p°v/( Wollen Dekens wasschen WIE IS EDMUND GRAY? 68s<e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 October 1927 Tweede Blad No. 20735 UIT DE RAADZAAL. Voordat de winter komt, WED. P. DE WILDE ZONEN'S BEDOENHANDEL, FEUILLETON. De raad in een voor haar incompetente aangelegen heid Geen werkloozen- sociëteit Een Chr. school in het Morschkwartier Een nienwe Havenbrug. Trots een agenda van maar 9 punten, heeft de raad een avondzitting noodig ge had. Verrassen of verbazen deed het ons niet, want was een der agendapunten niet de aanvrage voor medewerking voor een Chr. School in het Morschkwartier? Hoeveel is daar al niet om te doen geweest, voor en tegen. Bovendien werden er nog twee kwesties aan de agenda toegevoegd. Een ging vooraf, een volgde als slot. Vooraf ging dan het adres van den Nederl. Bond van Personeel in Overheidsdienst over den pensioen-inkoop van los personeel, 't Was eens weer een oude geschiedenis. De kwestie is niet ter competentie van den raad, alleen van B. en W. Toch moest de affaire volledig worden behandeld, alsof de raad in dezen mee kon praten. Zelfs werd in een motie vastgelegd dat het Georganiseerd Overleg gehoord dient te worden, alsof dit lichaam in dezen iets kan bereiken, wanneer de raad dat niet eens kan Dat uit den raad den wensch werd geuit, dat B. en W. nog eens zouden nagaat of wat voor de betrokkenen zou zijn te bereiken, was overigens alleszins te begrijpen. Gezien de wijze, waarop hier ter stede vaak in los sen dienst zijn genomen werkkrachten, die rechten kunnen doen gelden op een andere kwalificatie, die hun wel recht geeft tot pensioen-inkoop, valt ten zeerste te betreu ren. dat B. en W. hebben moeten weigeren op de wettelijke gronden, als door hen ont vouwd. Voor een college als dat van B. en W. moet de wet echter volledig gelden in alle scherpte, zelfs daar, waar zij hetzelf anders zouden wenschen. gelijk hier het ge val was, naar wethouder Goslinga die nu wettig ,zit" ronduit verklaarde. Hel pen op een manier als de heer Wilbrink voorstond, kon o. i. daarom nimmer in aan merking komen, want dat zou slechts zijn: de halve waarheid. Door het aannemen der motie, die B en W. heel rustig naast zich kunnen neerleg gen, is het zelfs het college niet gemak kelijker gemaakt, om voor de betrokkenen nog iets te ondernemen! Wij hopen even wel, dat het college zich daarover zal welen heen te werken, gezien de belangen van hen. die anders gedupeerd worden door het optreden van den raad. Het slot was het voorstel van den heer Van Stralen om ook dezen winter weer een ontspanningslokaal in te richten voor de werkeloozen, dat tenslotte alleen de stem men zijner fractie vermocht te verwerven. Waarom dit zoo was, ontging ons. De mo tieven van den wethouder lijken weinig steekhoudend. Zelfs de heer Wilmer kon riet zich daarbij aansluiten, doch beriep zich op het particulier initiatief. En die is op zich zelf juist, gezien hoe de diverse partijen hier ter stede over gelegenheid be schikken. Edoch: was dat vroeger niet zoo? De consequentie lijkt ons ietwat zoek. Het afschaffen betreuren wij echter niet. Hoofdzaak was de genoemde schoolkwes tie, die ons voerde in een volslagen school strijd, jammer genoeg. Het is een van die merkwaardige gevallen, zooals die zich her haaldelijk plegen voor te doen, sinds de wet de gelijkstelling van onderwijs bracht, door dat o. i. de wet niet is berekend op hetgeen zich thans pleegt voor te doen in de prac- tijk. Op den voorgrond willen wij stellen, dat er bij ons geen twijfel is, dat een Chr. school in dat kwartier recht van bestaan heeft, 't Zelfde zou o. i. ook gelden voor een openb. school in het Haagwegkwartier. Op zich zelf - genomen zou de aanvrage dus ongetwijfeld dienen te worden ingewilligd. Edoch, er zijn bij-omstandigheden. Door de komst van zoo'n Chr. school daar dreigt een openb. school te verdwijnen. Te begrijpen is daarom, dal de voorstanders van dit laatste onderwijs zich verzetten, voor zoover dit in hun macht ligt; omgekeerd zou 't zelfde gebeuren. En nu wilde het geval, dat zij daartoe gelegenheid vonden. Voor de aan vrage moeten toch handteekeningen worden overgelegd van ouders, waaruit blijkt, dat zeker 80 kinderen de school, die gevraagd wordt, zullen bezoeken. Die handteekenin gen waren overgelegd. Edoch, daarop is aan merking gekomen, waardoor het getal kin deren beneden de 80 zou dalen. Het Chr. schoolbestuur houdt de juistheid vol van de handteekeningen, Volksonderwijs betwist er 5S. Van weerskanten betreft het menschen, die ter goeder naam en faam bekend staan. En ziedaar, hoe de groote scheidingslijn als vanzelf werd getrokken. Wie heeft gelijk.... Men zal volledig kun nen en moeten billijken, dat wij daarin niet durven treden. Het is een vraag, die tot op den huidigen dag niet is te beantwoor den. Alleen een nauwkeurig onderzoek zou daarin licht kunnen verschaffen en te be treuren is, dat B. en W. zich daarvoor niet hebben willen laten vinden, hoe moeilijs dit ook zou zijn geweest, dat zq erkend. Hadden zij echter zoo'n onderzoek inge steld en dus zelf achter een van beide parliien kunnen gaan staan, dan zou de vraag toch voor weidenkenden z\jn opgelost geweest. Een college als dat van B. en W. moet immers boven verdenking slaan van oneerlijkheid en dat doet het, gelukkig, ook. De reden waarom het debuut van den heer Romijn zoo allerdroevigst was, doordat hij zonder bewijs die eerlijkheid zoo langs allerlei draaiingen aantastte, zoodat hem een strenge afstraffing van den burge meester ten deel veel. Hij heeft zich te veel door derden laten beïnvloeden. Doordat zoo'n onderzoek is afgewezen, is de groote vraag vraag gebleven en dat zal hier in Leiden het antagonisme over en weer alleszins bevorderen, helaas. B. en W. hebben zich vergenoegd om op den letter der wet te steunen, geruggesteund door de jurisprudentie der Kroon en daarmee is wettelijk alles in orde. Maar er is nog iets hoogers dan de geschreven wet en dat is het rechtsgevoel van de ongeschreven wet. En of daaraan op deze wijze is vol daan? Zelfs voor alle voorstanders van het Bjjz. Onderwijs? Wethouder Tepe maakte een goed debuut en bleef zakelijk evenals de heer Venvey in eerste instantie. Tal van sprekers begaven zich echter op zijwegen en het spijt ons, dat door voorstanders van het Bjjz. Onderwijs daarbij zulke hatelijke aanvallen gericht moesten worden op het Openb. Onderwijs. Dat is jammer, het diende nergens voor. Gelukkig is daarop niet ge riposteerd op gelijke wijze. Laat men toch van weerszijden zulke hatelijkheden, die gewoonlijk berusten op goedkoope handig heid, achterwege doen blijven. Tenslotte werd de aanvrage toegestaan. Anders bleef er ook niet meer over, practisch gesproken, nu heden automatisch deze al zou zijn gegeven, gezien de termijn-verstrijking, want voor verwerpen zonder onderzoek was evenmin reden. Van de overige agendapunten verdient alleen nog de aandacht, dat besloten is tot den bouw van een nieuwe Havenbrug, een van die dingen in Leiden, die als 't ware om uitvoering schreeuwen. De offers, daar voor gebracht, zijn o. i. goed gebracht. RECLAME. LAAT U UW BIJ 9830 Nieuwe Rijn 39-40, Telef. 2158 DE TERUGTOCHT VAN „DE POSTDUIF". Twee dagen oponthoud te Bangkok. Gelijk wij gisternamiddag nog in de stad hebben gebulletineerd is de „Postduif" gisteren te Bangkok aangekomen. Het toestel maakte een vlotte landing maar zakte, toen het naar de loods werd gerold, in den zachten gTond. Bij het vrij maken werd eeD der wielsteunen licht be schadigd. De reparatie zal vermoedelijk een opont houd van twee dagen veroorzaken. Te Soesterberg heeft zich een comité gevormd om luitenant Koppen te huldigen bij behouden aankomst in Nederland. HET INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNST ROTTERDAM—LEIDEN. De officieele opening van het ziekenhuis. Gistermiddag is te Rotterdam het Zieken huis voor Scheeps- en Tropische ziekten uit gaande van het Instituut voor Tropische Geneeskunde RotterdamLeiden geopend in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten. De geschiedenis van het tot stand komen van dit ziekenhuis is in den breede geschetst door den voorzitter van het Instituut voor Tropische geneeskunde, prof. Nieuwenhuis, die de medewerking in herinnering bracht van wijlen prof. D. A. de Jong, ook de figuur van den penningmeester prof. Kan treedt bij een beschouwing over het ontstaan van het ziekenhuis naar voren. De Regeering heeft ook haar volle medewerking in deze gegeven. In 1907 werd de Ned. Mij. tot Be vordering van de Studie der Tropische Ge neeskunde gesticht, in 1914 ontstond de Leidsche Vereeniging tot Bevordering van Tropische Geneeskunde en de afd. Tropische Geneeskunde van het Koloniaal Instituut. Later is contact ontslaan tusschen Rotter dam en Leiden en de wensch tot stichting van een ziekenhuis voor scheeps- en tropi sche ziekten werd vervuld. Prof. De Lange, die thans naar Indië is vertrokken, heeft gezien, dat dit mogelijk is. Zijn groote ener gie en zijn inzicht vooral, hebben de stich ting van de polikliniek aan de Leuvehaven mogelijk gemaakt. Hij ook heeft geraden de hand te leggen op dit gebouw, waar thans zeventig bedden aanwezig zijn, van welke reeds enkelen zijn bezet. Namens de Regeering en namens den Minister van Koloniën heeft de heer v. d. Meulen gewezen op de zeer bijzondere be slemming van dit ziekenhuis, het werk van deze instelling is een van die onderdeelen van de cultuurtaak die Nederland en de Overzeesche gewesten hebben te vervullen. Met warme belangstelling heeft de regeering het werk gadegeslagen. Spr. deelde mede dat de regeering het werk van een der man nen die hun kunnen, hier aan hebben ge weid heeft erkent, door prof. Kan te benoe men tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. De heer D. G. van Beuningen, voorzitter van het college van curatoren heeft vervol gens het woord gevoerd, waarna de rector- magnificus van de Leidsche Universiteit, prof. Wensink, namens de Senaat van de Leidsche Universiteit een woord van diep gevoelden dank en hulde heeft gesproken voor het werk dat hier is verricht. Prof. Kan dankte voor de onderscheiding welke hem uitermate heeft verrast en ver volgens sprekende namens den voorzitter van de faculteit der Geneeskunde aan de Universiteit le Leiden, gaf spr. de verzeke ring, dat het instituut rekenen kon op even- tueele hulp en voorlichting der faculteit. De directeur van het ziekenhuis, dr. Ver- 9pyck Mijnssen, heeft een uiteenzelling ge geven van het doel en het streven der in richting, maar niet alleen zeelieden worden verplicht, maar ook zij, die met tropische ziekten van cultures of andere ondernemin gen in Indië komen. Het verplegend perso neel legt er zich op toe zooveel mogelijk de talen te leeren 9preken van hen die zijn op genomen. Tenslotte wees de directeur er nog op dat bij de inrichting het Engelsche systeem van „privafe-leden" is gevolgd. De prijs van een dergelijk ..stichlingsbed" het zieken huis heeft er reeds acht bedraagt f 5000. Nadat nog prof. Schüffer, namens het In stituut voor Tropische Geneeskunde, afd. van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, van welke afd. hij directeur is. had gespro ken, verklaarde burgemeester Wytema met woorden van hulde en gelukwensch het zie kenhuis voor geopend. OPHEFFING INDIRECTE VACCINATIE- DWANG. Het oordeel van den minister. Op de vragen van den heer Krijger be treffende opheffing van den indirecten vae- cinatie-dwang heeft de minister van Ar beid, H. en N. geantwooid, dat na 22 Augustus toen met de verstrekking van neuro-vaccine een aanvang is gemaakt, aan de inspectie van de Volksgezondheid drie gevallen van aandoeningen bekend zijn ge worden, waarvan bij onderzoek één waar schijnlijk en twee zeker bleken encephali tis postvaccinal te zijn. Men bedenke hier bij, aldus de minister, dat sinds den ge noemden datum ruim 40 000 doses neuro- vaccine zijn afgeleverd, die zeker grooteii- deels gebruikt zullen zijn. Er wordt op ge wezen, dat op naar schatting 550.000 entin gen met de sinds 1924, doch vóór 22 Augus tus 1927 verstrekte dermo-vaccine, 118 ge vallen van aandoening van het centraal zenuwstelsel zijn waargenomen, d.i. 0.21 per duizend. R-eeds na het eerste geval heeft de Ge zondheidsraad vergaderd. Aangezien in het toen uitgebrachte rapport nog niet kon worden gerekend met de twee sindsdien opgetreden positieve geva'len, heeft de mi nister een nader rapport verzocht, dat hem 17 October bereikt heeft, daartoe strek kende, dat, met behoud overigens van de bestaande voorschriften, aan de Regeering de bevoegdheid worden verleend om de be trokken voorschriften tijdelijk buiten wer king te stellen: subsidiaiir om indien de voorschriften niet gehandhaafd worden de mogelijkheid van bijzondere voorzorgs maatregelen te openen. Bovendien heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst onder dagteeko ning van 14 dezer den minister in overwe ging gegeven den indirecten vaccinatie- dwang tijdelijk op te heffen. De minister bevordert, dat een ontwerp tot herziening der wettelijke bepalingen in zake den indirecten vaccinatie-dwang deze week het departement zal verlaten. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Gisteren kwamen de in de Centrale Com missie vertegenwoordigde Centrale organi saties, te weten het Permanent Comité van Christelijke organisaties van Personeel in Publieken Dienst, de Centrale van Neder- landsch Overheidspersoneel, de R.-K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel, de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren en het Comité ter behar tiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel, in tweede vergadering bijeen ter vaststelling van den eindtekst eener gemeenschappelijke memorie inzake de herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. Algemeen kon men zich met den inhoud der memorie vereenigen, waarna besloten werd, deze in de denzelfden dag te houden vergadering der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenza ken- aan den voorzitter dezer commissie ter hand te stellen met verzoek ten spoedigste een speciale vergadering bijeen te willen roepen ter behandeling van dit belangrijk collectief adres, waarin de krachtige argu menten der organisaties ten gunste eener spoedige herziening van hel Bezoldigings besluit uitvoerig zijn uiteengezet. Na de verschijning van het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer zullen de Cen trale organisaties overwegen wat haar dan te doen zal slaan. VERGUNNING ARBEID IN BANKET BAKKERIJEN. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft bepaald, dat aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des RECLAME. Verkrijgbaar bij de voornaamste sigarenwinkeliers alhier. 9489 Rijks zal worden vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 2i der Arbeidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt: lo. in het tijdvak van 7 tot en met 19 November 1927 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werklijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 21 tot en met 28 November 1927 gedurende 11 uren per dag en 60 uren per week, en zulks onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddag en 7 uur des namiddags; b. óp dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzon dering van de Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags; c. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voormid dags en 10 uur des voormiddags; B. door jofigens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 21 November tot en met 5 De cember 1927 en bovendien op 23, 24, 30 en 31 December 1927 arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, een en ander met dien verstande, dat, in dien ingevolge het onder A en B bepaalde een arbeider op Zondag na 1 uur des namid dags arbeid verricht, hij in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag, na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 121/» uur des namiddags, geen arbeid mag verrichten. VOORZITTERSVACATURE IN DE S.D.A.P. Henri Polak heeft bedankt. Naar het „Hbld." verneemt heeft de heer Henri Polak bedankt als voorzitter der S.D.A.P. Pogingen door andere leden van het Par tijbestuur aangewend om hem op zijn be sluit te doen terugkomen, zijn tot heden niet geslaagd. Ze worden echter voortgezet. SAMENWERKING TUSSCHEN S. D. A. P. en N. V. V. De conclnsies der commissie van onderzoek. De door de besturen van S. D. A. P. en N. V. V. ingestelde commissie ter onderzoek naar de beste wijze van samenwerking tus schen Partij en Vakbeweging, kwam met haar conclusies gereed, welke op de eerst volgende algemeene vergadering van het N. V. V. en op het eerstvolgende congres der Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. 34) - „O, we zullen de certificaten wel terug krijgen, of nieuwe er voor in de plaats. „Is het je ooit opgevallen," dat Checkley de eenige is, die controle houdt over de brieven, en ten allen tijde toegang heeft tot het kantoor?" „Zeker." „Checkley heeft geen vossen- maar een jakhalzennatuur, zie je. Nu acht jaar ge leden, bij voorbeeld, kan hij een sommetje hebben gemaakt met een vervalsching. Niet, dat hij die zelve beging, maar hij ver richtte loonarbeid, vergat er enkel bij. dat de banknoten genummerd zijn. en toen hij zich dat herinnerde, legde hij ze terug. Nu heeft die vriend, de vervalscher. er een zorgvuldig uitgewerkt plan op bedachl. om aandeelen in handen te krijgen, niet wetend dat die voor een ander van geen waarde zijn." ..Hij heeft toch het dividend van vieT inaanden ontvangen?" ..Dat is vast wall Is het dezelfde hand van den wissel, ben je daar zeker van?" „Daar is juist geen twijfel aan Hel zou e vreemd wezen, dal twee verschillende an den van schrijven precies diezelfde mie °,nre£elmaligheden zouden begaan in een krul en een puntje." „En al die overdrachten zijn voor de zelfde persoon? Hoe is zijn naam?" „Edmund Gray, en hij hee'ft kamers. 22 South Square Gray's Inn." „Nummero 22? Daar woont Freddy Car- stone ook. Weet je iels van dien zooge- naamden Edrpund Gray!" „Ik ben er op' uit geweest, om inlichtin gen in te winnen betreffende hem. Hij werd beschreven door den huiseigenaar en door zijn werkster, als een oudachtig heer." „Nu, Checkley is oudachtig." „Ja. daar heb ik ook wel aan gedacht. Maar het moet een „echte gentleman" zijn en met den besten wil van de wereld kan je dat van Checkley niet getuigen?" ..O. dat woord ..gentleman" is zeer red baar! De een 9preekt van een ..gentleman" waar de ander er niet aan denkt. Weet je nog wat meer van hem?' „Nog iels! Hij hee'ft de kamers al een jaar of negen en hij betaalt zijn huur ge regeld, den dag vóór den termijn. Ik ben pas bij hem geweest, toen zijn werkster er bezig was en aan zijn eigen tafel heb ik een briefje aan hem zitten schrijven. Het vertrek staat vol socialistische boeken en schotschriften. Hij is dus hoogstwaarschijn lijk een socialistisch leider." „O, wacht!.Er staat een socialistische brief in de „Times" van vandaag!" Hij haalde de courant te voorschijn ..Kijk. hier heb je een stuk. geteekend met naam en toenaam, door ..Edmund Gray. 22 South Square, Grav's Inn". Wat een onbe schaamdheid!" George las den brief zorgvuldig door. Hij was een kolom lang en het was een goed moedig. eenvoudig pleidooi voor socialisme, zonder de minste bitterheid er in. „Heb je den brief gelezen?" vroeg George*. „Ja, vanochtend al, eer ik nog wist, dat de onderleekening van zóó veel belang was!" „Vind je dit het schrijven van een ver valscher. een samenzweerder, een dief?" „Neen. Het klinkt zoo niet. Toch zijn vele dieven op groote schaal dikwijls aangename menschen in het particuliere leven Er is geen reden, waarom deze droomer niet even goed een vervalscher en een dief kon we zen. Intusschen zou het een merkwaardig geval we'zen. dat geef ik toe." „Kunnen er twee Edmund Gray's zijn, vader en zoon?.... Of kan die Edmund Gray een klerk hebben, die héél onbe schaamd gebruik maakt van den naam van zijn heer en som9 de brieven opent, die daar komen? Stel je eens voor: die klerk is een vriend van ouwen Checkley. Die klerk be denkt het plan. Checkley doet zijn deel. We kunnen anders gemakkelijk wat meer te weten komen van den man, omdat Freddy Carstone kamers heeft op dezelfde verdie ping. We zullen daar na het eten naar toe gaan en als Freddy nuchter is. in den regel is hij om dien tijd niet stom-dronken. dan zal hij ons wel vertellen, wal hij weet van zijn buurman." „Ik had eigenlijk vanavond Elsie moeten opzoeken, maar dit is van meer belang." „Dat zou ik meenen! Zend haar een tele gram. Kellner. we zullen hier de koffie ge bruiken Je hebt dus de behandeling van het geval in handen genomen? Wal doet Checkley?" „Niets. Ik gelóóf, dal hij jaloersch op mij is. Ik weet niet waarom Maar het hindert niet. wat een oude man als hij denkt!" „Zelfs zoo'n oude man kan een lucifer aansleken en een vuurtje stoken. Checkley is van een boosaardig temperament. Hij is er volkomen toe in staat, je het geval ten laste te leggen. Het verwondert mij, dat hij dit al niet heeft gedaan. Denk maar eens hoe het mij verging, kerel." Alhelstan was vuurrood ge*worden bij die herinnering. „Zijn houding was vanochtend wel heel onbeschaamd en vreemd. Hij begon geheim zinnig te spreken van de ondankbaarheid van den vervalscher." „Zie je. Daar heb je het al! Hij bedoelt natuurlijk, dat jij de vervalscher bent!" „Zoo? Denk je dat? Nu ALhelslan," George dronk zijn koffie uit en stond op, „hoe gauwer we dit geheim van Edmund Gray hebben uitgevonden, hoe beter! Laten we dus allereerst naar den dronken Cam bridge-man gaan!" Zich verdiepend in tallooze gissingen, de een al onwaarschijnlijker dan de ander, begaven ze zich naar South Square. „Kijk," zei Athelslan en greep zijn kame raad bij den arm. „Wie i9 dat?" „Checkley zelve. Hij komt uit no. 22." „Zoo waar! Wat zou hij daar gedaan hebben?" De oude man kwam uit den ingang van nummero 22 en keerde zich noordwaarts naar Field Court. Ze wachtten, tot hij van het plein was, en gingen toen de buitentrap op. De buitendeur vonden ze echter geslo ten. Ze klopten met hun stokken; er volgde geen antwoord. De deur bij Carlslone 9lond open en Freddy was ditmaal eens nuchter en ver-* welkomde de vrienden met luidruchtige vreugde. „We zijn hier voor zaken. Freddy!" zei Athelstan. „Je bent hier om eens te boomen en whiskey te drinken, tot op z'n minst twee uur in den ochtend! Want eerst dan kan je van Gray's Inn op z'n mooist genieten." „Eerst zaken doen, Freddy. Ken je je buurman, mr. Edmund Gray?" „Zeker. Wij wisselen het compliment van den dag. als we elkaar op de trap tegen komen." „Wóónt hij op deze kamers?" „Neen. Het is mogelijk, dat hij er af en toé slaapt, maar toch zeker nie't dikwijls. Hij komt op ongeregelde tijden, soms op den middag, soms op den ochtend, soms in geen weken „Heeft hij druk bezoek?" „Er komt nooit iemand bij hem." ..Iloudt hij klerken. Voert hij een uitge breide correspondentie?" „Ik heb nog nooit een brievenbesteller aan zijn deur zien bellen." „Heeft hij een zoon. of broer of deel genoot. of zoo iemand?" „Ik weet het niet. Het is mogelijk, dat hij er dergelijke plagen op na houdt, maar dan verloonen zij zich toch niet." Wat is zijn bezigheid of zijn ambt?" „Hij is socialist. Intusschen heeft hij eigen middelen. Het is een oude heer met aangename manieren en een vriendelijk gezicht. Hij leeft een droomhestaan. „Checkley kan dit niet wezen," zei George. „Ik geloof 't ook niet," antwoordde Alhel stan. ..Heb je nog een anderen ouden man gezien; wij zagen hem hieT zoo even van daan komen, een zekeren Checkley. een klerk?" (Wordt vervolgd). 1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5