AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Meisjcsvereeni- ging; halfacht nnm. Stadszaal: De Fralellini's. 8 uur. K a t w ij k GemeentezaalVoorganger de heer Spijkhoven, uit Driebergen; nam. halfacht. Vrijdag. Prediker: Herv. (Geref.) Staatspartij. Spr. ds. Gravemeijer van Den Haag. 8 uur nam. Leiderdorp: Ned. Herv. Kerk: Ds. Tichelaar over geloofsoptimisme. 7uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 4 Oct. tot en met Zondag 9 Oct. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. AMSTERDAMSCHE Zoh,«,^u,,dlï, bediening ANTHRACIET-MIJ. VerI^kVnlde Heerensingel 34/35 -Tel. 1523 A'dam Hilversum Bussum Haarlem. 8849 caat verleend om haar initialen te mogen voeren; dit door de jarenlange uitstekende cosluumleveranties. De heer L. van Geelen, gramofoon- handel, Haarlemmerstraat 55, verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de uit breiding en vernieuwing, waaraan hg zijn zaak heelt doen onderwerpen en die heden avond in gebruik genomen wordt. Doordat een geheel nieuwe voorpui, in modernen stgl opgetrokken, is aangebracht, komt het pand veel beter tot zijn recht dan voorheen. De beide smalle winkelramen zijn ver vangen door een royale spiegelruit, waar achter de diverse merken gramofoons en platen in de ruime étalage zoo voordeelig incgelgk uitkomen. In het bijzonder wordt de aandacht ge trokken door een prachtige Brunswick- machine, van welke fabriek de heer Van Geelen het alleen-verkooprecht voor Leiden bezit. Verder vindt men er alle artikelen, be trekking hebbend op den graraofoonhatidel van de Columbia-, Polydor- en Odeon-fabrie- keii in ruime sorteering uitgestald. De vanouds bekende paardenvleesch- 'houwerij van de firma A. A. den Os, Tie- terskerkkoorstceg 21, is na gedurende zeven weken tijdelijk in de Clarasteeg gevestigd ie zijn geweest wegens verbouwing, dezer dagen heropend. Men kan het den nieuwen winkel aan zien, dat de verbouwing geruimen tijd ge vorderd heeft, want het resultaat is naar evenredigheid. De nette, granieten vloer, de marmeren étalage- en toonbankladen en de frissche witte tegelwanden wijzen op zin delijkheid. Hopen wij voor de firma den Os. dat de moderniseering van haar zaak ook den ver koop ten goede zal komen. Maandagavond 10 Oct. zal de heer Ver- kruysen uit Haarlem in het Leidsche Volks huis een voordracht houden met het onder werp: „Van Verre landen en Volken" (het land der heilige olifanten en de wonderlijke ontdekkingen in Kambodja). De lezing zal worden geillusteerd door films en lichtbeel den. Men zie de advertentie. Mej. P., alhier, had de verpleging op zich genomen van een thans 5-jarig jon getje, waarvan de moeder overleden was, terwijl de vader blijkbaar de huishouding had opgebroken. Door buren werd af en toe wel eens geklaagd, dat hel mager, bleek- neuzig ventje niet bijzonder goed behan deld werd, doch het geval drong niet ge noeg tot de buitenwereld door om aan den toestand een einde te maken. Dezer dagen is het jongetje echter op een bewaarschool geplaatst en het bleek daar dat de sporen van voortdurende vrij ern stige mishandeling over het geheele lichaam merkbaar waren. De politie heeft zich nu het lot van den kleine aangetrokken. Wat er mee gebeuren zal is nog niet Ie zeggen, omdat zoo moge lijk ook de medewerking van den vader moet worden verkregen, maar het is wel zeker dat hel knaapje aan de mishande lingen van mej. P. zal worden onttrokken. Door den winkelier Van der W., wo nende in de Janvossensteeg. is bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn winkel door een der bezoekers een zilveren dameshor loge is ontvreemd. De politie is onmiddellijk op onderzoek uitgegaan, gebruik makende van de gegevens door den winkelier ver strekt Gisteren werden in het Rijn- en Schie- kanaal drijvende gevonden drie luiken van een schuit De rechthebbende kan zich ver voegen bij de politie om nadere inlich tingen. De 30-jarige J. C. B.. alhier, werd gisteren op heeterdnnd betrapt, toen hij in een winkel aan de Haarlemmerstraat bezig was een lade te lichten. De man is ter be schikking van de politie gesteld, en er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Gistermiddag trok een twist tusschen een mannelijk en vrouwelijk persoon «>p den Stationsweg vermoedelijk kermis reizigers de bijzondere aandacht van het publiek, doordat de vrouw bezig was den man met een pook te bewerken. De politie nam dit zonderlinge wapen in beslag en van het geval werd proces-ver baal opgemaakt. Gistermiddag brak van een zwaar beladen vrachtauto, toen men er van af de Steenstmat mee over de Blnuwpoortsbrug zou rijden, een achterwiel, tengevolge nr- van het tramverkeer een minuut of twaalf vertraging ondervond. IJMUIDEN, 6 Oct. 1927. VISCHPRIJZEN. 43 Tarbot per K G. f 1.90—1.70. 6463 Ton. gen f3.151.70. J6 Griet per kist van 50 K.G. f 6827. 1 Zetsehol f 47. 337 Kleine Schol f 36—9. 27 Bot f 18—13. 219 Sohar f 14—2.70. 15 Roggen per 20 stuks f 31— 17.50. 66 VleeteD p. stuk f 2.311.60. 1 Kleine roode Poon p. kist v. 50 K.G. f 30. 33 Pieterman ©n Poontjes f 137.50. 10 Groote Schelvisch f 5842. 19 Middel Schelv. f 4682. 46 Kleinmiddel Schelv. f 3126.50. 102 Kleine Schelv. f 20—8. 6 Kabeljauw p. kist van 125 K G. f 74—55. 59 Gullen p. kist van 50 K.G. f 26—8. 10 Lengen per stuk f 1.10. 103 Wijting p. kist van 50 K.G. f 104.20. 12 Koolvisch p. stuk f 1.430.82. 5 Makreel p. kist van 50 K.G. f 20. Er zijn 12 stoomtrawlers binnenge komen. Praaiiapport van Hr. Ms. „Vulcauns". 4 October. Tusschen 53 gr. 45' en 54 gr. 12' Nbr. en 0 gr. 56' en 1 gr. 30' 01. KW 23, 3 weken, 70 kantjes; KW 19, 12 dagen, 60 kantjes; KW 56, 14 dagen, 30 kantjes; KW 49, 2 dagen, 47 kantjes. DUITSCHLAND. Wat Hindenburg op zijn verjaardag aan felicitaties ontving Het rijk en de staten Verzet tegen de schoolwet. Op het bureau van den Rijkspresident zijn, naar aan de bladen meegedeeld wordt, bij gelegenheid van den verjaardag van den president, 4000 telegrammen en 22.COO schriftelijke gelukwenechen ontvangen. In de Maandag onder voorzitterschap van den rijkskanselier gehouden bespre kingen, waaraan de vertegenwoordigers der verschillende bondsstaten hebben deelge nomen, is het besluit genomen, een con ferentie bijeen to roepen, waarin de staats rechtelijke verhouding tusschen rijk en bondsstaten zal worden besproken. De Brunswijksche onderwijzersvereni ging heeft een Tesolutie aangenomen, waarin de bepaling van het schoolwetont- werp over het toezicht der kerk over het godsdienstonderwijs verworpen wordt. In dien het ontwerp wet wordt, zouden de in de vereeniging georganiseerde gods dienstonderwijzers (in het geheel ca. 1500 onderwijzers) van hun grondwettig recht gebruik maken en het godsdienstonderwijs onder gewetensdwang staken. ENGELAND. Labonr- en Conservatieven congres Liberalen naar Duitschland. Het congres der Engelsche arbeiderspartij te Blackpool heeft een motie aangenomen, waarin de politiek der partij ten aanzien van de steenkoolnijverheid neer is gelegd. De motie verklaart zich voor nationalisatie en wraakt de wet welke de invoering van den achtuurswerkdag in de mijnen mogelijk maakt. Verder wordt in de motie nog gesproken van de gemeentelijke kolendislributie en samensmelting van mijngebieden, die eco nomisch of geografisch bijeen behooren. Macdonald zeide dat een Labourregeering de nationaliseering onmiddellijk ter hand zou nemen, maar daarom moest men, nu het nog niet zoover was, niet met de handen in den schoot blijven zitten en wachteh tot dat oogenblik zou aanbreken, want dat was de eenige weg om het nooit te doen aan breken. Herbert Smith verzekerde namens de mijnwerkers, dat deze wel wislen dat alleen een arbeidersregeering redding kon bren gen om een der oudste industrieën, die door het egoïsme der eigenaars en de on mondigheid der geëmployeerden ziender- oogen te gronde werd gericht, opnieuw tot bloei te brengen. Smith verlangde voorts nog pensioen op 60-jarigen leeftijd voor mijnwerkers. Bij de onderwijsparagraaf zeide oud-mi nister Trevelian, dat de schoolplichtige leef tijd tot 15 jaar of liever nog 16 jaar ver hoogd moest worden. Natuurlijk zou dat geld kosten, maar reeds na één geslacht zou dit geld prachtige uitkomsten opleveren in den vorm van vermindering van de wer keloosheid. Een groot deel der tegenwoor dige werkeloozen had geen voldoende onder richt genoten om de eenvoudigsle betrek kingen te kunnen aanvaarden en deze ge heele categorie van werkeloozen zou dan nagenoeg verdwijnen. Ten aanzien van het systeem van onder wijs bepleitte hij de eenheidsschool, in dezen zin. dat het onderwijs van de be waarschool af lot de universiteit toe een samenhangend geheel moest uitmaken. Het verschijnsel, dat kinderen bij verhuizing naar een andere plaats bijna altijd naar andere methoden onderwezen werden en dientengevolge vaak geheel onnoodig een klasse ïeruggezet worden, lag aan de wei nige homogeniteit van het onderwijspro gramma. Vandaag begint he! congres der conser vatieve partij te Cardiff. Gisteren zijn reeds eenige constitueerende bijeenkomsten ge houden, in een waarvan dringend verzocht werd om een commissie, die de drankwet ten zal herzien, vooraf in verband met de vergunningen van houders van besloten clubs. Zooals bekend, zal Baldwin een groote reden houden. Ten einde de nieuwe industrieele politiek voor de liberale partij te vergemakkelijken, zullen 4 liberale politici heden per vlieg tuig naar Duitschland gaan om er grondig de induslrieele problemen te besludeeren. SPANJE. Het nienwe parlement. De lijst van dè leden der Spaansche nar tionale vergadering is gepubliceerd. Zij bevat 391 namen, zoodat ei nog 9 leden ontbreken. 47 leden zijn burgemeesters of wethouders van de groote provinciesteden, 48 vertegenwoordigers dei provinciale auto riteiten, 50 bestuurders der „Union Pa- triotica" in de verschillende provincies; 49 hooge ambtenaren, die gerechtigd zijn de benoeming te aanvaarden maken eveneens deel uit van het huis- Voorts zijn 55 be kende persoonlijkheden tot lid van de na tionale vergadering benoemd. Het zijn commandeerende generaals, presidenten van gerechtshoven, bisschoppen, bankdi recteuren, enz Op de lijst staan o.a, de Infante Carlos van Bourbon, generaal Wey- ler eo Yanguas, de gewezen minister van buitenlandsche zaten, die tot president is benoemd, gelijk gisteren gemeld. De be roepen en bedrijven zijn vertegenwoordigd door 123 afgevaardigden. Voorts zetelen in het huis nog enkele hoogleeraren, be kende publicisten en 15 vrouwen. HONGARIJE. Verklaring van Bethlen. Graaf Bethlen heeft een verklaring af gelegd omtrent dezer dagen veelvuldig be sproken Fransch Hongaarsehe onderhandelin gen in 1920. Hij zegt o.a.: In de mededte- lingen der bladen worden misverstanden en waarheid vermengd. Als de toenmalige onder handelingen inderdaad eenig resultaat hebben opgeleverd, dan bestaat dit in de z.g. mantel nota van Millerand, waarin van zekere rectificaties der grens melding wordt ge maakt. Verdere onderhandelingen met Frankrijk hadden ten doel het verwezenlijken van den inhoud der mantelnota, waartegenover Hon garije zekere economische concessies eischte. POLEN. Lithaners gearresteerd. In den afgeloopen nacht zjjn te Wilna 10 Lithausche priesters en 10 Lithausche politici gearresteerd. Voorts sloten de Poolsche autoriteiten te Wiina 45 Lithausche scholen. Naar gemeld wordt, hebben de gearres teerden zich aan landverraderlijke actie schuldig gemaakt. ZUID-SLAVIE. Een generaal gedood. Volgene een bericht uit Stip (Zuid-Ser- vië) werd de brigade-generaal Kovaceric door twee onbekenden door drie revolver schoten gedood. In gezelschap van den generaal bevond zich een leeraar, die on gedeerd bleef. Hij kon de aanvallers, die onmiddellijk de vlucht namen, in de duis ternis niet herkennen. Men verwacht, dat de regeering ten aanzien van dezen nieu wen aanslag stappen zal doen togen de actie van het Bulgaarsch-Macedonische co mité, dat met dezen aanslag weer in ver band wordt gebracht. RUSLAND. Concessie aan Krnpp. Het volkscommissariaat heeft een nieuwe concessie aan de firma Krupp verleend, die loopt tot 1 December 1958. De con cessionarissen verbinden zich op een hun toegewezen terrein van 32.000 H.A. een rationeel landbouwbedrijf en schapenkwee- kerjj te beoefenen. De stapel moet tegen 1936 36.000 stuks tellen en het landbouw bedrijf moet volkomen gemecaniseerd worden. CHINA. De strijd tnsschen Koord en Znid Japan gereed troepen te zenden. De Noordelijke troepen hebben Pao ting foe ontruimd, ca. 15Ö mijl ten Z.-W. van Peking op de spoorweglijn van Peking naar Hankau. De terugtocht van de Noordelij ken zou te wijten zijn aan de aanwezigheid van betrekkelijk zwakke strijdkrachten uit Sjansi, die de verbindingslinies bedreigen. Halverwege Peking zou Tsjang-tso-lin slag willen leveren, heet het, waar zijn troepen sterke stellingen hebben ingeno men. Uit Tokio verluidt, dat de regeering ernstig de zending van troepen van Mand- sjoerije naar Peking en Tientsin overweegt, indien de toestand, door den Chineeschen oorlog ontstaan, erger wordt. In afwach ting van de verdere ontwikkeling slaat de Japansche regeering den toestand ernstig gade. MEXICO. Ook Gomez gefusilleerd. Ock generaal Gomez is gevat en direct gefusilleerd. Nog eenige andere leiders zijn gevangen genomen en ondergingen hetzelfde lot. Hoe het na precies staat met de opstan dige beweging is moeilijk te beoordeelen, doch de overtuiging wint veld, dat Calles meester blijft van den toestand. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. De D 1230, het Junkervliegtuig, dat van Norderwey over de Angora vliegt, is het laatst waargenomen bij Kaap Landsend. De Jnnkerfabriek verzekert geheel buiten dezen tocht te staan. Twee Australische vliegers, Kingssord en Ulm, zjjn van plan, te beginnen 15 October a.s van de Vereenigde Staten naar Australië te vliegen, en wet via Honoloeloe, Kaeaul, Normanton, Brisbane, Sydney naar Mei- Het vliegtuig zal een post van 1500 brieven meenemen. NAFOLEON's VILLA OP ELBA INGESTORT. Naar de Information uit Rome verneemt heeft men daar bericht ontvangen van San Marlino op het eiland Elba, dat de rilla, die Napoleon bewoond heeft, ingestort is. De Italiaansche bladen spreken de hoop uit, dat de regeering maatregelen zal n6men om de totale verdwjjning van dit historische gebouw te voorkomen. DE ASCH VAN SACCO EN VANZE1TI. Ho urnen met de asch van Sacco en Yanzett) zijn op verlangen van de Fraasche politie, die niet wilde, dat zjj in Parjjs zouden komen, via Cherbourg naar Italië vervoerd. BRANDSTICHTING DOOR EEN KRANKZINNIGE. Het halve dorp Dojcie bjj Presburg is dcor een geweldigen brand in de asch ge legd. Op het postkantoor van dit dorp was de hulpbeambte Dubrava werkzaam, die ach in de algeraeene achting mocht verheugen Eenigen tjjd geleden echter begon de man zich opvallend veranderd te toonea. Hjj was schuw en bjjzonder prikkelbaar tegenover anderen. Herhaalde malen kocht hjj een dozjjn doosjes met „klappertjes" en slak deze aan, terwjjl hjj onbeweeglijk naar dit „schouw spel" stond te staren. Toen zjjn chef hem daarover onderhield, bleef hij elke verklaring schuldig, zoodat zjjn chef zich tenslotte genoodzaakt zag hem te ontslaan. Sindsdien woonde hij bij zijn in het dorp verblijf houdende moeder. Dezer dagen nu werden de dorpsbewoners omstreeks middernacht door brandalarm uit hun slaap gewekt. Een reeks boerderijen stond reeds in vlammen en het vuur dreig- do ook op da woonhuizen over te slaan. Op dit oogenblik ijlde de moeder van den ontslagen postbeambte over de straat, in wilde wanhoop zich de haren uit het hoofd rukkend en voortdurend roepend: „0 God, mjjn zoon heeft den brand gesticht". De brandstichter zelf werd in een schuur die eveneens reeds fel brandde, met zware brandwonden op den grond liggend aange- trcfien. Hij smeekte met opgeheven handen om genade en verzekerde telkens weer, dat hij niet anders kon handelen. Tenslotte werd hij door gendarmen naar het ziekenhuis van het landelijk krankzin nigengesticht overgebracht, waar bleek, dat hij reeds vroeger eenmaal wegens brand- stichtersmanie was verpleegd. Do brandcatastrofe, waarbij, zooals ge zegd, het halve dorp in de asch werd ge legd, veroorzaakte een schade van meer dar 4 millioen Tsjechische kronen. WEER EEN MOORD IN ENGELAND. De Londensche politie staat weer voor een nieuwe geheimzinnige moordgeschiedenis. In Richmond park is in een met groote varens begroeid gedeelte het lijk gevonden van een 21-jarige machineschrijlster, die sinds Zondag vermist werd. Ze had een zakdoek stiji om den hals en het feit, dat haar mantel gescheurd en haar parapluie gebroken waren, bewees, dat er een ernstige worsteling aan haar dood vooraf is gegaan. VERDRONKEN. Twee pagaaibooten, welke van Travemünde bjj een zware zee vertrokken waren, zijn voor het eiland Poel omgeslagen. De in zittenden van de eene boot, een onderwijzer en zjjn vrouw wisten zich in de buurt van een loods-station te redden. De inzittenden van de andere boot, eveneens een onder wijzersechtpaar uit Travemünde, verdronken. HET HOOGSTE GEBOUW VAN EUROPA. Te Stockholm zal een gebouw van veer tig verdiepingen worden gebouwd naar Ame- rikaanschen stijl. Het zal het hoogste gebouw van Europa worden. EEN MIJNBRAND. Ëjj een brand in de mjjn Olba bjj Bautzen hebben twee mijnwerkers door verstikking het leven verloren. Een reddingsploeg van 8 Tr,an had bijna betzelfde lot ondergaan, maar het gelukte een tweede ploeg, die van zuurstofapparaten voorzien was, de 8 redders, bewusteloos, naar boven te brengen. Later zjjn de twee lijken gevonden. SNEEUW IN HET REUZENGEBERGTE. In het Reuzengebergte heeft het af en too gesneeuwd. Het sneeuwdek begint op een hoogte van ca. 2000 M. De sneouw ligt 2 c.M. dik. PARIJS.ECHTSCHEIDINGSSTAD. Ging vroeger een jonggetrouwd paartjo naar Parijs om er de wittebroodsweken door te brengen in de harmonie, die echtelieden betaamt, tegenwoordig gaat men naar de da Yille Lumière om er te.... scheiden. Over de geheele wereld, zoowel in Tokio als in New-York, is men tegenwoordig op de hoogte van de voortreffelijkheid der Fransche rechterlijke uitspraken op het gebied van echtscheidingsprocessen. Het gevolg is, dat vele scheidingslustigen, die in hun eigen land niet zoo gemakkelijk ontbinding van hun huwelijk kunnen ver krijgen, er niet tegen op zien, zich voor dit nobele doel naar Frankrijk, en waar schijnlijk om het nuttige mot het aangename te vereenigen.... in het bijzonder naar de Lichtstad te begeven. De toeloop is te Parijs reeds z<5ó groot geworden, dat de rechtbanz van het Seine-departement zich genoodzaakt heeft gezien voor deze zaken een aparte afdeeling in te stellen. In verband hiermede heeft de Fransche minister van Justitie, Barthon, het noodig geoordeeld aan de desbetreffende autoriteiten een rondschrijven te doen toekomen, waarin hij hen verzoekt, alle aanvragen tot scheiding die door vreemdelingen tot Fransche recht banken gericht worden, zeer nauwkeurig te onderzoeken. Het spreekt vanzelf, dat de vreemdelingen, die hun huwelijk wenschen ontbonden te zien, eenige formaliteiten in acht hebben te Demen, met name een bepaalden termijn, die verstreken moet zijn na de aankomst op Franse1' gebied, alvorens de uitspraak kan plaats vinden. Verschillende trucs wor den echter toegepast om deze uitspraken te verhaasten, o. a. door de data op de desbetreffende stukken te vervalschen en het is juist tegen deze vervalschingen, dat het ministerieel rondschrijven zich richt Van Amerikaansche onderdanen werden in 1924 270 huwelijken ontbonden verklaard. Voor 1925 en 1926 zjjn deze getallen resp. 339 en 591. Het geval van 1100 echt scheidingen in drie jaar tijds, alleen al voor de Parjjsche rechtbank, doet het vermoeden rijzen, dat in de Nieuwe Wereld soms we! een weinig lichtvaardig in het huwelijksbootje gestapt wordt. HET DROGE AMERIKA. Volgens een statistiek der Amerikaansche gerechtshoven, is het aantal drankzuchtige veroordeelden, dit jaar grooter dan ooit te voren Vijftig procent van alle vergrijpen zijn in dronkenschap begaan. BLANK EN BRUIN. Draadloos wordt thans gemeld, dat het geschil met de 1400 studenten van de uni versiteit te Gary (Indiana) in verband met de toelating van 24 negers tot de hooge- school is bijgelegd. Het bestuur van de atad zal voor negers een afzonderlijke onr derwij zin rich ting aanwijzen. De studenten- staking ia dientengevolge opgeheven. EEN OORLOG-VOORSPELLENDE BRON 7 Een bron in het district Alltorp in de Zweedsche provincie Dalsland, die volgens de traditie ondeT de bevolking den oorlog aankondigt, als zij begint te vloeien, is voor het eerst sedert 13 jaar weer gaan werken. Volgens de legende, die onder het volk leeft, d-roogt de Alltorp-bron in vredestijd uit, doch begint weer te vloeien als een oorlog op komst is. De bron beeft voor het laatst in 1914 water gegeven en is sedert uitgedroogd, doch in de laatste weken is zij zoo over vloedig beginnen te vloeien, dat het water een heele beek vormt. In de oude Folklore van Zweden wordt herhaaldelijk melding gemaakt van dergelijke bronnen. TYPHUS IN HENEGOUWEN. Te Couillet in Henegouwen zijn ver scheidene gevallen van typhus vastgesteld. Ook te Charleroi moest een vrouw onmid dellijk naar het ziekenhuis overgebracht worden. De autoriteiten hebben de noo- nige maatregelen getroffen om verders be smetting te voorkomen. FRANKRIJK EN AMERIKA. WASHINGTON, 6 Oct. (Reuter). Het mi-, nisterie van financiën heeft onverwacht in gegrepen in het Fransch Amerikaansche tas rietcontlict en aan de belastingambtenaren opdracht gegeven om van uit Frankrijk ins gevoerde artikelen eenzelfde verhoogde bes lasting te innen als voor dergelijke artikelen uit Amerika bij invoer in Frankrijk wordt gelheven sinds 6 Sept. DE RAKOFSKI-AFFAIRE. PARIJS 5 Oct. (Bel. Tel. Ag.). Briand zond hedenavond nieuwe instructies aan den Franschen gezant te Moskou om nogmaals aan de sovjetregeering mede te deelen, dat de Fransche regeering Rakofski niet meer als persona grata beschouwt en wenscht dal de sovjets een anderen ambassadeur zul len zenden naar Parijs. HET LABOUR-CONGRES. LONDEN, 6 Oct. (Reuter). De vergadering van Labour heelt dezen morgen het ont- werp-voorstel over de buitenlandsche poli tik besproken en de aandacht gevestigd op het gevaar van de speciale overeenkomsten vooral van de te Parijs opgestelde aan gaande de Albaneesche grenskwestie. In het ontwerp wordt gezegd, dat de buitenland sche politiek der Britsche regeering niet vriendschappelijk staat ten opzichte van de verspreiding van den wereldvrede en we- derzijdsche toenadering en dat de houding der regeering te Genève de voornaamste hinderpaal vormde voor de uitbreiding der beweging om tot arbitrage te komen. Gevraagd wordt dat de regeering opnieuw onderhandelingen zat openen met de V. St. om alle hangende kwesties op te lossen. Verder wordt vermeld, dat Labour zich' zal inspannen om zoo spoedig mogelijk do normale politieke en commercieele betrek kingen met Rusland te herstellen. i HET ENGELSCHE CONSERVATIEVE- CONGRES. LONDEN, 6 Oct. (Reuter). Naar gemeld wordt zal Baldwin op de conferentie van de conservatieve partij uiteenzetten, dat de regeering besloten heelt haar plan omtrent het kiesrecht voor vrouwen van 21 jaar op dezelfde voorwaarden als de mannen, zal handhaven en daaromtrent geen compromis zal aanvaarden. DE AMERIKANEN IN ENGELAND. LONDEN, 6 Oct. (V. D.). 300 leden van het Amerikaansche Legioen zijn heden to Londen aangekomen. RUSSISCHE AANKOOP IN EGYPTE. LONDEN, 6 Oct. (V. D.). Uit Kalro wordt gemeld, dat een Russische handelsdelegatie die daar zal aankomen voornemens is 20 000 balen Egyptische katoen aan te koo- pen. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW IN BERLIJN. BERLIJN, 6 Oct (V D.) De Berlijn- eche Gemeenteraad heeft een voordracht aangenomen betreffende den bouw van 8000 woningen. UIT DE VLIEGWERELD. NEW-YORK, 6 Oct. (Reuter). Inzake het vraagstuk om Levine bij zijn terugkomsl of- licieel te verwelkomen is gisteravond een beslissing genomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2