UIT DE RIJNSTREEK. TWëëomstreken. VOOR DE HUISKAMER. INGEZONDEN. ALPHEN. Ü9. F. H. van Oosten te Feijenoord is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn; terugontvangen in de 1ste helft der maand October 1927. Brieven binnenland: G. Feylh, Poste Restante, Zeist. F. Nieuwmeyer, Amster dam, Hillegarstraat 3 hoog. Raad der Gemeente, Teraar. G. Dieke, Amsterdam, v. Bos9umstr. 53, drie hoog. BODEGRAVEN. Opening Christ Bewaarschool. In het nieuwe frissche gebouw in de Wil lemstraat, aan het eind der Koningstraat, had Zaterdagmiddag de opening plaats van de nieuwe Bewaarschool. In het ruime, lichte speellokaal der school hadden zich tegen halfdrie ongeveer een honderdtal ge- noodigden verzameld. Nadat de voorzitter der vereen, de heer W. Karssen, op de ge bruikelijke wijze geopend had, sprak hij een welkomstwoord tot de aanwezigen, daarbij wijzend op de, dank zij de welwillendheid der fa. Turkenburg en de medewerking van den heer Blazer, feestelijk versierde zaal. Inzonderheid begroette hij den Burgemeester, de beide wethouders, den gemeentesecretaris de pred. der Ned.-Herv. en Geref. Kerken, de hoofden der drie Christ. Scholen, de onder wijzeressen, ouders der leerlingen, obligatie»- houders en allen, die aan de stichting der school hadden meegewerkt. Nu voor de eerste maal bijeengekomen wordt in dit gebouw, wil spr. herinneren dat ong. 30 jaar geleden de eerste Chr. Bewaar school in Bodegraven, onder leiding van mej. M. van Dorp, werd opgeheven. Nadien is telkens de vraag naar een school weer op gekomen, doch in de jaren, toen toch al zulke offers gevraagd werden voor het Chr Onderwijs, letek het een te groote onderne ming om ook een bewaarschool te stichten. Nu i9 echter die vTaag weer sterker naar voren gekomen. Trouwens allerwegen in het land worden dergelijke scholen ruimer opge richt. Het bestuur der Chr. scholen besprak de zaak, wilde wel een stoot geven, doch mocht door haar statuten zelf geen school slichten. Een comm. werd opgericht en ïia enkele vergaderingen een aparte vereen, voor deze school gesticht. Het heeft de be stuursleden veel moeite gekost om het plan door te zetten. De begrooting was moeilijk sluitend te maken, de uitgaven waren vrij zeker, maar de ontvangsten vaag. Tenslotte meetade men niet te mogen terugdeinzen en het met Gods hulp, mocht er dan een tekort ontstaan, te wagen. Bodegraven is nu een nieuwe school rijker Spr. meent een eenvoudig doch practisch ge bouw, waar ruimte is voor pl.m. 100 leerlin gen in 2 leeTlokalen en een groot speellokaal. Achter is e'en ruime speelplaats. De kinderen moeten spelende leeren. Inplaats van de ouderwetsche banken werd voor ieder kind een tafeltje en een stoeltje aangeschaft. Spr. dankt de bouwcommissie, de aannemers voor hun werk. Tenslotte tdt hij de vergadering voor mej. A. de Bruyn, het nieuwe hoofd der school. Het bestuur meende in haar een goede kracht gevonden te hebben, die in ander opofferend werk getoond had liefde voor de kinderen te bezitten. Hij wenscht haar Gods kracht toe bij haar moeilijk werk, evenals haar assistente mej. C. van Dam. Bestuur en ouders roept hij op hen hij hun werk te steunen. Vervolgens houdt ds. G. A. Pott Ned.-Herv. Predikant een korte rede. Hij brengt de ge- tukwenschen over van zijn kerkeraad. Hij etelt de vraag of Chr. bewaarschoolonderwijs noodig is of niet. EeU antwoord vindt hij in Jezus' woorden: ,,Laat de kinderkens tot Mij komen". Ieder ouder, die met zijn afgebeden kind gestaan heeft aan den voet van het kruis en weet dat het gedoopt is in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen geestes, kent op die vraag het antwoord. Spr. wil ge'en polemiek voeren, geen critiek uit brengen op anderen, doch slechts den na druk leggen op de noodzakelijkheid van Chr. bewaarschool onderwijs. Uit den mond der allerkleinsten wordt Gods lof toebereid. Zeifs de allerkleinsten zijn Hem welkom. Er zijn er wel, die als de discipelen het voor die klei nen nog niet noodig vinden, doch dan heeft men zich slechts te houden aan Jezus' woor den. Men is nooit te jong om van Hem te hooren. Johannes de Dooper was een kind des Heeren van de moederschoot af. Spr. hoopt dan ook dat God dit onderwijs wil hei ligen aan de kinderziel en 't vrucht wil doen geven voor de eeuwigheid. Burgemeester van Dobben de Bruyn brengt de gelukwenschen van het Gemeentebestuur over. Hoewel de zorg daarvoor niet op de ge meente rust, heeft deze geloond bij de Nuts- bewaarschoöl ,dat ze er belang in stelt. Spr. kan wel zeggen dat B. en W., nu de verhou dingen gewijaigd zijn, bereid zijn gebleken de regeling te herzien en ook stoffelijk blijk van die belangstelling te geven. De heer'J J. Veerman spreekt namens de Chr. Schoolvereen. Ilij kan moeilijk felici- teeren, omdat deze school feitelijk een kind zijner vereen, is. Vroeger was er ook wel vraag naar zoo'n school, maar nu er ruimte is gemaakt, kunnen de plannen worden vol voerd. Toch had spr. er voor een jaar e'en zwaar hoofd in en Ï9 het velen met hen een wonder in de oogen, dat de school er nu staat. Spr. hoopt dat ze zal medewerken tot versterking van het Chr. element in de sa menleving. De heer van Binsbeïgen, hoofd der Da Costaschool feliciteert het bestuur. Er is heel wat energie noodig geweest om dit werk tot stand te brengen Er is met God begonnen en Hij heeft willen zegenen. Spr. spreekt vervolgens de onderwijzeres sen toe De kinderen behoeven warmte, liefde en een sfepr. die het Christelijk gezin ^abij komt. Spr herinnert ook aan de school die voor 40 jaar bestond en door de ..groote" school werd verdrongen Die fout is nu goed gemaakt. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk BPreekt ds. Dam. Als spr. denkt aan de korte geschiedenis van defce school, wrijft hij zich de oogen uit. Hij i9 een9 genoodigd op een vergadering, waar slechts 3 of 4 menschen aanwezig waren. Er is toen wat gezucht en wat gepraat en nu na een klein jaar verrees de'ze school. Het is spr. 'n wonder en van den Heere geschied x Na de thee. dankt de voorzitter voor de vele wensehen. Hij deelt nog mede. dat het bestuur van vrienden ontving de gordijnen, de matten, de wandplaten, de pleclrische ver lichting. de klok en de vlag. Hij is daarvoor hoogst dankbaar Nu is er nog behoefte aan artikelen voor het speellokaal. Daarvoor houdt hij zich nog aanbevolen. Nadat ds. Dam. de vergadering gesloten he'eft, is er gelegenheid om de school te bezichtigen. Lyst van onbestelbare brieven, van welke de afzenders onbekend zyn. Terug ontvangen in de le helft der maand October. Hulppostkantoor Nieuwerbrug. Brieven Binnenland: Oom Pinn, Utrecht. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Gemeente contra Bijz. Herv. School. Een wegen- kwestie. Pensioenverlaging. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de burgemeester. De voorzitter opent met gebed; de no tulen worden gelezen en goedgekeurd. Mede- deeling wordt gedaan, dat kas-opname hy den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad. In kas bleek f 2203.61, en voor het water bedrijf f 122.20; de boeken en bescheiden bleken in orde. Vervolgens, dat tot waarnemend burge meester is aangewezen de heer D. Dorrepaal, oudste wethouder en tot diens plaatsvervan ger, de heer J. v. d. Berg, jongste wet houder. De voorzitter geeft een breedvoerige toe lichting over de wijze van het verstrekken der gelden aan de Bijz. Herv. school. Voor schotten hebben destyds plaats gevonden, maar de drie-jaarlijksche afrekening over 1922, 1923 en 1924 zou reeds plaats ge vonden hebben, indien er geen verschil ontstaan was tusschen den penningmeester dezer school en het gemeentebestuur. Volgens den eerste moest de afrekening hooger bedrag bedragen, zoodat in der minne besloten is, dat het bestuur der school in beroep zou gaan by Ged. Staten. Tot wanneer genoemd college uitspraak gedaan zal hebben zal de definitieve af rekening moeten wachten. De heer Van Egmond erkent eenigszins verkeerd te zijn ingelicht, en meent ook, dat het tegoed der school een hooger be drag was. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving op de be grooting dienst 1927 tot een bedrag van f720. De voorzitter deelt tevens mede, dat de onkosten van de wegverbetering, wegens bijkomende werken, verhoogd moeten worden -met een bedrag van f 1250, waarvoor echter niet geleend behoeft te worden, daar dit bedrag uit den gewonen dienst kan be streden worden. De heer Lieverse merkt op, dat het bestek bepaald niet geheel in orde was, daar de goten tusschen voetpad en de straat ook vervangen zijn door waalsteen, en een niet geringe hoeveelheid heele steenen, welke gebruikt had kunnen worden, den aannemer ten goede kwam. Die steenen had den zeer goed gebruikt kunnen worden tot verbetering van de Dorpsstraat. De voorzitter merkt op, dat dit alles napraten is; wanneer men staat voor een groot en moeilijk werk, kan alles niet zoo goed voorzien worden en waar het ging over duizenden steenen, zinken die enkele honderden steenen in het niet. Als punt op de agenda wordt toegevoegd een voorstel van B. en W. om, waar straks de aanslag voor de Porsoneele belasting «enigszins lager zal blijken, de opcenten der gemeente, die 40 bedragen, te vernoegen tot 60. Besloten wordt ze te stellen op 55. B. en W. hebben tevens besloten naar aan leiding van een vroeger gemaakte opmerking, tot verlaging van de pensioenen van weduwen van vroegere gemeente-ambtenaren, die boven hun Rijkspensioen van gemeentewege 30 pet. toeslag hebben gehad. By de gebruikelijke rondvraag klaagt de heer Lieverse over het woest rijden van auto's en motoren; hy acht verscherpt politietoezicht en uitbreiding van de kom der gemeente noodig en zag gaarne nog een brandende lantaarn by den landbouwer Van den Berg, nabij de grens der gemeente. Wat het eerste betreft antwoordt de voorzitter, dat Ged. Staten de lengte der kom vaststellen en ten tweede: daarmede maakt de opmerker het den voorzitter zeer moeilijk, omdat bij de behandeling van de laatst vastgestelde begrooting aangedrongen is op bezuiniging aangaande de straatver lichting; hy zal persoonlijk ter plaatse eens kyken. De heer De Jong heeft de politie-verorde- ning eens bestudeerd en zag gaarne, dat fietsen en karren van het voetpad geweerd werden. De voorzitter belooft zijn aandacht daar aan te schenken, waarna de vergadering wordt gesloten. WOUBRUGGE. In de vergadering van B. en W. is tot waarnemend burgemeester aangewezen de heer C. W. Lieverse. HAARLEMMERMEER. Jaarvergadering Ziekenhuisfonds. In café-Stapel werd de jaarvergadering ge houden van het Ziekenhuisfonds „Nieuw- Vennep". De' zaal was flink bezet. De heer van Arkel. die als voorzitter de bijeenkomst leidde, riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de heeren dr. Schreuder en dr. van Haeringen, die aan hel fonds «'eeds belangeloos hun medewerking verleenen. In dit 4e vereenigingsjaar is het aantal leden toegenomen met 135. zoodat nu 683 gezinnen verzekerd zijn. in het afgeloopen jaar werden 68 patiënten verpleegd en werd voor 1296 verpleegden in totaal f 3531.50 uit betaald De Voorzitter wekte de aanwezigen op om door toetreding als lid of anderen daartoe aan te 9poren, het werk der ver eeniging te ste'unen. Het particulier initiatief moet zooveel mogelijk gesterkt worden, op dat het Burgerlijk Armbestuur en de Diaco- niën alleen in uitzonderingsgevallen zullen behoeven te heloen. Uit het finantieel verelag bleek, dat het boekjaar sloot met een winst van f 68.56. De uitkeeringen bedroegen in verschillende klassen f 2.50. f 3.50 en f 4 per dag terwijl in kl. A 60 dagen en in kl. B en C 50 dagen worden vergoed. Ook he'eft op medisch ad vies vervoer per ziekenauto plaats voor reke ning van het fonds. De vereeniging is aangesloten bij de Fe deratie van Ziekenhuisfondsen in Nederland zoodat vertrekkende leden in hun nieuwe woonplaats dadelijk hun rechten kunnen doen gelden in de nieuwe vereeniging. Aan het einde bracht de hefer Alkemade een woord van welgemeenden dank aan het bestuur en den Raad van Toezicht voor hun nauwkeurig beheer, waarmede de ver gadering door applaus zijn instemming be tuigde. De Voorzitter dankte voor de waardee- re'nde woorden en voor de trouwe opkomst, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Naar wij vernemen. i9 wederom bij een landbouwer aan den Sloterweg in Haarlem mermeer ingebroken. De dief heeft zich door het openschuiven van e'en raam toegang tot de woning verschaft en zich meester ge maakt van verschillende kleedingslukken. De politie meende ook thans den vermoe- delijken ^ader onder de in dezen polder werkzaam zijnde vreemde, arbeiders te moeten zoeken en heeft alhier, als verdacht van dezen diefstal, een uit Noord-Brabant afkomstigen arbeider aangehouden. De heer G. J. van Nieuwkoop, hulp machinist aan de watermachine „de Cru- quius" bij Heemstede, werd door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder in de plaats van den heer K. Rijsdijk benoemd tot sluis wachter bij de schutsluizen bij Aalsmeer. De heer Rijsdijk heeft al9 zoodanig ge durende bijna 35 jaren in het belang van do scheepvaart vele goede diensten bewezen en is in het geftot van pensioen gesteld. HILLEGOM. De Stationsweg is sinds ©enigen tijd af, dat wil zeggen: verstraat en vooraien van trottoirs met uitzondering van enkele gedeelten. Alleen de bruggen bleven tot heden nog te smal. Vooral de Asselerbrug verkeert in slechten toestand. Thans is ver betering in zicht, B. en W. zullen aanbe steden h-et maken van een gewapend be- tondek mot verhoogde voetpaden benevene het verbroeden van deze brug. De tweede brug, de ophaalbrug is wel zeer smal, maar zij verkeert in betere conditie. Daar is vooreerst geen verandering te wachten. De Gemeente heeft verleden jaar een kleine hoeveelheid trottoirbanden van den heer Boot te Lisse gekocht. Deze had ze weer per wagon te gelijk van een firma Van der Velden in Den Haag betrokken, de laatste had ook afgeleverd aan de ge meente Rijswijk. De Haagsche firma ech ter had wel voor zijn leveranties geld ont vangen, maar had zelf haar leverancier in Duitschland niet betaald. Er is althans een klacht bij de justitie tgon haar ingediend waarvan het gevolg was, dat hier op het politiebureau de heer Boot te Lisse en de gemeente-opzichter zijn gehoord om ver klaringen omtrent de ontvangen, trottoir banden af te leggen. De gemeente en de gemeente-opzichter staan geheel buiten de justitieel© zaak; iemand uit het publiek echter heeft een en kel woord opgevangen, iets van het verhoor gezien en daaraan glad verkeerde conclu sies verbonden, waarom het goed is de juiste toedracht van de zaak hier mee te deelen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Donderdag 20 Oct. n.m. te 3 uur zal er in het Gemeentehuis gelegenheid zijn voor kostelooze inenting. Dr. Eijkelenboom zal hiervoor dan zitting houden. KATWIJK AAN ZEE. In de Oude Kerk werd voor de zen ding f 11.25 en voor dat gebouw f 1 gecol lecteerd. Het Di-aconieverslag over September luidt als volgt: saldo vorige maand f 376.67. Ontvangst f 755.43, samen f 1132.10. Uitgaaf f 753.95; batig-saldo f378.15. Door J. H., Adrianastraafc, werd bij de politie kennis gegeven, dat hij Zater dagavond door een paaT jongens werd aan gevallen waardoor hij een bloedende hoofd wond bekwam. De politie doet onderzoek. LISSE. De a.s. pluimveetentoonstelling. De pluimveevereeniging „Lisse en Om streken" heeft dezer dagen een algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. F. Daudey, opende de vergade ring met een woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen. Nadat de notulen waren gelezen en on veranderd goedgekeurd, en 17 nieuwe leden waren aangenomen, werd het voornaamste agendapunt „bespreking der 10de nationale tentoonstelling" aan de orde gesteld. Voor deze tentoonstelling, welke met Kerstmis gehouden zal worden, zijn reeds vele prij zen beschikbaar gesteld, o.a. een gouden medaille door de gemeente, 4 zilveren en 16 andere bekers. De voorzitter deed een krachtig beroep op de aanwezigen om mede te werken om deze zeer belangrijke tentoonstelling zoo goed mogelijk fe doen slagen. Na de gebruike lijke verloting sloot de voorzitter de ver gadering. VOORSCHOTEN. Burgerwacht. Vrijdagavond hield de Vrijw. Burger wacht een feestavond in Hotel Deurloo. De zaal was feestelijk versierd, terwijl op het podium de prijzen waren eftgeslald die de zen avond werden uitgereikt. De voorzitter en commandant van de bur gerwacht, de heer A. J. Turion, opende de zen feestavond met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder richtte hij zich tot den eere-voorzitter, de heer E. Vernède, majoor Phaff, inspecteur der bur gerwachten, majoor van Mens en kapitein Snijders. Nadat het Wilhelmus was gezon gen bood mej. J. SchrassertBert aan mevr. VernèdeKoster bloemen aan. De secretaris herdacht in zijn jaarverslag verschillende feiten, op 30 September j.l. hadden te Katwijk de onderlinge schietwed strijden plaats, waaraan door 26 leden werd deelgenomen. De resultaten in de schiet vaardigheid waren bevredigend. Door mej. T. Langeleer, werden met piano- Legeleiding van mej. J. Roodvoets, eenige mooie liederen gezongen, die een aandachtig gehoor vonden. Beiden werden met bloemen verrast. Hierna sprak majoor Phaff, insp. der burgerwachten, een kort woord tot de leden, hen aansporende waakzaam te blij ven, steeds als trouwe leden de oefeningen goed te bezoeken en goede schutters te wor den, opdat men, wanneer het zou moeten, de revolutionaire elementen kan bevechten tot steun van het wettelijk gezag. Vervolgens reikte hij dc behaalde diplo ma's uit voor schietvaardigheid en wel aan R. v. Mulliger, geslaagd voor klasse A., die de primus inter pares is. Majoor Phaff wenschte hem geluk en sprak den wensch uit dat hij zich verder zou bekwamen om n.l. koningsschutter te worden van den bond. Voor klasse B waren geslaagd de heeren G. J. Yperlaan, Jac. v. d. Lubbe, S. v. d. Meer, W. Ju, J. Noort, A. J. Turion, D. J. Brinks, P. van Klaveren, T. de Groot, K. A. van Turenhout en G. Verrips. Voor klasse C zijn geslaagd: C. v. Egmond, A. v. Egmond, J. v. Egmond, P. van Vliet, J. J. Pijnacker, P. v. Egmond en L. van Mourik. Daarna volgde de uitreiking der prijzen behaald in klasse A., Klasse A: R. v. Mulliger, 91 pnt.A. J. Turion, 8S pnt.; G. J. Yperlaan, 87 pnt.; J. v. d. Lubbe, 86 punten; J. Noort, 78 pnt Klasse B: C. v. Egmond, 89 pnt K. A. van Turenhout, 79 pnt.; W. Ju, 73 pnt.; J. Luij- nenhurg, 68 pnt.; P. van Vliet, 62 p. Klasse C: J. Pijnacker 85 pnt.; P. v. Kla veren, 70 p.; D. J. Brinks, 63 p.; J. van Egmond, 52 p.; G. Verrips, 61 p.; A. v. Eg mond, 43 pnt. Klasse D: S. de Groot, 88 pnt.; T. de Groot 85 p.; W. Meijer 76 pnt.; S. v. d. Meer, 76 pnt.; L. v. Mourik, 75 p.; W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, 68 p.; A. Oudshoorn, 56 p.A. P. Schram de Jong, 54 p.; G. v. Mourik, 41 p.; G. Zwaan, 16 p. (troostprijs). Revolvcrbaan: G. J. Yperlaan, 67 p.; J. Pijnacker, 66 p.; A. van Egmond, 63 p.; W. Meijer, 63 p. De Wisselbeker, uitgeloofd door één der ;le-jpnburgne,A;og uterebfoR leden, is dit jaar gewonnen door R. v. Mul- ligen. De voorzitter deelde mede dat door de directeur der Zilverfabriek een zilveren wisselbeker is geschonken voor wedstrijden met de buks. Deze moet driemaal achter elkaar of vijf keer in het geheel worden ge wonnen. Door kapitein Snijders werden namens den inspecteur, als aanmoediging, 500 patro nen aangeboden. Vervolgens kwam de eere-voorz. aan het woord. Do burgerwacht, aldus spr., is gebo ren uit de omstandigheden, en i9 gebleken niet te zijn een stroovuurtje, zooals het dik wijls blijkt, maar een feu 9acré, een heilig vuurl Spr. bracht dank aan den voorzitter voor zijn kalm en rustig beleid en uit den wensch dat bij de herdenking van het 10-ja- rig bestaan, volgend jaar, deze feestviering schitterend mag slagen, en de burgerwacht tot in lengte van dagen in goede banen wor den geleid. De secretaris deelde mede dat door den heer A. C. Durang, lid van de Haagsche Burgerwacht een prijs was uitgeloofd voor hem, die de eerste winnaar zal zijn van den zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door de directie der Zilverfabriek. Aan het slot van den feestavond bracht de voorz. een woord van dank aan de dames die door zang en pianospel een gedeelte van den avond hadden gevuld en aan het mu ziekgezelschap T.A.V.E.N.O. onder leiding van den heer Verkerk, dat op zoo'n uitne mende wijze de pauzen had aangevuld. B. en W. dezer gemeente hebben ter kennis gebracht van de ingezetenen dat de gemeentelijke noodslachtplaats, alsmede het gemeentelijk verkooplokaal aan do Molen- Laan, met ingaDg van 1 November 19J7 zullen worden opengesteld. Vanaf dien da tum moeten alle, binnen de gemeentte, in nood gedoode of gestorven slachtdieren krachtens bet bepaalde bij art. 27 der ver ordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, ter afslachting worden vervoerd, hetzij naar het openbaar slachthui* te Lei den, hetzij naar de bovengenoemde nood- slachtplaats. De ontheffing tot het vervoer, bedoeld in het tweed© lid van art. 27 van genoemde verordening, zal dan niet meer worden verleend. Door M. S. werd bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van een rijwiel- belastingmerk. Het is de politie mogen ge lukken den 17-jarigen dader, J. v. K. al hier, welke reeds eerder met de Justitie kennis maakte, op te sporen, hij bekende waarna pro ces-verba al volgde. De heer V. P. vermist© zijn rijwiellan taarn, waarvan hij aangifte deed. Door de politie werd de lantaarn in be zit gevonden van den 14-jarigen C. F. al hier. Proces-verbaal zal worden opge maakt. Door de politie werd, als verdacht van land loop er ij, aangehouden een 56-ja- rige zwerver J. R. genaamd en gedomici lieerd be Rotterdam. Hij is voor den bur- gemeenter geleid, welke hem ter beschik king van den Officier van Justitie te VGra- venhage stelde. WASSENAAR. Gemeenteraad. De watertoren. De raad dezer gemeente kwam Zaterdag morgen in spoedeischende vergadering bijeen. Afwezig waren de heeren Content, Wou ters, van Barneveld, Provo Kluit en Prins, de drie laatslen met kennisgeving. Mededeeling geschiedt van; DE PADVINDERSBRUG. Uit de teekening blijkt duidelijk hoe do opgave van Zaterdag moet worden opge lost. De verdaging van de beslissing omtrent aankoop van grond aan den Oostdorperweg van J. W. Kouwenhoven. De goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1927. Hierna deelt de voorzitter roede, dat uit een ter plaatse ingesteld onderzoek is geble ken, dat het gewenscht is, dat de watertoren worde opgericht op een andere plaats, dan aanvankelijk werd vastgesteld indertijd is de toren geprojecteerd dicht bij de helling van het duin. In den loop der jaren is er echter van het duin zooveel grond afgetrapt, dat de toren thans precies op den rand van het duin zou komen. Met het oog op verder aftrappen en verstuiving wordt .zulks niet wenschelijk geacht. Liever zou men den to ren plm. 30 Meter achterwaarts geplaatst willen zien, maar het terrein der gemeente strekt niet zoo ver. Om zulks toch te kunnen uitvoeren, zijn onderhandelingen aangeknoopt, met de eige naresse van het achtergelegen terrein, de Mij. „Meyendell" over den aankoop van een duinstrook van 40 X 40 Meter. Deze Mij. heeft zich bereid verklaard dezen strook af te staan voor den prijs van f 2 per M2. zoo dat B. en W. voorstellen tot aankoop te be sluiten. De heer Versteeg vindt het gewenscht meer terrein aan te koopen, opdat in de toe komst niet gebouwd kan worden in de on middellijke nabijheid van den toren, terwijl het perceel dan meer rechte grenzen krijgt. De voorzitter zegt, dat op duinterrein niet gebouwd mag worden, terwijl een grooter terrein niet noodig is. De heer Drop vraagt of in de toekomst, bij uitbreiding van het bedrijf, geen gebrek aan ruimte zal ontstaan. De voorzitter antwoordt, dat de deskun digen daarvoor niet bevreesd zijn. Hierna woTdt met algemeene stemmen' tot den aankoop besloten. Goedgevonden wordt, bij onderhandsche aanbesteding de levering van looden buizen voor de waterleiding op te dragen aan de Haarlemsche Loodindustrie te Haarlem voor de som van f 11 610.071/», de levering van aansluitkranen aan de Kopergielerij ..Maars- son" te Maarssen voor f 1374.75 en de leve ring van stopkranen aan de Kon. fabriek van Metaalwerken W. J. Stokvis te Arnhem voor 1891.43. Tenslotte wordt besloten ontheffing te ver leenen van bepalingen der Bouwverorde ning aan den heer J. C. Smalt voor den bouw van een tuinmanshuisje aan den Oud-Wass. weg en aan den heer H. J. Roo- 9en voor den verbouw van een woonhuis en het aanleggen van terrassen aan de Raap horstlaan. Hierna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie? Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ONDERWIJS-KWESTIE. Geachte Redactie, In het Verslag van de vergadering van Volksonderwijs, in 't Nut, op Vrijdagavond j.l.,. staat, dat de heer Hibma heelt be toogd (beweerd?) dat er op de andere Chr. Scholen nog wel ruimte over is, blijkens het verslag over 1926. Wat blijkt echter juist uit dat verslagi omtrent de Scholen van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs7 Dat de Chr. Scholen aan de Oosteratraat en Munnikenstraat, die in 1923 zijn geopend en van onderen op vol moesten komen, in dat verslag al 20-1 en 189 leerlingen tellen, ieder voor 5 leer krachten. Nu zijn die getallen (17 Oct. 1927) resp. 218 en 214, elk voor 6 leerkrachten. De overige Cbr. Scholen tellen 255 1. op 7, 269 1. op 7 en 280 L op 8 leer krachten. Dit zijn alle scholen voor Gewuon Lager Onderwijs. Hoe staat het met de 14 soortgelijke Gemeentescholen? (Ik noteer uit 't Verslag over 1926 alweer). De 2 scholen met 7i leerkrachten, die zich hieronder bevinden, telden 236 en 236 1., de soortgelijke Chr. Scholen met 7 leerkrachten 255 en 269. De 12 scholen met 6 leerkrachten telden: 230, 203, 197, 185, 182, 180, 176, 173, 171, 163, 156, en 154 leerlingen. De over- eenkomstige Chr. School met 6 leerkrach ten 197. De 2 andere met 5 leerkrachten 204 en 189 en nu ze volgroeid zijn, op 17 October 1927 resp. 218 en 214, elk met 6 leerkrachten. Wat volgt hieruit? 1. Of dat, als er op de Chr. Scholen nog wef ruimte is (volgens den heer flibmal, er op de Gemeentescholen nog veel meer ruimte is. In dat geval zal de heer Hibma het met B. en W. wel eens zijn, dat er één o£ meer Gemeentescholen opgeheven moeten weiden. 2. Of dat, zoo de Gemeentescholen be* hoorlijk gevuld zijn, de Chr. Scholen ta klein zijn en er dus noodzakelijk een nieuwe Chr. School moet bijkomen. Aan den heer Hibma uit deze twee con clusies de keus. Met dank voor de plaatsing, geachte Redactie. Een getrouw lezer van Uw Blad. 3-2 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7