergaan. Het adagio is zelfs roerend schoon door zijn zuiverheid en diepte van stemming. De kwartetavond van de Bohemers is een verrukking geweest. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Boheemsch Strijkkwartet. Met het verloopen van het getij, heeft Toonkunst zijn bakens verzet. Lange jaren achtereer, het genootschap zal welhaast zijn eeuwfeest vieren, heeft het muzikaal Leiden voorzien van orkestconcertem Wel niet overdadig veel voor een universiteits stad van wereldreputatie, maar toch veel en veel meer dan de geringe opoffering zijner lieden recht gaf te verwachten. Bui ten Toonkunst was in Leiden geen orkest muziek te hooren En wat het bracht was steeds van uitnemend gehalte. De tijden j veranderen ook in dit opzicht: het Leidsche j concertwezen maakt een gistingsproces door. De laatste jaren hebben, buiten Toonkunst om, tal van orkestavonden ge bracht: door het zoo zeei te waardeeren Haarlem8che orkest alleen al een dozijn per eoizoenen door de niet te overtreffen Amsterdamsche en Ilaagsehe orkesten ook nog een viertal. Alhoewel nog maar een matige voorziening voor een etad als Lei den, vergelijk dat eens met het buitenland, begint het er nu toch zoo'n beetje op te lijken. In deze omstandigheid lag voor Toonkunst de overweging voor de hand of het niet eens voor een seizoen langs an deren weg zou trachten zijn plicht tegen over de leden en de muzicklievende stad- genooten te vervullen Dat het nu een proefjaar is gaan nemen ter cultiveering van het strijkkwartet, achten wij een ge lukkig besluit. En te oordeelen naar de houding van het oventalrijke publiek is de verandering in het werkplan van ons ge nootschap uitmuntend opgenomen. Het geen trouwens van te voren was te voor zien. Immers de litteratuur van het strijk kwartet, het rijkste gebied van de muzi kale kunst, is nog veel te weinig doorge drongen tot de liefhebbers van goede mu ziek, die de stad onzer inwoning zeker niet in minder getal herbergt dan andere plaatsen van gelijken omvang en beteeke- nis. Zoo bracht dan Toonkunst onlangs de verheugende tijding, dat er van zijnent wege in den komenden wmtoT vier strijk kwartet-avonden zouden worden gegeven, PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Eglise Wallonne, dimanche dix heures el demie du matin, M. A. E. F. Junod, pasteur em. 4 la Have. Evang. Luth. Kerk: Voorm. haltelf, ds. J. Ph. Makkink. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, dr. Lente. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, mej. A. Frevel van Rotter dam P Vrije Kalh. Kerk: Zaterdagnam 8 uur. Vespers en Lof. Zondagvourm. haltelf. Mis. Kinderkerk Rem. Kerk-fMiddelweg): Nam. hal féén, de heer G. K. NViersma van Den Haag. ALFHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraal): Voorm. halftien, ds. de Bruin; nam. halfzeven, ds. Barlletna. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. de Bruin. Ned. Herv. Kerk (Oudshoorasche weg): Voorm. 10 uur, ds. van Linscholen. Evangelisatiegebouw; Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Dekker van Bleis- wijk. Geref. Kerk (Hooftslraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, prof. H. H. Kuyper. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, de heer Kamper; nam. 5 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (Grijpersleinslraaf): Voorm 10 uur, ds. Bosch; nam. 5 uur, de heer Kamper. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Glas. Salvalori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds Tuinstra van Beesd. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie- VooTm. halftien en nam. 6 uur. ds. J. Enkelaar van Ouwerkerk aan den IJsel. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. T. Peterse. HAZER5W0UDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. J. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halftiefl en nam. halfzeven, ds. W. H. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. en nam. 5 uur, ds Grolle. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur, ds. van Herksen Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Reesing. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien, d9. Rutgers van Kalwijk aan Zee; nam. 6 uur, de heer van der Meer van Noordwijk aan Zoe. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. lleyering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, prof. dr. Plooy van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. vijf uur, ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk- Voorm. halftien (H. A.) en nam -t uur (Dankz.), dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. S. v. d. Moolen. Geref. Gcm Voorm. halftien en nam. 4 uur, de heer Hcykoop van Den Haag. Ncd. Prot. Bond: Maandagavond 8 uur, ds. G. Horreus de Haas van Zwolle. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. geen dienst; nam. 7 uur, ds. Hermanides van Valken burg. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur (Bed. II. D.). <|3. H. P. Fortgens; nam. 5 uur, dé heer Th. J. Broers, te Voorschoten. WOUBRUGGE. Ned. Hen-, Kerk: Voorm. halftien (H. D) en nam halfzeven, afsch. ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. D. Nauta. ZWAMMERDAM. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Cramer. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer van der Meer van Noordwijk; nam. half zeven, ds. van Balen van Kage. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. haltzeven, ds. Wissink. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Huizen: A. F. P. Pop, te Vaassen. Aangenomen: Naar Alblasserdam: G. P. van Itterzon, te Gelselaar. Bedankt: Voor Wetsinge-Sauwerd: P. A. Tichelaar, te Beilen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Doorn: P. Hekman, le Lem mer, en J. W. Esselink, te Eindhoven. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen: Te Schiedam: J. A. Riekel, le Sliedrecht. Prof. Dr. A. A. GRüNBAUM. Tol hoogleeraar in de vergelijkende psychologie te Utrecht is benoemd dr. A. A. Grünbaum te Amsterdam. DE ALGEMEENE TOESTAND. De bezetting van Rijnland ver zacht. Volkenbondsweik. De vermindering der bezettingstroepen in Rijnland met 10.000 man heeft haar beslag gekregen. Voor Duitsehland geldt: iets be reikt, maar geenszins voldaan! De waarnemende voorzitter van den Vol kenbondsraad, Villegas, heelt na raadpleging van de andere leden van den Raad, uitvoe-i ring gegeven aan de door den Volkenbondsn raad in October verleende machtiging om een commissie van 5 deskundigen te benoe men, die de Haagsche Volkenbondsconferen* tie voor de codificatie van het Internatiot naai recht in 1929 zal hebben voor te be«t reiden. De keuze van den heer Villega9 is geval-* len op de volgende vijf personen: prof. Bas* devant (Frankrijk), Castro Ruiz (Chili), prof» dr. J. P. A. Frangois (Nederland), Sir Cecil Hurst (Engeland), Pilotti (Italic). De benoeming van prof. Francois in deze belangrijke juristencommissie is stellig een welverdiende onderscheiding voor het vele uitnemende werk, dat de bekwame directeur van de Volkenbondsafdeelmg van ons Mini sterie van Buitenlandsche Zaken, zoowel in deze hoedanigheid als in den boezem der Nederl. delegatie van de eerste Volkenbonds- vergadering af, verricht heeft. Roemenië heeft in de commissie voor in- en uitvoerverboden zijn zin gekregen. Pe commissie heeft met 14 stemmen tegi n 1 (Amerika) en 9 onthoudingen een verklaring aangenomen, welke zegt, dat de conferentie» terwijl zij de restrictie aanvaardt rnc! bet oog op den uitzonderlijken toestand in Hoe- menië, haar toestemming niet kan vorlee- nen aan maatregelen tot.verbod van den uit-» voer van petroleum, die zij als een belang rijk product L-p de internationale markt be schouwt. De Roemeensche delegatie sloot zich bij deze verklaring aan. De conference gaf hot vertrouwen te kennen, dat Roemenië de restricties zal afschaffen, zoodra de om standigheden het toelaten. De conferentie nam het Amerikaansche voorbehoud voor den uitvoer van helium- gas aan. 21 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2