UITGEWOGEN AGENDA. SPORT. BUITENLAND. Woensdag. Stadszaal (groote zaal): 1ste Volksbijeen- Jtomst. 8 uur. Vrije Evang. Gem.: Spr. de heer K. Ro zendal. 8 uur nam. Donderdag. 'Stadszaal (kleine zaal): Piano-récital Jeanne Marie Darré. 8 uur, Lcidsche Volkshuis: Spr. de heer H. C. Verkruysen. 8l/«. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 October tot en met Zondag 6 November a.s. waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 15, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. BRANDEN. To Middelburg is brand uitgebroken in bet café ,,De Karsenboom" op de Bree, bewoond door N. P. Schonis. Het café brandde uit. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Te Wateren is de boerderij van den landbouwer W. Barelds afgebrand. De brand is ontstaan door een defect aan den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Te Sushuisterveen (Gr.) is de boeren- huizinge van E. .Lindeboom totaal afge brand. De koeien werden met veel moeite gered; zeven varkens kwamen in de vlam men om. Ook de inboedel en het hooi gin gen verloren. Te Volkel (N.-B.) is door onbekende oorzaak totaal afgebrand de woning van A. Verheijeu. De geheele inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Te Hengstdijk is de landbouwschuur van J. A. v. W. gelheel afgebrand. Het vee en een paard kwamen in de vlammen om, en de geheele oogst ging verloren. GEEN VRIENDELIJK OORDEEL. De automobilisten kannen zich gerust doodrijden. Men zendt aan het „Hbld." een exemplaar van de „Nrjkerksohe Courant", waarin o.a. is opgenomen een verslag van de op 26 October gehouden raadsvergadering van Barneveld. Bij het onderwerp: opheffing van de be trekking van nachtwacht te Garderen en verleening van eervol ontslag aan den tegen- woordigen titularis, verklaarde o.a. het Chr.- Hist. raadslid Hazelezer, dat hg tegen op heffing van die betrekking was. Hjj vond bet evenwel niet noodig, dat politie en nacht wacht 's Zondags op post staan om het autoverkeer te regelen. „Hij zou zoo zeggen: als de automobilisten zich dien dug dood willen rijden, dan moeten zjj dat zelf weten." Hetgeen, gezien de veranderde mentaliteit ten platteland©, meer historisch dan Chris telijk gezegd is! HET DRAMA IN DE AUTO. Ook de heer A. ten Koppel, te Zwolle, werd, na door den rechter van instructie in verhoor te zgn genomen, weer in vrijheid gesteld. Hans: „Morgen moet ik examen doen." Dick: „Ben je voorbereid?" Hans: „Niet ik alleen, maar ook mijn vader." VOETBAL. ROODE DUIVELS—LONDEN. Een gelijk spel. Gisteren op Allerheiligen waren de Lon- densche Amateurs de gasten van den Brusselschen Voetbalbond, die als gewoon lijk op 1 November een nationaal proefelftal spelen laat onder den naam Roode Duivels, tegen een elftal van Londensche amateurs. In 1921 was het resultaat 22, in 1925 won Londen met 32, in '25 met 42. Om halldrie ving de wedstrijd op het ter rein van de Union St. Gilloise aan. De volgende elftallen stelden zich daar op: Londen: doel: Sally; achter: Gates en Huton; midden: Graves. Gable en Glenisler; voor: Evens, Kali, Gibbins, Dowdon en Hawkings. Roode Duivels: doel: Vandenbergh; ach ter: Swartenbroeks en Timmermans; mid den: Nauwens, Goenegracht en Braine; voor: Gilles, Bierna, Adams, Mouschal en Didden9. De Engelschen laten dadelijk een mooi open spel zien met meest lange voorzetten. Na 2V» minuut krijgt Adams den bal vrij, hij passeert naar Diddens, die buiten Sally's bereik in hel Engelsche doel trapt, 10. Groote activiteit van de Engelschen heeft dit Belgisch succes ten gevolge. De druk op het Belgische doel wordt groot en Gib bins, de middenvoor, maakt na 8 minuten den stand gelijk als hij den bal toegespeeld krijgt van zijn middenlinie en langs Tim mermans glijdt, 11. Het spel gaat daarna weer gelijk op. Om beurten missen de Belgische en Lon densche voorwaartsen een aantal kansfn. De rust komt met 11. Na de hervatting wordt direct een vinnig spel vertoond. Huton, die tegen een der Bel gen oploopt, moet het veld verlaten ten ge volge van een hevige neusbloeding. De Engelschen spelen met 10 man moedig ver der, veel zwakker zijn zij niet. integendeel, na 13 minuten krijgt Evans den bal, hij rent langs de lijn en geeft den bal over aan Gibbins, die onhoudbaar doelpunt, 12. Dan komt Huton terug. Dit maakt het spel van de Engelschen weer vrijer en opener en na 10 minuten krijgt de rechtsbinnen den bal vrij en hij brengt den stand op 13. Tegen het einde worden de Belgen sterker. Diddens onderneemt menige ren en zet dan goed voor, maar het binnenlrio heeft weinig 6ucces met schoten of kopballen. Eindelijk komt dan een succes voor de Belgen als na 35 minuten Mouschal een bal goed om haalt en Sally geen kans geeft, 23. De Belgen blijven opdringen; zij spelen stevig en goed en onder luid gejuich van de 25.000 toeschouwers heeft Adam's 5 minu ten voor het einde er 33 van maakt. De laatste minuten wordt wild gespeeld- Londen voelt zijn reputatie in gevaar. In den stand komt echter geen verande ring meer en als de schemer reeds valt komt het einde met 33, aldus de „N. Crt." Het beste deel van deze Belgische ploeg was de middenlinie. Coenegracht is er de spil van, een jongen van even 21 jaar, een soepel en vlug speler met een goeden kijk op de verwisselende situaties van het spel. Zijn buurman Nauwens uit Mechelen is nog pas 19 jaar, een goede halfback, ook al had hij gistermiddag zwakke momenten. Braine was natuurlijk goed. In de achterhoede is Swartenbroeks nog altijd een eerbiedwaardig figuur. Hij deed weer heel veel goeds, maar zijn traagheid is nog bezwaarlijker geworden. Timmer mans naast hem speelde een goede partij, zonder buitengewoon uit te blinken. Van denbergh keepte rustig zonder fouten, maar het was geen geniaal werk, zooals van De Bie. Van de voorhoede waren de vleugelspe lers het best, vooral Diddens. De binnenspelers maakten fouten, be halve dan in de laatste 10 minuien. De Engelschen hebben het in de eerste helft wat op hun gemak gedaan. Zij had den toen meer kunnen scorenvoor het doel blonk ook hun voorhoede niet uit. Heel de Engelsche ploeg leverde echter weer ge schoold voetbal. De scheidsrechler, de heer Mack, leidde goed. ZWEMMEN. MEJ. GLEITZE WIL OVER DE STRAAT VAN GIBRALTAR ZWEMMEN. Mej. Mercedes Gleitze, de Londensche ty piste. die voor den volgenden zomer niet in staat zal zijn om het Kanaal over te zwommen, heeft besloten een poging te doen om over de Straat van Gibraltar te zwem men. Medegedeeld wordt, dat ze begin Decem ber naar Noord-Afrika vertrekt en de po ging omstreeks Kerstmis zal wagen. De breedte van de Straat bedraagt 9 mijl op het smalste en 24 mijl op het breedste punt, maar ten gevolge van den stroom moet mej. Gleitze er op rekenen om 25 mijl of meer te zwemmen. DAMMEN. CHRISTELIJKE DAMVEREENIQING. In de wedstrijden voor de borden-volg orde was <ie uitslag: BoezaartVan don Bosch 2O KleedKwaadgras 2O BoezaartVan Zwieten 2O Van den BoschVrij 20 Van ZvietonKwaadgras 20 MeinemaDe Graaf 11 terwijl de partij Kleed—Van den Bosch werd afgebroken. De stond des partijen is op heden: Naam gesp.gew.rem.verl.pnt. Boezaart 4 3 16 Kleed 2 2 4 De Graaf 2 1 1 3 Van Zwieten 2 1 12 Van den Bosch 2 1 12 Meinema 2 2—2 Vrij 2 2 Kwaadgras 2 2 Schippers 1 1 Sweris Vogelenzang DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie voor de in- en uitvoerverboden. Rusland en de ontwapening. De Tangei-kwestie. De voorzitter van de conferentie voor de afschaffing der belemmeringen van het in ternationale ruilverkeer, de heer Colijn, verklaarde, dat het ontwerp der conventie Zaterdag of Maandag a.s. aan d© verte genwoordigers der Stoten ter teekening zal kunnen worden voorgelegd. De conven tie zal de invoerverboden en -beperkingen verbieden. Zij zal slechts de normale ver boden of beperkingen toestaan, die reeds vóór den oorlog bestonden en zal de ge heel buitengewone omstandigheden der an. dere gevallen omschrijven. Wat aangaat de verboden, die niet onder deze twee ru brieken vallen, maar van welke zekere sto ten verklaren niet te kunnen afzien, zooals kleurstoffen, zaJ de conventie een over- gangsartikel bevatten, volgens hetwelk de staten, die zich door deze verboden bena deeld achten, na een termijn van drie jaar de conventie kunnen opzeggen, indien de verboden niet opgeheven zijn. Het voortaan mee-doen van Rusland aan de ontwapeningsconferentie wordt uit den aard cler zaak verschillend beoordeeld. De Duitsche openbare meening juicht al gemeen het Russische besluit toe. Men hoopt, dat daardoor de oplossing vnn het geheele vragen complex wezenlijk bevor derd zal worden, vooral dat daardoor tal van bezwaren van de randstaten en Polen weggeruimd wordeu, die zich steeds op de afwezigheid van Rusland beroepen. In Frankrijk is mer zeer verdeeld. Ter wijl de bladen van links de nota met veel voldoening begroeten en in de toenadering van Rusland tot Ganève een vredeselement zien, voelt de rechtsehe pers al heel wei nig geestdrift voor het denkbeeld van Rus- lands medewerking Zoo schrijft b.v. cfe „Journal", dat Tsjitsjerin, de oude vos, weer een streek wil uithalen. Plotseling heeft hij besloten een gedelegeerde te zen den. Een prachtige gelegenheid voor Frankrijk om veiligheid te verkrijgen met Duitschland, dat voortdurend om een her ziening der beslaande verdragen verlangt aan den een-en en Rusland, dat de omver werping van de bestaande kapitalistische wereldorde preekt, aan den anderen kant. Frankrijk loopt gevaar, all de Russen naar Genève komen, om tusschan aambeeld en hamer te geraken. De Engelsche liberale bladen toorcen groote belangstelling voor het besluit der Russische regeering om aan de conferentie der voorbereidende ontwapeningscommissie deel te nemen. Zij zijn van opvatting, dat Rusland hier door het besluit te kennen geeft om den weg des vredes te willen bewandelen. Deze beslissing kan misschien bet-eekenen, dat Rusland een toonaangevende rol bij het doen verdwijnen van het oorlogsgevaar wil Spelen. De ontwapening en arbitrage kun nen nooit volledig zijn. zoolang de beide groote mogendheden Amerika en Rusland niet op geheel gelijken voet met de overige naties lid van den Volkenbond zijn. Het besluit der Russische regeering is een tee- ken, dat in Rusland een nieuwe politieke geest opkomt, die er naar streeft, betrek kingen van goede nabuurschap met de overige Europeesche naties ie onderhou den. De Russische „Prawda" tempert echter reeds. De bereidheid van Rusland, om aan de beraadslagingen deel te nemen, betee- kent echter nog niet, dat rusland zich reeds definitief heeft aangesloten bij de besluiten van den raad van den Volken bond inzake de ontwapening. Rusland heeft reeds in het begin van 1926 zijn hou ding ten opzichte van de ontwapening be kend gemaakt, waarbij nadrukkelijk opge merkt wordt, dat Rusland zich in geen enkel opzicht heeft aangesloten bij de be sluiten van den Volkenbond, wat het vraag stuk der arbitrage betreft. Die waarschuwing komt op tijd I Tittoni, de vroegere Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, die in 1906 het verdrag over de onaantastbaarheid van het gebied van Marokko mede onder teekend heeft, heeft de Italiaansche op vattingen oveT de MarokkoveTdragen uit een gezet. Hij wees er op, dat ondanks het verdrag van 1906 Marokko in 1911 in een kleine Spaansche en een groote Fransche zone is verdeeld, terwijl Tanger spoedig, daarop ondor het gemeenschappelijk bestuur van Engeland, F.ankrijk, Spanje en van den sultan van Marokko i§ gekomen. Tittoni verklaarde, dat hij tijdens den oorlog met Briand een verdrag betreffende Marokko heeft gesloten, dat echter geen betrekking heeft op de positie van Tanger, welke stad, zooals de Fransche regeering uitdrukkelijk erkende, niet tot de Fran sche zone behoort. In verband met het bezoek van de Ita liaansche oorlogsschepen aan Tanger zal een nieuwe ge<iachtenwisseling over Tan ger plaats hebben. Italië stelt zich daarbij op het standpunt, dat over Tanger niet zonder Italië kan worden beslist, terwijl Frankrijk den nadruk legt op de souverei- niteit van den sultan van Marokko over Tanger. ENGELAND. Regeeringsaanvnlling. Groote vlootbouw. Ge meenteraadsverkiezingen. Dreigende staking in Ierland. Arrestaties in Britsch-Indië. Samuel, secretaris voor overzeeschen handel, is tot financieel secretaris van de schatkist bevorderd, in de plaats van Mc. Neill, die tot kanselier van het hertogdom Lancaster en vertegenwoordiger van Enge land bij den Volkenbond benoemd is. Lord Jellicoe heelt onlangs te Sheffield zijn bekommering geuit, dat de 'regeering nog talmde met het bestellen van de drie nieuwe kruisers, die dit jaar, volgens het program, op stapel gezet moeten worden. De marine-medewerker van de „Daily News" verneemt thans, dat deze drie krui sers en alle andere eenheden van het pro gram van dit jaar spoedig besteld zullen worden. Alles bij elkaar zal de kiel van achttien oorlogsbodems gelegd worden en dan zal met de uitvoering van het uitgebreidste bouwprogram sedert den oorlog, een begin gemaakt worden. Eén kruiser zal 10.000 ton meten. Hij is van de Countyklasse en krijgt acht ka nonnen van acht Eng. duim (ongeveer 20 cM.), de twee andere kruisers zullen tot de Vork-klasse behooren, 8000 ton verplaatsen en gewapend worden met zes kanonnen van acht duim. Vóór het einde van het be- grootingsjaar komen verder nog negen tor- podobootjagers en zes duikbooten op stape! te staan. Volgens officieele cijfers zal de kruiser van 10.000 ton 2.140 000 p.st. kosten, de twee kleinere kruisers komen op 1500.000 p.st. per stuk, elke torpedo-jager op 330 000 p.st. en elke duikboot op 596.000 p st. De nieuwe oorlogsbodems zullen onge veer 11 700.000 p.st te zamen aan uitgaven vorderen. Het grootste gedeelte van het werk (waarschijnlijk ongeveer 9 millioen p.st.) zal aan particuliere werven gegund worden. Daar het Amerikaansche program voor ziet in den aanbouw van 12 kruisers van 10.000 ton, berekent men dat de Vereenigde Staten over zeven jaar even sterk in zware kruisers zullen zijn als Engeland. De twee naties zijn al even sterk in linie-schepen, maar Engeland behoudt de overhand in lichte kruisers. Gisteravond om halftwaalf hadden de Engelsche gemeenteraadsverkiezingen voor de verschillende partijen de volgende resul taten opgeleverd: De conservatieven hadden 6 zetels ge wonnen, de liberalen 5. de arbeiderspartij 42; de onafhankelijken 11; de conservatie ven hadden verloren: 33 zetels, de liberalen 12. de arbeiderspartij 6, de onafhanke lijken 13. De nieuwe loonsvoorwaarden voor het personeel bij de Iersche spoorwegen zijn gisteren in werking getreden. Het personeel gaat met de geringe verlaging niet accoord en heeft een brief aan de drie betrokken maatschappijen gezonden, waarop evenwel nog geen antwoord is ontvangen. De man nen hebben in overleg met hun bond be sloten niet te staken, voordat het bedoelde antwoord zal ontvangen zijn. De politie heeft huiszoekingen gedaan in talrijke woningen te Calcutta en in het N. O. van Bengalen. Zij legde de hand op documenten, die naar men gelooft, de be wijzen zullen leveren van een zeer uitge breide revolutionnaire samenzwering in Britsch-Indië. ROEMENIE. De oppositie roert zich. Aan de „Matin" wordt uit Boekarest ge meld: Het gerechtelijk onderzoek van de zaak-Manoilescoe komt niet vooruit. De op positie beweert, dat het de regeering moei lijk valt, bewijzen van Manoilescoe's schuld aan te voeren. In het bezit van den gearresteerden kolo nel Theodorescoe gevonden brieven van prins Carol moeten van ouden datum zijn; zij bevatten meerendeels verzoeken om per soonlijke kleine diensten. Overigens heeft kolonel Theodorescoe al deze brieven al aan koning Ferdinand laten zien. Door prins Carol te Parijs op te zoeken heeft Theodorescoe slechts gedaan, wat alle Roemeensche officieren, die Parijs bezoe ken, doen. Verder wordt er op gewezen, dat de in braak in de villa van prins Carol in Neuilly, bij Parij9, werd uitgevoerd door een zekeren Radoyoe, wien de bewaking van den prins was opgedragen. Manioe heeft, naar verluidt, aan Bralia- noe doen weten, dat hij, zoo de regeering niet binnen drie dagen de bij Manoilescoe in beslag genomen brieven publiceert, de afschriften dezer brieven zal openbaar maken. Voorts heeft Manioe het voorstel gedaan, het vraagstuk van de troonopvolging door een referendum te doen beslissen, waarbij hij de opmerking maakte daH slechts de natie en niet een partij-regeering dit vraagstuk kan beslissen. Naar aanleiding hiervan schrijft de offi cieuze „Vitlorul", dat iedere poging om tot een koningschap bij verkiezing te geraken, de ru9t van het land en de continuileit van de dynastie in gevaar zal brengen. Daarom is de regeering besloten de dynastieke troon opvolging tot icderen prijs te beschermen. De „Adeverul" schrijft echter, dat het op komen van de carlistische beweging een ge volg is van de ontevredenheid, die zich ten gevolge van de onwettige liberale heer schappij .gedurende de laatste IQ jaar heeft opgehoopt. .Onwettige bewegingen zijn mo gelijk, zoolang de regeerin? zelf onweltig is. De regeering moet niet alleen dat deel van de grondwet beschermen, dat haar con venieert, doch de geheele grondwet, dus ook de vrijheid van de verkiezingen en van de pers on de vrijheid van het woord. RUSLAND. Weer een paar communisten uitgezet. Het bestuur van de communistische partij heeft weer twee communisten uit de partij gezet. Het zijn Grunstein en Fedo- rova, die documenten hebben doen drukken voor de oppositie in een geheime drukkerij in een voorstad van Moskou. De secretaris van de partij verklaarde in een communistische vergadering te Moskou, dat het a.s. congres der communistische partij definitief een einde zal maken aan het optreden der oppositie door haar voor het alternatief te plaatsen, zich te voegen bij de menschewiki (Socialisten) of zich zonder voorbehoud te onderwerpen aan de communistische discipline. TURKIJE Kemal pasja als president herkozen. De nieuwe nationale vergadering, de derde sinds het uitroepen der republiek, is vandaag bijeengekomen. Zij telt 325 afge vaardigden van de volkspartij. Haar taal zal zijn, de hervormingen van den jongen democralischen staat te comple- teeren. Kiazim Pacha is tot voorzitter der verga dering herkozen. Men neemt aan, dat wijzigingen in het kabinet te verwachlen zijn. Moestapha Kemal werd met a^emeene stemmen tot president der republiek her kozen. RECLAME. 9702 VRAAGT UWEN WINKELIER passagiers eerste en tweede klasse, 25 pet. der passagiers derde klasse ea 10 pet. der tusschendekspassagier8. HET GRAF VAN LANDRU. Van het graf van Landru, den man, 'die te Versailles is onthoofd omdat hij vei- vrouwen had vermoord, is op last van de direotio van het kerkhof het kruis ver wijderd. Niets duidt nu meer de plaats aar. waar Landru begraven ligt. Deze maatregel is genomen ingevolge d gewoonte, dat eea moordenaarsgraf slecht voor vijf jaar wordt verhuurd. Daarrv wordt eike aanduiding van de identiteit va den begravene van het graf verwijderd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een ernstig auto-ongeluk, waarvan twee personen ten offer vielen, heeft gistermiddag nabij Landau plaats gehad. Tengevolge var het springen vaai een band reed een per sonen.auto van een fabrikant uit Zweibrü- cken in volle vaart tegen een boom en stortte een helling af, waarbij 40 inzitten den onder den wagen begraven werden. Een 20-jarige verkoopster en een dochter van den fabrikant waren onmiddellijk dood. De overige inzittenden kregen zware, deels levensgevaarlijke verwondingen. SCHIETPROEF OP LEVENDE „SCHIJVEN" Een 18-jarige jongen heeft gisternacht tegen 12 uur op een landweg bij Kaisers- laulcrn een 20-jarigen mijnwerker uit een hinderlaag doodgeschoten en een anderen mijnwerker levensgevaarlijk gewond. Naar uit een onderzoek der politie ge bleken is, wilde de jongen een nieuwe revolver probeeren en vond toen in beide mijnwerkers, die zich van hun arbeid huis waarts begaven, een welkom doel. De revolverheld is gearresteerd. AANSLAG OP EEN ARCHITECT. In Esoh, aan de Alzette, werd gisteren de architect Steiger op zijn bureau door een ontslagen arbeider overvallen en met revol verschoten verwond. Op een beambte, die te hulp snelde, loste de misdadiger eveneens verscheidene revolverscheten, echter zonder den man ernstig te treffen. De gendarmerie slaagde er eerst na een vuurgevecht in, den woesteling te arresteeren. PLOTSELING RAZEND GEWORDEN. Uit Linz wordt gemeld: Een in Juli uit het krankzinnigengesticht ontslagen 35-jarige boerenzoon werd te St. Leonard plotseling krankzinnig. Hij ver nielde de woning, waarin hij vertoefde, rukt" zich de k'.eeren van het lijf en ijlde, met een lang keukenmes gewapend, de straat op Hij sneed een 65-jarigen boer den buik open en sleepte daarna zijn lrjk nog een tijd voort. Tenslotte kon men den razende een dwang buis aandoen. ZEE-DRAMA. Naar uit Seattle wordt gemeld, is bij Kaap Flattery een kleine visschersboot opgepikt, waarin zich de lijken bevonden van twee Japanners, die klaarblijkelijk van uitputting en den honger omgekomen waren. Alles wjjst er op, dat de boot van Japan over den geheelen Stillen Oceaan naar de Ame rikaansche kust is gedreven. SCHAPEN VERBRAND. In de stallen van het aan de stad Berlija hehoorende landgoed Heinersdorf brak, als gevolg van brandstichting, een hevige brand uit, waarbij groote materieele schade werd aangericht. Twee honderd drie en dèstig schapen kwamen in de vlammen om. KEMAL PASJA. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP DER „MAFALDA". Eindelijk is het cijfer der slachtoffers dei Mafalda bekend en dit valt helaas zeer tegen. 314 personen zijn omgekomen, 945 gered. Omgekomen is 40 pet. der officieren, 10 pet. der overige bemanning, 40 pet» der 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2