PUROL AGENDA. RECHTZAKEN. Handwondges BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. Jeruêl (Groeneateeg): Bidstond. 8 aar. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt): Samenkomst te 8 uur. Vr(je Evang. Geen. (Middelstegracht 8): Bidstond. 9 uur. Zopdag. Jeruël (Groeneeteeg): 10 uur r.m. en IT'/j uur n.m. Leidsche Schouwburg: R'damsch Tooneel. ge'zelschap „Twee Weezen". 8 uur. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt): .Wijdingsdienst te 10 uur voorna. Nutszaal: Samenkomst Ned. Leger des Heils. Halfacht. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): 10 uur aur v.m. en 8 uur 's av. Stadszaal (groote zaal): Solrée dansante „Nut en Vermaak". 8 uur. Vrjje Evang. Gem. (Middelstegracht 8)t 10 uur, Br. v. d. Horst. Haandag. Graanbeurs: C. P. H. afd. Leiden. Spr. L. de Visser. 8 uur. Schouwburg: Ver. Rotterd. Hotstadtooneel. Het PolitieraadseL 8 uur. Volksgebouw (Heerengracht): Instituut .roor Arb.-Ontwikkeling. 8 uur. Dinsdag. Jeruel (Groeneeteeg): Bijbelbes preking 8 uur. Stadszaal: Haarl. Orkest-Vereeniging, 8 u. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Bijbel lezing. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 October tot en met Zondag 23 October waargeno men door de apotheek van den heer P. du Cross, Rapenburg 9, telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Gréve, Kors, Seret en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. AMSTEROAMSCHE bediening ANTHRACIET-MIJ. Verzegelde ZflKKOn Heerensingel 34/35-Tel. 1523 Adam Hilversum Bussum Haarlem. 8849 LISSE. NecL-Herv. Kerk: Voorin. 10 «n nam. 5 juur, ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk: Voonn. ha.ift.ien en nam, '4 uur, dr. Th. RuyB Jr. Cbr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, da. S. van der Molen. Geref. Gem.Voorm. te halffcien en nam. 4 uur, da. H. A. Minderman. NOORD WIJKERHOUT. Ned.-Herv. KerkVoorm. 10 uur, da. Ni- colaï, van Voorhout. SASSENHEIM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, da. Krijkamp. Geref. Kerk (Concordia): Voorm. half- tien, ds. Boeijenga, nam 5 uur, ds. Gunst. Geref. Kerk (Bloemhof)Voorm. halftien ds. Gunst; nam. 5 uur, ds, Boeijenga. WARMOND. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, dr. J. J. Woldcndorp. WOUBRUGGE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven, ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk: Voonn. halftien en nam. halfzeven, ds. D. Nauta. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Randwijk: S. Goverts, te Oldebroek. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ottoland: C. L. A. M. van Puyvelde, cand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Broek onder Akkerwoude: J. D. Barth, te Alphen en P. Dijkstra te Lutten a. d. Dedemsvaart. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. In verband met de heropening van het onderzoek in de Culemborgsehe moordzaak vernemen wij het volgende, zegt het „Hbld." Door de beslissing van het Arnhemsche Gerechtshof is aan den rechter-commis- saris te Tiel opgedragen een onderzoek naar de betrouwbaarheid van de getuigen mej. Haveman en De Smale; in de tweede plaats een schriftonderzoek van de anonieme brieven in het dossier. Het proces-verbaal van de tweedaagsche zitting van het Gerechtshof kwam zeer on langs gereed en is naar Tiel verzonden. Na Ltstudeering van dit zeer lijvige dossier zal de rechter-commissaris kunnen overgaan tol de benoeming van deskundigen Hierbij kan worden opgemerkt, dat ter vermijding van gevoeligheden de instructie niet zal worden gevoerd door den rechter-commis- saris mr. Hofdijk, die de zaak kent maar door mr. D Kaas Sypesteyn, rechter te Tiel. cij€ zich nog moet inwerken Het deskundig schriftonderzoek zal be trekkelijk weinig tijd vorderen, maar wel gal er veel tijd gemoeid zijn met het onder zoek der te benoemen psychiater3-i-\<>kun- kundigen. Tot dezen zal vermoedelijk be- hooren dr. Schnitzke, die voor het Hof werd gehoord en de geheele behandeling der zaak meemaakte. Dooi de verdediging werd ver zocht als tweede deskundige prof Wiersma aan te wijzen. In het geheel zullen er drie psychiattrs-df skundigen worden benoemd, hetgeen op het meer dan gewone gewicht vin het onderzoek wijst. In den regel wor den slechts twee psychiaters aangewezen. Het onderzoek zal geruimen tijd in be slag nemen Mej. Haveman woont te Assen, zoodat reizen naar die plaats daarvoor noo- dig rijn Het kan als uitgesloten worden be- rchcuwd, dat het Arnhemsche Hof reeds half December de behandeling d»r zaak zou hervatten; een tijdstip valt niet aan te geven, doch zeker wordt het in Januari 1928. RECLAME. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering oi bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 cL 34 DUITSCHLAND. De verhooging der ambte naarssalarissen Parker t Gilbert waarschuwt Naar het einde der staking in midden-Duitsohland? Na de aanneming van een aantal kleine ontwerpen in alle drie lezingen, heeft mi nister Kohier het ontwerp tot verhooging der ambtenaarssalarissen bij den Rijksdag ingediend ©n toegelicht. De minister wees er op, dat de salarissen der rijksambtena- ren sinds 1 December 19-24 niet verhoogd zijn. De noodzakelijkheid eener verhooging is reeds lang ook door leidende kringen uit het economisch leven erkend en aan bevolen. Reeds voor den oorlog werden de ambte naren, en in het bijzonder zij uit de lagere loonklassen, onvoldoende bezoldigd, en wij zijn verplicht dit onrecht zoo spoedig mo gelijk goed te maken, omdat het in den Inflatietijd en den eersten tijd daarna aan de offervaardigheid en plichtsbetrachting der ambtenaren te danken is geweest, dat de stabiliseering zoo vlot in haar werk is gegaan tot zegen voor het geheele volk. De salarisien.zijn toen in goudwaarde om gerekend, maar moesten wegens den nood der tijden ver bij de bezoldiging van 1913 ten achter blijven. Na de stabiliseering konden de arbeiders in de vrij© beroepen hun loonen aan de toenemende duurte aan passen, terwijl de ambtenaren op de hoog te van 1 December 1924 zijn blijven staan. De verhooging is ook een staatsbelang, omdat tal van ambtenaren, huns ondanks, in moeilijkheden zijn geraakt, die een alge- mecne stemming van wrevel hebben veroor. zaakt, welke weer een ongunstigen invloed zou kunnen uitoefenen op de werkkracht van het corps, indien de regeeitng het be trekkelijk onrecht niet mocht willen her stellen. In het ontwerp zijn evenwel de gevaTen der verhooging zoodanig getrokken, dat ze het financieel ovenwicht der begrooting niet in gevaar brengt, en dc regeering mag vertrouwen dat na aanneming van het huidige ontwerp voor tal van jaJen rust en tevredenheid zullen heerschen. De kosten der verhooging voor alle groe pen bedragen rond 310 millioen mark of 10 tot 17 pCt. der verhoogde uitgaven op de begrooting. Wanneer geen volkomen on voorziene tegenspoeden optreden, verwacht de regeering dit bedrag uit ds gewone ont vangsten, en due zonder belastingverhoo- gine te kunnen bestrijden. Ook de directie der rijksspoorwegen ver wacht zonder optimisme, dat zij de door de regeering voor haar categorie van amb tenaren voorgestelde verhooging zonder verhooging der reizigerstarieven zal kun nen betalen. De bondsstaten en de gemeenten hebben al tal van jaren met- de noodzakelijkheid eener verhooging rekening moeten houden. Zij hebben dit ook in het aJgemeen voorrien en op grond daarvan ben ik ook met de oevrdracht aan de bondsstaten tot de uiter ste grenzen van het voor het Rijk draag bare gegaan. Ik weet dat ik hierover ook heftig ben aangevallen in sommige bonds staten. Ik beweer echter dat de bondssta ten in de eerstkomende jaren eveneens zonder belastingverhooging, en wel wegens hun vermeerderde inkomsten uit de bron nen inkomsten-, omzet-, grond-, vennoot- schaps- en bedrijfsbelasting, in staat zullen zijn de noodige middelen tot dekking te vinden. Datzelfde geldt voor de gemeen ten. Het Rijk kan dus de noodzakelijkheid van ©en herziening van het financieele vergelijk met de bondsttaten, om deze re den niet inzien. De vrees dat uit de verbooging een nieuwe duurtegolf zal ontstaan, is bij iedere verhooging geuit, maar een rustige be schouwing van zaken toont dat zij onge grond is. Mijn critici zeggen dat ik, in plaats van de verhooging, het liever met een prijsdaling had moeten probeeren, waarop ik antwoord, dat in de practijk alle beproefde prijsdalingen weinig of geen re sultaat hebben gehad. Evenmin heeft de meening recht van bestaan dat de verhoo ging nieuwe looneischen der vrije arbei ders na zich zal sleepen, omdat men daarbij vergeet dat de vrije arbeiders in den loop der laatste drie jaren reeds genoten heb ben. wat de regeering nu voorstelt voor de ambtenaren in te halen. Hierop volgde een debat, waarin alle spre kers de noodzakelijkheid eener verhooging van de salarissen erkenden, doch in bijzon derheden kritiek op het voorstel uitoefenden. Meestal behielden zij hun definitief oordeel voor tot na de besprekingen in de com missie, die thans beginnen. Met haar voorstel is de regeering In zoo verre niet gelukkig, dat de agent van het herstel Parker Gilbert daartegen bedenkingen heeft geuit. Hij vraagt in zijn schrijven* hoe het ministerie zich voorstelt de hoogere uitgaven te dekken van de salarisherziening. Hij wijst er op, dat de economische con junctuur voor Duitschland weliswaar gunstig is, doch dat dit slechts schijn is en in elk geval niet van langen duur. Het zou du3 verkeerd zijn, uitgaven, die niet in de begrooting voorzien zijn, in de hoop, dat deze schijnbaar gunstige conjunctuur zal voortduren. En nu kan de regeering wel zeggen: het gaat Gilbert niet aan, maar dat bevredigt toch niet! De scheidsrechter in bet conflict der bruinkoolindustrie in midden-Duitschland heeft gisteren uitspraak gedaan. Het gemiddelde loon zal na het hervatten van den arbeid van 5.20 Mk. tot 5.80 Mk. worden verhoogd. De loonregeling kan eerst 81 Augustus 1928 worden opgezegd. De partijen moeten voor hedenmiddag 4 uur meedeelen of zjj de beslissing aanvaarden. Wat het hervatten van den arbeid 6n het weder in dienstnemen van de arbeiders be treft, hebben de partijen voor de kamer van bemiddeling reeds een overeenkomst getrof fen. In de overwegingen voor de uitspraak wordt opgemerkt, dat het tariefloon sedert 1 September 1926 onveranderd is gebleven, terwijl het in andere mijnbedrijven is ver hoogd, terwijl het loon in andere beroepen en bedrijven in midden Duitschland ten deele aanmerkelijk hooger dan dat der arbeiders in de bruinkoolindustrie is. Intusschen zjju in het stakingsgebied de communisten zich scherp gaan roeren, zooals te verwachten was. Getracht wordt in de eerste plaats andere Industrieën er btf te betrekken. ij FRANKRIJK. Het proces Schwartszbaid. Het proces Schwartzbard draait er thans geheel om of Petljoua al dan niet verant woordelijk is voor de pogroms in de Oekraine en of de moordenaar al dan niet handelde in opdracht van het bolsjewisme. Tusschen de advocaten van beide partijen ontstond gisteren een hevig tumult. ENGELAND. Lord Cecil opent zijn ontwa peningscampagne Een- liberale meening De vrede in dc industrie. Lord Cecil heeft zijn nationale ontwa- peningscampagne ingezet met een rede te houden. Hij verklaarde daar o.a. dat de politieke gevolgen van, of vragen naar zijn ontslag neming uit het kabinet in bet Lagerhuis thuis hoorden en daar gesteld moesten worden. Eén der niet-politieke redenen waa geweest dat hij zich na zijn ontslag met grooter vrijheid van beweging aan het werk zou kunnen wijden dat hem, door zijn functie te Genève lief geworden was, n.l. de ontwapening. Het was spr. steeds duidelijker geworden dat zonder vergaande beperking der bewa pening geen duurzame vrede in Europa zou kunnen heerschen, en spr. herhaalde dat alle leden van den bond door ernstige beloften gehouden waren tot dio beperking mee te werken. De beperking maakte een onderwerp uit van het verdrag van Parijs, hot was een der veertien punten van Wil son, waardoor de Duitsche onderhandelaars zich lieten geruststellen om het verdrag van Versailles te teekenen en het wa« daarom een der voornaamste paragrafen geworden in het verdrag van Locarno. Desniettemin zit in de beweging nog niet voldoende schot en spr. wenschte zijn toe hoorders in herinnering te brengen dat van elke 20 shilling die aan belasting werden betaald er 14 werden aangewend tot del ging van schulden uit vroegere oorlogen of ter voorbereiding om paraat te zijn voor aanstaande oorlogen. In geen enkel land, behalve misschien in Rusland, waarover betrouwbare gegevens ontbraken, waren deze cijfeTs en verhoudingen zoo ongun stig als in Engeland, dat dezen last zirh nooit financieel zou kunnen herstellen. Wij zijn tevens de eenige natie, wier budget voor krijgstoerustingen hooger is dan in 1913, ondanks het groote staande leger van Frankrijk waarover men wel spreekt en de toerustingen van Amerika. Wij moeten dan ook de kosten van onze bewapening zeer aanzienlijk beperken en wij moeten tevens andere volken overtuigen dat een beper king over de geheele wereld he-t bestaan van andere naties niet bedreigen zal Do militairen spreken steeds van toekomstige gevaren en ik laat hun goede trouw daarbij volmaakt gelden maar het zijn niet de toe komstige gevaren, maar de huidig© lasten die ons volk verlammen, de werkloosheid doen toenemen en het herstel van handel en industrie tegenhouden. Wat het werk van Chamberlain te Ge nève betrof. daarvooT had spr. den hoog- Bten lof en achting, maar hij hoopte al leen, dat Sir Austen niet zou toelaten dat een groep bureaucraten en diplomaten van den ouden stempel, thuis, tegen het werk van den Volkenbond zouden kunnen intrigeeren, om het groote en eenig noo- dige werk van de beperking der bewape ning te doen mislukken. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph" bespreekt de liberale uiteenzettingen over de kwestie deT Ont wapening, Arbitrage en Veiligheid en schrijft o.a.,,Een zoo vérstrekkende stap als de aanvaard-ng v«n verplichte arbi trage voor alle geschillen kan voor het Britsche Ministerie slechts in zijn geheel en op de grondslagen van een van eeD dien overeenkomstig accoord tusschen alle onaf. hankelijke staten in «annnrkiufl komen. De liberale verklaringen inzake deze aange legenheid zijn inderdaad in voorzichtiger vorm gegoten dan die, welke indertijd wer den afgelegd door Lord Robert Cecil. Deze heeft zich te Genève steeds op het stand punt gesteld, dat Art. 16 van het Volken bondspact de staten-leden allerlei verplich tingen inzake deelneming aan oorlogsdaden moet opleggen. Zijn huidige zienswijze leidt hem evenwel tot aanvaarding van de vroegere Fransche these, dat de ontwape ning der zeestrijdkrachten niet gescheiden kan worden van die der land- en lucnt- strijdkrachten. Lord Cecil nadert zoodoen de op bedenkelijke wijze de doctrinaire op vatting, welke Engeland belangrijke mili taire lasten ten bate van de overige leden van den Volkenbond opleggen wil. Men mag niet vergeten, dat bij de bespreking van de kwestie der veiligheid te Genève het steeds om de veiligheid van ander© staten zal gaan Het Britsch Imperium wordt steeds verzocht te geven, doch zelf nooit uitgenoodigd ondersteuning, in wel ken vorm ook, te aanvaarden." De beweging om den vrede in de Brit sche industrie te verzekeren, maakt be moedigende vorderingen. Vernomen word*, dat binnenkort een bijeenkomst zal wor den gehouden van de vooraanstaande werk gevers en vertegenwoordigers van den alge- meenen raad van het vakvereenigingscon- gres. Gisteren hebben de werkgevers zich met do arbeidsvraagstukken bezig gehouden en werd ook besproken de wensch, die op het vakvereenigingscongres tot uiting is gekomen om den industrieelen vrede to verzekeren. Men is van raeening, dat de industrieel1© vrede het zekerst kan worden opgebouwd, in elke industrie afzonderlijk, door de organisaties, die bij deze industrie zijn betrokken. NOORWEGEN. '■*- De verkiezingsuitslag. Het resultaat van de Stortingverkiezin gen is: rechterzijde en vrijzinnige linker zijde 32, boerenverbond 26, linkerzijde en radicale volkspartij 80, Noorsche arbeiders partij 59, communisten 3. ZUID-SLA VIE. Communisten gearresteerd Teti huize van een studente zijn te Bel grado eenige communisten gearresteerd, w. o. een bekende agitator, Milioetsj ge- heetcnl GRIEKENLAND. Komitadsjis-aanvaL Een groote groep Komitadsjis, die van de Joego-Slavische grens waren verdreven, zijn op Grieksch grondgebied doorgedron gen en hebben een aanval gedaan op het Grieksche dorp Lyvilza. Verschillende boeren werden bij de ge vechten gedood. Geregelde Grieksche troe pen slaagden er ten slotte na hevige ge vechten in de IJomitadsjis terug te drijven. Het gevecht duurde den geheelen nacht De gendarmes hebben meerdere dooden te be treuren. RUSLAND. De benoeming van Dowgalewski. Thans is officieel dat Dowgalewski, ge zant te Tokio, als zoodanig wordt overge plaatst naar Parijs. ZUID-AFRIKA. De vlagkwestie. De vlagwet is als 3e punt gesteld op de agenda van het parlement. Behalve het feit, dat Hertzog en Smuts een lange confe rentie hadden, valt er niets te vernemen aangaande de onderhandelingen over de kwestie. In een rede te Darling weigerde Smuts de vlagkwestie te bespreken: hij zeide, dat Hertzog en hij overleg plegen om te zien of er niet een oplossing gevonden kan worden, die eervol is voor beide partijen. Hij legde er den nadruk op, dat de vlagkwestie de eenige overgebleven groote ras-kwestie was. De andere zijn vreedzaam geregeld en deze moet het ook, doch er waren dingen, als de tradities van het verleden, die hij niet op geven kon. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Sedert eenige dagen heeft men op het Engelsche vliegveld te Cricklewood proe ven genomen met een nieuwe beveiliging van de vleugels van een vliegtuig. Giste ren weTd bekend gemaakt- dat zij uitstekend voldaan had. Bij de proeven waren regee- ringsambtonaren en andere deskundigen aanwezig, die zeer onder den indruk moe ten gekomen zijn van de doeltreffendheid van de nieuwe uitvinding. Zij ia de vrucht van acht jaren lange studie en men verzekert dat zij het gevaar terzijde stelt dat de oorzaak is geweest van 95 pCt. van alle vliegtuigongelukken. De Daily Mail" zegt dat zij bestaat uit een verbetering van het 6telsel van den ,,gegleufden" vleugel die zes jaar geleden door Handley Page werd uitgevonden. Handley Page beschouwt de uitvinding in den vorm dien zij nu verkregen heeft, als de grootste gebeurtenis op het gebied van het vliegwezen eedert de gebroeders Wright hun pat-enten aanvroegen. Het toestel is zoo vereenvoudigd dat het, naar de meening van vele deskundigen, spoedig algemeen toegepast zal worden. Het bestaat uit een klein verlengstuk dat aan de vleugels wordt bevestigd en auto matisch werkt. Bij gewoon vliegen verricht het geen functie. Maar wanneer de steunvlakken een stand krijgen in zulk een steilen hoek dat de luchtdruk ze niet meer kan ophef fen, begint het toestel automatisch te wer ken. De omvang van den heelen vleugel neemt dan toe, en dan komt het weer vast in de lucht te liggen, zelfs wanneer bet vliegtuig een stand heeft dit thans ge vaarlijk i*. Volgens de „Deily MwV', hrtrtH I een vlieger met passagiers van het luchtr ministerie in zijn vliegtuig dit in de hache- lijkste toestanden zonder het beheer er over te verliezen, dank zij het automatisch werkend toestel Men verklaart dat het ge vaar van het plotseling omlaag duikelen van de vleugels gevolgd door een nood lottige neerstorting thans is afgewend. Captain Lancaster en Mrs. Keith Miller die in hun twee-persoons-vliegtuig op weg zijn naar Australië zijn gistermorgen uit Napels vertrokken om zich naar Malta te begeven. De vier Britsche vliegbooten, die ee& groote vlucht maken van Londen naar Australië zijn gistermorgen uit Berre in Zuid-Frankrijk vertrokken en zijn te Napels gearriveerd. EEN DOODELUK ONGELUK BIJ DE RADIO-UITZENDING. Op het radio-station te Daventry is Don derdagmiddag een beambte, die den zender voor het program van één uur wilde in schakelen, met een electrischen draad In aanraking gekomen en door een ontlading van 10.000 volt gedood. Het is het eerste ongeluk met doodelijken afloop, dat in de vijf jaar, waarin de Brit sche radio-omroep werkt, is voorgekomen. HET DOEL BEREIKT. De Parisienne mej. Dorange, die voor haar genoegen te paard van de Fransche naar do Duitsche hoofdstad is gereden via on9 land, is na vele wederwaardigheden goed en wel te Berlijn aangekomen. In den morgen van 30 Augustus vertrok zij uit Parijs. OPLICHTER AANGEHOUDEN. In St. Etienne is, naar uit Parijs ge meld wordt, de internationale oplichter Carlos Shotte, uit Buenos Ayres aangehou den, die gezocht werd door de politie van Frankrijk, Italië, Duitschland en Zwitser land, wegens talrijke gevallen van bedrog van gTOote handelsfirma's gepleegd onder het mom van vertegenwoordiger van een firma te Buenos Ayres. 4 HET RAADSEL VAN EONNERSREUTH. Men schrijft aan het „Hbld.": Nog altijd houdt het geval „Neumann" de publieke, belangstelling bezig. Ook van me-* dische zijde wordt hoe langer hoe meer aan-t dacht aan de „gestigmatiseerde' gewijd, Eenige dagen geleden heeft de bekende Münchener medicus dr. E. Aigner in een voordracht de gebeurtenissen te Konners- reuth „van medisch en cultureel standpunt" behandeld. Als geneeskundige springt hij voor de patiënte in de bres, haar bescher mend tegen den stroom van meeningen welke over haar heen bruist. De gebeurte nissen hebben aangetoond, dat hier medicus en priester samenwerken, hand in hand gaan moeten, opdat geen meeningsverschili len van onafzienbare draagwijdte zullen ontstaan. Dr. Aigner heeft zijn ervaringen aan alle in aanmerking komende autoriteiten medegedeeld met het verzoek, in te grijpen vóór het te laat is. Volgens zijn meening heeft geen bisschopsconferentie, geen ordi-< nariaat, geen clerus in deze zaak te beslis sen, maar eenig en alleen de geneesheer. Over de gebeurtenissen zelf sprekpnde, zeide dr. Aigner, dat de stigmata, de wonde- teekenen, echt zijn. Het betreft capillair, „circumscripte" bloedingen, welke ontslaan zijn door de inbeelding van de zieke, welke op locaal geconcentreerde plaatsen gericht is. Ook de tranen, die het meisje op Vrijdag weent, zijn echt. Dr. Aigner merkt echter op, dat hij niet kan zeggen of zij een bloe dige secretie van de slijmhuid of van de traanklieren zijn. Ook het vasten is z. i, echt. Hij heeft de protocollen over het veer- tiendaagsch onderzoek gelezen. Weliswaar is dit onderzoek niet voldoende geweest om een eindoordeel te vellenWanneer hij evenwel op grond van analoge gevallen een oordeel uitspreken mag, dan is het dit: er is een neurose, waarbij het vegetatieve zenuwsysteem op zulk een wijze mede be-1 trokken is, dat stpfwisselingsveranderingen te voorschijn geroepen worden. De zenuwen zijn zoodanig gefascineerd, dat afscheiding en opneming op zulk een wijze veranderd worden; de medische schoolwetenschap kan ze niet berekenen wanneer zij den psy- chischen factor uit het oog verliest Eén ding heeft hij in Konnersreuth niet gezien: dat nl. de een of andere natuurwet verbro ken wordt. UIT CHINA. HONGKONG, 22 Oct. (Reuter). De bla den deelen mede dat de Britsche kanon neerboot „Curlow" aan den Noordelijken oever van de Yangtze, 40 mijl boven Woe- hoe met mitrailleur-vuur is beschoten. De kanonneerboot beantwoordde het vuur, waarop de beschieting ophield. DE MEXICAANSCHZ REEELLEN. MEXICO, 22 Oct. (Reuter). Volgens mededeelingen van de bladen is Mitchell, Britsch onderdaan, directeur van een mijn* maatschappij, door de bandieten, die hem hadden gevangen genomen, in vrpeid gezet Zy hadden een losprijs geëisc-ht van 500 pond. Echter heeft noch de Britsche legatie, noch het gezantschap der Ver. Staten een be vestiging van het bericht ontvangen. BEZUINIGING. PANAMA, 22 Oct. (Reuter). Alle legaties vaj Panama in Europa zullen, met uitzonde ring voor die te Parijs, vanaf den eersten Januari 1929 om bezuinigingsreden worden opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2