68"° JAARGANG DONDERDAG 3 NOVEMBER 1927 No. 20748 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij uit sluitend ten aanzien van den verkoop van artikelen, op 10 en 11 dezer op de door de Installateurs-vereeniging van Leiden en Om streken te houden tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal ontheffing hebben ver leend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 November 1927. 620 DE LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Wegens het vertrek van dr. N. J. Bever- sen, voorzitter van de Leidsche Kunst- vereeniging, heeft het bestuur dier vereeni- ging zich als volgt samengesteld: mr. J. Slagter, voorzitter; mej. C. Coebergh, secre- taresse-penningmeesteresse; mr. dr. J. C. Overvoorde, H. W. Hannivoort en J. Irish Stephenson. Op het programma voor het aanstaande seizoen staat o.a. een lezing van prof. dr. W. Martin over „Echte en valsche Schilde rijen", met lichtbeelden, en verder tentoon stellingen van den schilder prof. H. J. Wol ter, teekeningen en houtsneden van Maurits Escher en aardewerk (Italiaansch majolica) van mevr. van Stolk-van der Does de Wil- leboïs. Met andere kunstenaars is het be stuur nog in onderhandeling. EEN OOSTENRIJKSCHE FEESTAVOND. Ter eere van de tentoonstelling van Oostenrijksche Kunstnijverheid die in de Lakenhal te zien zijn zal op 22 Nov. 81/3 uur aldaar een feestavond worden georgani seerd. Door dames- en heeren-studenten zal dien avond thee worden geschonken, loten verkocht en andere versnaperingen aange boden. Er zal een strijkje zijn en misschien zal door een Oostenrijksch gezelschap Oostenrijksche dansen worden uitgevoerd. Mevr. Cacat zal viool spelen. Er heeft zich een comité gevormd. In het eere-comité hebben zitting: mevr. M. Duffek Kottus, Koninginnegracht, Den Haag, echtgenoote van den Oostenrijkschen gezant hier te lande en mevr. S. A. W. v. d. Sande BakhuyzenGericke. In het comité hebben zitting: mevr. M. E. WensinckDaubanton, presidente; mej. C. Coebergh, secretaresse; mevr. J. Overvoorn- Gordon; mevr. J. E. ByvanckHintzen; mevr. A. Coertde Jong; mevr. C. van Eysingavan Hogendorp; mevr. Z. Ruys van Haerdtl Wassenaar. EERSTE VOLKSBIJEENKOMST. Een prachtige inzet. Voor de eerste maal in het nieuwe seizoen had de Commissie voor de Volksbijeenkom- sten gisteravond haar honderden volgelin gen weer bijeengeroepen, en het was met een gevoel van groote voldoening, dat de voorzitter,, de heer Van Waveren, ter in leiding dezer reeks bijeenkomsten een wel komstwoord sprak, daarbij wijzende op het feit dat er ook thans weer, der traditie ge trouw, geen plaatsje onbezet was gebleven. Jammer genoeg was het Dagelijksch Be stuur der gemeente op het laatste oogen- biik verhinderd hier tegenwoordig te zijn. Wel echter waren aanwezig de voorzitter van „Het Nut" en de dagelijksche bestuur- deren der 3-October-Vereeniging, vertegen woordigers dus van de twee lichamen, waarmede de Commissie m zoo nauw ver band staat,, en de heer Van Waveren bracht hun hartelijk dank voor hun aanwezigheid. Oorspronkelijk had de dansleeraar, de heer Van Leeuwen, op zich genomen, den eersten avond voor zijn rekening te nemen door het doen uitvoeren van ballets enz., doch familie-omstandigheden waren als spelbreker opgetreden, weshalve het win- terprogramma was gewijzigd en thans zou optreden de heer Jan van Riemsdijk, met zijn gezelschap. Spr. hoopte, dat de ruil geen teleurstelling zou zijn, en verzocht tot slot van zijn openingswoord gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus te zingen, waaraan gaarne werd voldaan En daarna was het woord aan den dichter - zanger van het Veluwsche boerenlied: Jan van Riemsdijk. Behoeft het nog betoog, dat '*heeren Van Waveren's hoop in vervul ling is gegaan en deze avond op schitte rende wijze is geslaagd? Wat scheelde Van Riemsdijk toch gister avond? Wij hebben vaker tot zijn audito rium behoord, kenden voor het meerendëel z'n Hollandsche en Veluwsche liedjes, z n samenspraken en samenzangen, maar zagen en hoorden hem nimmer zóó goed op dreef als thans. Hij zong en danste en jubelde; hij lachte met z'n mond en met z'n oogen, ja met z'n beenen en z'n handen, kortom met heel zijn persoonlijkheid, die de publieke interesse met ijzersterke ban den tot zich trok en heel den avond die honderden dankbare hoorders heeft doen genieten van dat mooie Veluwsche dialect, door hem zoo kostelijk voorgedragen; van die eenvoudige, doch dikwijls toch zoo rake en gezonde humor. Ja. waarlijk, Van Riemsdijk, had een zeer bijzondere dag en z'n gezelschapje, bestaande uit zijn vrouw, zijn zoon en mej. Bep Spierdijk, welke laatste van eenige vereerders bloemen kreeg, heeft zich op waardige wijze bij hem aan gepast. Laat ons geen opsomming geven van al de vertolkte liedjes. Slechts zij aangestipt hoe vooral die boerensamenspraak tus- schen vader en zoon de aanwezigen heeft doen schaterlachen, evenals Van Riem- dijk's nummertjes „Aan de Zee" en „Het Koninginnefeest", hoe men met aandacht heeft geluisterd naar het gebimbam van „De klok van de Toorne" en hoe heel de zaal in viel, wanneer de dichter-zanger, gewapend met z'n harmonika, weer inzette het popu laire refrein: „Het is wel mooi die theorie, maar de praktiek die heurt er bie." Van kwart over acht tot halfelf heeft het gezelschap de aanwezigen bezig gehouden en het zal nooit een dankbaarden gehoor hebben gehad De tweede bijeenkomst vindt nlaats op Woensdag 23 November. Alsdan zal een uitvoering worden gegeven door het man nenkoor „De Vereenigde Zangers", met medewerking van den heer Joh. G. Geyp (cello). BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Gisteravond kwam de afdeeling Leiden van den Bond in huishoudelijke vergade ring bijeen in huize Feenstra, Rapenburg 13. De voorzitter deed mededeeling van een onderhoud, hetwelk het bestuur van de afdeeling heeft gehad met den nieuwen wethouder van Onderwijs. Verschillende onderwijszaken zijn toen besproken. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat de wethou der met de wenschen van de georganiseerde onderwijzers ernstig rekening zal houden. Aan de stemming voor een lid van het hoofdbestuur van den Bond vacature Van Zadelhoff hebben te Leiden 37 bondsleden deelgenomen. Een stem was blanco uitgebracht, de heer Van der Sluis te Rotterdam had één stem, terwijl de af- deelingsvoorzitter, de heer Tjalsma, 35 stemmen op zich vereenigde. De afdeeling neemt gestadig in ledental toe. Sedert de vorige vergadering zijn we derom 3 nieuwe leden ingeschreven. Het vergaderingsbezoek laat echter nog te wen schen over. BOND VAN H. O.-PERSONEEL. Gisteravond vierde de Afdeeling Leiden van den Bond van Hooger Onderwijsperso neel haar 7de jaarfeest in de Graanbeurs. Om ruim 8 uur richtte de voorzitter, de heer Bakker een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen die de feestëlijk aangekleede zaal vulden. Het muziekensemble Sappho bracht er spoedig de goede stemming in. Het program ma vermelde vervolgens zang van een dub- belkwarlet gevormd uit het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" en opvoering van „Kerstnacht" door de tooneelclub D. V. V. Een waar succes was het èn voor de zang èn voor het tooneelspel. De Vereen. Zan gers zongen de verschillende nummers zui ver en beschaafd. Niet minder goed was het spel van de tooneelclub, Kerstnacht was daarbij eert dankbaar stuk. De rollen waren uitstekend ingestudeerd en vlot spel werd gegeven, zoodat het warm applaus volkomen ver dient was. De pauze werd met een attractie aangevuld waarvoor tal van liefhebbers te vinden waren en voor het bestuur hiermede de financieele zorg verlichtten. Na de pauze werd andermaal opgetreden door het kwartet en werd door de tooneel club „Kamerschotje" van Falkland opge voerd. Ook in dit meer vroolijker stukje waren de dames en heeren goed in hun rol. De dames werden door den voorzitter bloe men aangeboden. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk en met medewerking van den Jolly Jokers Band vormde een goed slot van den geslaagden feestavond, waarop het bestuur met tevre denheid kan terugzien. L.E.E.R.T. Naar wij vernemen zal de electrotechni- sche radio-tentoonstelling van de Leidsche Installateursvereeniging, welke op 10, 11 en 12 November in de Stadsgehoorzaal ge houden wordt (niet te verwarren met de tentoonstelling der amateurs op 4, 5 en 6 dezer in „Oud-Hortuszicht). op Donderdag 10 November des nam. te halftwee officieel door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, geopend worden. Tijdens den duur der tentoonstelling zal de voorzijde van het gebouw geïllumineerd worden. ZIJN HET HEUSCHE DIEVEN GEWEEST? T. J., winkelier in het Noordeinde, deed hedenmorgen aangifte bij de politie van 'de vermissing van een geëmailleerd reclame bord, dat Luiten aan den muur van zijn zaak was bevestigd. Vroeger pleegden de studenten er nogal eens behagen in te scheppen een naam- of reclamebord af te schroeven en mee te nemen, in welk geval het echter te eeniger tijd weer tot zijn be stemming terugkeerde. J. hoopt, dat dit nu ook zoo zal gebeuren. EEN OPLETTEND POLITIE-AGENT. Gisternamiddag te vijf uur zag een agent van politie, die op den Rijnsburgersingel surveilleerde een jongenman loopen met eeA gonje-zak op den rug, waarin blijkbaar eenige voorwerpen waren. De geheele ver schijning van man en zak was zóó, dat zij bij den agent argwaan wekte, waarom hij den vreemde sommeerde hem den zak te vertoonen, waaraan deze slechts aarzelend gevolg gaf. Er bleken koperen kranen in te zitten. De aangehoudene verklaarde ze gekocht te hebben van een onbekende. Dit kwam den agent verdacht voor en hij ging dadelijk eens informeeren bij de melk inrichting „De Landbouw", waar bij onder zoek bleek, dat de kranen thuishoorden, die in een onbewaakt oogenblik blijkbaar wa ren losgedraaid en een waarde vertegen woordigden van f 13 5 f 14. De bezitter der kranen, de 19-jarige D. J. van R., alhier, werd meegenomen naar het politiebureau, waar proces-verbaal legen hem werd opgemaakt. Bij minislerieele beschikking is voor het tijdvak van 1 November 1927 tot en met 31 Januari 1928 de dagelijksche ver goeding voor niet in natura verstrekte fou- rage vastgesteld voor Leiden op 101 ct. Het Genootschap tot bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde, dat te Am sterdam heeft vergaderd, heeft als lid der 2e sectie gekozen dr. Jac. de Jong, alhier; tot lid der 3e sectie den heer C. J. van Houweninge Graftdijk, alhier. Een woord van eerbiedige hulde werd o.a. gewijd aan de heengegane leden prof dr W. Einthoven en mej. dr. A. Grutterink, die de dood heeft weggerukt. Evenals verleden jaar hoopt de Ned. Chr. Reisver. afd. Leiden een propaganda- avond te houden op Vrijdag 4 Nov. 8 uur in de Graanbeurs. De heer Louis Hannell, vertegenwoordiger der Zweedsche Staats spoorwegen zal optreden met het onder werp: „Zweden in woord en beeld", terwijl een strijkje zijn medewerking verleent 't Belooft een mooie leerzame avond te wor den. Gisteren had de 22-jarige J. A. J., werkzaam bij een opslagplaats van hout aan den Maredijk, het ongeluk dat zijn lin kervoet bekneld geraakte onder eenige neervallende planken, waardoor de voet verwond werd. De Eerste Hulpdienst ver bond den voet, waarop de jongeman naar huis werd gebracht. Het geval liet zich eerst ernstiger aanzien dan het geval was. Van 12 Sept. tot 7 Oct. werden in het Handelsregister bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland alhier 18 nieuwe zaken ingeschreven, waarvan 12 uit Leiden, 1 uit Alphen a. d. Rijn, 2 uit Katwijk, 1 uit Leimuiden, 1 uit Rgnsburg en 1 uit Warmond. Daartegenover stonden 6 opheffingen, waarvan 3 te Leiden, 1 te Alphen a. d. Rjjn, 1 te Sassenheim en 1 te Voorhout. Sedert eenige dagen is de vanouds bekende gramofoonhandel van den heer W. F. F optie verplaats i Oude Ryn 28 naar Haarlemmerstraat li5, waarin sinds 1840, eerst door den heer Van Rossen en later, gedurende circa 40 jaren, door den heer I'optie Sr., een meubelzaak werd gedreven. De heer W. F. Poptie heeft deze zaak van z\jn vader overgenomen en hoopt zich door goede bediening en verkoop van uit sluitend prima meubelen, hetzelfde vertrou wen waardig te maken, dat zijn vader ge durende tal van jaren in zoo ruime mate genoot. Voor de gramofoon-afdeeling is een spe ciale étalage-kast ingericht, terwijl geheel apart achter den winkel zich nog een speciale toonkamer bevindt, waar de liefhebbers van gramofoon-muziek te kust en te keur kunnen gaan aan een geweldige sorteering machines en platen van allerlei vorm en merk. Door de politie zijn gisteren in de stad twee minderjarige personen (jongens) aan getroffen, die zonder middel van bestaan waren. De één hoorde thuis te Haarlem de ander was een verpleegde van de Martha- Stichling te Alphen aan den Rijn. De jongens zijn weder teruggebracht waar zij thuishooren. 55- ERNSTIGE BRANDWONDEN BEKOMEN. Gistermiddag is in een perceel in de Noordpolderstraat te Den Haag een 35- jarige juffrouw, A. J. de J., wonende te Rotterdam, bij het wasschen van het haar met benzine-ether in brand geraakt. De kleeren der vrouw vatten vlam en zij be kwam ernstige brandwonden. In haar angst wilde de vrouw naar bui ten loopen, maar viel daarbij door een groote ruit, zoodat "zij ook nog verschil lende snijwonden bekwam. De Geneeskundige Dienst bracht het slachtoffer, dat aan gelaat en handen deer lijk gewond was, naar den Centralen Post om daar verbonden te worden.. OVERLEDEN. Eenige maanden geleden is op de Ka- pelbrug te Den Haag door een wagen van de lijn Den Haag—Delft een 55-jarige hoofdambtenaar der gemeente-secretarie te Rotterdam aangeredenmet ernstige ver wondingen werd hij in het ziekenhuis op genomen. Thans is hij daar aan de verwon dingen overleden. SLACHTOFFER VAN ONVOORZICHTIGHEID. Jongen door een vrachtauto overreden. Gistermiddag is een tragisch ongeluk ge beurd te Vlaardingen. In de v. d. Driftsiraat stond een vier-dubbelwieiige vrachtauto van Reeneman en v. d. Heuvel uit Gouda. De 12-jarige A. Hofman ging aan de achter klep hangen. Teneinde een bocht te kunnen nemen, reed de auto achteruit, waarbij de bestuurder rechts en de knecht links keek of de weg veilig was. Plotseling schoot de klep los, de jongen kwam te vallen en kreeg den 4000 K.G. zwaren wagen over het onderlijf. In deerniswekkenden toestand is de knaap, na voorloopig door dr. Birnie verbonden te zijn, naar het ziekenhuis ge bracht. Volgens den geneesheer is geen red ding meer mogelgk. MISLUKTE BERGING. Te IJmuiden is binnengekomen de stoom- treiler Annie IJ M 104, die op zee een eigenaardig geval heeft gehad. Hij ont moette namelijk een Noorschen driemast- motorschoener, geladen met hout, van welk schip de motor defect was. Met goedvinden van den kapitein van het Noorsche schip werd dit door Annie op sleeptouw genomen. Bij het vastmaken van den sleeptros botste de schoener tegen het voorschip van den treiler, die daardoor schade boven de water lijn kreeg en water maakte, wat echter met pompen kon worden bijgehouden. De Annie heeft het Noorsche schip 9 uur lang gesleept, maar toen brak de sleeptros, en daar het nacht was geworden, kon men den tros niet meer vastmaken. Dus wachtte men op de Annie den morgen af, maar toen de dag aanbrak, was er tot groote verba zing van de opvarenden van den treiler niels meer van het Noorsche schip te z:en. De Annie kon wegens de schade aan het voorschip niet meer ter visscherij gaan en kwam zonder visch en met schade binnen. De schipper van de Annie wist den naam van den Noorschen molorschoener niet. al leen wist hij. dat het schip te Olstburg (Oddborg?) thuis behoorde. BRANDEN. Door tot nu toe onbekende oorzaak is brand ontstaan in den grooten veestal van deD landbouwer C. van Holland, onder Ve&- nendaal. De geheele stal met het bijbehoo- rende bakhuis brandden tot den grond toe af. De nabijgelegen boerderij, een tweetal schuren en de hooibergen konden met groote moeite behouden bljjven. Het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Maandag is de garage van I. Strak, te Oudemirdum, met de daarin aanwezige auto en gereedschappen, afgebrand. Het verbrande was niet verzekerd. AANGEHOUDEN. In verband met de aanrijding die Zondag avond te Tegelen plaats had en waarbij G. B. uit Hops om het leven kwam, is thans de- motorrijder F. C. uit Blerick gearresteerd en naar Roermond overgebracht. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Dinsdagmiddag geraakle de 5-jarige A. D., aan den Zinkweg te Oud-Beijerland onder een vrachtauto, toen hij plotseling van achter een wagen den weg wilde overkeken De auto reeds over het hoofd van het kind, dat in zeer zorgwekkenden toestand, met een schedelbreuk, werd opgenomen. IN DE SCHOOL VERGETEN. Geen kind, maar. een kapelaan. Is een der scholen te Roermond werd geen schoolkind, maar.... een kapelaan ver geten. die in het schoolgebouw catechismus- onderwijs gegeven had. ..Zjjn Eerwaarde", zoo zegt de „L. K.'\ waaraan wjj dit bericht ontleenen, „kon alleen na een stouten klimtoebt over den schoolmuur de veilige kapelanie bereiken." i BINNENLAND. De veiligheid bij niet-invoering van de Schipperswet. (Binnenland, 2de Blad). Een actie tegen provisieloon (Binnen land, 2de Blad). De overeenkomst in het bouwbedrijf. (Binnenland, 2de Blad). Dr. van Leenwen te Harkema-Opeinde door de classis Drachten der Geref. Kerken weer voor een maand geschorscht. (Kerk en School, 2de Blad). BUITENLAND. De notawisseling tnsschen Frankrijk en de Vereen. Staten over de douanetarieven. (Buitenland, 1ste blad). De einduitslag der Engelscbe gemeente raadsverkiezingen. (Buitenland, 1ste Blad). De Fransche oud-Senator Humbert is overleden. (Buitenland, 1ste Blad). De Duitsche financiën in de Rijksdag commissie. (Buitenland, 1ste Blad). EEN MAN OP DE RAILS. Toen een trein uit Zutphen naar Gorssel, ter hoogte van Ned. Mettray was gena derd, zag de machinist een man op de rails liggen. Door krachtig te stoppen kon eeD aanrijding worden vermeden, maar de man bleek reeds overledeD te zijn. Het vermoeden bestaat, dat hij Dinsdagavond door een trein is overreden. Het bleek te zijn de heer B Oostindië, chef van het tramstation te Zutfen. DE DIEVENBENDE TE DOETINCHEM. Omtrent de. te Doetinehem gearresteerde dievenbende kunnen we nog mededeelen, aldus het ,,Hbld dat de expediteur uit Amsterdam naar Doetinehem is overge^ bracht. Bij het nader onderzoek bleek, dat deze expediteur meer va nde zaak afwist en herhaaldelijk naar Doetinehem is gekomen om de zaak te regelen. Hij heeft volledig bekend de schoenen te hebben gekocht voor gemiddeld een gulden per paar. Het bleek dat zoowel een der aangehou den gebroeders als de expediteur een paar gestolen schoenen in gebruik hadden, af komstig van de beide vorige diefstallen. Gisteren zijn de vier aangehoudenen naar Arnhem overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. SLAAPZIEKTE. Bij een zekeren L. te Heerlen heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan. De patiënt is in een ziekenhuis opgeno men en daar overleden AAN DEN GROND GELOOPEN. Vrouwen en kinderen gered. Dinsdagavond rapporteerde een te Lem mer binnenkomende schipper, dat vermoe delijk tusscben Lemmer en Kuinre twee schepen aan den grond waren geloopen. door het weinige zicht en het ruwe weer. Onmiddellijk voer de reddingsboot „Jnr. Rutgers van Rozenburg" ter assistentie uit. Gistermorgen kwam deze boot weer binnen met de vrouwen en twee kinderen van deze schepen. Ook zijn ter assistentie vertrokken drie Lemmer visschers en een sleepboot, welke zullen trachten de sche pen vlot te krijgen. De aan den grond geloopen schepen zijn ,,De Hoop", schipper K Hukema van Wil denank, op reis met een lading grint van Lobit naar Lemmer en ,.De Onderneming", schipper J. Snijder van Amsterdam, gela den met steenkool eveneens met bestem ming Lemmer. Kom, ga mee naar den dierentuin. Nee, dank je, liever niet. Mijn oudste dochter zingt als een nachtegaal, en de jongste praat als een papegaai, m'n zoon lacht als een hyena, m'D vrouw slaat me gade met arendsoogen, de dienstbode is een ezel en mijn schoonmoeder zegt. dat ik een oude brombeer ben. Als ik uit ga, wil ik eens wat afwisseling hebbea

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1