Ü.V.S. I-O.N.A. I ARDATH1 VIRGINIA 10 VOOR 1 Zoo'n Horloge vraag ik voor mijn St, Nicolaas AGENDA. As. Zondag: Competitie-Wedstrijd MUZIEK. BUITENLAND. ïfH, 222 De eenige sigaret tegen dezen prijs waarbij kwaliteit hoofdzaak is! W. BROUWER, HORLOGEMAKER I Zaterdag. Stadszaal: Kunstavond „De Stem des Volks" en het gezelschap Pisuisse. 8 uur. Zondag. Jeruël (Groensteeg 16): Samenkomsten ito 10 uur voorm. en halfzeven nam. Ned. Leger dee Hei Is (Beestenmarkt 84)Samenkomsten om 10 uur voorm. en halfvier, en 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morsohweg Sa menkomsten te 10 uur voorm en 8 uur nam. Vrije Er'ang. Gem.: Samenkomsten des morgen8 en avonds. Schouwburg: Het Amsterd. Intern. Tooneel Het Biechtgeheim. 8 1/4 uur. Stadszaal: Specialiteitenvoorstelllng. 8uur Maandag. Leid8che Schouwburg: Kunstavond gezel schap Pisuisse. 8 uur. Leidsche Volkshuis. Spr. ds. A. d. Heide over „Het tekort aan materialisme", 81/» uur. Volksgebouw: Inst. Arb.-Ontrw. Spr. de heer Oramer over ,,De onlusten in In- dië." 8 uur. Ds avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Oct. tot en met Zondag 30 October waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijd .Vischmarkt 8, telef. 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Horst, de Jager, Rassere en Van Voorthuysen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Aanvang 2 uur. 4os Entree t 30 Cent. - Jongens 15 Cent Terrein: Lage Morsch (Oegstgeest). naar Basel, waar de heer Christiaansche met zqn onafscheideljjken vriend, den heer Vree burg, op het station uitstapte. Uier hadden de reizigers het voorrecht H. M. de 1Ï0- t in gin met Prins Hendrik in allen eenvoud te zien passeeren, door slechts weinigen op gemerkt en zich begevende naar den trein voor Luzern. Te Bazel ving de bergtocht aan en gal de projeotielamp allereerst een pracht-panorama te aanschouwen van Bazel, daar waar de Rijn zich naar het Noorden buigt. Wat de lezingen van den heer Christiaanae zoo aantrekkelijk maakt, is zijn animeerende voordracht, waar hjj maar een mooi stuk natuurschoon weet te ontdekken en den toe schouwers het mooie doet medegevoelen, en ook de inderdaad prachtige foto's, die men to zien kreeg. Nauweiijks was spreker weer aan het uit leggen, waar de reis verder heen ging, of.... of er verscheen weder een ander pracht panorama op het witte doek. Zoo werd Zwitserland en Tyrol door getrokken, waar in Innsbrück vooral do be kende Maria Theresiastraat aller aandacht ■tot zich trok. Verder ging de reis naar Bozen en dan kreeg men plaatjes te zien uit het witte tooverland van de Dolemieten. Well, een contrast met de Zwitsersche Alpen met hun groene bergweiden en bloemenschah Hier niets dan ontzettend hooge punten en pieken als afgekartelde kasteeltorens en alles steen, niets dan steen. Ontroerend schoon was ook de opname van de Karersce, met boeiende en tintelende kleurschakeeringon. Lang duurde de reis door het Dolemieten* gebergte en toen deze ten einde was en Cortina werd verlaten om de reis naar Venetië te vervolgen, wilde spreker toch nog zjjn eind-indrukken vertolken met een citaat van den dichter: O, Dolemieten, rotsen, bergen, Vol nooit vermoede heerlijkheid, Zoo trotsch en rijk, vol pracht en luister; Een lied van dank zij u gewjjd. Wjj reisden, aldus ging spr. voort, Venetië tegemoet en ten slotte kwamen wij aan over de 3600 Meter lange brug, die Venetië met het vasteland verbindt. Venetië, de Lagunen-stad! Het is te veel om op te noemen. Wat een schoonheid die St.-Marcus met het plein er voor; het Dogepaleis; de Rialtobrag, en het Grand Canal; de Brug dor Zuchten en de sombere gevangenis; het is te veel alles te Doemen wat er geprojecteerd werd, en dan die sierlijke gondels als glijdende over die waterstraten! Vooral het intérieur van de St.-Marco werd bewonderd. Wat een goud en mozaïek, wat een overweldigende versieringen, en al is het ten slotte geen kerk, waarin alles spreekt van liefdevolle toswijding en vromen kunstzin, geen kerk, waarbij bewondering voert tot aanbidding, maar het is waar, wat Felix Timmermans eens heeft gezegd: Die kerk is een vertelsel uit duizend en één nacht. Het was moeilijk van Venetië af te stap pen, doch de tijd dringt het reizigerspaat weer zootjes aan op huis aan en die terug reis werd gemaakt door het onvolprezen Ortler-gebied, daar in die omgeving van do Zwitsersche, Oostenrrjksche en Italiaansche grenzen. Ook hier waren het de machtige Alpenpanorama's, die de aanwezigen van het begin tot het einde boeiden. Zoo kwamen wij wederom in Zwitserland terug en eindigde de reis daar aan het sehoone Vierwald-Stettermeer, en toen wij daar ten slotte de beide reizigersin allen eenvoud gekiekt zagen aan de ballustrade van de Axenstrasse, rustig uitziende over de stille wateren bij Willem Tell's kapel, zullen velen gedacht hebben: Knap gedaan, heeren! Onzen hartelijken dank voor al het schoon^ dat u ons hebt laten zien en.... tot weer ziens. Dit vertolkte ook de voorzitter in zijn van erkentelijkheid getuigend woord van dank aan den heer Christiaanse en zijn dapperen medewerker, den heer Vreeburg. Nu keerden de leden weer terug tot de proza des levens en werden er enkele zaken van huishoudelrjken aard afgedaan. Het mag zeker verblijdend heeten, dat ditmaal 6 per sonen het verlangen te kennen gaven, lid van „Bouwkunst" te worden. DE BI03C0PEN. In het Cnaino-thealer draait na een zeer interessant journaal, waarin ook veel aardige sportkiekjes voorkomen en dat ook voor de dames aantrekkelijk is, als eorste hoofdfilm: „Eén minuut voor Drie". Het is een sen sationeel® sportfilm in zes aoten, die boeit omdat er goed en vlot spel in wordt vertoond, omdat het verhaal interessant is en omdat de regie uitstekend is gevoerd. George Walsh de bokskampioen in do hoofdrol, speelt voor treffelijk. Zijn rol is dankbaar en hij heort er van gemaakt, wat er van te maken viel: iets prachtigs. Ook de tweede hoofdfilm, een rolprent in 6 acten: „Da liefde eener Bajadère" hebben wij met genoegen gevolgd. Het is een boeien de liefdestragedie die in het mystieke Oosten speelt. Niet slechts goed, krachtig bezield spel wordt in deze film vertoond, maar ook de kostelijke natuurtafereelen en ook die, waarin de wilde dieren in hun element worden vertoond, maken „De liefde eener Bajadère" bijzonder aantrekkelijk. De directie van het Casino-theater is er in geslaagd voor deze week een uitstekend programma samen te stellen. Het City-theater biedt ook deze week zijn bezoekers een goed programma. Dor tTaditie getrouw wordt aangevangen met het ge- illustreerde wereldnieuws, waarna een ko mische film „De wedstrijd" eenige oogen- blikken onze aandacht vraagt. Als eerste hoofdnummer wordt vertoond „De auto-race baan",, een super-sensationeele sportfilm, waarin .bokimjtches en auto-races den hoofd schotel vormen. Op allerlei slinksche ma nieren wordt getracht den held (Reeds Ifowes) te beletten den eersten prijs te winnen, maar deze toont voor de zooveeJste maal voor geen klein geruchtje vervaard te zijn en overwint zijn tegenstanders, zij het ook na feilen strijd. De tweede hoofdfilm „Het vierde gebod" ia van een geheel ander genre. Het mooie werk, waaraan het vierde gebod, „Eert uw vader en uw moeder", ten grondslag ligt, wordt op zeer bijzondere wijze gespeeld en vooral Mary Carr, bekend uit de films „Het oude nest" en „Moeder", weet door haat ontroerend spel de aandacht onafgebroken te boeien. Wij kunnen het bioscoop-minnend publiek aanraden deze mooie film te gaan zien. De directie van hel Trianon-theatei heeft deze week haar bezoekers verrast met de vertooning van het grootsche filmwerk „Mare Nostrum", naar het beroemde, gelijk luidende werk van Vincente Blasco Ibanez. De film speelt ten tijde van den wereld oorlog. Ulysses Ferragut, een Italiaan, is gezagvoerder van een vrachtboot, de „Mare- Nostrum" en tracht op die manier eenigs- zins het leed le verdrijven, veroorzaakt door het huwelijk met een vrouw, die hij niet liefheeft. Juist als hij er toe over wil gaan om aan hel verzoek van zijn vrouw gevolg te geven, het zeemansleven vaarwel te zeggen, breekt de rampzalige wereld oorlog uit. Ulyssos ontmoet te Napels twee dames mevr. Fedelman en mej. Freya Tal- berg. beiden Ooslenrijkselie en spionnen van hun land. Ulysses en Freya krijgen el kaar lief en mevr. Fedelman, die in Ulysses een flink helper voor haar spionnagewerk meent te zien. weet hem te bewegen een Duitschen onderzeeër aan benzine ie hel pen. Vreeselijk is de innerlijke strijd, die Ulysses moet strijden lusschen zijn liefde voor Freya en zijn haat legen Oostenrijk als hij den dood verneemt van zijn cenigen zoon, die zich op het schip de „California" bevond, welk schip door de Duitschers ge torpedeerd werd. Deze film is van goede strekking en de hoofdrollen worden door Alice Terry en Antonio Moreno op meester lijke wijze vertolkt. Een film. die men niet licht zal vergelen. Ook het voorprogramma, bestaande uit Journaal, Odeon-nieuws enz. en gevolgd door twee vroolijke 2-aclers, resp. getiteld „Dansgenoegens en „Een plezierreisje naar Parijs" is amusant en zal zelfs den meest ernstigen mensch aan het lachen maken. Ook Sluart en Camero op het tooneel oogst ten terecht veel succes en de muziek in Trianon was als altijd goed. Het geheele programma houdt den toeschouwer in aan gename, afwisselende spanning van begin tot einde bezig. Deze week zien wij in het Luxor-theater de voorlaatste film van den zoo bekend;n en het vorige jaar overleden Rudolph Valentina, „De Zoon van den Sheik". Het is zeker een der mooiste films, die hij ooit heeft ontworpen, en zjj munt uit door buiten gewoon mooie opnamen. Rudolph Valentino, die de hoofdrol op schitterende wijze ver tolkt, voert ons in de groote Arabische zand woestijnen, waar zich een troep zwervende kermisreizigers ophoudt met Jasmijn, een dochtertje van den aanvoerder van het ge zelschap, die als danseresje met hen mee trekt. Rudolph Valentino vat spoedig een vurige liefde voor haar op, maar wanneer zij in den maneschijn elkander hun geheimen zitten te vertellen, wordt hjj overvallen en gevangen genomen. Jasmjjn's vader doet voorkomen alsof zjj hem in de val heeft gelokt. Wanneer hij later zijn vrijheid weer heeft verworven, is zjjn liefde veranderd in haat. Doch wanneer hjj Jasmjjn later terug ziet, neemt hjj haar uit woede mee naar zjjn tentenkamp, waar hij haar opsluit Zjjn vader is woedend op hem, daar hjj hem uitdrukkelijk heeft bevolen zich niet uit de kampen te verwijderen. Doch wanneer hjj later hoort, dat zjjn zoon zich weer naar de tenten heeft begeven, spoedt hjj zich daar heen en tusschen beiden volgt een hevige woordenwisseling, waarbjj de zoon zich ten slotte bjj de vaderljjke tucht neerlegt. Spoedig geefl hjj dan één van zjjn knechts opdracht het meisje terug te brengen, doch onder weg wordt deze overvallen door eenige die naars. van haar vader, waarbjj dan uitkomt; dat de opsluiting van „De zoon van den Sheik" een episode is, door eon anderen aanbidder ontworpen. Wanneer hem dit ter oore is gekomen, volgt hjj haar en ontmoet naar in het danspaleisjo, waar zjj hem spoedig opmerkt en zij elkander hun ver gevingen aanbieden. Tot slot een groot ge vecht tusschen hem en de kermisklanten waarbjj hjj echter met Jasmjjn weet te ont komen. Zij vluchten dan naar huis, waar beiden een gelukkige toekomst wacht Voor de pauze draait, voorafgegaan door het journaal „De onverschrokken post ruiter". Deze film, met Ken Maynard in de hoofdrol, toont hoe vroeger jaren de Ver. Staten pogingen in het werk stelden om per diligence een postdienst te verkrijgen door de uitgestrekte velden van Amerika, waarbij echter steeds moeilijkheden onder vonden werden door de Roodhuiden, die eiken wagen overvielen. De film is rjjk aan schitterende natuuropnamen en van een zeer goed gehalte. Het geheel vormt een attractief programma met veel afwisseling. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd i3 voor het economisch candi- daats examen indologie de heer A. A. J. Warmenhoven (Leiden). Voor het examen apothekersassistent waren i candidaten opgeroepen. Geslaagd is mej. G. P. J. Swaab, geb. te Tjimahi (Java). Op li November zal de heer P, Spit, chef van den technischen dienst van de K. L. M., in den Foyer van de Stadszaal een lezing met lichtbeelden houden over „De weg door de lucht Het moderne snel- vervoer'', naar aanleiding van het gelijk namige boek door hom in samenwerking met den heer P. Guilonard geschreven, dat dezer dagen zal verschijnen. Op Donderdag 3 en 10 November a s. zal de heer H. C. Verkruysen in het Leid sche Volkshuis een cursus geven over „Het Wonderland Egypte". Deze avonden zijn in hoofdzaak bestemd voor personen beneden 18 jaar. doch ook oudere belangstellenden zijn welkom. Men zie advertentie. Morgen wordt er in de Stadszaal een variété-programma gegeven. Voor andere bijzonderheden raadplege men de adverten tie in dit en ons vorig nummer. Door een misverstand zijn er storende fouten ingeslopen in het programma van den Zangdienst van de Hooglandsche Kerk op a.s. Maandagavond te houden. Men ver zoekt mede te willen deelen dat de bezoe kers aan den ingang van de Kerk Maan dagavond tegen inlevering van het pro gramma. dat in hun bezit is, het verbeterde programma zullen ontvangen. In het Trianontheater draait reeds vanaf hedenavond de film van de aan komst van „De Postduif" met luitenant Koppen, Fryns en Elleman op Schiphol. Gistermiddag omstreeks half twee had rr.ej. Ida L. uit Voorschoten liet ongeluk, terwijl zij met twee medescholieren naar school fietste, te vallen, doordat zij met haaï rijwiel bekneld raakte tusschen de tramrails op het kruispunt Breestraat- Prinsessekade. Binnengedragen in het fotografisch ate lier aan do Breestraat, bleek dat zij een been had gebroken. Na voorloopig verbon den le zijn, werd zij per auto naar de ouder lijke woning vervoerd. Ten nadeele van de winkelierster mej. S v. d. T. zijn uit haar winkel in de Jan- Vossensteeg twaalf paar wollen kousen ont vreemd. G. S. heeft aangifte gedaan dat uit zijn pakhuis aan de Hoelstraat twee zakken aardappelen zijn onlvTeemd. In den afgeloopen nacht heeft een be gin van uitslaande brand gewoed in de Stoomwasscherij van de firma wed. Keyzer aan den Stationsweg alhier. Om ongeveer twee uur werden de brandweer en politie gewaarschuwd en spoedig tastten politie mannen van het bureau Steenslraat mei een slang van den slangenwagen op de waterleiding het vuur aan Even later ver scheen ook de motorspuit, die op den Rijns- burgersingel werd gestationeerd Spoedig was men het vuur, dat bestond uit wal brandende turf, die voor het aansteken van de ketels gereed lag en waarschijnlijk door weggeworpen rookgerei in vlam was ge raakt, meester. ABONNEMENTS-CONCERT Dr. DE KOOS. Triëster Strijkkwartet In één opzicht heeft de kamermuziek avond door het Triëster kwartet een te leurstelling gebracht. Daar komen Italiaan sche kwartetspelers en ze verzuimen iets van hun landgenooten te doen hooiden. Wat mag daarvan de reden zijn 1 De laatste eeuw, toen de meest vergeestelijkte mu ziekvorm, het strijkkwartet, ontstond en tob onwikkeling kwam, heeft Italië andere goden gediend. Het strijkkwartet heeft in het land met de meest eerbiedwaardige muziektraditie geen wortel kunnen schie ten. Dat zou voor de houding der Triëster heeren de verklaring kunnen zijnmaak eene een vuist als je geen hand hebt. Maar Italië heeft zich de laatste kwarteeuw hersteld. De kracht van het jonge Itaiié ligt niet meer in de uiterlijkheid, die, ver goelijkend, Italiaansche opera wordt ge noemd. Het cultiveert nu de muziek in innerlijken, hoogeren zin. Het land telt nu weer mee. Hadden wij, die belang stel len in do ontwikkeling der moderne Ita liaansche muziek, nu niet mogen verwach ten, dat we, nu we het voorrecht hadden een Italiaansch ensemble van zoo vooriref- lijk gehalte te ontmoeten, ten minste één werk van zijn eigen bodem zouden te hoe ren krijgen 1 Nu is ons door de Italianen het kwintenkwartet (d-moll) van Haydn, het Ha-rfenquartett van Beethoven en, in verbinding met de pianiste Helene Zimer- mann, het pianokwintet van Dvorak, voor gespeeld We waren dus op bekend ter rein. Dat gaf gereedelijk aanleiding tot het maken van vergelijkingen, vooral in verband met de voor de hand liggende vraag, hoe zouden deze Italianen Beet hoven interpreteeren Men kan de groote werken van den meester, het Harfenquar tett is er een van, opvatten meer naar hun geestelijke zijde of wel met accen- tueering van hun menschelijk element, den bruisenden levensstroom, zou Schopen hauer zeggen. Deze twee uiteenloopende opvattingen, die beide evenveel reden van bestaan hebben, kan men vrij scherp afge- teekendL vinden in de Beetbovenvoordrnch- ten van C'apet en van de Bohemers. Bij Capet is alles onvermurwbaar streng, gees telijk, soms tot het c vergeestelijk© toe, dat beklemmend kan werkende Bohe mers laten in allen ernst, die hun eigen is, het aardsche levensbeginsel, dat orJc door een Beethovenseh kwartet vloeit, vrij aan den dag treden. De laatste opvatting is misschien niet de hoogste, maar ze staat ons nadeT. Welnu, het BeethovensDel van het Triëstêr. kwartet gaat uit naar de le venswarmte van de Bohemers. Neemt men er dan bij in aanmerking ctat het Triëster een prachtig ingespeeld ensemble jE van vier strijkers, die hun instrumenten kun nen laten zingen, die e'k voor zich vrijuit en tegelijk in verwonderlijke gebondenheid te eamen spelen, die de teerste gemoeüi- verheffingen realiseeren in de fijnst ge schakeerde toonkleur, dan kan het niet anders of het luisteren wordt genieten van de hoogste orde. Zoo is het dan ook gis teren geweest. En niet alleen met opzicht tot het hoogtepunt van den avond (Beet hoven) maar evenzeer tot het juweel van precieuse Hayndsche kwartetkunst, op 76 n41. Het allerbekoorlijkste pianokwintet ran Dvorak, natuurlijk sterk folkloristisch ge kleurd, moest wel, wat de strijkpartijen aangaat, in de Triësters ideale vertolkers vinden. De zinrijke pianopartij was in goede bnndfen bij mevrouw Zimermaün. Uiterst precies en met vfeel temperament, in juiste klankverhouding en met mooien toon heeft ze gespeeld en voor een zeer aanmerkelijk deel bijgedragen tot het sehoone geheel. De toehoorders, die in groot-en getale kwamen luisteren, hebben de artisten bij zonder warm toegejuicht. De pianiste bespeelde een prachtigen Steinway-vleugel uit Benders magazijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenb ondsvr erk. Een delegatie van het Volkenbonds-so- cretariaat is naar Sofia vertrokken om ter plaatse een financieele en economische enquête te houden, welke noodig is voor die beoordeeling van het Bulgaarsche ver zoek om een reconstructie-leonimg onder auspiciën win den Volkenbond te mogen sluiten. Van deze delegatie, die onder lei ding staat van den Engelschman Lovetary maakt o.a. onze landgenoot de heer J. van Walrede Bordes deel uit. Voorts zijn in Genève bijeen het Intern. Instituut tot bestudeering van sanitair materiaal onder voorzitterschap van on zen landgenoot generaal de Schrijver en do Hygiënische Volkenbondsoomrais-sie, waarin o.a. dr. Josephus Jitt-a zitting heeft. DUITSCHLAND. Naar bezuiniging. Het rijkskabinet heeft een commissie samengesteld uit een aantal ministers en den bezuinigingscommissaris, die de kwes tie van de be&tuurshervorming zal onder-' zoeken. De commissie heeft in bet bijzon der tot taak, met het oog op de mogelijk heid van besparing, te onderzoeken in hoe ver dubbel werk van het rijk en de Landen vermeden kan worden De instelling van de commissie lijkt in de lijn van het stre ven naar bestuurshervorming, die reeds lang bestaat. Minister Kohier had opnieuw een ondier- houd met Parker Gilbert en dr. Schacht, I RECLAME. I ARDATH LONOÖN 848 FRANKRIJK. Congres der soclal.-radlcale partij. Wat aan losprijs wordt gevraagd. Op het congres van de socialistischs radicale partij heeft de voorzitter Sarraut zich in zijn openingstoespraak tegen de po litiek der nationale eenheid verklaard en voor de a.s. verkiezingen een samengaan met de sociaal-democraten aanbevolen. In die vergadering der commissie voor de binnen- en buitenlandsche politiek voer de Franklin Bouillon het woord^ die de noodzakelijkhid der nationale eenheid be toogde. Andere sprekers verklaarden zich echter voor een samengaan met de linksche pai- tijen. De politiek der nationale eenheid stort volgens hen Frankrijk in nieuwe avon turen, terwijl de politiek van Locarno en Thoiry daardoor in het gedrang komt, evenals de betrekkingen met Rusland. Tenslotte zijn motios aangenomen waar* door de eenheidsidee van Franklin Bouil lon volkomen van de baan is. s Uit Casablanca wordt aan de „Petit Journal" gemeld, dat de stam der Chleis voor de vrijlating van de ontvoerde Fran- schen een losgeld van fr. 1^ millioen eischt, terwijl voor de kinderen van Ar- nauld nog fr. 800.000 extra wprdt verlangd ITALIË. Boodschap van MnssoIinL Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag van den intocht der fascisten, in Rome, heeft Mussolini gisteren een boodschap tot het ItaJiaanscüe volk gericht. In deze boodschap zegt Mussolini, dat het fascisme geen woorden, doch daden viert. De spoorwegen, d« wegen, de open bare gebouwen en de woningbouw doen de wereld zien, wat het fascisme van Italië heeft geuvaaJct en hoe zijn invloed op alle gebied is versterkt. De legioenen van de fasoisten rullen voor de wereld een plechtige waarschuwing zijn tegen ieder, die den opmarsch der zrvvarthemden tracht tegen te houden. Het vijfde jaar, zegt Mussolini, sluit met een gunstige balans en tot de daden, die de geschiedenis zullen vormen, behooren zeker in de eerste plaats de schitterend© verdediging van de lire, de huurwetten tlx het arbeidscharter. Een nieuwe grootore taak wacht ons regime en wij zullen met wijken voor de hindernissen. Wij zullen ze onder de oogen zien en ze overwinnen. De daden van het nieuwe jaar beginnen morgen en wij zullen ze toonen. De Italiaansche bladen wijden uitvoerige artikelen aan den vijfden verjaardag van den fascistischen intocht. TSJECHO-SLOWAKIJE. Ter gelegenheid win het negenjarig be staan van de Tsjecho-Slowaksche republiek publiceeren de bladen artikolen, waarin zij den nadruk leggen op het intensiever wor den van de democratische en republikein- ecbe idee, den financieelen en economi- s-chen vooruitgang en de cultureel© ont wikkeling van den «taat, terwijl tevens ge wezen wordt op de noodzakelijkheid van nieuwe constructieven arbeid. De straten van de hoofdstad zijn alle feestelijk versierd. De president der repu bliek ontving de gelukwenschen van het kabinet, het corps diplomatique, de bu reaux van het parlement, en de vertegen woordigers van de landmacht. ROEMENIE. Nog altijd onzekerheid. De berichten blijven tegenstrijdig. Juist schijnt te zijn, dat Bratiaau met ijzeren vuist optreedt, doch onderdrukt schijnt de pro-Carol-beweging toch niet te zijn. In het parlement heeft Bratianu natuur lijk een motie van vertrouwen gekregen, ai bleef de oppositie volharden ,dat de na tie het recht had door een referendum te beslissen inzake de troonopvolging. Manoilescu is opnieuw gehoord. De vroegere prefect van Jassy werd ge arresteerd. omdat hij opstandige proclama ties gepubliceerd heeft. Een vreemd geval doet zich voor. Gedurende zijn afwezigheid. i9 in de Pa- riische woning van prins Carol ingebroken. Men heeft slechts politieke documenten ont vreemd. Hieronder bevindt zich een lijst met namen van Roemeensche politici, die gedurende de laatsten tijd bezoeken bij den 2—1 RECLAME. hetzij Zilver of Goud, daar ik zoo'n 2roote keuze zag bij nAARLEM.1IEHSTR.lAT 23 TELEFOON 2070 die tevens is ingericht «He repiratiën uit te voeren

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2