68«»« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 November 1927 Derde Stad No. 20746 GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. het spoorwegongeluk bij voorschoten. Begrafenis van een der slachtoifers. Op de algemeen e begraaf plaat* aan de Kerkboflaan t?e 's-Gravenhage is gister middag het stoffelijk overscèot begraven van den j.l. Donderdag op de spoorbaan bij Voorschoten omgekomen wegwerker H. JVierstra. De rouwkoet», die te twaalf nur het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal had verteten en daarna langs de woningen van het slachtoffer aan de Jacob Loisstraat en van de ouders aan de Falckstraat was ge gaan, bereikte te ruim één uur de begraaf plaat». Hier wachtten een paar honderd belangstellenden den stoet op. Namens de spoorwegen waren aanwezig ir. H. C. Stal, waarnemend ingenieur van den weg, en den heer H. M. Nieuwenhuysen, bouw kundige bij de Ned. Spoorwegen. Een vijftal kransen, o.a. van het perso neel en van de buren, dekte de baar. Ir. Stal uitte aan de groeve enkele woor den van troost tot de nagelaten betrek kingen. Toen ik. aldus epr., Woensdag een ge sprek met Wierstra had, kon ik weinig vermoeden, dat hij reeds den volgenden morgen vroeg het slachtoffer van een on geval zou zijn. Met groot leedwezen heb ben wij daarvan kennis genomen. Moge het een trooet zijn, dat zijn gezin niet onver zorgd achter blijfU. het vertiea blijft ver schrikkelijk. Wierstra was een ijverig wefk man en uit naam van de Spoorwegen dank te spr. hem voor den in het belong der maatschappij verrichten arbedd. Hierna werden bloemen op de kist ge strooid. DOODELIJKE ONGEVALLEN. Zondagavond tegen half negen is de 67-i jarige L). V., verpleegde uit het Tehuis voor Ouden van dag on in de Oostervant- straat te Rotterdam, bij het oversteken van den Nieuwen Binnenweg ter hoogte van de Jozephstraat aldaar, door eigen onachtzaamheid gegrepen door een Brock- way ^autobus. De wielen gingen den ouden man over het hoofd, waardoor de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De pompdrijver M. A., te Rotterdam, is gisternacht te één uur bij het verrichten van werkzaamheden aan de nieuwe Konin- ginnebrug van een ladder gegleden en in een zes meter diepe damput gevallen. De man kwam op een ijzeren bint terecht en kreeg een ernstigen schedelbreuk. Bij aaiu komst aan het ziekenhuis aan den Cool- singel wa6 hij reeds overleden. EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. Branden in een perceel te Santpoort. De correspondent va-n het Haarlem's Dagbl." te Santpoort meldt: Zaterdagavond ontstond door tot nu toe onbekende oorsaak een begin van brand in perceel Kerkpad 74 te Santpoort. De be woner was even afwezig geweest en be merkte bij zijn terugkomst een sterke brandlucht, waarvan de oorzaak op den rolder gevonden werd, waar een bed flink smeulde. Met emmers water wist de be woner, geholpen door buren, het gevaar af te wenden. Zondagmorgen sloeg de vlam echter we derom uit, toen een kast geopend werd, maar ook nu doofde men zelf het vuur. De geheimzinnig© brandgeschiedenis werd even wel nog geheimzinniger. Zondag middag namelijk brak ten derde male brand uit. Nu was de voorkamer aan de beurt, wat bleek, nadat de buren de voordeur hadden ingetrapt. Het geheimzinnige zat vooral hierin, dat een bed, hetwelk gerui- men tijd bij één der buren had gestaan, >n de voorkamer teruggebracht, vrij spoedig daarna brandde. Met vereende krachten wisten de buren ook dit begin van brand weer te blus&ehen. Voor alle zekerheid werd door den op- perbrandmeester hiema een wacht bij het „brandgrage" perceel geplaatst-. door EEN AUTO AANGEREDEN. Zondagmiddag 6 uur had, naar Haar lem's Dagblad" meldt, op den Rijksstraat weg bij den Korte Weg te Haarlem een ernstige aanrijding plaats. Een 4-jarig meisje stak den Rijksstraatweg over. Zij kwam plotseling achter een autobus van daan en werd aangereden door een paa- Seerende automobiel. Het kind kreeg een wond boven het rech teroog en aan de kin. Het werd in een nabijgelegen huis binnengebracht en door den Oogevallendienst verbonden. Eeo ge neesheer constateerde een schedelbasisfrac. tuur, en achtte overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk. Haar toestand werd levensgevaarlijk geoordeeld. Zij maakt hev- echter naar omstandigheden redelijk wel. kolendampvergiftiging te zaandam Een echtpaar bewusteloos; voor het behond van den man wordt gevreesd. Te Zaandam heeft zich een geval voor gedaan van vergiftiging door kolendamp uit een baard. Toen Zondagmorgen de getrouwde dochter van het echtpaar M. Snijders, aan het Dampad 18, een bezoek aan haar ouders ^rilde brengen, vond zij de deur gesloten. Meenende dat haar vader en moeder uit waren, heeft zij hierop geen acht geslagen, doch toen zij 's middags terug kwam, vond Zli nog steeds het huis gesloten. De schoonzoon is toen door een raam na»r binnen gegaan en vond beiden nog V- bed liggen en in bewusteloozen toestand De ontboden geneesheer constateerde Vejj?iftigirig door kolendamp >3 onderzoek is gebleken dat de afslui- 'D8 van dep haard niet goed functioneer- e' haard was geheel gevuld, doch in den loop van den nacht uitgegaan, na eerst vermoedelijk de kamer met kolendamp te hebben gevuld. Beiden zijn direct naar het ziekenhuis overgebracht. Gisteravond waren sij nog bewusteloos, alleen was de polsslag van de vrouw tamelijk normaal; zij was ook al even tot bewustzijn gekomaa. Men hoopt, dat zij het leven zal behouden. Erger is de heer Snijders er zelf aan toe, die bovendien longontsteking heeft ge kregen en voor wiens leven gevreesd wordt. Beiden zijn 46 jaar. Naar gebleken is, moet de eehtgenoote van den heer S. vóór ongeveer drie weken geleden ook al reeds onwel zijn geworden en een poos bewusteloos zijn geweest. Op merkelijk is, dat, toen de schoonzoon m de kamer kwam, geen gaslucht was waar te nemen. Men vermoedt echter, dat in den loop van den nacht en den Zondag het gas reeds dooT een rooster in den muur, dat als ventilator dienst doet, is ontsnapt. GOED AFGELOOPEN. Een dienstmeisje uit Made werd te Ter- heijden door de as-stang van de dorsch- machine gegrepen en eenige malen rondge slingerd. Al de kleeren werden haar van bet lijf gerukt. De zoon van den landbou wer wist haar uit haar netelige positie te bevrijden. Het meisje heeft alleen ernstige beenblessuren bekomen, terwijl van een der vingers de top werd afgeknepen. DE VERKIEZIN GSHANDEL TE VEENENDAAL. De twee raadsleden te Veenendaal, ver dacht van omkooperij bij verkiezingen, wier zaak reeds te Arnhem in z.g. stil ver. hoor is behandeld door den rechtercom missaris, hebben reeds dé mededeeling ont vangen van den officier van justitie, dat zij zullen worden vervolgd door de recht bank. ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG GELAND. Te SchelHngwoude is in de vlieghaven geland het Italiaansche watervliegtuig Sa- voya, dat een rondvlucht dooar Europa maakt. Den lCden October is het opgeste gen aan het Lago Maggiore. De vliegers bezochten achtereenvolgens Belgrado, Sa- ratof, Moekou, Leningrad, Helsmgfors en Stockholm. Het traject StockholmAmster dam, ongeveer 1300 K.M., heeft het vlieg tuig afgelegd in 3 uur. Woensdagmorgen tusschen halfnegen en nëgem uur vertrekken de vliegers weer voor het laatste gedeelte van hun tooht, AmsterdamRome. Gisterochtend is de It-afiaansche gezant, graaf Barbaro, naar Sche-llingwoude ge gaan om zijn landgenooten te begroeten. Mede waren daar aanwezig de consul van Italië te Amsterdam< de neer Loele, en ir. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart. GESNAPT. De gemeentepolitie te Doetraehem is in ©amenwerking met die te Terborg een uit gebreide dievenbende op het spoor geko men. In de laatste maanden was reeds drie maal ingebroken in de goederenloods der Geldersche Stoomtram te Terborg en o m. eenige honderden paren schoenen ont vreemd, zonder dat het mocht gelukken eenig spoor te vinden. Vrijdag evenwel kreeg de Doetinchemsohe politie argwaan omtrent een kist appelen, die dooT een ex pediteur met bestemming Amsterdam wer den bezorgd aan het station. Bij onderzoek bleek deze kist 43 paar divers schoenwerk te bevatten, fabrikant H. B. Sterenberg, lichtenvoorde, en af komstig van den taatsten diefstal. Het voortgezet onderzoek leidde tot de arrestatie van een 73-jarig man te Gaan- deren met zijn beide zoons. Ofschoon dit zeer ongunstig bekend staand drietal ont kent iets met de inbraken uitstaande te hebben, hoopt hei bewijsmateriaal zich tegen hen op. O.a. werdon te hunnen huize origineele verpakkingen der schoenen ge. vonden, benevens ander pakpapier, voor zien van de letters H. B. S. Waar de schoenen bestemd waren voor een schoenmaker te Arasterdam, werd de tusschenkomst der recherche aldaar inge roepen. De schoenmaker bleek echter vol komen te goeder trouw te zijn. Dit bleek niet het geval met den expediteur te Am sterdam, die als de heler van het gesto len e moet worden beschouwd. Het onderzoek is nog in vbllen gang. KWAJONGENSWERK. Door kwaadwilligheid is de inhoud van een deT bijbrievenbussen te Deventer ge heel door brand vernield, zoodat de post, die Zondag daarin geworpen is, geheel ver loren is gegaan. DE MOORDZAAK TE CULEMBORG. De ,,Culemborgsche Courant" deelt mede, dat de heer S. Collé te Culemborg bij de Justitie te Tiel een klacht wegens meineed heeft ingediend tegen een ge meentewerkman, in verband met door de zen als getuige afgelegde verklaringen bij de behandeling der Culemborgsche moord zaak voor het Gerechtshof te Arnhem. BRANDEN. Te Ommeschan8 is de boerderij van den heer Pette iü de asch gelegd. Het vee en eenig huisraad werd gered Verzekering dekt de schade Oorzaak hooibroei. Onder Koluinerzwaag is de woning van J \V Vecnstro afgebrand Een klein deel van den inboedel v\erd gered. Door het omvallen van een petroleumstel is de brand ontstaan. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De arbeider H. Raadsgelders, uit HeeT- lerheide, die gelijk gemeld vorige week bij het oDgeluk op de Staatsmijn Emma te Treebeek zware verwondingen opliep, is than6 in het ziekeöhuis te Heerlen over leden. Hij was 46 jaar en vader van 14 kin deren. ZEILBOOTJE OMGESLAGEN. Onder Drogeha-m is een zeilbootje omge slagen, waarbij de 17-jarige zoon van den koemelker W. Hoeksma, verdronken is. Wat is het verschil tusschen een film, radio en een salarisverhooging 1 Bij een film ziet men zonder iets te hooren, bij radio hoort men zonder iets te zien, en van een salarisverhooging hoort en ziet men gewoonlijk niets. ALPHEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de 2de helft der maand October 1927. Brieven binnenland: 1. Nederl. School- courant, drukkerij Van Nifterik, Leiden, Kaiserstraat 2. H. J. Beker, p a. den heer J. J. Reinierse. Amsterdam, Middelweg 165 3. Jacobus Hoogevorst. p. a. Kees Hooge- vorst? -4. „Leidsch Dagblad", Leiden. BODEGRAVEN. In de Geref. Kerk werden Zondag candidaat gesteld voor het ouderlingschap de heeren Jac. de Bruin, D, v. d. Pol, A. Verheul, P. Huisman, D. A\ de Jongh en A. Peetere. Voor diaken werden gecandideerd de hee ren Joh. Maaskant, G. van Leeuwen, A. Verb ree en W. de Koning Jzn. De verwarming der Ned. Herv. Kerk. Het middeleeuwsch kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente is in vele opzichten zeer aantrekkelijk, doch heeft in den winter één gioot bezwaar. Door zijn grootte, door de vele deuren aan alle zijden, door de gaan derijen aan twee kanten, was het gebouw geweldig koud, welk gebrek nog werd ver ergerd toen de oude gasverlichting, die nog eenige verwarming gaf. werd vervangen door een electrische. Sedert dien tijd da teeren dan ook de plannen om de kerk op één of andere wijze te verwarmen. De actieve kerkvoogden lieten het niet bij plannen, want reeds den vorigen winter, toen het kwaad zich nog weer eens duchtig deed gevoelen, werd het besluit genomen om de plannén door te zeiten. Een keus werd gedaan tusschen de verschillende systemen en het werk opgedragen aan de firma Valkenier en De^ÏTaas te Rotterdam. In den loop van dezeforrZibmer is men toen aan het werk gelogen. Een leek kan er zich geen voorstelling van vormen, met hoe groote moeilijkheden de aanleg van een ver warming voor een zoo groot gebouw ge paard gaat. Maanden en maandenlang is er gewerkt, den laatsten tijd vaak nachten door en met tientallen menschen tegelijk. Eén der aanbouwsels onder den toren is ingericht voor ketelhuis. Onder het groote middenpad der kerk van Oost naar West werd een groote loopgraaf gemaakt. Bij dit graafwerk werden talrijke beenderen ge vonden van onze Bodegravensche vaderen, die vroeger in de kerk werden begraven. De buis, onder dit pad gelegen, voert thans dp warme lucht van den ketel naar de over zijde der kerk, zoodat van twee zijden de warmte het gebouw wordt ingeblazen. Het kenmerkende bij deze verwarming is, dat in den tijd van drie uur het geheele gebouw gelijkmatig verwarmd kan worden. De warme lucht wordt ingeblazen en de koude door een pomp langs den bodem er uitge- pomt. Tocht kan zich daarbij niet voordien. Is de lucht door de aanwezigheid van velen onfrisch geworden, dan wordt ze ververscht.' Des zomers kan dezelfde installatie dienen om de warme kerk te voorzien van frissche lucht. Een dubbel nut dus. Zondag nu heeft deze installatie, die twee dagen tevoren aan de kerkvoogden was overgedraagen, voor de eerste maal gefunc tioneerd. Het weer was eigenlijk te warm om voldoende effect te bereiken, doch in de koude winterdagen zal wel blijken welk een aanwinst deze verwarming is. Het bestuur der Bodegr. Pluimvee- en Konijnenver. is druk bezig met de voorbe reidingen van de in December te houden pluimveetenloonstelling. Reeds werden door verschillende personen eere-prijzen en me dailles beschikbaar gesteld. Men tracht door huisbezoek bij velen belangstelling voor dit nuttige doel te verwerven. De ouders der leerlingen van de drie Christ. Scholen zullen Vrijdagavond in een z.g. .ouderavond" bijeenkomen. De heer P. van Nes Czn., in9p. L. 0., zal daar een rede houden over „Goddelijke tucht en mensche- lijke tucht". De collecte voor den Geref. Bond In de Ned. Herv. Kerk heeft de som van maar éven ruim f500 opgebracht. Aantal handelingen van den post cheque- en girodienst gedurende October 1927: 831 stortingen f 167.073,97; 238 cheques a f 103.234.48. KOUDEKERK. Beroep aangenomen. Ds. C. D. Israël Ned.-Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Hattem aangenomen. WADDINXVEEN. liet oude bestuur der sleenkolcnver- eeniging „Ons Belang" is door zeer vele leden aangezocht een nieuwe vereeniging op te richten. Dit blijk van wanrdeerine en vertrouwen wordt zeer op prijs gesteld en zal waarschijnlijk het oprichten van een nieuwe kolen-inkoopvereeniging ten ge volge hebben. Den heer J. Kerver alhier, is ontslag verleend als bode van de steenkolenver- ecniging ,,Ons BelangIn zijn plaats is benoemd de heer P. Kerver alhier. Een hond van den heer v. N. alhier vloog plotseling op een passeerenden motor rijder af. Het dier scheurde de broek van den motorrijder, terwijl deze nog een flinke knauw toekreeg. De heer v. N. zal de schade vergoeden. HAARLEMMERMEER. De bietencampagne. Met het oog op den grooten voorraad bieten, die uit den Haarlemmermcerpolder en andere plaatsen do laatste weken werd aangevoerd, heerscht aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg een groote bedrij vigheid. Ook voor vele neringdoenden, die weder goede zaken maken, is deze drukke compagnetijd nog weder een vergoeding voor de stilte die ze in 1926 meemaakten, toen de fabriek niet werkte. Aan de fa briek, die thans met volle kracht werkt, is in tegenstelling met de vorige campagne, een groot aantal vreemde arbeiders (Bra banders) werkzaam. Wijl in dezen polder dit jaar meer dan 4300 hectaren met bieten werden bcteeld, wordt gerekend dat de campagne alhier een drietal weken langer zal duren dan voorgaande jaren en bij gunstig wedeT in de eerste helft van De cember haar beslag zal krijgen. Intrede Evangelist Van den Berg. Na 'b middags dooT ds. Bax in z'n ambt te zijn bevestigd, hield Zondagavond de heer P. van den Berg uit Grijpskerk, die zijn benoeming tot evangelist bij de Ned.- Herv. Kerk nabij de Lijnden alhier heeft aangenomen, aldaar onder groote belang stelling zijn int reepredikatie. Aan het einde van zijn rede gekomen, bracht de heer v. d. Berg een woord van dank aan den Kerkeraad voor zijn benoe ming en aan ds. Bax voor de hartelijke wijze, waarop Z.Eerw. hem bij zijn beves tiging had toegesproken. Nu de oogst ook van de winteraard appelen in den Haarbemmermeerpolder achter den rug is, kunnen we omtrent cle uitkomsten daarvan het volgende mededee- len. Bij de vele verbouwers van aardappe len in dezen polder waren aanvankelijk met het oog op het aanhoudende natte weder, de verwachtingen omtrent op brengst en kwaliteit niet hoog gespannen, te meer ook al .omdat de ziekte in dit gewas zich vrij spoedig vertóonde en veel schade veroorzaakte. Nu de winteraardappelen werden ge rooid, bleek het dat er door de zoo nu en dan ingetreden droogte toch nog veel van don oogst is terechtgekomen. Vooral de sterke soorten, zooals de Bravo's enz. hebben weinig van de ziekte te lijden ge had en een vrij goed beschot opgeleverd. Hoewel het hier en daar met de andere minder sterke soorten, die nog al ernstig door de ziekte werden aangetast, op be langrijke schadeposten is uitgeloopcn, zijn de verbouwers over 't algemeen geno men toch nog tevreden over de verkre gen resultaten, zoodat de eerst gekoester de vrees, dat de aardappeloogst alhier op een geheele mislukking zou uitloopen, voor een groot gedeelte is weggenomen. Naar wij vernemen heeft cfe bij gele genheid van het dnnkuur voor het gewas in de Ned.-Herv. Kerk te Hoofddorp ge houden collecte ruim f 500 opgebracht. Mevr. de wed. Jagt geb. Willemse, gemeente-verloskundige ter standplaats Rijk alhier, heeft als zoodanig eervol ont slag gevraagd met ingang van 1 Januari aanstaande. HILLEG0M. Th. Lommerse f De heer Th. Lommerse is plotseling in de R.-K. Kerk gedurende een dienst over leden. Hij is verscheidene jaren raadslid en wethouder geweest, was 46 jaar lid van het Kerkbestuur van de H. Martrnuskerk, en bereikte d<c-m leeftijd van ruim V») jaar. Bus-lichtingen. T>e buslichtingen aan het Postkantoor alhier hebben tegenwoordig plaats op de volgende uren: 5, 7.26, 11, 12.15, 14, 15.10, 17.36, 18.26 en 19.60. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zondag herdacht ds. H. Meijering, predikant bij de Geref Kerk alhier den dag dat hij voot 35 jaren als dienaar des Woords werd bevestigd. In de morgen- godsdienstoefening hield Z.E. een preek naar aanleiding van 1 Oor. 3 9. Na het uitspreken van den zegen, werd namens den kerkeraad he»t woord gevoerd door den ouderling den heer W. Schone veld, waar na op diens verzoek door de gemeente den geliefden dienaar werd toegezongen Ps. 119 9. Door de Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag „Pred. 12 la", zal a.s. Vrijdagavond een propaganda-avond wor den gehouden. Het doel van dien avond is om meerdere bekendheid te geven aan den arbeid en het streven van die vereeniging. Op dien avond zullen worden behandeld a een inleiding uit het Nieuwe Testament „De volheid des tijds", door J. Schone- veld b. een inleiding door J. v. d. Nagel over: „Enkele gedachten over het d*»el onzer Jongel.-Ver terwijl B. Minnee een voordracht zal houden Ongetwijfeld is een vergadering als deze wel op haar laats. Het is te hopen dat onze jongelingen hl'n roeping in deze ook zullen verstaan rtet is zoo hoog noodig dat onze jongelingen zich gaan bekwamen vooi het 'even dat hen straks waetit en tanrvoor is de Jon gelmgsvereeniging de aangewezen plaats. Wij wekken dan ook allen op om naar hun vermogen mede te werken dat deze evor.d niet alleen worde een genotvoile maar ook een leerzame avond voot ouderen en jon geren. KA7WIJK-AAN-ZEE. De bewoners van de Kerkstraat heb ben reeds herhaaldelijk geklaagd over de slechte bestrating. Thans wordt daarin ver- belering gebracht, doordat er een klinker bestrating met hier en daar trottoirs wordt aangebracht. Het spreekt vanzelf, dat de dankbaarheid der aan- en omwonenden groot is. Aan het postkantoor Katwijk-aan-Zee en de daaronder ressorleerende hulppost kantoren werd gedurende de maand October ingelegd f9134,62 en tcriiebetaald f6742.59. liet laatste* door dat kantoor uitgegeven boekje draaft het nummer 3911. Postcheque- en Girodienst- Stortingen f58.042,91; uitbetalingen f41.691,98. LISSE. Bij de gisteravond gehouden herstem ming voor gemachtigden in het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk. tusschen de heeren Gerrit van Parijs en D. Schrier, werd de laatstgenoemde gekozen. Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt is door het comité der winkel- beurs ..Lisse Vooruit" een besluit genomen om in Februari a.s. weer een winkelbeurs te organiseeren. Evenals verleden jaar zal dit weer plaats hebben in de veilinglokalen van het H. B, G. alhier. Als datum van opening wordt ge noemd 18 Fehr. a.s. Een bezoekeT van hel café Tijssen, had omstreeks 5 uur in de namiddag zijn rijwiel even onbeheerd lafen staan. Het ge volg hiervan was, dat bij zijn terugkomst het rijwiel was verdwenen, N00RDWIJK. Toen Maandagmiddag een loodgieters- knecht van den heer R. alhier een ben zinelamp gebruikte schoot de 9top uit het reservoir, waardoor de benzine in brand ge raakte en zijne kleeren aantastten. Door hem in een jas te wikkelen kon erger wor den voorkomen; echter had hij dusdanige brandwonden opgeloopen dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Bij de halten Douzastraat en Molen straat werden door de directie der N. Z. H. T M. bordjes aangebracht welke bij aan komst der trams met roode verlichte letters het woordje „stop" vertoonen. Maandag werden deze bordjes in gebruik genomen. Een verstandige maatregel op deze drukke verkeerspunten. N00RDWIJK AAN ZEE. „De roepstem der Reformatie". Op uitnoodiging van de Chr. Jongelings- Vereeniging „Volg Mg" hield gisteravond ds. L. D. Poot, van Haarlem, een hervor mingsrede over het onderwerp; „De roep stem der Reformatie". Na het zingen van het bekende Luther-lied ein het lezen van een gedeelte van Joël 2, ging z.eerw. voor in gebed. Spr. begon met het stellen van de vraag, of op een herdenking van kerkhervorming de vreugde ten top moet stijgen, of dat we uit de hoogte moeten neerzien op zooveel wat nog dwaalt Spr. wil, dat vanavond eens de verticale lijn wordt gevolgd, en dan eerst zien naar beneden, op onszelf te letten, en dan den blik te richten naar boven, tot den God der genade. Spr. wil even letten op het groote werk der reformatoren Luther, Zwingli en Calvijn. En al voelen we ons meer geesteskinderen van Calvijn, Luther is do groote frontwerker geweest. Men zegt zoo vaak, dat door Luther en zgn geloois- genooten de Bijbel is te voorschgn gebracht van onder het kloosterstof. Dit is echter niet waar. De bijbel is juist in de eeuw vóór do Reformatie ontzaglgk verspreid. In Hol land waren voor de Statenvertaling (1637) 120 verschillende vertalingen. Luther is door de worsteling tot het licht van God3 genade gebracht. Hij worstelde er maar mee: Hoe word ik, Maarten Luther, verlost en rechtvaardig voor God. Toen deed God hefc licht opgaan in zijn ziel: „De recht vaardige zal uit het geloof leven". Toen moest hij optreden tegen de dwaling in de kerk en om den zondaar het Woord Gods in zijn heerlijkheid weer te kunnen aanbieden. Zoo zgn de volgelingen van Luther steeds gebleven. Calvijn echter begint juist, waar Luther emdigde. Bij de Geref. reformatoren ging het er om: „Hoe komt God, ook door mijn loven, aan Zijn eer?" Dat is het hoogste doel. Spr. beluistert ook nu, de roepstem der roformatie uit Joël 2. Na een ernstig woord, om acht te geven op deze roepstem der reformatie, besloot spr. met de roepstem: „Uw Bruidegom komt, gaat uit, Hem te gemoet". Z.eerw. eindigde met dankzegging, waarna nog werd gezongen Gezang 149 vs. 15. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. GeborenJohannes Neelea, Z. r. G. v Rij en E. L. van Egmond. Jo, D. v. J, L Sjardijn en J. P. A M. Peute. Anna Wilhelmina, D. v. J. G. v. <L Stel en A. W. Hakker. Gehuwd: J. A. B. Wiercx te Amsterdam en C. M v. der Grieken. A, W. Boggus, te Vlaardingen cd W. M. van der Plaat. Overleden: W H. Weiss 11 j. K. C. Zwaan 37 j., gehuwd met N. Kort. K. do Grauw, 75 j. wede. C. van 't Riet. VOORSCHOTEN. De zilverfal-r ek „Vo<u-schoten" ont ving gistereD bezoek van Raden Adipati Ario Wiranata Koesoema. Regent van Bandoeng en diens echtgenoote en mr. S. ('ohen, oud Regeeringseommissaris voor bestuurslid vorming in Ned Indië en diens ei-htgenoote. Hel eezelechap werd rondgeleid door den heer jhr. ir. von Weiier.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9