68s(e JAARGANG DINSDAG 25 OCTOBER 1927 No. 20740 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OFFICIEELE OPENING DER VERBOUWDE KWEEK- EN BEWAARSCHOOL, RAPENBURG 131. Hoewel het geheel verbouwde en ver nieuwde perceel Rapenburg 131, waarin ge vestigd is de Kweek- en Bewaarschool .an de Vereeniging tot opleiding van Bewaar- schoolhouderessen, reeds eenigen tijd ge leden gereed kwam, en het onderwijs, dat natuurlijk niet kon wachten, reeds geruimen tijd er in wordt gegeven, had eerst heden de officieele opening plaats. Voor het be stuur, directrice mej. Voltman en leerares- sen een gebeurtenis. Als er op één inrich ting in ons land met animo wordt gewerkt, dan is het wel aan deze kweek- en leer school. Reeds jaren werd de behoefte aan uit breiding van deze inrichting gevoeld, maar daar zij niet kon rekenen op bijdragen van Rijk, provincie en gemeente, waarbij het bestuur tevergeefs om financieelen steun aanklopte, moest een restauratie op zich laten wachten. Gelukkig heeft de school vele vrienden, uJet alleen in Leiden, maar over het geheele land. Gespaard werd er wel, een gehouden bazaar bracht een mooi sommetje op, maar wat beteekenen deze bedragen voor een radicale verbouwing en uitbreiding? Toen werd een beroep gedaan op de vrienden der school. Een vriend uit Amsterdam, die zich reeds vroeger niet onbetuigd liet, plaatste boven aan de lijst een bedrag van flC.OOO. Dit goede voorbeeld det^l goed vol gen en zoo kon op eenigszins onbekrompen wfce de restauratie, die tevens een mo derniseering zou worden, ter hand worden genomen. Onze stadgenoot, de architect Buurman maakte, met medewerking der directrice, een mooi plan, ^dat door de hoofdaannemers De Water Meyer, bijge staan door vele anderen, op reëele wijze werd uitgevoerd. De hoofdingang in de poort voert naar een breede gang, uitziende op een tuin, waar thans nog de herfstbloemen bloeien en waar omheen zich de verschillende speel- en leer- lokalen groepeeren, alle in overeenstemming met de kleine kleuters, die hier hun eerste schreden zetten op den weg van geestelijke ontwikkeling en zedelijke vormmg. De tafeltjes zijn knus en klein, de stoel tjes waarop zij kunnen zitten eveneens en ook de verdere meubileering is daarmede in harmonie. Allerkeurigst zijn vooral de schoolborcen ingericht. De kleuren van wanden en pla fonds werken mede tot een voor kinderen van 3 tot 6 jaar passend milieu. Kinder trapjes leiden naar de eerste verdieping, waar ook weder van deze aardige lokalen zijn gemaakt. Ook ie speelplaats en de daarin gebrachte werktuigen vormen met al het andere een passend geheel. Een inrichting voor cen trale verwarming volmaakt het geheel. Met één woord gezegd zouden wij deze bewaarschool" willen noemen een model inrichting. Directrice en leeraressen allen bezield met liefde voor het kleine kind vin den hier nu een heerlijk terrein voor haar moeilijk doch schoon werk. Hedenmiddag waren in de ontvangka mer die in een bloemenhof was herscha pen met het bestuur, directrice en leerares sen, een aantal autoriteiten en genoodigden bijeengekomen voor de officieele opening Daaronder merkten wij op vertegenwoordi gers van het Rijksschoolloezicht, het col lege van B. en W., eenige raadsleden, schoolbesturen en vele particulieren. De voorzitter der „Vereeniging". de heer J. VeTwer heette de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna hield hij een korte toe spraak.waarin hij sprak over de geschiedenis en de beteekenis der school. Ze werd geslicht in 't jaar 1867 door de heeren dr. A Rutgers v. d. Loeff, J H Maro- nier en W. Pleyte uit Leiden en was een uitvloeisel van de behoeften die men in die dagen zoo levendig gevoelde aan een betere opleiding tot bewaarschoolhouders De in richting bestond uit 2 scholen, n.l. een be waarschool voor <ïe kleinen en een oplei dingsschool voor jonge meisjes, waar aan vankelijk alleen 's avonds cursussen werden gegeven. De 9cholen stonden in innig ver hand en de onderwijzeressen aan de oplei dingsschool gaven ook 't onderwijs aan de bewaarschool Binnenkort reeds moest de in lichting uitgebreid worden; er werd een internaat aan verbonden waardoor ook meis jes van buiten de stad 't onderwijs konden Volgen; er werden meer leerkrachten aan gesteld en dit was zeer belangrijk het onderwijs aan de kweeklingen werd aan zienlijk uitgebreid; van de avondcursussen werd een dagschool gemaakt, waardoor 't onderwijs veel vollediger kon worden. Zoo nu dn toestand nog L'e school omvat 4 klassen, ieder jaar °en een aantal kweekelingeD het examen voor hoofdonderwijzeres bij 't Bewaar- oolonderwijs en bij03, zonder uitzonde ring vinden ze direct een werkkring, niet alleen bij 't openbaar, maar ook bij 't bij zonder onderwijs. Van alle andere derge lijke scholen in Nederland onderscheidt onze school zich zegt spreker daar door, dat de opleiding der kweekelingen in daglessen geschiedt, wat bij de andere cursussen meestal alleen in avonduren ge beurt. De school staat tegenwoordig onder de directie van een 'dame, die zoowel ge steld is over de eigenlijke Kweekschool als 't Internaat. Het geld voor de stichting en 't onder houd der inrichting kwam aanvankelijk bijna alleen uit de beurzen van particulie ren; bij den groei echter der stichting moest de Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen' een leening sluiten en om subsidie vragen bij de Ge meente, Provincie en 'i Rijk, welke bereid willig werd toegestaan. Met de opbrengst der schoolgelden mee waren de exploita tiekosten ruim gedekt. Langzamerhand echter geraakten de ge bouwen in verval en de eigenlijke bewaar school voldeed in bet geheel niet meer aan de eischen, die aan een moderne school worden gesteld. Een nieuwe bewaarschool en een vernieuwing van het internaat moes ten ongeveer f 60.000 kosten en door den edelmoedigen steun van oude vrienden der Kweekschool en een bazaar, dezen zomer gehouden, werd het bestuur der Vereeniging uit de financieele moeilijkheid geholpen. De verbouw werd begonnen en 't geheel is nu voltooid. Spreker brengt een woord van warmen dank aan allen, die tot het berei ken van dit doel met daad en raad hebben meegewerkt. Verder eveneens aan de heeren Buur man, architect en de heeren Later en Meyers, aannemers, die uit een in verval veTkeerend, labyrinthachtig complex van gebouwen een alleszins bevredigend doel matig geheel hebben weten te scheppen. En bovendien een woord van dank aan de vertegenwoordigers der Pers, die de be langstelling in onze zaak hebben gevoed en levendig gehouden. Ten slotte noodigt hij de aanwezigen uit tot een rondgang door de nieuwe school en het vernieuwde internaat. EUITENLANDSCHE GELEERDEN IN HET CRYOGEEN LABORATORIUM. Alhier is aangekomen de Russische hoog leeraar Obriemow, uit Leningrad, om in het cryogeen laboratorium alhier in samenwer king met prof. dr. W. J. de Haas, ondei zoekingen te verrichten over absorptie van licht in kristallen bg lage temperaturen. Behalve prof. Obriemow zjjn hier nog aangekomen de Japansche hoogleeraar Ayoaraa en de Gentsche hoogleeraar van Aubel, die, eveneens in samenwerking met prof. De Haas, onderzoekingen zullen ver richten bjj lage temperaturen. ADRES AAN DEN RAAD. Bij den Raad is volgend adres ingekomen: Geeft te kennen, de Afdeeling Leiden en Omstreken van den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 November 1919, Ns. 71; dat reeds langen tijd in de kringen der ambtenaren Uwer Gemeente wordt betreurd, het gemis eener regeling van de rechtsposi tie, in 't bijzonder het gemis aan aanspraak op scheidsrechtelijke1 behandeling bij straf, ongevraagd ontslag enz.-, dat dit gemis nog zeer onlangs pijnlijk is ge voeld bij een geval van voorgesteld onge vraagd ontslag van een ambtenaar, die' reeds jaren in dienst Uwer Gemeente was en in de onmogelijkheid verkeerde, zijn geval scheids- rechtelijk te doen behandelen; dat verschillende Gemeenten reeds lang tot instelling van een scheidsgerecht zijn overgegaan en adressant zich geen enkel© plausible reden kan denken, waarom Uwe Gemeente nog langer in dezen zou moeten achterblijven. Redenen, waarom ondergeteekende. onder verwijzing naar bijgaande memorie van toe lichting. Uwen Raad beleefd verzoekt, in dien zin te willen besluiten, dat ook voor de ambtenaren Uwer Gemeente tot instelling van een Scheidsgerecht kan worden over gegaan. w. g. Voorzitter, W. LUBERTI. w. g. Secretaris, J. W. VAN HEES. In deze' Memorie van Toelichting behoo- rende bij het Adres wordt gezegd: 't Overheidspersoneel slaat in wel eenigs zins andere positie tot zijn Werkgeefster, i.e. de Gemeente, dan het Personeel in het Par ticuliere Bedrijf. Van een strijd om een goede regeling der arbeidsvoorwaarden, uit- loopende vaak op staking of uitsluiting, is in 't algemeen geen sprake De actie' van de Vakbonden beperkt zich in dezen tot adres- seeren en overleg plegen metAutoriteiten, daarnevens soms tot het stellen en verdedi gen van eischen in het Openbaar en tot het doen van een beroep op de vertegenwoordi gende lichamen. Van een afsluiten van collectieve contrac ten zooals in het particuliere bedrijf tus- schen werkgevers en werknemers al meer en meer gebruikelijk wordt, i9 bij het overheids personeel geen. althans nog geen sprake. Ook de positie als werknemer is voor den ambtenaar verschillend van die van over eenkomstige groepen in het particulier be drijf. Bijna altijd botcekent het bekleeden van een ambtenaar9funclie, dat de kans op plaatsing in het particulier bedrijf minder wordt, dikwijls geheel verdwijnt. Als bekend mag worden beschouwd, dat het meervoudig voorkomt, dat een contro leerend ambtenaar van Belastingen of Havenrecherche, om slechts enkele voor beelden te noemen, alleen door zijn ambte1- lijken plicht te doen, daardoor bij de betrok kenen in het particulier bedrijf minder goed staat aangeschreven. He't is o.a. op grond van die omstandig heden. dat verschillende Overheidslichamen de noodzakelijkheid hebben gevoeld tot rege ling van de rechtspositie hunner ambtenaren in 't bijzonder van de regeling eener rechts spraak in geval van straf, waaronder begre pen ongevraagd ontslag, over te gaan. Men voelde de onbillijkheid, in vele gevallen on rechtvaardigheid, indien bij een geschil tus- schen een bestuurslichaam of superieur en een bepaald ambtenaar, één der partijen een zijdig oordeelde en vaak veroordeelde. Het rechtsgevoel van geen der partijen kon zich daarbij bevredigd gevoelen. Bovendien bleek in de praktijk het instel len van scheidsgerechten een rem te zijn *egen het maar-raak-straffen. hetwelk zelfs hier en daar dreigde systeem te worden. In 't algemeen ble'ek ook, dat het bestaan van dit rechtsinstituut den strafoplegger er toe drijft, nauwkeuriger dan anders te onder zoeken en nauwgezetter te overwegen, al vorens e'en definitief oordeel over een z.i. strafverdienenden ambtenaar uit te spreken. Het is op deze overwegingen, welke wij nog met verschillende andere zouden kunnen aanvulleïi. dat adressant er op aandringt, ook voor de ambtenaren der Gemeente Leiden tot instelling van een scheidsgerecht over te gaan Dit aandringen geschiedt te sterker, nu onlangs een ambte'naar voor ont slag werd voorgedragen naar aanleiding van beweerde handelingen, welke overigens door adressant allerminst zullen worden goedge keurd en hierbij wocr zoo sterk sprak, dat bedoelde ambtenaar geen enkel beroep kon doen gelden op een onpartijdig college ten einde zijn zaak te onderzoeken en recht te spreken. De rechteloosheid van de gemeente ambtenaren in bepaalde gevallen kwam hier wel scherp in het licht te staan. Adressant vertrouwt daarom, dat de Raad het voorbeeld zal willen volgen van zoovele Gemeenten, als Amsterdam. Baarn. Bussum, Harlingfn. Helder. Hilversum, Leeuwarden, Maastricht. Purmerend, Sneek, Utrecht, Zaandam. om slechts een aantal te noe men en de noodige stappen zal willen doen om aan die geschetste rechteloosheid zijner ambtenaren een einde te maken. VAN CEYLON TOT DEN HIMALAYA. Voor de afdeeling Leiden van den Neder- landsche Vrouwenbond hield prof. dr. J. Ph. Vogel, hoogleeraar in de faculteit der Let teren en Wijsbegeerte aan de Universiteit alhier in de Stadsgehoorzaal alhier een voordracht over bovenstaand onderwerp. Met behulp van een vijftigtal lichtbeelden stelde spreker zich voor eenige indrukken weer te geven, opgedaan op zijn reis door Britsch-Indië van Oct. 1925 lot Mei 1926. Hij stond daarbij vooral stil bij de oude bouw- en beeldhouwwerken van Brahma nisme, Boeddhisme en Islam, die het eigen lijk doel waien van zijn studiereis. Aange zien het ondoenlijk was alle door hém be zochte plaatsen te behandelen, bepaalde hij zich tot de allervoornaamste: de uit de rots gehouwen Brahmanistische tempels (de zoo genaamde „Zeven Pagoden") te Mawaliwa- ram op de kust van Goromandel, de Boeddhistische grottempels van Centraal Indië, Benares de heilige stad van de Hin does, Delhi het centrum der Mohammedaan- sche overheersching, het grensgewest Gand- hara met zijn eigenaardige Boeddhistische sculptuur, en ten slotte het oude Hindoe staatje Chamba in den westelijken Hima laya. Door heldere lichtbeelden van de ver schillende bouwwerken werd het gespro kene verduidelijkt. Een dankbaar gehoor voor een groot deel uit dame9 bestaande volgde de leerzame causerie van den hoog leeraar. AANBESTEDINGEN. Hedenvoormiddag werd door B. en W. ten Raadhuize aanbesteed: a. Het verbou wen van perceel Langebrug 99 tot garage en bovenwoning. Aantal inschrijvers 17, nl. J. Timmers f 13.-481G. v. d. Lelie en A. L. Kantebeen f 12.256; W. Oosterlee, Valkenburg Z.H. f 12.088; C. v. d. Vliet, 's-Gravenhage f 11.825; J. Olivier f 11.445; C. J. Kiebert, Sassenheim f 11 263; D. Klools f 11.047; R. Massaar f 10.600; C. Korver f 10.500 W. Oudshoorn f 10.400. Th. G. Barton f 10 333-, Van der Velde en De Jong, Oegstgeest f9888.88. J. H v d. Blij f9875, VV. Hoog- straaten f8958; W. Kruit f8828; J. v. d. Wal en J. Kloppent, Baarn f8489 en firma Marselis en Heemskerk f 8419. b. Hel uitvoeren van rioleering en bestra- tingswerken in dp Driflslraat en op een ter rein beoosten die straat. Zeven inschrijvers: Firma Visser. Zetten f8989; T. P. de Geus. Loosduinen f7300; H. Bakx en T. Steenkist. Haarlem f4989; firma Marselis en Heemskerk f4989; T. de Winter en C. J. van Weeren f4590; J. War- naar f 4490; L. P. v. d. Geer en A. T. Stuif zand f3999;. b. Het uitdiepen van den Nieuwe Rijn tus- schen Rijn- en Schiekanaal en de Singdbrug 8 inschrijvers: P. Smeeder, Dordr., f 11.650, B. W. Visser f 11.500; firma C. d. Ruyler en C Hoogendam, Oegstgeest f 11200; K. Schoon hoven, Voorburg f 10.125; P. C. Bons. Slie- drecht f 9800; P. Kok, St. Pancras f 9422; M. Konings f 9200 en IJ. A. Dekkerboom. Oude- haske Fr. f7649. Door de commissie van beiheer der ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest, werd aanbesteed de levering van aardappelen voor deze gestichten voor het het winterseizoen 19271928. Vier inschrij vers. Th. Fontein le soort f 7.92, 2e soort f7.32; N. v. d. Vlist le soort f7.52 en f6.95, 2e soort f6.32 en f6.10; Th. J. B. Haan le soort f 7.4-1, 2e soort f6.54; R. Kempeneers le soort f 6.88, 2e soort f 6.49, alles p©T H.L. Waar de plaatsnaam niet ie vermeld, ie deze Leiden. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHRISTEL. ZANGVEREENIGINGEN. Wederom heeft het Ringbestuur bedotcn een zangconcours te houden en thans le Noordwijk. Dit werd opnieuw vastgesteld op Hemelvaartsdag in 1928. De vereenigingen „Advendo" te Noordwijk-Binnen en ,,Soli Deo Gloria" te Noordwijk-aan-Zee, ver klaarden zich bereid de ontvangende ver eenigingen te zijn. Ditmaal zal er ook een eere-afdeeling aan verbonden worden. Het uitvoerend comité is samengesteld als volgt: C. B. v. d. Zeeuw, 1ste voorzitter; G. Goedhart, 2de voorzitter; H. C. Admiraal, lste secretaris; G. J. Corts, 2de secretaris; J Waasdorp, penningmeester; G. Zitman en D. Zemel, commissarissen. Met de toezending der uitnoodigingen zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Per advertentie zal meerdere bekendheid wor den gegeven aan de plannen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Gisteravond hield de Leidsche afdeeling in het Volksgebouw aan de Hecrengracht haar eersten cursusavond in dit seizoen. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan den spreker, den heer A. de Rosa te Amsterdam, en de tal rijke aanwezigen. Meer en meer wint de crematie veld. De vereeniging, waarvan de spreker de eer heeft voorzitter te zijn, heeft het in de 7 jaar van haar bestaan reeds tot bijna 4000 leden gebracht. In het buitenland wordt crematie veelvuldig toegepast. Ons land komt ook in dit opzicht achteraan. Cijfers toonen dit aan. In 1926 werden gecremeerd in Duitsch- land 40066. in Oostenrijk 2391, in Tschecho- Slowakije 3363, in Zwitserland 3788, in Engeland 2877, in Noorwegen 875. in Zwe den 450, in Denemarken 1223 en in Neder land 318 lijken. Toch is ook in ons land een gestadige groeisedert 1923 met 45 pet. te constateeren. Uitvoerig stond spreker stil bij de voor deden van verassching boven begraven uit sociaal-economisch en hygiënisch oogpunt en bij de juridische en godsdienstige be zwaren. die wel tegen crematie worden aangevoerd. Hierop volgde de verlooning van een groot aantal platen, welke nauwkeurig aan gaven hoe in verschillende landen en in lang vervlogen tijden met het stoffelijk overschot van dierbaren is gehandeld. Ko mende tot dezen tijd werden photo's ver toond van crematoria in het buitenland en van het Nederlandsche in de gemeente Bloemendaal. Van dit laatste waren mooie opnamen, die nauwkeurig aangaven hoe de plechtigheid van het laatste afscheid plaats vindt, de verassching en de bijzetting van de urn met de asch. Spreker bracht hulde aan het pioniers werk. dat door de „Vereeniging voor fac. lijkverbranding" voor crematie is verricht en wees er tenslotte op hoe ook in de krin gen der arbeiders de idee van lijkverbran ding meer en meer doordringt. Voor hen is de Arbeidersvereniging voor lijkverbran ding" het aangewezen lichaam. Van de ge legenheid om vragen le stellen werd geen gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan den inleider voor zijn uitvoerig en leerzaam betoog werd de vergadering gesloten. LOU DE VISSER IN LEIDEN. In de „Graanbeurs" heeft gisteravond voor de G. P. H afdeeling Leiden het be kende communistische Tweede Kamerlid Louis de Visser gesproken over „10 jaar sovjet -bestuur in Rusland" en „De witte terreur in Indië en Nederland". Keurig op communistischen, d. i. ruim een half uur over den aangekondigden tijd, sprak onze stadgenoot dr. J. A. N. Knuttel een woord ter inleiding, waarin hij zeide uit de geringe opkomst voor de zooveelsle maal BINNENLAND. Officieele opening van de hernieuwde Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen aan het Rapenburg te Leiden. (Stadsnieuws, lste Blad). Luitenant Koppen is gisteren te Bender Abbas aangekomen en heden naar Bagdad vertrokken. (2e Blad). De nieuwe rijwielplaatjes. (Binnenl. 2a Blad). Een nieuwe mailboot voor de maatschappij Nederland. (Binnenland, 2e Blad). De corruptie in de gasindustrie; de direc» tem te Hulst gestraft. (Binnenland, 2e Blad), De inschrijving op Nationale Schold. (Fi- nanciën. 2e Blad). Weer stagnatie in het electrische trein verkeer. (Gemengd, 2e ..Blad). Het Olympisch voetbaltournooi; ook wed strijden in de provincie. (Sport 3e Blad). Ingesteld is een commissie ter bestndee- ring van den meest wenschelijken vorm van het eindexamen der H. B. S. met 5-jarigen cursus. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. De commissie voor de in- en nitvoerver^ boden te Geneve. (Buitenl. le Blad). Lloyd George op het vredespad. (Buitenl, le Blad). De markies van Cambridge is overleden. (Buitenl. le Blad). De Duitsche regeering en het memorandum van Gilbert. (Buitenl. le Blad). De Bulgaarsche komitadsjis blijven zich rceren. (Buitenl. le Blad). te moeten constateeren, dat de Leidsche arbeiders van hun eigen belangen niets begrijpen. Immers het onderwerp, dat de spreker vanavond zou behandelen, was belangrijker dan al'e andere gebeurtenissen te zamen. De heer De Visser begon met op te mer ken, dat met de uitroeping der sovjet-repu-r bliek op 7 November 1917 de definitieve ondergang van het kapitalisme was inge luid en dat dit feit de bekroning was van de tactiek der bolsjewiki, die niet in over leg met, doch in den felsten strijd tegen de bourgeoisie deze ten val wilden brengen. Spr. kantte zich heftig tegen de 110 afge vaardigden van de sociaal^democratie in den Duitsehen Rijksdag, die bij de behande ling van de oorlogscredieten in dat lichaam het Duitsche proletariaat in den steek iie- ten door niet als één man uit te roepen: „Wij geven geen cent voor den oorlog." Uitvoerig schetste spr. vervolgens den ontwikkelingsgang van de revolutie in Rus land, hoe eerst in Maart 1917 de burger lijke republiek werd gevestigd en vervol gens in November 1917, toen bleek dat het Russische proletariaat geen politieke, maar een economische revolutie wilde, de sovjet republiek, waarbij de dictatuur van Oo arbeidsraden werd gefundeerd. Spr. weet heel wel, dat het in den be ginne in sovjet-Rusland allesbehalve rozen geur en maneschijn was, maar dat was nog de schuld van de eeuwenlange verwaarloo- zing onder het tsaristische bewind. En ook op 't oogenblik is de toestand nog niet zooals hij wezen moet, maar dat kan ook nog niet in 10 jaar tijds. Trouwens, alles zou veel beter gaan, wan neer de contra-revolutionairen gesteund door de bourgeoisie van heel de wereld, maar niet telkens weer den opbouw van sovjet- Rusland in den weg stonden. Toch is er op alle mogelijke gebied voor uitgang te bespeuren- de productie wordt steeds gronter; alle winst door particuliere ondernemingen gemaakt, komt aan het pro letariaat ten goede-, de 8-uren-dag, die overal in 't gedrang komt, zal worden ver anderd in een 7-uren-dag en in bedrijven waar zware arbeid wordt verricht, in een 6- of ö-uren-dag. Spr. is pprsoonlijk in een Russische che mische fabriek geweest en sprak daar een arbeider, die van de 24 uur precies l1/* uur werke! De menschen wedijveren er in on baatzuchtige hulpvaardigheid, kortom, al-»

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1