P°V/, sa# WIE IS EDMUND GRAY? Tweede Blad No. 20729 688,# Jaargang BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 October 1927 KERK- EN SCHOGLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. WIJZIGING DER RIJWIELWET? Een wetsontwerp ingediend Verlaging der belasting van f 3 op f 2.50. Aanvang van het belastingjaar op 1 Ang. Ingediend is een wetsontwerp tot Wijzi ging van -de Rijwielbelastingwet. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: De ervaring heeft geleerd, dat het doen samenvallen van het belastingjaar der rij wielbelasting met het kalenderjaar aanlei ding tot eenige bezwaren geeft. In de eerste plaats zijn de postkantoren, die met den verkoop der rijwielbelastingmerken belast zijn, omstreeks Nieuwjaar met werk over laden; verder is het voor menigeen moeilijk de belasting in den winter op te brengen; ten slotte schept de omstandigheid, dat de aanvang van het belastingjaar niet samen valt met het begin van het rijseizoen, aan vervalschers van rijwielmerken een gun stige gelegenheid tot het in omloop brengen van valsche merken. Als begindatum zou 1 Mei kunnen wor den gekozen, ware het niet, dat deze datum voor de administratie der belastingen be zwaren meebracht in verband met de uit reiking van kostelooze belastingmerken. Om deze redenen acht de Minister van Finan ciën het raadzaam als datum van aanvang van het belastingjaar 1 Augustus te nemen. De minister heeft tijdens de openbare behandeling in de Tweede Kamer van de Wegenbelastingwet op 27 en 28 October 1926 toegezegd, dat, zoo de raming der autobelasting zou worden overschreden door de opbrengst, het surplus in de eerste plaats zou worden gebruikt tot verlaging van de rijwielbelasting, hetzij in den zin van uitbreiding der vrijstellingen, hetzij in dien van verlaging van het tarief. Sedert dien is gebleken, dat de autobelasting over een vol belastingjaar ruim f 1 millioen méér zal opbrengen dan geraamd was. Daarin heeft de Minister van Financiën aanleiding gevonden allereerst te onderzoeken de mo gelijkheid van een verhooging der inkom- stengrens. beneden welke vrijstelling voor de rijwielbelasting verleend wordt, tot een bedrag van f 2000, zooals in een adres ge vraagd werd. Er komen thans, naar raming, jaarlijks 79.000 aanvragen in ter bekoming van een kosteloos merk, waarvan de behandeling zeer veel werk eischt. Er zijn op een totaal van 1.631.980 aangeslagenen in de Rijksinkomstenbelasting niet minder dan 1.055 559 personen, wier inkomen blijft beneden f 2000 's jaars. Als men aanneemt, dat daarvan de helft hoofden van gezinnen zijn, zou de verhooging der inkomensgrens tot fÖOOO een uitbreiding meebrengen van het aantal uit te reiken kostelooze rijwiel merken van 79.000 tot 606.779. Het zou niet te verantwoorden zijn een zoo groote meerdere hoeveelheid werk te doen ver richten. Ook een verhooging van de grens ot f 1400 is om deze reden niet te aanvaar den Eveneens bleken practische bezwaren te bestaan tegen uitbreiding der bestaande vrijstelling tot de kinderen van het gezins hoofd, dat thans een kosteloos rijwielmerk heeft. De minister is mitsdien te rade gegaan de verlichting op eenvoudiger wijze aan te brengen en wel door verlaging van het tarief van f3 op f2.50, met behoud der tegenwoordige regeling voor kostelooze uitreiking van merken. Deze wijziging is in het ontwerp opgenomen. Voorts is de uitreiking van kostelooze merken uitgebreid. Tot nu toe is uitreiking alleen mogelijk aan een gezinshoofd; voor gesteld wordt ze ook mogelijk te maken aan een lid van het gezin, indien het ge zinshoofd niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch een lid van het gezin wel. De periode van 1 Januari 1928 tot en met 31 Juli 1928 zal begrepen worden in het eerste belastingjaar, dat, ingevolge de gewijzigde wet zal loopen, hetgeen een tijdelijke verlaging van de belasting be- teekent. DE VLIEGTOCHT HOLLAND—INDIfi. Een onderhond met luitenant Koppen. Overtocht in 8 dagen is mogelijk Eenmaal verdwaald. Hoe wij het gelapt hebben, de vlucht in zoo'n korten tijd te volbrengen?Wel, dat is eenvoudig genoeg. Wij volgden een rechte lijn. Een postduif volgt immers in stinctief den rechten weg en zoo komt zij toch, waar zij wezen moet in den bestem den tijd". Aldus ving het uiterst gemoedelijke ge sprek aan, dat luitenant Koppen met een vertegenwoordiger van de Nieuwe Rotter- damsche Courant na aankomst had. „En toch had ik de vlucht in 9 dagen kunnen doen", aldus vervolgde luitenant Koppen. „Wanneer ik het achteraf naga, acht ik het zelfs mogelijk, dat ik in 8 dagen van Amsterdam naar Batavia had kunnen vlie gen, wanneer ik de vliegroute had kunnen kiezen over Allahabad, Rangoon en Medan naar Batavia". Men weet, dat luitenant Koppen niet te Medan kon landen, omdat daar geen vlieg terrein beschikbaar was. Luitenant Koppen vertelde, dat hij het traject van Bangkok naar Singapore het zwaarste van den geheelen tocht had ge vonden. „Overigens", zoo zeide hij, „zijn wij slechts een paar keer even verdwaald geweest. De eerste maal op het traject van Amsterdam naar Sofia". De Postduif had een heelen tijd boven het wolkendak gevlo gen, maar toen was Koppen voor zijn oriën tatie gedwongen zeer laag te gaan vliegen. „Wij daalden", zoo vertelt hij verder, tot een hoogte van 25 meter boven den grond en vlogen een eind langs een spoor baan. Toen wij bij het stationnetje kwa men, lazen wij, op een bord, den naam van het plaatsje en zoo ontdekten wij, dat wij boven Landshut aan den Isar waren". Waarom wij ons niet gehouden hebben aan het door ons zelf ontworpen program? Wel, kijk u eens, een dergelijk program wordt opgesteld aan de hand van kansreke ningen, en bij die kansrekeningen tracht men aan den veiligen kant te blijven. In de praktijk blijkt echter, dat, wanneer men werkelijk een recordvlucht wil volbrengen men zich onmogelijk aan zulk een van te voren opgezet programma kan houden. Je vliegt dan zooveel en zoolang als maar eenigszins doenlijk is." Luitenant Koppen roemde de hartelijk heid die hij van de zijde van de Engelschen had ondervonden langs de geheele route, zoodra hij van hun vliegvelden gebruik maakte. Ook van de zijde van de Franschen te Aleppo, de Perzen te Bushire en de Ne derlanders te Calcutta, Palembang en Batavia, had hij een buitengewone hartelijk heid ondervonden. Luitenant Koppen raakte niet uitgepraat over de ontvangst te Batavia. Deze was inderdaad de geestdriftigste ontvangst, die ooit een vlieger te beurt gevallen is. Het militaire cordon werd zoodra de wie len van de Postduif den grond raakten, verbroken. Zelfs de beide broers van lui tenant Koppen, die men naar het vliegtuig wilde geleiden, konden niet door het ge drang komen. De opdringende menigte be lette hen, bij den vlieger te komen. „Onze tocht van het vliegterrein Tjililitan naar de stad", aldus Koppen, „was één ware zegetocht. Maar het belangrijkste is wel, dat ik hier de post onbeschadigd heb i Afgegeven'1 NOG EEN GASDIRECTEUR BESCHULDIGD In de vergadering vnn den gemeente raad van Vaals heeft naar de ,,N. R. Ct." meldt, het raadslid Drielsma een brief voorgelezen van den vroegeren kassier van het gemeentelijk gasbedrijf, de heer De Gróót, er van wordt beschuldigd, verschil lende handelingen te hebben gepleegd, waardoor de gemeente zou zijn benadeeld; o.a. zou de heer De Groot gemeentewerk heden ten eigen oordeele hebben laten arbeiden De gemeenteraad besloot, deze kwestie door een afzonderlijke commissie te doen onderzoeken. Een ander lid las hierop een brief voor, afkomstig van den heer Van der Stel. In dezen brief wordt de vroegere directeur van het gasbedrijf er van beschuldigd, de gemeente te hebben benadeeld door het aanvaarden van kortingen op aan de ge meente geleverde goederen, welke kortin gen ten voordeele van de gemeentekas hadden moeten komen. De heer Van der Stel daagde aan het slot van zijn brief den heer De Groot uit, tegen hem een aanklacht wegens laster in te dienen. De gemeenteraad besloot, in verband mot dezen brief, de heeren De Groot en Van der Stel te verzoeken, in een speciale bijeenkomst van den raad te verschijnen. Eveneens zullen de leveranciers, die in den brief van den heer Van der Stel worden genoemd, uitgenoodigd worden. Mocht de heer De Groot ndet aan deze uitnoodiging gevolg geven, dan zou het. eervol ontslag, dat hem indertijd als directeur van het Vaalser gasbedrijf werd verleend, worden ingetrokken. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd bij dienst vak intendance, ing. 1 November, tot kolo nel-intendant de luitenant-kolonel-inten dant A. M. Vorstman, directeur centrale magazijnen van mil. kleeding en uitrusting; tot luitr-kol.-intendant, de majoor-intendant W. Jansen, intendant 11de div.bij wapen cavalerie ing. 16 November bij staf wa pen tot generaal-majoor. de kolonel A. van Mena van dien staf, inspecteur wapen, te vens commandant lichte brigade; bij dienstvak mil. administratie ing. 1 Novem ber tot luitenant-kolonel de majoor C. Roos, controleur mil. administratie. STAKING GEËINDIGD. Nadat de directie der Sigarenfabriek „Het Gulden Vlies" te Breda had toege stemd in den van werknemerszijde gestel den eisoh tot" toepassing van het collectief arbeidscontract, edschten de werknemers dat de firma alle voorgenomen ontslagen zou intrekken. Gistermiddag werd ex tus- schen beide partijen onder voorzitterschap van den Rijksbemiddelaar een bespreking gehouden, waar overeenstemming is be reikt. De arbeidersorganisaties hebben haar laatsten eisch laten vallen, waartegenover de directie toezegde, dat het aantal ont slagen zoo klein mogelijk zou zijn. Morgen worden de werkzaamheden hervat. Naar het „Hsgz." verneemt, zal mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, den 5en November zich insche pen voor Nederlandsch-Indië, waar hij een vijftal maanden denkt te zullen verblijven. Maandagmiddag is in den ouderdom van 47 jaar te Egmond aan Zee overleden die heer J. Maas, directeur der Prins Hen- drikstichtmg. B. en W. van Amsteidam stellen den raad voor bij wijze van proef de Leidscbc- straat tusschen 2 en 5 uur namiddag voor het rijwiekverkeer te sluiten. De autobussen der Geld. Tramweg- Maatschappij krijgen binnenkort vrouwe lijke conducteurs. Zij zullen in een keurig groen uniform gekleed gaan. NED.-HERT. KERK. Beroepen: Te Appingedam: E A. Lazon- der, te Warns; Te Ellewoutsdijk: W. H. Kelder, hulpprediker te Amsterdam; Te Lage Zwaluwe: J. Baarslag, te Melissant; Te Dinteloord en Prin9eland: W. Deur. te Schoonhoven. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Anna Jacobi-parochie: A. cand. te Rotterdam; Te .Antwerpen: Esseling, te Stratum. CHR. GEREF KERK. Tweetal: Te Dokkum: J. Hovius, te Sneek en C. v. d. Zaal, te Deventer. Beroepen: Te Rozenburg: W. F. v. d. Kodde, te Delft Bedankt: Voor Aalsmeer en Maarssen: H. Biesma, te Groningen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Vlaardingen: .J. Vrougden- hil, te Bruinisse. Mout, J. W. STAGNATIE IN DEN LOOP DER ELECTRISCHE TREINEN. Gisteren is er weer een ernstige stag natie in den treinenloop geweest-, doordat bij Vogelenzang—Bennebroek trein 1039 door defect wordeai van den motor niet verder kon. Men heeft den volgenden snel trein Laten stoppen, waarin de reizigers toen zijn overgestapt. De sneltrein heeft toen ook te Leiden gestopt. Een en ander veroorzaakte een vertraging in den treinen loop van een half uur GEVECHT IN EEN TRAM. Drie zeelui den wagen nitgeknnppeld. Op het voorbalcon van een motorwagen van Lijn 7, welke naar de stad reed over den Westzeedijk te Rotterdam, stonden drie rumoerige Nederlandsche zeelui. De kerels gingen zoo-gevaarlijk te keer, dat de bestuur der hun verzocht zich wat te matigen. De mannen zwegen. De bestuurder reed. Toen echter de wagen een groote snelheid had be reikt, grepen de zeelui den bestuurder bij de keel. Er ontstond een worsteling. De tram reed een oogenblik zonder dat iemand haar bediende. Een in den wagen zittende agent van politie zei den conducteur de deu ren naar het voorbalcon te openen, zoodra hij het rumoer had gehoord en de vecht partij had gezien. Nauwelijks waren de deu ren vaneen geschoven of de diender tui melde terug, door een vuistslag getroffen. De agent lag languit in den wagen, maar inmiddels had de conducteur zich van diens gummistok voorzien en daarmee knuppelde hij de vechtjassen van het balcon de tram was inmiddels tot stilstand gebracht in de armen van twee rijwiel-agenten, die het vechtlustige drietal naar het bureau Witte de Withstraat transporteerde. DE WAAGHALZEN. De heer Oly die voornemens was met mej. Veneman in een motorsloepje naar Engeland te varen en na zijn avontuur van Zaterdagnacht, Maandagmiddag 5 uur uit Scheveningen weer was uitgevaren deelt mede, dat hij dien avond omstreeks half acht de Hoek van Holland aan wal is ge gaan wegens een defect aan een der zuigers van den motor. Hij heeft thans zijn plan opgegeven, daar hij dezen motor niet meer vertrouwde. BRANDEN. Gisteren was de 36-jarifl:e kapper P. C. L. J. Jansen met een bediende in zijn aan den Bergweg te Rotterdam gelegen kap salon bezig wassen bustes te reinigen. Het baar van deze poppen werd met een elec- trisch apparaat gedroogd. Waarschijnlijk is een vonk in het haar gekomen, want op een gegeven oogenblik stond een der bustes in volle vlam. Hoewel de kapper nog met zijn personeel heeft getracht het vuur te dooven, vonden de vlammen een te gretig voedsel in de verschillende toiletartikelen. Weldra stonden de schotten van de kap- kamertjes in brand. De geheele salon is uitgebrand, de naastaan gelegen keuken, kreeg brandschade, terwijl in den winkel, evenals in de daarboven gelegen woningen, waterschade is aangericht. De brandweer heeft het vuur met twee stralen op de waterleiding gebluscht. Te Heesch (N.-B.) is door onbekende oorzaak totaal afgebrand de woning van J. Schel. De inboedel ging grootendeels verloren. Een kalf en een hond kwamen mede in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Garijp is de woning van S. Boorsma afgebrand. PANIEK IN EEN RECHTZAAL. Gistermiddag heeft voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan de 26-jarige zwervende Duitsche electrotechnicus E. F., verdacht van diefstal door middel van in klimming, ten nadeele van W. van Z. Verdachte bad in het Oambosch te Lang broek een soort onderdak gemaakt en van daar uit ging hij op roof uit .Hij was door een raam een huisje binnengekomen en had brood, kaas, koekjes, sigaren, een RECLAME. Verkrijgbaar bij de voornaamste sigarenwinkeliers alhier. 948» Geautoriseerde vertaling naar het EngeJsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. 28) „Neen, nooit Maar één ding heeft u ver geten I Die vervalsching. acht jaar geleden, de wissel van 720 pond was betaalbaar aan Edmund Gray of order „O ja. Dat is zoo. En dit lijkt belangrijk." „Heel belangrijk," zei George. „De ver val scher kan onmogelijk bij toeval dien zelfden naam gekozen hebben. Heeft u nog dien vervalschten wissel?" „Ik heb hem altijd bewaard," zei mr. Dering, in geval die nog eens dienen kon om het vergrijp aan het licht te brengen. Je zult hem vinden, Checkley. in de lade aan den rechterkand van de safe. Dank je. Hier is hij. „Betaalbaar aan Edmund Gray of order," en hier is het endossement. Dus hebben we zijn handteekening in ieder geval." George nam het papier aan: „Vreemd maar ik zou hier net zoo goed zweren, dat het uw handschrift is! En kijkl, de onderteekening van den wissel is precies dezelfde als die van de brieven. Me dunkt, dat dengeen. die den wissel schreef, ook die' brieven moet geschreven hebben. Maar nu de overdrachten. Daar moet toch een getuige bij zijn geweest." „Dat is ook zoo. Getuige is geweest een *lerk, Lorry geheetea." „Ja, dien hebben we op 't kantoor. Check ley. laat Lorry eens even komen...." De klerk verklaarde, dat hij zich niet herinnerde, getuige te zijn geweest van een overdracht. Wel had hij menige ondertee kening bijgewoond, maar hem werd nooit gezegd, wat voor papieren 't waren. En toen hem gevraagd werd of hij zich dan ook speciaal eenige onderteekeningen herinnerde in de maanden Februari, Maart of April, antwoordde hij, dat hij vele onder teekeningen had bijgewoond. Lorry kon dus weer naar het kantoor terugkeeren. „Er kan niet langer eenige twijfel be staan," zei George1, .#lat hierin een poging is te zien tot diefstal op groote schaal." „Een ..poging" alleen...." vroeg mr. Dering. ..Waar zijn dan mijn certificaten?" „Ik zeg: „poging", omdat dergelijke pa pieren toch niet kunnen gestolen worden. Het dividend wordt ook alleen betaald aan de rechtmatige eigenaren. Die Edmund Gray is te vinden, als hij bestaat. Maar ik houd het er voor, dat dit enkel maar een naam is, aangenomen door den vervalscher. En ik veronderstel, dat hij zijn papieren wel heel gauw zal verkocht hebben. Maar u zult zeker uw bezit weer terugkrijgen, ef fecten en aandeelen kunnen niet zóó maar geslolen worden, als een stuk land." „We kunnen getaakkelijk er achter ko men, wat er van uw papieren geworden is." „Als de dieven het nog onder hun be rusting hebben," ging George voort, „dan is al wat zij er van gemaakt kunnen hebben het dividend van vijf maanden En dit alleen nog maar, omdat het bankboek in zoo lan gen lijd niet was nagekeken. Dit was een ongewoon gelukje voor hem. De papieren zelve zullen zij wel zoo gauw mogelijk ver kocht hebben. Veronderstel, dat ze het ge heele bedrag te gelde hebben gemaakt. Dit is een onmetelijke som gelds, die zij dan, in kleine sommen, door middel van mede plichtigen in handen zouden krijgen. De diefstal zal zeer groote moeilijkheden biel den." „Het is de vreemdste poging tot diefstal, die ooit heeft plaats gehad," zei mr. Ellis. „Acht-en-dertig-duizend pond in aandeelen I Nu, ik zal voor je weten uit te vinden of ze verkocht zijn en aan wien! Laat je er intusschen maar niet door terneerslaan, vrietnd lief! Zooals mr. Austin zegt, je zult zeker je eigendom weer terugkrijgen." Mr. Dering schudde het hoofd. „Er is nog een andere kans," opperde George. Er zijn diefstallen gepleegd met de bedoeling voor geldafpersing. Stel u een9 voor, dat wij een brief kregen, waarin ons het geheel teruggeboden werd, voor een zeker bedrag?" „Neen. neen. Het is nu al vier maanden geleden, dat de zaak bedreven werd. Ze hebben de aandeelen verkocht en zijn mis schien naar Amerika gegaan En de papie ren kunnen intusschen wel weer tienmaal verkocht zijn! Dat is het gevaarlijkel Stel nu, ik heb een aandeel. Ik draag het over van A op B. Goed. Het aandeel komt nu aan B en staat op zijn naam. of hij het eerlijk heeft verkregen of niet B zend! het naar een anderen makelaar, die het ver koopt aan C. Die weer aan D. Iedere over- dracht is geheel in den vorm. behalve de eerste. Je kunt teruggaan, alle eigenaren lang, maar B is verdwenenI. A zegt tot C: „Je hebt het aandeel gekocht van een dief," G zegt: „Het spijt mij wel. Maar hoe kon ik dit weten? D heeft 't nu. D zegt, dat het van hem is en hij wil het houden. Dit is nu maar een veronderstelling. Mor genochtend zal ik je laten weten, of ik al verder ben met mijn onderzoek." Toen mr. Ellis weg was, begon George) ter meerdere duidelijkheid voor zichzelven de feiten op te sommen. „Eerstens." zei hij, „waren 'de brieven van Ellis en Nothcote geschreven op papier van onze firma. De schrijver moet dus toe gang hebben gehad tot ons kantoor. Twee- dens kende hij uw handschrift en wist het te copieeren. Derdens was hij in staat, de brieven te onderscheppen en te voorkomen, dat u in handen kreeg enkele, die hij wenschte te ontvangen, want de correspon dentie werd openlijk gevoerd, over de post. Dit lijkt al een punt van zéér groot belang. Vierdens waren de brieven alle in uw hand schrift en heel handig geschreven, inplaats van door u gedicteerd en ondertekend Ie zijn. Vijfdens moet hij wel hebben geweten van de vorige vervalsching. hoe kwam hij anders aan den naam van Edmund Gray? Zesdens moet hij toegang hebben gehad tot de safe, waar het chèqueboek, zoowel als de certificaten werden bewaard. Zevendens: Hij moet dan wel heel goed thuis zijn ge weest op het kantoor, hoe zou hij anders den naam van uw makelaar hebben ge*- weten? Achtstens: Het handschrift bleek precies hetzelfde te zijn. als van de vorige vervalsching." „Het is weer hetzelfde," zei Checkley. „Die vervalsching werd gepleegd op het kantoor en deze zeker ook. Nu, de tijd zal het uitwijzen!" Van onder zijn zware wenkbrauwen wierp hij een blik op den jongen deelgenoot, zóó vorschende, of hij zeker verwachtte, dat I ketel en kleedingstukken ontvreemd. De politie heeft latei deze voorwerpen in dat tentje van verdachte gevonden. Verdachte was deserteur uit het Pool- sche leger en beangst voor uitlevering, waa hij uit Duitschland naar Nederland gevlucht. Verdachte was ook verpleegd ge weest in het Diaconessenhuis te Utrecht, doch was daaruit gevlucht. Kort daarna pleegde hij den diefstal te Langbroek. De officier van justitie eischte voor ver dachte, doe hier te lande nu al 25 maanden gevangenisstraf had opgeloopen, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Hij bracht hulde aan veldwachter Drost voor de wijze, waarop deze verdachte in handen had weten te krijgen. Verdachte had een ïiange verdediging op schrift gesteld. Hij trachtte daarin aan te toonen, dat hij uit nood had gehandeld. Hij verzekerde, dat, zoo hij niet op de een of andere manier hulp zou verkrijgen, het niet de laatste maal zou zijn, dat hij voor de rechtbank verscheen. Hij vertelde voorts een deel van de geschiedenis van zijn leven, dat udt het evenwicht werd ge bracht door de verwarde toestanden, welke in het Duitsche Polen heerschten, In Duitschland dreigde men hem met uitle vering naar Polen, dat hij wilde ontvluch ten, en zoo kwam hij in Nederland, waar de nood hem tot misdrijf bracht. Door ziekte geraakte hij in het Utrechtsche Dia conessenhuis, dat hij ontvluchtte, omdat toch na beterschap de gevangenis weer wachtte en nadien uitlevering zou volgen. Verdachte oefende verder oritiek uit op de wijze, waarop politie en justitie hier te lande hem hadden behandeld en op do toestanden, welke volgens hem ook in de Utrechtsche strafgevangenis ernstige ver betering behoefden. De angst om weer uit geleverd te worden, had verdachte zich in het bosch doen verbergen Hij wilde trach ten uit zich zelf naar Duitschland terug te keeren, waar de toestanden inmiddels veranderd waren. Hij erkende ten slot to gestolen te hebben, doch wees er met na druk op, dit uit nood e»n zelfbehoud te hebben gedaan. Verdachte deed toen plotseling een po ging, zich met een Gilette-soheermesje den slagader van den linker pols door te snij den Veldwachters schoten dadelijk toe.Ver dachte, luid schreeuwend, verzette zichi woest. De president van de rechtbank, mr. Friesenberg, trachtte verdachte te kal. meeren, doch hij bleef wild te keer gaan. Een der veldwachters wist hem gelukkig, niet zonder zelf een snede te hebben op geloopen, het scheermesje te ontwringen. Met verwarde haren en bleek gelaat was verdachte na veel geschreeuw en geruk ten de jonge man licht kon verspreiden over de zaak, als hij dit wenschte. ,.YVe hebben den Tijd lang genoeg vrij spel gelaten, om ons den bedrijver van het het vorige kwaad te ontdekken. Een verlies van ongeveer veertig-duizend pond!" „Ik geloof niet, dat het weg is," zei George. Dat kan niet. Tenzij het zóó is g€t- loopen, als mr. Ellis het voorstelt." Mr. Dering schoof zijn stoel terug en be gon het vertrek op en neer te loopen in groote rusteloosheid. Hij was niet langer de ernstige en ge wichtige procureur, maar nij was nu eigen cliënt geworden, die zich beklaagde, zooals hij dit zoo dikwijls van hen had gehoord, over het verlies van eeïi groot fortuin. Hij sprak van het harde, van het onrechtvaar dige van de bezoeking, terwijl hij toch zoo iedere voorzorg had genomen. Hij werd zeer wei-bespraakt en sarcastisch. George luisterde in stilte. Het was hem een nieuwe ervaring, zooals de oude heer het opvatte. Gaandeweg werd mr. Dering wat kalmer en sprak: „Neem mij dezen uitval niet kwalijk, George. Er schuilt nog meer achter deze zaak, dan je wel vermoedt. Het is mij net, of ik meer van het geval weet, dan ik mij te binnen kan brengen. Ik ben zoo vreese- lijk vergeetachtig. Ik vergeet heele dagen I Maar wat het verlies be'treft, daar blijf ik bij. Jij voelt niet zoo voor eigendom, als ik. Je bent te jong! Wacht nog een paar jaar. Dan zal je het met mij eens zijn. dat niets zoo hard is, als het verlies van eigendom! Bezit, dat je zelve verkregen hebt. door eigen inspanning!" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5