KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. van de Chr. Historische organisatie te Am sterdam. Spr. bracht in herinnering wat de heer Ter Haar voor de Chr. Historische Unie en voor Amsterdam heeft gedaan. Namens zeer veel vrienden bood hij een album aan, dat niet alleen tal van namen maar ook een aantal penteekeningen bevatte van de hand van mejuffrouw Verkouteren. Deze pentee keningen hebben in beeld gebracht de ver beteringen van de stad, waaraan de naam Ter Haar is verbonden. Dit album ging ver gezeld van twee aquarellen door een vriend vervaardigd. Namens de Chr.-Historische raadsfractie sprak voorts de heer A. R. Ophorst, die wees op de aangename samenwerking en hetgeen door den heer Ter Haar was bereikt voor Amsterdam. Ook voerde nog het woord de heer Chr. v. d. Velden namens de Vereeni- ging Amsterdamsche Belangen. Door spr. werd de eerepenning van de vereeniging aangeboden. De heer Ter Haar dankte voor de hulde, hem gebracht. Hij hoopt nog veel voor Am sterdam te bereiken. Hierna boden tal van autoriteiten hem gelukwenschen aan. Onder deze waren de Commissaris der Koningin, mr. dr. A. Roöll, een groot aantal raadsleden en oud-raadsleden, van Provin ciale Staten en van de Kamer van Koop handel, benevens directeuren van bedrijven en tal van particulieren. Hierna werd den heer Ter Haar door zijn vrienden een feestmaal aangeboden. HET JUBILEUM VAN DEN B. A. N. S. De Bond van Ambtenaren bij de NederL Spoorwegen heeft Zaterdag zijn tienjarig bestaan te Utrecht gevierd. De talrijke deelnemers kwamen in den vroegen middag te Utrecht samen in Hotel de {'Europe, vanwaar zij zich naar het Jaarbeursgebouw begaven. Daar hield het bestuur in de dinerzaal receptie, die meer het karakter van een gezellig onderling samenzijn droeg dan van een officieele ge legenheid om het bestuur te complimen teeren. Toch heeft het aan gelukwenschen uit den kring der organisatie zelf allerminst ontbroken. Veel hartelijke woorden werden tot het bestuur gericht door onderscheidene afge vaardigden en het aantal bloemstukken dat werd aangedragen was ontelbaar. De gewone audiëntie van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 27 October niet plaats hebben. RECLAME. \3\>\eWe*N NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te SittardS. H. J. Voorst te Opperdoes; Te Maria Hoorebeeke (België): M. v. d. Voet, te Kuinre. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Biissum (2de pred.pl.): dr. K. D(jk, te 's-Gravenhage. VER. VAN HERV. OUDERLINGEN. In het Kerkeraadegebouw der Ned. Herv. Gem. Ie Rotlerdam heeft de Vereeniging van Ouderlingen der Ned .Herv. Kerk. ge vestigd te Utrecht een algenieene vergade ring gehouden onder presidium van den heer A. M. C. G. Knoltenerus. Nadat de vergadering met gebed geopend was, heeft de voorzitter de eerste verzen van Mattheus V gelezen. In zijn openingswoord heette de voorzit ter in het bijzonder welkom ds. De Boer die als officieel verlegenwoordiger van de Her vormde Kerk de vergadering bijwoonde en mr. Nelemans die de Federatie van Diake nen vertegenwoordigde. Ook de Rotterdam- sche predikanten Ier vergadering aanwezig heette spr. welkom. De voorzitter heeft na een korte schels van de oprichlingsgeschiedenis van de ver eeniging het doel van de vereeniging uiteen gezet. Het werk der ouderlingen is van uit sluitend geestelijken en ideëelen aard. Voor komend uit het gevoel, dat in dezen lijd waar zoo vele ernslige vraagstukken op ze delijk en geestelijk gebied aandacht vra gen, een bespreking van de ouderlingen van alle gemeenten ten goede kan komen aan de gemeenten, is men tol stichting geko men van deze vereeniging. waarin alle ver. zijn vertegenwoordigd. Men hoopt dit te be reiken door besprekingen onderling, maar ook door het doen houden van lezingen van personen builen den kring. De voorzitter van het college van ouder lingen te Rotterdam, de heer De Ruyter, sprak een woord van dank aan de vereeni ging, dat zij zoo spoedig in zijn stad een ver gadering heeft belegd. Het woord was daarna aan den heer W. Voskuil, chef der Zeden- en Kinderpolitie te Rotterdam, die sprak over „De taak der ambtsdragers op zedelijk gebied tegenover de ouders en kinderen van onzen tijd. Na een korte discussie werd de vergade ring gesloten. Prof. Dr. R. SISSINGH. t Naar wij vernemen is te Amsterdam in de Vereeniging voor Ziekenverpleging aan do Prinsengracht op 69-jarigen leeftijd over leden prof. dr. R. Sissingh, hooglecraar in de natuurkunde aan de Gemeentelijke Uni versiteit aldaar.. DE VERKEERDE TE PAKKEN. Eenige jaren geleden heeft een toenmalig lid van de Amsferdamsche Schoolcommissie eens een jongen, die zich misdroeg in de school bij zijn kraag gepakt en op het pro test van den jongen, dat de onderwijzers dat niet mogen doen, gezegd, dat dit in alle ge val den leden der Schoolcommissie niet ver boden is. Aan een dergelijk optreden van het school toezicht herinnert de volgende aardigheid, in „De Bode" naverteld Ze is van den ge storven Engelschen schrijver Jerome K Je rome, die ook nog onderwijzer was geweest: Een schoolopziener bezocht een platte landsschooltje; hij werd onaangenaam ge troffen door hel lawaai dal de kinderen maakten in de klas naast die waarin hij vertoefde. Toen het hem te erg werd, vloog hij er naar toe; bij het openen van de deur zag hij een schouwspel van de grootste wan orde. Eén woesteling, een beetje grooler dan de anderen, ging bar te keer. De schoolop ziener greep hem in z'n kraag en sleepte hem mee naar de klas waar hij vandaan kwam. en zette hem daar in den hoek. hem verbiedend om den mond open te doen. Een minuut of wat later gaat de deur open, en een klein kopje komt door de kier kijken; en een schuchter stemmetje vraagt: „Meneer, mogen we onzen meester terug?" AUTO TEGEN EEN BOOM. Twee dames ernstig gewond. Op den Leidsche-Straatweg te Den Haag is Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur, een auto, komende over de brug van het villa park Marlot, bij het te ruim nemen van de bocht door de dame die chauffeerde, tegen een boom gereden, waardoor de auto zwaar beschadigd werd en de beide inzittende demes ernstig werden gewond. De gewonden werden naar Marlot gebracht en vandaar door den Wassenaarschen en door den ITaagschen Geneeskundigen Dienst naar het Gem. Ziekenhuis a. d. Zuidwal gebracht. Beiden schijnen een hersenschudding ge kregen te hebben, terwijl een der dames ook een wond aan haar neus opliep. Het ongeluk veroorzaakte een ware stremming van het verkeer, zoodat wel een veertig auto's op een rij stonden te wach ten. eer de weg weer vrij was. Zondagavond bleek ons bij informatie, aldus de „N. Crt.", dat de toestand der slachtoffers vrij gunstig is. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE ZAANDAM. Eén doode en vele gewonden. Te Zaandam is Zondagavond in hel Luna park, dat ter gelegenheid der winkelweek wordt gehouden, «en ontzettend ongeluk ge beurd, waarbij een doode is te betreuren. Des namiddags om 7 uur ongeveer werd in het Lunapark een geweldige knal gehoord, waaraan echter in de slad g«<?n aandacht werd geschonken. Spoedig bleek niettemin, dat er een vrceselijk ongeluk was gebeurd. Een blikken trommel met magnesium of ande're brandbare slof. welke een fotograaf bij zijn werk bezigde, was uit elkaar ge sprongen. Een 20-jarige jongeman uit Koog aan do Zaan, die op dat oogenblik poseerde, geraakte in brand en kreeg ernstige brand wonden aan hoofd en armen. Eelt tiental omstanders werd door de uit elkaar geslagen stukken staal pn blik ge wond. Het ergste bleek er een vijftienjarige jongen aan toe, David Damen. Kort nadat medische hulp aanwezig was. overleed David aan de bekomen verwondingen Een danstent, die in de buurt stond, gpraakte in brand. Men slaagde er echler in den brand met eigen middelen te blusschen. EEN ONGEWOON TAPEREELTJE. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te 2 uur, zagen surveilleerende Bloemen- daalsche politieagenten op de Korte Klever- laan te Bloemendaal een ongewoon tafereeltje. Onder het afdak der garage van den heer Dekker in die laan vonden zij, liggende op een stroozak, de vrouw van den Haar- lemschen werklooze Otter en eva klein kind. De vrouw was in nachtgewaad en iiad zien met een deken toegedekt. Zjj was in gezel schap van Otter en nog een paar mannen. Op last van den commissaris van politie werd het gezelschap naar het politiebureau te Overveen overgebracht. De vrouw werd met haar kind op den stroozak op een handwagen gelegd. De mannen gingen ko pende mee. Op het politiebureau werd door hen nachtverblijf gevraagd. Dit kon hun niet verstrekt, worden. De vrouw weigerde op een stoel te zitten en ook de mannen wenschten eon betere legerstede. De com missaris achtte bet toen beter het gezelschap maar uit Bloemendaal te verwijderen. Met behulp van een paar gemeentewerklieden werd bet per handwagen naar de Lange Molenstraat 12 te Haarlem gebracht, waar het gezin van 0. reeds meer vertoefd heeft. Otter gaf voor te handelen als protest tegen het armbestuur te Haarlem. INBRAA* TE AMSTERDAM. Uit een perceel aan den Haarlemmerdijk to Arasterdam zijn, door verbreking van het dourslot, ontvreemd een gouden horloge ketting, waaraan een gouden vijfje, een daraescollier, waaraan een goud varkentje, een zilveren heerenhorloge, 2 gouden zegel ringen, een gouden heeren kogelring, 6 aipacra eetlepels, 6 idem vorken, verschil lende alpacca voorwerpen, 4 zilveren schep jes, benevens eon spaarbankboekje, gezamen lijke waarde f 200. WONDERLIJKE LIEFHEBBERIJ. De Haarlemsche brandweer ondervindt zeer veel last van eeD zonderling, die de aardig heid heeft de brandweer noodeloos te alarmeeren. Dit spel duurt nu al van Januari af. Ongeveer eens in de veertien dagen laat hij van zich hooren. Dan belt hij de brandweer op om te zeggen, dat er brand is. De brandweer rukt uit, maar komt dan tot I de ontdekking, dat er van brand aan het opgegeven adres niets bekend is. Dit noode loos alarmeeren beeft natuurlijk een gevaar lijken kant. De brandweer en de politie doen alle denkbare moeite om er achter te komen, wie die zonderling is, tot heden evenwel zonder resultaat. BONTMANTELS GESTOLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Haarlem ingebroken in het mantel magazijn van Swartze in de Anegang. Er is voor ongeveer f 1000 aan bontmantels WEER EEN TRAMONGEVAL TE UTRECHT. Nadat vorige week een bejaard koopman uit Baarn door de eleclrische1 tram te Utrecht was overreden en gedood, heeft Zaterdag middag opnieuw een ongeluk plaats gehad, ditmaal echter gelukkig niet met doodelijken afloop. Een vrouw geraakte op den Amster- damschen Straatweg onder een wagen van lijn 3 en werd zwaar gewond aan de beenen; men vreesde zelfs, dat zij ze beide zal moe ten missen. Natuurlijk was spoedig genees kundige hulp aanwezig. Zondagmiddag te uur had de tram bijna opnieuw een slachloffer gevraagd, maar dit maal door eigen schuld. Een man. in eenigs- zins beschonken toestand, wierp zich op de rails toen de tram reeds dicht genaderd was. Burgers verwijderden hem en maanden tot doorloopen. Toen echter een volgend rijtuig naderde, wierp de man er zich op korten afstand opnieuw voor. Door het krachtig remmen kon de bestuur der nog op het laatste oogenblik een over rijding voorkomen. De man werd toen, aan vankelijk onder hevig verzet, en onder enorme belangstelling, naar den politiepost aan de Roode Brug overgebracht. Daar kon hij uilslanen en zal toen wel van gedachten veranderd zijn. EEN AUTOBUS IN BOTSING. Zaterdagochtend is onder de gemeente Jutphaas een auto van den particulieren autobusdienst Utrecht-IJsselstein tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan 4 inzit tenden werden gekwetst, terwijl ook een wielrijder werd gewond, doordat bij een eind door de autobus is meegesleurd. BEJAARDE VROUW VERBRAND. Te Utrecht ontdekten buren, dat vlammen sloegen jiit de achterzijde van perceel Lange Nieuwslraat 100. Toen men zicb toegang verschaft had, bleek, dat het vuur woedde in een achterkamer, waar de bejaarde be woonster, mej. B., te bed lag. Zij was geheel verkoold. Vermoedelp is de brand ontstaan doordat een petroleumlichte omviel, ten gevolge waarvan het bed vlamvatt^ SCHIPBREUK OP DEN RIJN. Bjj St.-Goarshausen aan den Rgn is het Nedorlandsche Rgnschip „Marie", van de firma Hasselo te Dordrecht, welk schip op weg was van Straatsburg naar Roermond, uit het roer geloopen. Met den stroom is het schip afgedreven en op de rotsen ge loopen. Het schip is daarna lekgeslagen en gezonken. De „Marie" was geladen met 710 ton erts. VERDRONKEN. Da 46-jarige kapitein van het in de Koushaven te Rotterdam liggende Rpvracht- schip „Rijnland", P. v. L., uit Varik, is bij het aan boord gaan in het water gevallen verdronken. De rivierpolitie heeft het lp opgehaald; het is naar Crooswp vervoerd. DOOR ZIJN PAARD GETRAPT. Te Voorst heeft de landbouwer Ilbrink bij het bewerken van zp land een trap van een paard gekregen. Naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht, is hij overleden. DOOD IN DEN TREIN. De hoofdconducteur G. H. C. uit Roermond welke den trein van NijmegenRoermond had is op den terugweg in den bagagewagen Zaterdagavond dood gevonden. Vermoedelijk is een hartverlamming de oorzaak. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto door een trein gegrepen. Gistermorgen is een vrachtauto bestuurd door een zekeren E. G uit Eindhoven bij den onbewaakten overweg nabij de Vijf Eiken onder Gilze-Rijen door een sneltrein uit Breda gegrepen. De auto werd circa 60 meter meegesleurd en geheel vernield. G. kreeg een ernstige wonde aan het hoofd en borst. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse en G. werd in 'l ziekenhuis in Rijen opgenomen. Er beslaat volgens verklaring, geen gevaar voor het leven. De trein had door een en ander een half uur vertraging. IN EEN KELDER GEVALLEN. Zaterdagmiddag is zekere G. v. H. uit Asenray te Roermond in het café Ned T. R. door een verkeerde deur te1 nemen, in den kelder gevallen. Door niemand werd dil feit opgemerkt als nadat een uur verloopen was. Toen vond men den man in bewusteloozen toestand en een flink gal in het hoold liggen, zegt de Maandagmorgen. De ontboden geneesheer constateerde her senschudding. zoodat overrbenging naar het hospitaal noodzakelijk bleek Zondagmiddag was de man nog niet bij kennis genomen. MOORD TE KERKRADE. Om een hnnrscbnld. Vrijdagavond kwart voor zeven heeft zekere E. den te Herzogenrath wonenden D. met drie revolverschoten van het leven beroofd Reeds het eerste schot ging den aangerande door het voorhoofd. De reden van dezen moord is, dat E wegens huur schuld door D uit zijn woning was gezet. 11 was hierdoor zoodanig verstoord, dat hij bij D binnendrong om verantwoording Ie halen D wees den ma.i de deur. waarop E. plotseling een revolver trok en hem dood schoot. De dader, die niet ongunstig bekend staaf. heeft zich bij de politie aangemeld. RECLAME. I SP HilllSJSjll jiiiililiiiiiii'iiiiiiiiiP»;! 311] iiiillliiiililiiiiiililiiiiiliiiiiili Eenige druppels zijn voldoende! Het mondwater Odol is zoo voordeelig in het gebruik, omdat slechts enkele druppels voldoende zijn, waardoor men maanden lang aan een flacon genoeg heeft. Odol is dus het voor deel i gs te van alle middelen ter verzorging van mond en tandenl OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen is (e Middelburg een zes jarige jongen door een vrachtauto, uit Vlissingen overreden. De auto is over het hoofd van den jongen heengegaan. De dood trad onmiddellijk in. Hel lijk is door de politie in beslag genomen. De politie doet onderzoek in hoeverre hier sprake is van schuld. AFSLUITDIJK BEZWEKEN. Zaterdagmorgen om elf uur is bij de her stellingswerken aan sluis I te Den Bosch, waar voor rekening van het Waterschap de Aa een nieuwe duiker met doorspoeling gebouwd wordt, de afsluitdijk tussclien de Zuidwillemsvaart en het daarachter gelegen werk, bezweken. De vermoedelijke oorzaak daarvan moet gezocht worden in het feit, dat onder den wand een wel is ontstaan van zoo groote afmeting, dat de geheele wand bezweek en een gat van ongeveer 5 Meter ontstond, waardoor het traject tusschen de sluizen I en II zijn water verloor. Het sche6pverkeer zal voor eenige dagen stil liggen. De schade is nog niet bskend, doch moet aanzienlijk zijn. Onderwijzer: Weet jij waarom wij onzo taal de moedertaal noemen? Leerling: Omdat vader nooit gelegonheid krijgt om te spreken 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.ictie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „SEMPRE CRESCENDO". Pace! 22 October was het 25 jaar ge leden, dat ik daar tot dirigent benoemd werd. Dit feit behoort reeds tot hel verleden en geeft mij nu aanleiding te zeggen, dat ik Diets wensch, en dat het woord „feest" niet in mijn woordenboek voorkomt. Maarik hoop dit jaar niets minder dan in de vorige 25 jaren, te doen voor het Leidsch Studenten-muziekgezelschap ..Sem- pre Crescendo". En daarmede: basta! F. E. A. KOEBERG, (sedert 1909) Eerelid S. C. Den Haag, 25 October 1927. DE SCHOOL IN HET MORSCHXWARTIER. Geachte Redactie. In antwoord op 't Ingezonden v. d. heer Hibma het volgende: De vergadering heb ik inderdaad niet bijgewoond. Maar uw verslaggever heeft terecht geschreven, dat de heer Hibma be toogde, dat uit 't jaarverslag over 1926 blijkt, dat er op Jo Christ Scholen nog wel plaats is. Want de heer Hibma schrijft nu zelf: ,,Uit de cijfeTs in 't jaarverslag over 1926 meen ik te mogen opmaken, dat de Christ. Scholen nog niet geheel vol zijn." Maar dan moet ik, mijnheer de Re dacteur, uit 't jaarverslag over 1926 wel opmaken, dat de Openbare Scholen heele- maal niet vol zijn. Nu zegt de heer Hibma er thans heel slim bij: „Men moet het aan tal leerlingen stellen naast het aantal plaatsen." Maar dat heeft hij dien avond zelf niet gedaan; toen concludeerde hij, allèen op grond van de cijfers over 1926: ,,Er is op de Christ Scholen nog wel plaats." Uit niets blijkt, dat hij vooraf een onderzoek had ingesteld en de cijfers met het aantal plaatsen had vergeleken. Maar gelijke monniken, gelijke kappen. Dan mag hij mij ook niet euvel duiden, dat ook ik allèen op de cijfers over 1926 afga. En dan zeg ik, op grond daarvan, nog eens: Of er zijn Openbare Scholen te veel óf er zijn Christ. Scholen te weinig. De heer Hibma weet er echter nog wat op, om te bewijzen, dat er op de Christ. Scholen nog wel plaats is. Hij vervolgt ii.l.: ,,In elk geval zouden er tal van plaat sen open wezen, indien... Zeker, mijn heer de Redacteur, als die leerlingen er niet waren, wnren hun plaatsen open Maar ze zijn er nu eenmaal wèl en dus zijn hun plaatsen bezet Is dat nu een redeneering? Hoe zou de heer H het wel vinden, als leerlingen bij aangifte voor een Christ. School geëxamineerd werden op hun chris telijkheid of liever de ouders Hij joelt toch wel, dat dit niet gaat en niet mag. En die ouders zullen wel hun goede rede- uen hebben, om hun kinderen op een Christ. School t-e plaatsen, 't ZaJ wel niet zijn uit gebrek aan een Openbare School, want die vinden ze over de geheele stad verspreid. Zou het onderwijs ze ook aan trekken Of de geeest? En... die ouders zijn toch zeker vrij in hun keus van de school voor hun kind. De heer II. vraagt zich af, of dit op den duur \oor de Christ. School wel voordeelig is. Onnoodige bezorgdheid! 't Overige 2/3 van zijn Ingezonden ga ik stilzwijgend voorbij, ale de zaak in kwestie niet rakende. Met dank voor de plaatsing, geachte Redacteur, Een getrouw, nauwkeurig lezer van Uw Blad. WAT ZIJN DAGUERREOTYPEN? In verband met de vraag vsn het Bestuur der Leidscho Amateur-Fotografen-Vereeni ging om toezending van Daguerreotypen voor de Fototentoonstelling op *24 Nov. a.s is het misschien niot ongewenscht met en kele woorden uiteen te zetten, wat eigen lijk Daguerreotypen zijn Immers het is gebleken, dat enkele inzenders in twijfel verkeerden of de door hen aangeboden foto's wel Daguerreotypen waren. Het woord Daguerreotypen dankt zijn oorsprong aan den naam van den uitvinder van het procédé, Louis Jaques Mandé Da- guerre, die den lOen Augustus 1839 zijn groote vinding in een merkwaardige zit ting van de Academie van Wetenschap pen te Parijs openhaar maakte Sindsdien begon de zegetocht der fotografie door do geheele beschaafde wereld en legde men zicji reeds terstond op het maken van por tretten toe vooral toen men, door verbete ringen in het procédé en in de lenzen, er in geslaagd was de belichtingstijden van 15 minuten tot enkele seconden te bekorten. Hoe werden nu deze eeiste foto's ge maakt? Men ging uit van een oppervlakkig verzilverde en zorgvuldig gepolijste koper plaat. Keurig gepoetst en zonder een stofje werd de plaat in een speciaal kastje gelegd en aau Jodiumdampen blootgesteld. Na eenigen tijd veronderdt dan het blanke zilver in een gele laag van joodzilver en verkreeg men, wat wij thans noemen een „gevoelige" plant In de Camera vvofdt, na ruime belichting, het joodzilver ont leed, natuurlijk in verhouding van de hoe veelheid licht die plaatselijk kan inwer ken. Bij het uitnemeD van de plaat ziet men hiervan niets, want door ontwikkeling moet het beeld nog te voorschijn komen. De methode van ontwikkeling is zeer merk waardig en wijkt sterk af van de nu ge bruikelijke. Men plaatst de belichte plaat, in het donker natuurlijk, in oen doos, op korten afstand van een bad met kwik ge vuld, dat zacht boven een spiritusvlam wordt verwarmd De zich ontwikkelende kwikdampen sublimeeron op de joodzilver- plaat op die plaatsen, die door het licht zijn getroffen. Na verwijdering van het over tollige joodzilver door middel vaD hypo, komt het blanke zilver weer te voorschijn en het beeld vertoont zich dof op dezen glanzenden ondergrond. Het beeld wordt dus door een kwiklaagje gevormd ,dat zich op het zilver legt. De schaduwpartijen zien er gematteerd uit, de lichte partijen kaat sen het licht als in een spiegel terug- Dit* brengt natuurlijk het nadeel mee, dat men het beeld pas goed te zienkrijgt, wanneer men het licht onder een bepaalden hoek laat invallen Maar het is ook tevens een geschikt middel om te zien of Dien met een Daguerreotype to doen heeft. La ter heeft men door een goudbad het kwik beeld door een goudbeeld vervangen, waar door de beelden minder gemakkelijk te beschadigen waren. En door verbetering in de optiek en toevoeging van stoffen, die de gevoelige laag voor het licht gevoeliger maakten, wist men de onmogelijk lange belichtingstijden te bekorten. Men denke zich maar eens den toestand in van een slachtoffer, wiens portret gemaakt werd bij een belichtingstijd van 5 minuten. Een aardige beschrijving hiervan gecff een Fransch boekje uit het jaar 1874 van de hand van Tissandier: „Men moest »n volle zon poseeren Het model neemt eca grncieuse houding aan. de hand gelevnJ op den rug van een stoel. De zon schijnt hem recht ii, de oogen. Hij spant zicb m zich een goede houding te geven en ri'tt 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6