WIE 18 EDMUND GRAY? Stijfheid Spierpijn 68s<e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 October 1927 Tweede Blad No. 20725 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Kloosterbalsem FEUILLETON. DB HOLLAND—INDIË-VLUCHT. De tocht hervat Luitenant Koppen, die gisteren naar Allahabad moest terugkeeren, is heden naar Aiyab vertrokken. COMMISSIE TOT VOORLICHTING GEVAREN VAN OPSLAG EN VERVOEREN VAN BENZINE. De ministers van Arbeid en van Water staat hebben ingesteld een commissie met opdracht tot voorlichting te dienen omtrent de gevaren aan opslag en vervoer van ben zine in 't bijzonder aan vervoer te water ver bonden en omtrent in verband daarmede noodige veiligheidsmaatregelen. Daarin zijn benoemd tot lid-voorzitter G. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Aiibeid te 's-Gravenhage; tot leden G. Gor dijn Jr., commandant der Brandweer, te Ara sterdam: J. H. de Kempenaer, administrateur Bataafsche Petroleum Maatschappij, te' Rot terdam; A. Kruk, expert Scheepvaart-inspec tie te 's-Gravenhage-, G. A. Meyer, directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht te 's-Gravenhage; H. W. Mouton, in genieur bij den Rijks waterstaat te Nijmegen; prof. dr. W. Reinders, hoogleeraar aan de Technische Hoogesohool te< Delft; H. J. Scholte, hoofd-inspecteur van de Arbeid te *s-Gravenhage, die tevens secretaris der com missie is; H. J. van Tiel. hoofd-ingenieur bij de< American Petroleum Company te s'-Gra- venhage; F. Verschoor van Nisse. haven meester van Rotterdam. MILITAIRE PENSIOENRAAD. Aan het verslag over 1926 van den Mili tairen Pensioenraad wordt ontleend, dat in dat jaar werden toegekendvoor de land macht 93 wedu wempensioen en tot een totaal bedrag van f 104.861 en 43 weezenpensioe- nen voor 80 weezen tot een totaal-bedrag ran f 20.519 en voor de zeemacht 42 wedu- wenpensioen ©n tot een totaal-bedrag van f 42.475 en 25 weezenpensioenen voor 44 weezen tot een totaalrbedrag van f 8801. Afgewezen werden 20 aanvragen om pen. bioen en 4 aanvragen om verhooging v«an pensioen. TELEGRAMMEN MET BETAALT) ANTWOORD. Het komt meermalen voor dat de afzen der van een telegram met betaald antwoord zich geen rekenschap geeft van de vraag of de geadresseerde van het bericht wel met zijn adres bekend is. Aangezien van het adres van de afzendere van dergelijke tele grammen door den telegraafdienst voortaan geen aanteekening meer wordt gehouden, zullen de antwoord-telegrammen steeds vol ledig geadresseerd moeten zijn. Indien twij fel bestaat of de geadresseerde met het adres van den afzender bekend is, zal het aanbe veling verdienen, het volledig adres in de onderteekening op te nemen, OFPICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is wederom voor zes jaar benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht I. Keesing; is opgericht een vice-consulaat der Ne derlanden te Carupano (Venezuela) en is tot vice-consul aldaar benoemd buiten be zwaar van 's lands schatkist' de heer M. Angeli, aan wien in de Engelsche of Fran* sche taal moet geschreven worden. DE VEREENIGING VAN HARING* HANDELAREN EN DE MAKELAARDIJ. Overeenstemming bereikt Na verscheiden besprekingen zijn de Ver eeniging van haringhandelaren en de in Vlaardingen en Maassluis gfevestigde make laars in haring enz. het eens geworden. De makelaars zullen zich tegenover de n vereeniging verbinden: a. om in het artikel haring direct noch indirect zaken voor eigen rekening te doeto; b. uitsluitend bemidde ling te zullen verleenen bij verkoopen door of ^ankoopen van producenten van haring en visch in Nederland en •Nederlandsche exporteurs, die een haringpakkerij of haring- roojterij hebben, voorts bij aan- of verkoo pen van speculanten, die uitsluitend als speculant optreden en geen regelmatig be drijf in haring of aanverwante artikelen uit oefenen, dus geen groot- of klein handelaars in haring zijn; c. nimmer certificaten of ver klaringen van door hen bezichtigde haring te zullen afgeven aan exporteurs, voorzoo- ver zulks ligt op den weg van de gemeente lijke haringkeur. Deze bepaling geldt niet voor teruggekomen haring zonder gemeen telijk certificaat, beschadigde haring, of par tijen haring waarover .zonder gemeentelijk certificaat, geschillen zijn ontstaan na af zending. De vereeniging van haringhandelaren verplicht zich daartegenover aan de haring- handelaren en reeder9 een contract voor te leggen, waarbij dezen zich verbinden, uit sluitend van de bemiddeling dezer erkende makelaars gebruik te zullen maken. Alle ge schillen uit deze overeenkomst ontstaan, zullen worden besleoht door een door beide pariijen samen te stellen commissie van drie personen. De overeenkomst wordt voorloo- pig aangegaan voor drie jaar. DE ONGEVALLEN. EN INVALIDITEITSWET. Indertijd is door het bestuur van de S.D.A.P. en het N.V.V. een commissie in gesteld, teneinde de leemten te onderzoe ken van de Ongevallen- en Invaliditeitswet. Naar „Het Volk" verneemt, is deze commissie met haar taak zoo goed ale ge reed. Het rapport zal dezer dagen aan de besturen worden voorgelegd. CRITIEK OP DE LEGERLEIDING. Naar aanleiding van een actie, welke de reserve-kapitein B. P van der Sloot in verschillende dagbladartikelen heeft inge leid tegen het huidig regiem der legerlei ding, wordt een comité gevormd uit ver schillende kringen der bevolking. Een der voormannen van deze beweging is dr. C. P. Gunning, rector van het Am- ster damsche Lyceum. Wij merken hierbij nog op, 'dat de heer Van der Sloot in vei band met deze kwes tie door de Vereeniging van Verlofsoffi- cieren geroyeerd is als lid. VERKOOP IN AUTOMATEN. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Sigarenwinkeliers Vereeni- gingen in Nederland, heeft in een adres aan den minister van financiën, de aan dacht op den verkoop van tabaksartikelen in automaten gevestigd. Het adres zegt in dien verkoop een ernstige bedreiging van het bestaan van den zelfstandigen sigaren winkelier te' zien. Deze automatische ver koop wordt daarom sohadelijk geacht, om dat de prospecti der automaten-maat schappij er in vele gevallen juist de aan dacht op vestigen, dat het verkoopen door middel van een automaat, in den tijd, waarin winkels gesloten zijn. moet rendefcren De propaganda voor den verkoop in auto maten leidt als vanzelf tot plaatsing van die instrumenten in hotels, café's, openbare tui nen, e. d. Aangezien de organisatie de onbil- lijkei concurrentie in de café's reeds jaren, tot heden zonder resultaat, bestrijdt, is deze nieuwe bedreiging zi. een ernstig gevaar. Het hoofdbestuur verzoekt den minister zijn goedkeuring aan de plaatsing en ingeu bruikneming van automaten (voor tabaks artikelen) te willen onthouden. FABRIEKSBRAND TE WARMOND. Onvoldoende brandblnschmid- delen De oorzaak onbekend en de schade nog niet vastge steld Geen stagnatie in het bedrijf. Onze Warmondsche correspondent schrijft Gisterenavond ongeveer tien uur werd ons kalm dorpje opgeschrikt door de sirene van de N.Y. Houttiramerfabriek Padox terwijl ook op het raadhuis de brandklok luidde en al spoedig was het bekend, dat Padox in brand stond. De brand liet zich zeer ernstig aanzien, maar op bet terrein gekomen bleek weldra dat slechts het gebouw van de e'lec- trische centrale brandde. Dit gebouw van be ton en ijzer constructie opgetrokken, be staande uit de maohinekamer, waarin vier Grossly zuiggasmotoren tot een vermogen van 200 P K. en 2 draaistroom generatoren een vermogen van elk 100 K. V. A. Verder bevind de zich in dit gebouw ge scheiden door een muur de twee gasgenera toren tot aandrijving der machines, waar boven zich de ruimte bevindt tot berging der krullen, welke door den ontvanger van ex hauster worden aangevoerd. In deze brandbare massa is op onverklaar bare wijze brand ontstaan. Een van het bij de fabriek wonend perso neel maakte het eerste alarm en kon met behulp van nog eenigel personen de fabrieks brandspuit binnen korten tijd in werking brengen. Spoedig daarop waren de 2 gemeentespul- ten op het terrein aanwezig en werd met 3 stralen zooveel moge'lijk gezorgd de massa nat te houden dat het ijzeren raam waarop de zware ontvanger der exhauster rustte voor gloeiend worden bewaard werd waar door instorting van dit gevaarte werd voor komen. Duidelijk bleek dat wanne'er de wind den brand had aangewakkerd, het b randbl use li- ma teri aal absoluut onvoldoende was ge weest, om uitbreiding te voorkomen. Circa kwart voor één scheen de voor raad krullen uitgebrand, wel schoot zoo nu eh dan nog een vlam omhoog maar het ge vaar was toch geweken. De schade, die zich alleen tot dit gebouw bepaalde valt nog niet te overzien, de ma chines hebben alleen eeh weinig van het water te lijden gehad, terwijl het bedrijf, daar dit ook op de Stedelijke Electr. Fabrie ken van Leiden is aangesloten ge<en stag natie zal ondervinden, zoodat circa 130 men9chen, heden weder aan hun werk kun nen gaan. Op het terrein bevonden zich ondermeer Burgemeester Soholvinck en WeDh. Ouds hoorn. GROOTE BRAND TE SCHIEDAM. Een 20-jarige jongeman redt zich over de daken. Gistermiddag, omstreeks 12.40 uur, brak plotseling een felle uitslaande brand uit in de kurkenfabriek van de firma L. van der Toorn, aan de Schie te Schiedam. Op het oogenblik, dat de brand op de benedenverdieping uitbrak, was slechts de pl.m. 20-jarige jongeman C. J. Etman boven aanwezig. Hg ontdekte den brand, doordat de rookwolken door het plafond opstegen. Hg waarschuwde dadelgk de eigenaresse, de wed. Van der Toorn, en haar zoon, den heer P. van der Toorn, die hun woning naast de fabriek hebben. Toen de brandweer om pl.m. tien minuten voor één met groot materieel verschoon, stond het gebouw reeds in lichterlaaie. Uit alle vensters sloegen de vlammen naar bui ten. Met ongeveer 12 slangen, deels gevoed door Schiewater, deels aan de achterzijde door de waterleiding, werd het gebouw aan getast, terwgl ook de belendende panden, het woonhuis van de eigenaresse en aan de andere zjjde de distilleerderij van de firma A. Daalmeyer werden nat gehouden. De zooeven genoemde C. J. Etman kon zich slechts in veiligheid brengen door te vluchten op het dak van de distilleerder^ Daalmeyer, waar hg door de brandweer met een ladder is afgehaald. Langzamer hand verminderde de vuurzee en stegen nog slechts dikke rookwolken uit alle deelen van het gebouw op. Om ongeveer twee uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Wel is het zeker, dat de brand is ontstaan op de benedenver dieping, waar drie k vier ton kurkafval was geborgen. Eigenaardig is het, dat vijf minuten voor de brand uitbrak, iemand van de telefoon centrale een reparatie aan het toestel heeft volbracht en blijkbaar van den brand niets heeft gemerkt. Verzekering dekt de schade EEN AUTO MET VISCH GEKANTELD. Een fytwijkei gewond. Te Den Haag is door het breken van een verbindingsbout een vrachtauto met visch, toebehoorende aan K., te Katwijk aan Zee, op de tramrails gekanteld. K. viel met zijn arm door een zijruit, waardoor de pols slagader en een pees werden doorgesneden. Ernstig bloedende werd hij door de politie naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. De auto werd door een kraanwagen wegge sleept en geborgen, terwijl de visch naar Katwijk is verzonden. K. kon, na in het Ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts keer en. IN HET RUIM VAN EEN SCHIP GEVALLEN De 11-jarige Klaas B. te Den Haag is in het ruim van een schip gevallen, dat aan het Zieke lag. De jongen verloor een oogen blik het bewustzijn en heeft vermoedelijk een hersenschudding bekomen. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het Ziekenhuis. EEN BEEN GEBROKEN. Op het Leeuwerikplein te Den Haag is de 19-jarige juffrouw B. v. E., doordat zij aan de linkerzijde van den weg reed, door een auto aangereden. Zij kwam te vallen en brak haar been. In het Roode Kruis zieken huis is zij ter verpleging opgenomen. KIND ERNSTIG VERBRAND. Woensdagmiddag trok het vierjarig meisje van Óen heer J. v. K. in de Wilhel- minastraat te Loosduinen de koffiepot van tafel met het gevolg dat de kleine een gedeelte van don g Joelenden inhoud over het lichaam kreeg. Deerlijk verbrand is het kind per auto naar het ziekenhuis ver voerd. VERDUISTERING. Onlangs ia gemeld, dat de administrateur H. W. S. van de bouwvereendging Sint Joeef te Haarlem, vervangen was door den heer P. E. A. Stryboech, omdat hij in zijn functie gelden van genoemde vereeniging had verduisterd. Nader wordt gemeld, dat het verduisterde bedrag nog niet geheel definitief is vastgesteld, maar dat het zeer waarschijnlijk f 4600 is. Het bestuur tracht in overleg met het gemeentebestuur zoo danige maatregelen te nemen, dat de ver duisterde gelden aan de benadeelden wor den terugbetaald door b.v. een bepaald bedrag op de bouwkosten te leggen, wat dan een kleine huurverhooging ten gevolge zal hebben. Bepaalde toezeggingen heeft het bestuur intusschen aan de leden nog niet kunnen doen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op den Amsteldijk op de brug voor het Amstelkanaal te Amsterdam is een man, toen hij uit een tramwagen van lijn 4 stapte, aangereden door een auto, waardoor hij een lichte hersenschudding heeft gekre gen. Door het krachtig remmen van den chauffeur, die zeer hard zou hebben ge reden, sfingeTÓe de auto 'eén ednd weg en sloeg over den kop. Hij werd in vrijwel geheel vernielden staat in beslag genomen. De aangebedene is door den geneeskun digen dienst naar het Binnengasthuis ver voerd. AUTO UITGEBRAND. Op den Amsteldijk, even voorbij de o. L school te Ouderkerk a. d. Amstel, is een gesloten auto door ongekende oorzaak in brand geraakt. De eigenaar, die zelf stuurde, wist het portier te openen en zoo aan een groot gevaar te ontkomen. Hij bekwam echter aan beide handen brandwonden. Met zand en eenige emmers water werden de vlammen gedoofd. De auto was echter geheel uit gebrand. ROOFOVERVAL TE UMUIDEN. Gisternacht liepen een drietal Deensche zeelieden te LJmuiden in de richting van de visschershaven. Een persoon, die wel licht wist waar deze mannen geld hadden, passeerde hen, draaide zich om en haalde met één greep uit de binnenzak van een der Denen een portefeuille met geld. Voor deze goed begrepen hadden wat er ge beurde zette de roover het op een loop en om in de duisternis te verdwijnen. Maar de Denen zetten den man na en een van RECLAME. Ongewoon werk. U herinnert het zich ge woonlijk terdege, wan neer Uw vrouw U verzocht heeft „even" de piano in de andere kamer te brengen. Wanneer Ge er al afkomt zonder Uw duim te klemmen j l of zonder Uw arm uit het lid te tillenzonder spierpijn den vol genden dag verricht ge zulk on gewoon werk toch niet. Maar na- 1 tuorlijk heeft Uw vrouw Akker't Kloosterbalsem lo huU en dan kan zij U op haar beurt helpen door de pijnlijke plaats met dezen i kostelijken balsem te wrijven. Ge zult de pijn voelen wegtrekken. AKKER*» Groote pot 60 ct Zeer groota pot „Geen Goad too goad" 9230 hen, een broeder van den beroofde en ge routineerd hardlooper, had hem weldra ge» grepen. Hij kreeg huJp van zijn beide land- genooten en samen brachten zij den man naar de politie. Onmiddellijk werd daar het vooronderzoek onder leiding van den commissaris ter hand genomen. Men vond op de plaats waar de man gegrepen was de portefeuille, die hij toen had wegge worpen. De gearresteerde bleek te zijn K.f een goede bekende van de politie^ 1 ff VERDRONKEN. Te Zaandam is de 68-jarige H. K., dooï de duisternis misleid, in een sloot geloopen en verdronken. Gistermiddag ie te Amsterdam het 3-jarig knaapje Cornelia Sybrand Boom in het water van de Beltgracht aan de Baarsjes verdronken. Een ouder broertje, dat om 6 uur thuiskwam, vertelde aan zijn moeder, dat het kind bij de vuilnisbelt in het water terecht was gekomen. De moeder en haar zoontje gingen toen in de buurt van de vuilnisbelt het knaapje zoeken, doch zonder resultaat. Daarop heeft de moeder omstreeks 8 uur gister avond aangifte gedaan aan het politie posthuis op het Van Beuningenplein, van-1 waar een politieagent naar de Beltgracht ging en er spoedig in slaagde het driejarig ventje levenloos uit het water te halen.- De moeder was door het gebeurde zoo ontsteld, dat zij door de inmiddels gearri veerde auto van den Geneeskundigen Dienst naar huis werd gebracht. Het lijkje van het kind is naar het WiHhelmiiLagast- huis vervoerd. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 24) Terwijl hij aan het rond-kijken en aan het tich verbazen was kwam Checkley terug, met het Bankboek in de hand. ,,Er is iets verkeerd," zei hij. „Gedurende de laatste drie maanden zijn er in het ge heel geen dividenden meer uitbetaald. Aan de Bank hebben ze zich niet vergist. Ik heb den directeur gesproken; die heeft het inge keken en zegt, dat er geen fout is gemaakt in de boekingen." „Geen dividenden? Wat beteekent dat, Checkley? Geen dividenden? Van achten dertig duizend pond aan geldswaarde. De certificaten worden hier in de safe bewaard. Om de een of andere reden kan ik ze nu op het oogenblik niet vinden. Maar ze moeten toch in de safe liggen. Wil je mij helpen Zoeken, Checkley?" Hij begon de papieren na te kijken; in het eerst verlangend, toen angstig en eindelijk met koortsachtigen drift. „Waar zijn ze dan toch?" riep hij, de sta pels om en om keeren. „We moeten ze vin den. Ze zijn nooit op eenige andere plaats bewaard. Niemand heeft ze ooit gezien, of gehad, behalve ik zelve." De oude klerk haalde alle papieren uit de Htfe en legde ge, in en groeten stapel, op tafel. Toen er niets meer in de kast lag zagen ze de heele uitstalling, systematisch door. Alles was er, behalve de certificaten en de lijst daarvan, van een belegging van acht-en-dertig duizend pond. Die waren niet te vinden. Ze zochten ieder pakje na; maak ten ieder papierbundeltje open, keken in ieder opgevouwen perkament, of ouder- wetsch stuk papier. De certificaten waren niet in de safel „Nu, u ziet het; ze zijn er niet", zei de oude klerk ten slotte. En daar te midden van hun verbazing, gebeurde er iets, dat haast nog niet zoo on verwacht was als het verlies van de certifi caten. Tusschen de andere papieren in lag een rolletje met rood touw er om heen. Checkley deed het open. „Banknoten," zei hij en legde het op zij. Want op .het oogenblik keken ze niet naar banknoten, maar naar certificaten. Toen hij hier nu maar eenmaal overheen was, dat die niet in de safe waren en hij de verantwoordelijkheid van dit ^r plaatse ontbreken, als het ware op zijn chef had geschoven, nam hij andermaal dezen bun del. Het was, zooals hij gezegd had: een rolletje banknoten; er moeten er wel meer dan vijftig zijn! En de bovenste is met stof overdekt. Wal beteekenen die?" „Hoe weet ik dat nu?" vroeg mr. Dering met ergernis. „Geef eens hier. Banknoten? Er zijn geen banknoten in mijn safe." „Vergeten I" prevelde de klerk. „Mis schien van een cliënt? Maar die zou er dan toch om gevraagd hebben. Vijf- of zes honderd pond. Hoe kan vijf- of zeshonderd pond nu vergeten zijn. Zelfs een Rotschild zou zich zoo'n sommetje herinneren. Vijf honderd!" Met achteidochtigen blik keek hi] eens naar zijn chef, schudde het hoofd en bleef tusschen de papieren scharrelen. Mr. Dering nam het bundeltje van zijn klerk over. Ja, waarlijk, het waren bank noten tien-ponds-banknoten en ze waren vergeten! De klerk had gelijk. Er is geen firma ter wereld, waar een rolletje van vijf honderd pond vergeten kon zijn en er geen onderzoek naar zou zijn gedaan I Mr. Dering keek er naar een en al verbazing. „Banknoten!" riep hij. „Banknoten! Tien- ponds banknoten? Wat voor banknoten? Checkley, hoe zijn die banknoten hier geko men?" „Als u het niet weet, dan weet niemand het 1" antwoordde de klerk. „U heeft den 9leutel van de safe." „Goede hemel!" Als mr. Dering twintig jaar jonger was geweest, zou hij zijn opge sprongen. Maar mannen van vijf-en-zeven- tig mogen niet meer springen. Hun waar digheid gedoogt dit niet. „Verwonderlijk, Checkley, het is geheim zinnig I" „Wat is het?" „Die banknoten; ik geloof, dat de dui vel in hoogst-eigen persoon vandaag in de kast zitl De certificaten zoek en deze bank noten weer boven waterl" „Wat zijn het dan voor banknoten?" „Wel, die aan de Bank werden uitbetaald op vertoon van dien valschen wissel, nu acht jaar geleden. Daar is geen twijfel aan. Ik herinner mij de opeenvolgende nummers, 72 waren het er: het was zeven-honderd twintig pond. Maar hoe komen die hier. Wie heeft ze hier in gelegd. Checkley, hoor toch eens. hoe kwamen die hier?" Hij hield de banknoten in de hand en deed deze vragen uit pure verbijstering, niet omdat hij eenig antwoord verwachtte _j_ „De banknoten, die den vervalscher van den wissel uitbetaald werden, zijn zeker weer door hem in de safe teruggebracht. Anders kan het niet verklaard worden. Hij durfde er natuurlijk niet mee voor den dag komen, toen hij u hoorde zeggen, dat die stopgelzet waren. Toen heeft hij ze terug gelegd. Mij dunkt, ik zie het hem doenl" Mr. Dering zei hier niets op. Hij legde de banknoten neer en staarde zijn klerk aan; of liever, beide oude heeren keken elkaar aan, terwijl het gelaat van Checkley mis schien nog de meeste verbazing uitdrukte. „Hoe kwamen die banknoten in de safei?" herhaalde de notaris. „Dat is nog veel ver wonderlijker, dan het niet op z'n plaats liggen van de certificaten I Jij hebt ze er uitgehaald, Checkley. Laat eens precies zjsTi, waar ze lagen." .Achter deze boeken. Kijkl.De bovenste is nog overdekt met stof." Ze moeten daar dus al die jaren gelegen hebbenI In mijn 9afel Wat beteekent dit toch alles? Ik heb een gevoel, of ik gek wordl Zeg eens, Checkley, wat zou dat toch eigenlijk beteekenen?" De oude klerk gaf weer hetzelfde ant woord, nog wat meer in bijzonderheden uit gesproken. „Daar de jonge Arundel den wissel ver- valschte, kreeg hij de banknoten. En, daar de jonge Arundel de banknoten had, moet hij ze ook teruggelegd hebben. Niemand anders kon dat doen. Als de jonge Arundel dit deed dan deed hij het, omdat hij bang was, dat u er achter zoudt komen. Hij heelt ze ongemerkt teruggelegd op den dag, dat u hem van het vergrijp beschuldigde." „Ik beschuldigde hem niet. Ik heb nie mand beschuldigd I" „Ik beschuldigde hem dan en u sprak het niet tegen. Ik zou hem andermaal beschul digen, als hij hier was." „Iedereen kan een ander wel beschut, digen van wat dan ook Er was echter gee nerlei bewijs en er is ook nooit een aan het licht gekomen." „U verlangt ook altijd bewijzen, om te overtuigen. Ik heb enkel gezegd, dat nie mand andera het kon doen. Wat het terug leggen van de banknoten in de safe betreft nu begin ik te bedenken en zijn ge laat kreeg een listige, boosaardige Uitdruk king, ja, o, nu herinner ik het mij, herinner ik het mij duidelijk heel duidelijk zie ik het neg of ik het voor mij had: Hij ging zoo zijdelings al dichter en dichter naar de safe, terwijl we praatten; hij kwam er vlak bij zoo hij schoof het bundeltje er in, toen hij dacht, dat ik niet keek. 0, ik kan er wel een eed op doen." „Onzin!" zei de notaris. „Je geheugen is te helder. Bind de banknoten maar bij elkaar, Checkley en leg ze weer terug in de safe. Ze kunnen helpen om te eeniger tijd misschien den man te vinden. En laten we nu terugkeeren tot ons onderzoek." Ze hadden nu ieder pakje In de safe na gekeken. Ze hadden ieder boek opengeslagen en tusschen de bladzijden gekeken. Er was geen twijfel mogelijk: de certificaten waren er niet. Checkley begon de pakjes weer Bij elkaar te binden. En zijn chef trachtte zich al iets te herinneren, wat het verdwijnen verkla ren kon. (Wordt vervolgd},

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5