68*te JAARGANG VRIJDAG 4 NOVEMBER 1927 No. 20749 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de firma D. D. Noordman en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de houtzagerij op het perceel Haagweg No. 59, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. No. 1189; b. de N.V. Boekbinderij en Linieerinrichting v/h. firma J. G. Pulle en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de boekbinderij in het perceel Dullebakkersteeg No. 4, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3475. 697 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRJJEN, Secretaris. Leiden, 4 November 1927. DE OPVOLGER VAN PROF. SCHELTEMA BENOEMD. Als opvolger van prof. Scheltema, die naar Amsterdam is gegaan als opvolger van prof. Kranenborg, is, gelijk in een deel onzer oplaag gisteren nog is vermeld, aan onze Universiteit benoemd in de faculteit der rechtgeleerdheid, voor het geven van onder wijs in het handelsrecht en burgerlijk proces recht, tot gewoon hoogleeraar mr. R. P. Cleveringa, rechter in de rechtbank te Alk maar. De nieuw benoemde hoogleeraar werd in April 1894 te Appingedam geboren. In 1913 werd hij als student aan de Leidsche Uni versiteit in de rechten ingeschreven, waar hjj 1G Januari 1919 cum laude promoveerde tol doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, getiteld: „De zakelijke werking der ontbindende voorwaarde". Na zijn promotie was hfj korten tijd werkzaam op het distributiekantoor van ijzer en staal, om daarna op te treden oL hoofd der juridische afdeeling der Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam. Op 23 Februari 1926 vond zijn benoeming tot rechter aan de rechtbank te Alkmaar plaats. Van de hand van mr. Cleveringa verschenen verschillende artikelen in rechlge'e rd? lijd schriften, alsmede een zeer gunstig beoor deeld boekdeel over het nieuwe zeerecht. De „bewaakte" overweg te Voorhout openstaande foto toont den overweg bij stationnetje te Voorhout, waarvan de uithoornen 6611 Vergelijken bouwvaligen .nat verkeeren, dat zij een gevaar opleveren 001 hen, die er passeeren, wanneer de L boomen opgehaald zjjn. STICHTING VAN EEN OOSTERSCH INSTITUUT. Den 12den Februari j.l. heeft een delegatie uit het comité voor de vorming van een stichting, ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van prof. dr. Snouck Hurgronje, bestaande uit den minister van staat, Z.Exc. A. W. F. Idenburg. oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, voorzitter, en de hoogleera ren Van Vollenhoven, penningmeester en Wensinck, secretaris, den heer Snouck Hur gronje medcdeeling gedaan van het bedrag, dat bijeengebracht was ten bate van hem ter harte gaande Oostersche studiën. Prof. Snouck Hurgronje heeft thans mede gedeeld dat hij dit geld wenscht te bestem men voor de stichting van een alhier ge vestigd Oostersch Instituut, ten doel hebben de het bevorderen der studie van het Oosten met name van den Tslam', het Semitische en het Indonesische Oosten en het bevor deren van samenwerking lusschen instellin gen, op het gebied dier studie werkzaam. Onze stadgenoote mej. G. Hennemann is geslaagd voor het examen M. O. akte K 1 (wiskunde). Wjj ontvingen het in een kleurig om slag gestoken programma voor de R.-K. Sportweek, te houden van 5—11 November a.s., ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van „Jeanne d'Arc" en het 1ste lustrum van de voetbalvereeniging „Leiden". De herdenking bestaat uit een reeks van feestavonden, in diverse zalen te houden, benevens uit een gvmnastiekwedstrijd in de Stadszaal en twee voetbal-matcbes op het Leiden-veld. Wij vernamen nog, dat voor den gym- nastiekkamp een zilveren medaille is uit geloofd door H. M. de Koningin en die te bezichtigen zal zijn in de étalage der firma Wijtenburg. Op 14 en 15 Nov. zal bij de firma Burgersdijk en Niermans (Templum Sala- monis) een boekverkooping plaats hebben op bet gebied van Rechtsgeleerdheid, Staat huishoudkunde, Geschiedenis, Aardrijkskunde. Godgeleerdheid.' Kerkelijke Geschiedenis, Wijsbegeerte, Zielkunde, Opvoedkunde, Klas sieke taal- en letterkunde, enz., Kunst, Geïllustreerde werken, Muziek, Oostersche en Europeesche taal- en letterkunde, Genees kunde, Scheikunde, Wis- en natuurkunde, Plant- en dierkunde. Het betreft bibliotheken van de heeren dr. Joh. C. Breen, gemeente-archivans Am sterdam; ds. W. F. Hekker, Hersteld Evan gelisch Lutersch predikant te Amsterdam; een gedeelte der bibliotheek van mr. A. J. Fokker, advocaat te Leiden; M. Joustra, Archivaris Bataksch Instituut Am:terdam, en dr. C. H. Kinderman, leeraar klassieke talen to 's-Gravenhage. Verder nog een philoso- phische bibliotheek. Sinds 1921 is door de N. V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill geen boeken veiling meer gehouden. Het is de bedoeling deze weer geregeld te doen plaats hebben. De eerste zal 24 Nov. plaats hebben, waarbij vc-rkocht zullen worden de bibliotheken, of gedeelten daarvan, afkomstig van wijlen de heeren Z. Ex. Min. mr. Th. B. Pleyte, prof. mr. L. W. C. v. d. Berg, mr. J. H. Liefrinck, dr. J. W. van Roeven, dr. N. Adriani en dr. J. Feenstra Kuiper. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 2 November 1927, bedroeg in totaal 756. tegen 691 op 3 November 1926. In den afgeloopen nacht kwam de 24- jarige W. S., alhier, toen hij tegenover de buitensociëteit „Amicitia" aan de Steen- straat uit de tram wilde springen, te vallen, met het gevolg, dat hij naar men eerst meende een lichte hersenschudding had gekregen. Naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht, bleek het dat het geval niet zoo ernstig was, zoodat de jongeman, na ver bonden te zijn, weder naar huis kon gaan. In het water aan het Delftsche Jaag pad is een roeiboot onbeheerd gevonden. Belanghebbenden kunnen inlichtingen be komen aan het bureau van politie. Door de politie is een persoon aange houden, die bij onderzoek bleek le zijn veroordeeld tot een geldboete van f5 subs 5 dagen hechtenis. Het bleek, dat de man afkomstig was uit Hilversum, doch thans geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. JEANNE MARIE DARRé. Een groot talent, dat zich prachtig ont wikkelt. Haar entrée in de Leidsche concert zaal, een paar jaar geleden, was een joyeuse entrée, en bij elke terugkomst ze heeft ons trouw bezocht trof een opmerkelijke uitzetting der begrenzing van haar pianis tisch en muzikaal gebied Haar mechanisch kunnpn.is uitgegroeid tot een volkomen gave techniek, die elke weerstreving van de hard nekkige materie ter zijde stelt. Ze heeft de vingers in haar macht en met deze den pianoloon, die ze verzorgt en koestert onver schillig in welke dynamische schakeering. Haar passagespel bezit een voorbeeldige egaliteit en elasticiteit. Haar zang is buiten gewoon expressief, haar forto heerlijk ge spierd. Terloops worde opgemerkt, dat de kleine zaal de grootste krachtsuitzetting nog niet geheel kan verwerken. De gordijnbedek king van het podium, die oog en oor niet weinig reeds goed doet, is de eerste stap in de goede richting van afdemping van het aardige zaaltje dat, gelukkig, een acustisch plus vertoont. Wie gisteravond mocht mee- nen dat het forte der pianiste soms gefor ceerd en daardoor droog van toon werd, schrijve dit uitsluitend op rekening der zaal. Wat ons gisteravond evenwel vooral trof in het spel der sympathieke Parijsche pia niste was de verdieping in het muzikale. Vrij van alle pianistiek waren haar Bach-, Beethoven- en Chopinvoordrachten, die het eerste deel van het programma vulden: de prelude en fuga in cis (no. 3 uit het Wohl temperierte Klavier), de heroïeke vanatiën op het Prometheus-thema, dat zulk een gewich tige rol speelt in de 3e symphonie (Eroïca) en de juweeltjes van Chopinsche romantiek: Nocturne in G, en drie Préludes in G, Des en bes. Dat was zonder eenig voorbehoud musiceeren uit innerlijken drang eener stra lende jeugd. Na de pauze behalve een paar be kende stukken van Debussy (Jardins sous la pluie) en Ravel (Jeux d'eau), een zeer aan trekkelijke Polka van Rachmaninoff en een étude van Liszt als virtuoos sluitstuk speelde Mile Darré eenige composities van Hans Franco Mendes. Eerst een drietal études, die we al eens vroeger hoorden, stukjes niet uitsluitend van didactisch be lang doch die ook muzikaal kunnen worden genoten als ze gespeeld worden in het raffi nement van een Darré. Daarna introduceer de ze zijn derde sonatine, aan de concert geefster opgedragen, en bij Alsbach versche nen. Bij de aankondiging dezer uitgave in ons nummer van 12 September j.l. hebben we in een korte bespreking gewezen op de licht- en de schaduwzijden van dit opus. In hoofdzaak heeft de Voordracht ons oordeel^ -"del-van Jair-öelen aldaar> ongewijzigd gelaten. Het stuk heeft de ver diensten van met zwier en fantasie te zijn geschreven, zij het ook dat wij de ontwik keling van het thematisch materiaal wat consequenter en vasthoudender zouden wen- schen: we ontmoeten er enkele wrijvingen in, die ons ook nu niet duidelijk werden. Verder is het rhylhmisch interessant en, wat geen geringe verdienste is, het is mooi voor 't instrument geschreven, herhaaldelijk (in het finale vooral) zelfs brillant. Dan is het voorts zeer gedurfd van klank, bij het bru tale af. Is dat te prijzen of te laken? Wie zal het zeggen. Wij voor ons, alle moderne dogma ten spijt, stellen als eiseh een zeker minimum van auditief genot. En daar blijft de heer Franco Mendes niet steeds boven. Mile Darré heeft het lang niet gemakkelijke stuk met veel toewijding gestudeerd en met gloed voorgedragen, waarvoor we haar bij zonder dankbaar zijn. Ook de componist mag tevreden zijn voor de voortreffelijke intro ductie. Jeanne Marie Darré heeft nu wel haar pu bliek gevonden. De zaal was zoo goed als geheel bezet. Na elk stuk warme toejuichin gen, lal van bloemstukken werden aange boden en aan 't slot van den avond zóó aan houdend en enthousiast applaus, dat de pianiste aan een toegift niet kon ontkomen (de marsch van Beethoven uit de „Ruïnen van Athene" verrukkelijk gespeeld). De mooie klankrijke concertvleugel van Ibach kwam uit het magazijn der firma Bender alhier. EEN LIEFHEBBEND ECHTGENOOT. Gisteren heeft de Rotterdamsche politie aangehouden den 55-jarigen 9chipper A. B. van een in de Leuvehaven aldaar liggend schip, die zijn vrouw met een hamer heeft bedreigd. Den laatsten tijd heeft hij zijn vrouw herhaaldelijk mishandeld. Dienten gevolge heeft zij kneuzingen aan het rech ter onderbeen, het gevolg van een klap met een vaarboom een blauw oog, een snede over den linkerarm haar toegebracht met een mes een verwonding aan den rechter enkel het gevolg van een klap met een kolenschop enz Toen de poli tie aan boord kwam om de vrouw te ontzet ten, heeft hij de agenten met een mes be dreigd. Het is tenslotte gelukt den man te overweldigen en hem naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg over te bren gen. Daar is hij opgesloten. UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermiddag is W. L., een meisje van vier jaar, in de ouderlijke woning aan de Lange Lijnstraat te Rotterdam uit het raam van de derde verdieping op straat gevallen Het kind is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij aankomst al daar bleek het reeds te zijn overleden. DE WRAAK VAN EEN AANNEMER. De stad Weesp is opgeschrikt door een schandaaltje. Een aannemer, die als laagste inschrijver bij de aanbesteding van een werk, er op gerekend had het te krijgen, is, toen hij daarvan werd teleurgesteld een boekje gaan opendoen over verschillende stadgenooten. Het gevolg daarvan is, dat de justitie thans een onderzoek instelt naar verschil lende zaken op publiek terrein gelegen. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Bij een door de politie te Deventer inge steld onderzoek is gebleken, dat twee 12- en 6-jarige jongens den inhoud van een brievenbus der posterijen op het Sijzen- baanplein in brand hebben gesloken, gelijk al was gemeld. De jongens gebruikten daar toe stukjes celluloid, van een autokap ge scheurd, welke met een lucifer werden aan gestoken en daarna in de bus geworpen. De geheele inhoud der bus verbrandde. VERDRONKEN. Te Nootdorp is de 75-jarige J. Dobben bij het uitdiepen van een vaart te water ge raakt en verdronken. HET GEHEIMZINNIGE DRAMA BIJ OLDENZAAL. Gistermorgen om 9 uur zijn door eenigo bceren de fiets, een hoed en een portemon- naie met geld van hel op de spoorbaan onder Deuminge bij Oldenzaal gevonden vrouwenlijk op ongeveer 200 M. afstand van de plaats van het ongeval teruggevon den. Het ingestelde sectie-onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. UIT EEN TELEGRAAFPAAL GEVALLEN. De lijnwerker Th. v. W., wonende te Oostburg, is te Breskens uit een 10 M. hoo- gen telegraafpaal gevallen. Ernstig gewond en met een hersenschudding werd de man naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Men vreest voor zijn leven. BRAND. Tengevolge van een lek in den schoor steen verbrandde op Jufferswijk te Nieuw Lande (Dr.) de arbeiderswoning met inboe- Alles werd een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. MET EEN OPLICHTER VERLOOFD. Gestolen jnweelen engeen hnweilijk. Een jonge rijke Weenerin, dochter van een bekend groot-industrieel, had in den af geloopen zomer le Ostende kennis gemaakt met een eleganten en voornamen Hollander. De kennismaking leidde tenslotte tot een verloving. Het paar reisde dezer dagen naar Keulen, vanwaar de jongedame alleen naar Weenen verder zou sporen. De gedienstige huwelijkscandidaat had intusschen voor de verzending der bagage zijner verloofde zorg gedragen. Bij aankomst te Weenen echter moest deze tot haar schrik constateeren, dat haar juweelen, die in haar koffer zaten en een kapitaaltje vertegenwoordigden, verdwenen waren. De politie, bij wie men aangifte deed, stelde vast, dat de jongedame het slacht offer was geworden van een bekenden inter nationalen oplichlër. Wat 'n gezelschap! zei een gast op een voorname soirée tot zijn naasten buurman; 't is om je dood te vervelen. Ja, beste heer, en ik zelf heb nog niét eens het vooruitzicht om straks naar huis te gaan, want ik ben de gastheer. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie voor de in- en uitvoerverboden. De Volkenbondsconfereïitie-Colijn voor de in- en uitvoerverboden heeft ondanks een voortduren der bijeenkomst tot acht uur des avonds de behandeling in eerste lezing van het ontwerp-conventie en het daarbij be- hoorende interpre leerende protocol van overgangsbepalingen en van de slotacte der conferentie nog niet kunnen beëindigen Wat de conventie betreft verdient het de aandacht dat overeenkomstig een denkbeeld van Wibaut, een artikel is opgenomen dat de staten, die ook geschillen over toepassing van de uitzonderingsbepalingen der con ventie' aan verplichte arbitrage onderwerpen willen, zich bij ratificatie der conventie tegenover elkander zullen verbinden door onderteekening van een soort facullief pro tocol. zooals dat van art. 36 van het statuut van 't Haagsche Internationaal gerechtshof. Uitdrukkelijk wordt in de conventie be paald, dat lusschen 15 Juni en 15 Juli 1928 een tweede bijeenkomst der conferentie zal plaats vinden waarop niet alleen besloten zal worden over de toelating van nog meer eventueel gewenschte voorbehouden, ten einde tijdelijk eenige in- of uitvoerverboden nog te kunnen in stand houden, doch ook een beslissing genomen zal worden over de voorwaarden voor het inwerking treden der conventie en ook de datum zal worden vast gesteld binnen welke de ratificatie moet ge schieden. Dit is een nieuwigheid dezer con ventiet BINNENLAND. Het voorloopig verslag dei Tweede Kamet over de Staatsbegrooting, hoofdstuk finan ciën. (Binnenland, 2de Blad). De vergadering der vereeniging van Vrij zinnig-Hervormden in Zuid-Holland. (Kerk en School, 2de Blad). De corruptie in het gasbedrijf te Was senaar. (Uit de Omstreken, 4e Blad). Op een onbewaakte overweg bij Gonda is een man doodgereden. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsconferentie voor de in- en uitvoerverboden. (Buitenland, lste Blad). De Fransche Kamer stelt de gearresteerde communistische Kamerleden in vrijheid. (Buitenland, lste Blad). Scheuring in de Fransche Radicale partij. (Buitenland, lste Blad). Concurrentie tnsschen Engeland en de Ver. Staten in Abessynië. (Buitenland, lste Blad). Arbeidsconflicten in Dnitschland en Tsjecho-Slowakije. (Buitenland, lste Blad). De Poolsche Landdag weer verdaagd. -(Buitenland, lste BladL Bij de ramp met de veerpont te Sydney zijn 86 personen omgekomen. (Buitenland, lste Blad). In de overgangsbepalingen is de lijst op genomen der reeds door de verschillende staten gemaakte voorbehouden, die door de conferentie zijn goedgekeurd. De lijst is op het oogenblik nog klein. Wanneer zij niet nog zal worden uitgebreid met nieuwe voor 1 Februari aan te vragen en dan in de Juli- conferentie goed te keuren voorbehouden, zou men waarlijk van een groot succes der conferentie - kunnen spreken, aldus het „Vad." Thans zal men om de hoegrootheid van het succes juist te kunnen schatten nog het verloop der Julizitting van de conferen tie moeten afwachten. De vastgestelde voor- loopige lijst van de in of uitvoerverboden die tijdelijk nog toegelaten blijven, bevat, behal ve het uitvoerverbod voor oud ijzer uit Bel gië. Duitschland Frankrijk. Hongarije, Italië Luxemburg en Oostenrijk alleen het Britsche invoerverbod voor kleurstoffen en het Duit- sche in- en uitvoerverbod voor steenkolen. Bovendien heeft Frankrijk de tijdelijke hand-- having van het invoerverbod van steenkolen bedongen doch slechts voorwaardelijk in verband met de hieromtrent aangekondigde Fransch-Duitsche onderhandelingen. Nadat omtrent al deze punten al geheele overeenstemming was vcTkregen. liep de conferentie plotseling vast naar aanleiding van een Roemeensch verzoek voor uitzon deringsbepalingen inzake de Roemeensche uitvoerverboden van petroleum. Roemenië was er niet mee tevreden dat dit uitvoerver bod onder lijdelijke voorbehouden zou wor den opgenomen, zooals het Britsche invoer verbod voor kleurstoffen en het Duitsche in- en uitvoerverbod van steenkolen. Roemenië wenscht het uitvoerverbod voor petroleum voor altijd te' kunnen handhaven. Serruvs (Frankrijk) verklaarde, dat zelfs de Fransche delegatie ondanks alle vriend schap voor Roemenië in dezen wensch niet zou kunen toestemmen. Daar Roemenië echter niet wilde toegeven besloot Colijn. die ook nu weer op volle kracht als president was. de beraadslagingen maar te verdagen tot heden, opdat Roemenië over de door Frankrijk voorgestelde, niet principieele tegemoetkoming aan hun wensch, nog c-'ens kan nadenken. DUITSCHLAND. Regeeringsraad Fuchs ge schorst Arbeidsconflicten Fuchs, de regeeringsraad van Hessen, is geschorst in zijn functie Officieel heet dit te zijn wegen® een misdrijf buiten ver band met den dienst. Verband is gebracht met de arrestatie van een vrouw te Mainz, die belangrijke documenten bij zich zou hebben gehad, van Fuchs voor de Fran- schen ontvangen, maar dit is volstrekt on juist. BehaJve het conflict iü de tabaksin dustrie is er ook noa ceD conflict in de textielindustrie ingetreden. Daar ongeveer een 5000 textielarbeiders*

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1