688te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 October 1927 Tweede Blad No. 20732 BINNENLAND. EXPOSEERT: GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. HERSTEL VAN DEN 7-JARIGEN LEERPLICHT. Een nieuw wetsontwerp in gediend. Invoering met 1 Juli 1928. Het aantal leerkrachten zal met 1750 stijgen. Ingediend is een wetsontwerp houdende wijziging van de artikelen I en II der Wet van 30 Juni 1924, tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager Onderwijs wet 1920, wijziging van het derde lid van artikel 3 der Leerplichtwet, zooals 't krach tens die wet wordt gelezen, en wijziging van het vierde lid van artikel 3 der Leerplicht wet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In de vergadering van de Tweede Kamer van 17 Juni 1927, is de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van ar tikel 3 der Leerplichtwet geschorst, op ver zoek van de Regeering teneinde zich te kunnen beraden omtrent eene wijziging, die zij wellicht nog nader in dat ontwerp zou willen aanbrengen. Gelijk bekend, betrof dit de mogelijkheid van een herstel van den zevenjarigen leer plicht op een vroeger tijdstip dan 1 Januari 1920, zooals thans in de wet van 30 Juni 1924 is bepaald. Op gronden, die de Minister van Finan ciën daarvoor aanvoerde, meende de Re geering toen, ofschoon nog geen bepaalde toezegging kon worden gedaan, eventueel het herstel van het 7de leerplichtjaar tegen 1 Juli 1928 te kunnen aankondigen. Het toen gemaakte voorbehoud kan thans vervallen. Het kwam der Regeering even wel meer geëigend voor een nieuw wets voorstel in te dienen. Ten aanzien van de kosten, welke het herstel van den zevenjarigen leerplicht met zich brengt, wordt het volgende opgemerkt: Zooals bekend is, meent de Regeering, dat voor de doorvoering van leerplicht voor het zevende leerjaar gerekend moet worden op een toeneming van de jaarlijksche Rijks uitgaven met 31/» millioen gulden. Dit be drag is verkregen door er van uit te gaan, dat uit het herstel van den zevenjarigen 'leerplicht een toeneming van de schoolbe volking met ongeveer 70.000 kinderen zal voortvloeien, dat daardoor het aantal leer krachten, wier jaarwedde door het Rijk ver goed wordt, met ongeveer 1750 zal stijgen, en dat de gemiddelde jaarwedde van het on derwijzend personeel zonder de hooiden thans op f 2000 moet worden gesteld. Bij de voorbereiding der wijzigingswet van 30 Juni 1924, welke aan art. 28 der Lager Onderwijswet zijn tegenwoordige re dactie gaf, is gebleken, dat bij het daarin neergelegde 48-slelsel het aantal leerlingen per onderwijzer gemiddeld op 40 komt. Bij een toeneming met ongeveer 70.000 leer lingen, is dus op een stijging van het aantal leerkrachten met 1750 te rekenen. Bij de behandeling van het ontwerp, dat geworden is de wet van 23 Juli 1927, is in de vergadering der Tweede Kamer van 16 Juni 1927 het denkbeeld aanbevolen, in voering van zevenjarigen leerplicht gepaard te doen gaan met eene aanvulling van art. 7 der Leerplichtwet, opdat de aansprake lijke personen van de in art. 1 dier wel op gelegde verplichting zullen zijn vrijgesteld, zoolang zij de kinderen eene lagere land en tuinbouwschool doen bezoeken, welke een te bepalen aantal lesuren omvat. In de vergadering van den volgenden dag heeft de Minister van Onderwijs, K. en W. toegezegd, tfver eene wijziging in dien geest in overleg te zullen treden met den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Dit overleg heeft echter niet lot een be vredigende oplossing kunnen leiden, omdat gebleken is, dat de bedoelde vrijstelling zeer ongewenschte toestanden in het leven zou roepen. Invoering van die vrijstelling zou zoowel naar de meening van den Minister van On derwijs als van den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, een ingrij penden invloed hebben in ongunsligen zin op de lagere land- en tuinbouwscholen en eene heftige storing brengen in den geleide lijken en normalen groei er van, en boven dien de schatkist, zonder evenredig voor deel, ernstig bezwaren. Daarentegen mag van niet-invoering van de vrijstelling een aanmerkelijke verbete ring voor het onderwijs in de lagere land en tuinbouwscholen, vooral voor het vak onderwijs dat er gegeven wordt, worden ver wacht, eensdeels wegens de betere voorbe reiding die het zevende leerjaar brengt, en anderdeels omdat de leerlingen dan in de eigenlijke vakklassen de derde en vier de een jaar ouder zijn, wat volgens de algemeene ervaring het vakonderwijs be langrijk ten goede komt. Intusschen zal de beteekenis van het ze vende leerjaar ook voor onze aankomende land- en tuinbouwers vergroot kunnen wor den, indien bij het daarin te geven onder wijs zooveel mogelijk rekening gehouden wordt met de toekomst der leerlingen die het volgen. De Lager Onderwijswet opent daartoe de gelegenheid; en de minister stelt zich voor, alles te doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. Zoo zal in land- en tuinbouwstreken het leerplan voor het zevende leerjaar zoodanig kunnen worden ingericht, dat het voor de leerlingen, die daarna eene lagere land- of tuinbouwschool gaan bezoeken, eene goede voorbereiding geeft voor het onderwijs op die school. Het is zelfs niet uitgesloten, dat aldus in bepaalde streken een practiscb in gericht zevende leerjaar van de gewone la gere school het eerste leerjaar der thans be staande lagere land- en tuinbouwschool zal kunnen vervangen. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bereid na te gaan of daar, waar zich die omstandigheid voordoet, de normale vierjarige land- of tuinbouwschool kan worden vervangen dooT een driejarige, ai zou daarmede ook het voordeel worden prijs gegeven, dat dan met het eigenlijke vakonderwijs niet op later leeftijd wordt be gonnen dan thans het geval is. De bij een ander ontwerp betoogde tech nische verbetering van art. 3 der Leer plichtwet, is in het tegenwoordige ontwerp van wet opgenomen. Het komt den minister verder om twee redenen gewenscht voor het laatste lid van art. 3 der Leerplichtwet aldus te wijzigen, dat de leerverplichting in elk geval zal ein digen bij het bereiken van den veertien- jarigen leeftijd. Vooreerst is daarmede aansluiting ver kregen tusschen het einde van den leertijd en den lijd waarop het begin van den maal- schappelijken arbeid krachtens de Arbeids wet mogelijk wordt. Een tweede reden, van technischen en practischen aard, is deze, dat, ongeacht of de leeftijd op 13 of 14 jaren wordt gesteld, bij het stellen van den eisch, dat de klasse moet zijn doorloopen, de leerverplichting der laatste klassemaaitden in werkelijkheid minder sterk wordt gevoeld dan de wette lijke bepaling zou doen vermoeden. Immers, de ouder, wiens kind kort voor het einde van zijn leertijd ongeoorloofd verzuim pleegt, is in vele gevallen practisch niet wel vervolgbaar, daar tegen den tijd, dat het vonnis kan zijn uitgesproken, dikwerf de klasse, waarin het kind had gezeten, zal zijn afgeloopen, zoodat eene herplaatsing op de school niet meer mogelijk is. CIRCULATIEBANKWETGEVING VOOR SURINAME. Ingediend zijn drie wetsontwerpen be treffende de circulatiebankwetgeving voor Suriname. Het eerste betreft een nadiexe wijriging en aanvulling van hfet reglement op het beleid der Regeering in de kolonie Suri name. Het tweede, de Surinaamsche Bankwet 1928, bepaalt o.m. dat de Surinaamsche Bank voor 15Y2 jaar, ingaande 1 Juli 1928 en eindigend 31 December 1943, gerechtigd blijft, om als circulatiebank in Suriname werkzaam te zijn. Dat tijdperk wordt ge acht telJkens opnieuw met één jaar ver lengd te zijn, tenzij door de Kroon of door de Bank, door opzegging van ongeneigd- heid tot die verlenging blijk zij gegeven. De hoofdzetel van de Bank is gevestigd te Amsterdam en ze heeft te Paramaribo een kantoor en heeft of vestigt in Suriname agentschappen en correspondentschappen. Het maatschappelijk kapitaal deT Bank bedraagt f 1.000.000 (één millioen gulden), ten volle gestort. Het derde wetsontwerp schrijft toeken ning van de hoedanigheid van wettig be taalmiddel in Suriname aan de biljetten van De Surinaamsche Bank voor. DE INDIRECTE VACCINATIEDWANG. Een adres van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde. Het hoofdbestuur van de Ned. My. tot Bevordering der geneeskunst heeft thans aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarin, ge zien het aantal gevallen van encephalitis, waarvan sommige met doodelijken afloop, optredende na en klaarblijkelijk in verband met een te voren verrichte inenting tegen pokken gezien de gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in verband met vaccinatie met het op de nieuwe wjjze bereide vaccin, het zijn plicht acht, den minister in overweging te geven, den in- directen vaccinedvvang tijdelijk op te hef fen. Overigens overtuigd van het groote nut der vaccinatie inzake het voorkomen van pokken, resp. van pokken-epidemieën, zou het hoofdbestuur het op prjjs stellen, wanneer de gelegenheid tot kostelooze in enting en herinenting, zooals die in art. 18 van de wet, houdende voorzieningen tegen de besmettelijke ziekten is vastgesteld, on verminderd bleef gehandhaafd, opdat aan de vrijwillige inenting niet de minste be lemmering worde in den weg gelegd. WAARSCHUWING TEGEN MISLEIDING. De Minister van Financiën vindt aanlei ding belanghebbenden te waarschuwen tegen personen, die er hun werk van maken op te leiden voor het examen voor kommies of rrjksklerk bij de directe belastingen, in voerrechten en accijnzen tegen een on evenredig hoog lesgeld, dat dan later na aanstelling betaald zal kunnen worden. Candidaten voor de ambten van kommies en rijksklerk van wie blijkt, dat zij zich op deze wijze in overmatige schulden hebben gestoken, zullen met het oog op de belangen van den dienst niet kunnen worden ge plaatst. In verband met het feit, dat der gelijke personen zich somtijds niet ontzien, advertenties te plaatsen in een vorm, die doet denken aan een officieele oproeping van gegadigden (bijv. door een opschrift als: Rijksambtenaren gevraagd), wordt aan de belanghebbenden in het algemeen op dit punt groote waakzaamheid tegen misleiding aanbevolen. DE WEGENBELASTINGWET. De Bond van Bedrijfsautobushouders in Nederland, heeft een adres tot den Minister van Waterstaat gericht, waarin dringend verzocht wordt als overgangsmaatregel als nog te willen besluiten, dat met motorrij tuigen met 'n grootste wielbelasting bij normale volle belastiru? van 2400 tot 3G00 K.G. minstens tot 1 November 1928 met massieve banden op de 2e klasse wegen zal mogen worden gereden, of althans den be trokkenen de gelegenheid wordt geboden de op 1 November aan die wagens gemon teerde massieve banden tot de voorgeschre ven minimum dikte op te rijden DE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Werving van werkwilligen. Door den heer Brautigam, lid der Tweede Kamer, is aan den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw gevraagd of het den minister bekend is dat door den burgemeester van Huizen een circulaire van onderstaanden inhoud wordt verspreid: „Wegens staking bestaat bij de Scheep- vaartvereeniging Noord te Amsterdam groote vraag naar werklieden. Loon boven kost en ligging f 5.60 pee dag. Aanmelden Donderdag 13 October vóór des morgens halftien bij den Burgemeester ten Raadhuize. De Burgemeester van Huizen, (w.g.) Egberts"? Acht de minister het juist, aldus de heer Brautigam, dat een burgemeester zich al dus, door als aanwerver van werkwilligen op te treden, partij stelt in een conflict tusschen werkgevers en werknemers? DE HONDERDDUIZEND....! Tot den laatsten trekkingsdag van de 445ste Staatsloterij is de f 100.000 erin ge bleven. Alle andere hooge prijzen waren al gevallen. De premie van f 30.000 is bij de f 100.000 gekomen, waardoor de winnaar nominaal f 130.000 ontvangt. Voor de trekking van de laatste honderd nummers is groote belangstelling geweest. Tot de gelukkige winners zijn leden van het personeel van de gemeentelijke tele fooncentrale in de Korenaarstraat te Rot terdam, die met hun veertienen een half lot hadden, zoodat zij per hoofd gemiddeld f3000 ontvangen. DE GASKWESTIE TE VAALS. Met betrekking tot de kwestie-De Groot, gewezen gasdirecteur te Vaals, thans te Beverwijk, verrueemt „Het Volk", dat deze heer op de uitnoodiging van Vaalst gemeen tebestuur, om rich voor den gemeenteraad te verantwoorden i. z de beschuldiging tfetourcommissies te hebben aanvaard, het volgende heeft geantwoord: ,,In antwoord op uw schrijven d.d. 11 dezer, heb ik de eer uw college mede te d'eelen, dat ik niet bereid ben door middel van een strafproces de chantagebeweging van een. oplichter en chantoneur te steu- i oen. Wel ben ik bereid, mits u de toezegging doet, dat de kosten door u zullen worden betaald, een civiel-proces aanhanging te maken." RECLAME. T00NKAMER „DE PLOEG"i RAPENBURG 3 v LEIDEN Het Nieuwste Servies van Glasfabriek „LEERDAM". A. HUISMAN binnenhuis - architect leeraar n.o 9709. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Toen gisteravond omstreeks zeven uur op den grooten weg van 's-Hertogenbosch naar Waalwijk baron van Hijckevorsel van Kess>enich liep te wandelen, werd hij door de tram gegrepen en ongeveer 35 passen meegesleept. Met een zware hoofdwonde werd het slachtoffer opgenomen en per autobran card naar het groote ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet Levensgevaarlijk. De maréchaussé© heeft de zaak in onder zoek. Gebleken is, dat d© bestuurder, toen hij het ongeval zag aankomen, met alle macht heeft geremd. EEN INBREKER, DIE ZICH IN EEN KERK LIET OPSLUITEN. Lang gezocht, maar gevonden. Gisteravond is na een moeitevollien on derzoekingstocht een inbreker, die zich in de St. Ignatiuskerk aan den Westzeedijk te Rotterdam had laten insluiten, door de politie gevat. Donderdagavond bij het begin van het Lof, aldus „De Maasbode", had een der koorzangers een hem onbekend persoon den ingang van het koor achter in het portaal d© kerk zien binnengaan. Boven gekomen vroeg hij zijn reeds aanwezigen collega's of zij dien persoon hadden ge zien. Niemand had evenwel iets bemerkt, zoodat het g&vul van geen beteekenis werd geacht. Toen evenwel des avonds om halfelf de broeder-koster alles ging sluiten, hoorde hij in de kerk een vreemd geluid. Het was of een bank kraakte. De koster vertrouwde de Zaak niet, ging den anderen broeder halen en met zijn tweeën deden zij een ronde door de kerk. Wijl de deur van het koor gesloten werd gevonden, achtten zij het overbodig boven nog een onderzoek in te steller.. AHe hoeken en gaten der kerk werdeD nagezocht Doch niets ver dachts werd er meer gehoord en niets ge vonden, dat op de aanwezigheid van iemand kon wij zen- Gisteren zijn de werkvrouwen overdag in de keric bezig geweest Ook zij hebben aiets verdachts gehpord of gezien. Niemand dacht dan ook meer aan het geval, tot de suisse voor het Lof gister avond de deur van het koor opende en naar boven ging om te luiden. Toen be merkte hij dat de binnenzijde van deze zware eiken koord.eur met beitels en zaag flink was bewerkt teneinde de zich aan de buitenzijde bevindendé grendels te openen Het kon niet anders, of eeD inbreker had zich hier laten insluiten, en had vergeefsche pogingen in het werk gesteld om te ont komen. Daar de deur niet geforceerd bleek, moest de inbreker zich nog op het koor bevinden. Dadelijk werd de politie met het geval in kennis gesteld. Tijdens het Lof, dat gewoon doorging, werd de ingang naar het koor sterk bewaakt en na afloop van het Lof togen twee agenten met den broeder- koster op onderzoek uit. Op het koor en de omgeving hiervan werd ndets gevonden. Doch van het koor heeft men toegang tot de gewelven der kerk. Met electrische lan taarns werden alle hoeken en gaten nage zocht. Als de man zich nog iu de keik bevond, dan kon dit alleen zijn in den groo ten toren. Nauwkeurig werd alle® nage zocht, dooh aanvankelijk leidde het onder zoek nog niet tot een resultaat. Eindelijk, na anderhalf uur, gekomen bij het plat vorm, waar de luidklokken hangen, greep de koster bij het nasnuffelen in oude lap pen, plots op een been. De lappen wer den opzij gehaald en daar vond men op den grond een man liggen, die op somma tie van de politie zich overgaf. Naast hem vond men een pak met sleutels en inbraak- werktuigen. De man werd geboeid en over gebracht naar het politie-bureau aan de Witte de Withstraat. Het bleek, dab men een in de inbrekerswereld berucht indi- vudi in handen had gekregen. Het is zoo goed als zeker, dat de inbre ker den geheelen nacht van Donderdag op Vrijdag en den daaropvolgenden ganschen dag op het koor of in den toretn van de kerk heeft doorgebracht. Hij heeft geen kans gezien om ongemerkt te ontsnappen. Waarschijnlijk is hij gistermiddag begonnen met zijn poging om de deur te forceeren. En dit leidde juist tot zijn arrestatie. EEN FLINKE JONGEN EN EEN GEKNIPTE GAUWDIEF. Een vijftienjarige loopjongen van de firma Collee en Co. aan de Kipstraat te Rot terdam, had gistermorgen een bankbiljet van f 1000 geïnd bij de Ned. Handel Mij. aan den Zuid-Blaak. Te midden van het drukke voetgangersverkeer bij de Visch- markt een oogenblik stil staande, bemerkte hij hoe iemand geruimen tijd tegen hem aan bleef staan. De jongen, die argwaan kreeg en bijzonder goed oplette, bemerkte, dat de man uit zijn borstzak het briefje van f 1000 stal. Hij greep den zakkenroller bij den pols en gelastte hem het geld terug te geven. Aanvankelijk weigerde de man, maar tenslotte gaf hij het biljet terug. De jongen die nog f2 in zijn borstzak had gehad en die miste riep den vluchten den man na: „Ik moet nog twee gulden van je hebben!" Twee bekenden van den zakkenroller hielden den jongen tegen, waardoor de dader kans zag op een tram te springen. De jongen werd echter gauw bevrijd. Hij kon nog juist een agent waar schuwen. De politieman reed de tram met een auto achterna en kon op het Beurs plein den man arresteeren. De twee handlangers zijn ontkomen. De arrestant is de 23-jarige Pool M. Gliklick, een bekend internationaal zak-, kenroller. EEN ONGELUKSDAG VOOR GLAZENWASSCHERS. Doordat twee honden gistermiddag aan het vechten waren en een van de twee tegen een ladder aanliep, kwam de 25-jarigo glazenwasscher S. v. B., uit de Vriendenlaan, in hel Zwaanhals te Rotterdam, te vallen, juist met het hoofd op een emmer. Met een hersenschudding en een gebroken wervel kolom is de man, die geheel bewusteloos was, in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Te Amsterdam is naar het Binnengasthuis vervoerd een 33-jarige glazenwasscher, die in de Haarlemmerstraat van zjjn ladder was gevallen en vermoedelijk beide enkels heeft gebroken. EEN 102-JARIGE OVERLEDEN. Te VecncndaaJ is iu bet Oudeliedenhuis de oudste inwoner dier gemeente, de heer M Dieperaveen in dén ouderdom van 102 jaaT en 6 maanden overleden. EEN BRUTALE ROOFOVERVAL. Een vrouw mishandeld en met een revolver bedreigd. Men meldt aan „Het Huisgezin" uit St.- Michiels-Gestel: Donderdagmiddag heeft onder deze ge meente een brutale roofoverval plaats gehad. Terwjjl de man op eenigen afstand van het huis op het veld aan het werk was, zag een tot nog toe onbekend manspersoon kans binnen te dringen in de woning van den landbouwer P. van Schijndel, welke woning geheel eenzaam is gelegen te midden der heide. Vrouw Van Schjjndel was alleen thuis en schrok niet weinig, toen zij dien persoon in haar huis zag. De onverlaat wierp zich op de vrouw, hield haar mond met rin vuist dicht en sleurde haar tot voor de kast, waarin hij dacht, dat geld geborgen was. Hy dreigde haar met een revolver, maakte met de andere hand de kast open en nam daaruit de aanwezige geldbeurs. Toen hy de beurs in den zak gestoken had. dwong hg de vrouw, nog stesi3 met de revolver dreigende, te zweren, dat zij hem niet zou verraden en dat zij in een half uur tyds haar woning niet zou verlaten, waarna hij verdween. Toen zjj eenigszins van den schrik He- komen het veld inliep naar haar man, was de vogel natuurlijk gevlogen. Onmiddellijk werd van de zaak aangifte gedaan en een onderzoek ingesteld; wat echter bemoeilijkt werd door den groolen voorsprong, dien de onverlaat reeds had bekomen. Wel zou hij door eenige per sonen zijn gezien. Zoo zou hij aan een jongen hebben ge vraagd hoe laat de tram vertrok en aan een ander, wanneer een auto ging in de richting Eindhoven. Ai wat men van zijn signalement weet, is, dat deze persoon een dun grijs versleten jasje droeg, waarin een groote scheur was, dit- met een speld was dichtgemaakt. Het ontvreemde bedrag zou, naar de vrouw zich herinneren kan, slechts een luttel be drag, een paar gulden, bedragen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Bejaarde vrouw in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Op den Nieuwen Duinweg te Den Haag tegenover de H.B.S., is gistermiddag, om streeks 12 uur, een bejaarde vrouw door een personen-auto aangereden, toen zij plot seling den weg overstak. In bewusteloozen toestand is de getroffene, die vermoedelijk hersenschudding heeft bekomen, door den Eerste-Hulpdienst naar het Gemeentelijk Zie kenhuis aan den Zuidwal overgebracht De vrouw is gebleken te zijn de 82- jarige weduwe De R., wonende aan het Achterom no. 42. Haar toestand is ernstig. Een echtelijke twist had reeds eenigen tijd geduurd, toen de vrouw eindelijk uit riep: Ik geloof, dat jij denkt, dat ik vol maakt mal ben. Niemand van ons is volmaakt, was het antwoord. DUITSCHLAND. Het schoolwetsontwerp Staking te Berlijn. Nu de Rijksraad het schoolwetsontwerp heeft verworpen, zal de regeering haar eigen ontwerp, dus zonder de Pruisische amende menten, in oorspronkelijken vorm voor hét parlement brengen. De voornaamste organen van de regee- ringspartijen, zoowel die van het centrum als die van de Duitsch-nationalen, zijn over dezen loop van zaken tevreden, omdat voor beide partijen de op voorstel van Pruisen door den Rijksraad reeds aangenomen amendementen te ver gingen. Het is natuurlijk mogelijk, dat deze te vredenheid van de regeeringspartijen ach teraf zal blijken voorbarig te zijn geweest. Want het is zeer wel mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat het ontwerp den Rijks dag in derde lezing niet zal passeeren zon der geamendeerd te zijn. De vraag is dan of die amendementen minder ver zullen gaan dan die van den Rijksraad. Zooals de zaak nu staat, moet het ontwerp, als het door den Rijksdag is aangenomen, opnieuw aan den Rijksraad worden voorgelegd. In dien deze er zich dan tegen verzet dat het ontwerp kracht van wet krijgt, komt het bij den Rijksdag terug en deze moet er dan met een meerderheid van tweederde voor stemmen, opdat het ontwerp wet zal worden. Of deze 2/3 meerderheid zal zijn te be reiken, is ook nog de vraag. Gisteren zijn te Berlijn ongeveer 18.000 houtbewerkers wegens een loongeschil in staking gegaan. Het loongeschil komt hierop neer: De werkgevers hadden een loonsverhooging aangeboden van 9 penning per uur, die met 1 Januari 1928 tot 11 penning per uur zou worden verhoogd. De werknemers verlang den dadelijk 10 penning loonsverhooging. Wegens dit verschil van 1 penning ligt thans de gehcele Berlijnsche meubel industrie stil. FRANKRIJK. De bijeenkomst der Kamer Concessies aan Amerika. De. regeering heeft besloten de Kamer op 3 November bijeen te roepen. De Matin" zegt ,dat Bokanowski in den ministerraad de groote lijnen medegedeeld heeft van het Fransche antwoord op de laatste nota van Amerika over de douane tarieven. De regeering heeft den tekst van het nieuwe document goedgekeurd, dat onmiddellijk naar Washington doorgezon den zal worden. Frankrijk zou aan Amerika voorstellen om het opnieuw in het genot te stellen, gedurende de onderhandelingen, van het tarief dat vóór 1921 op Amerikaan- sche goederen werd toegepast. Door den nieuwen modus vivendi zouden de Ver. Staten opnieuw gebracht worden in den toestand waarin zij zich tegenover Frank rijk bevonden in 1910. Dit is van de zijde van Frankrijk een belangrijke concessie, daar voorloopig in vele gevallen het maxi mum-tarief voor Amerika lager zijn zou dan het minimum-tarief voor Duitschland. ENGELAND. Labour op zich zelf naar de stembus. Arthur Henderson heeft gisteren in de Agricultural Hall te Londen de Labour Fair geopend met een rede, waarin hij nadrukkelijk betoogde, dat de arbeiders partij in den verkiezingsstrijd zou treden met een zuiver socialistisch program, dat op geen enkel punt toenadering of hulp van Sir Herbert Samuel's liberalen zocht. ZUID-SLAVIE. Opzienbarende circnlaire der Macedoniër8. Uil Belgrado wordt gemeld: In een vertrouwelijke circulaire van het Macedonische comité wordt gesproken van de noodzakelijkheid om de werkmethodes te wijzigen. Het comité beveelt het systeem der afzonderlijke aanslagen aan in Zuid- Sla vBelgrado en zelfs in Genève. tegen den Volkenbond, die geen oog heeft voor den nood der onderdrukte Macedoniërs. De circulaire Hclnnpl ten slotte, dat het Ier reikii.'K van het doel van hel comité vol doende is een aanlal mannen le vinden, die

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5