688,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 November 1927 Vierde Blad No. 20750 GENEESKUNDIGE BRIEVEN. RADIO-PROGRAMMA RADIONIEUWS. SPORT. HET VACCINATIE-VRAAGSTUK. I. Sedert 1796, het jaar, waarin Jeuner voor het eerst de inenting van arm op arm toe paste, is eigenlijk voortdurend het vaccina- lie-vraagstuk aan de orde geweest. Het was een veelzijdig vraagstuk; vele zijden waren allerminst van geneeskundigen aard. In den laatsten tijd is dit anders geworden. Er zijn bezwaren, ook van geneeskundige zijde ge rezen, welke zonder twijfel rechtvaardigen, dat ook te dezer plaatse een uiteenzetting wordt gegeven. Tot goed begrip der zaak schijnt het mij gewenscht, in het kort de geschiedenis der koepokinentingen te laten voorafgaan. Het tegenwoordig geslacht kan zich geen juist denkbeeld vormen van de verschrik kingen, in vroegere tijden door pokken-epi- demiën teweeggebracht. In 1716 stierven in Parijs alleen 11.000 personen aan deze ziekte, in 1764 in Rome 6,000. En wie er het leven afbracht, was gewoonlijk blijvend verminkt. Thans kennen wij hen niet meer, maar vóór 50 tot 60 jaar was het nog niet zoo zeldzaam, iemand te ontmoeten, wiens heele gelaat met leelijke, ingetrokken lid- teekens „van de pokken geschonden" was. De ziekte is zoo besmettelijk, dat veelal ge meend werd, zooals nu met mazelen het ge val is, dat praktisch gesproken, iedereen ge doemd was, de ziekte te krijgen. En precies zooals nu nog wel eens geraden wordt, wanneer een mazelen-epidemie heerscht, welke een goedaardig karakter heeft, om kinderen opzettelijk met mazelen- patiëntjes in aanraking te brengen („ze krijgen het toch, en dan zijn we er maar van af"), zoo maakte men zich in oude tijden met opzet ziek. De Chineezen deden dit, door korstjes van pokken fijn te wrijven tn op te snuiven. In andere landen werd etter uit pokpuisten op de huid van gezonde personen geënt. Men had toch de ervaring opgedaan, dat een op deze wijze opzettelijk ver oorzaakte ziekte veel goedaardiger verliep dan wanneer men spontaan pokken kreeg. Bekend is het verhaal omtrent de inen ting in 1722 van de kinderen van den Prins van Wales. Bij wijze van proefneming wa ren van te voren zes ter dood veroordeelde misdadigers, die deswegen begenadigd werden, eenige kinderen uit het Armenhuis en een zeker aantal vrijwilligers aan de be handeling onderworpen en toen dit alles met goed gevolg was geschied, werd de kunstbe werking ook op de vorstelijke kinderen toe gepast. Jenner bracht wijziging in deze methode door gebruik te maken van het ervarings feit, dat bij koeien ook een soort pokken voorkomt. Wanneer pokken aan de uier zit ten, kan het gebeuren, dat de melker een klein wondje aan de hand heeft en dit wondje in aanraking komt met zulk een, vocht afscheidende, koepuist. Dan ontstaat aan de hand ook een pok en bij de land bouwende bevolking was het algemeen be kend, dat juist die melkers, welke deze pok ken hadden gehad, bij het uitbreken van een pokkenepidemie van de ziekte ver schoond bleven. Door Jenner werden toen vooreerst kin deren geënt met het vocht uit de koepok ken. Daarna entte hij van de bij zulk een kind opgekomen pok een ander gezond kind. Toen hij dit in 1796 voor de eerste maal deed, volbracht hij de eerst vaccinatie met gehumaniseerde koepokstof. Deze wijze van handelen is jaren lang de meest gebruikelijke gebleven. Maar zooals met elke nieuwigheid het geval is, ondervond ook de vaccinatie tegen stand. Zooals meer gebruikelijk is, begon men te probeeren, haar belachelijk te ma ken. Tal van spotprenten en gedichten van omstreeks 1800 leveren daarvan het bewijs. De vaccinatie bleek tegen dien spot bestand te zijn. Er waren evenwel ernstiger bezwaren. De fataliteitsleer der Mohamedanen verzette zich tegen een dergelijk voorbehoedmiddel. En ook christelijke secten oordeelden, dat men niet op deze wijze mocht ingrijpen in hetgeen de Voorzienigheid over de menschen had beschikt. Van geneeskundig standpunt deed zich het bezwaar voor, dat het voorkwam, dat niet alleen de koepokstof, maar tegelijk een andere ziekte, waaraan de persoon leed, van wien de stof werd afgenomen,' werd over gebracht. Daaronder waren ziekten, zooals syphilis, waarvan de aanwezigheid, althans met de middelen, waarover men destijds beschikte, niet altijd met zekerheid kon worden aangetoond. Om aan dit be zwaar te ontkomen, kwam men op de ge lukkige gedachte, in het proces een tus- schenschakel in te voegen, in dien zin, dat van een menscli werd overgcënt op een kalf. Dit geschiedde dan niet door een en kele enting, maar een groot oppervlakte van de buikhuid van het dier werd met een groot aantal entingen voorzien. Wanneer deze entingen even zoo vele pokken had den teweeggebracht werd op het daarvoor geschikte tijdstip alle pokstof zorgvuldig ver zameld. Maar voordat deze stof in gebruik werd gegeven, om opnieuw menschen te vaccineeren, werd het kalf gedood en nauw keurig onderzocht. Eerst nadat vast stond, dat het dier geen enkele ziekelijke afwij king vertoonde, mocht de stof gebruikt worden. ^an medisch standpunt meende men nu welhaast het volmaakte te hebben bereikt. Er verschenen statistieken van duizenden en honderdduizende entingen, waarbij geen enkel nadeel was waargenomen. Mocht soms van geneeskundige zijde een enkel schuch ter protest worden vernomen, dan werd dit meestal grondig weerlegd en mocht er al een enkel twijfelachtig geval overblijven, waar bij het niet uitgesloten was, dat inderdaad eenig onaangenaam gevolg der vaccinatie moeilijk was te ontkennen, dan beleekende dit niets tegenover de talrijke, zegenrijke voordeelen van een eenvoudige behandeling daardoor de vreeselijke ziekte praktisch Esproken voor goed overwonnen was. In een feestrede, door Daniels in 1896 gehouden, wees deze er dan ook op. dat de vaccinatie een uitzondering maakte up den regel, dat een nieuwe geneesmethode het zelden een halve eeuw uithield, zonder door een nog nieuwere vervangen te worden. „Deze methode van handelen, die vóór hon derd jaren voor het eerst werd toegepast, geldt ten huidigen dage nog voor de beste, ja voor de eenige, op haar gebied.xZij is niet vervangen, noch verdrongen door een an dere, jongere, doeltreffender wijze van han delen. Zij slaat daar krachtiger dan ooit, het hoofd fier verheffend boven alles wat om haar heen voorvalt, in het volle gevoel harer waardigheid, ongerept en ongeschon den." Daniëls kon niet vermoeden, en evenmin zal een ander geneeskundige van dien tijd het gedaan hebben, dat nog niet 30 jaren later een storm zou opsteken, welke het hechte vaccmatiegebouw tot op zijn grond vesten zou doen schudden. Daarover in een volgenden brief. H. A. S. VOOR ZONDAG 6 NOVEMBER. Hilversum, 1060 M. 12.301.45: Lunch muziek door de heeren \V. Batenburg- viool. Sal. Bril, cello en Jaap Bril, piano 1.45 2.30: Lezing door Mr. J. Limburg, voorz. der Ned. Ver. voor Volkenbond en Vrede: De jongste (8e1) Volkenbondsvergadering te Genève 3.00—5.00: A. N. R. O.—N. O. V.- matinée door het A. N. R. O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Populair programma 7.00 7.30: „Gemeenschappelijk zingen". Een cau serie door den heer Nico v. d. Linden, diri gent te Amsterdam 8.00: Persber. en sport-uilslagen 8.10: Symphonieconcert door het Utrechtsch Stedelijk orkest, o. 1. v. Evert Corneli9. Frances Berkova, viool. Huizen, 1950 M. 8.309.30: Morgen wijding vanuit de Luth. Kerk a. d. Bergweg te Hilversum. Spreker: Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest: Tekst Ps. 86 9. Zang door het. dubbelmannenkwartet „De Lelie", te Weiesp 10.000 Dienst in de St. Michaelskerk te Zwolle. Gezongen wordt de Missa „Beati misericordes", v. Vine. Gol- ler voor bariton en 4 st. mannenkoor, o. 1. v. Cor Ponten; organist dir., bariton, Ed. Pon ten. De predikatie* wordt gehouden door ka pelaan J. G. A. Mets: Geef den Keizer wat des Keizers is. Na de H. Mis wordt gezongen het Tantum Ergo van Palestrina, 4 st. man nenkoor iL capella. Cor Ponten, organist, speelt: Suite Gothique van Boëlmann 12.301.30: Lunchmuziek door het Trio Winkels, o. 1. v. Piet Luslenhouer 1.30 2.15: Godsdienstonderricht voor ouderen door Prof. Th. Bont 2.153.15: Middagconcert 4.005.00: Ziekenlof te Bloemendaal 5.50: Dienst in de Ev. Luth. kerk te Weesp. Voorgangers: Ds. L. Schutte, Ev. Luth. pred. te' Amsterdam (Preek) en Ds. K. H. Wallien, Ev. Luth. Pred. te Weesp (Liturgie). Organist K. W. Bovenkerk Ev. Luth. Kerkkoor te Weesp, dir. G. v. Ravenzwaay 7.308.00: Bijbel exegese door Prof. Dr. R. Jansen 8.30: Uitzending uit de Congreszaal v. h. Paleis v. Volksvlijt te A'dam ter gelegenh. v. d. opening van de Mi§sieweek. Muzik. op luistering: „Schola Cantorum", Dir. Hub. Cuypers. 1. Inl. woord v d. Voorzitter, Pater L. D. Oorsprong, O. P. Opening v. h. congres door den aposlolischen Internuntius Z. Exc. L Schioppa, tit. Aartsbisschop van Justinia- polis. Le'zing door Pater C. Wessels S. J., Leeraar a. h. Canisius-College te Nijmegen, over: Terugblik op de geschiedenis van Ned. Oost-Indië ten tijde der Portugeezen en der Oost-Indische Compagnie. Daventry, 1600 M. 3.50: Concert. Royal Air-force-orkest K. Winter, sopraan. R. Hen derson, bariton 5.40: Vertellingen u. h. Oude testament 5.506.05: Missiecau serie: The Land of the white Rajah 8.20: Kerkdienst 9.05: Liefdadigheidsoproep 9.10: Nieuwsb. 9.25: Het radio-orkest. De radiozangers V. Hely Hutchinson, piano 10.50: Epilqpg. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20. Gewijde muziek en koorzang 1.052.10: Orkestconcert 5.055.55: Dansmuziek. De Homonyme Jazz 8.50: Kinderuurtje 9;2011.20: Dansmuziek. Langenberg, -169 M. 8.209.20: Mor genwijding 12.201.20: Orkestconcert 5.206.20: Vesperconcert 7.35: Tsjc-cho-Slowaaksche solisten-avond (so praan, alt, bariton, bas). E. Legband Levebre en J. Kandner, gedichten. Daarna lot 11.20: Dansmuziek. Königswuslerhausen, 1250 M. 8.20: Morgenwijding 10 50: Populair Jazzcon cert 3.50: WéTken van Hans Thoma 4.20—5.20: Concert 7.20: Laatste ronden van de ze9dagenrennen 7.50: Tschecho- slowaaksche muziek 9.5011.50: Dans muziek. Hamburg. 395 M. 8.35: Morgenwijding 12.25: Concert 2.20: Vroolijk concert 4.20: Orkestconcert 7.5011.10: Tschechoslowaaksche avond Daarna dans muziek. Brussel, 5099 M. 5.206.20: Dansmu ziek 8.359.^35Gala-avond. Tschecho slowaaksche muziek. VOOR MAANDAG 7 NOVEMBER. Hilversum (1060 M12 u.: Politieber. 12.352 uur: Lunchmuziek door het trio John Helden, viool; M. v. 't Woud, cello; G. Vcrhey, piano. 3.153.45: Lezing door den heer L. v. Lier: Het nagelbijten. 4.405.55: Kinderuurtje door mevr. Ant. v. Dijk. 67.15: Dinermuziek door het trio: John Helden, viool; P. v. 't Woud, cello; G. Verhey, piano. 7.157.'15: Engelsche les voor beginners. 7.45" Po litieber. 8 10 Concert door het ANRO- orkest, o. 1. v. Nico Treep. Henriëtte Sala, sopraan. 9 uur: Praatje over Indië. Cau serie door den heer W. Vogl' Ambon en de Amboneezen. 9.30: (Vervolg) Concert. 10 uur: Persber. Huizen (1840 M.). (na 7.30: 1950 M). 12 301.30: Concert door den heer J. H. G. Bley, van Amsterdam. 6.157 uur: lsle Lezing der serie Literaire voordrachten, door dr. Ph Lansberg: „Abraham Kuyper". 7 uur7 30: Leèsen. 7.308 uur: Spr. N. C. R. V.: Ds. Rijnders, te R'darn: De Zending. 8 uyr: Concert. Spr Ds. K. Schilder, te Oegstgeest. Mevr. J. S. van SaaneBree, te Blaricum. zang. De heer H. V. P. Schoonderbeek, piano. Chr. Man nenkoor „Valerius", te Amsterdam. Daventry (léOO M.). 11.20: Daventry- kwartet en solisten (sopraan, alt, bariton). 1.202.20: Orgelconcert. 2.50: Le zing- The little Pilgrims. 3.20: Vertel lingen. 3.35: Militair orkestconcert. 4 20: Daventry-kwartet en -solisten (bariton, piano) 5.20: Huishoudpraatje. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Daventrykwartet. 6.50- Nieuwsber. 7.05: Oavcntrykwartet. 7.20: Literaire critiek. 7.35 Piano muziek van Bach. 7.45: Fransche les. 8 05- Het Gasano Octet en „The Threshold", 1-acter van H. Chapin. 9 uur: Jelly D'Aranyi, afscheidsconcert. 9.20: Nieuws ber. 9.35: Lezing: Music for the unmu sical. 9.50: Nieuws. 9.55 Kamer muziek. M. Meyer, piano. Pro Arte, strijk kwartet 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.). 10.50 11 uur: Concert. 12,502.10: Orkest- concert. 5.055.55: Literair en muziek programma. 8.5010.50: Concert. Orkest en solisten. Langenberg (469 M.). 12.301.50: Orkestconcert. 5 206.20: Vesper orkest concert. 7.35: Het kinderlied. H. Maas Pesch, sopraan; C. Pesci, viool; O. Klein, piano; Th. Meyer, declamatie. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Königswusterhausei\ (1250 M.). 11.20 7.05: Lezingen en lessen. 7.209.30: „Paganini". operette van Léhar 9.50 1150: Dansmuziek. Hamburg (395 M.). 5.20: Orkestcon cert. 6.20: Orkestconcert. 8.3511.10: Werken van Hamburger Componisten. No- rag-orkest, koor en solisten. Brussel (509 M5.206 20: Trio- concert {piano, viool, cello). 8.0510.35: Orkestconcert. EEN OMROEPPALEIS IN BOEDAPEST. In Boedapest zal een groot gebouw ge sticht worden waarin de Rongaarsche Om- roepmaatschappij haar bureaux krijgt. De nieuwe 60 K W. omroepzender is bijna ge reed en wordt in een van de voorsteden geplaatst. In het gebouw wordt een thea ter gevestigd, de studio's, technische dienst en administratie. DE GOLFLENGTE VAN ZEESEN. Het nieuwe Duitsche Super-station, dat in Zeesen (bij Berlijn) in aanbouw is, zal Königswusterhausen vervangen en tevens de golflengte van 1250 M. overnemen. Waar er hier en daar berichten gelan ceerd worden over een andere golflengte (1750 ML en 2250 M.) kunnen wij zulks uit de beste bron tegenspreken. Bij de enorme energie van dit station verwachten wij in de naaste toekomst ern stige storing voor Hilversum. EEN RADIO-TENTOONSTELLING IN BELGIË. Van 10 tot 25 Maart 1928 wordt in Luik een Internationale tentoonstelling op ra- diogebied georganiseerd. DE WERELD-RADIOCONFERENTIE IN WASHINGTON. Tijdens de 2e zitting van de radioconfe rentie in Washington werd aan Duitschland een zestal stemmen toegestaan, terwijl zij oorspronkelijk slechts één stem mocht uit brengen. In dezelfde zitting werd een protest van de Sovjet-regeering behandeld. Rus land was n.l. door Amerika niet ter con ferentie uitgenoodigd omdat tusscben beide landen geen diplomatieke betrekkingen worden onderhouden. DE PRINS VAN WALES SPREEKT. Vrijdag 11 November, op Wapenstil standsdag, zal de Prins van Wales van 10 02—10.15 een speech houden, welke o.m. door Daventry op 1600 M. wordt uitgezon den. DE EUROPEESCHE OMROEP OP DE KORTE-GOLF. Alle omroepstations geven Zondag 6 Nov. 's avonds muziek en literatuur van Tsjeoho- Slowaaksche componisten en schrijvers. Milaan Woensdag 9 Nov. (8 05) „Tosca", opera van Puccini. (316 M.) Napels (333 M.) Vrijdag 11 Nov. (8.20) „Manon Lescaut", opera in 4 acten van Puccini. Leipzig (366 M Woensdag 9 Nov. (7,35) Symphonieconcert. Frankfurt (429 M.) Dinsdag 8 Nov. (7.20) „Maria Stuart", treurspel in 5 acten van Schiller. Donderdag 10 Nov (6.50) „Laag land", opera van Eugen d'Albert. Kopenhagen (337 M.) en Kalundborg (1153 M.) Donderdag 10 Nov. (7.201.20 's nachts) Radiobal. Moderne dansmuziek uit Kopenhagen, en heruitgezonden uit uit Berlijn en Londen Vrijdag 11 Nov. (7.45—10.20) Fragmenten uit „Tannhau- ser", rom. opera van Rich. Wagner. Ween en f517 en 577 M.) Zaterdag 12 Nov, (7 05) „Wilhelm Teil", tooneelspel in 5 acten van Schiller. Warschau (1111 M.) Dinsdag 8 Nov. (7.50) „Die Czardasfiirstin". operertte in 3 acten van Kalman. -«1- VOETBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Af deeling I, 1ste klasse: EdoExcelsior; D. F. C.H. B. S.; AjaxHilversum; R. C. H.—V. U. C U. V. V.—V. O. C. 2e klasse A: HollandiaAlc. Victrix; K. F. C.—D. E. C.; Z. V. V.—W. F. C.; V. s. V.—West Frisia; Helder—H. R. C. 2e klasse B- Zand voortV. V. A.; B. F. C.Zeeburgia; BloemendaalHaarlem; Do- nar— H. V. C.; A. F. C.—Velox. Afdeeling II, 1ste klasse A. D. O. Stormvogels; 't GooiZ. F. C.; H. V. V. H. F C.; SpartaSpartaan; Feyenoord Blauw-Wit. 2e klasse A: A. S. C—B. M. T. (H. B. W. Perquin); H. D. V. S.Steeds Hooger; QuickD. H. C-, ViosFortuna. 2c klasse B: OvermaasO. D. S.; Xerxes S. V. W.; UnitasNeplunus; Merwede S. V. V.; L. S. V.—C. V. V. 3e klasse A: O. N. A.L. F. C. (J. Jas pers); R. V. C.U. V. S. (A. Lissauer); Hil- linenScheveningen. 4e klasse A: Quick BoysAlphia (H. 3. v. d. Poort); VogelV. D. S. Res. 2e klasse A: H. V. V IIIQuick II; Steeds Hooger IIA. D. O. II. Res. 3e klasse A: L. F. C. II—H. V. V. IV (K. Löwenberg); Alphen IILugdunum II (Joh. Langezaal); V. U. C. IIVios II. Afdeeling III, 1ste klasse- RoburGo Ahead; Doto—A. G. O. V. V.; Z. A. C.— Wageningen; HeraclesEnschedé; Ensch. BoysVitesse. Afdeeling IV, 1ste klasse: N. A C Longa; WilhelminaNoad, Willem II Philips; M. V. V.Eindhoven; Roermond B. V. V. Afdeeling V, 1ste klasse: Be Quick Alcidcs; G. V. A. V.Friesland; Frisia Velocitas: VeendamAchilles. Van Overal. De natuur is nu in herfslstemming, en reeds voelt men de sfeer van den naderen den winter.... Mooi misschien, maar somber! En toch, hoe triest de wereld ook moge zijn in die duistere dagen van Decem ber, Januari en Februari toch, wij her halen, brengen zij voor een belangrijk deel van ons volk ook uren van ongebreidelde vreugde en sportief genot. Uren, waarin het bruine monster, dat „voetbal" heet, de ge dachten beheerscht en de sparfning en de geestdrift weet op te voeren tot dikwijls ongekende hoogte. Zóó was het vanouds, en zóó zal het wel altijd blijven, althans wan neer men het spel binnen de voorgeschre ven perken zal weten te houden. Zie voor U het programma voor morgen en ge weet dat reeds nu bij duizenden de zenuwen trillen, heel het denken als het ware is beheerscht door de wedstrijden van morgen, waarbij hun club zoo nauw is betrokken. In afdeeling I vooral is de spanning bui tengewoon groot. O, ja, Ajax heeft nog dc leiding, maar haar strijd van morgen tegen Hilversum belooft zwaar te worden, en D. F C. en Edo liggen op den loer om iedere vergissing der Amsterdammers te benutten. Intusschen gaat ook dit tweetal een moei lijken middag tegemoet. In Dordt komt II. B. S. te gast, Edo krijgt Excelsior op be zoek. En nu gelooven wij wel dat de thuis clubs iets sterker zullen zijn. doch het is geen wonder als deze prognostic ten eenen- male faalt. Ook R. C. H. behoudt nog een kansje op de eereplaats en zij zal dat op eigen grond tegen V. U. C. wel weten te be waren. U. V. V. en V. O. C. toonden reeds herhaaldelijk de zwakke zusjes te zijn. Welnu, morgen wordt de strijd om de laat ste plaats voorloopig uitgevochten. Wij ach ten de Utrechtenaren sterker. De tweede afdeeling brengt minder we reldschokkend nieuws. In normale omstan digheden moet Feyenoord van Blauw-Wit en Sparta van Spartaan kunnen winnen. A. D. O.Stormvogels en 't GooiZ. F. C. brengen misschien eenige spanning, maar wij voor ons houden het, gezien de resul taten der laatste weken, op Stormvogels en Z. F. C. Veel interesse zal er evenwel be staan voor den kamp in de Residentie lus- schen II. V. V. en H. F. C., de twee laagst geplaatste clubs uit deze afdeeling, die ech ter sinds korten tijd een merkwaardige op leving hebben getoond en elkaar in kracht niet veel zullen ontloopen. H. F. C. beschikt echter over een zeer zwakke voorhoede en daarom meenen wij dat de beslissing ten gunste der Hagenaars zal uitvallen. Voor de 2e klasse A krijgt A. S. C. nu B. M. T. te gast. Misschien wordt het de tweede Leidsche zege, want de Hagenaars presteeren dit seizoen heel weinig en zijn bovendien verleden Zondag gehandicapt doordat hun keeper door z'n knie is gezakt. Overeenkomstig het programma zou deze ontmoeting te 's-Gravenhage plaats vinden, maar zij is omgezet op aandrang van A.S.C., dat bezwaar had tegen de huidige rege ling. waarbij alle Leidsche N. V. B.-clubs tegelijk uit en tegelijk thuis moeten spelen. Belangrijke wedstrijden worden verder ge streden tusschen H. D. V. S. en Steeds Hooger. en tusschen Quick en D. H. C. Voor laatstgenoemden kamp zijn door de Delfte naars niet minder dan elfhonderd kaarten aangevraagd. In de 3e klasse A gaat L. F. C. bij O. N. A. te gast en zij zou haar stadgenoote U. V. S geen grooter genoegen kunnen doen dan één of twee puntjes uit Gouda mee 'e nemen Of het echter lukken zal? Wij twij felen Zijn trouwens ook niet geheel zeker van een zege van U V. S. tegen R. V. C. De Hagenaars zijn lastig te bevechten op eigen terrein. Hillinen wint natuurlijk van Scheveningen. Voor de 4e klasse A krijgt Quick Boys klop van Alphia, dat met de Kalwijkers niet al te veel moeite zal hebben. In het Oosten raakt Robur steeds dieper in de misère en ook morgen tegen Go Ahead zien wij haar weer ten onder gaan. Met Doto dat geen kans krijgt tegen A G. O. V. V. zal zij voorloopig nog wel ir> de buurt van de laatste plaats blijven. In Zwolle wint Z. A. C. van Wageningen, aldus haar goede positie handhavende, niet het minst doordat Enschedé gevaar loopt een punt te verspelen in Almelo, waar zij bij Heracles te gast gaat. Ook Ensch. Boys maakt nog aanspraken op het leiderschap en wij mee nen haar tegen Vitesse, dat immers De Na- tris mist, de beste kansen te moeten geven. In het Zuiden is Eindhoven na acht wed strijden nog ongeslagen. Maar of het mor genavond nog zoo zal zijn na den wed strijd te Maastricht, tegen M. V. V.? In eigen hol is M. V. V. van groote kracht en de Eindhovenaren zullen zich o.i. met hand en tand moeten verdedigen om niet uit het zadel te worden gegooid. Ook Wilhelmina heeft een moeilijken middag en ook voor haar voorzien wij, met Noad als tegenpartij, weinig of geen suopes. N. A. C. triomfeert natuurlijk over Longa, evenals Roermond over B. V. V. In Tilburg gaat Philips tegen Willem II ten onder, en blijft derhalve als hekkesluiter fungeeren. Een weinig aange name taak! In het Noorden wint Velocitas zonder twijfel ook de relurnmatch tegen Frisia, terwijl Friesland door G. V. A. V. wordt geslagen. Ook Alcides komt na eenige we ken weer op het oorlogspad en het is te voorzien dat Be Quick zal worden geslacht offerd. Veendam en Achilles zijn ongeveer van gelijke kracht, maar het voordeel van eigen veld geelt vermoedelijk den doorslag ten gunste der thuisclub. KORFBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE KORFBAL-BOND. West I Noord: Koog-Zaandijk—Excelsior; D.D. V.W esterkwartier. West I Zuid: H.K.V.Vitesse; Velox— Fluks, Het ZuidenH.S.V.DeetosD.K.C. Oost I A: Z.K.C.—E.K.C.A.Be Quick— Rapiditas. Oost I B: Zwart-WitA.K.C. Noord I: KineaNic; FrisoRood-Zwart; W.K.Voorwaarts. Overg. Noord A: EendrachtReadv-T. II; K. V. D.HerculesOosterp. Bilthoven OlympiaO.S.C.A. Overg. Noord B: HaarlemK.V.K.V.; Ready-TeckaZ.K.V.B.E.P.K.V.O. Overg. Zuid: RozenburgEibernest; die HagheDeetos II. West II E: G.K.V.—Fluks II; S.D.O Vitesse II. Overzicht. In Zuid-Holland komen alle eerste klassers in het veld. De beide Leidsche vereenigin- gen spelen een uit-wedstrijd op een terrein, waar zij maar zelden met twee punten van daan zjjn gekomen. Voor Vitesse zou het geen kwaad kunnen, als zij morgen van K.A.V. wist te winnen, maa.' dit is gemakkelijker neergeschreven dan gedaan. Het wordt de eerste wedstrijd, dien Vitesse in deze competitie buiten Lei- speelt. Laat ons hopen, dat Vitesse daarin meer geluk zal hebben dan in haar laatste twee thuiswedstrijden. Fluks moet bij Velox op bezoek. De Rot terdammers bezitten een dtevig twaalftal, dat op eigen veld in den regel nog met meer geestdrift en zelfvertrouwen speelt dan in vreemde omgeving. Fluks zal goed doen zich daardoor niet van de wijs te laten brengen, dan kan er voor haar uit deze ontmoeting nog veel goed^ geboren worden. In Rotterdam is nog een eerste klasse- wedstrijd vastgesteld, n.l. Het Zuiden— II.S.V. Wanneer Het Zuiden zoo speelt als den vorigen Zondag, zal H.S.V. het zwaar te verantwoorden krijgen. Het Zuiden zou haar overwinning slechts dan in gevaar brengen, wanneer zij zich liet beïnvloeden door het spel van haar gasten, die tamelijk primitief spelen. Weten de Rotterdammers zulks echter te voorkomen, dan wordt de overwinning hun deel. In Dordrecht ontvangt Deetos op eigen terrein D.K.C. De Dordtenaren zullen hier wel de meeste doelpunten maken. In N.-Holland is het erg rustig. Niet min der dan vier twaalftallen hebben vrijaf. Op het Parkschouwburg-terrein spelen D.D.V. en Westerkwartier, wat waarschijn lijk op een zege der ontvangende vereeniging uitloopt. Excelsior heeft aan den Zaankant de laatste jaren steeds één punt weten weg te halen. Wanneer dat aan het Hilversurasche twaalftal nu weer gelukt, is er voor geen van beide partijen reden tot klagen. In het Oosten vindt te Zutphen een be langrijke ontmoeting plaats tusschen Z.K.C. en E.K.C.A. Wanneer E.K.C.A. dezen wed strijd wint, heeft zij zich van een harer lastigste concurrenten ontdaan. In het Noorden zal W.K. er mogelijk in slagen zich genoegdoening te verschaffen voor de nederlaag in Muntendam tegen Voorwaarts geleden. In de 2de klasse E zal G.K.V. bet las tiger hebben dan S.D.O. GOLF. CADDIE-WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Der traditie getrouw werden ook dit jaar op de banen der Noordwijksche Golfclub caddie- matches gehouden die het volgende verloop hadden le ronde: C. v. d. Zwan (28) slaat W. v. Rheenen (22) op de 20ste hole; J. Haasnoot (18) slaat J Spaaidcrmm (20) met 2 en 1. 2e rondeP. Kramer (23), slaat G. de Bruin (30) met 7 en 6; C v. d. Zwan (28) slaat G. v Rheenen (20) met 7 up; J. Haasnoot (18) slaat K. v. d. Niet (30) met 2__en 6; J. v. d. Zwan (18) slnat P. Duin dam (20) met 1 up. 3e ronde: P Kramer (23) slaat C, v. <1. Zwan (28) met 7 en 5J. Haasnoot (18) slaat J. v. d. Zwan (18) met 5 en t

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13