nHLMunmuD, WIE 18 EDMUND GRAY? dan all& deelnemers 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 November 1927 Tweede Blad No. 20748 BINNENLAND. EERSTE KAMER. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. pit 4/^5T varv. FAAr\=TARAK aJ(5edr'uKj', waarmede de serie van vijf compleet is. LOUIS DOBBEimnrfe llECWIE-AfDEELIfIG HOOGSTRAAT 106, ROTTERDAM. 5 BONS van 1 ons.öf 2 BONS van Vipond. INGEZONDEN. FEUILLETON. VEILIGHEID BIJ NIET-INVOERING VAN DE SCHIPPERSWET. Een commissie ingesteld. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen om de wijzi gingen en aanvullingen te ontwerpen, welke, ingeval mocht worden afgezien van invoe ring der Wet van 26 Maart 1920 (Staats blad No. 154) tot vaststelling 'van een nieuwe „Schipperswet" in de thans gel dende regeling noodzakelijk zijn, om deze te doen beantwoorden aan de eischen, welke thans in het belang der veiligheid moeten worden gesteld en zijn in deze commissie benoemd: tot lid en voorzitter: a, de heer G. F. Tydeman, gepensionneerd vice-admi- raal, president van het Dag. Bestuur van 't Zeemanshuis te Amsterdam te 's-Graven- hage; tot lid en secretaris, de heer J. H. Holt- appel, hoofdingenieur der telegrafie in Ne- derlandsch-Indië, met verlof, plaatsvervan gend lid van de commissie voor de stuur lieden-examens, te 's-Gravenhage; tot leden de heeren M. C. Koning, directeur der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" te Amsterdam; R. Kramer, secretaris der Gro- ningsche commissie voor de Schipperswet 1920 te Groningen; mr. G. Seret, voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij te Amsterdam; L. Veenstra, voorzitter van de Vereeniging van Scheepswerktuigkundi- gen, te Rotterdam. DE OVEREENKOMST IN HET BOUWBEDRIJF. Ook door de werkgevers opgezegd. Het bestuur van den R.-K. Bouwvakar beidersbond St. Joseph ontving, naar a-e „Volkskr." meldt, van de besturen der beide patroonsbonden, partij bij het con tract voor de bouwbedrijven, de mededee- ling dat zij de overeenkomst niet ongewij zigd wensöhen te handhaven. De werkgevers stellen o.m. voort Ee«n gemiddelden 8^ uren-dag. b. Verdisconteering van de vergoeding wegens loonderving op algemeen erkende christelijke feestdagen in het loon. c. Geen uitkeering bij ziekte over de eerste twee dagen, onverschillig den duur der ziekte. d. Herziening:.der looncijfers naar be neden. e. Lagere classificeering van eenige plaateen. f. Een overeenkomst, bij mogelijke over eenstemming voor den duur van twee jaar. g. Beperking van de aansprakelijkheid en daarmede samenhangende maatregelen, bedoeld in de artikelen 1, 4 en 5 der hui dige overeenkomst. Naar men aan het blad verzekerde leeft in de kringen van het bestuur van dezen bond sterk de overtuiging, dat de over eenkomst ernstig in gevaar zou worden ge bracht, wanneer de werkgevers onverhoopt aan deze voorstellen zouden vasthouden. ACTIE TEGEN PROVISIELOON. In een te Utrecht gehouden vergadering van de besturen der volgende vereenigin- gen: Nederlandsche Ver. van Vertegen woordigers van Handelaren en Industriee- len „Hermes" te Amsterdam, de Nederl. R.-K. Vereen, van Handelsreizigers „St. Christoffel" te Utrecht en de Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en -agenten in de Nederl. Ver. van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden te Rotterdam, is be sloten een actie te beginnen tegen de uit wassen van het provisiestelsel. Het is gebleken, dat in de laatste jaren de toepassing van het provisiestelsel zoo-, danig is toegenomen, dat de reëele handel er nadeel door wordt berokkend, zoo goed als het den vakkundigen vertegenwoordi ger vaak uiterst moeilijk wordt, tengevolge van de z.g.n. beunhazerij, een loonende be trekking te behouden, terwijl den winkel stand een bijzonder groot ongerief wordt aangedaan door de overtalrijke bezoeken der vertegenwoordigers. Getracht zal worden in overleg met de werkgeversorganisaties te komen tot een regeling, waarbij de mis standen zullen worden opgeheven en waar bij den vertegenwoordiger zoo geen vast loon, dan toch een gegarandeerd minimum loon wordt uitbetaald. Een commissie van drie leden werd be noemd om de te voeren actie voor te be reiden. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Rotterdam mr. H. Schouten, thans griffier bij het kantonge recht te Middelburg; is benoemd tot Commissaris van Politie te Amsterdam J. W. Haarman, thans hoofd inspecteur van Politie aldaar. Een onbelangrijke vergadering. (Zitting van gisteren). Ingekomen zijn berichten van afwezigheid van de heeren: Colijn en Arntz, wegens ver blijf in het buitenland; De Vlugt, wegens ambtsbezigheden, en Rink, wegens Lichte ongesteldheid. Aan de orde is de beëediging van den nieuwbenoemden commies-griffier mr. A. J. de Block. Ingekomen is een verzoekschrift van mr. De Block om voorloopig de functie te mogen blijven waarnemen van secretaris der inter departementale commissie tot reorganisatie van den dienst der genie. Op voorstel van den VOORZITTER wordt dit verzoek toegestaan, onder voorwaarde dat de dienst der Kamer daaronder niet lijden zal. De nieuwbenoemde commies-griffier legt in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden af. De VOORZITTER zegt, dat wanneer de nieuwe commies-griffier zal vervullen, wat de door hem afgelegde eed hem oplegt en als hij dienovereenkomstig zal handelen, hij er zeker van kan zijn, dat hij een aange name taak zal hebben en dat de Kamer in hem een goed ambtenaar zal hebben gekre gen en hij tot eigen voldoening werkzaam zal zijn. De VOORZITTER wenscht hem ge luk en verzoekt aan zijn linkerzijde plaats te nemen. De VOORZITTER deelt mede, dat de Cen trale Aldeeling besloten heelt dat de Kamer a.s. Dinsdagavond half negen weder zal bij-' eenkomen om dan Woensdagochtend 11 uur de beide wetsontwerpen inzake de Maat schappij De Schelde te behandelen. Na af loop daarvan zal in de afdeelingen worden onderzocht de reeks van wetsontwerpen, welke van de Tweede Kamer is binnen gekomen. De vergadering wordt verdaagd tot a. s, Dinsdagavond half negen. NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te StedumD. E. Lazon- der te Oppenhuizen. Bedankt: Voor OuddorpJ. W. Th. Rappard, te Barneveld; voor Nun speet: Johs. Stehouwer, te Weeep; voor Dintel- oord en PrinselandW. Deur, te Schoon hoven; voot Lage Vuursche: J. C. van Apeldoorn, te Bennekom; voor Garderen: A. G. Oosthuis, te Ernst. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Noord-Scharwoude G. D. Kuiper, cand. te Kampente Zuilen C. L. A. M. van Puyvelde, te Amsterdam; te Paesens: J. Hettinga, te Wijckel; te Medan: W. M. Lecointre, te Bergen-op- Zoom. Bedankt: Voor DelfsbavenG. J. Goede, te Voorthuizen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te AagtekerkeH. Min der- man, te Liese, en A. Verhagen, te Mid delburg. NA DE GEREFORMEERDE SYNODE. Dr. Van Leeuwen geschorst. De classis Drachten der Geref. Kerken kwam, naar „De St." meldt, in gewone ver gadering bijeen. Mede waren tegenwoordig de deputaten Synode ten einde van advies te dienen in de zaak dr. N. D. v. Leeuwen. Dienaangaande werd met advies der depu taten en met algemeene stemmen het vol gend besluit genomen: De classis Drachten der Geref. Kerken, enz., kennis genomen hebbende van het ontvangen antwoord van de Synode op de door haar aan deze gestelde vraag: of dr. N. D. v. Leeuwen met zijn afwijkend ge voelen inzake de slang in de Geref. Kerken mag worden geduld; instemmende met het antwoord en aanvaardende de gronden daarvoor aangevoerd; constateerendj dat dr. v. Leeuwen beslist geweigerd heeft om ter classicale vergadering te verschijnen; besluit dr. N. D. van Leeuwen, dienaar des Woords bij de Geref. Kerk van Harkema- Oneinde, met ingang van heden volgens art. 79 en 80 der Kerkenordening voor den tijd van één maand in de bediening van zijn ambt te schorsen op grond van afwij king in de leer en voortdurend verzet tegen kerkelijke vergaderingen^ met de bede, dat hij alsnog tot inkeer moge komen. SMOKINGS OP JEUGDFEESTEN. „Mededeelingen", het nu en dan ver schijnend blad van het Kennemer Lyceum, bevat volgend entre-filet van rector dr. De Vletter, onder den titel v^n „belangrijke onbelangrijkheid". Een van de malle dingen van onze jeugd feesten vind ik het smokinggedoe. In het oog van ons, ouderen, zijn gesmokingde studenten ook vaak nog aangekleede kwa jongens, maar dit is tot daar aan toe. Maar.. ..onze Lyceum (en H. B.S. en Gymnasium-, Red. „L. D.") jongens moesten op hun schoolfeesten toch in nette school jongenspakjes komen en niet in nageaapte groote-menschenkleedij. Ik vind een jongen van 17, 18 jaar in smoking op zichzelf al ietwat komiek, maar in de schoolgemeen schap bedenkelijk; onze school wordt god dank bevolkt door kinderen uit allerlei stand, en hoemeer wij den eenvoud kunnen betrachten, hoe meer wij de leugenachtig heid van het „de kleeren maken den man" uit onze Lyceumgemeenschap verwijderd houden, hoe beter. Een onzer ouders kwam dezer dagen zijn bitteren nood klagen: meneer, is dat nou waar? Jan (of Piet, of Kees) zegt, dat ze allemaal een smoking hebben". Jan jokt! De Jannen jokken veel op dit gebied (ook de Jannetjes!) En nu mijn voorstel: Laten we de smo king van onze schoolfeesten weghoudenl Ouders, werkt u daaraan mee? Ik zelf kom in een net schoolpak op de feestavonden; enkele oudere jongens met wie ik er over sprak, willen eveneens medewerken. Aan het Amsterdamsch Lyceum is ook een anti- smokingbond. Als wij de smoking kunnen wegbannen, de meisjeskleeding niet te luxueus doen zijn, bevorderen wij den een voud in onzen kring, bestrijden onnoodige geldvermorserij en vermijden akelige ja- louziën tusschen ouders en kinderen, hui selijke scènes. Wat al zegenrijk gevolg van onze smokingbestrijding! Maar.heusch, de moeilijkheden met onze „rijpere jeugd" zijn al groot genoeg. RECLAME. dhr RECLAME. 865 k V V Elder's in dit blad is de laatsle kleur'-annonce van Zendt de 5gekleurde advertentien uiterlijk, voor 20 November as. aan: benevens het vereischte aantal FAAtJBQ/IS, n.t. 10 BOriS van Vions. Vermeldt in Uw brief duidelijks a) Haam en voornamen b) Adres,,stad, straat en huisnummer, C) Leeftfjd, d) Haam der courant, vooruit de aaderrenhen&ekmphjjn. Frankeert Uw brief voldoende, onvoldoende gefran keerde brieven worden geWe'igerd. f - V Vraagt Uwen bakker. 581 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BEROEPSKEUZE-VOORLICHTING. Onze Christelijke Besturenbond heeft, zooal9 ook uit Uw blad is gebleken, een adres aan den Raad dezer Gemeente gezon den inzake Beroepskeuze-voorlichting. Blijkens het verslag van de Raadszitting van Maandag 31 October, is dit adres met toelichting reeds op deze vergadering ier sprake gebracht De Voorzitter moet toen zoo ongeveer gezt'gd 'hebben: „dat dit adres niet andere was dan een open deur intrappen, omdat het ons bekend zou zijn dat het Ge meentebestuur een zoodanig bureau voorbe reidt en een rapport spoedig kan worden ver wacht. De werkelijke toedracht is, voor wat onzen Besturenbond betreft, wel even anders. Ik z'ude het op hoogen prijs stellen wanneer Uwe Redactie mij voor deze zaak eenige plaatsruimte wilde afstaan. Onze Besturenbond is reeds geruimen tijd werkzaam om, indien dit mogelijk was, te komen tot het vormen van een Bureau voor Beroepskeuze-voorlich/ling. Het zoude ons tè ver voeren, en ongetwijfeld te veel van Uwe plaatniimte vergen, maar ook hier niet ter zake doen, wanneer wij gingen beschrijven al hetgeen de laatste jaren hiervoor is ver richt. Wel is noodig iels te zeggen over het geen den laatsten tijd is gedaan, omdat daar mede wordt bewezen dat de' opmerken van den Voorzitter, voor wat onzen Besturenbond betreft, niet juist was. Onze Chr. Besturenbond nam het initiatief om verschillende organisaties aan te schrij ven, hen uitnoodigende eens met elkander te spreken over de noodzakelijkheid van het vormen van een Ohr. Bureau voor Beroeps keuze-voorlichting. Aangeschreven werden de Chr. Middenstands-vereeniging. de Gerei. Oudervereeniging, alle bestaande Chr. Jonge- lingsvereenigingen, den Chr. Nat. Werk mansbond en Patrimonium. Deze organisa ties kwamen bijeen op Maandag 13 Decem ber 1926. Namens onze Chr. Besturenbond werd een inleiding gehouden, waarop een bespreking volgde met dit resultaat, dal uit dien kring een kleine commissiel werd be noemd. Deze commissie verzocht, als gevolg van de verkregen opdracht, meerdere personen om zitting te willen netnen im deze commis sie. De eprste zitting van deze uitgebreide commissie kwam 15 Februari 1927 bijeen. De commissie bestond toen uit de navol, geïnde heeren: ds. Goedhart, dr. V. Es, Ba. kema, Hoofdonderwijzer, Hüner, Hoofd onderwijzer, G. F. E. Kiera, Ziegelaar, Questro, Slegtenhorst en ondergeteekende. O.m. werd aan enkele commissie-leiden opdracht gegeven in een volgende bijeen, komst een rapport uit te brengen op welks wijze, naar bunnel meening, een Chr. Bureau voor Beroepskeuze-voorlichting zou kunnen worden gevormd. In de bijeenkomst, gehouden 1 Juni 1927, werd het rapport besproken; vastgesteld werd, dat een Ohr. Bureau voor Beroeps keuze-voorlichting, wilde het behoorlijk worden ingericht, de financieele draagkracht onzer beweging te boven ging. Besloten werd na de nieuwe samenstelling van den Raad, een adres te zenden ongeveer van den in. houd als ons adres dato 28 October. Om be. grijpelijkei redenen werd besloten dit adres te doen verzenden door den Ghr. Besturen, bond. Uit deze mededeelingen blijkt, dat het on juist was hetgeen den Voorzitter van den Raad omtrent dit adres mededeelde. Door dttze mededeeling, waardoor onze Chr. Vakbeweging in een belachelijk dag licht werd geplaatst, maar meer nog door het feit dat al onze Christelijke Raadsleden deze, voor onze Chr. Vakbeweging zeer compromi. teerende uitdrukking zonder een enkele op merking lieten passeeren, zijn wij zeer ern stig gegritlfd. Gevoeld dan niet één der ons verwante Raadsleden behoefte in zoo'n geval het voor onze Chr. Vakbeweging op te nemen? Onbekendheid kan niet worden voorge wend. Aan de Rechtsche Raadsfracties werd een afschrift van het adre9 gezonden, terwijl Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 47) „Neen. Dat mag u niet weer zeggen 1 Luis tert u eens goed, mr. Dering. Er moet nu een eind komen aan al die verdenkingen. Alhel- slan is ongeveer drie weken geleden terug gekeerd. Dat kan bewezen worden. Vóór dien tijd werkte hij aan een blad in San Francisco. Dat kan bewezen worden. Ter- wijl <üe vervalschingen waar hij nu zoo voetstoots van verdacht wordt, werden uit gevoerd, was hij buitenslands. Maar kind, bewijs jij liever de onschuld van je broer, door den schuldige te noemen." „Goed dan: Ik zal u den schuldige noe men, als toch niemand anders dit kan!" Mr. Dering ging voort, zonder op haar woorden acht te 9laan: „Ze willen een bevel tot inhechtenis neming zien uitgevaardigd voor Edmund Gray. Ik, voor mij. houd het er voor, dat die Edmund Gray niets met het heele geval te maken heeft. Hij wordt beschreven als een oude heer van zeer achtenswaardig uiterlijk, al tien jaar zijn kamers bewoont." „Ze hoeven geen werk te maken voor zoo'n bevel tot inhechtenisneming," ant woordde Elsie. ,,Zegt u maar tot uw broer mr. Dering, dat dit volkomen overbodig is. Zoudt u ons intus9chen zoo behulpzaam wil len zijn, als u maar kunt?" „Natuurlijk! Waarom niet? Ik ben toch wel de allereerste, die belang heeft bij de ontdekking van het geheim." „Dat i9 zoo, mr. Dering," sprak Elsie met grooten nadruk. „U is wel de allereerste, die er belang bij heeft. Nu dan zal ik u meer vertellen. Ik ken den schuldige. Ik kan ieder oogenblik de hand op hem leggen. Het is één man, die het geheel bedreven heeft, te be ginnen met de chèque, waar Athelstan van verdacht werd." „Maar kind, hoe kan jij dat nu welen? Wat kan jij doen?" „U is nooit verloofd geweest, mr. Dering, anders zoudt u begrijpen, hoe véél, o, hoe- ontzettend veel een meisje kan doen voor haar geliefde en voor haar broer, den broer, die zichzelven alles ontzegde, om hbt haar te geven." Tranen verstikten op dit oogenblik haar stem. „Maar Elsie, hoe zou jij nu hebben kunnen uitvinden, wat geen mensch nog ontdekt heeft?" „Dat is nu mrjn zaak, mr. Dering." „Dus je meent, kind, dat ik alle papieren, alle overdrachten, al het dividend, dat reeds uitbetaald werd, weer terug zou krijgen?" „Alles is veilig. Maar het is een lange en droeve geschiedenis. Ik kan ze u nog niet vertellen. Misschien morgen. Ik weet zelve niet, hoe ik er ooit toe in staat zal zpn. Maar u zult alles terugkrijgen, dal verzeker ik u." Het gelaat van den ouden man helderde weer op, en met innige verheuging be tuigde hij: „0 kind. eerst als je je beat kwjjt bent, weet je, hoe zeer je het op prjjs stelt. Wil je wel gelooven, dat ik me nu al flinker voel in dat vooruitzicht? Het is, of zelfs de verschrikking van die vreemd soortige vergeetachtigheid daarvoor vlucht, en de bezoeking van dien eeuwigdurenden Edmund Gray!" HOOFDSTUK XXV. De ontdekking van Athelstan. Op den avond van dien zalfden dag werd een ontdekking gedaan door een van de andere hoofdpersonen, die betrokken was bjj de zaak Dering! Zoodra hg terug was, had Athelstan im mers werk gemaakt van den commissionnair, die den vervalschten wissel had gepresen teerd. Gelukkig herinnerde de man zich niet alleen het geval zelve, maar ook zijn werkgevers, wegens de gulheid, waarmee die zijn diensten had beloond. En, na acht jaar zou deze ontmoeting andermaal vrucht dragen voor den één-armige. Na het ontbijt werd Athelstan meegedeeld, dat een commissionnair hem wenschte te spreken. „Neem mij niet kwalijk, sir," begon de man, op militaire wijze groetend, maar u heeft mij gezegd, niet waar, dat ik het u zou komen vertellen, als ik dien bewusten ouden heer wéér had gezien?" „Juist. Ik heb je vijf pond beloofd, als je hem vond. Is dit zoo, dan verzeker ik je, dat ik mijn belofte zal nakomen." „Ik heb hem gisteren gezien. Precies de zelfde oude heer is het, die mij toen naar de Bank heeft gestuurd. Hjj is natuurlijk ouder geworden. Kijkt niet meer zoo op gewekt en loopt ook langzamer, maar ik kende hem dadeljjk." „Weet je dat heel zeker? Want een ge lijkenis, niet waar „Ik zou er op durven zweren, sir. Sterker kan ik het nu niet zeggen." „Neen, dat is zoo! En wanneer heb je hem dan gezien?" „Tusschen zessen en zevenen. Ik had een boodschap gedaan voor iemand in the Strand en ging den koristen weg door Lincoln's Inn terug. Net toen ik dicht bij the Fields was, zag ik daar, op nummer 12, uit de deur komen precies den ouden heer, dien u zoekt. Toen hij de trap afging, kende ik hem in eens. Ik wachtte nog even op den hoek, of hij mij ook herkennen zou. Hij keek mij wel heel strak aan, maar hij herkende mij toch niet. Hij zag er niets opgewekt uit. Mis schien heeft hij zijn geld verloren." „Kwam hij uit nummer 12 zei je? Wel, dat is het kantoor van Dering en Zoon. Wat beteekent dat?" „Ik dacht zoo mij mezelven, ziet u, dat een banknoot van vijf pond toch heel wat meer was dan de achttien stuivers, die ik met de andere boodschap zou verdienen en du9 volgde ik den ouden heer op geruimen afstand." ,,0, dat is goed! Heb je nu misschien ook uitgevonden, waar hij woonde? Dat kan ik je ander9 ook wel vertellen: Hij ging naar South Square, Gray's Inn, nummer 22." „Neen sir. Zoo héél ver af is u nu niet. Want hij ging naar Bedford Row en daar „Wat. naar Bedford Row?" „Ja. Daar ging hij met den sleutel bin nen op nummer 49. bijna aan het eind van de straat. En daar ik er niet van houd, de dingen half te doen, ging ik naar de Salu tation Inn, in Holborn waar ze een adres boek hebben, en daar vond ik, dat de heer, die op Bedford Row 49 woont, Edward De-i ring heet; op nummer 12, New Square, Lin- coin's Inn, staat den naam: Dering en Zoon, Dus dit is zeker de oude heer, dien u zoekt. Het is althans degeen, die mij acht jaar ge-> leden naar de Bank stuurde." Athelstan keek hem aan: „Maar dat is onmogelijk. Dat kan hij niet zijn!" „Toch is hij het en niemand anders. Als het mr. Dering was, dien ik gisteren van New Square naar Bedford Row zag gaan, dan is hij ook degeen, die mij om het geld stuurde 1" 4 „Maar vriend," zei Athelstan, „de man die je met den wissel stuurde, was juist degeen, die mr. Dering opgelicht heeft." „Nu, dan moet mr. Dering zichzelven op gelicht hebben!" hield de man vol. „Dat is dwaasheid! Maar er moet tocfi een verklaring voor wezen. Luister nu eens: mr. Edward Dering gaat iederen avond, tus schen zessen en zevenen, weg van zijn kan toor. Vanavond, om zes uur, zal ik op New Square zijn, aan den westkant. Houd jij dan de wacht vlak bij het huis, zonder dat iemand iets merkt van onze afspraak." „Ik beloof u sir, dat ik geen notitie van u zal nemen." Op den afgesproken tijd waren ze Beiden op post. Klokslag zes kwamen de klerken het kantoor uitgestormd. En daar er niet vee! kantoren zijn op New Square was het daarna weer doodstil, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5