R.H.W. Fruit-Soda AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. C. G. SMIT, Steenstraat 49 De origineele Mainzer Zuurkool INGEZONDEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Mineraalwater met vruchtensmaak Woensdag. Middelweg 28: Zitting van de commissie tot bestrijding van den woeker. Halfnegen tot halftien. - Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Radio dienst te 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelste'gr. 8): Br. v. d. Horst. 8 uur. Wijkgebouw (Langestraat 6769): Con cert te 8 uur Donderdag. Huize Feenstra (Rapenburg 13): Vrouwen- vereen. ter bev. der theologische kennis. Spr. dr. C. D. Sax over Gustav Frenssen. Halivier. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing met film van den heer Kruis, over „Re- classeeringswerk". 8 nur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen, Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dier apotheken wordt van Maandag 17 October tot en met Zondag 23 October waargeno men door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Die Inrtige Wittwe, oQpretle in 3 bedrijven. „Die lustige kWittwe" hoe vele, vele jaren neemt deze operette niet een eere plaats in met „Ein Walzertraum", „Die Dollairprin<zessin" en nog een paar ande re, die geregeld worden teruggebracht op het repertoire. Immer bleibt sie neu. En vooral is dat ongetwijfeld het geval, wan neer „Die histige Wittwe" geheel is ge moderniseerd als gisteravond het geval was, bij de opvoering door de Fritz Hirsch Operette, een geselschap, dat zich hier een goeden naam had verworven. En welver diend ook. Op zichzelf was het voor ons daarom ook geen veTrasging dat de schouw burg uitnemend was bezet. Ware het an ders geweest, dan zou dat eerder reden tot verbazing hebben gegeven Ongetwijfeld zullen de vele aanwezigen geen berouw over hun komst hebben ge had, want er is een over alle linies bijzon der goede vertolking ten deel gevallen aan de gansche operette. Speciale decors di© het prachtig deden waren apart meege bracht, waarvan we speciaal dat van het derde bedrijf met den Eiffeltoren op den achtergrond willen noemeneen keur van toiletten, deels hyper-modern, deels van z.g. Pontevedrinischen volksaard, waren te bewonderen, en dan als hoofdzaak toch per slot van rekeningde executanten heb ben alle eer van hun werk, zoowel vocaal als qua spel. Het was een zeer nauw slui tende vertolking, die door een voldoende bezet orkest muzikaal werd onderstreept. Wanneer we eenige namen willen noemen, dan zeker in de eerste plaats die van Fritz Hirsch zelf, die van zijn kanselier van het Pontevedrinisc.he gezantschap een type maakte vol luim en kostelijken humor. Sprankelend af en toe van geest. Denk aan den inzet van het derde bedrijf en het in- geiaschte lied. Dat was aangeboren vis comica. Uitstekend tegenspel had hij ech ter van Walter Triebei als de aftandsche gezant. Het was een keurig duo, deze twee. Zij brachten nieuw bloed bij het oude, dat op zich zelf reeds bruist. De rol van het lustige weeuwtje werd gespeeld door Mimi Gyenes en ook zij ver dient- hulde, al had de rol nog wat meer temperament kunnen verdragen. Haar zang was af, vooral in de hoogerc regionen. In de lagere regiooen was haar stem af en toe wat scherp. Keurig was b v. haar Vilja- lied, dat gebisseerd worden moest-, even als trouwens vele andere welbekende pas sages, als het ruiteVlied, het vrouwenpro bleem etc. Paul Harden speelde Danilo vol vuur en met uitnemenden zang. Verder willen we nog noemen FYiedl Dotza en haar a-Troant Albert May. De overigen secondeerden over 't geheel niet slecht, al waren er enkele zwakke plekken, die echter voldoende werden over speeld. Apart dienen nog de dansen vermeld. Het gezelschap heeft een volledig succes gehad en daarvan was de krans, door het Schouwburgbestuur Fritz Hirsch aangebo den, de algemeeDe tol.k. Vele, vele malen moest worden gehaald. RECLAME. Weder vooihanden bij 12 ets per pond. Knackworst - Casseler Rippespeer Prima Worst om te koken. TELEFOON 486. 9865 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE SCHOOL IN HET MORSCHKWARTIER. Geachte Redactie. In de Raadsvergadering van Maandag j.l. heeft dr. Van Es over de Openbare school aan de Paul Krugerstraat enkele woorden gezegd, die ons zeer onaangenaam hebben getroffen. Dr. Van Es gaf naar aan leiding van de kwestie, dat sommige ouders het door hen geteekende stuk niet voldoende zouden hebben gelezen, te ken nen, dat wanneer die ouders op de reeds lang bestaande Openbare school in die wijk zoo slécht hadden leer-en lezen, het juist noodzakelijk was, dat er een Chris telijke school naast kwam, waar het beter geloerd kon worden. Wij zouden hieromtrent gaarne opmer ken le. dat de Openbare school in de Paul Krugerstraat is opgericht 1 April 1903; 2e. dat van dé 32 ouders, die hun handteekening terugnamen, hoogstens 2 die school hebben bezocht; 3e. dat nog niet bewezen is, dat het onderwijs op de Bij zondere scholen beter is dan op de Open bare, en 4e, dat de feitelijke toestand, zoo wel in onze stad als elders, zóó is, dat de resultaten van het onderwijs niet afhanke lijk zijn van de kerkelijke richting der on derwijzers, maar samengaan met de ken nis en bekwaamheid der leerkcacnteu, den ernst, waarmede gewerkt wordt en den aanleg der kinderen, zoodat de conclusie van dr. Van Es, dat in het MorsChikwar- tier een kerkelijke school zou moeten ko men om daardoor het onderwijs te verbe teren, naar onze meening onlogisch en onwetenschappelijk genoemd mag wórden- Met dank voor de plaatsing, Het Bestuur der Afd. Leiden van de Vereen, van Hoofden van Scholen in Nederland. P. A. HIBMA, Voorzitter. F. W. ZEELENBERG, Secr. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het Ingezonden Stuk in Uw Blad van 17 Oct. verzoek ik u beleefd plaats voor hot volgende Indien de inzender had willen aantoonen dat er op de Christelijke scholen geen ruimte over is, dan had hij het aantal leerlingen moeten stellen naast het aantal plaatsen. Of er al of niet plaats is op de Christelijke scholen is in geen enkel op zicht afhankelijk van het aantal leerlingen op de Openbare scholen. Om alle misverstand te voorkomen, stel ik er prijs op, mede te deelen, wat ik heb gezegd in de vergadering van Volksondei- wijs. Ik meen mij ongeveer aldus te heb ben uitgedrukt „Uit de cijfers in 't Jaarverslag over 1926 meen ik te mogen opmaken, dat de Christelijke scholen nog met geheel vol zijn. In elk geval zouden er tal van plaat sen open wezen, indien die scholen ail een werden bezooht door kinderen, wier ouders ze naar de Bijzondere school sturen krach tens hun beginselen. Nu zijn er ook vele andersdenkenden en 't is de vraag, of dit op den difur voor de Christelijke scholen wel voordeelig is. Ik denk hierbij aan het geen vermeld is in het nummer van 1 Oct. j.l. van „Het Onderwijs", orgaan van de Verecniging van Hoofden van Scholen." Op de vergadering heb ik dit niet nader uiteengezet, maar de kwestie is belangrijk genoeg, om er iets over aan te h&len. Eén der redacteuren, de heer Keuning, schreef in „Onze Vacatures", een blad voor het Christelijk onderwijs: „Vroeger kon men zijn kinderen op een christelijke school betrekkelijk veilig ach ten. De kinderen, die er onderwijs kregen, kwamen uitsluitend uit Christelijke gezin nen. En nu weten we wel. dat ook toen de leerlingen onder elkaar zich wel schuldig maakten aan het gebruiken van ruwe taal en ongeoorloofde woorden, maar zooals nu was het toch niet. Nu staan we voor het feit, dat er ook op do speelplaats van heel wat Christelijke scholen gevloekt wordt. En geen wonder. Er zijn immers zooveel leerlingen, die thuis ook vloeKen en die niet anders weten, of 't hoort zoo. Dat heeft natuurlijk een verkeerden invloed. Kinderen nemen gemakkelijk i-ets van el kaar over. Ook worden op deze wijze vriendschappen aangekweekt, die minder goede gevolgen hebben. Als dat werkelijk ernstige proporties aanneemt, zal er nog een tijd komen, dac de Christelijke school zich weggepropa- geerd heeft." Ook voor Leiden achtte fk deze kwestte van belang, omdat het herhaaldelijk is ge beurd, dat ouders, die hun kinderen hadden laten inschrijven op een bepaalde Open bare school, maar ze daar niet geplaatst konden krijgen, voor hun Ignd plaats vroe gen op een Bijzondere Bovendien is mij meegedeeld, dat van sommige Christelijke scholen een aantal leerlingen deelnam aan 't 1-Mei-feest. Op mijn betoog volgde dat van dr. Van Es,' die verklaarde, dat de besturen der Christelijke scholen het toelaten van de genen, die staan aan den rand vqn de Kerk, beschouwen als een soort evangelisatie- arbeid. Uw „getrouwe lezer", die de vergade ring klaarblijkelijk niet heeft bezocht, kan nu weten, hoe het is gegaan. Met dank voor de plaatsing. Uw dw., P. A. HIBMA. EEN OPHELDERING. Dit schrijven wil een misverstand weg nemen. 't Is nu het derde jaar, dat onze afdeeling cursussen organiseert op aller lei gebied. Herhaaldelijk is het nu voor gekomen, dat bij een gesprek op onze vraag aan belangstellende personen, waarom ze een bepaalden cursus niet volgden, als ant woord kwam: „MaaT die cursussen zijn „toch alleen voor de S.D.A.P.-ers en voor „de leden van den Leidschen Bestuurders- „bond 1" Waar deze meening blijkbaar bij velen bestaat stellen wij er prijs op te verklaren, dat het „Instituut voor Arbeidersontwik keling" door de „Sociaal-Democratische Arbeiderspartij" in. Nederland en door het „Ned. Verbond van Vakvereenigingen" (N.V.V.) in het leven is geroepen en dat de doel-omschrijving in aTtikel 2 der sta tuten als volgt luidt: „Het doel van het Instituut i« 'de be vordering der cultureel© vorming en gees telijke ontwikkeling der arbeidersklasse". Dus niet alleen van de aangeslotenen bij de genoemde lichamen, maar van de ar beidersklasse in haar geheelen omvang. Onze afdeeling heeft dit steeds voor oogen gehouden en haaT cursussen voor ieder belangstellende, ongeacht politieke of godsdienstige overtuiging, toegankelijk gesteld tegen een geringe entree. Men knoope dit in zijn oor e«n zegge het voort! 0 Met dank aan U, mijnheer do Redacteur, Namens het bestuur v. d. afd. Leiden v. h. „Instituut v. Arb.ontwikkeling" JAC. TJALSMA, Voorzitter. G. ELKERBOUT, Secretarie. IJMUIDEN. 19 Oct. 1927. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. 1 1.30—0.95; Griet per kist van 50 K G. 147—17; Tongen per K.G. f 2.40 1.10; Groote Schol per kist van 50 K.G. f 45; Zetschol per kist van 50 K.G. f 4339; Kleine Schol per kist van 50 K.G. 1296.50 Roggen per 20 slnk9 f2417; V1 feten per stuk f2 251.60; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 14—5.50; Groote Schel- visch p. kist van 50 K.G. f 5045; Middel Schelv. per kist van 50 K.G. f 3828; Klein- middel Schelv. p. k. v. 50 K.G. f 2718.50; Kleine Schelv. p. kist v. 50 K.G. f 169; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 6748; Gullen per kist van 50 K.G. f 199.50; Len gen per stuk f 1.45; Wijting per kist van 50 K G. f 6.504.40; Koolvi9ch per stuk f 0.77 0.17; Makreel per kist van 50 K G. f 13 —8 50. Er zijn 19 stoomtrawlers binnengekomen en in den haringhaven de loggers KW 23 met 408, KW 9 met 314; KW 33 met 357 en de KW 137 met 374 kantjes pekelharing. Praairapport van Hr. Ms. „Vnlcanna". 17 October. Op 52 gr. 54' Nbr. en 2 gr. 53 gr. 01. verkend KW 33, 96; SCH. 297, 289, ■437, 201, 48, 145. DE ALGEMEENE TOESTAND. De in- en uitvoerverboden te Genève. In de conferentie voor de afschaffing van de in- en uitvoerverboden heeft de Neder- landsche gedelegeerde, oud-minister Poslhu- ma, een rede gehouden, waarin hij de ont- werpconventie beschouwde in 't licht van de mogelijkheid daardoor inderdaad grootere handelsvrijheid te scheppen. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat het van grooter be lang is dat de landen, die de conventie rati- ficeeren, een harmonieus geheel vormen, dan wel dat een zoo groot mogelijk aantal landen de conventie ratificeert. Spr. gaf daarna uiting aan zijn vrees, dat de staten ieder hun eigen interprelatie, zullen geven van de „buitengewone en abnormale om standigheden", alsmede van de „economi sche en financieele levensbelangen", in welke beide gevallen de conventie de regee ringen vrij laat in- en uitvoerverboden naar welgevallen uit te vaardigen. De heer Posthuma ging in den breede de positie van Nederland na en toonde aan, dat indien niet de zekerheid wordt geboden, dat de afschaffing der in- en uitvoerverboden niet door een verhoogde tariefpost wordt gecompenseerd, Nederlands positie door deze conventie feitelijk zou worden ver zwakt, omdat Nederland nu vrij is als af- weermaatregel in- of uitvoerverboden uit te vaardigen, lerwijf na de ratificatie der con ventie deze afweermaatregel verboden zou zijn. De heer Posthuma stelde voorts in het licht, dat het gemis van in- en uitvoerverbo den allerminst een nadeeligen invloed op Nederlands welvaart heeft gehad. Nederland zal de conventie alleen dan kunnen ratifi- ceeren, wanneer ze een reëelen vooruitgang vormt en erkend wordt, dat de hooge tarie ven verlaagd moeten worden, zoodat geen tarieven blijven voortbestaan, die met in- of uitvoerverbodsbepalingen gelijk zijn le stellen. Spr. eindigde met een dringend beroep op de conferentie om dit zeer belangrijke punt van de verlaging der hooge tarieven onder het oog te zien. Ten slotte gaf de heer Posthuma den wensch te kennen, dat in de conventie zal worden bepaald, dat geschillen over de in terpretatie der uitzonderingsbepalingen aan het Hof van Int. Justitie te Den Haag ter beslissing zullen worden voorgelegd. Dit laatste vond steun bij Zweden en Fin land. De Roemeensche afgevaardigde diende een amendement in, dat lijnrecht tegen de door Posthuma verdedigde politiek inging. Roemenië stelde voor uitdrukkelijk te be palen, dat de staten volkomen vrij blijven het in- en uitvoerrecht naar eigen goedvin den te regelen, hetgeen practisch hierop neerkomt, dat zij een opgeheven in- of uit voerverbod door een prohibitiemaatregel zouden kunnen vervangen, waardoor de arbeid derzer conferentie volkomen nutte loos zou worden. De algemeene beschouwingen zijn daarop geëindigd en heden volgt artikelsgewijze be handeling. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag De sta king in midden-Dnitschland Moeilijkheden in het Roergebied te wachten. Gisteren werden in de hal van het Rijks daggebouw geplaatst de marmeren bustes van de eerste beide Presidenten van het Duitsche rijk. De buste van Ebert werd vervaardigd door professor BI eek er uit München, die van Hindenburg door pro fessor Scharff uit Berlijn. In de feestelijk versierde hal bevonden zich behalve vertegenwoordigers van de partijen, de ministers Stresemann, Koehler, Koch, Hergt en Von Keudel en de rijks kanselier Marx, Dr. Marx leidde de weduwe van wijlen president Ebert naar een eerezetel. Ver der was nog aanwezig dr. Meissner, vroe ger van beide presidenten staatssecretaris. Van een met de zwart-rood-gouden rijks vlag versierd spreekgestoelte hield de pre sident van den Rijksdag Loebe, een korte rede, waarin hij beiden hulde bracht. Daarop hield de Rijksdag een eerste zit ting. Het debat over de Rijksschool wet werd geopend door een rede van den mi nister van binnen 1 andsche zaken, von Keu- dell, die o.a. verklaarde, dat het in het belang van de jeugd noodzakelijk is de kwestie van het godsdienstonderwijs langs wettelijken weg te regelen. De woordvoer der der soc.-democraten poogde te bewij zen, dat het wetsontwerp strijdig is met de bepalingen van de grondwet en kon digde het begin aan van een algemeenen strijd tegen de versterking van den kerke- lijken invloed op de school De woordvoerders van de Duitsch-natio- nalen en het Centrum spraken zich uit voot het ontwerp. Het debat wordt heden voort gezet. De Duitsche Volkspartij in Baden heeft, na een vergadering waaraan ook minister Curtius deelnam, een motie aangenomen, waarin zij de verwachting uit, dat de Rijks- daggroep der Volkspartij met alle parle mentaire middelen zal streven naar het behoud van de simuStaanschool in de lan den, waar die school bestaat en naar do handhaving van de gemeenschaps-sbhool als norm van de volksschool. In de stakingseituatie in h^t Midden- Duitsche bruinkolengebied is in zooverre een verscherping ingetreden, dat pogingen worden in het werk gesteld verschillende mijnen volledig stil te leggen door het niet meer uitvoeren van de werkzaamheden, noodzakelijk voor het onderhoud der mijnen. Uit de overeenstemmende berichten van beide deelnemende partijen is op te maken dat de staking in uitbreiding heeft toege nomen. Een lange duur van deze staking in den tegonwoordigen omvang zou tot een economische calamiteit kunnen worden in zooverre ze in zeer belangrijke andere be drijven werkeloosheid tengevolge zou heb ben. Een suikerfabriek bij Dresden ligt reeds stil. De bemiddelingspogingen zijn dan ook in volLen gang Minister Brauns verklaarde dat de partijen voor Donder dag tot een bespreking in het ministerie van arbeid zijn. uitgenoodigd. Geruchten volgens welke de centrales, die Berlijn van elect-risohen stroom voorzien, hun bedrijf zouden moeten beperken, worden van be voegde zijde tegengesproken. Het mijn- werkersverbond te Bochum heeft een mil- lioen mark voor de staking ter beschik king gesteLd. De centrale slakingsleiding heeft een op roep gepubliceerd, waarin zij er op wijst, dat het loongeschil van zuiver economi- sehen aard is en den arbeiders op het hart drukt rust en orde te eerbiedigen. In de Rijksdagzitting hebben de commu nisten een motie van wantrouwen inge diend tegen den Minister van Arbeid we gens de door hem aangenomen houding in zake de staking. Vermoedelijk zal deze einde der week in behandeling komen. De mijnwerkersbonden en de metaalar beidersbond in het Roergebied zijn voorne mens met het oog op de toenemende duurte, do thans geldende loontarieven zoo spoedig mogelijk op te zeggen. FRANKRIJK. Poincaré en de financiën. In.de Kamercommissie van financiën wees Poincaré op de gevolgen voor de begrooting van de door de commissie inzake het budget aangenomen amendementen en hjj verzocht handhaving van het bestaande percentage ten aanzien van de rechten op den verkoop van onroerende goederen. Hij was van oor deel, dat de dit jaar geconstateerde achter uitgang van den verkoop van onroerende goederen en handelszaken niet moet worden toegeschreven aan de heffing van 7 pet. maar aan nieuwe economische omstandig heden. Poincaré voegde er bij, dat hij zijn stand punt m de Kamer zou handhaven. Naar aanleiding van deze verklaring van Poincaré deelden de afgevaardigden, die aanhangers zijn van de regeeringspolitiek maar de opheffing der belasting van 7 pet. voorstaan, mede, dat zij bereid waren in de openbare zitting niet op hun stuk te blijven staan, indien de regeering de kwestie van vertrouwen zou stellen. Dat zal zij ongetwijfeld doen ten aanzien van alle maatregelen, die de uitgaven zouden verhoogen. HONGARITE. Geen onderzoek naar 1S20. Het Hongaarsche parlement behandelde het verzoek van de socialisten om een com- missie van onderzoek inzake de nota's van Paléologne en Fouchet in te stellen. Twee socialisten achtten de categorische tegen spraak van den Franse hen gezant Paléologue onvoldoende. Graaf Bethlen bestreed het voorstel op twee gronden. In de eerste plaats zijn de besprekingen tusschen beide regee ringen van strikt vertrouwelijken aard ge weest en bovendien is de nota van Fouchet door Paul Boncour in het Fransche parle- i RECLAME. Let op het merk R, H. W. 1906 ment woordelijk voorgelezen, zoodat daar over niets bijzonders meer te onderzoeken valt. Tenslotte is de motie verworpen. POLEN. Cook geweigerd. Door de regeering is een pasvisum gewei, gerd aan Cook, den secretaris van den En. gelachen mijnwerkersbond, die een congres te Warschau wilde bijwonen. Ongetwijfeld om zijn sympathieën voor de sovjets. ZUID-AFRIKA. Vrouwenkiesrecht. Na een levendig debat heeft het Unie- parlement van Zuid-Afrika met 60 tegen 46 stemmen toegestemd dat het wetsontwerp betreffende vrouwenkiesrecht zal worden ingediend. De eerste lezing werd daarna ge houden en Vrijdag zal het ontwerp in tweede lezing worden behandeld. Generaal Hertzog verklaarde dat hij geenerlei faciliteiten voor de behandeling kon toestaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Costes en Le Brix zijn hartelijk ontvan gen door den president van Brazilië. Zij hebben alle bloemen, die ze sedert hun aankomst ontvangen hebben, neergelegd op het graf van de drie Braziliaansche vlie gers, die' gedood zijn bij het ongeluk, op het oogenblik van de landing van de Nun- gesser-Coii. Zij hebben hun vertrek tot Woensdag uitgesteld om aan de begrafenis deel te nemen. Wegens het ongeluk hebben z'tj gevraagd te hunner eere voorbereide feesten achterwege te laten. De Braziliaan- sche Senaat heeft eenstemmig een motie van gelukwensch aan den Franschen Senaat aangenomen. UIT WRAAK. Dezer dagen was te Saint-Denis een kindje van zes maanden onder onverklaarbare om standigheden gestorven. Thans is een buur vrouw bij de politie komen bekennen, dat zjj na een twist met de moeder, om zich te wreken, het kind een stukje spons in den mond had gestopt. Zij is in hechtenis genomen. BRUTALE DIEFSTAL. In het bekende restaurant „Zum Klaus- ner" te Berlijn is een brutale diefstal ge pleegd. Terwijl in het op de lagere twee verdiepingen gelegen restaurants de noen- maaldrukte was begonnen, versoheen op het kantoor op de derde verdieping een als heer gekleed man, die onmiddellijk een revolver trok en de vier aanwezige kantoorbedienden daarmee in bedwaDg hield. Hij liet zich 3000 mark uit de kas overhandigen en ver dween na eerst de telefoonleiding nog on bruikbaar te hebben gemaakt. DE BRAND IN HET KASTEEL „AFFING". Een defect aan een schoorsteen blijkt de oorzaak geweest te zijn van don brand, die Zondag het kasteel Affing, op 30 K.M. van Augsburg gelegen, heeft vernield. Het vuur moet 'reeds geruimen tijd hebben ge smeuld, toen een boerin 's middags' zag, dat er bij den schoorsteen rook uit het dak opsteeg. Even later sloegen de vlammen uit het 1-1 M. hooge dak en verspreidde het vuur zich zoo snel, dat binnen het uur het geheele 35 M. hooge gebouw in lichte laaie stond. Aan blussching viel niet te denken; de vrijwillige brandweer in het dorpje stond met haar gebrekkige hulpmiddelen volslagen machteloos tegen den felien brand. Daarom moest men zich beperken tot het redden van kostbare meubelen, boeken en kunst schatten. Terwijl men daarmee bezig was, stortte plotseling de toren in en versperde het trappenhuis geheel, zoodat tal van men- schen in de bovenverdiepingen werden op gesloten. De meesten zijn nog met ladders en touwen gered, doch zes menschen zijn verbrand en 30 gewond. Vier der gewonden zullen het leven er wel niet afbrengen en acht anderen zullen blijvend letsel houden. Bij de reddingspogingen van gewonden heb ben zich vreeselijke tooneelen afgespeeld. Een der redders raakte zelf in het puin beklemd en is levend verbrand. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Bij Essen heeft een goederentrein een auto gegrepen. Twee inzittenden werden gedood, twee zwaar gewond. EEN DORP IN BRAND GESTOKEN. De politie van Brianpon heeft na een nauwkeurig onderzoek den brandstichter aan gehouden, die in den nacht van 8 op 9 dezer bijna het heele dorp Pay-Saint-André in vlammen heeft doen opgaan. De man, die bekend heeft, is de veertigjarige dag bladschrijver Aimé Payan, bijgenaamd de Dichter. BRAND IN EEN GEVANGENIS. Zondagavond is in de gevangenis te Uus- kuup een brand uitgebroken, waardoor een deei van het gebouw verwoest is. Er brak een paniek uit onder de 140 gevangenen, die slechts met moeite gered konden worden. Zij zijn echter in dubbelen zin in veiligheid gebracht, d. w. z. ongedeerd door het vuur en zoo, dat ontsnapping hun niet mogelijk is. In de gevangenis te Uuskuup bevinden zich verscheidene Macedonische pili i ke ge vangenen, zoodat het niet onmogelijk is, dat mer te doen heeft met een geval van brandstichting op politieke gronden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2