KERK- EN SCHOOLNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. VSSSGHERIJ-BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. hebben het woord gevoerd. Een goed be sluit van de feesttafel was dat lult. Kop pen «ich richtte tot zijn beide medewer kers en hen hulde en dank bracht. Aan een onzer medewerkers verleide Koppen nog het een en ander over den laatsten dag. Deze was met een klein ongelukje begonnen. Bij het onderzoek voor het starten in Belgrado bleek een oliekoeler delect te zijn. Met het monteeren van een nieuwen koeler ging drie kwartier verloren. Over het geheele traject bleek de wind mee te zijn. Tot aan het Roergebied was het zicht goed. Daarna kTeeg men echter te kampen met mist, zijwind en bumping. Door het voordeel van den wind had men echter niel alleen de verlraging inge haald, maar zelfs een voorsprong gekre gen. Ik heb er boven nog een oogenblik aan gedacht, verleide Koppen, op Soester- terg te dalen. Daar had ik dan de po9t mooi kunnen sorteeren, voor Ik weer op- sleeg naar Amsterdam Maar daar hel zicht hoe langer hoe slechter werd, durfde ik het er niet op te wagen. Het zou jam mer geweest zijn als ik het laatste en het gemakkelijkste tTaject, niet had kunnen vliegen. Dat was de oorzaak dal wij drie kwartier voor het afgesproken uur in Am sterdam neerstreken. Ik zag de autorilei- !en wel aan komen hollen, maar ik dacht: Ik kan er niets aan doen, hoor heerenl De mogelijkheid van een vaste postver binding kwam ook nog ter sprake. Ik acht een geregelde postverbinding met Indie niet mogelijk voordat de lan dingsterreinen, en dan in hel bijzonder het terrein waar wij strandden (Bangkok) de gelijk verbeterd zijn. Er moet heel wat ver beterd worden, want het risico is te groot dal men onderweg door stortregen over vallen wordt. Dan moet men landen op een terrein dat op een meer gelijkt. Opgetogen verleiden hij van de harte lijke ontvangst, die hun allerwegen te beurt gevallen was. In Singapore hadden de Eneelschen de renbaan gedeeltelijk afge broken en hel punt.waar de Postduif moest landen duidelijk aangegeven. Daar in Singapore ging liet heel waf hartelijker dan een paar stations verder, waar de renbaan niet beschikbaar was, voegde Koppen er verwijlend aan toe. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 OCTOBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorna. 10 uur, ds. L, Bonga. Eglise Wallonne: Dimanche dix heures et demie du matin, Mr. E. J. Arnal, pasteur A Amsterdam, (ête de la Héformation) Evang. Lulh. Gem.: Voorna, halfelf, ds. C. de Meyere; Maandag nam. 8 uur, ds. Ck F. Weslermann, van Amsterdam e nds. C. de Meyere. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf. prof. Heering (Herdenking Kerkhervorming). Rel. Soc. Ver. (Nutszaal): Nam. 7 uur, ds. R J. D. K. Theesing van Middelie. Vrije Kath. Kerk: Zaterdag nam, 8 uur, Vespers en Lof; Zondag voorm. halfelf, Mis. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): oorm. halfelf, dr. E» J, v. d. Brugh K. van Ti el. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk (Julianastraat): Voorm. halftien, ds. Veldhoen; nam halfzeven ds de Bruin. Hulpgebouw Gouwsluis; Nam. halfzeven da Veldhoen. Ned.-Herv. Kerk (Oudshoornsche weg): Voorm. 10 uur. ds. van Lin9chooten. Evang. Hooflslraal: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Hof van Wilnis. Geref. Kerk (HooflstraaU: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Wientjes. Geref. Kerk tóe Ruylerstraat)Voorm. 10 uur, de heer Kamper; nam 5 uur. ds. Bosch. Geref. Kerk: (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Bosch, nam. uur de heer Kamper. BOSKOOP. Ned.-Helrv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Glas. Ned.-Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. J. H. v. d. Wai van Scheveningen. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Koolhaas, van Utrecht. Geref Kerk: Voorm. 10 enu nam, 6 uur, ds. Peterse. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Gispen. HILLEGOM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (II. A.) en nam. 6 uur (Nabetr.). ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en n.m. 5 uur leesdienst. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm halftien, de heer van der Meer van Noordwijk aan Zee; nam. 6 uur, ds. Hartwigsen, van Lieden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds, Meyering. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Israël (H. A en Dankz.) Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. II. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Basoski, em. pred. te Drieber gen. L1SSE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer de Vftt van Noordwijk-aan-Zee; nam. 5 uur, ds. G -.an Geref, Kerk: VooVP.- halftien en nam. 4 uur. dr, Th Ruys Jr. (Toorb. H. A.) Chr. Geref. Kerk: Vo6rm- 10 uur (H A.) en nam. 6 uur (Dankz.), S. v. d. Molen Geref. Gem.: Voorm. ha"'ien en nam- 4 Uur, ds. H. A. Mindermaa, NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk (Hulpkerk Achterweg): Maandag nam halfacht, ds. L. D. Poot van Haarlem (Hord. Kerkherv.) SASSENHEIM. Ned. Prot. Bond (Julianalaan): Voorm. halfelf, dr. K. II Boersema, van Leiden. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Krijkamp Geref. Kerk: (Concordia): Voorm. halftien d. Gunst; nam. 6 uur, ds. Boeyenga. Geref. Kerk (Bloemhof)- Voorm halftien, ds. Boeyenga, nam. B uur. ds. Glnst. VOORSCHOTEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Fortgelis. WARMOND. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en n^m. 6 uur, dr. J. J. Woldendorp. WOUBRUGGE. Ned.-Herv. Kerk Voorm. halftien: (Dank stond gewas) en nam. halfzeven, ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzttyen, ds. D. Nauta. ZWAMMERDAM. Ned.-Hev. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Kloots. Geref. Kerk: Voorm. halftien, preeklezen; nam. halfzeven, ds. Wissink. 18 NED.-HERV. KERK. Beroepen: Tel Parega: W. Okken, te Urk; Te lieerde (toez.): C. M. Lateyn, te Apel doorn. Aangenomen: Naar Vriezenveen: J. Juke- ma, te Broek op Langcndijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: TePijnakker: G. D. Kuipers, cand. te Kampen. PROF. D. SIKONS. Het U. D. meldt, dat professor D. Simons, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aan de Kroon eervol ontslag heeft gevraagd. Het was bektiid, aldus het blad, dat de gezondheidstoestand van den hoogleeraar den laatsten tijd nogal te wenschen overliet, zoodat voor menigeen dit bericht niet geheel en al onverwacht komt. DE GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN. De zaak-Brnssaard wordt als afgedaan beschouwd. Dr. Van Leeuwen kan niet worden (gehandhaafd. In de slotzitting der Synode heeft ds. J. L. Schouten rapport uitgebracht over de zaak-Brussaard. Het rapport luidt: „De Sy node, enz. (volgt opsomming der stukken) van oordeel: lo. dat weliswaar de, in de op 14 Dec. 1926 door ds. Brussaard afgelegde verkla ring sub 1 voorkomende zinsnede: „Dat naar ik meen de uitspraak der Synode geen centrale waarheid betreft'1 door de Synode evenmin als de classis Haarlem dit deed voor haar rekening wordt genomen, wijl ze meer verwarrend dan verhelderend moest werken, daar men hierin zonder na dere toelichting kan lezen óf dat het on- zckerstellen van de zintuigelijke waarneem bare werkelijkheid der vier bekende bijzon derheden uit Genesis 2 en 3 het Schriltge- zag niet raakt óf dat dit schriftgezag geen centrale waarheid zou zijn; daar echter ge bleken is, dat dit niet'1 de bedoeling van d9. Brussaard is daar in zijn sub 2 te noemen uitspraak duidelijk wordt erkend, dat de uitspraak der Synode van Assen raakt het gezag der Heilige Schrift, en de centrale be- teekenis van dit gezag door ds Brussaard zooals in den aard der zaak ligl en boven dien (blijkens het verslag aan de vorige synodale deputalen) door hem ook uitge sproken is, ten yolle wordt erkend, dat het in hetzelfde gedeelte uitgesproken oordeel over door de Synode van Assengebj-uikte u tdrukkingen en haar gevolgen en over do door haar toegepaste wijze van behandeling ongegrond 'S; 2e dat tot vol'e bevrediging geconsta teerd kan worden, dat ds. Brussairo én in zijn verklaring van 14 December 1925 én in de thans gegevene de beslissing van Assen op cene niet voor tweeërlei uitlegging vatbare wijze heeft aanvaard, het allerdui delijkst wel door 2 ijn laatste verklaring, waarbij hij uitspreekt aangaande de be kende bijzonderheden geen andere opvatting in Gods Woord gegrond te achten dnn dat dit zintuigolijk waarneembare werkelijk heden zijn geweest, en dienovereenkomstig ook oordeelt dat wie dezen aldus door hein met onze Kerk-n beleden inhoud der Sehrilt onzeker stelt, daardoor op die punten, zii het ook onbedeeld en onbewust, met het door ons in art. 4 en 5 der N'ed. Geloofs belijdenis aanvaarde gezag der II. Schrift feitelijk in strijd komt; 3e. dat de reden lol zorg, gegeven door de bewuste zinsnede uit het artikel in het weekblad „Woord en Geest" door het sub 2 genoemde thans is weggenomen, besluit le. de zaak van ds. Brussaard harerzijds als afgehandeld te beschouwen; 2e. van dit besluit en zijn conclusjes ken nis ld geven enz.; 3e. haar deputalen ad hoe hartelijk dank te zeggen voor hun arbeid en hun hande lingen goed le keuren. Ten slotte worden ten aanzien van dr N D. van Leeuwen te Drachten de volgende conclusies genomen: De Synode, overwegende dat dr. Van Leeuwen volstandig heeft geweigerd te antwoorden op bepaalde vragen hem door hare commissie van praeadvies ge steld. tot welker beantwoording hij toch on getwijfeld als dienaar des Woords bij onze Kerken rechtens en zedelijk verplicht was: dat zij daardoor geen zekerheid heeft kun nen verkrijgen, of hij de beslissing der Sy node van Assen althans principieel en afge dacht van de slang en haar 9preken aan vaardt; dat zij zich ook niet heeft kunnen overtuigen of hij zijn in de brochure „Om der Waarheid wil" biz. 1B uitgesproken meening, welke met de beslissing der Sy node van Assen in lijnrechten strijd ie, nog handhaaft, hoewel dit op grond van zijne a'gemeene uitlating, dat hij al het vroeger door hem geschrevene nog ten volle voor zijn rekening neemt, wel zeer waarschijn lijk is; dat zij evenmin licht heeft kunnen bekomen in betrekking tot andere punten waaromtrent nadere verklaring van gevoe lens door dr. Van Leeuwen wenschelijk was, besluit: A. aan de classis Drachten te antwoor den, dat naar haar oordeel, dr. Van Leeu wen om elk van deze redenen afzonderlijk zoowel als om die alle te zamen met zijn afwijkende gevoelens inzake de slang ln onze Geref. Kerken niet mag worden geduld; B. hiervan kennis te geven enz.; C. deputaten te benoemen om de classis Drachten desgewenscht bij de verdere be handeling dezer zaak te dienen van advies. De praeses zegt, dat deze beslissing met leedwezen wordt genomen; de Synode had het gaarne anders gewild, en heeft ook alle pogingen gedaan om het een andere richting uit te sturen, maar het mocht niet geluk ken, en tegenover de blijdschap, dat het met de zaak-Brussaard zoo liep, staat droef heid, dat de Synode dit advies moet geven. Spr. dankt den broeders in de classis Drachten en ook den deputaten der Synode, ds. J. L. Schouten en ouderling J. van der Waals. Daarna is de Synode gesloten met een rede van dr. K. van Dijk. WEEKBLADEN. In „Het Leven" vertelt Prinses Hermine, de gemalin van ex-keizer Wilhelm II, van haar bruiloft en haar huwelijk met den Heer van Doorn. „De Groene Amsterdammer" bevat o m. bijdragen van prof. Kernkamp over Corrup tie; van prof. D. Cohen over Schwarzbard en verder de bekende bijdragen van Melis Sloke, Charivarius. enz. „De Vrijdagavond" bevat o.a. bijdragen van David Freedman over Mendel-Marantz- Huisvrouw, en van J. Wolff over: Tien jaar Ballour-declaialie. In „De Wereldpost" vindt men naast vele mooie actueele foto's een zeer fraaie afbeelding van het schoone Palazzo Vccchio te Florence. IJMUIDEN, 29 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K.G f 1.50—1 10. Tongen f 2 1.35. Griet per kist van 50 K.G. f6025. Groote Schol f 6445. Middelschol f 71. Zetschol f 76. Kleine Schol f 408. Schar f 147.50. Roggen p. 20 stuks f 3019. Vleeten per stuk f 30.90. Pieterman en Poontjes p. kist van 60 K.G. f 178.50. Groote Schelvisch f 4737. Middel Schelv. f 37—24. Kleinmiddel Schelv. f 2314. KL Schelv. f 194.70. Kabeljauw p. kist van 125 K.G .f 9160. GuLlcn p. kist van 50 K.G. f228. Lengen p. stuk f 2.601.05. Heilbot p. K.Q. f 1.60. Wijting p. kist van 60 K.G. f 7.504. Koolvisch p. stuk f 1.19 1.10. Makreel p. kist van 50 K.G. f21 17.50. 1 Steiir p. stuk f 214. Binnengekomen zijn 19 stoomtrawlers en in de visschershaven de logger NW 1, met 10 last pekelharing en in de haringhaven de losgers KW 28. met 303, KW 176, met 425, KW 38. met 204, KW 49, met 330, KW 69, met 325 en KW 6 met 417 kantjes pe kelharing. BODEGRAVEN. Gc~c:n'»eraad. De begrooting voor 1928. Geen gemeentelijke badinrichting. Alle leden zijn aanwezig. Na de opening met gebed werden ver schillende stukken behandeld, waaronder de goedkeuring van het raadsbesluit tot ophef fing der Openbare Lagere School in de Meye De keuringsdienst van Waren te Leiden had op verzoek van B. en W. een onderzoek ingesteld naar het water der wa terleiding. Behalve de lichtgele kleur, die echter uit hygiënisch oogpunt niet bezwaar lijk was, waren er geen opmerkingen te maken. Ingekomen was een adres van de Staatk. Geref. Partij, die dankbaar is voor het ver bod van mclkventen op Zondag, maar de openstelling der winkels van 89 uur hekelt. Ze verzoekt alsnog de motie Olde- mans te aanvaarden. De heer Oldemans (S.D.) verdedigt het adres, doch meent dat het op den weg der Chr. hoeren ligt om hun beginselen te verdedigen. Het adres wordt zonder discussie afgewezen. De fa. C. Kooy en de heer K. J. Kooy be- hooren tot hen, die hun stoepen in de Noordstraat niet aan de gemeente wilden afstaan voor den Irottoiraanleg. Nu adres- seeren zij aan den Raad, dat ze steeds be reid geweest zijn, doch op diverse voor waarden. Na veel gepraat over en weer ver zoekt de raad B. en W. om nogmaals te trachten tot overleg te komen. Een adres van Vervoorn en van Rooyen ondernemers van den autodienst Woerden- Zegveld-Meye-Bodegraven, om subsidie, wordt afgewezen. Ouders van schoolgaande kinderen uit de Meye vragen vergoeding voor vervoer naar Bodegraven, nu de O.L. school in de Meye wordt opgeheven. B, en W. zullen een regeling voorstellen. Diverse adressen om subsidie worden bij de begrooling behandeld, evenals twee voorstellen van leden. B. en W4 brengen afwijzend praeadvies uit over de motie Oldemans inzake adhaeeie betuiging aan een voorstel Van Eek in de Prov. Staten voor werkloosheidsteun. Over eenkomstig het praeadvies wordt besloten. Behandeld wordt vervolgens de Gemeen- tebegrooting 1928. Algemeene beschouwin gen worden niet gehouden. De heer Oldemans stelt voor de salaris sen van het secretariepersoneel met f 300 te verhoogen Hij blijkt zich te vergissen in de werkelijke salarissen, doch hand haaft zijn voorstel, dat na discussie met 101 sternen verworpen wordt. Het salaris is voor enke-te maanden pas vastgesteld. Verschillende voorstellen van den heer Oldemans om kleinere venhoogingen toe te passen worden met gelijke verhouding verworpen of als het vergissingen blijken te zijn, ingetrokken. Sterk wordt door dit lid geageerd tegen het voorstel om de Burgerwachten een subsidie te geven van f 225. Hij acht dit instituut overbodig. De heer Jongeneel, zelf lid, acht f 150 voor de beide vereen, voldoende. De voorzitter ver dedigt het voorstel van B. en W. en heeft tegenovergestelde inlichtingen van de au toriteiten ontvangen, die de plaatselijke organisaties prijzen en subsidie hoog noo- dig vinden. De meening van den heer Ol demans bestrijdt bij. Het voorstel Olde mans (schrappen) wordt met 101 stem verworpen, dat van den heer Jongeneel met 74 stemmen. Voor de heeren Jonge neel, De Mar8, Beyen en Oldemans. Een voorstel om het aalarie van. den slachthuisknecht te brengen op f 34 wordt verworpen, omdat dit in 1 jaar tijde van f 25 tot f 30 was verhoogd. De heer Oldeman heeft een schriftelijk voorstel ingediend om een Gemeentelijk Badhuis te stichten. Het water in onze gemeente wordt telkens meer vervuild en in den winter is er totaal geen badgele genheid. In de meeste huizen ontbreekt een badkamer, zoodat een gemeentelijke iorichting vooral voor den arbeider noodig is. De voorzitter acht dit in theorie juist doch het zal in de practijk tegenvallen, gelijk op vele plaatsen. Er is nog veel te doen in de gemeente voor verbetering der woningtoestanden en voor hygiëne, doch dit acht spr. niet het eerste. De heer Baan Batelaan zegt dat 6 jaar geleden een plan gemaakt is dat f 40.000 zou kosten. Toen echter getracht werd belangstelling te vinden en aaD abonnés van de zwemin richting gevraagd werd of zij een abon nement tegen laag tarief zouden wenschen bleek daar heel weinig Bympathie voor te bestaan. Dus is het plan gevallen. De heer O. wil de gelegenheid scheppen en dan wijzen op de nood-zakelijkheid. Zijn voor stel wordt met 10—1 stem verworpen. De heer Jongeneel bestrijdt den aan leg van trottoirs in de Nieuwstraat. Hij acht deze voor een drukken verkeersweg noodig, maar hier niet. Hij stelt voor den post met f 3000 te verminderen, met de bedoeling dat dan de trottoirplannen voor de andere straten eveneens vervallen. De heer Oldemans stelt voor den post met f 2000 te verhoogen om de Emma kade ve bestraten. Er is f 2000 uitgetrokken, met de bedoeling dat de gemeente de helft der kosten zou dragen, doch 6pr. meent, dat de eigenaars al meegaand genoeg geweest zijn, dat zij altijd den. weg hebben onder houden, hoewel deze reeds 4 maal door graven is. De voorzitter wijst er op dat het begin van den bouw der kade verkeerd was. Men begon niet aan een weg te bou wen, maar in een weiland, zonder straatr aanleg. De weg is nu nog eigendom der huiseigenaars. Tegenwoordig moet iedere bouwer zelf voor de straat zorgen en toet ligt niet op den weg der gemeente om dit voor de eigenaars der kade te doen. Om dat het in zekeren zin een algemeen belang is wil zij de helft bijdragen Beide voor stellen w.orden verworpen, na discussie tusschen den heer Jongeneel en den Voor zitter over de wenschelijkheid van trot toirs. Bij den post aanleg van riolen „25.600" acht de he'er Jongeneel. die daarover deskun digen heeft gehoord, dezen post veel te hoog. Hij vraagt vooral zuinig werk. De heer Olde mans wijst erop dat de sloot, waarop nu de riolen van Emmakade uitloopen, door een der eigenaars is gedempt, zoodat er een zeer onfrissche toestand is geschapen. De voorz. zegt dat er geen enkel beschreven recht be staat. Het nieuwe riool, kan door de kade worden gelegd zonder dat de boomen behoe'- ven te verdwijnen. Andere leden wijzen op de talrijke slooten in de kom, die straks als riool vervallen en door de demping der spoorputten geen afwatering meer hebben. De voorz zegt dat straks de slooten geen be staansrecht meer hebben en vanzelf wel zullen verdwijnen. Er wordt echter op aan gedrongen dat er geen dwang zal worden ge bruikt. De heer Jongeneel is zeer verbolgen dat sommige 9looten zoo maar zijn afge sloten van den Rijn bij den aanleg der riolen of bij een of anderen bouw. De voor- ziter herhaalt echter dat er geen recht op die aansluiting bestaat en dat toch de door straling ophoudt Hierna schorsing der vergadering van 6 tot 7 uur. Na heropening deelt de voorz. op eeta vraag mede dat voor het Openbaar vervolgonder wijs niet voldoende leerlingen zijn opge geven. Vervolgens stellen B. en W. voor aan de Bijzondere bewaarscholen f5 per leerling uit te keeren. De heer Oldemans wil aan de Chr bewaarschool, die om f 10 gevraagd heeft, het gevraagde uitkeeren. Volgens de begrooting is dat zeker noodig. Hij looft de energie van het bestuur. De heer Jongeneel wil niet aan grootere scholen meer geven dan aan kleine. De Nutsbewaarschool met weinig leerlingen heeft ongeveer dezelfde kosten. Spr. stelt voor aan de beide plaatse lijke scholen f250 uit te keeren en aan de R.-K school onder Zwammerdam f 150. De heer de Mars amendeert het laatste voorstel door aan de R.-K. school niet totaal f 150 maar f5 per leerling toe te willen kennen. Langdurige' discussie ontslaat hierover. Ver schillende leden spreken uit dat zij deze subsidie als een begin beschouwen, blijkt uit de balansen volgend jaar dat dit bedrag te klein is dan zijn zij voor verhooging. Het voorstel B. en W. wordt nu met 74 attaj. men aangenomen. Over de reden tot subsi- dieeren denkt men verschillend. De een doet het om de kinderen, de tweede om de school en de derde om de ouders te steunen De heer Oldeman drukt'zijn verontwaardiging uit over goed gesitueerde ouders, die hun kinderen naar Gymnasia zenden en de ge meente de vergoeding laten betalen van f 350 por loorling. De heeren Oldemans en Beyen dringen aan op stichting van een Burgerlijk Arm bestuur. doch dienen geen voorstel in. Met 92 stemmen wordt besloten de re clame op het poststempel te handhaven. Tegen de H.H. Oldemans en Jongeneel. Verworpen wordt een voorstel-Jongeneel om voorschotten te geven aan den gemeente- opzichter voor uitbetaling van loonen enz. Hij is dan hulpbetaalmeester en dat wenscht de' voorsteller niet. Bij post ontvangf'en, Rioolbelasting f 25.600 dient de heer Jonge neel een voorstel tot wijziging der verorde. ning in In een breed betoog zet hij zijn print cipe uiteen. Hij wil de kostem voor nieuwt bouw verhoogen. de norm van aanslag, n.l, gevelbreedte vervangen door oppervlakte. Bij del bergkoning der kosten worden die van particulieren meegeteld. De geest van onte vredenheid in de gemeente moet weggs- nomen worden door wijziging der verorde ning. De Voorzitter acht het voorstel niet om lijnd. De eigenaars betalen de kleinste helft der kosten. De heer Oldemans kan met beide plannan niet meegaan, doch wil alle kosten doen dragen door de gemeente en ook de reeds betaalde gelden teriigstorten. Een be* drag van f 30.000 moet op de begrooting wor den geschrapt Dan is er progressie in de verordening De voorzitter acht dit onbillijk tegenover de bewoners der buitenwijken. Beide voorstellen zijn niet afgerond. De heler Jongeneel wijst op de onbillijkheid der bestaande verordening. Spr. begroot de kosten van aansluiting door de eigenaars op 450 X f85. Spr. stelt voor een commissie te benoemen, die op grond van spr.'s voorstel de zaak onderzoekt Weth. v. d. Marei is door het voorstel Jongeneel ernstig teleurgesteld. Het is fei telijk niet af, het zijn algemeene beschou wingen zonder cyfers. Do voorzitter acht de kosten van part!* culieren binten geding. Het voorstel-Oldemans om f 30.000 te schrappen en de inkomstenbelasting te ver hoogen met gVijk bedrag wordt met 9—2 stemmen verworpen. De heer Jongeneel stelt nu voor het cflfel der begrooting te verlagen met f 10.000 en later te beslissen hoe de verordening tal worden gewijzigd. Algemeen acht men dat te vaag. Tenslotte komt hij met het voorstel de oude norm der gevelbreedte te handhaven doch terug te brengen tot f 5. Dit voorstel wordt ten slotte verworpen met 9—2 stemmen. De heer Jongeneel zegt bemerkt te hebben, dat deze zaak niet bij de begrooting kan worden behandeld en kondigt een omlfc'nd voorstel tegen de volgende vergadering aan. Een voorstel De Vos, geamendeerd door den heer Leliveld, tot verlaging van de opoenten op de Grondbelasting van 80 op 40 en van 20 op 10, wordt voorloopig aangehouden tot volgend jaar. Bij de begrooting van het electrisch be drijf wordt aangenomen een voorstel-Beyen tot verhooging van het salaris van den hulp- monteur. In de verdere discussie bljjkt, dat de begrooting wel een winst vermoedt, maar dat deze, om de uitbreiding van het bedrjjf, veiligheidshalve op „onvoorzien" is gebracht. De begrooting wordt met 10—1 6temmen aangenomen. Tegen de heer Oldemans. Het voorstel van B. en W. tot het ver- leencn van een gratificatie aan den chof- monteur van het electriciteitsbedrijfden heer Suringa, van f 100, wordt bestreden door -den heer Beyen, die f300 voorstelt. Hij leest voor een zeer waardeerend artikel in het „Leidsch Dagblad" te dezer zake. Dit voorstel zal nader in de commissie besproken worden. De arbeid van den heef Suringa bjj de electrificatie van de Meye wordt zeer geprezen. Bericht is ontvangen, dat Zwammerdam accoord gaat met de voorstellen van Bode graven inzake het slachthuis. Zwammerdam zal voortaan in het Bodegravensche slacht huis slachten en bediend worden door den Bodegravenschen keuringsdienst. By de rondvraag worden geen belang rijke kwesties besproken. Een vraag van den heer Oldemans over het weigeren van een nachtvergunning voor een vergadering der S.D.A.P. weigert de voorzitter te beantwoorden. Dat behoort tot de taak van spreker. Om 10 uur wordt de vergadering gesloten. HAZERSWOUDE. Alhier is opgericht een afdeeling van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag. Een comité is gevormd o mgelden in fe zamelen voor de uitbreiding der universiteit, noodig om een vierde faculteit voor wis- en natuurkunde, ter voorbereiding voor de medische facul teit. ZWAMMERDAM. Burgerlijks Stand. Geboren: Gerrit Boelof, Z. van Arie Ver sloot en Jacomina Pulleman. Ondertrouwd: Cornelis Blanken jm. 2£ j. en Sophia Cornelia Margarelha Jacoba van Delft jd. 26 j. HAARLEMMERMEER. 1Door de Ned.-Herv. Zendingsvëreeni- ging zal Donderdag 3 Nov. a.s. in do Jeugdkapel naast de kerk te Hoofddorp een bioscoopavond gegeven worden over „Het Leven van dr. Maarteü Luther", van welke gelegenheid ongetwijfeld velen go- bruik zullen maken om iets te hooren uit het ktven van denn grooteD Hervormer. 's Middags na schooltijd zal er ook een speciale kindervoorstelling worden gegeven 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6