STENO-TYPIST(E) KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. De ontvangst door de burgerij aan het Koninklijk Echtpaar bereid is zeer zeker van dien aard geweest, dat ondubbelzin nige blijken gegeven zijn van de hartelijke aanhankelijkheid der Nijmegenaren aan ons Vorstenhuis. De tijd ter voorberei ding der huldiging was zeer kort, het jaar getijde werkte niet mede, toch is Nij- meegsch burgerij voor den dag gekomen op een wijze, welke er wezen mag. De stad was door de goede zorgen van verschillen de buurtoommissi©8 versierd. De feestelijk heden werden geopend met een stedelijke réveille door de harmonie van het Nij- raeegsche Vrijwilligerskorps. Een zelden aanschouwde vlaggentooi viel te constatee- ren, terwijl het zeer vol was in de stad. Ook uit den omtrek waren honderden naar Nijmegen gekomen. In de morgenuren legde de Voorzitter van de Maas-Waalkanaal-Vereeniging een krans op het graf van wijlen den heer ir. Jan Kcmpers, op de begraafplaats Rust oord. H. M. arriveerde te Nijmegen met den gewonen trein van 11 uur 12 uit Den Haag via Rotterdam. In den trein waren een paar salonrijtuigen aangehaakt. Bij aan komst is H.M. verwelkomd door den bur gemeester van Nijmegen, den heer Van Schaek Mathon en den Commissaris der Koningin in Gelderland. Baron van Heem stra. Het gevolg van H. M. en Z.K.H. be stond uit: Jvr. ReygeTsberg Versluys, geb. bar.sse Schimmelpenninck van der Oye, Dame du Palais, Baresse van Heekeren van Keil, Hofdame, Graaf Dumonccau, Grootmeester, Baron Bentinck, le Stal meester, Baron van Geen, Kamerheer en Particulier Secretaris, Luit. ter Zee le klasse Baron de Vos van Steenwijk cn Jhr." Laman Trip, Adjudant van den Prins. Bij het verlaten van het station werd H. M. door een overtalrijk publiek hartelijk toe gejuicht en had Zij oen hulde vanwege de Chr. Oranjevereeniging in ontvangst te nemen. Op het Stationsplein stond een eerecom pagnie van den Vrij willigen Landstorm opgesteld. Aanstonds werd naar de monding van het Maas-Waalkanaal gereden. Bij do hef- brug werd H.M. opgewacht door den Mi nister van Waterstaat en den hoofdinge nieur Wentholt; hier werden ook de vier ingenieurs, die tot de tot standkoming van het kanaal medegewerkt hebben, de ir's De Bruin, Wisseling, Schijfsma en Moeton aan H. M. on Z. K. Tl. voorgesteld .en bood het dochtertje van ir. Wentholt bloemen aan. In het. bedieningshuisje van de sluis werd door Minister van de Vegte een rede gehouden, waarin hij de beteekenis van het kanaal uiteenzette en H. M. verzocht het kanaal te openen. Deze opening was tweeledig. Eerst bezichtigde H. M. de sluis om daarna door het omdraaien van een handel de sluisdeuren to doen opengaan. Daarna ging H. M. en Z. K. H. aan boord van een vaartuig van den Rijkswaterstaat met hun gevolg, Minister van de Vegte, ir. Wentholt, don oudsten ingenieur, ir. de Bruin en den voorzitter van de Kamer van Koophandel voor het Land van Maas en Waal, den heer Van Engelenburg. In een tweedo boot volgden enkele genoodig- den en vertegenwoordigers van de pers. Het Koninklijk vaartuig verbrak een oran jelint... de opening was geschied. Aan vasten wal teruggekeerd, nam H. M. afscheid van den Minister, de ingenieurs enz. ten einde in den Kon. trein den lunch te gebruiken. Ondeirtusschen zaten Mi nister van de Vegte en de ingenieurs aan aan een noenmaal, hun door den hoofd ingenieur aangeboden. Te twee uur verliet H M. het station om een bezoek te brengen aan het stadhuis. Langs den versierden weg stonden de men- schen opgepakt. Onderweg hield de stoet halt voor het Oud Burgeren Gasthuis om aan de oudste burgers en burgeressen van Nijmegen gelegenheid te geven haar een bloemenhulde aan te bieden, waarbij de Koninklijke Zangvereeniging „Het Nij- meegsch Mannenkoor" H. M toezong. Ten stadhui ze aangekomen werd H. M. verwel komd door den burgemeester, die de wet houders voorstelde. De raadszaal, zonder versiering reeds een bijzonder mooie zaal, was keurig versierd, evenals de trappen en gangen, waan* H. M. passeerde. Als merkwaardigheid moet vermeld worden, dat de Koningin in de raadszaal plaats nam op den ouden zetel, waarop in 1766 stadhouder Willem V bij een ontvangst door de Nijmeegsche vroedschap gezeten was, en die bewaard wordt in het Stede lijk Museum. De burgemeester hield tot de Koningin een korte toespraak .waarin hij uiting gaf aan de vreugde der Nijmeegsche burgerij over het bezoek en een kort exposée gaf van den toestand do<r stad. H. M. ant woordde daarop eveneens met een korte rede, waarna Zij zich met de leden van den Gemeenteraad persoonlijk onderhield. Ondertusschen werden in de nabijheid van het stadhuis do besturen van tientallen Nijmeegsche vereenigingen opgesteld ter defilcering voorbij het Koninklijk Echtpaar dat daarvoor plaats nam in een voor deze gelegenheid voor het stadhuis geplaatst glazen portaal. Dit défilé duurde gemimen tijd. Het was een imposant gezicht, al deze besturen met. hun vaandels en banieren de Landsvrouwe- huldigende. Daarna ving de groote rijtoeT door de stad aan Waar de stoet passeerde wer den de vorstelijke personen hartelijk toe gejuicht. Op den Bijleveldsingel werd^ H. M. toegezongen door een koor van 7000 schoolkinderen onder leiding van den heer Broeder. Langzaam voerde nu de •weg naar het station, waar de Koninklijke trein wachtte, die om ruim vier uur zou afrijden. Vanavond zullen in de stad nog ver schillende feestelijkheden plaats vinden, besloten met een groot en grootsch vuur werk op den tegenover de stad gelegen Waaloever, terwijl verschillende straten geïllumineerd worden en op verscheidene plaatsen muziekuitvoeringen plaats zullen vinden. HET VERBLIJF DER KONINGIN-MOEDER IN DUITSCHLAND. Begin November terng. H.M. de Koningin-Moeder vertrekt heden uit Partenkirchen. II.M. zal, alvorens naar ons land terug te keeren, eenige dagen on der strikt incognito te München verblijven. In de eerste dagen van November wordt de Koningin-Moeder hier le lande terug verwacht. NEDERLAND EN BELGIË. Het verdrag betreffende de nauwere intelleclueele be trekkingen geteekend. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt dat de Belgische Minister van Buitenland- sche Zakcïn en de Nedorlandsche gezant te Brussel het verdrag betreffende de nauwere intellectueels betrekkingen tus- schen beide landen geteekend hebben. Het verdrag bepaalt dat voortaan tus- schen Nederland en België uitwisseling van hoogleeraren volgens een bepaald sy steem zal kunnen plaats hebben. De Bel gische regeering zal ieder jaar eenige Ne der! andsche hoogleeraren uitnoodigen ge durende een jaar of een deel van een jaa-T aan Belgische universiteiten een gelijk aantal Belgische professoren te vervaDgen, terwijl door de Nederlandsche Regeering omgekeerd hetzelfde zal worden gedaan. Er worden verder twee studiebeurzen, een Belgische en een Nederlandsche, Ingesteld ten bate van een Nederiandsch en een Belgisch onderdaan, die in het andere land zijn studies wil voortzetten Of onderzoe kingen wil doen van wetenschappelijken aard. De toepassing van dit accqord zal wor den opgedragen aan een permanente tech nische commissie, bestaande uit twee af- deelingen, respectievelijk gevestigd te Brussel en te 's-Gravenhage. Het aantal lede-n dezer commissie zal nader wordeD bepaald. De leden worden voor een termijn van drie jaar benoemd door de ministers van onderwijs deT beide staten. Volgens de verdere bepalingen van het accoord zullen ook andere dan personen uit de onderwijswereld voor uitwisseling en het. geven van colleges en lessen in aanmerking kunnen komen. Hierbij is vooral gedacht aan vooraanstaand© kun stenaars en letterkundigen. Het bedrag van de in te stellen reisbeur zen zal nader door beide legeeringen in gemeenschappelijk oveTleg worden bepaald. Deze reisbeurzen zullen kunnen worden toegekend aan een afgestudeerde, een stu dent, een geleerde of een kunsbenaar. DE COMMERCIEELE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN ITALIË. Naar wij vernemen, wordt het in Ita- liaansche zakenkringen wenschelijk geacht, de ItaliaanschNederlandsche handels overeenkomst te hernieuwen. De Nederlandsche regeering heeft de Italiaansche stoomvaartlijnen toestemming gegeven om kusthandel te drijven in Neder- landsch Oost-Indië. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is thans in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woens dag 2 November a.s., des namiddags te 8V> uur. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Amsterdam D. Maarschalk, cand.-notaris aldaar; zijn benoemd tot rechter in de rechtbank te Winschoten mr. C. Veen, subst.-griffier bij die rechtbank; tot subst.-griffier bij de rechtbank te 's-Gravenhage mr. J. M. Hui- zinga, waarnemend griffier bij die recht bank; tot griffier bij het kantongerecht te Amersfoort mr. C. II. van Dam. idem te Zaandam; tot griffier bij de rechtbank te s-Gravenhage. tot griffier bij het kanton gerecht te Bolsward mr. A. Bakker, te Leeuwarden; tot griffier bij het kantonge recht te Groenlo mr. J. J. van Delden. te Deventer; tot griffier bij het kantongerecht te Purmerend; mr. J. J. A. F. Greebe, juri disch ambtenaar ter prov. griffie van Gro ningen; tot griffier bij het kantongerecht te Medemblik mr. L. L. B Haspels, waarne mend griffier bij de rechtbank te Amsterdam WEDERINVOERING VAN DE DOODSTRAF Het Verbond van Actualislen heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het „ten volle beseffende welke gevaren aan het instituut van de doodstraf zijn ver bonden: overtuigd van den moreelen in vloed, welke als afschrikwekkend dreigen van genoemd instituut uitgaat; gezien het hand over hand toenemen van halsmis drijven; gezien de algemeene verwording tengevolge van het afbrekend streven der hedendaagsche ..democratie"; gezien de actie tol afschaffing van de doodstraf in Ned.-lndië; aandringt op wederinvoering van de doodstraf in Nederland. NED. BOND VAN RADIO-HANDELAREN. Te Amsterdam is gisteren de vergadering gehouden van den Ned. Bond van Radio- Handelaren onder leiding van den voorzit ter. den heer A. van Santen. De secretaris, de heer Ph. J. Schut, bracht het jaarverslag uit. waaruit o.a. bleek, dat het aantal leden thans tot 634 is gestegen. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Hooghoudt, kwam vast te staan, dat de uitgaven van den Bond zich in stij gende lijn bewegen, waartegenover de in komsten niet in gelijke mate vermeerderden. Na eenige bespreking wordt het voorstel „den Bond te doen besluiten geen lande lijke tentoonstellingen meer te organiseeren of te doen organiseeren" met op één na algemeene stemmen aangenomen. Inzake het Officieele Bondsorgaan deelde de voorzitter medo, dat het bestuur den heer Engers als redacteur moest ontslaan, wijl deze critiek uitoefende op de Bonds- leiding, welke bevoegdheid uitsluitend, be rust bij de leden. Bij acclamatie werd besloten de actie van het hesluur ter zake goed le keuren. Door verschillende leden werd in dit ver band spontaan aan het bondsbestuur dank en hulde gebracht voor zijn arbeid in het belang van den Bond. Voorgesteld wordt de volgende motie: ..De Algemeene Vergadering van den Ned. B. v. R.-H., gehoord de uiteenzettingen van den voorzitter en kennis genomen heb bend van de publicaties van uitgever en redactie van het officieel Bondsorgaan „De Radio-HandeP' besluit haar goedkeuring le hechten aan de door het bestuur genomen maatregelen en spreekt het volste vertrou wen in het Bestuur uit. Deze motie werd met op één na alge meene stemmen aangenomen. Als uitgeefster van het nieuwe orgaan werd aangewezen de firma Levison, terwijl de heer ir. Max Polak tot redacteur daar van werd benoemd. Tot leden der redactie-commissie werden benoemd de heeren Hooghoudt, Nieman. Bergman en Van Seeters. In plaats van de aftredende bestuursleden de heeren A. v. Gelder en Th. L. v. Deth werden gekozen de heeren v. d. Berg en Heybroek. Tot besluit werden besprekingen gevoerd over het voorstel-Biedermann inzake ..Prijs- onderbiedingen en knoeierijen in verband met frauduleuzen import van merkartike len", waarna de vergadering gesloten werd. HFT CONGRES VAN HET NED. POST- TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL Tweede dag. In de ochtendvergadering van het te Utrecht gehouden Congres van den Ceïür. Bond van Ned. P. T en T.-per9oneel werd gisteren het vraagstuk van ambtenaren op arbeidscontract besproken. Op verschillende P. T.-kanloren nam men z.g. locale krachten in dienst op ar beidsovereenkomst, zc-'lfs op mondelinge overeenkomst. Deze ambtenaren hebben geen pensioenaanspraken; andere sociale voorzieningen evenmin. Bij overlijden van zoo'n ambtenaar zijn de nabestaanden op particuliere liefdadigheid aangewezen. Bij de directie van den Poslchèquc-1- en Giro dienst is het systeem arbeidscontractanleii op ruime schaal doorgevoerd. Van de on geveer 600 aldaar werkzame schrijvers hebben ruim 400 ruim een arbeidsover eenkomst gc-'teekend. sommigen onder de belofte dat zijn volkomen met de andere ambtenaren op één lijn zouden blijven ge steld. Die belofte is niet nagekomen De arbeidscontractanten genieten ge°n huwe- lijksloeslag noch kindertoeslag. Onder blijken van 9cherpe afkeuring werd uit het congres onderstaande motie voorgesteld, die met algemeene stemmen werd aangenomen en telegrafisch ter ken nis van de Regeering en de Volksvertegen woordiging zal worden gebracht. Deze motie luidt: „Het Congres van den C. B. P. T. T. te Utrecht bijeen op 26 October 1927, ge hoord de uitvoerige besprekingen inzake de arbeidscontractanlen, in aanmerking ne mende de toezeggingen en beloften aan deze groep rijksambtenaren gedaan; gelezen hebben de dat eerstdaags een principieele beslissing terzake is te wach ten; spreekt zijn ernstig protest uit tegen en verontwaardiging over 't instituut arbeids contractanten; eischt dat voor deze categorie dezelfde materieele en moreele rechten zullen gel den als voor de vastgestelde ambtenaren; en verklaart als één man le zullen 9taan achter de eischen der arbeidscontrac tanten in hun strijd voor lotsverbetering, besluit deze motie telegrafisch ter kennis te brengen van regeering en volksvertegen woordiging". De algemeen secretaris, de heer H. van Giessel hield daarna een inleiding over de Pcnsioenwetgeving. Tenslotte keurde het congres met alge meene stemmen goed de aansluiting van den C. B. P. T. T. bij de Centrale van Neder- landsch Overheidspersoneel CC. N. O. P.) Gisteravond te halfacht heeft H. M. de Koningin ten Koninklijken Paleize in het Noordeinrle te D?n Haag in aufliëntio ont vangen H. K. II. Prins en Prinses Ri, van Korea. De gewone audiëntie van den minis ter van Marine a. i. zal op Maandag 31 Oc tober niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. VEROORDEELD. PADANG, 26 Oct. (Aneta). De landraad alhier heeft vonnis gewezen in de eerste moordzaak van de Padangsche Ommelan den. De communistische rampokker Gandjil werd veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf en de communistische rampokker Djoedin veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf. VERZOEKEN OM GRATIE AFGEWEZEN. BATAVIA, 26 Oct. (Aneta). De verzoe ken om gratie van de hoogbeklaagden in zake den moord op den Britsch-Indischen juweelenhajidelaar Vishram Hari, die in een klein hotelletje op Molenvliet op 9 Februari 1926 werd vermoord en van 80-000 gulden aan kostbaarheden werd beroofd, welke beklaagden resp ter dood en tot twintig jaar em zes jaar gevangenisstraf werden Veroordeeld zijn afgewezen. RECLAME. Opl. door vakmaD. Cond. bill. v. d. HEYDEN Morschweg 96a. 107.1a PREDIKBEURTEN. Hillegom (Ned. Prot. Bond): Vrijdagnam. 8 uur. ds. Van Linschoten, van Alphen aan den Rjjn. Sassenheim (Chr. Geref. Kerk): Vrijdag- nam., halfacht, da. S. van der Molen, van Lisse. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wilsum (toez.): C. Vla> born, te Driesum. Aangenomen: Naar Dirksland: C. van der Wal, te Kijnsaterwoude. Bedankt: Voor Vüssingen: E. van Meer te Wageningen; Voor Purmerend (toez.): H. J. Kastein, te Grootebroek; Voor Maasland: J. C. H. Romjjn, te Workum; Voor Maas sluis: P. Hofstede, te Noordwjjkerhout. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Opende (Gr.): cand. J. D. Kuipers, te Kampen. Bedankt: Voor Hilversum: A. J. Bouina ie1 Wanswerd a. d. Slreek; Voor Makkum eu Cornwerd: L. J. C. Kreijtt, te Dieren. CHRIST. GEREF. KERK. Tweetal: Te Sneek: J. v. d. Vegt, te Doesburg, en J. L. de Vries, te Rijnsburg. Beroepen: Te Broek o. Akkerwoude: J. D. Barlh, te Alphen. DE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Na het openingswoord van den voorzitter, dr. K. Dijk, gisteren door ons vermeld, werd appél nominaal gehouden Hierbjj bleek, dat vau de praeadviseeren- de leden verhinderd waren de hoogleeraren Greydanus, Grosheide, Kuyper, Lindeboom en Waterink. De heeren dr. K. Minnema, ds. G. Ren ting, Den Hartich en H. Juetting, die voor het eerst aanwezig zgn, betuigen door op- staau instemming met de bel(jdenLiOhrilten. De ingekomen brieven van br. G. te B. eu V. D. S. te R. worden ter zjjde gelégd. Een brief van br. L. v. d. S., te A. wordt in handen gegeven van de liturgie-commissie; een brief van den legerpredikant ds. F. G. Petersen in handen van commissie 3, eveneens een brief van ds. S. K., te O. en br. L. K., te U., een brief van prof. L. Lindeboom over de zaak-Lrussaard zal bij het betreffende punt worden voorgelezen. Voorlezing van een rapport van de classis Drachten wordt even eens uitgesteld tot het betrokken punt. Van den raad der Geref. Kerk te Katendrecht kwam bericht in, dat van de 20 adressanten, die indertijd aandrongen op herstel der een heid, er twaalf mededeelden, dat zij deze niet wenschen ten koste van eenige ver zwakking in do handhaving der leer; met de dogmatische beslissingen der Synode zijn zjj bet geheel eens. Nadat de orde van zaken is vastgesteld, leest de 2de scriba, ds. J. P. Klaarhamer de acta der vorige zitting. Ds. A. Schweitzer deelt namens deputaten in zake art. 13 K. O. mede, dat de Part. Synode van Friesland-Noord nog niet voldaan heeft de achterstallige bedragen over 1926 en 1927 en evenmin den nieuwen aanslag. Deputaten dezer Synode beriepen zich er op, dat de Part. Synode nog niet bijeen kwam, terwjjl zjj naar de gronden voor deze beslissing dar Synode vroegen. Deputaten naar art. 13 K.O. vragen advies, wat te doen. Uitgesproken wordt dat de Synode bmdend is, zoodat deputaten kunnen alwach- ten, wat de Kerken in Friesland-Noord doen, terwijl deputaten gemachtigd worden, zoo noodig geld op te nemen. In de voortgezette vergadering heoft dr. J. Goslinga van Buitenpost gerapporteerd namens de in de 14e zitting benoemde deputaten over grensregelingen in ds classis Sneek. Uit de acta van de zittingen in comité- generaal worden in die der openbare zit tingen overgebracht de vastgestelde per centages voor de verschillende particuliere synodes ten behoeve van de kosten van het kerkverband. Deze percentages zijn: Gronin gen 12 pet.; Friesland (N.) 7Vs pet.; Fries land (Z.). 6 pet.; Drente 4 pet.; Overijssel 7 pet.; Gelderland 7 pet.; Utrecht 6 pet.; Noord-Holland 12i/2 pet.; Zuid-Holland (N.) 12 pot.; Zuid-Holland (Z.) 16 pet.; Zeeland 51/s pot.; Noord-Brabant en Limburg 2'/a pot.; classis Batavia 1 pet.; Bentheim en Oost-Friesland 1 pet. Over een verzoek van de kerk van Brussel om aan de kerken een aanbeveling te doen uitgaan voor een tweede collecte, wordt ge discussieerd. Besloten wordt er niet aan te voldoen. De Synode wordt hierop geschorst, om om commissie I de gelegenheid te- geven, een samenspreking met dr. N. D. v. Leeuwen van Harkema-Opeinde te hebben. ALGEMEEN COLLEGE VAN TOEZICHT HERV. GEMEENTE. Het algemeen college van toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederland heeft gisteren zyn najaarsvergadering ge houden in het gebouw der Synode te 's-Gra venhage. Kennis wordt genomen van een circulaire d.d. 27 Juni j.l. door het provinciaal college in Zeeland gezonden aan de kerkvoogdijen in zijn ressort, betreffende belegging van kerkefondsen en de betaling van de premie voor het pensioen der predikanten. Aan kerkvoogden te Heukelom is machti ging verleend tot het aanvaarden van een legaat. Het provinciaal college in Groningen heelt afschrift gezonden van de rekening en ver antwoording van het fonds tot verbetering dar predikantstractementen over 1926. Het provinciaal college in Zuid-Holland heeft bericht gezonden betreffende hande lingen van kerkvoogden en notabelen in de gemeente Spijk. Men heeft zich daar willen afscheiden van de organisatie op het beheer. De genoemden zjjn door het provinciaal col lége na schorsing voorgedragen voor ont zetting uit hun ambt. Aar de orde zijn de jaarverslagen der provinciale colleges. De voorzitter brengt verschillende punten iu behandeling en ds leden geven de noodige toelichting. O.a. wordt de vraag besproken, of verkiezing van notabelen mag geschieden door candidaat- stelling op ingediend eljjsten. Het provia. ciaat college in Noord-Holland heeft dis vraag ontkennend beantwoord, omdat deze wrjze van handelen in strijd zou zijn met artt. 3, 4 en 60 Alg. Reglement op het beheer. Er wordt echter op gewezen, dat in art. 50 al. 7 wordt verklaard, dat bjj het Plaatselijk Reglement, regelende de ver- kiezing van notabeien, van de bepalingen in art. 50 kan worden afgeweken. In de vorige vergadering van^bet alge. meen ooilege was een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. A. A. de Veer, C. Wildschut, mr. H. Frima en mr. W. J. Koppius, om inzake het aanbrengen van wijzigingen in het Algemeen Reglement te dienen van advies. Het rapport der commis. sie komt in behandeling en verschillends wijzigingen worden vastgesteld. Besloten wordt aan de provinciale colleges een brief te richten, waarin wordt aange drongen op het waken tegen verkoop door kerkvoogdijen van kerkelijke roerende goe« deren, welke historische of kunstwaarde hebben. Tot voorzitter, vice-voorzitter en secretaris van het algemeen college worden herbenoemd de heeren mr. G. W. baron van dar Feltz, te Assen, mr. R. van Veen, te 's-Gravenhage en mr. W. J. Koppius, te Arnhem. Tot leden van de spoedcommissie worden herbenoemd de heeren G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, K. de Vidal de St Germain en mr. A. A. de Veer. Daarna werd de vergadering gesloten. ALGEMEENE ZENDINGSCONFERENTIE. In de gisteren te Amsterdam voortgezette Zendingsconferentie heeft na de opening dei bijeenkomst mej. S. J. James verslag uit gebracht van de lectuur-commissie. Daarna kwam verder in behandeling het onderwerp „De zending en de godsdiensten". Den ochtend werd gesproken over het Chris« tendom. De eerste spreker was de heer W. F. Schroder, zendeling-ieeraar op de Batoe- eilanden, aan de Westkust van Sumutra, over „De gemeente in haar eerste ont wikkeling". Daarna sprak de heer J. Fort- gens, oud-zendeling op Halmaheira over „Da gemeente in haar verdere ontwikkeling" en des namiddags ds. B. J. C. Renders over „D zendende gemeente". MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De algemeene vergadering te Rotterdam. In de sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde te Rotterdam heeft de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gisteren haar 72e algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer G. F. van Tets van Goidschalxoord. Aan de Beschermvrouwe van de maat schappij H. M. de Koningin-Moeder werd een telegram van hulde gezonden. Voorgesteld werd den heer F. J. W. Baron van Pallandt van Rosendael le benoemen lot eere-lid van de maalschappij. Met alge-i meene stemmen werd dit voorstel aangeno-" men. Aan de orde was de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur wegens aftreden van de heeren F. J. W. Baron van Pallandt van Rosendael en K. C. van Nes, die zich' niet herkiesbaar hadden gesteld. Gekozen werden de heeren H. de Lange le Rotterdam en mr. T. J. T. Noyon te Ellecom. De secretaris de heer J. C. M. Mensing bracht hierna verslag uit van den toestand der Maatschappij en van de handelingen van het hoofdbestuur over het jaar 1926. De financieele toestand is niet onrustbarend, maar omzichtigheid is toch gewenscht. Op 31 December 1926 telde de Maatschappij 4528 leden, aangesloten zijn 50 afdeelingen. Het nadeelig saldo voor het jaar 1924 en 1925 bedroeg f 1580.01. In de begrooting 1928 is het nadeelig saldo begroot op f 1900« Verder werd in het verslag herinnerd aan het overlijden van den oud-voorzitter, eere-» lid van het hoofdbestuur G. J. A. de Se* narcleus Baron de Grancy; den oud-direc-« teur-generaal van den Landbouw dr. P. van Iloekden heer J. de Broek, een man, waar« aan de maatschappij bijzonder veel veri schuldigd is; den heer Westbroek, directeur der gemeente beplantingen te 's-Graven hage; den heer F. A des Tombe; den heer mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van deiï Nederlandschen Tuinbouwbond. Verschillende commissiën werden inge« steld. Het instituut der vaste Keuring^ Commissie heeft veel werk verricht. Er had den vijf plaatselijke keuringen plaats. De Tij van tentoonstellingen werd gesloten door de speciale Chrystanten-keuring te Utrecht. Op initiatief van de maatschappij is een internationale commissie voor Tuinbouw- congressen in het leven geroepen. Het on derwijs werd gegeven door 41 onderwijzers met acte Tuinbouw- of Landbouwkunde L. O. en door 68 practici. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitgebreid verslag. Van uit de vergadering werd aangedron gen op een meer commercieele boekhouding. De voorzitter zeide toe in die richting te zullen werken. De begrooting werd met algemeene stem men aangenomen. In de middagvergadering kwam aan de orde het voorstel van de afdeeling Amster dam, om een prijsvraag uit te schrijven voor een te schrijven Nederiandsch werk over binderij, waarin vooral op eenvoudige en duidelijke wijze de geschiedenis der binderij, verzorging van bloemen, de meest gangbare soorten en variëteiten, de kleu renleer. stijlen en vorm van het bloemwerk worden behandeld. Het hoofdbestuur stelde voor f 250 en een gouden medaille beschikbaar te stellen voor dit doel. Tevens zou een commissie daar-f voor worden benoemd. De afdeeling Amsterdam zeide dank voof deze medewerking. De afdeeling Den Haag sprak zich liever uit voor een commissie* 2-3 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6