68sle JAARGANG DINSDAG 11 OCTOBER 1927 No. 20728 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post ƒ2.35 portokosten. ƒ0.18 .0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan a. J. C. Oud en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Janvossensteeg No. 30, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 1239 en b. N. Doeven en G. G. Groene- wegen en rechtverkrijgenden, tot het oprich ten van een ondergrondsche bewaarplaats voor 6000 Liter benzine met bovengrondsche aftapinrichting in de He'erenstraat vóór het perceel Heerenstraat No. 11, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 4369. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 October 1927. 9473 AFSLUITING VROUWENSTEEG. Burgemeester en Wethouders van Leideta brengen ter algemeene kennis dat de Vionwensteeg tusschen de Breestraat en de Aalmarkt in verband met het verrichen van werkzaamheden aan de rioleering, tot nadere aankondiging voor het verkeet met rii- en voertuigen zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 October 1927. 9472 AUTOBUSDIENSTEN VAN GEMEENTEWEGE. Door het lid van den Raad, den lieer K. Sjjtsma, is by den gemeenteraad ingediend de volgende motie: „De Raad, van oordeel, dat een behoorlijk functionneerend openbaar stadsverkeer mag worden geacht te zijn in het algemeen belang der gemeente, zoowel als in het belang der bewoners van de verschillende buitenwijken; van meeiiing tevens, dat daarin op de meest doelmatige wijze kan worden voorzien door een welingerichte autobnsdienst, wan neer het niet anders kan, geëxploiteerd door de gemeente; noodigt B. en W. uit, dit vraagstuk ernstig onder de oogen te zien en zoo spoedig doenlijk den Raad het oordeel van hun College mede te deelen en, zoo mogelijk, voorstellen dienaangaande aanhangig te maken." In de toelichting, door den voorsteller bij de motie gegeven, merkt deze o.a. op, dat de eenige openbare verkeersmiddelen in de stad, de trams der N.Z.H.T.M. en der H.T.M., die enkel in één richting door de binnenstad rijden, aan de bewoners, die aan den buitenkant der oude stad en in de buitenwijken woneD, geen beduidend gemak en voordeel bieden. Vooral voor hen, die in verafgelegen buitenwijken wonen, wordt het gemis aan een openbaar vervoermiddel naar en van het centrum der stad en enkele verkeersknoopen, zooals het station, ernstig gevoeld. Met name de talrijke arbeiders in de volkrijke buitenwijken, die hun werk vinden in fabrieken en werkplaatsen in de binnenstad, worden door dit gebrekkig ver keer zeer gedupeerd. Ee'n goed ingerichte autobusdienst zou dus in een sterk gevoelde behoefte voorzien. Het particulier initiatief alleen schiet hier le kort. Waar de meeste buitenlijnen c-enigen groeitijd zullen noodig hebben om te kunnen rendeeren, durven kleine onuernemers de risico niet te aanvaarden af beginnen niet gebre'kking materiaal te rijden, waardoor het welslagen wordt tegengehouden. Maatschap pijen exploiteeren zulke lijntjes bij voorkeur niet. Het is dus de taak van de plaatselijke overheid zich hiermede te bemoeien, 't zij door ze'lf een gemeentelijken aulobusdienst te exploiteeren, 't zij soft ede ondernemers daar voor een stimulans te geven. Vandaar dat de voorsteller B. en W. wil uitnoodigen deze zaak in studie te nemen en zoo moge'lijk met voorstellen bij den Raad te kómen. FILM-VOORSTELLING IN DE STADSGEHOORZAAL. Een stampvolle groote Stadsgehoorzaal heeft gisteravond genoten van een film avond, die de Union-Handelsvereeniging. de importrice van de verschillende Bayer- producten, gratis aanbood aan alle stad- genooten, die een plaatsje wisten te be machtigen. Lang reeds voor halfnegen was de groote zaal totaal gevuld en de aanwe zigen betoonden zich den geheelen avond zeer enthousiast voor de geestige teeken films en de kluchten zoowel als de weten schappelijke rolprenten, die in snelle opvol ging op het witte doek verschenen. Vooral de vertooning van de interessante film "waarin men een overzicht kreeg van de enorme en bekende fabrieken te Leverkusen in Duitschland werd met belangstelling bekeken en de geestige film, waarin Lohengrin verlossing van zijn keelaandoe ning zag krijgen nadat de zwaan hem Co- ryfin-bonbons had gebracht, oogstte evenals de „sprekende" reclame voor Istizinbonbons daverend applaus. Telkens speelde de pia- nis vroolijke wijzen ter begeleiding van de film en lederen keer als het bekende Aspi rine-liedje weerklonk zong de volle zaal uit volle borst het populaire wijsje mee. De filmavond, die, naar wij vernemen, in Februari met een ander reperoire zal worden herhaald, mag welgeslaagd heeten. EEN LEZING OVER NEPAL. Vrijdag 14 October zal de heer Johan van van Manen, algemeen secretaris van de „Asiatic Society of Be'ngal" te Calcutta, een lezing met lichtbeelden houden over heden- daagsch Nepal voor het Instituut Kern en de Leidsc.he Vereeniging voor Wetenschappe lijke Voordrachten. Nepal is een zelfbestu- rende staat gelegen in het midden van den Himalaya en feitelijk nog een gesloten ge bied. Het is aan weinige Europeanen gegeven Nepal te bezoeken, want daarvoor is 'n spe ciale vergunning van de landsregeering noo dig, die slechts bij hooge uitzondering wordt verstrekt. De heer van Manen heeft door zijn relaties te Calcutta de zeldzame gelegen heid gehad eenigen tijd te Kathmandu, de hoofdstad van dat geheimzinnige rijkje, te kunnen doorbrengen en heeft door zijn ken nis van het Tibetaansch den vorst van dat land aan zich verplicht. Het is zeker een zeldzaam voorrecht een landgenoot te hooren vertellen van dat weinig bekende land, waar Hindoeisme en Boeddhisme naast elkander •bestaan. De lezing van den heer van Manen zal gegeven worden in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium en zal toegan kelijk zijn voor alle belangstellenden. Onze stadgenoot, de heer J. W. Boer- ma, is benoemd tot 4e officier bij de Konink lijke Paketvaartmaatschappij in Ned. Indië, en zal begin November zijne beslemming volgen. De heer M. Witkamp, alhier tot semi- arts bevorderd, is bestemd lot reserve-offi cier van gezondheid bij het reserve-perso neel der landmacht. Zooals indertijd is medegedeeld heeft zich een commissie gevormd met het doel dr. N. J. Beversen bij zijn heengaan als rector van het gymnasium en vooral voor hetgeen hij buiten 't gymnasiaal onderwijs deed met name voor de bevordering van de kunst een huldeblijk aan te bieden. Op het Zaterdag 1.1. te Sliedrecht ge houden vergelijkend concours van enkel en dubbel-kwartetten werd het dubbel- mannenkwartet „Inter Nos", alhier, direc teur D, van Wouw, in de hoogste afdeeling nummer 4 geplaatst, met 305 punten. De prijs bestond uit 9 verguld-zilveren draag- medailles. Ook aan den raad van Leiden is het bekende adres van den Nederl. federatieven Bend van Personeel in Openbaren Dienst betreffende corruptie in de gasindustrie, gezonden. Naar wij vernemen, komt het Variété Ibelings, dat twee jaar geleden met veel succes reeds in onze stad is opgetreden, na lange afwezigheid in ons land terug en is de datum voor optreden le Leiden bepaald op Zondag 30 October in de Stadszaal. P. V. heeft aangifte gedaan dat uit de etalage van zijn winkel aan den Oude-Rijn een zilveren horloge is ontvreemd. Aan het postkantoor Leiden en zijne wijkkantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 102.157.01 en terugbetaald f 101.957.78. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 199.23. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 114. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldhoekjes inge schreven nominaal f2550, en afgeschreven f 12.700. Derhalve minder in- dan afge schreven f 10.150. DE ALGEMEENE TOESTAND. De tarievenoorlog tusschen Frankrijk en de V. St. De Ver. Staten hebben een nieuwe nota inzake de douanetarieven aan den gezant te Parijs doen toekomen, die heden zal worden overhandigd aan de Fransche re geering. BELGIE. Een prinses geboren. De Belgische Kroonprinses heeft van ochtend een dochter ter wereld gebracht, die de namen zal dragen van Josephine Charlotte. DUITSCHLAND. Marx in het bezette gebied Gemeenteraadsverkiezingen. Marx brengt thans het bezette gebied een bezoek. Hij was reeds te Keulen en te Coblenz. Daar werd hij door den raad ont vangen. Marx zeide o.a.: Het is mij een bijzonder genoegen dat ik bij mijn huidige rei9 in het Rijnland de gele genheid vind om den raad van de stad Coblenz, als middelpunt van het bezette gebied, een bezoek te brengen. Weest ver zekerd, dat de bijzondere nooden van de stad Coblenz mijn volle belangstelling heb ben en dat ook het rijksministerie voor de bezette gebieden bekend is met uw toe standen en zijn aandacht er aan wijdt. In critieke tijden, toen de grootste geva ren dreigden, heeft de bevolking op den „Duitschen hoek" van haar trouw door de daad getuigd. In herinnering hieraan zal het Duitsche rijk, gelijk het tot dusverre reeds meermalen energiek ingegrepen heeft, u ook verder in het kader van zijn krachten allen mogelijken bijstand verleenen, opdat Co blenz van den zwaren druk van tegen woordig bevrijd, een aanzienlijk betere toe komst tegemoet moge gaan en haar volle waarde in den krans van Rijnsteden moge ophouden. Men ziet hoe „neutraal" Marx spreekt in het bezette gebied! Volgens den officieelen uitslag zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen te Hamburg ge kozen: Communisten 27, Democraten 16, Sociaal-Demoeralen 63, Duitsche Volks partij 18, Centrum 2, Duitsch-Nationale Volkspartij 25, Nationaal-Socialisten 2. Middenslandspartij 6, Volksrechtpartij 1. De uitslag van de verkiezing waarborgt het voortbestaan van de coalitie tusschen socialisten, democraten en volkspartij. Of schoon de socialisten 8 zetels hebben ge wonnen verliest de coalitie toch twee zetels cmdal tegenover de winst een verlies van 5 zeteis zoowel voor de volkspartij als voor de democraten staat. Dit verlies is' vooral le 'wijlen aan het succes van de midden standspartij, die 6 mandaten verwierf. Ook te Komngsbergen zijn bij de gemeen teraadsverkiezingen de socialisten sterk vooruitgegaan. FRANKRIJK. Hoevelen oorlogspensioenen genieten. Bekend is, dat in den wereldoorlog meer dan 1.700.000 Franschen gesneuveld zijn; minder bekend is hei aantal gewonden, dat op 1 Jan. 1927 pensioen genoot. Op dien datum waren er 710.591 verminkten, over de volgende rubrieken verdeeld: 4-04.606 met verminkte ledematen; 235.804 met longkwetsuren, 27.281 met oogkwetsuren, van wie 2528 blind zijn; 17.730 met oor kwetsuren, van wie 4338 geheel doof zijn; 8588 met geschonden gelaat en 24.502 die aan verstandsverbijstering lijden. Bij dit geweldige aantal oorlogsslacht offers zijn dus niet gerekend, de lichtge kwetsten en zij die tusschen 1918 en 1927 tengevolge hunner wonden gestorven zijn. ENGELAND. De Amerikaansche legionaires Egyptisch bezoek Terug keer uit China. In de Troonzaal van het Buckingham Pa lace hebben de koning en de koningin 250 leden van de delegatie van het Amerikaan sche Legioen de hand gedrukt. De Ameri kaansche ambassadeur Houghton was hierbij tegenwoordig en de gasten werden ook voorgesteld aan Chamberlain. De Lord-Mayor en de sheriffs hebben in de Gildenhalf een noenmaal aangeboden aan de 200 Amerikaansche legionnairs, met den naiionalen commandant Savage aan het hoofd. Onder de genoodigden bevond zich Sir Austen Chamberlain. De Egyptische minister-president Sar wat pasje is uit Alexandrië vertrokken, waar hij koning Foead zal ontmoeten. Beiden zullen zich dan naar Londen begeven tot voortzetting van de in Juli met Engeland begonnen onderhandelingen. Het eerste deel van de 3000 man Engel- sche troepen, die in Januari naar China zijn vertrokken een contingent van 1650 man zullen in November naar Engeland terugkeeren. De «departementen van oorlog en van handel hebben een beroep gedaan op de werkgevers, bij wie deze soldaten in Januari in betrekking waren, om hen allen zonder uitzondering, in hun vorige positie te herstellen. De werkloozen zullen bij hun terugkeer door het plaatsingsbureau voor soldaten en matrozen in actieven dieQst voortgeholpen worden. SPANJE. De Nationale Vergadering geopend. Gistermiddag is de Spaansche Nationale Vergadering feestelijk geopend. De socialisten hebben nog eens zich tegen dit lichaam gekeerd als in strijd met elk begrip van vrijheid. TSJECHO-SLOWAKIJE. Naar een spoorwegstaking. Het antwoord van het ministerie voor de spoorwegen op een ultimatum der spoor wegorganisaties, dat morgen afloopt, wordt heden verwacht. Gemeld wordt dat het antwoord verdere onderhandelingen niet zal uitsluiten, doch tegelijkertijd wordt medegedeeld dat loons- verhooging niet mogelijk is. In regeerings- kringen vreest men dat de strijd onvermij delijk is- Alk; maatregelen tegen een even tueele. staking of tegen lijdelijk verzet zijn genomen. ZUID-SLAVIE. Het Balkan-conflict. Zondag heeft er aan de Grieksch-Bul- gaarsche grens een botsing plaats gevonden tusschen Grieksche gendarmerie en benden Bulgaarsche Komitadsji's. Bij het dorp Gor- nitsjovo in het district Fiorina vond een I vuurgevecht plaats. Na een strjd van een uur werd de bende op Bulgaarsch gebied teruggedreven. Zy lieten twee dooden op het slagveld echter. De Bulgaarsche ministerraad heeft beslo ten tegen de Macedonische revolutionairen krachtige stappen te ondernemen. De eerste van de aangekondigde maatregelen is het afkondigen van den staat van beleg over het district Petits-Dzjoenaga, de tweede maatregel zal het ontbinden van alle Mace donische organisaties zyn. Deze ma..t;ege!en bewijzen beter dan alle officieele en officieuze verklaringen, dat het der Bulgaarsche re geering er ernstig om te doen is een conflict met Servië te vermijden. Evenwel valt af te wachten of ze in staat zal zjjn haar plaa tot het ontbinden der Macedonische orga nisaties werkelijk uit te voeren. In (lit ver band mag er aan worden herinnerd, dat een poging in die richting inderiyd Stam- boeliski ten val heeft gebracht De „Matin" schrijft met betrekking tot de spanning op het Balkan-schiereiland, dat het de delicate positie van Bulgarye is, waarin het gevaar gelegen is en niet de houding van Joego-Slavië. De „Oeuvre" is van meening, dat de ongerustheid van Joego-Slavië voortkomt uit het feit, dat het zich direct bedreigd acht door het spel van Italië, dat maar al te duideljk is. Het blad besluit met een lans te breken voor een Balkan-unie tegen Italië. De „Echo de Paris" wijst op de merk waardige gelijktijdigheid van de aanslagen in den Balkan en de reds van Koning Boris naar Italië en wyst er op, dat, tengevolge van de Itaiiaansche expansiepolitiek, de Bul garen in de Italianen natuurlijke bondga- nooten tegen de Joego-Slaven beginnen te zien. Het orgaan herinnert aan den toon der Itaiiaansche bladen der laatste weken en wijst er op, dat de houding van Italië beslissend is. Indien Italië het groote be lang begrijpt, dat gelegen is in den huidigen staat van zaken, dan zal het zijn plaats naast Frankrijk en Engeland onder de groote mogendheden bewaren. Slechts deze co- erdinatie kan thans een duurzamen vrede bewerkstelligen. VEREENIGDE STATEN. Eet olieschandaal. Het Opperste Gerechtshof heeft de con cessies geannuleerd, welke aan den pe- troleummagnaat Harry Sinclair waren ver leend op de regeeringsterrein-en van Teapot Dome. Dit schijnt het laatste hoofdstuk te zullen zijn van het langdurig proces over de bestraffing van de verleening dezer concessies en de wijze, wraarop deze be dongen worden. MEXICO. De bnrgerslrijd. Nader blijkt, dat generaal Gomez inder daad niet is neergelegd, want officieel ver luidt thans, dat hij een treffen ontwijkt, maar dat de regeeringstroepen hem weldra hopen te omsingelen. Uit Nogales wordt aan de „New York Herald" gemeld, dat generaal Fontei, oud- directëur van de nationale spoorwegen van Mexico met 15 volgelingen bij Jalapa stand rechtelijk doodgeschoten is. Hij werd be schuldigd van ophitsing tot opstand. De Mexicaansche minister van oorlog heeft allen troepenbevelhebbers gelast, de officieren opnieuw den eed van trouw te laten afleggen, terwijl zij voorts een ver klaring moeten afleggen, dat zij de politiek der regeering steunen. Ieder officier die weigert een dergelijke verklaring af te leggen, zal als rebel worden behandeld. De regeering der V. S. laat verklaren dat zij zich evenals in Nicaragua, ook in Mexico ervan onthoudt, in eenige richting partij te kiezen voor de verkiezing van den nieuwen president. CHINA. Succes der Noordelijken. Uit Peking wordt gemeld, dat het leger van generaal Tsjang Tso Lin bij zijn over winning over de Shansi-troepen meer dan 8000 gevangenen heeft gemaakt. Naar verder wordt gemeld, hebben de troepen van Tsjang Tso Lin de stad Kalgan weer bezet. Tsjang Tso Lin zal zich per soonlijk naar het front begeven. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Naar de „B. Z. a. M." uit Kopenhagen ver neemt, bereidt men zich daar op een sen salie voor; een nicht van Wilson, den vroe- geren president van de Vereenigde Stalen, de jonge Amerikaansche pilote Francis Wil son Grayson staat nl. te Oldorcbard, aan den BINNENLAND. De huldiging der HollandIndië-vliegers (Binnenland, 2e Blad). Te Utrecht is opgericht een comité van actie tegen de onbewaakte overwegen. (Bin nenland, 2e Blad). De corruptie in de gasindustrie. (Binnen land, 2e Blad). Het tulpencontract komt niet tot stand. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Ernstige mishandeling te Den Haag. (Ge-t mengd, 2e Blad). Doodelijk ongeval bij Halfweg. (Gemengd, 2e Blad). Onze bijzondere correspondent schrijft over den derden dag van de zeilwedstrijden in Amerika om den Gold Cup. (Sport, 2e Blad). Bij Oostzaan is een markttrein gederail leerd; geen persoonlijke ongelukken. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Maatregelen der Bulgaarsche regeering tegen de komitadjis. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Noordelijken zetten hun successen in China voort. (Buitenl. en Tel. le Blad). Gomez in Mexico niet gevat en terecht gesteld. (Buitenl. en Tel. le Blad). De opening vau het Spaansche parlement. (Tel. le Blad). Er is een Belgische prinses geboren. (Bui tenland en Tel. le Blad). oostkust van Amerika gereed om naar Ko penhagen te vliegen. Aan deze vlucht, welke door een Deen- sche dame wordt gefinancierd en waarvoor een speciale Sikojrsk-vliegboot met twee mo toren van ieder 250 P.K. sterk werd ge bouwd. wordt ook nog deelgenomen door den Amerikaanschen piloot Stutz als ook door Goldborough, den bouwer van het toestel. Misschien vindt reeds heden de 9tart plaats. Woensdagmorgen zal Mrs. Keith Miller in een klein twee-persoons vliegtuig het vliegveld Croydon verlaten om als passa gier de grootste afstands-vlucht te begin nen, welke ooit door een vrouw werd vol bracht; het plan is nl. om in verschillende etappes over Europa en Afrika, via den luchtlijn naar Indië naar Australië te vlie gen. Hel vliegtuig wordt bestuurd door Cap tain Lancaster. Een paar minuten voor het vertrek zal het vliegtuig worden gedoopt; het krijgt den naam „Red Rose". De „Matin" meldt, dat een Spaansch vliegtuig, behoorende tot de vliegerafdee- ling van Anamara in Marokko, bij zijn lan ding in brand is geraakt. De beide inzit tende militaire vliegers kwamen in de vlammen om. EEN INCIDENT IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Grimberg, in den Taunus wordt ge meld, dat de veldwachter Haas uil Cron- berg Zondagavond eenige Engelsche solda ten betrapte bij het stelen van fruit. Een twist ontstond, waarbij Haas door de solda ten werd neergeslagen. Hij is in den afge- loopen nacht aan zijn wonden overleden. De daders zijn onbekend. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Op den straatweg Elsterberg-Plauen heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een auto reed tegen een Doom, waardoor het voertuig zoo goed als geheel vernield werd. Zeven der inzittenden moesten naar het ziekenhuis te Plauen worden overgebracht. Onderweg is een van hen gestorven. De toestand van de andere gewonden is ern stig, van een nog levensgevaarlijk. BROEDERMOORD. In een café le Mönchen heeft de 54- jarige werkman Gürbler na een woorden wisseling om niets zijn 48-jarigen broeder met een mes in den hals gestoken. De aorta werd getroffen en de getroffene bloedde dood. De moordenaar is aangehouden. EEN DRONKEN BRANDWEER. In een proces te Hanau tegen een schoor steenveger die door slordigheid een brand had veroorzaakt, waarbij verschillend© woonhuizen en schuren in een dorp in de buurt van Fulde in de asch zijn gelegd, is gebleken dat de dorpsbrandweer in vol maakten staat van dronkenschap gepoogd heeft den brand te blusschen, waarhij eepige mannen uit brooddronkenheid zelfs

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1