68,te JAARGANG ZATERDAG 22 OCTOBER 1927 No. 20738 EERSTE BLAD. BERICHT. Offlcieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. PE VoEjB^uq KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIJF bladen benevens de Kindercourant Wij geven heden in ons Blad de Dienstregeling van de electrische Rotterdam (Hofplein)Den Haag (H. S. M.) Men kan deze uitknippen en in het door ons uitgegeven Spoor boekje plakken. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel, om vergunning tot het oprichten avn een inrichting be stemd voor bewaring van de vluchtige koolwaterstoffen, petroleum, benzine ot benzol in een ondergrondsche bewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting, in het perceel Oosterstraat, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K No. 3942. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 5 Novem ber e.k. des voormiddags te h a 1 f e 1 f uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren monde ling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 October 1927. 78 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat C. Wiercx, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel Donkersteeg No. 5. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 October 1927. 79 00STENRIJ?SCHE TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. De aan de Leidsche tentoonstelling in November a.s. toegevoegde afdeeling voor OostenrQksche architectuur belooft een goed beeld te geven van de Oostenrijksche bouw kunst in den laatsten tjjd. Er zullen ongeveer 150 teekeningen en foto's tentoongesteld worden van 21 architecten, waaronder <Je bekendste Weener bouwmeesters en enkeie architecten uit Salzburg en Linz. TENTOONSTELLING LEIDSCHE RADIOVEREENIGING. In aansluiting op ons vorig bericht kun nen we thans mededeelen, dat op de te hou den tentoonstelling van bovengenoemde vereeniging, welke een onderafdeeling is van de N. V. V. R. (Ned. Vereen, voor Radio Telegrafie), op 4, 5 en 6 November a.s. in Oud-Hortuszicht, de grootste attractie zal bestaan in een reeks van demonstraties, te houden door den heer Wirix, met toestellen voor overbrenging van beeld en schrift. Naar we met zekerheid meenen le kunnen mede deelen, zullen deze demonstralies voor de eerste maal in ons land, werkelijk draad loos, dus niet langs lijngeleidingen plaats hebben. Tevens komen op deze tentoonstelling, toestellen welke geheel op wisselstroom werken van a tot z amateurswerk. Interessante experimenten zullen worden gehouden met ontvangers en zenders op de Ultra-kortegolf. Kruisgesprekken langs draadloozen weg zullen door de bezoekers gemakkelijk zijn te volgen. Als we hierbij tevens vermelden, dat het Informatie- en Adviesbureau den meet- en schakeltafel, radio-lectuur enz. gratis ter beschikking staan voor heeren radio-lief- hebbers. lid of geen lid van de vereeniging meenen we we! te mogen veronderstellen dat deze tentoonstelling zich in het brand punt van de belangstelling van het publiek van Leiden en omstreken mag zien ge- Plaatst. -AArl O^Efsl nIoU Ko/i it< id 0&Ï^EE>T -BE^EE>ElWui> KT/<^ Eft flou MOT *l0<j lEPEl^Eft OP^ApjAF." EEN NIEUWE WONINGBOUWVEREENIGING. Dezer dagen is alhier opgericht de „Ver eeniging tot verkrqging van eigen wonin gen", welke zich ten doel stelt het goedkoop bouwen van particuliere woningen in groe pen van 3040 stuks. Eike woning inge richt naar de eischen van den eigenaar, echter zal door uniformiteit in 't uitwendige de gelegenheid ontstaan een aethetisch ge heel te verkrijgen, wat tevens het goedkoop bouwen in de hand werkt. De woningen zijn geprojecteerd op de gronden van het bekende „Zuiderzicht", ten Oosten van de Heerenstraat, naar de trambaan LeidenDen Haag, gaande, welke grond momenteel eigendom van de gemeente is en voor volkshuisvesting bestemd. De typen der woningen bestaan uit goede arbeiderswoningen, kleine middenstands-wo ningen en desgewenscht voor meer gegoeden. Daar het aantal leden onbeperkt is, bestaat nog gelegenheid voor toetreding als lid en kan men zich hiervoor wenden tot het be stuur, bestaande uit de heeren K< West, Voorzitter, Kanaalstraat 21; C. M. J. Ver hagen, secretaris, Evertsenstraat 44, welke hiervoor een brochure beschikbaar stellen. De diverse plannen zijn van de architecten Ponsen en Lobman, alhier. Zie tevens desbetreffende advertentie in dit Blad. DE BIOSCOPEN. De bekende anti-oorlogsfilm „What Price Glory", waarvan wij verleden Woensdag reeds een uitvoerige beschrijving hebben gegeven, had gisteravond een zeer groot aantal bezoekers naar het Luxor-theater getrokken, terwijl wij vermoeden dat het theater voorloopig wel iederen avond uit verkocht zal zijn. Meer dan twee uren heeft de liefdesgeschiedenis van de mooie Char- maine met kapitein Flagg en luitenant Quirt de toeschouwers geboeid, en niet het minst ook de verschrikking van den gewel digen krijg, waarvan men hier vele uitste kend geslaagde opnamen ziet. Hoe knap was bovendien het sterke spel van Victor Mac Laglen als kapitein Flagg, die de hoofdrol op buitengewoon goede wijze vervult en het geheel volkomen heheerschtl In den aanvang van den avond biedt het programma naast het journal een prachlig geslaagde aanschouwelijke athletiekles die ook niet-sportmenschen moet boeien, en een komische film, getiteld: „Een koel bloedige detective", een verhaal van non sens en jolijt. Een zeer goed programma wordt deze week ook in het Casino-theater vertoond. Na het geïllustreerde wereldnieuws, waarin nog een oogenblik bij de Leidsche 3 Octo- berfeesten wordt vertoefd, draait als eerste hoofdnummer „De duivelsakker'een bij zonder aangrijpende film, waarin Lya de Putti op meesterlijke wijze de hoofdrol ver vult en door haar ontroerend spel de aan dacht onafgebroken weet te trekken. Johny Hines vergast in „De Spookauto" j de bezoekers weer op tal van sensationeele bravourstukjes en weet tevens de lachspie ren weer danig in werking te brengen. Hel geheel vormt een aardig programma, dat stellig een bezoek aan het Casino waard is. De directie van het City-theater heeft deze week beslag kunnen leggen op twee zeer goede films Als gewoonlijk wordt het programma met de nieuwsrevue geopend, waarna de eerste hoofdfilm „De race om de vrouw" wordt vertoond, waarin Lou Tei legen en Dorothy Philips de hoofdrollen vervullen. Een mooi filmwerk, waarin men ziet hoe een meisje, verliefd op een jonge man, zichzelf niet gelukkig kan maken, omdat haar vader in groote geldzorgen zit. Doch, wannéér zij haar aangebedene dit heeft verteld, weet deze haar vader te hel pen door den door hem op de renbaan ge wonnen hoofdprijs af te staan. Uit dank zien wij heide jongelieden gelukkig ge trouwd. Als na de pauze de lichten weer gedoofd zijn, krijgen we de tweede hoofdfilm „De IJsvloed'een sensationeel drama in 6 be drijven, met Kenneth Harlen en Viola Dana in de hoofdrollen. Deze film i9 rijk aan prachtige natuur opnamen in de Noord-Amerikaansche wou den, waar wij de hoofdpersoon in dit ver haag het zoontje van een rijken directeur, aantreffen, die als nederig houthakker het werk moet leeren in de kampen van zijn vader. Hij ontmoet daar spoedig Marie, de doch ter van één der opzichters, waarmee hij het direct goed kan vinden. Hij is evenwel niet de eenige aanbidder, en op een danspartij komt het tusschen beide rivalen tot een botsing. Tegen alle verwachting in, weet onze held den veel zwaarderen vijand te verslaan en evenals in de middeleeuwen, wordt hij beloond met de hand van Marie Het programma in het Trianon-theater wordt bijna geheel gevuld door de beide hoofdfilms. Van het Journaal, dat aan het eerste hoofdnummer voorafgaan, geven de kiekjes van de treinbotsing bij Rijswijk van Zondag j.l. een goed beeld van de aange richte schade. „De Secretaresse van Mijnheer" is de titel van de eerste rolprent, die daarna onze aandacht vraagt, 't Is een echte Ameri- kaansche klucht, goed geregisseerd en voor treffelijk gespeeld. Er is hartelijk gelachen om de foeileelijk* typiste, die haar chef voor geen 1000 dol lars zou willen kussen. Na een kuur bij een schoonheidsinstituut te hebben ondergaan, ziet zij er heel wat bekoorlijker uit en haar chef betaalt dan ook graag 1000 dollars voor een zoen in- plaats van ze te ontvangen. Het tweede hoofdnummer: „De burcht- vrouwe van den Libanon", verplaatst ons naar de onmetelijke zandvlakten van de Syrische woestijn. De burchtvrouwe van den Libanon is een geheimzinnig schepsel van een betooverende schoonheid, die een Franschen kapitein zoodanig onder haar bekoring weet te brengen, dat hij voor haar zijn eer als officier en vertrouwensman in de waagschaal stelt. Een gevaarlijke hersenziekte voorkomt den noodlottigen stap en doet hem tot in keer komen, waarna een verzoening met zijn vroegere verloofde plaats vindt en een gelukkige echtver'eeniging het slot van deze belangwekkende film is. Bij Kon. Besluit is thans op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan mr. F. G. Scheltema als hoogleeraar aan de Univer siteit alhier. Zooals bekend zal de hooglee raar weldra te Amsterdam zijn colleges aan de Gem. Universiteit aldaar aanvangen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft met aanvulling in zooverre van zijn beschikking van 10 Maart 1927 benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, in 1927 belast met het afnemen der examens in de exacte we tenschappen. dr. W. H. Keesom, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Voor het alhier gehouden examen van apothekersassislent waren 4 candidaten op geroepen. Geslaagd zijn de dames A. M. A. van Mierlo (geboren te Delft) en J. M. Bottelier (geb. te Hof van Delft). De heer K. C. Schenkel, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Van Was- senaerHoffmanschool te Voorburg. Op Woensdag a.s. zal er vanwege het district Leiden van het Geref. Schoolverband een middag- en avondvergadering worden gehouden te Noordwijk aan Zee in hel ver- eenigingsgebouw aldaar. In den middagver gadering te 4 uur zal o.m. de heer v. Veen, hoofd der Geref. School te Katwijk een in leiding geven over „Opvoeding en Waar heidszin". In de avondvergadering zal de heer J. Plooy, hoofd eener school te Rijnsburg spre ken over „Een wijs bestraffer bij een hoo- rend oor". Deze vergaderingen zijn toegan kelijk voor allen die belang stellen in het Geref. Schoolonderwijs. Op Woensdag 26 October zal in het Wtjkgebouw Langestraat 67—69, voor leden en belangstellenden spreken mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer, over bet onderwerp: „De internationale arbeids organisatie". De commissie voor de ont- wikkelings- en ontspanningsavonden wekt een ieder op den bekenden spreker te komen hooren. De directie van het Postkantoor ver zoekt ons mede te deelen, dat hedenavond om 9 uur de Marseille-mail aankomt. Deze wordt dan niet meer bezorgd, maar kan morgenochtend worden afgehaald. Gistervoormiddag dreef zekere C., uit Oegstgeest, een vijftal schapen langs den Haagweg, toen achter hem aan een auto aankwam. Toen de autobestuurder signalen gaf, schrikten de schapen en een tweetal kwam juist voor de auto terecht. Twee der dieren werden verwond, de één zoo erg, dat het moest worden afgemaakt, waarna het naar het Slachthuis werd vervoerd. Gistermiddag had op den hoek van het Steenschunr en de Langebrug een aan rijding plaats tusschen twee wielrijders, waarvan een kwam uit de richting Hooge- woerd en de andere de Langebrug kwam afrijden. Deze laatste hield links en daar geen der twee wielrijders een signaal gaf moest een aanrijding onvermijdelijk plaats hebben. Een der aangeredenen, W. v. d. M., alhier, werd licht gewond. Wielrijders en motorrijders mogen met dezen gevaarlijken hoek wel rekening houden. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 23 OCTOBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.Voorm. 10 u., ds. Li Bonga. Egli8e Wallonne: dimanche k dix heures et demie du matin, Mr L. G M. Bresson. Evang. Luth. Gem.Voorm halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Rem. Geref. Genr.Voorm. halfelf, dr. Lente. Kinderkerk (Middelweg)Nam. halfeen, dr. K. H Boersema. Ver. van Vrijz Hervormden (Volkshuis): Voorm halfelf, dr. K. H. Boersema P. Vrije Kath. Kerk Zaterdagnam 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf, Mis. ALPHEN AAN DEN RUN. NecL-Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. halftien (H.A.). ds Veldhoen; nam half zeven, ds Heimans. van Uithoorn. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. De Bruin. Ned.-Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur, ds. Van Linschooten. Evangelisatiegebouw (Hooftstraat)Voor- BINNENLAND. Dienstregeling der Electrische van Rotter dam (Hofplein)—Den Haag (H. S. M.). Ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer L. Mulder, arts te Leiden (Laatste Ber., le Blad). Hedenmiddag ls de radio-zenddienst te Huizen door den minister van Waterstaat officieel geopend. (Binnenl., 2e blad). Onze verhouding tot België. (Binnenl., 2e blad). De samenstelling van de studiecommissie inzake de vaccinatie-kwestie. (Binnenl., 2e blad). Installatie van de commissie van toezicht op het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. (Binnenl., 2e blad). Plannen tot sluiting van den Beerschen Overlaat. (Binnenl., 2e blad). Ernstig vliegongeluk te Soesterberg. (Ge mengd, 2e blad). Vergadering van het Kon. Ned. Land- bouw-Comlté. (Land- en Tuinbouw, 3e bl.). De eindstand voor den Brasemprijs; de heer Garbrecht winnaar voor 1927. (Sport, 5e blad). De poging van miss Gleitz om over „Het Kanaal" te zwemmen is mislukt. (Sport, 5e blad). BUITENLAND. Een artikel van prof. dr. Reynold over De toekomst van den Volkenbond. (4e blad). De Duitsche regeering heeft bij den Rijks dag het wetsontwerp tot verhooging der ambtenaarssalarissen ingediend. (Buitenl., le blad). Parker Gilbert oppert bedenkingen tegen dit ontwerp. (Buitenl., le blad). Lord Cecil is in Engeland zijn campagne voor de Volkenbondsideeën begonnen. (Bui tenl., le blad). Uitspraak van het scheidsgerecht inzake de staking in midden-Duitschland. (Buitenl. le blad). Een nieuwe vondst inzake de constructie van vliegmachines. (Buitenl., le blad). middags halftien en nam. halfzeven, ds. Dekker van Bleiswijk. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Boschnam. uur, ds. Schuur man van Den Haag Geref. Kerk (Grijpesteinstraat): Voorm. 10 uur, ds. Schuurman; nam. 5 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur; ds Wientjes. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. De Bruin vao Alphen aan den Rijnnam. halfzeven, ds. Lvuring. Geref. Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, preeklezen. HILLEGOM. NecL-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Van Herksen. Chr. Geref. Ke^k: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. Jansen, van Den Haag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk- Voorm halftien ds. Zalkman, van Katwijk aan Zee; nam 6 uur do heer Siderius, van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk- Voorm halftien en nam. 6 uur ds. Meijering. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven, ds. Israël Geref. Kerk Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers LEIDERDORP. Ned -Herv. Kerk Voorm 10 uur en nam. halfzeven, ds. H Mondt Geref, Kerk Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. Bouma van Dirkshorn.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1