COUPONS GERZ1 MORGEN Heerenhuis ANTHRACIET Stokvisch Pyama - flanel, Grijze flanel, BEKWAAM ELECTRICIEN AANBESTEDING UelotSne, A. F. MULDER Zn. V1SSCHEB1J-BER1CHTEN. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. VARIA. VRAGENRUBRIEK. LAATSTE DAG WOLLEN STOFFEN ZIJDEN STOFFEN FLUWELEN STOFFEN (in prima kwaliteiten) leveren firma E J. WIJNTJES Zn, Haven 14 - Tel. 6 j. VAN WIJK Koopt een Naaimachine Westdorp Co, Morschstraat 56 Fijnste Kwaliteit NIAINZER ZUURKOOL per pond f 0.14 Instituut Kern. Leldsche Vereeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten Voordracht „HEOENDAAGSCH NEPAL" Vereen. Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken. .at. W Kamer gevraagd 1JMUIDEN, 11 October. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.801.30; Griet per kist van 50 K.G. f 6726; Tongen per K.G. f2.701.35; Groote Schol per lcist van 50 K.G. f 87Middelschol per kist van 50 K G. {56; Zetschol per kist van 50 K.G. f 6344; Kleine Schot per kist van 50 K.G 133 5.50; Schar per kist van 50 K.G. f 16—3.50; Roggen per 20 stuks f 2710.50; Vleetën per stuk J3.301.30. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 10.502.10; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f 4232; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G f 30 f 20; Kleinmiddei Schelv. per kist van 50 K.G. f 17.5010.50; Kleine Schelv. per kist van 50 K.G. 113190; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 6112; Gullen per kist van 50 K.G. f 186; Lengen per stuk f 1 50 135; Wijting per kist van 50 K.G. 173.50; Koolviseh per stuk f 1.50; Makreel per kist van 50 K.G. 128—18. Binnengekomen zijn 25 Stoomtrawlers en In de haringhaven de loggers KW. 138 met 402 en KW. 134 met 414 kantjes pekelha ring. PRAAIRAPPORT Hr. M«. LOODSBOOT ZES 7 October. Tusschen 54 gr. 8' Nbr. en 2 gr. 28' 01. en 54 gr. 35' Nbr. en 2 gr. 39' 01. KW. 106, 14 last; KW. 169, 25 last; KW. 176, 21 last. 8 October: Tusschen 53 gr. 53' Nbr. en 2 gr. 33' 01. en 53 gr. 33' Nbr. en 1 gr. 51' 01., KW. 18, 8 last; KW.'l9, 8 last; KW. 45, 13 last; KW. 153, 21 last. 9 October. Tusschen 53 gr. 82' Nbr, en 2 gr 01. en 53 gr. 4' Nbr. en 2 gr. 51' 01., KW. 82, 7 last, KW. 101, 18 last; KW. 159, 7 last. PRAAIRAPPORT Hr. Ms. „TRITON". 7 October. Tusschen 54 gr. 42' tot 54 gr. 46' Nbr. en 2 gr. 20' tot 2 gr. 25' OI., KW. 116, 15 kantjes; KW. 165. niets. 8 October. Tusschen 52 gr. 48' tot 62 gr. 55' Nbr. en 2 gr. 22' tot 2 gr. 42' 01KW. 28, 6 last; KW. 97, 6 last, KW. 116, 19 kantjes; KW. 131, 20 kantjes; KW. 137, 7 last, KW. 140, 77 kantjes; KW. 149, 40 kantjes; KW. 154, 50 kantjes. 9 October. Tusschen 52 gr, 60' tot 53 gr. 5' Nbr. en 2 gr. 36' tot 2 gr. 53' 01., KW. 42, niets; KW. 48, niets; KW. 50, 14 last; KW. 54, 110 kantjes; KW. 62, 12 last; KW. 74. 5 last; KW. 123, 5 last; KW.163, 7 last; KW, 170, 5 last PLUIMVEE. OPGEHOUDEN EN BEDORVEN. Een enkele maal kan het gebeuren dat een sladsliefhebber bij het gebruik van zijn eitje bij het ontbijt moet conslateeren, dat het niet versch is zooals ander9, ja zelfs oneetbaar kan zijn. Hij vraagt zich dan af hoe zulks mogelijk kan wezen ,daar hij toch steeds zelf de eieren uit het nest haalt, telkens behoorlijk van een volgnummer of van een datum voorziet, het daarna tijdelijk op dezelfde gunstige plaats bewaart en al spoedig, althans niet later dan na een week, consumeert. Het is hem gewoonweg een raadsel. En toch zijn voor dat raadsel wel een of meer oplossingen te vinden, die velen onzer wel eens overkomen zullen zijn. De eerste oplossing i9 deze. dat een ei in het legnest was achtergebleven en wel toe vallig tijdens een paar hecle zomerdagen. Wij laten onze kippen natuurlijk losse leg- bakken gebruiken, gevuld met hooi, tabaks stelen of de eene of andere vulling, mits geen houtwol, noch minder zeegras. Een eigenaardige liefhebberij van onze kippen is, dat zij, terwijl ze op het nest zit ten om te leggen, dat hooi verschikken, zoo dat er een ronde nestvorm of nestholte ont staat. Daarbij vormen zich vier hoeken vrij- wei ontdaan van nestmateriaal. In zoo'n hoekje blijft heel gemakkelijk een ei ver borgen liggen gedurende een paar dagen, wanneer het bij heet weer daar al gauw gaat bederven. Nu wordt dat verscholen ei of door on9 zelf gevonden of slaagt de hen erin het netjes op te tillen en in de ronde nestkuil te brengen Bij de daaropvolgende inzameling wordt dat ei als een product van dien dag aangemerkt en geteekend, hoewel het reeds verscheidene dagen oud kan zijn. Bij het gebruik openbaart zich alsdan een onversche toestand. Een andere verklaring is ook deze: als er meerdere legbakken zijn, dan wordt toch meestal één dezer bij voorkeur gebruikt. We kennen toch het helsch lawaai dat er vaak in de kippenwereld gemaakt wordt juist daarom, dat de eene of andere hen wat lang op het nest vertoeft, waar nu speciaal de andere hennen ook in willen. Na een poos kan juist een andere der aan wezige bakken de voorkeur krijgen, omdat de hennen veranderlijk zijn. een eigenschap haar geslacht eigen! Zoo kan vaak onge merkt een hen, die met broedsche gedachten in haar kop rondloopt, urenlang de eieren bebroeden, waarom meerdere malen per dag inzamelen geraden is in den zomer. Bij deze gelegenheid verliest menig ei zijn oorspron kelijke frischheid. Een andere oplossing is van veel ernstiger aard, ten minste Voor de kip, die het ei ge legd heeft. Het kan namelijk voorkomen, dat wegens de een of andere, niet altijd ver klaarbare oorzaak van ziekelijken aard, een ei in de legorganen en dan meestal in de cloaca blijft vertoeven, opgehouden wordt soms dagen lang. De kip kan haar ei niet kwijt raken, bijvoorbeeld door een lijdelijke werkeloosheid der samentrekkende spieren van de cloaca, gepaard met een onvoldoende schaalvorming. Nu kunnen zich hoofdzake lijk twee gevallen voordoen. Het ei wordt na 2 of 3 dagen gelegd, maar verkeert door de opgenomen, meestal verhoogde lichaams warmte in een begin-sladium van rotting en blijkt bij opening onaangenaam te rieken, waardoor het dus ongeschikt is niet alleen voor menschelijk gebruik, maar zelfs niet aan een ander huisdier gegeven mag wor den. Het behoort thuis in den aschketel. Dè andere mogelijkheid is dat het be wuste opgehouden ei heelomaal niet gelegd wordt, maar in de cloaca blijft zitten en daar gezelschap krijgt van nog meer eieren, die samen daar zich ophoopen tot harde in eengroeisels, tot bruine stukken samen geperst. Dan is een zware hangbuik het ge volg. die de arme kip zelfs het loopen be moeilijkt. De hen moet er aan sterven, daar tenslotte het roltings-proees van dien aard is, dat de gevormde giftstoffen in het bloed overgaan. Het is meermalen gebeurd, dat meerdere van zulke haKvergane eieren uit het lichaam van een naar men meende slechts te vetle kip gehaald werden. Eens zelfs zag ik er tien te voorschijn halen, bruingroen, bijna zwart, kaasachtig van substantie, echter zonder kalkschaal. Men kan dan ook veilig de hennen met zoo'n zwaren, harden buik opruimen. TIJDSCHRIFTEN. HET LICHT. In no. 52 van Het Licht i9 de laatste van do refcks artikelen over succes verschenen. Verder is er een met uitnemende foto's aan gevuld, artikel over de zintuigen der bijen, 'n dito over do mieren, terwijl Joh. Koog over de film als beschavinpsverschijns?l schrijft. Mooie foto's van A9ta Nielsen, Max Linder, Emil Jannings en Henny Porten luisteren deze bijdrage op. Tot slot een vervolgartikel van Georg Brandes over lezen. NIEUWE UITGAVEN. Bevolking en Bestaan. Verschenen is een nieuw maandschrift, gewijd aan de bestaan s be langen van het Nederl, Volk onder leiding van. mr. R. H. Dijkstra, S. S. Hoogterp, P. Teuniss<en (A. v d. Tuin) en voor Indië van J. Veer- sema. Dit maandechrift siaat los van po litieke kleur of richting, ziet alleen onder het oog hoe Nederland voor zijn bewoners thans reeds zijn er 140.000 werkloozen on ieder jaar geeft een bevolkingsaanwas van 100.000 zielen! voldoende leef-gele- genheid kan bieden of hoe anders tege moet kan worden gekomen aan alle be- volkingsnood. Het eerste nummer maakt een goeden indruk en ongetwijfeld is een goed tijd schrift op dit terrein nuttig en gewensoht. Het betreft immers een der meest drie gende vraagstukken ónzer tijden. Het vnil naar den akker. De „Mijvo", maatschappij tot ontginning van woeste gronden, heeft ten keurig ver zorgd album uitgegeven over de „Ontginnin gen te Brecht. met het vuil van de stad Ant werpen". Een dertigtal goed geslaagde foto's geven een beeld van ae pfachtige rtL sul talen, welke te Brecht met het gebruik van stadsvuil voor de ontginning van woeste gronden zijn bereikt Nu de vraagstukken van landontginning en van vuilverwijdering ook hier te lande een onderwerp van ernsti ge studie uitmaken, was het ongetwijfeld goed gezien van de „Mijvo", om eens de bij zondere aandacht te vestigen op de Brecht- sche resultaten met een gecombineerde op lossing van beide vraagstukken. Aan de foto's in het album gaan vooraf een korte inleiding van het bestuurder Mijvo over de maatschappelijke en sociale beteeke- nis van de toepassing van stadsvuil Vobf land-ontginning een belangstellend en aan moedigend schrijven van den oud-minister president en voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr, Ch. Ruy9 de Beerenbrouck en ver der eenige beschouwingen over vuilverwijde ring van Aug. Verschuren, algemeen be stuurder van den Antwetrpschen Reinigings dienst, van den directeur der Gemeentereini ging te Groningen, van ir. J. Hudig, directeur van de afdeeling voor cultuur op zand- en veengrondpn, van het Rijkslandbomvproef- station te Groningen en van ir. van Lint. di recteur van de Gemeentelijke Reinigings dienst te Brussel. GRIJP DE GELEGENHEID. „De beste raenschen", zegt E. H. Cho pin, „zijn niet degenen, die gewacht heb ben op een gelegenheid, maar dié ze hebben aangegrependie ze hebben belegerd en genomen en ze aan zich ondergeschikt heb ben gemaakt." „O, hoezeer wenschte ik rijk te zijn lw riep een opgeruimd, vlijtig sleeper te Phi ladelphia uit, die thuis veel monden had open te houden. „Wel, waarom wordt ge dan niet rijk?" vroeg Stephen Girard, die dien uitroep had gehoord. „Ik weet niet-, hoe ik dat moet aanleggen zonder geld", antwoordde de sleeper. „Daarvoor hebt ge geen geld noodig", hervatte Stephen Girard.' „Wel, als gij mij zeggen kunt, hóe ik rijk kan worden zonder geld, dan zal ik er geen gras over laten groeien." „Er zal morgen op de werf een scheeps lading benaderde theè in veiling worden gebracht", zei de millionnair. „Ga die thee koopen en kom dan bi.i m'j." „Maar ik heb geen geld om een geheele scheepslading thee te koopen", beweerde de sleeper. „Gij hebt geen geld noodig, 2eg ik u", zeide Girard scherp; „ga heen, doe een bod op do geheele lading en kom dan bij mij." Den volgenden dag zeide de afslager, dat de koopers hei voorrecht zouden hebben, één kist te nemen of de geheele lading bij het pond Een kleinhandelaar bood het eerst, en de sleeper bood dadelijk een hoo- ger bedrag, tot verbazing van de groote menigte, die tegenwoordig was. „Ik neem de heele lading", zeide hij kalm, toen een toewijzing zou plaats hebben. De auctio naris zette groote oogen opmaar toen hij vernam, dat do jonge bieder de sleeper was van den heer Girard, veranderde zijn gekat, en hij neide, dat het zeker wel in den haak zou zijn. Daar verspreidde iich de tijding, dat Girard thee opkocht bij groote hoeveel heden, en de prijs steeg verscheiden stui vers per pond. „Ga je thee verkoopen", zed do groote koopman den volgenden dag. De jonge man had een verbazend vluggen om* zot, door iets beneden den marktprijs te noteeren, en binnen weinige uren bezat hij vijftig duizend dollars. De schrijver raadt deze wijze van zaken doen niet aan, maar vertelt de geschiedenis alleen maar als een voorbeeld van het aangrijpen der gelegenheid. Men heeft misschien slechts één kans op de millioen, om ooit hulp van dien aard te krijgen; maar dikwijls bieden zich ge legenheden aan, die men tot zijn voordeel kan aanwenden, als meti slechts hande len wil. „Gij zijt te jong", zei iemand, die een advertentie had geplaatst voor fabrieks baas te Manchester, nadat hij den sollici tant slechts even had opgenomen. „Vier of vijf jaar geleden placht men dat als een bezwaar aan te voeren", antwoordde Ro bert Owen, „maar thans had ik dat niet verwacht." „Hoe vaak zijt ge in de week dronken V' „Ik ben nog nooit in mijn leven dronken geweest", eei Owen, terwijl hij een kleur kreeg. „Wat voof salaris vraagt ge 1" „Driehonderd pond per jaar." „Driehonderd pond per jaar! Wel, ik heb ik weet niet hoeveel sollicitanten hier ge had vanmorgen, en al wnt zij vragen, is samen nog niet zooveel als \vat gij hebben wilt." „Wat andwen ook vTagen, ik kan het niet minder doen. Ik maak driehondend pond per jaar met mijn eigen zaak." Den jongen man, die nooib in een groote katoenfabriek Werkzaam was geweest, werd de directie toevertrouwd van een fabriek, waarin vijfhonderd arbeiders werkten. Door 's nachts machines, katoen en verschillende wijzen van bewerking te bestudeeren, was hij in korten tijd meester van elk onder deel der zaak ên was weldra do eerste in zijn vak te Manchester. („De Manufacturier".) Abontté W te L. U zult vermoede» lijk aan de Ned. Bank Kort-Rapenburg 1, uw papieren geldstuk wel voor een ander exemplaar kunnen inruilen. J. Van W., te O. U behoeft als u geen lidmaat van de Ned.-ITerv. Kerk zijt, geen kerkelijke belasting te betalen als u niet wilt. Als u échter wel van de kerk ge bruik maakt en daardoor u doet kennen als behoorende tot «Ut Kerkgenootschap dan fcijt ge moreel wel verplicht in de lasten der gemeente bij te dragen. Als u echter een brief aan het kerkbe stuur Schrijft dat u geacht wilt worden als niet tot dit Kerkgenootschap te be- hooren, zal men u wel niet weder met een aanslagbiljet lastig vallen. Abonné te L. Aan de Handelsavond school van het Genootschap „Kennis is Macht" wordt o.a. les gegeven in Stenogra fie ook wel naar het systeem „Groote". Ala u privaatlessen per advertentie in ons blad vraagt zult u vermoedelijk meer dan één aanbieding verkrijgen. Abonné O. H. v. K., to R. Om detf houtworm in uw mahoniehouten salonkastj© te bestrijden, neemt u een oliekannetje, zooals men die gebruikt om een naaima chine te oliën en vult dit met benzine. Daarmede spuit u de wormgaatjes in, zóó dat de benzine goed in de gaatjes door dringt. Heeft u alle gaatjes aldus behan deld, dan ncëmt u een stukje was en wrijft daarmede de gaatjes dicht ,ten einde t© beletten dat d© benzine naar buiten ver dampt. Ze moet naar binnen verdampen, waardoor de worm gedood wordt. Komen do wormgaatjes ook van binnen in het kastje voor, dan zet u een schotel tje of plat bord met benzine in de kast of in de laden, sluit deze goed af en wacht totdat do benzine geheel verdampt is. Do De benuinedampen zijn dan ook in de wormgaatjes doorgedrongen en hebben den worm gedood, Mej. D. M., te O. In dit geval, nu de stof grijs is, zult u de inktvlek wellicht zonder klenrbcschadiging kunnen verwijde ren met een min of meer sterk© oplossing van zuringzout in water. Minder kans op kleurbeschadiging hfebt u als u d© vlek met een heet© oplossing van klaver zout bevochtigt en vervolgens met zankpoeder inwrijft. De peau de suède ceintuur reini gen met zuivere terpentijd olie. F. J. M., te L. Wij vermoeden dat men in elke looierij ook wel een slangen- huid zal kunrfen laten looien. C. P., te L. Wendt u inzake ftuteurs- fechtve'rkrachtiüg tot een advocaat. Abonné, te N. Om tot Commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen te worden benoemd moet men zich on derwerpen aan een vergelijkend examen. Om tot dat examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn. den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt én dien van 28 jaar niet over schreden hebben. De geschiktheid wordt mede beoordeeld naar het voorkomen. Het examen loopt over ft. lezen; de eandidaat moet eenvoudig proZa gemakkelijk kunnen lezen en begrijpen; b. schrijven;, het werk van den eandidaat moet met duidelijk lees bare hand geschreven zijn; c. rekenen: do eandidaat moet de vier hoofdregels van de rekenkunde begrijpen; hij moet vraagstuk ken betreffende de toepassing dier regels op geheelen en gebroken getallen kunnen oplos sen; d. Nederlandsche taal; de eandidaat moet door vervaardiging van een opstel over een eenvoudig onderwerp toonên dat hij zijn gedachten duidelijk en zonder grove fouten schriftelijk kan uitdrukken. Zij die tot dit examen wenschen te worden toegelaten zenden een daartoe strekkend ver zoek schriftelijk aan den Minister van Fi-. nanciön Bij dat verzoekschrift moet worden overgelegd a. de geboorteacte; b. een bewijs van den burgemeester der geboorte- of woon plaats, dat de eandidaat Nederlander is en ongehuwd; c. een bewijs dat hij aan de na tionale militie heeft voldaan. M, K., te L. Het is tegenwoordig niet gemakkelijk eOn betrekking van agent van politie of veldwachter te verkijgen zonder po- litiediploma. De oproeping voor sollicitanten vindt U in het Ned. Politieblad en in de po litie vakbladen. Vermoedelijk kunt u die wel inzien in de Leeszaal Reuvens, Breestraat. Iemand die beneden 1.75 M. lengte heeft sol liciteert niet met succes. Mej. S. J. S. Tegenover de Padox woont de heer K. v. d. Struys, haven- eigenaar. 9157 MODERN te huar voor f 3".- p. m. met Voor- en Achtertuin. Uevatt. s vijf Kamers, Keuken, Zolder, Gas, Electr. en Waterleiding I'apolnan o6B, bij Station Voorschoten. 7005 8945 Groole voorraad beste droge en geweekte Stokvisch verkrijg baar bij Janvossensteeg 54 - Telef. 169 749a bij vakmenschen, daar men bij een niet-vakman voor de kans staat, een minderwaardige machine te koopen Tevens gewaarborgd voor garantie Handnaalmacbines v.af 150. 9433 Groot assortiment 45 - 35 - 25 voor Sporthemden cu Jonrjeosblonses 55 - 37* 30 't artikel voor Peignoirs 59 - 49 - 43 Vrij Entrée. Vrij Entrée. 9435 Nieuv/steeg 33 - Tei. 610 9469 BIEDT ZICH AAN gewoon geheel zelfstandig te werken, wenscht van betrekkng te veranderen. Ruime ervaring in aanleg en onderhoud van onder- en bovcn(|ron<I.«clie hoop- cn laapepanniiip- netten, reparatie en nikkelen van motoren en andere apparaten. Zeer goede getuigen staan hem ten d cnstc. Brieven bureau van dit blad onder Nö. 733a. Op Donderdag 20 October te elf uur, zal door den Architect L. LANG, namens zijn prin cipaal, in het Hotel Centraal te Noordwijk aan Zee, worden aanbesteed; Het bouwen van een LANDHUIS aan den Beethovenwec te Noordwijk-aan-Zee. Beslek met 8 teokeningen zijn tegen betaling van f 6. verkrijgbaar ten kantore van genoemden architect te Noord- wijk a. Zee. 9430 van den heer JOHAN VAN MANEN, algemeen Secretarie van de „Asiatic Society of Bengal" (e Calcutta op Vrij dag 14 Ootober, des avonds om acht uur in het Botanisch Laboratorium, Nonnensteeg. Onderwerp: 779a (met lichtbeelden). fining's Kousen. steeds het best. Ze zijn duurzaam tot het lest. 9447 Hnishond. en Industrieschool, Rapenburg 23. op DINSDAG 18 October 1927 's namiddags te 3 uur in het gebouw der school Rapen burg 23. 9424 Namens het Bestuur M. W. S. BLOK—ABERSON, Secretaresse. fy ;«tt i e W t&tf&dmig» \«V.Vet* v.o^e' Afctv m v.bVu en V*» 9428 WASSENAAR. Gem. Kamers met volt. ultst peneion aangeb. vanaf f 75. p. m. Direct bij tramh, Den Haag—Leiden. Maison FRANS v. d. KROFT, Kerkstraat It, Wassenaar, Tel. 43, 8332 Heer traagt voor twee avonden per week een kamer te huur Brieven bureau van dit blad ónder No. 797a. 3—2 1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7