68S,B JAARGANG MAANDAG 10 OCTOBER 1927 No. 20727 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 ,0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden. N. van Hinte en F. van Meurg. respectievelijk voorzitter en se cretaris van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 24 November 1924 No. 31, in dezen optredende namens de in hun bond georganiseerde werklieden, in dienst Uwer Gemeente, en domicilie hou dende: Stadhouderskade 68 te Amsterdam; dat een aantal leden hunner organisatie in dienst Uwer Gemeente, den Pensioenraad verzocht heeft op grond van de desbetref fende bepalingen tijdelijken diensttijd, in ge meentedienst vóór 1 Juli 1922 doorgebracht, te mogen inkoopen; dat de Pensioenraad dit verzoek heeft af gewezen op grond van de overweging, dat bedoelde personen niet konden overleggen eeh verklaring van het bevoegde gezag, waar uit hun onafgebroken tewerkstelling bij de gemeente blijkt; dat naar de meening van adressanten het dienstverband van meerbedoelde personen over den tijd, waaromtrenFinkoop is verzocht van zoodanigen aard was, dat zij. ge'lijk nu, als ambtenaren in den zin der wet konden worden beschouwd; dat adressanten in verband daarmede het College van B. en W. hebben verzocht aan de betrokken werklieden een verklaring te willen uitreiken, waarmede inkoop van den desbelreffe'nden diensttijd bij den Pensioen raad kan worden verkregen dat B. en W. dit verzoek hebben afgewe zen op gronden, welke in bijgaande toelich ting nader zijn vermeld; dat naar de opvatting van adressanten ten onrechte de gevraagde verklaring aan be langhebbenden is onthouden; redenen, waarom adressanten Uwen Raad onder verwijzing naar bijgaande toelich ting beleefd doch dringend verzoeken het College van B. en W. te willen uitnoodigen alsnog de gewenschte verklaringen te doen uitreiken. In genoemde toelichting wordt gezegd: Adressanten zijn, gelijk zij in hun ver zoekschrift hebben medegedeeld, van oor deel, dat de in hun adres bedoelde dienst tijd van hen, wier verzoek tot inkoop is af gewezen. naar den geest van de wet als diensttijd kan worden aangemerkt, welke voor inkoop vatbaar is. Aan belanghebbenden is evenwel de bij de wet vereischte verklaring naar adres santen meenen ten onrechte onthouden, zoodat belanghebbenden in hun rechtmatige aanspraken te dezer zake zeer zijn teleur gesteld en om formeele of administratieve redenen worden verstoken van een recht, dat hun bij de wet is gewaarborgd, ware hun die verklaring afgegeven, althans een recht, hetwelk zij naar den geest der wet kunnen doen gelden. Adressanten hebben van hun zienswijze fen deze aan het College van B en W. doen blijken in een brief, gedateerd 5 September 1927, welken zij in vollen omvang in deze toelichting Ier kennis van Uwen Raad meenden te moeten brengen en welke luidt als volgt: „Wij hebben de eer ons met het volgende Verzoek tot U te wenden. Bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit zijn gedurende het tijdvak 1911 tot en met 1920 vele werklieden in lessen, los-vasten of tijdelijken dienst ge nomen. In verband met plannen tot verbou wing der fabriek meende de Directie toen tertijd het verleenen van vaste aanstellingen te moeten opschorten, lot de verbouwing haar volledig beslag zou hebben gekregen. Daarna zou beslist worden, of er, en zoo ja welke, werklieden alsnog voor een vaste aanstelling in aanmerking kwamen. De oorlog brak uit en de verbouwing werd onderbroken. Verscheidene vaste werklieden namen in de daaropvolgende jaren ontslag, kwamen te overlijden, verlieten met pen sioen den dienst, werden bevorderd of ver plaatst. Andere werklieden werden voor d© vervulling dezer vacatures aangewezen. Ook in de functies, welke na de verbouwing eveneens vervuld moesten worden, zooals timmerlieden, metselaars, schilders enz Niettemin heeft men het grootste deel dezer werklieden in los-vasten of tijdelijken dienst gehouden. Feitelijk ontstond hierdoor eeni- germate een verwarde toestand, welke men na de verbouwing hoopte te regelen. Inderaad is na de verbouwing gebleken, dat verreweg het grootste deel der werklie den, te werk gesteld in het door ons hier boven genoemde tijdvak, ook na de verbou wing in dienst is gebleven. Nu is op 1 Juli 1922 de nieuwe Pensioen wet in werking getreden. Zij bevatte o m. de bepaling, dat tijdelijke diensten vóór 1 Juli 1922 konden worden ingekocht. Vele werk lieden, hierboven bedoeld, maakten van deze bepaling gebruik en kochten hun los sen. los-vasten of tijdelijken dienst in Zij verzochten aan de Directie een verklaring, dat zij van den datum hunner indiensttre ding tot 1 Juli 1922 onafgebroken in dienst der gemeente waren geweest. Deze verklaring is hun door de Directie en het Gemeentebestuur geweigerd, omdat zij waren werkzaam geweest in lossen dienst en losse dienst niet voor inkoop vatbaar was. Al kan er twijfel bestaan over de vraag of deze werklieden in lossen of tijdelijken dienst werkzaam waren geweest, dan wel feitelijk tot de vaste personeelsformatie be hoorden. inderdaad was de opvatting juist, dat losse diensttijd niet ingekocht kon worden. De Pensioenwet 1922 is echter gewijzigd en in de laatste wijziging van 28 Mei 1925 kwam een bepaling voor dat ook losse dienst tijd. welke na een onafgebroken periode door een aanstelling van ambtenaar werd gevolgd, alsnog kon worden ingekocht. De door ons bedoelde werklieden konden derhalve nu. na deze wijziging, stellig ver wachten. dat hun diensttijd op grond van hun verzoek ingekocht zou worden. De Pen sioenraad is daartoe echter alleen bereid, zoo alsnog door de Directie of door het Gemeen tebestuur een verklaring aan belangheb benden wordt uitgereikt, waaruit blijkt, dat zij van den datum hunner indienstneming tot 1 Juli 1922 onafgebroken in dienst der gemeente Leiden zijn werkzaam geweest. Wij mbgen er verder Uwe aandacht op vestigen, dat eenige personen ieder uitzicht op pensioen zullen verliezen, wanneer zij hun diensttijd niet zouden kunnen inkoopen. Wij vertrouwen echter, dat Uw Collega na deze uiteenzetting alsnog bereid is aan alle werklieden, die op 1 Juli 1922 in dienst waren, e'en verklaring uit te reiken, als hier boven aangegeven, waardoor hun diensttijd vóór 1 Juli 1922 voor pensioen kan worden geldig gemaakt. Gaarne verklaren wij ons bereid aan een uitnoodiging Uwerzijds gevolg te geven, om de door ons hierin behandelde aangelegen heid nader mondeling toe te lichten". Als antwoord op dien brief deelden B. en W. aan adressanten mede, dat het Collega afwijzend op het verzoek heeft beschikt, welk bericht werd gedaan in een brief in dato 28 September 1927, luidende: „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat ons College op Uw verzoek d.d. 5 dezer, om medewerking te verleenen inzake den inkoop van lossen dienst voor pensioen, af wijzend heeft beschikt. Waar de betrokken personen vóór 1 Juli 1922 in lossen dienst dezer gemeente werk zaam waren en ook opzettelijk als zoodanig werden aangenomen, kan ons College geen verklaringen afgeven, dat het de bedoeling is geweest hen in tijdelijken dienst als om schreven in artikel 40, lilt. c. der Pensioen wet 1922 werkzaam te doen zijn. Met het uitreiken van dergelijke verklaringen zou immers in strijd met de waarheid worden gehandeld". Waar adressanten in de in deze memorie weergegeven briefwisseling de gronden heb ben aangevoerd, waarop hun in het adres vervatte veTzoek steunt, meenen zij zich van een verdere toelichting te mogen onthouden en dus naar den inhoud van den hierboven vermelden brief te mogen verwijzen. Adressanten dringen er beleefd bij Uwen Raad op aan wel te' willen bevorderen, dat hun verzoek worde ingewilligd. UITREIKING VAN DIPLOMA'S VAN HET GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT". Zaterdagavond had in het Nulsgebouw in tegenwoordigheid van het bestuur, den directeur en leeraren en het gedelegeerd lid uit den gemeenteraad, den heer K. Sijtsma de uitreiking plaats der diploma's aan de geslaagde leerlingen van het Genootschap „Kennis is Macht". Nadat de jongelieden hadden plaats geno men, opende den voorzitter van „Kennis is Macht, de heer G. W. Zandvoort Jr. de bij eenkomst met een woord van welkom aan de aanwezige geslaagden, directeur en leeraren en het gedelegeerd bestuurslid. Het deed hem genoegen zoo vele jongelui voor zich te zien, die met goed gevolg eindexa men hebben gedaan, al hoopt hij dat zij zich nog verder zullen bekwamen. Het ver dient echter reeds waardeering, dat zij. die 's daags op het kantoor of in een winkel hun dagtaak hebben te vervullen, lust ge voelen zich in de avonduren naar de school te begeven en zich in te spannen voor het verkrijgen van een waardevol diploma dat het bewijs levert, dat zij zich in hun vak hebben bekwaamd, dat hun tot een voordeel kan zijn in hun volgend leven en hun vol doening schenken zal bovendien. Hij deelde mede dat het bestuur voornemens is het examenwerk te laten drukken en verkrijg baar te stellen. Het publiek zal dan kunnen zien, dat er heel wat moet geleerd worden vóór een diploma wordt uitgereikt. Daarop volgde de uitreiking, waarop de directeur, de heer A. J J Verbrugge nog het woord nam en de geslaagden geluk- wenschte met het door hen behaalde suc ces. De diploma's van ..Kennis is Macht" zijn geheel gelijkwaardig met die van „Mer- curius" en die van de „Vereeniging van Leeraren". Zij hebben alleen voor de buiten wereld nog niet zoo groote bekendheid Het dcet hem daarom genoegen dat hel bestuur voortaan de examenopgaven zat publicee- ren. Geheel Nedprland zal dan deze examen kunnen beoordeelen «ra naar waarde schat ten. Niettemin rid hij de jongelui aan ook nog de diploma's van ..Mercurius" of van de „Vereen, van Leeraren" te verwerven, teneinde overal met anderen te kunnen concurreeren. De heer Sijlsma sloot zich namens het meenlebestuur bij de gelukwenschen van voorzitter en directeur tot de geslaagden aan en constateerde met genoegen dat de onderwijsinrichting van „Kennis is Macht" gestadig in bloei toeneemt en door het zich aanpassen aan de stijgende eischen van de onderwezen vakken gesteld, voor Leiden en omgeving in een gevoelde behoefte voorziet. Hij bracht daarvoor den bekwamen direc teur met zijn staf van leeraren hulde en dankte voor het bestuur der school, dat ge heel belangeloos tijd en moeite voor deze nuttige zaak geeft. Nadat een der mannelijke en een der vrouwelijke geslaagden voor het genoten on derwijs had bedankt, sloot de voorzilter de vergadering, echter niet d3n, nadat hij den directeur, den heer A. J. J. Verbrugge had gelukgewenscht met hpt feit dat hij thans juist dertig jaar aan „Kennis is Macht" is verbonden, waarvan tien jaar als directeur. Wij laten hier onder de namen der ge slaagde leerlingen volgen. Ned. Correspondentie: Mej. P. v. d. Made en J. Segaar. Fransche Corres.: Th. Admiraal (met lof) en W. v. d. Bos. Engelsche Corres.: Mej. H. Schrama, J. van Zanten en mej. P. J. van Zijp. Duitsche Corres.: J. Boter, P. van Weeren en mej. J. M Weyermans. Schrijven: Z. Bink. mej. C. H. Eradus, J. Korswagen, G. F. Roelandse en P. J. v. d. Weyden. Boekhouden: C. Blankspoor, W. v. d. Bos, J. B. Burger, M. Faas. W. Mulder, J. J. P. van Oven, D. de Roode Ch. Segaar en W. van Veneliën. Algemeene Handelskennis: N. Anes, W. v. d. Bos. M. C. Broers. J. B Burgers P. Filippo, H. A. Koenen, mej. P. v. d. Made, J. J. P. v. Oven, G. F. Roelandse. F. Sand- berg, mej. J. W. F. Schneider, H. Schrama, J Segaar. P. Soeteman, J. J. v. d. Waals, M. H Zaalberg en mej. P. J. van Zijp (met loD. Stenografie: H Th. v. d. Steen en A. Tel- jeur. Stenotypi: De dames E. H. M. Bernard, H. E. Kroon, G. P. Kwestroo, A. Laven, J. Oostveen. J. A. A. Poldervaart en E. G. Remmelenkamp. Machineschrijven: Mèj. E. H. J. Bayer, mej. E. H. M. Bernard. M. J. Bezuyen, P. W. Bink, J. C. Blankwaard, J. Boekkooi, de da mes A. Ch. Bcersma, M. Bogaards, J. Chris- tiaanse, W. C. Eradus, F. C. Fonlein, E. Hoogendoom, M. F. Kukler, H. E. J. Kus- ter, M. C. Lancel, A. Lavèn, J. L. M. Le grand, H. G. v. d. Mey, J. A. A. Polder vaart. P. J. Vredeveldt en A. M. van der Waals en de heeren H. Broers, J. M. A. van Dam, .T. van Gent. J. de Koning. A. W. La- court. B. Nap. J. A. Ottpn. N. J. A. Overde- vest. M. Ch. Ovprduin, J. Segaar, H. Th v. v. Steen. J. G. H. Forms, W. F. van Ulden, H. J. van Veneliën, J. W. F. Vroom, J. Vijl- brief, Tj. Wiersma. J. G. van Wingerden. J. F. van Wijk, F. P. J. v. d. Wijngaard, J. van Zanten, P. B. v. d. Zeeuw en Z. A. v. d. Zeeuw. De met lof geslaagden ontvingen uit de hand van den voorzitter ter herinnering een boekwerk. „DE TREKVOGELS". Zaterdagavond had de eerste winter- bijeenkomst plaats van de Leidsche H. B. S Touristenvereeniging „De Trekvogels" in de groote collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium. Op het programma stond een lezing met lichtbeelden, te geven door den heer II. van der Starre, besturslid der afd. Leiden van de Ned. ReisveTeeniging. Om kwart voor acht opende de voorzitter, de heer F. Jutte de bijeenkomst, waarbij hij de zeer vele aanwezigen, onder wie zich verscheidene leeraren der L. II. B. S. bevonden wel kom heette, en een woord van dank uit sprak aan dr. Crommelin, die als een hooge uitzondering de zaal voor een lezing op niel-natuurkundig gebied beschikbaar had gesteld. Daarna kreeg de heer Van der Starre het woord, en ving zijn lezing, die getiteld was „Naar het land der Midder nachtzon", aan. Van het begin tot het einde heeft hij de aanwezigen geboeid door zijn schitterende voordracht. Ieder heeft in ge dachten met hem meegereisd op het reus achtig toeristenschip: de „Monte Sarmiënlö en ieder heeft van Hamburg af meegeno ten van de schitterende zeereis, van de groolsche natuur, en de somberheid van Noorwegen's kust en fjorden. Na het eeTste deel van de rede werden er lantaarnplaatjes geprojecteerd, die in alle opzichten schitterend genoemd mogen worden'. We zagen de Hardanger- en de Sonja-fjord, en nog vele andere fjorden, ter wijl de prachtige opnamen van groolsche watervallen zeer de aandacht trokken Na de pauze vervolgde de heer van der Starre zijn lezing en reisden we met hem verder in het gebied bpnoorden den pool cirkel. Dit gebied aldus spreker be hoort tot de eenzaamste gebieden van Europa. Het natuurschoon van deze streken is overweldigend. Hier kan men ook het zonderling aandoend verschijnsel waar nemen. dat de zon niet ondergaat, maar epn cirkel langs den hemel beschrijft De lantaarnplaatjes na het tweede deel der lezing, waren weer buitengewoon mooi. en ieder, die de bijeenkomst bijgewoond heeft, zal zich de fraaie opnamen herinneren van vele fjorden en glelscherpoorten van het noordelijkste punt van Noorwegen de Noordkaap, van Hammerfest en Bergen. Na deze rede sloot de voorzitter deze goedgeslaagde bijeenkomst met een warm woord van dank aan den heer van der Starre, die zich voor het houden van deze lezing bereidwillig voor „De Trekvogels" be schikbaar had gesteld. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Door de politie uit Leidschendam is Za terdagmiddag om 5 uur uit den Vliet ter hoogte van de onlangs afgebrande graan- rnaalderij. het lijk opgehaald van een man Uit de bescheiden, die hij bij zich had, bleek, dat hij in betrekking was bij een meubelmagazijn hier ter slede. Men ver moedt, dat de man, die per rijwiel was. door mist en duisternis misleid, te water ge raakt is. Hij had Vrijdag Leiden verlaten Ziin horloge stond stil op halftwee. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Zijn lijk is naar Leiden vervoerd. Men acht zelfmoord uitgesloten. Te beginnen met Dinsdag 11 October a.s. zullen de Schietoefeningen der Leidsche Burgerwacht wederom plaats hebben van 8.S010.00 uur nam. op Dinsdag en Vrjjdag (Scliietzaal M.P.-Kazerne). De prijzen, behaald op de verschillende wedstrijden met scherpe patronen No. 1, zeilen op Dinsdag a.s. worden uitgereikt. Tenvjjl tevens zullen worden uitgereikt: 1 diploma voor schietvaardigheid, klasse C; 25 kruisjes (brons) voor schietvaardigheid, klasse B, en 1 kruisje (zilver) voor schiet vaardigheid, klasse A. Op uitnoodiging van de afdeeliug Lei den der Ned. Ver. van Huisvrouwen zal morgenavond te 8 uur in de groote Nutszaal mevr Franco MendesGalisch, oud-hoofd bestuurslid, oud-presidente der afdeeling Amsterdam, en pionierster der Huisvrouwen- organisatie, een lezing houden over „Aan sporing tot gemeenschapszin". Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het bestuur om de leden tot bijwoning van deze belangwekkende voordracht aan te sporen. Gistermiddag werden door de politie alhier aangetroffen twee minderjarige per sonen uit Rotterdam, twee knapen van 12 en 13 jaar: A. .T. en T. D. geheeten, die het ouderlijk huis hadden verlaten en. nu hun zakgeld op was, ten einde raad zich bij de politie aanmeldden. Zij werden naar Rot terdam teruggezonden. Tegen L. E. B. is proces-verbaal opge maakt doordat hij S. M. G., met wien hij op de Haarlemmerstraat twist kreeg, gedreigd heeft met een mes. Zaterdagmiddag had A. van G. van hier het ongeluk aan den Witte-Singel met zijn auto tegen een boom op te rijden. Hij scheen een oogenblik niet goed te hebben opgelet. De auto werd ernstig beschadigd. De inzittenden kregen geen letsel.. Door W. S. te Leiden is bij de politie aangifte gedaan, dat hij Zaterdagmiddag door een auto. bestuurd door R., mede al hier. is aangereden, toen hij op een rijwiel de Prinsessekade passeerde, hoewel hij rechts van den weg reed. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Door P. O. werd bij de politie aangifte gedaan, dat Zaterdagnamiddag van een bo dewagen, op de Boommarkt staande, een heerencostuum is weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. De heer S. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn pakhuis in de Ooster poort een looden dakgoot is ontvreemd. Twee bh, de politie bekend staande Leidenaars worden hiervan verdacht. In de Stedelijke Werkinrichting zqn in de afgeloopen week opgenomen 164 vol wassenen en 5 kinderen, in totaal 169 personen. HET AMSTERDAMSCH TOONEEL. Reclame, Amerik. blijspel in 4 bedrijven van Walter Hacket en Roy Cooper Mercrue. Reclame 't is de ziel der negotie. Waarom eet men altijd kippeneieren en geen eendeneieren? Die domme eend zwijgt wanneer er een ei wordt gelegd, de kip kakelt en kakelt.... Alles is te bereiken met reclame. Wie twijfelt, hij overtuige zi.ih in dit Amerikaansche blijspel, waarin al leen door reclame een fortuin wordt ge maakt in zeep 13, de wanhoop der vuilheid. Echt Amerikaansch is het stuk. met een zeepkonmg, een niets-doenden zoon. die ge dwongen wordt in zaken te gaan en dan dank zij zijn typiste-vrouw en een bluffen- den reclame-maniak, die feitelijk zelf niet gelooft in zijn eigen voorgedragen ideeën, millionair op zich zelf wordt. Ook ontbreekt niet de dame met Europeeschen adellijken naam. die een brutale oplichtster is. 't Is compleet Amerikaansch. En zoo is het uitgewerkt ook, erg licht BINNENLAND. De HollandIn diö-vliegtocht; de „Post duif" heden te Batavia aangekomen. (2e Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Georganiseerd overleg bij de landmacht. (Binnenland, 2e Blad). Een beschouwing over de vliegtochten van den heer Van Lear Black. (Binnenland. 2e Blad). Bevestiging en intrede van dr. D. J. van Katwijk bij de Geref. Gemeente te Oegstgeest (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND. De Fransche regeering heeft succes in de Rakofski-zaak. (Buitenl. Ie Blad). Het Balkanconflict, (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Feest en ronw van Wilna. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Het Perzisch-Tnrksch conflict is bijgelegd. (Buitenl. Ie Blad). In China komen thans de Noordelijken weer in 't voordeel. (Buitenl. en Tel. Ie Blad) Ernstige brand in Britsch-lndi6. (Buitenl, le Blad). van structuur nu en dan maar even aan tippend het zaken-doen in een handomdraai etc. Niettemin is het aardige kost voor iemand, die zich na een goed diner b.v. eens wil diverteeren. Erg genoeglijk rolt het stuk dan langs hem heen, hem voldoende beroerend om te genieten van deze lichte amusementsstof. - Onder aanvoering van Louis Chrispijn Jr. we zagen hem geruimen tijd niet op de Leidsche planken als de reclame-pianiak geeft het Amsterdamsch Tooneel een geheel in de lijn liggende vertolking aan dit blij spel. Het tempo is zeer snel, in 't begin haast iets te snel en af en toe wordt ietwat bedenkelijk de grens van de klucht bereikt (misschien zelfs iets overschreden), doch het blijspel krijgt de volle maat en wordt alleszins verdienstelijk over het voetlicht gebracht. Naast Crispijn willen we noemen Coen Hissink als de zeep-koning, Philip de Vries als de zoon en Annie Follender als de typiste Zij dragen het stuk ter overwin ning. De vele bijfiguren zijn over 't geheel voldoende. De aanwezigen hebben de spelers zeer toegejuicht. Jammer waren het er niet al te veel; vooral beneden was de belangstelling matig. DE ALGEMEENE TOESTAND. Tanger. De Spaansche regeering heeft te Parijs nieuwe voorstellen ingediend in verband met de op handen zijnde Tanger-confe- renties. BELGIE. Weg met den Godsvrede Huiszoeking bij communisten Bij een feestelijke herdenking heeft Van. dervelde in een rede gezegd, dat het herstel van het land en van de socialistische partij volkomen is. Om&e partij mag thans niet meer van Godsvrede spreken, maar van actie en terugkeer tot de oude methodes. In de a.s. Parlementszitting moeten drie vragen op den voorgrond gesteld worden het ^achtcontract voor den Landbouw, de verplichte verzekering voor loontrekkers ea den militairen dienst van zes maanden. Indien wij met dit program optreden, moeten wij geen vrees koesteren voor par lementaire of zelfs regeeringsmoealijkheden. De wapenstilstand is voorbijwij willen nu werk maken van de verwezenlijking van ons ideaal. De beperking van den diensttijd staat in verband met de ontwapenings kwestie. Daarom vraag ik u een eed af te leggen, zooal9 indertijd voor het algemeen kiesrecht: ,,Wij zullen vechten voor de zes maanden, ontwapening en vrede!" De ver gadering juichte langdurig Vandervelde toe. Inspecteurs van de speciale politie heb ben een huiszoeking gedaan in een boek handel van de communistische partij. 600 nummers geschriften en tractaten van anti-militairistischen aard werden ra beslag genomen, benevens een exemplaar van een aangeklaagd dagblad en de voor raad nummers van het Italiaansche com munistische blad „Unica."

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1