68s,e JAARGANG MAANDAG 24 OCTOBER 1927 No. 20739 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP AAN ONVERMOGENDE. De Burgemeester eta Wethouders van Lei den brengen ter kennis van lien, die op grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostelooze genees- en heelkundige hnlp, gedurende het jaar 1928, dat zi] zich ter ver krijging van het daartoe strekkend bewijs zullen moeten aanmelden in het Elizabeths- hof aan de Oude Vest dat die aanmelding zooveel mogelijk zal moeten geschieden door het hoofd des ge- zins of indien de belanghebbende ongehuwd is, door hem of haar persoonlijk, en dat ge legenheid daartoe zal worden gegeven op Donderdag 27- en Vrijdag 28 October a.a. telkens van des voormiddags half tien tot des middags twaalf uur en van des namiddags half twee tot vier uur. dat het trouwboekje bij de aanvraag moet worden medegebracht. Zij waarschuwen voorts de belanghebben den zich op den boven aangegeven tijd en plaats aan te melden, zullende' zij het, hij niet tijdige aanmelding, zich zeiven te wij ten hebben, indien zij in het verkrijgen van genees- of heelkundige hulp vertraging on dervinden. 118 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lcide'n>24 October 1927. UITBREIDING ST. ELISABETHSGESTICHT Woensdagmorgen 10 uur zal in tegen woordigheid van eenige genoodigden, de plechtige eerste-steenlegging plaats vinden van het gedeelte van de uitbreiding van het gesticht waaraan de architecten de heeren L. en ir. J. A. v. d. Laan zijn be gonnen. Deze plechtigheid zal worden verricht door den zeereerw. heer deken van Leiden. Vooraf gaat een heilige Mis, die om 8 uur v.m. in de kapel van het gesticht door den deken wordt gecelebreerd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Naar aanleiding van berichten, als zou de Haagsche rechtbank overgaan tot ver volging van de schuldigen aan het spoorweg ongeluk bij De Vink op 8 ^September van het vorig jaar, kunnen wij thans mede* deelen, dat, naar aanleiding van het door do commissie van deskundigen uitgebracht rapport, de Officier van Justitie een nadere vordering heeft gedaan bij den rechter-com- missaris en dat op grond hiervan het onder zoek in deze zaak wordt voortgezet, maar dat nog absoluut niet vaststaat, dat hel onderzoek zoodanig gevolg zal hebben, dat de zaak op de terechtzitting der rechtbank in behandeling zal komen, OVER EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST, EEN MENSCEENREDDER EN DE LEIDSCHE GIFMENGSTER. In de Paulus Potterstraat 425 le Den Haag woont het echtpaar OuwerkerkVan der Linde, dat Maandag 31 October zijn gouden huwelijksfeest hoopt le vieren. Dit feit op zichzelf zou voor ons geen aanleiding zijn er de aandacht op te vestigen, ware het niet, dat in de eerste plaats de heer Ouwer- kerk een oud-stadgenoot is, die zich in 1889 in de r^ildentie vestigde. En dat hij een goed Leidenaar was, bewijst wel het feit dat hij op 3 October jarig is De heer Ouwerkerk genoot indertijd be kendheid als menschenredderin den loop der jaren heeft hij niet minder dan, 25 men- schen uit het water gered en in 1912 ge werd hem hiervoor de eere-penning en een loffelijk getuigschrift van onze Koningin. Maar behalve dat heeft de heer Ouwer kerk nog den groole verdienste, die vooral ons Leidenaars belang zal inboezemen. Het was nl. de heer Ouwerkerk, die onge veer 40 jaar geleden aan de Leidsche politie zoodanige inlichtingen verschafte, dat een einde werd gemaakt aan het bedrijf van een vrouw, die kans gezien had in een tiental jaren 21 personen te vergiftigen. Door zijn oplettendheid werd de „Leidsche gifmeng ster" aan de justitie overgeleverd. Ouderen van dagen zullen zich deze geruchtmakende zaak nog wel herinneren. LEIDSCHE KOETSIERSVEREENIGING „VERBETERING ZIJ ONS STREVEN". Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan had bovenstaande vereeniging Zaterdagavond het keurig versierde café-restaurant „Zomerlust" een feestavond georganiseerd. Nadat een aardig orkestje, onder leiding van den heer B. Langezaal, eenige nummert ten beste had gegeven, werd het programma geopend met het zingen van een welkomst lied door een dameskoortje. De voorzitter, de heer J. van Leeuwen, bracht aan de zangeressen den hartelijk.en dank van het bestuur over en offreerde ieder hunner een bouquet bloemen. Hij heette vervolgens allen hartelijk wel kom en sprak er zijn voldoening over uit, dat zoo velen aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg hadden gegeven, wat z. i. getuigde van sympathie met het streven der vereeniging. Uitvoerig schetste spr. daarna hoe 25 jaar geleden de vereeniging werd opgericht door een aantal koetsiers, die door eens gezind optreden verbetering wilden brengen in de toentertijd zeer ongunstige arbeids voorwaarden. Eenerzijds door den tijdgeest, anderzijds door de tegenwerking der patroons, die vijandig stonden tegenover elk organisato risch verband, verliep het karakter der vereeniging meer en meer en tenslotte werd zij practisch omgezet in een ziekenfonds. In later jaren, bleek men niet zelfstandig te kunnen bestaan en dientengevolge sloot de vereeniging zich aan bij de Leidsche Ziekenkas en de vereeniging „Ondersteuning zg ons doel", waarvan sindsdien de vereeni ging een onderdeel uitmaakt. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat de vereeniging in haar tegenwoordigen vorm nog velen tot zegen zou zjjn en besloot zijn openingswoord met allen een plezierigen avond te wenschen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heeren M. Galjaard namens de Leidsche Ziekenkas, en S. P. Strjjk, namens „Onder steuning zg ons doel", die beiden hun geluk- wenschen vergezeld lieten gaan van een fraaiebloemenmand. Maar daarbij bleef het niet, want daarna werden aan den heer Van Leeuwen nog twee zilveren lauwerkransen overhandigd, respectievelijk aangeboden door de vrouwen en ongehuwde leden en door de leden de heeren Schrama en W. Chaudron Jr. Daarmede was tevens het officieele ge deelte van den avond afgeloopen en was de beurt aan het duo Van der Woerd en Beurse, dat met zang en spel de aanwezigen danig wist te vermaken en dan ook hartelgk werd toegejuicht. Een bal besloot deze geslaagde kwart- eeuwfeest-viering. PROPAGANDA-AVOND VAN DEN NEDERL. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Zaterdagavond belegde bovengenoemde vereeniging een propaganda-avond in het Leidsche Volkshuis. Er was veel belang stelling, vooral van leerlingen van het Gymnasium en der Burgerscholen. Als spreker trad op de heer Carel van Rgsinge, van Den Haag. Spreker begon met er op te vijzen hoe de algemeene belang stelling voor de studie der natuur eerst dateert van voor ongeveer 25 jaar. Toen immers wekten mannen, als Heimans en Thgsse door het schrijven van hun nu zoo algemeen bekende boekjes, allerwege de belangstelling. Toen ontstonden hier en daar plaatselijke vereenigingen voor natuurstudie, die zich vereenigden tot de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. De jeugdbeweging, oorspronkelijk begon nen in deze vereeniging, splitste zich later af en vormde de Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie (N.J.N.) Beide vereenigingen stellen zich ten doel de belangstelling voor en de kennis van de natuur te vermeerderen. Naast veel overeenkomst bestaan er ook belangrijke verschillen, vooral van ideëelen aard. De N.J.N. heeft o.m. ook paedagogische beteekenis. Het samengaan met een gemeen schappelijk doel in de natuur bevordert niet alleen de kennis, maar maakt ook een zekere zelftucht noodzakelijk en verfrischt bovendien geest en lichaam. Behalve excursie's en vergaderingen, georganiseerd door de plaat selijke afdeelingen, houdt de N.J.N. jaar- lijksch kampen, dezen zomer brjv. op het ;n alle opzichten zoo belangrijke eiland TexeL Na den aanwezigen met klem te hebben aanbevolen vooral lid te worden van de plaatselijke afdeeling, ging de heer Van Rijsinge over tot het natuurhistorische deel van zijn voordracht: „Wat de heide ons leert". Aan de hand van zeer fraaie lichtbeelden verklaarde spreker hoe onze heiden gevormd werden. Hij verklaarde ons de aanwezigheid van allerlei gesteenten in onzen bodem; vertelde veel belangwekkends over den in vloed der ijstijden en ho3 men dit alles te weten is gekomen. Nadat de voorzitster, m?j. Klara van den Ende den spreker voor zijn lezing bedankt had, sloot zij de bijeenkomst met een laatste opwekking zich als lid op te geven. ZITTING NIJVERHEIDSCONSULENT. De Kamer van Koophandel vestigt bij dezen nogmaals de aandacht der Midden standers op de op Dinsdag 25 October a.s. van 25 uur n.m. 1e houden zitting van den Nijverheïd9consulent. Een der localen van het gebouw der Ka mer van Koophandel, Stationsweg 43, is voor deze zitting ter beschikking van den Nijverheidseonsulent gesteld. INLEGGING NIEUWE TREINEN DEN HAAG-LEIDEN-NOORDWIJKERHOUT. Ingaande Zondag 23 October a.s. zullen door de Nederlandsche Spoorwegen twee nieuwe treinen worden ingelegd van Dsn HaagLeidenNoordwijkerhout en omge keerd. Dit met het oog op de slechte ver binding op Zondag van Den Haag, Leiden naar'Warmond en Noordwijkerhout en om gekeerd. Heentrein 888: Den Haag vertrek 19.40; Voorschoten vertrek 19.49; Leiden 19.55 19.56; Warmond 20.00; Voorhout 20.05; Noordwijkerhout aank. 20.08, alleen 2e en 3e klasse. Terugtrein 887: Noordwijkerhout 20.34; Voorhout 20.37; Warmond 20.42; Leiden 20.4620.47; Voorschoten 20.53; Den Haag 21.02 aankomst. Niettegenstaande de vele electrische voor treinen die reeds loopen, worden steeds nog nieuwe vóórtreinen ingelegd. Zoo is er nu een nieuwe voortrein ingelegd op Zaterdag van trein 10.51 LeidenDen Haag vertrek 12.16 van het station alhier en des Maan dags een voortrein van trein 10.20 Den HaagLeiden. Den Haag vertrek 8.54 en een voortrein van trein 10.25 LeidenDen Haag vertrek om 9.20 van hier. TEGEN ALLE VERKEERSREGELEN IN. Zaterdagmiddag wilde op den Rijnsbur- gerweg een een auto komende uit de richting Leiden tegen alle verkeersregelen in ter lin kerzijde van een zich in dc-»zelfde bewegende tram passeeren toen van den tegenoverge- stelden kant eveneens een tram naderde. Daar de auto zich juist tusschen de vlucht heuvels'bevond en de bestuurder dus noch ter linker- noch ter rechterzijde waar de tram reed. kon uitkijken, scheen een aan rijding onvermijdelijk. Slechts door zeer krachtig remmen van den trambestuurder werd op het nippertje een ernstige botsing voorkomen. Zou het niet wensehelijk zijn, dat de politie op dezen drukken verkeersweg een9 terdege ging toezien op een stipte naleving der verkeersregels? ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Ne derlandsche letteren de dames F. J. Bakker (Den Haag), en S. J. Visser (Assen). De alhier tot arts bevorderde semi-arts A. M. Meerloo is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, Dezer dagen is hier ter stede aangeko men de Amerikaansche hoogleeraar, prof. A. H. Compton, uitvinder van het zgn. Compton-effect, waarbij hij vertoonde, dat Röntgenstralen in staat zijn electronen, die zich in de stoffen bevinden, welke zij door dringen, een belangrijke snelheid te geven, waarbij een gedeelte van hun energie op deze electronen overgaat. Prof. Compton is uitgenoodigd tot bijwo ning van het Solvay-congres te Brussel, dat de volgende week zal gehouden worden. Hij zal daar een uiteenzetting van zijn onder zoekingen geven. Zaterdag 29 October ge'eft de arb. Zang- vereeniging „De Slem des Volks" in samen werking met het zeer bekende cabaretgezel schap Pisuisse een kunstavond in de Stads gehoorzaal. Voor verdere mededeelingen zie advertentie in dit blad. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin het afdeelingsbesluur der Ned. Reisvereeniging tegen morgenavond in de kleine Stadszaal een lezing aankondigt van mr. Smit uit Arnhem over „Een zwerf tocht door de Alpen". Door den 17-jarigen J. M. alhier is bij de politie aangifte gedaan, dat hij door een onbekende in ^e Morschslraat is mis handeld geworden en door een winkelruit van den winkelier Fr. is gedrukt. De politie tracht door de aanwijzigingen, die de aangevallene omtrent den aanvaller mededeelde, den dader te vinden. Aangehouden wegens vernieling, huis vredebreuk en mishandeling in een loge ment aan de Janvossensteeg zijn P H en D. H., welke laatste eerst als zijn naam op gaf J. N welke naam later bleek valsch te zijn. De vrouw van D. H., die mishan deld zou zijn, ontving naar ooggetuigen ver zekerden, een slag met een rookham op het hoofd. Er schijnen behalve deze hartige brok, ook nogal spiritualiën in het spel geweest te zijn. Hoe dit zij, er is tegen het tweetal proces verbaal opgemaakt. Op la§t van de Justitie te 's-Graven- hage is alhier aangehouden en naar Den Haag vervoerd J. M. F. V., die is verodr- deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en deze straf nu zal moeten onder gaan. Hedenmorgen had de 21-jarige J. A W. het ongeluk in de Schoolsteeg zich aan een zwaar voorwerp te vertillen, ten gevolge waarvan waarschijnlijk een spier is verrekt geworden. De jongeman, die veel pijn had. werd opgenomen in het Eliza- beth-Ziekenhuis aan de Hooigracht. Zaterdagmiddag werd de 5l-jarige G. B. te Leiden, terwijl hij op de Haarlemmer straat wandelde, 'doof de tram aanierftde.*^ B. liep zoodanig in gedachten, dal hij de herhaaldelijk gegeven signalen niet hoorde. Hi] werd niet ernstig verwond. Den tram bestuurder treft geen schuld. L. C-, wonende in de De Genestet- straat, deed hedenmorgen aangifte bij de politie van diefstal van een rijwiel, dat hij gisteravond tegen den muur van zijn huis had geplaatst en vergeten binnen te halen. In de stedelijke Werkinrichting zgn Iin de afgeloopen week opgenomen199 volwassenen en B kinderen, in totaal 205 personen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden heden voor de openbare straf zitting van het Kantongerecht 39 zaken op de rol. Als waarnemend Kantonrechter fun geerde weder mr. M. B. Vos. Opgeroepen werd H. P. IL, te Leiden, terzake dat hij een wielrijder, zekeren v. S. op den hoek Houtmarkt en Oude Singel had aangereden met een auto. Als getuigen wa ren, behalve genoemde Van S. opgeroepen W. v. d. S. en S., die de aanrijding hadden gezien. Uit het getuigenverkoor bleek, dat H. van den Oude Singel de Houtmarkt wilde inrijden toen de wielrijder juist op het punt van de Houtmarkt af den Oude Singel wilde oprijden. Van S. sloeg rechtsaf, terwijl H., wilde hij een aanrijding vermij den, een grootere bocht had moeten nemen, wat hij niet had gedaan, waardoor de aan rijding, die nogal goed afliep, onvermijde lijk was. De voorvork van het rijwiel was alleen ernstig beschadigd. De Ambtenaar eischte. 2 maal f3 subs. 2 maal 3 dagen. J. de K., verlofhouder te Leiden, stond terecht wegens het "na des avonds 12 uur publiek in zijn localiteit te hebben toege laten. Verdachte bekende. Zekere Van A. verklaarde, dat hij circa halféén nog een glaasje bier had gekoqht. Eisch f 3 subs. 3 dagen. A. J. C. M te Delft, was gedagvaard ter zake dat hij als autobestuurder over den overweg StationswegRijnsburgerweg had gereden, nadat reeds het signaal voor slui ting was gegeven. Verdachte zeide, dat hij wel in de auto had gezeten, maar den wa gen niet had bestuurd. Wie dat dan wel gedaan had, meende hij niet të behoeven zeggen, waarop de behandeling twee weken werd uitgesteld. W. M. van W., slager te Leiden, hacj, volgens de .dagvaarding, een gezel na vijf uur bedrijfsarbeid doen verrichten, terwijl het sluitingsuur op 5 uur was bepaald. Ver dachte zeide, dat hij toen reeds vergunning had om tot halfzes te laten werken. Hij had echler vergeten dit uur op den arbeidslijst te doen plaatsen. Hij mag zelf nog niet wer ken, wegens ongesteldheid; ware dit het geval niet geweest, dan had hij het werk, dat noodzakelijk was, zelf gedaan. Eisch f 4 subs. 4 dagen. Tegen mej. H. B. en E. S., beiden te Lei den, werd wegens bij avond rijden op een rijwiel zonder licht f2 subs. 2 dagen ge vraagd. Uitspraak over twee weken. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een café-houder-bokser. J. cL J., caféhouder te Noord wijk, heeft v. R. mishandeld,. Hij had eerst gevraagd aan R. ,,hoe gaat het", en toen deze zei ,,goed", had hij hem direct' om f 20 ach terstallige hour gevraagd. Het eene woord had het andere uitgelokt en ten slotte was het een vechtpartij geworden. ,,Je staat bekend ak bokser." Ja, edelachtbare, maar dat vindt de politie wel prettig, want hoeven mij nooit te helpen, ik sla ze d'r altijd zelf uit." Een aangenaam café bij u, merkt de Officier van Justitie op, maar dat moet maar eens uit zijnf 50 boete ot 50 dagen Vonnis f25 of 25 dagen. Een dikke boer, die naar zijn zin niet genoeg getuigengeid kon loskrijgen, de monstreerde eenigszins, hoé het er in dat boksersoord uitziet. ,,Als je niet gauw zwijgt-, kan je zelf nog straf krijgen", zei Z.Edelachtb. Boer mopperend af. DE ALGEMEENE TOESTAND. Intervieuw met Lloyd George. Het schriiven van Gilbert. In het „Berliner Tageblatt" publiceert de hoofdredacteur Theodor Wolff e?n interview met Lloyd George over de groote problemen der internationale politiek. Hg is van meening, dat het bolsjewisme in Rusland nog gedurende een reeks van jaren, misschien tien, zelfs twintig, zal blij ven heerschen en dat het zal worden opge- \oIgc door een dictatuur. Dictator kan een man van het type van Trotski worden, dien Lioyd George als den bekwaamste van allen beschouwt. Wanneer Rusland opnieuw in de politieke arcua vowobjint, daardoor da positie van BINNENLAND. Hot voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1928. (Binnenland, 2de Blad). De bindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. (Binnenland, 2de Blad). De „Postduif" is gisteren te Karachi aan gekomen en heden naar Bender Abbas vertrokken. (2de Blad). Huldiging van den Amsterdamschen wet houder J. ter Haar Jr. (Binnenland, 2de Blad). Ernstige ontploffing te Zaandam; één doode en vele gewonden. (Gemengd, 2de Blad). Bij Gilze Rijen ia een vrachtauto door een trein gegrepen; de autobestuurder werd zwaar gewond. (Gemengd, 2de Blad). Te Kerkrade heeft een hnnrder zijn huis baas in verband met een hnnrschnldkwestie doodgeschoten. (Gemengd, 2de Blad). De samenstelling van het Nederlandsch Voetbalelftal voor den wedstrijd tegen Zweden; Van Heel vervangen. (Sport, 3do Blad). Het Nederlandsch Hockey-elftal samen gesteld. (Sport, 3de Blad). Bevoegdheid van tandtechnici tot uitoefe ning der tandheelkunde; aan slechts een beperkt aantal verleend. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Een interview met Lloyd George door Th. Wclff. (Buitenland, lste Blad). De staking in midden-Duitschland is opge heven. (Buitenland en Tel., lste Blad). Generaal Gomez is naar Guatemala ont komen. (Buitenland, lste Blad). Een derde vergeefsche opstijging van miss Grayson voor den tocht naar Kopenhagen. (Buitenland, lste Blad). Een Japansch luchtschip is verbrand. (Buitenland en Tel., lste Blad). Interneering van vooraanstaande personen in Chili. (Buitenland, lste Blad). Duitschland aanzienlijk verbeteren wegens de overeenkomst van belangen in sommige opzichten tusschen Duitschland en Rusland. Lloyd George gaf te verstaan, dat hjj de Engelschen afkeurde, wier laatste wijsheid een afbreken der betrekkingen met Rusland geweest is. Hij noemde den arbeid van Stresemann een voortreffelijke politiek. In de heele geschiedenis heeft nog nie mand het ooit met Polen klaar gespeeld. Tot een herziening van het Verdrag van Versailles kan men slechts door den Vol kenbond komen. Duitschland heeft zich in de discussie over de levensmogelijkheid van het land nooit beroepen op het door Ciémenceau onderteekende schrijven, dat aan graaf Brockdorff Rantzau te Versailles over handigd werd. In dien brief weigert hij formeel de op 16 Juni* 1919 door graaf Brockdorff gevraagde verandering van de verdragsbepalingen, waarin op aandringen van Lloyd George en Wilson, de volgende zin opgenomen is: „Het verdrag schept tegelij kertijd de vereischte organen om alle inter nationale problemen langs den weg van discussie en overeenkomst vreedzaam te regelen en de middelen te vinden, waardoor van tijd tot tijd de regeling van 1919, naar male zich nieuwe feiten en omstandigheden voordoen, behandeld en aangepast worden kan." Inzake de berichten betreffende een slap van den agent-generaal voor de schadever- goediugsbetalingen, Gilbert, naar aanleiding var het thans bij den Duitschen Rijksdag ingediende wetsontwerp, meldl men van Duitsche zijde nog het volgende In den loop van de tusschen den Rijksminister van financiën en den agent-generaal sedert ge-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1