Vaseline 6S8te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 October 1927 Derde Blad No. 20729 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ChESEBROUGÖ BUITENLANDSCH GEMENGD VAN RECHT EN ONRECHT. ALPHEN. Bmccilijke Stand. Geboren: Burger, z. v. C. J. Oskamp en U J Baars. Hendrika, d. v. J. v. Doorn en A Elfert. Trijntje, d. v. F. v. Dam en A. Heemskerk. Petrus Bemardus, z. v. C. H. Vink en W. Oosterman. Trijntje, d. v. J. de Jong en H. Kapteijn. Lamber- tus Leonardus, z. v. F. Beens en C. P. v. d. Aar. Maria Jacoba, d. v. W. C. Snel en P Hoeger. Gehuwd: J P. Splinter, jm., 34 j. en C. P. v. d. Hoorn, jd.. 20 j. J. v. Drie!, jm. 26 j. en M. M. t. Donk. jd., 19 j. N. J. v. d. Hoek, jm., 24 j. en C. Paling, jd., 20 j. Overleden: C. v. Staveren, echtg. van J. Terwal, 75 j. J. Blonk, echtg. v. W. de Vogel, 71 j. Gevestigd: M. A. Spiering, Hooftstraat 27, uit Gemeren. L. van Staalduinen, Steek- terweg 77, uit Bodegraven. E. v. Diemen, echtg. van A. Th. Zand, Hoorn 154, uit Alkemade. Kinderen Dam, M. St., uit Vlaardingen. J. M. Schijf. Ridderbuurt 87, uit Woubrugge. J. ten Brink, Hoorn 119. uit Hazerswoude. W. F. Lantzen- dorffer, echt. van J. de Meij, Hooftstraat 72, uit Rotterdam. A. L. C. v. d. Sluijs, J. Nieuwenhuizenstraat 16, uit Voorburg. A. M. C. van Veen, echtg, van A. v. d. Sluijs, uit Veur.A. Huijgens. Woubrug- acheweg 72, uit Made c.a. Vertrokken: L. Adema en gezin, naar Den Haag, Kaapscheplein 159. R. Drenthe, naar Voorburg, Oosteinde 28. P Am- bagtsheer, naar Maarssen. J. de Groot, naar Amersfoort, Vermeerstraat 19. J. Tuinman, naar Maassluis. P. A. den Haxtog. naar Leiden. Plantsoen 99. J. H. Zandvliet, naar Wilnis. H. Burggraaf, naar Naaldwijk. A, Klootwijk en gezin, naar Nieuw-Vennep. G. Klootwijk, naar Nieuw-Vennep. A. Honout, naar Bode graven. M. C T. Schónen, wed van S. J. Knaapen, naar Voorburg, Rembrandtpl. 56. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: W .de Koning geb. Zonderop, z. G. van Wielingen geb. Lieverse, z. KOUDEKERK. Woensdag 19 Och zal er door de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" een bazaar worden gehouden in de openbare school. De opbrengst heeft ten doel de kas te stijven voor aankoop van instrumenten enz. 't Is te hopen, dat vele kooplustigen dezen bazaar met een bezoek zullen ver eeren. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Willem Schneider jm. 28 j. en Grietje Rijnsburger jd. 25 j. Naar wij vernemen wordt door de afd. van „Patrimonium" alhier, gecombineerd met de afd. van den R K. Volksbond Hooge Rijndijk Zoeterwoude, een actie op touw gezet, om te komen tot een belaslingophaal- dienjt, WOUBRUGGE. Bij den tuinarbeid ontdekte de heer A. Keizer een zilveren penning, welke bleek zeer zeldzaam te zijn, zijnde een legpen ning ter eere van Prins Maurits in 1662 ge- elagen. De voorzijde toont den Prins te paard, met randschrift „Je Main-Tien-Dra-Nass": de keerzijde een navolging van een in 1602 vervaardigden gedenkpenning met symbool van den Prins: een afgeknotte Oranjeboom (Willem I) waaruit een jonge loot (Prins Maurits) opschiet, met randschrift „Tandem- Fit-Sur-Cvlvs-Arbor". v Gepoogd zal worden ook deze penning voor de verzameling alhier te behouden. HILLEGOM. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier A. Ver haar, thans kapelaan te Nootdorp. KATWIJK. Raadsagsnda. De e.v. vergadering van den raad dezer gemeente zal plaats vinden op Vrijdag 14 October a.s., des voormiddags 9.35 uur. De agenda luidt: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid van het bestuur der Katwijksche Bouwvereeniging. 3. Verzoek van H. Verhoef om ontslag als brugwachter. 4. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening over 1920. 5. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.-wet over 1925. 6. Voorstel tot het verleenen van sub sidie voor het houden van een Tuinbouw- wintercursus. 7. Voorstel tot opheffing van het Open baar Vervolgonderwijs. 8. Voorstel tot het in gebruik geven van een der lokalen van de O. L. School I aan de Meisjesvereeniging te Katwijk-aan-Zee. 9. Voorstel inzake onderhoud plantsoen op het Kerkplein te Katwijk aan den Rijn. 10. Voorstel tot het sluiten eener over. eenkomst met Valkenburg inzake het ge bruik der stoomspuit. 11. Adre9 inzake bestrating trottoir Noordwijkerweg. 12. Voorstel inzake bestrating gedeelte Kerksteeg. 13. Verzoek van de Katwijksche Bouw- vereeniging om een voorschot voor den bouw van woningen te Katwijk-aan-Zee. 14. Voorstel inzake een gemeentelijke Waterleiding. 15. Verzoek van de vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer om wijziging der verordening op de Zee baden en het strand. 16. Belasting-reclames. 17. Aanbieding gemeente-begrooting en der bedrijven, voor 1928. 18. Rondvraag. KATWIJK AAN ZEE. Vanwege het „Comité voor Winter- lezingen" had gisteravond een bijeenkomst plaats in het Paviljoen van het Groet Bad hotel, alwaar de heer Ph. C. Visser over het onderwerp: „Bezoeken aan Britsch-Indië en Britsch-Indisehe Vorstenhuizen". De zaal, in modern futuristischen stgl geschilderd, gaf een vrooijjken aanblik met de honderden dames en heeren, die hun belangstelling toonden. De heer Visser was hier geen onbekende. Het vorig jaar had hij hier een lezing gehouden over zijn onder zoekingstocht naar h9t Karakorum-gbergta De heer Visser ring aan met te ver tellen, dat hetgeen hij van Voor-Indie zou vertellen, zeer oppervlakkig zou zyn. Het is het land van de tegenstellingen. Naast den trein, die er met een snelheid van 90 K.M. per uur rijdt, gaat een Aara- vaan, voetje voor voetje. Dit vindt men ook bjj de bevolking. Deze is genuanceerd van gitzwart tot blank. Evenzoo is er groot verschil in telen, waarvan er niet minder dan 22 zjjn. Op godsdienstig gebied is dit evenzeer het geval, doch de Pasz, Moham medanen en Hindoes, zjjn de hoofdgodsdien sten en vooral deze laatste laat vooral zija invloed gelden op de vele groote bouw werken. Het is het land, waarin op allerlei gebied do tegenstellingen te zien zjjn. De Hindoe-man geniet alle mogeljjke vrij heid; de Hindoe-vrouw daarentegen is daarbij bedroevend tenachter gesteld. Voor weduwen is dit nog veel erger. Men treft er ook een buitengemeene „kasten"-geest aan. AJIes leeft gescheiden van elkaar. Er is een kaste van Brahma's, krijgslieden en kooplieden. Geen der dri% komt in eikaars gezelschap. Zelfs onder de ambachten en bedrijven vindt men dien- zelfden kasten-geest terug. De een wil voor den ander zelfs in de allerlaagste be dieningen, die er bijv. in het huishouden waar te nemen zgn geen arbeid ver richten, dien een ander doen moet. Het bovenstaande werd door spreker met allerlei voorbeelden vaak zeer komische nader verduidelijkt Na de pauze vertelde sprekdr aan de hand van een serie lichtbeelden, die vaak de bewondering van het publiek afdwongen, van de visites aan de Britsche Vorsten en diens paleizen, en we kunnen gerust zeggen, dat het publiek onvoldaan huiswaarts ging, want het zou zeker nog graag een langen tijd onder de bekoring van die wonderschoone beelden en prettige vertelling hebben bljjven zitten. Het Comité voor Winterlezingen heeft met de lezing van den heer Visser gisteravond een groot succes behaald, hetgeen het publiek dan ook ruimschoots liet blijken in zqn bij valsb etui gingen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteravond is de cursus in Kerk latijn, voornamelijk voor heeren koorleden, geopend. Pastoor Spoorman opende den cursus en zette het doel en de werkwijze uiteen, waarna met de lessen werd be- gcnnen. Er zijn 17 deelnemers voor dezen cursus, die voortaan niet op Maandag, zooals was medegedeeld, doch op Dinsdag zal gehouden worden. Het Groene Kruis, afd. Katwijk, zal a.s. Vrijdag haar jaarvergadering houden in „De Roskam", des avonds te 8 uur. NOORDWIJKERHOUT. De heer K. J. Noy heeft thans zijn be noeming aangenomen als lid van den Raad van Toezicht van de Coöper, Boerenleen bank. Na zijn buitenlandsche rei3 Is de pre dikant der Ned. Herv. Gem., ds. P. Hofstede, ongesteld en kan vooreerst geen dienst doen. NOORDWIJK-BINNEN. Door mevr. C., alhier, is bij de politie aangifte gedaan, dat zij op de •Beeklaan, terwjjl zij op haar rijwiel was gezeten, is omvergereden door een persoon, eveneens op een rijwiel, die in woeste vaart, zondel signalen te geven, uit een zijweg kwam. Zonder zich daarom te bekommeren is do woesteling doorgereden. Een onderzoek wordt ingesteld. Door den heer B. werd bfj de politie aangifte gedaan, dat uit zijn tuin herhaal delijk fruit werd ontvreemd. Het is d'ó politie gelukt de jeugdige daders op te sporen, die ernstig door de politie daarover zijn onderhouden. A.s. Donderdag houdt de Chr. Jonge- lingsvereen. „Onze Rotssteen is Christus" alliier haar 35e jaarvergadering, die in het Koor der Ned.-Herv. Kerk zal worden ge houden. OEGSTGEEST. Door den heer de J., wonende in ue Dorpstraat, is bij de politie aangifte gedaan, dat in den avond de voordeur op ergerlijke wijze is besmeerd met menschelijke veca- liën. Bij onderzoek is gebleken, dat de hoofd schuldige was het zoontje van P. V., hierin bijgestaan door zijn vriend, de zoon van zekere v. d. M. Tevens is gebleken, dat beide gasten der gelijke schunnigheden reods meermalen heb ben uitgehaald, zoodat zij voor dezen daad hun straf niet zullen ontgaan. Gisteravond omstreeks 8 uur had een ernstig ongeval plaats achter „het Groene Kerkje", dat nog wonderlijk goed is afgeloo- pen. Zekere R. uit Vogelenzang, vergezeld van E. uit Heemstede, reed met groote snel heid met zijn Citroën-auto in de richting Haarlem en kwam om de eerste bocht daar ter plaatse in botsing met een van uit de richting Sassenheim komende Brockway- autobus; kwam daardoor in de tramrails te- J recht, om vervolgens tegen de Ford-auto op te botsen van den heer S. Sch. uit Rijne burg. Beide „heeren", die sterk onder den invloed van alcohol waren, kregen verschil lende verwondingen aan armen en hoofden. Tot overmaat van ramp, was E. zijn hoed kwijt en kwam hij bij het zoeken in de weg sloot terecht, waar hij zelf weer is uitge- 9lrompeld. Door deze botsingen verloor de Citroën-auto een drietal wielen en kreeg eenige gebroken ruiten. De andere auto's kwamen er met geringe schade af. Eerstge noemde auto is ondergebracht door de firma v. d. Ameele, in de autogarage van de ge meente. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdag 15 October a.s. zal op Baan 5 van de Rijksschielbanen te Katwijk, een onderlinge schietwedstrijd gehouden worden voor die leden van de Oegs'.geester Burger wacht, welke dit jaar één of meermalen aan de gewone schietoefeningen hebben deelge nomen. De wedstrijd zal aanvangen des nam. 2.30. De uitreiking der prijzen van dezen wed strijd is bepaald op Zaterdag 22 October des avonds te 9 uur in hotel „Het Witte Huis". VALKENBURG. Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat de heer C. L. alhier voor den tweeden keer dit jaar aardbeien plukt van den kouden grond. De vruchten zijn flink van stuk en heerlijk van smaak. Een oud stukje „Valkenburg" gaat ver dwijnen. Het 9midshuis, midden in het dorp, dateerende van 1638, wordt afgebro ken en daarmede verdwijnt een typisch oud hoekje. Voor de smidse stond nog steeds de „travail" voor het beslaan van paarden, maar alles gaat nu tegen den grond. Vele malen is het vereeuwigd door schilders, voor wien het steeds een aantrek kelijk punt wa9. En nu! Het oude gaat voorbij en moet plaats maken voor bet nieuwe. Dinsdagavond liep het motorschip „Vier Gebroeders" geladen met riet, alhier op den wal, waar de veerpont haar ligplaats heeft. De schipper, welke hier onbekend was, is waarschijnlijk misleid door de eigenaardige bocht, welke de Oude Rijn in ons dorp maakt. De veerman zag het geluk kig aankomen en kon zijn pont nog tijdig in veiligheid brengen, zoodat er alleen wat materieele schade aan de schoeiing werd toegebracht VOORHOUT. Bnnjeilijke Stand. Geboren: Leonardus Wilhelmus, Z. v. L. L. J. Streedej* en E. A. G. de Vries. Adrianus CorneMs Maria, D. v. C .A, van Bohemen en J. M. van der Voort Jo hanna Agatha Theresia, D. van J. P. van der Vlugt en E. J. A. Tiel Groene- steege Johanna Jacoba, D. van P. v. Leeuwen en M. E. Bierman Theo Hen- drikus, Z. van A. L. Steenvoorden en C. Kortekaas Mattheu9, Z. van A. Roskam en P. Groenendijk. Ondertrouwd: A. H. H. Schulte Küper- jans 26 j. en W. "M. Paardekooper 22 j. Gefhuwd: J. va® Baardwijk en J. van Leeuwen A. J. Koot 26 j. en M. van Rijn 26 j. Aan de N.V. Filmafdeeling van het Centraal bureau der K. S. A. te Leiden is vergunning verleend voor de vertooning van twee religieuse films. n.l. „Bernadette" (Lourdes-film) en de H. Elisabeth, op Don derdag 20 en Vrijdag 21 October a.s. VOORSCHOTEN. De burgemeester van Voorschoten "waarschuwt de ingezetenen der gemeente voor een of meer personen, die religieuze artikelen te koop aanbieden, zeggende, dat zij namens de N.V. A. N. Govers, R.-K» Boekhandel te 's-Gravenhage, komen, terwijl gebleken is, dat zij met genoemden boek handel niets te maken hebben. WARMOND. Gistermiddag had de vrouw van den slager M. het ongeluk met haar hand in den electrischen gehaktmolen te geraken, waardoor zij dusdanig verwond werd, dat zij na door dr. Walenkamp verbonden te zijn, naar Leiden moest worden overge bracht, waar een lid van haar rechterwijs vinger werd geamputeerd. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. OndertrouwdJ. R. C. Sent-el 28 j. en W. B. Hendriksen 29 j. J .A. v. Santen 28 j. en B. C .G. van der Krogt 24 j. Gehuwd: A, A, Straathof 26 j. en O. A. Berg 24 j. RECLAME. 1.T In het da- gellfksche leven komen vaak kwetsuren, brand-, snij wonden, enz. voor- Verwaarloozlng baart dan dikwijls groote zorg. Behoedt U daarvoor met VAS E LI NE-CHESEB ROUGH (spreek uit; Tschiesbro) want deze is de eenige zurenvrfje ter wereld, 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood. 'Vraagt altijd met nadruk naar. VASELIN E-CHESEBROUGH Het beste middel voor de huid! Gebruikt ook Chesebrough Cold Creanr en Chesebrough Vanishing Cream de Ideale vetvrije huid-cream. 9104 UIT DE VLIEGWERELD. Weer heeft iemand den sprong over den Oceaan gewaagd. De Amerikaansche avia- trice miss Elder is met de „American Girl" om 5.04 uur gistermiddag gestart. De start had plaats met het vooruitzicht van ten minste 600 mijl ongunstig weer morgen boven den Atlantischen Oceaan. De American Girl is een ééndëkker met éën motor, voorzien van een klein radio- apparaat Mej. Elder is vergezeld door Hal- deman, als mede-piloot en navigateur. Fr bevinden zich ongeveer 20 Oceaanstoomers op den weg. dien zij volgen. Miss Elder is gehuwd doch gebruikt steeds haar meisjes-naam tijdens haar vlieg tochten. Naar de bemanning van de D 1230 giste ren telegrafeerde, was zij voornemens hed-ui in de vroegte te vertrekken naar de Azoren. Tegelijkertijd zou hedenochtend de ITein- kelmachine D 1220 te Warnemuende star ten. Men zal zoo mogelijk eerst tot de Azo- •ren doorvliegen. Dit plan is eveneens sedert geruimen tijd in het geheim voorbereid en de machine heeft bij de proefvluchten uit stekend voldaan. Het vliegtuig wordt be stuurd door den piloot Merz, die een der beste vliegers van de Duitsche Lufthansa is. Bovendien zullen nog 2 personen aan den tocht deelnemen. De machine is voorzien van een bijzonder sterken motor, nl. een Pachard van 800 P.K. In Berlijnsche luchtvaartkringen ver luidt, dat tusschen beide plannen nauwe betrekkingen bestaan. Wanneer de weers omstandigheden dus niet op het laatste oogenblik het vertrek verhinderen, zullen de beide Oceaanvluchten op hetzelfde oogenblik begonnen worden. VERDUISTERING VAN EENIGE MZLLIOENEN. Naar men uit Brussel meldt, heeft een 25-jarig bankier na inning van een groot bedrag bij de Nationale Bank, de wijk ge nomen naar het buitenland met achter lating van een aanzienlijk passief. Dit zou verscheidene millioenen bedragen. NIEUWE AARDSCHOKKEN. In de buurt van Weenen is opnieuw een van een dof rollen vergezeld© aardbeving waargenomen. Ook te Rome deze ge voeld. DRIE ARBEIDERS GEDOOD. Gistermorgen zijn bij het station Dober- schuetz drie arbeiders door een trein ge grepen en op Slag gedood. MOORD TE OLDENBURG. In de stad Oldenburg is een 50-j'arige ongehuwde vrouw in haar woning vermoord gevonden. De misdaad moet reeds 14 dagen geleden grepleegd zijn en wel door een schoonzuster van de vermoorde, die met haar in hetzelfde huis woonde. Zij heeft den moord waarschijnlijk be dreven om zich hi het bezit van het ver mogen der ongelukkige te stellen. De d/aderes is voortvluchtig. Het lijk der vermoorde werd door de politie in den turf- kelder, geheel onder turf verborgen, ge vonden. Gezicht, handen en armen waren met zware brandwonden bedekt. Het lijk was met beddelakens omsnoerd, schoonzuster der vermoorde de meubefe vnn haar slachtoffer liet weghalen. 't Is als vas-tstaand aan te nemen, dat de moordenares een helpster gehad moet heb ben,, daar zij in geen geval de daad alleen heeft kunnen bedrijven* DOODELIJK GEVOLG VAN OPLICHTERIJ. In de woning van een boekhouder te Boedapest verscheen dezer dagen iemand om de gaskronen na te zien. Hij herstelde ze kwansuis door een deel van een leiding te vervangen door een guroimslang. In den nacht barstte de slang en het heele gezin werd door gas bedwelmd. De vrouw dee huizes stierf, de overige leden van het gezin konden weer bijge bracht worden. Uit een in ge ^beld onderzoek bleek, dat de zoogenaamde reparateur een oplichter was, die ook in andere woningen soortge lijke „reparaties" aan de gasleidingen ver richtte en zich hiervoor grof liet betalen. EEN GRANAAT ONTPLOFT. Uit Madrid wordt gemeld, dat kinderen te Melilla in de buurt van een schietbaan een granaat vonden. Toen zij daarmee speelden, ontplofte de granaat, met het ge volg, dat vier kinderen gedood en drie ern stig gewond werden. EEN INTERNATIONAAL STUDENTEN- TEHUIS. John D. Rockefeller Jr. heeft 1.750 000 dollar gegeven aan de universiteit van Ca- lifornie voor de stichting van een inrich ting met 500 kamers als verblijf en sociaal centrum voor Amerikaansche studenten Dit „internationale huis" zal eenzelfde karakter hebben al9 de reeds bestaande in stelling van de Columbia-universiteit De inrichting zal plaats bieden aan 300 vreemde studenten, de overige plaatsen blijven voor Amerikanen gereserveerd. De eene helft van het instituut wordt be stemd voor mannelijke, de andere voor vrouwelijke studenten. Het doel van deze instellingen is om studenten uit alle we- relddeelen samen te doen komen, ten einde van gedachten te kunnen wisselen. Er wor den clubs gevormd voor de studie van in ternationale problemen en voor ontspanning wordt gezorgd. RECLAME. 9495 HBh (Nadruk verboden). KOOP BREEKT GEEN HUUR. Met deze spreuk, die een der bepalingen in het burgerlijk welhoek (art. 1612; ver kort weergeeft, bedoelt men te zeggen, dat wanneer tijdens het bestaan van een huur overeenkomst de eigenaar het verhuurde verkoopt, de overeenkomst voortgezet wordt met den kooper, alsof deze zelf en op gelijke voorgaarden verhuurd had. Bestond het voorschrift niet, dan zou volgens den alge- meenen regel, dat overeenkomsten alleen van kracht zijn tusschen de handelende par tijen, de kooper recht hebben op de vrije be schikking over het gekochte; hij zou den huurder uit het huis kunnen doen zetten en deze zou slechts tegen den verhuurder kunnen opkomen op grond, dat hij niet meer voldoet aan zijn verplichting om den huur der het rustig genot tijdens den geheelen huurtijd te verschaffen. Dat deze gang van zaken niet zeer bevredigend en de tegen woordige regeling verre te verkiezen is, is duidelijk. Niettemin zijn in het dagelijks leven de meeste huurders er niet bijzonder mee ingenomen, wanneer zij hooren, dat „hun" huis verkocht is of zal worden. Dit vindt echter zijn oorzaak voornamelijk hier in, dat zij vreezen, dat de nieuwe eigenaar de huur niet meer zal vernieuwen, hetzij om zelf het pand te gaan bewonen, hetzij om een hoogere huursom te kunnen bedingen. Zooals gezegd werd, is art. 1612 een uit zonderingsvoorschrift en dus ligt het voor de hand, dat er strijd bestaat omtrent den omvang van de afwijking van het gewone recht. Reeds eenige malen werd de Hooge Raad geroepen om daarover een beslissing te geven en ook thans weer heeft de cassa tierechter zijn meening moeten zeggen over de vraag of een bijbeding van de huurover eenkomst, toen het verhuurde verkocht was, al dan niet was overgegaan op den kooper. Het geval droeg zich aldus toe: een par ticulier had voor drie jaar een huis ge-, huurd van een naamlooze vennootschap, waarbij deze had bedongen, dat'de huurder voor f 3000 deel zou nemen in een door ver huurster uitgegeven obligatieleening A 6 pet.; dit bedrag zou den huurder bij het ein digen van de huur terugbetaald worden. Uit gevoerde correspondentie bleek, dat de huur niet tot stand gekomen zou zijn, als de huur der niet in de verlangde geldleening had toegestemd. In den loop van den huurtijd was het huis verkocht aan een bank en toen de drie jaar om waren, eischte de huurder zijn f 3000 terug van de bank, zich beroe pende op on9 artikel. De bank weigerde echter en nadat rechtbank en hof haar in het ongelijk hadden gesteld, vond zij steun bij den Hoogen Raad. Deze bleef getrouw aan een vroeger arrest Ook thans werd uit gemaakt, dat art. 1612 alleen in stand wil houden tusschen kooper en huurder de vroeger gesloten „huur", dat is het hebben van het genot van een zaak gedurende een bepaalden tijd tegen een bepaalden prijs. Meer niet, zoodat niet overgaan andere be dingingen, die ter gelegenheid van 't sluiten der huurovereenkomst zijn gemaakt, ook al waren zij noodig om een der partijen daar toe te bewegen en al houden zij met de huur verband. In 1923 werd namelijk beslist, dat een recht van koop tegen een bepaalden prijs, dat de huurder bedongen had en zonder het welk hij niet-gehuurd zou hebben, niet inge roepen kon worden tegen den nieuwen eigenaar. In 1924 betrof het de teruggaaf door den nieuwen eigenaar van een waarborgsom, die door den huurder aan den oorspronke- lijken verhuurder krachtens het huurcon tract ter hand was gesteld. De H. R. over woog, dat dit beding van een waarborgsom deel uitmaakt van de eigenlijke huurver- houding, omdat het dient om den verhuur der in staat te stellen, zich zoo noodig zelf betaling te verschaffen voot het door hem afgedaan genot, als de 'huurder daarmee in gebreke zou blijven. Op dien grond werd het geacht te vallen onder art. 1612. In het geval van het tegenwoordige ar rest (dat van de verplichte geldleening) zal de huurder nu moeten trachten van zijn oor spronkelijke mede-contractante de naam looze vennootschap zijn f 3000 terug te krij gen. De vraag rijst echter, wat met die ge dwongen geldleening in werkelijkheid be doeld werd. Kon de naamlooze vennootschap zich moeilijk elders crediet verschaffen of was er een verkapt „sleutelgeld", het tot stan<l komen viel in 1921, of had men ook een soort waarborgsom op het oog. Het ar rest verschaft voor geen van deze veronder stellingen nadere gegevens, maar is de laat ste die de waarschijnlijkste is, juist, dan ziet men duidelijk hoe onrechtvaardig hier de verbloeming van de ware verhouding ge werkt heeft. Had men openlijk van een waarborgsom gesproken, dan zou de ver plichting tot terugbetaling wel op den nieu wen eigenaar overgegaan zijn, nu men van een geldleening sprak is dat niet het geval en is er veel kans, dat de huurder zijn geld kwijt is,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9