t AGENDA. MUZIEK. V1SSGHERU-BERICHTEN, UIT DE RIJNSTREEK. t|~" Zaterdag. „Den Burcht": Alg. verg. Ver. v. Oud- leerlingen Genootschap M. S. G. Halinegen. Nutsgebouw: Jaarvergadering Alg. Ver. Voor Vrije Lutherschen. Sprekers de heeren 'Aug. L. Reimeringer en D. G. Hoevers. 2 uur. Volksgebouw: Instituut voor Arb". Ont wikkeling. 8 uur. tj Zondag. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Sa menkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg B9) Radio- preek te 5 uur. Ned. Leger des Heila (Beestenmarkt): Sa menkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en 8 uur nam. Jekual (Groenesteeg)Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Leidsche Schouwburg: „Het Nieuw Rot- terdamsch Tooneel", „De Scheepsbouwer". 8 uur nam. Stadszaal: Gymnastiek-wedstrijden te 2 u. nam. Feestavond te 8 uur. Volkshuis (Apothekersdijk)Concert te 8 uur. Maandag. Leidsel» SchouwburgHet Schouwtoo- neel „De GeVeltouriet." 8 uur. Nutszaal: Vrijdenkersver. „De Dageraad". 8 uur. Jeruél Vrouwenvereniging: Nam. halfdrie Dagelijka. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot f uur kinder- en familie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-fbeater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 October tot en met Zondag 16 October waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Blöte, Janssens, Bruining en .Veldhuyzen. Te Oegslgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr, Varekamp, tel. 1916. scholen nog wel ruimte over blijkens het verslag over 1926. Hij weet ook niet hoe de voorstanders er zooveel prijs op stellen kin deren van vrijzinnigen huize op hun scho len te hebben. Kunnen zij er de sfeer niet bederven? Dr. van Es, hoewel geen lid van de be trokken schoolvereeniging, wilde ook nog iets opmerken. Hij constateerde in verband met hetgeen de voorzitter over de hooge uitgaven van het Chr. onderwijs heeft op gemerkt, dat er nog altijd achterstand is bij het bijzonder onderwijs. Het verschil van opvatting ontstaat hierdoor dat de voor standers van het openbaar onderwijs mee- nen dat hun onderwijs regel, het Christelijk onderwijs aanvulling moet zijn, terwijl hij en zijn medeslanders er juist andersom over denken. Hij gaat de feiten ook na en meent vertrouwen te mogen stellen in de verklaringen door het schoolbestuur ver kregen en tracht aan te loonen. dat er wel behoefte is aan een school aan den Morschweg. De raadsleden de heeren Parmentier, Van der Reyden en Wilbrink betoogen ieder op zijn wijze, dat vanavond het bewijs niet is geleverd, dat de handteekeningen op een deloyale wijze zijn verkregen, waarop de voorzitter naar de verklaring van den heer Jongbloed verwijst. Nadat naar aanleiding van een uitlating van dr. Van Es, de heer Verwey betoogt dat de Christelijke partijen de school willen gebruiken als propagandamiddel voor hun beginselen, waarbij het eenigszins roerig in de zaal wordt, werd tenslotte met zitten en opstaan met groole meerderheid een verklaring aangenomen, luidende: De openbare vergadering van Volkson derwijs, gezien het rapport van het Be stuur der Afd. Volksonderwijs over de be doeling van een aairtal handteekeningen onder bet verzoek van de Vereeniging .voor Christelijk onderwijs te Leiden tot oprichting van een Bijzondere school aan den Morschweg, gehoord de besprekingen in de vergade ring van 14 Oct., is van oordeel, dat bet niet zeker is, dat het Bestuur der Vereeniging voor Chr. onderwijs op heit moment van de indiening der aanvrage redelijkerwijze mooht aanne men, dat de school door het wettig ge-' leisohte aantal leerlingen zou worden be- rocht. Dezd verklaring zal aan den Raad wor den gezonden. Van de Vereeniging voor Christelijk On derwijs, die voor deze vergadering was uitgenoodigd, was volgend schrijven ont vangen In antwoord op Uw schrijven d.d. 8 October j.L, deelen wij U mede, dat wij niet zullen ingaan op Uw uitnoodiging om deze Openbare Vergadering bij te wonen en dat wel uit de navolgende overwegingen. Het is een gewoon verschijnsel, dat er. wanneer voorstanders van Chr. Onderwijs een actie beginnen tot oprichting van een Christelijke School, uit den kring der tegen standers een contra-actie ontstaat en wij hebben genoeg geschiedenis doorgemaakt om te weten, dat die tegenstanders heel moeilijk andere dan minderwaardige motie ven aan de zijde der voorstanders kunnen veronderstellen. Het schijnt voor hen een uitgemaakte zaak, dat de voorstanders de bepalingen van de Wet op het Lager On wijs op een bedenkelijke wijze moeten han- teexen en dat een nobele werkwijze alleen aan den kant der tegenstanders is te wach ten. Het komt ons voor, dat ook nu dit ver schijnsel weder klaar aan den dag treedt. Gij beschuldigt ons van een zeer ernstig ver grijp en de ernst van die beschuldiging bracht ons er toe de zaak nog eens nauw keurig te onderzoeken. De rapporten, die ons bereikten, overtuigden ons van de on gegrondheid van Uwe aantijgingen, gelijk wij ter Uwer kennis brachten. Toch blijft gij bij .Uwe beschuldigingen, wilt die waar schijnlijk straks in het publiek herhalen. Uw ja zal dan weer tegenover ons neen staan; een onvruchtbare discussie zal het negatieve gevolg zijn van een dergelijke vertooning. Wij achten het niet wenechelyk voor zulk een vruchteloozen strijd onzen tyo te geven. Ondanks Uw beweren blijven wij ons volle vertrouwen schenken aan de verklaringen, die voor ons mondeling als schriftelijk wer den afgelegd. Wij kunnen niet inzien, dat verklaringen van mannen, die durfden be weren, dat het Chr. Onderwijs inferieur is, omdat er zooveel tijd af moet voor de „Christelijkheid"; dat onze actie onderwij zers broodeloos maakt; dat Chr. Onderwijs beteekent verhooging van belasting, enz., meer waarde zouden hebben, dan die te onzer beschikking staan. Wy onthouden ons van een qualificatle der bovengenoemde strijdmiddelen. Gerust laten wjj die aan de publieke opinie over. Wij constateeren eenvoudig, dat wy reden hebben onze mannen meer te vertrouwen dan wie ook en dat wij rustig en beslist bljjven afwijzen, wat on3 door U ten laste wordt gelegd. Door onze mannen is niet gezegd, dat ouders, die onze lijsten teekenden, daarmede geen verplichting op zich namen om hunne kinderen naar de op te richten Christelijke School te zenden. Wel is soms op de vraag of men bij teekening de kinderen al dadelijk van de Openbare School moest afnemen ge antwoord, dat men ze gerust op de Openbare School kon laten totdat de nieuwe school daar zou zijn, gelijk op de vraag, of men zich ook verbond de kinderen naar de nieuwe school te zenden by eventueele ver huizing, enz., het antwoord luidde, dat zulke buitengewone omstandigheden ran alle ver plichting ontsloegen. Uit dergelijke antwoor den, gerukt uit het verband, een beschuldi ging te smeden als ons voor de voeten wordt geworpen, getuigt niet van grootheid van karakter. Wat misschien door verschillende menschen in onderling gesprek is gezegd, kunnen wy uiteraard niet voor onze rekening nemen. Dat het echter ons streven zou zijn geweest ten koste van waarheid en waardigheid slechts zooveel mogelijk hand teekeningen te verzamelen, kan wel hieruit een insinuatie blijken, dat wij gevallen zouden kunnen noemen, waarin de handteekening niet werd geaccepteerd van personen, die, hoewel uitgesproken met-voorstanders van Chr. Onderwijs, om ons ter wille te zjjn op onze lijst wilden toekenen. Overigens, de voorstanders van Chr. On derwijs zijn het gewoon en kunnen het heol goed hebben, dat hen door velen een plaats wordt ontzegt onder het denkend deel der natie. Doch dat wjj door U voor zóó onnoozel worden aangezien, dat wy niet zouden begrijpen, dat wy met de door U geïncrimineerde wyze van werken onze zaak onherstelbaar schaden zouden, dat doet ons aan Uwe zijde toch wel een zeer opvallende naïviteit vermoeden. Bovendien durven wij U verzekeren, dat ons zedelijk besef wel in die mate ontwik keld is, dat wij een handeling als de ons aangewrevene, minstens evenzeer zouden veroordeelen als U het meent te moeten doen. Wij meenen, dat de naam onzer Vereeniging U daar eenige waarborg voor kon schenken. De Vereeniging voor Volksonderwijs doe, wat zy meent te moeten doen. Alleen, zy doe het met zuivere wapenen, gelijk wij ons voornemen de belangen van het Morsch- kwartier met eerlijke middelen te dienen. VRIJZ. LUTHERSCHEN. Aan den vooravond ran de jaarvergadering der Alg. Ver. van Vrijzinnige Lutherschen, welke hedenmiddag te 2 uur is aangevangen is in het kerkgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht een godsdienstoefening gehou den, waarin ds. A. C. va.n Schade van Westrum, uit Groningen, een predikatie hield naar aanleiding van Mattheua 7 vs. 8. Da samenkomst werd opgeluisterd door koorzang. Na afloop vereenigden zich hoofdbestuur, afgevaardigden en belangstellenden in een vriendschappelijke bijeenkomst in „Den Turk". FOTOTENTOONSTELLING DER LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN-VEREENIGING. Een verzoek. De Leidsche Amaieur-Fotografen-Ver- eeniging organiseert ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan op 24 November a s. oen tentoonstelling der foto's, die ingezon den worden als antwoord op den door haar uitgeschreven wedstrijd „Mooi Leiden". Deze tentoonstelling, die van 2428 No vember gehouden wordt, belooft zeer be langwekkend te worden. Want behalve de foto's van den wedstrijd „Mooi Leiden" zullen er nog andere inzendingen geéxpo- seerd worden. Vooreerst de beste foto's van den door ons blad uitgeschreven wedstrijd „Vacantie-opnamen". Het bestuur der L. A. F. V. heeft bovendien enkele vooraan staande werkers, op kunslfolografisch ge bied uitgenoodigd om enkele van hun beste foto's voor deze tentoonstelling af te slaan. Verschillende fotografische firma's zullen hun nieuwste producten exposeeren. En ten slotte zal een afdeeling; „Fotografie in vroe ger tijd", op deze tentoonstelling vertegen woordigd zijn. In verband met dit laatste verzoekt het bestuur der L. A. F. V. het vol gende aan onze lezers mede te deelen. De afdeeling „Fotografie in vroeger tijd" omvat Iwee rubrieken. De eerste zai iets la ten zien van de methoden der fotografie in vroeger dagen. Oude Camera-typen, Daguer- reotypen (folografiën op zilverlaag) enz. komen daarvoor in aanmerking. De iweede rubriek heeft meer speciaal op oud Leiden betrekking en wil met behulp van oude foto's een beeld geven, hoe Leiden er in vroeger tijd, voor de veranderingen der laat ste jaren, er heeft uitgezien. Wij denken hier bijv. aan de Paardesteeg elc. Voor beide rubrieken roept het bestuur de medewerking der Leidsche ingezetenen in. Vele families bewaren nog oude Daguerreo- typen of merkwaardige foto's van oude stadsgezichten. Ook mogen hierbij de oor spronkelijke foto's van den Leidschen foto graaf Kiek, die zijn naam aan het meest po pulaire woord voor folo gaf, niet ontbreken. Ieder, die meent iets voor deze beide ru brieken beschikbaar te hebben, zende dit liefst zoo spoedig mogelijk, althans vóór 5 November a s. aan mej. I. M. Herfst, Bree straat 57. Dit met hel oog op den te druk ken catalogus. Voor zorgzame behandeling wordt ingestaan. -Wij eindigen met den wensch, dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven en zoo doende aan het welslagen der tentoonstel ling zullen bijdragen. De fotografen onder onze lezers worden er nog eens aan herinnerd, dat foto's voor den wedstrijd „Mooi Leiden" ingezonden kunnen worden lot 1 November a.s. bij mej. I. M. Herfst, Breeslr. 57. DE BIOSCOPEN. Na eea maandenlange afwezigheid heeft de firma „Watt en Vs-Watt" weer eens haar tenten opgeslagen in het Trianon- theater ter vertooning van „De politie-com- missaris" en het lijkt ons buiten kijf dat zij opnieuw een talrijk publiek zal trekken. Het duo is nog altijd populair en het hand haaft ook in deze film zjjn reputatie, al is do geschiedenis zelf dan ook van niet al te veel beteekenis. Wij zien half-Watt als poiitie-commissaris en hoteleigenaar ea „den lange" als vagebond, kellner en tenslotte als politie-luitenant, en herhaaldelijk kan men weer lachen om hun geestige houding en gebaar Niet minder komisch is het verhaal van de jeugdige gravin Heiterstein, die in een vermomming als dienstmeisje de liefde van een knappen ritmeester verwerft, maar daar na in tallooze moeilijkheden komt, die voort durend de aandacht van den toeschouwer vragen. „Kussen is geen zonde", heet deze rolprent en de waarheid van dezen titel vindt in dit vrooljjke verhaal van flirt en liefde, dat uitstekend wordt gespeeld, baar volledige bevestiging. Op het tooneel vertoont Harry Verra zjjn kunnen als jongleur. Het programma in het Casino-theater wordt deze week nagenoeg geheel gevuld door de beide hoofdfilms, waarvan de eerste, getiteld „De jacht naar sensatie", de avon turen in beeld brengt van een jongen, die, uit zucht naar sensatie, het ouderljjk huis verlaat, later op listige wjjze teruggebracht wordt en,dan op allerlei mogeljjke en vooral onmogeljjke manieren moet worden bezig gehouden om te voorkomen, dat hij er op nieuw vandoor gaat. Een alleraardigste film, die het aankjjken ten volle waard is. Zy, die de vorige week Charlie Chaplin in „Gold Rush" in het Trianon-theater nog niet zagen, kunnen deze week in het Casino theater hun verzuim herstellen, hetgeen wjj hen ten zeerste aanraden, daar „Gold Rush" een film van zeer bjjzondere kwaliteiten is. De directie van het Luxor-theater ver gast deze week de bezoekers op een uit stekend programma, dat den meest venven- den bioscoopliefhebber volledige bevrediging zal kunnen schenken. Het eerste hoofdnummer, een zeer goede verfilming van den roman van den bekenden Engelschen schrjjver Phillips Oppenheim „De weg tot het geluk" toont ons de geschiede nis van een lieftallige Amerikaansche typiste, die den weg tot het geluk via Londen tracht te vinden. In deze wereldsche stad valt het haar niet gemakkeljjk van het levenspad niet op zjjwegen af te dwalen, doch trouwe vrienden banen haar den weg en het slot is een gelukkige echtvereeniging met den man haars harten. Na de pauze draait het Ufa-meesterwerk „Aa der schonen, blauen Doneau" met Lya de Mara en Harry Liedtke in de hoofdrollen. Wat in deze film het meest te bewonderen? Het betooverende spel van het lieve dan seresje „Schaudinger Mizzi", dat niet alleen d> harten van het Weensche uitgaanspubliek maar ook die van de bezoekers van het Luxor-theater stormenderhand zal veroveren; het brillante spel van Harry Liedtke of de uitnemende regie? Kortom het is een koste lijke film, die wjj onzen lezers en lezeressen gaarne warm aanbevelen. Het strjjkje bracht tjjdens de vertooning heerljjke walsmuziek ten gehoore. Den laatsten tjjd onthaalt de directie van het City-theater ons bij voortduring op „Wild-West" films. Het publiek toont nier voor veel interesse te bezitten, gezien de goed bezette zaal van gisteravond. Na de zeer goede en uitgebreide Nieuws-revue wordt vertoond de eerste hoofdfilm„Buffalo Bill en buffeljagers", een sensationeel film werk uit de Far West in 8 bedrijven, waarin Jack Hoxie de hoofdrol zeer goed vertolkt. Hjj weet het publiek de gansche film door te boeien en in spanning te laten omtrent den afloop van zjjn dolle avonturen. Na de pauze draait als twee hoofdnummer: „Kleeren maken den man", met in de hoofd rollen Hoot Gibson en Blanche Mehafey. De film toont ons de ervaringen van een cowboy, die in een diligence kennis maakt met een heer, die ongeveer 30.000 dollar bij zich draagt en tevens een aanstelling als wuikelchaf in een groote zaak. Onderweg worden zjj overvallen door roovers en de heer neemt ijlings de vlucht, gevolgd door de roovers. Hoot Gibson, als cowboy, weet hier/an gebruik te maken, kleedt zich als „gentle man" en spoedt zich naar de zaak, waar hjj zich aan den directeur voorstelt als den nieuwen winkelchef. De vreugde is even wel van korten duur. Hoe het hem verder gaat, ga men zelf eens zien. Men zal zich z'n gang naar het City-theater niet berouwen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zjjn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren: D. Eschauzier (Voorburg), G. J. v. d. Rest (Den Haag) en P. J. Maureau (Den Haag; voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid: mej. J. M. Moll (Den Haagj en de heeren A. Borger (Leiden) en S. J. Focke- ma Andreae (Arnhem) cum laude); voor het doctoraal examen theologie: de heer G. J. Streeder (Den Haag). De heer V. Esbacb, alhier, leeraar M.O. en onderwijzer 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs, is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. Voor het examen van Apothekers assistent waren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames E. Reuhl, geboren te Modjokerto en C. van der Voet, geboren te Leiden. Voor het examen machineschrijven van de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen slaag den: de heeren W. H. Bosscha, M. W. Hoeks cn B. de Vos alhier, mej. A. M. Zieren en de heer W. N. Steur te Voorscholen. De heer B. F. Krantz, reserve le luit alhier, heeft gisteravond voor de gezamen lijke vereenigingen van verlofsofficieren te Den Haag een rede gehouden over het onderwerpWeergeldbelasting, waaromtrent wjj zjjn ideeën reeds in ons Blad destijds publiceerden. Door den heer J. J. van Stralen is volgend voorstel bjj den Gemeenteraad in gediend: Ondergeteekende stelt den Raad voor om, evenals vorige jaren, eenige door B. en W. aan te wjjzen gemeentelokalen gedurende de wintermaanden ter beschikking te stel len als ontspanningslokaal voor werkloozen. Voor de Vrouwenvereeniging ter be vordering van Theologische kennis zullen als sprekers dezen winter optreden dr. C. D. Sax, predikant te Oude-Wetering, vriend van Gustav Frenssen en vertaler van zjjn werken; pref. M. C. van Mourik Broekman over „De gedsdienst beschouwd uit zielkundig oog punt" ds. J. C. van Djjk, van Bloemendaal, over „The Forsyth Saga", van John Gals worthy; ds. C. W. A. A. Lindeman, oud- predikant, directeur van het Prentenkabinet te Amsterdam, over „Kunst en Godsdienst", en ds. D. Sijpken, van Krommenie, over „Wijsgeerige bewijzen over het bestaan van God". Evenals vorige jaren is door de com missie tot regeling van ontwikkelings- en ontspanningsavonden in het Wykgebouw „Geloof-Hoop-Liefde", Langestraat, een serie concerten en lezingen vastgesteld. Er zullen 6 concerten gegeven worden, terwjjl 7 lezingen zullen worden gehouden. O.a. zal gesproken worden over: „De inter nationale arbeids-organisatie" op 26 Oct.; over „Gedichtjes over het kind", op 16 Nov.; over „Albert Schweitzer" op 21 Dern; over „Zwitserland en de Italiaansche meren" op 15 Febr., enz. Het eerste concert zal plaats hebben op Woensdag 19 October. Wjj verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin op Zondag 23 dezer des morgens te 10 uur, op het L.F.C.-terrein aan den Haagweg wedstrijden van gedres seerde honden worden aangekondigd. Des avonds is er in „De Burcht" door het bestuur van de dresseerclub „Leiden" een feestelijke bijeenkomst belegd. Gisternamiddag zijn onze slad weer een paar globetrolters gepasseerd, nl. de heeren W. R. Bak en A. P. Heymans, die met een soort dubbele „vliegende Hollander" een reis om de wereld maken. De reis is in Rotterdam begonnen. Hun eigenaardig ioestel trok natuurlijk sterk de aandacht. Gisteravond, circa halftwaalf had in Noordeinde alhier een aanrijding plaats tus- schen een personen-auto, komende ran den Haagweg en bestuurd door den heer F., uit Den Haag, en een motorfiets, komende van de Breestraat en bestuurd door C. L., te Leiden. De oorzaak van de aanrijding is, volgens ooggetuigen, dat de bestuurder van de motorfiets links van den weg reed. Beide voertuigen zjjn zwaar beschadigd. C. L. werd vrij ernstig aan het hoofd verwond, zoodat hjj in het Diaconessenhuis moest worden opgenomen. Hedenmorgen was de toestand van C. L. aanmerkelijk verbeterd. Men hoopt, dat hij nog heden naar zjjn huis kan worden ver voerd. Door twee personen, K. en C. L., al hier, werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van één en twee honden. Men vermoedt, dat de dieren zijn mee gelokt. DIRK SCHaJKR. Scbafer, de universeel* meester-pianisfc, wiens domein zich uitstrekt over het ge- heele gebied der rijke klavierbteratuur, die Beethovencpeler is bij uitnemendheid Chopin voordraagt als maar weinigen, die met zijn titanische kracht de geweldige is in Schuberts Wandererfantasie en met zijn schier vrouwelijke teedetheid de mijme rende dichter in de poèmes van Ravel, die in een lange reeks van concerten de kunst heeft gediend al9 geen vaderlandsch pianist vóór hem, die door zijn optreden in de concertzalen der Europeesche muziekcentra wezenlijk heeft bijgedragen tot den roem van Nederland als muzikale natie, deze, toch zeldzame, kunstenaar heeft zijn vijf honderdste concert i® Leiden gegeven voor een maar matig bezetten foyer in de stads zaal. We moeten ons hier bepalen tot het constateeren van het bloote feit, met deze opmerking, dat het als tijdsbeeld te denken geeft. We zijn. in plaat* van in de groote zaal, in den foyer beland. Daar zoude® we, acustiscb gesproken, volkomen vrede mee hebben, als het- lawaai van de Breestraat elk zuiver genieten van de muziek niet totaal onmogelijk maakte. De foyer is als concertzaal volmaakt ongeschikt geworden. Mocht bet technisch mogelijk blijken voor zieningen te treffen, die het leven van de straat buiten de zaal houden, dan zouden de daarvoor noodige uitgave® uitmuntend zijn besteed. Keeren we terug naar ons uit gangspunt. Sohafer is dezen keer nu eens niet met Beethoven en Chopin gekomen, maar beeft ons een programma vol afwis seling voorgespeeld van niet of weinig be kende werken. Van1 Philip Emanuel Bach (een zoon van den grooten) een stuk in den galanten Franschen stijl der 18e eeuw met' veel fiorituren doch weinig gevoels diepte. Van Dominico Scarlatti, een dier klein© sonaten, die juweeltjes zijn van fijne kliavierkunet. Van den lang vergeten Mo- zartleerling Hummel, die veel heeft ge schreven, het Es-dur Rondo, een der wei nige stukken die men nog wel eenB een enkel maal van hem tegenkomt; karakte ristiek: Mozart, ma8r zonder diens geest en gratie; komt niet uit boven de waarde als vingeroefening. En tot weer alles goed. makend slot der eerste afdeeling, de gran diose Wandererfantasie van Schubert, wel ker brillante virtuositeit (bestaat er mooier klavier-satz t) altijd blijft muziek van beur telings hevige en innige ontroering. Na de pauze de drie cyclische stukkert ..Gaepard de la ruit" van Ravel, die de de spook geschiedenis, zooate die in extenso op het programma was afgedrukt, wel kunnen suggeTeeren; boeiend door de aantrekke lijke sonoriteit, waarvan Ravel het geheim bezit. Veel hiervan ging, door de onrust van buiten, helaas verloren. Na een aller aardigst, buitengewoon geestig, 6tukje van Busoni (Gaité), het slotstuk van den con certgever zelf: variaties op den Wiener- Blut-wals van Strausz. Variaties in den traditioneelen vorm zijn het niet» Na een korte introductie en het thema van den eersten wals uit den cyclus volgen een paaij veranderingen op dat thema om dan de overige walsen slechts in gevarieerden vorm te brengen en ze door te voeren tot een geheel zelfstandige fantasie, die in alle vrijheid zich toch altijd gebonden houdt aan de kwintessens der oorspronkelijke walsmelodie. 't Is een bravourstuk, maar van goeden muzikalen huize door zijn kun stige en zinrijke bewerking. Ongelooflijk moeilijk! Het sloeg bij het publiek, niet' alleen om de verb luff end virtuose voor dracht, ondubbelzinnig in. Schafer, die rvu voor den 500en keer, zijn kunst ten be9te gaf aan de gelukkig nog altijd vele verwante zielen, is buitenge woon hartelijk gehuldigd. IJMUTDEN, 15 Oct. VISCHPRIJZEN. 45 Tarbot per K G. f 1.40—1. 6078 Tongen f 2.351.05. 12 Griet p. kist van 50 K.G. f 5315. 4 Groote Schol f 62. 3 Middel schol f 42—39. 11 Zetscho) f 43—35. 576 Kleine Schol f 30—3.90. 52 Schar f 13—3.40., 2 Tongschar f 52. 14 Roggen per 20 stuks f 18—8. 39 Vteeten p stuk f 21.53. 1 Kleine roode Poon p. kist van 50 K.G. f 34. 72 Pieterman en Poontjes f 111.30. 32 Groote Schelvisch f 3026. 56 Middel Schelv. f 23—18. 202 Kleinmiddel Schelv* f 1612. 521 Klein1© Schelv. f 10.506. 38 Kabeljauw p. kist van 125 K G. f6036., 223 Gullen p. kist van 50 K.G. f 185.50. 40 Lengen p. stuk f 1.25—0.60. 10 Heilbot per K.G. f 1.701.30. 136 Wijting p. kist van 50 K G. f 7.502.20. 99 Koolvisch per stuk f 1.300.43. 400 Makreel p. kist van 50 K.G. f 21.5O-16.50. Binnengekomen zijn 15 stoomtrawlers en in de haringhaven de loggers KW 64, met 500, KW 141 met 500, KW 99, roet 375» KW 1 met 312 en de KW 153 met 443 kantjes pekelharing. Praairapport Hr. Ms. „Triton". 13 October. Tusschen 53 gr. 9' tot 52 gr. 42' Nbr. en 3 gr. 4' tot r gr. 51' 01., KW 18, 15 last; KW 21, 9 last; KW 25, 4 last; KW 42, 4 last; KW 45, 18 last; KW 55, 12 last; KW 56, 30 kantjes; KW 60, 10 last; KW 69. 5 last; KW 116, 15 last;" KW 124, 4 last; KW 127, 150 kantjes; KW 138/ niets KW 147, 4 last; KW 154, verkend; KW 155, 8 last. ALPHEN. Gevonden voorwerpen: bruin dames- handlaschje, rijwielbelastingplaatjes, porta- monnaies, aulovelg met Land, 20 spaar- Zegels. Vanaf de volgende week zal er voorlaan veiling worden gehouden op Maandag en Vrijdag. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen1 huissleutel, 1 d.-meslascbJe oiet inhoud, 1 belasting- pieri 1 jongepsbril. Inlichtingen bij de jiuliLe. 8-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2