688te JAARGANG DONDERDAG 20 OCTOBER 1927 No. 20726 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenttën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 5Q Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. Ouwer- kerk, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in hét perceel Bree- straat 67. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 October 1927. 99Ü DOKTER L. MULDER t In deir afgeloopen nacht is na een onge steldheid van ongc-veer anderhalve maand betrekkelijk onverwacht in den ouderdom van 55 jaar overleden dokter L. Mulder, arts te dezer stede. Wijlen de heer L. MULDER. Louis Mulder werd in 1872 te Leiden ge boren; hij ontving zijn volledige opleiding in zijn geboortestad en vestigde zich in 1899 als arts te Hazerswoude. Na aldaar ongeveer zeven jaar werkzaam He zijn geweest, keerde hij naar hier terug, waar hij van dr. Veldhuyzen de fondsprac- tijk overnam van het toenmalige zieken- en begrafenisfonds „Boerhaave". Door zijn groote beminnelijkheid wist hij zich al spoe dig bij zijn patiëënten zeer gezien te maken en in enke'le jaren breidde zich zijn practijk dusdanig uit. dat slechts een man met een groote werkkracht als dr. Mulder in staat was deze te blijven waarnemen. Zijn patiënten leerden in hem niet alleen dc-h kundigen geneesheer te zien. maar bovenal den huisvriend, die hun nooden wist te verzachten en volledig met hen meeleefde. Van den vroegen morgen tot den laten avond kon men dokter Mulder op huisbezoek bezig zien; bij nacht en ontij stond hij klaar, wanneer men zijn bijstand inriep en steeds was hij dezelfde bezadigde dokter, die reeds enkel door zijn rustig optreden de pa tiënten vermocht te kalmeeren. De liefde welke er bestond tussqhen dokter Mulder en zijn patiënten, is tot uiting ge komen toc-n hij in December 1924 zijn zil veren jubileum als arts herdacht en zich uit zijn tallooze patiënten een comité had gevormd om hem te huldigen. Deze dag is voor dokter Mulder een heél blijde geweest Naast zijn drukke werkzaamheden vond de thans ontslapene ook nog gelegenheid ver schillende functies in het openbare leven te bekleeden Zoo was hij geruimen tijd voor zitter van het bëstaande ziekenfonds „Boer haave", voorzitter en bestuurslid van de afdeeling Leiden van de Zuid-Holl. Ver „Het Groene Kruis", een van de oprichters van de huisartsenafdceling van de Ned. Mij. lot Be vordering der Geneeskunde afd. Leiden en Omstreken. Ook was hij geruimen tijd diaken der Ned. Herv. Gemeente. Dokter Mulder interesseerde zich in het hijzonder voor de geschiedenis der genees kunde en deed verschillende belangrijke on derzoekingen op het gebied der Leidsche gasthuizen in vromer eeuwen, zonder noch tans de resultaten ervan te willen publi- ceeren. Hi] was iemand die de grootere ambities voor de psychiatrie, welke 'n twintig jaar geleden op den voorgrond kwam, meteen zich eigen heeft willen maken; bovendien echter behield hij de zorgvuldige beoefening der zuivere naastenliefde, als volgens hem voor de groote massa onontbeerlijk bij de practijk. Zoo heeft dokter Mulder in alle stilte ge kerkt tot heil van zijn medemensch: hij was in den waren zin des woords een „weldoener der menschheid'a Zijn nagedachtenis zal bij zijn vele pa tiënten in dierbare en onvergankelijke her innering bewaard blijven. Dokter Mulder, rust in vrede. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdag te 12 uur op de begraafplaats aan de Groene- steeg. VOOR DEN MIDDENSTAND. Zooals bekend zal zijn tracht de Nijver heidsconsulent op verschillende wijzen in contact te komen met den Middenstand. Daartoe worden o. a. in tal van plaatsen zitdagen gehouden, waarin de middenstanders de moeilijkheden van technischen aard, welke zij in hun bedrijf tegen komen, kunnen bespreken. Vooral ook bij het moderniseer en van het bedrijf zijn waardeyolle adviezen te bekomen. Reeds éénmaal, den Sisten Mei van dit jaar, is in één der vertrekken van het gebouw der Kamer van Koophandel een zitdag gehouden, welke, wat het aantal be zoekers betreft, een ongedacht goed resul taat opleverde. Ook de bezoekers gingen, voorzoover kon worden nagegaan, voldaan naar huis. Op verzoek der Kamer heeft dr. Begemann, de Nij verheidsconsul ent voor het Westen des Lands, zich wederom beschikbaar gesteld om nogmaals op het Bureau der Kamei zitdag te houden. De zitting is bepaald op Dinsdag a.s. 25 October, 's-namidd3gs van 25 uur. Gaarne wekken wij de middenstanders uit het district der Kamer voor Rijnland op, deze unieke gelegenheid, om ten aanzien van bedrijfsmoeilrjklieden in rijn onderne ming gratis inlichtingen te mogen ontvangen, niet voorbij te laten gaan. WIJKGEBOUW LANGESTRAAT. Gisteravond had het eerste concert in het w^jkge^ouw plaats. Zij, die aanwezig waren, hebben een goeden avond gehad. Hoe wist de zangeres, mevr. Heringa, m al haar liederen' den juisten toon te treffen. Hoe gevoelig klonken vooral: „An die Musik" (Schubert) en de bekende 4 Kleengedichtjes van Gezelle. Het meer vroolijke genre, als „Regendag" (Loosjes), het „Lentelied" van Verhallen, en „Speldewerksterslied" (E. Hullebroeck), werd zoo echt opgewekt weer gegeven, zoo vol leven. Mej. Van Wijk heeft op uitnemende wijze begeleid. De pianiste heeft „Each" voor ons doen leven, en op fijne wijze werd een „Impromptu" van Schubert vertolkt. Kortom: wij zien mevr. Heringa en mej. Van Wijk gaarne in ons midden terug. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het economisch docto raal examen indologie de heer A. G. Dell- man en voor het candidaats examen wis- en natuurkunde (A) de heer A. Gerver. Zooals wij gisteren reeds in ons ver slag van de opening van het ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziekten te Rotterdam onder „Binnenland" hebben gemeld, is onze stadgenoot, prof. Kan, benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité is nog een gift binnengekomen van f 10 van H. P. V. Meerdere giften worden noff gaarne in gewacht bij den penningmeestér, den heer F. Muys van der Moer, Plantsoen 40, Leiden. Bij het in de maanden September en October 1927 te 's-G raven hage gehouden examen voor het verkrijgen van certiïicaten als radio-telegrafist, is geslaagd voor het certificaat tweede klasse de heer L. W. Wakka, alhier. Behalve op Zon- en feestdagen zullen vanaf heden door de Ned. Spoorwegen ook van Maandag tot en met Vrijdag, verschil lende vóór- en volgtreinen worden ingelegd. Op Maandag en Dinsdag zal ten behoeve van de marktbezoekers van Leiden naar Rotterdam een voortrein 2e en 3e klasse vau trein 1003 worden ingelegd. Vertrek van Ledden 6.49. aankomst Rotterdam 9.26. Bwendien zal er nog een extra stoomtrein worden ingelegd van Rotterdam naar Leiden. Vertrek van Rotterdam (D. P.) 7.55, stopt niet te Schiedam en Delft en komt 8.38 te Leiden aan. Deze trein loopt van Maandag tot en met Vrijdag. Het comité ter bevordering der kennis van het Katholicisme alhier, deelt mede, dat prof. J. P. Verhaar, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond, ook dezen winter een reeks voordrachten over het Katholicisme zal houden. Deze voordrachten zullen evenwel niet meer in het gebouw Kloksteeg 23 worden gehouden, doch in het Klein-Auditorium der Universiteit, Rapen burg 73. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. Het Nederl. Leger des Heils te Leiden verjaart. Naar men ons mededeelt zal, in verband met dit jaarfeest, de kommandant G. Maste o. a. een openbare feestderaonstratie olid en in 't Nutsgebouw aan het Steensncuur. Deze f eestbijeenkomst vindt plaats op a.s. Zondagavond om halfacht. O. a. zal het Leidsche muziekkorps van het Nederl. Leger des Heils in die bijeenkomst worden geïn stalleerd en zullen nieuwe soldaten worden ingelijfd. Op Zaterdag a.s., des nam. 8 uur, zal in het eigen lokaal aan de Beestenmarkt het jaarverslag met toekomstp'annen worden behandeld. In ons verslag over de vergadering van het Selskip „Fryslan" zjjn een paar vergissingen ingeslopen. Als bestuurslid werd niet benoemd mevr. De Roos, maar mevr. De Groot, uit Oegstgeest, terwijl in plaati var het 40-jarig bestaan, zooals door een drukfout werd gezegd, het tien-jarig be staan zal worden herdacht. Hedenmiddag heeft wederom een aan tal leden van de Neutrale Middenstandsver- eeniging alhier een bezoek aan ons bedrijf gebracht om dit te bezichtigen. Hedenmiddag viel het 3-jarige zoontje van den heer P. J. N. van de trap. Dr. Nie- mer constateerde pen gebroken bovcn- beentje. Overbrenging naar het Ziekenhuis was noodzakelijk. Hedenmorgen in de vroegte is bij de Maaldrift een auto, merk Delage, toebehoo- rend aan een rijwielhandelaar te Rotterdam in brand geraakt en totaal uitgebrand. De inzittenden wisten zich tijdig in vei ligheid te stellen en zijn in een auto van de firma Kooreman alhier, naar Rotterdam verder gebracht. De auto is door de Luxor- garage alhier naar deze garage gesleept. Naar wij vernemen, was de wagen ver zekerd. HAARLEMMERMEER. De inbraken te Haarlemmermeer. Woensdagnacht is ingebroken bij den heer Van N. aan den Sloterweg te Rijk in Haarlemmermeer. De dief of dieven heb ben zich door uitsnijding van een ruit toe gang tot de woning verschaft, een kast opengebroken en daaruit een bedrag van ruim f150 ontvreemd. Een in de nabijheid liggende portefeuille, waarin een aanzien lijk bedrag aan bankpapier was geborgen, is onaangeroerd gebleven. De politie doet ijverig onderzoek naar het spoor van de daders. HILLEGOM. Jubileum. Het zilveren jubileum van het collectan ten-college der St. Martinuskerk is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des morgens werd door Pastoor Krook een gezongen H. Mis opgedragen, voorafgegaan door het „Vene creator." Deze werd bijgewoond door alle heeren collecten met hun dames. Pastoor Krook hield na het Evangelie een korte toespraak, waarin hij dank bracht voor de opofferingen die de collectanten zich getroosten bij de uitoefening van het collecteeren. Ook dankte hij de dames, die in deze zoo bereidwillig haar medewer king verleenen. Onder de H. Mis nader den allen tot- de H. Tafel. Vervolgens had een samenkomst plaats in de voormalige pastorie, waar een keurig ontbijt door den Pastoor werd aangeboden en waar menige geestige toespraak werd gehouden. In het bijzonder betrof dit den heer Mart. Koek, die vanaf de instelling van het college de functie bekleedde en dit nog met den- zelfden ijver doet. Hem werd als zilveren jubilaris een aardige verrassing aangebo* den. Des avonds vergaderden allen ten huize van den heer Koek. Daar werd dezen door zijn mede-collectanten een prachtige eikenhouten pendule aangeboden, waarbij het oudste lid m dienstjaren de heer P. Damen Sr. een toepasselijk woord tot de® jubilaris richtte. Inwijding Znsterhnis. Maandag zal het nieuwe Zusterhuis „Theresia" der St.-Joseph-parochie door den hoogeerw. heer Borsboom, Deken van Noordwijk, plechtig worden ingewijd. De gezongen H. Mis wordt te 9 uur opgedra gen. De ouders der kindereu van de Meis jesschool en van de Bewaai school worden daarbij allen verwacht. De Jeugdbond voor Onthouding, die vroeger hier bestond, in een vergadering in het Nutsgebouw opnieuw opgericht. De vereeniging bestaat uit jongens en meis jes van 14 tot 21 jaar, die zich op het standpunt van geheelonthouding stellen. Als spreker trad een van de Leidsche leden op, die kort en krachtig doel en streven van de vereeniging uiteenzette. Er w.is muziek en zang ter afwisseling, waarvooT eenige Leidsche leden zorgden. Staande do vergadering gaven zich 13 nieuwe leden op, waaronder enkele meisjes. Het vocr- loopig bestuur bestaat uit: Ernst van Apel doorn. voorzitter en leider aangewezen door de oudere organisatie; de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholi sche d»anken, Nico van den Berg, secreta ris. en Saakje Sijbranda. Nieuwe leden kunnen zich melden bij den secretaris Loos- terweg II 15. KATWIJK AAN ZEE. Logger Katwijk 165 gezonken. Een opvarende vermist. Te IJmuiden is hedennacht omstreeks 12 uur nabij de mond van de haven de binnen komende logger Katwijk 165 (schipper Haas noot) door een onbekend gebleven stoomschip aangevaren. Ondanks ernstige averij kon de logger nog de haven binnenkomen, doch zonk bij de semaphore. De bemanuing werd gedeeltelijk door vletterlieden, gedeeltelijk door personeel van een sleepboot gered. De kok, D. Klok alhier, verdween in de diepte en is vermoedelijk verdronken. Hjj was gehuwd en vader van 8 kinderen. In „Casa Cara" vergaderde gisteravond de orde van de loge der Goede Tempelieren onder voorzitterschap van den heer De Hoog van Delft, als districts-voorzitter. De heer Van Paatéche, van Rotterdam na opening door den voorzitter zette uiteen het doel en werk van de Orde ten opzichte der geheelonthouding. Daarna had een onderlinge bespreking plaats over wat ieder individueel in de afdeelingen te doen heeft. Na deze bespreking traden 16 per sonen, waaronder eenige vrouwelijke, tot de loge toe". Daarna werd deze bijeenkomst door den voorzitter gesloten. NOORDWIJK. De Hanze. Gist-eravond vergaderde in het Juvenaat der afd. Noordwijk van den Ned. Hanze- bond. De heer V Ph. Braun opent deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. De notulen worden onvernaderd vastge steld. Ingekomen is een schrijven van het H. B. waarin dit aan de afdi dank brengt voor den moreelen en daadwerkelijken steun, ontvangen bij gelegenheid van de viering van het 4de lustrumtevens wordt hierin verzocht ernstige propaganda te maken, voor het thans zeer goed verzorgde orgaan. ,,De Middenstander". Dit laatste punt ont lokte nog al eenige besprekingen en o.m. wordt er voorgesteld het H. B te verzoeken het Orgaan weder gratis aan do leden te doen toekomen. De secretaris deelde mede dae om financieele redenen dit voorhands niet wel mogelijk zal zijn. Door een der- leden wordt alsnu voorge steld om in het komende seizoen een pro- pagandavergadering te doen houden om te trachten het ledental uit te breiden, waar aan gevolg zal worden gegeven, terwijl het bestuur wordt opgedragen het winterpro- gramma vast te stellen. Door den Geestelijken Adviseur kape laan'C. J. Hesp, wordt nu ingeleid het on derwerp ,,De emancipatie der Katholie ken". Door het late uur kon spr. zijn voor dracht niet beëindigen, zoodat deze in de eerstvolgende vergadering zal worden voortgezet. Een hartelijk applaus beloonde den spreker. Na rondvraag werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. Ned. Maatschappij voor Tninbonw- en Plantknnde. Gisteravond vergaderde de afd. Noordwijk en omstreken van bovengenoemde Maat schappij in Hotel Royal, waar de vergaderzaal weer ruim was voorzien van bloemen en planten, die ter opluistering waren inge zonden. De voorzitter, de heer H. de Boer, opende met een welkomstwoord aan de leden de vergadering. Spr. wijst op de schoonheid van den herfst, wat betreft kleur en nuan ceering. Ook is de herfst de bekroning van lente en zomer. De lente geeft nieuw leven en groen; jie zomer geeft bloemen en bloe sem; de herfst geeft vruchten tot voort planting van het geslacht. Verder wijst hij op het schoons wat te zien is aan Esch en Eschdoorn, de mooie bessen van den Duin doorn, prachtige bessen van Berberis of Zuurbes, Crategis soorten, enz. Maar zooals we de lente en den zomer van ons eigen leven mooier vinden dan de herfst, zoo vinden we ook het herfst-jaargetrjde een voorbode van den naderenden dood van bloemen en planten. Dahlia's en Chrysanten hebben nog niét van vorst te lijden gehad en zijn daarom nog in volle glorie, doch vooral laatstgenoemden zullen wel spoedig naar de kassen verhuizen. V^rtellendcr.vgze toont spr. de groote doelmatigheid aan in de natuur. De bladeren vallen van de boomer^ daar het winterjaargetijde met zijn tempe ratuursverschillen de boomen zou dooden. De bladeren dienen n.l. voor assimilate (ademhaling) en transpiratie (afgeven va\ vocht). Wanneer, zooals in den winter dik wijls geschiedt, temperatuursverschillen op treden, zoodat de temperatuur in den grond belangrijk lager is dan boven den grond, dan kan het bodemwater niet in voldoende mate naar den top der boomen worden getransporteerd, waardoor de bladeren zou den moeten verwelken. De planten en boo men, die in den winter groen blijven, hebben als regel weinig huidmondjes, waardoor de transpiratie gering is. Zoo hebben dennen en sparren naalden. Dit zijn eigenlijk opge rolde blaadjes, waardoor 1 de huidmondje* zich aan den ingesloten kant bevinden, waar door de verdamping wordt tegengegaan. Daarom kunnen deze boomen*dus wel groen blijven. Deze waardevolle causerie van den voorzitter ontlokte een hartelijk applaus. F.enige ingekomen stukken werden vöor kennisgeving aangenomen. BINNENLAND. Te Leiden is overleden dokter L. Mulder (Stadsn. Ie Blad). De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake de Robaver aangenomen (Tweede Kamer, 2e Blad). Het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de collectieve arbeidsovereenkomst (Binnenland, 2e Blad). Installatie van de Hervormde Zuiderzee- commissie (Kerk en School* 2e Blad). De najaarsvergadering van de Nederland- sche Zendingsvereeniging (Kerk en School* 2e Blad). De KW 165 is te IJmniden gezonken. De kok is daarbij om het leven gekomen (Uit de Omstreken, le Blad). De begrafenis van wijlen prof. mr. dr. van Roy te s Gravenhage (Laatste Berich ten le Blad). BUITENLAND. De Dnitsche Volkspartij behondt zich alle vrijheid voor ten aanzien van de Schoolwet (Buitenl., le Blad). Ronald Mc Neil opvolger van lord Cecil (Buitenl., le Blad). De Fransche Kamercommissie voor de financiën en de begrooting (Buitenl., le BI.). De staking in Spanje is geëindigd (Tel., ic Blad). - Daarna bracht de heer F. H. van Spanje als voorzitter van de tentoonstellingscom missie verslag uit over de gehouaen ten toonstelling op 6, 7 en 8 Sept. in Hotel Royal. Spr. bepaalde zich bij het financieele gedeelte. De inkomsten bedroegen f 515.68 y- terwijl de uitgaven f 600.87 bedroegen, al dus een nadeelig saldo van f85.l8V2- Hit moet vooral op rekening gesteld worden het geringe aantal bezoekers en van de vazenhuur van de firma J. S. van Baaien, te Rotterdam. De heer 8. van Wely en A. van Schie werden aangewezen om de rekeningen na te zien. Door laatstgenoemde werd verslag uit gebracht, dat alle posten g'edekt waren met kwitanties en do juiste gegevens. Do voorzitter bracht onder instemming der vergadering harte!ijken dank aan den heer Van Spanje en vond het jammer, dat hij, ondanks het vele werk, nog mee een nadeelig saldo moest komen. Getracht zal worden om dit nadeelig saldo te verkleinen door het houden van mooie verlotingen onderling. Verschillende mooie (en lekkere) prijzen worden reeds beschik baar gesteld. Opgemerkt wordt, dat datums voor een tentoonstelling een vor gende maal anders moeten zyn. Voorgesteld wordt om een volgend emaal in het voorjaar te exposeeren, men verwacht dan betere ïesultaten. Dit zal een punt van overweging uitmaken. Hierna wordt overgegaan tot het uitreiken van een gedeelte der behaalde prijzen, het geen door den voorzitter met een toepasse lijk speechje wordt gedaan. Daar het prjjs- uitreiken niet op de agenda heeft gestaan, zal dit een volgende maal worden vermeld en zullen de overige prijzen worden uit gereikt. De heeren Overvelde en Grullemans gaven ieder een enveloppe met inhoud tot delging van het tekort. Nog wordt besloten den heer Van Giërs- bergen te vragen een lezing te willen hou den over de bijen, daar dit een vorige maal zoo extra in den smaak gevallen is. Na keuring en verloting der aanwezige bloemen en planten sluit de voorzitter deze belangrijke bijeenkomst. NOORDWIJK-BINNEN. Gistermorgen werd in de Zeestraat alhier een melkwagen van den landbouwer v. d. H. aangereden door de tram De wa gen moest een togenkomenden wagen pas- seeren. De bestuurder kon bij- het naderen van de tram zich niet spoedig genoeg met zijn wagen van de tramrails verwijderen, terwijl de tram wegens dé aanwezighied van vele bladeren op de rails met aan stonds kon stoppen. Bestuurder en paard bekwamen geen letsel, doch de melkwagen werd deerlijk gehavend OEGSTGEEST. Tegen 1 December a.s is door mej. J. C. Achilles, hoofdverpleegster aan het Sanatorium „Rhijngecst" alhier ontslag aangevraagd.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1